Politieke Catechismus HOP BOE REN Wat is liberaal zijn Kerk der Theresianen. Zondagrust. Priesterlijke benoemingen Rechterlijke kronijk Paragrafkes. Van tak op tak. Nieuwe Vlaamsche Illustratie ÉAELST. Allerhande nieuws. TWEEDE LES. Over de Socialisten. I. Mag een hopboer er ooit aan den ken voor tenen socialist te stemmen Neen 't en kan niet zijn. II. Waarom Voor vier gewichtige, doorslaande redens te weten i° dat alle socialisten de aartsvijanden zijn van de landbouwers en van de landbouwbelangen 2° dat zij gestadig strijden tegen de noodige inkom- rechten, en deze die gelijke rechten ten voordeele onzer landbouwers vragen, doen doorgaan voor uithongeraars en uitbuiters 3° dat zij uitdrukkelijk verklaard hebben tegen alle rechten op de vreemde hoppen te zijn 40 dat zij goddeloozen en gods lasteraars zijn en dat een hopboer den God niet kan loochenen die de hop en met haar, al de wonderen der Schepping heeft geschapen. III. Welgezegd I Die vier redens zijn afdoende maar mag ik weten waar en wanneer de socialisten zich tegen de inkomrechten op de vreemde hop hebben verklaard Zij hebben het dikwijls gedaan, name lijk in hunne gazet Vooruit En den 24 Maart 1904, zegde een hun ner kopstukken, M. Meysmans, plechtig in de Kamer over de gelijke inkomrech ten op de hop u Deze strekking legt uit, waarom wij tegen alle bescher ming zijn. De volkeren hoeven zich niet af te zonderen maar wel elkander te hel pen (Beknopt Verslag der Kamer blad. 480). IV. Tis schromelijk. Heb ik wel gehoord Maar al te wel De socialisten zijn dus tegen alle bescherming van onze hop om dat de volkeren elkander moeten helpen. Dus moet de arme Belgische hopplanter door zijnen eigenen ondergang, Duitsch- land helpen. Ziedaar de socialistische ge negenheid voor onzen landbouwer. V. En wat zegde die Meysmans nog Hij zegde nog Men diende andere middelen dan tolmaatregelen te beproe ven om de hopteelt te redden. (Beknopt Verslag der Kamer bl. 480). En daarna werd er door de socialisten voorgesteld, aan de boeren eene somme geld uit te dee- len, als vergelding voor degelijke rechten, waarvan men volgens de socialisten moet afzien. Maar onze catholieke Volksver tegenwoordigers waren er dapper bij, en zij zegden kloekmoedig voor geen geld van de wereld zien wij af, van onze we- dereisching van gelijke rechten. VI. Maar was die socialist Meys mans niet op de Betooging der Hopboe- ren te Brussel, den i3 Maart en sprak hij er niet benevens M. Daens Ja, die mannen zouden Onzen Lieven Heer 'nen vlassen baard aandoen. Maar in hun hert is het wat anders, en in de Kamer dan zingen zij, volgens de ingeving van hun hert, het lieken van Bedriegt den Boer. VII. Vindt gij het dan niet spijtig dat M. Daeusop i3 Meert dien soc.alist onthaald heeft Ik vind het zeer bedroevend onder alle opzichten, en M. Daens zal wel de eerste zijn, om er zich van te beklagen, want in dezelfde Kamerzitting van 24 Maart, ver weet die Meysmans bitsig aan M. Daens die eenige dagen vroeger op i3 Maart, als zijn bondgenoot en vriend voorkwam, dat hij, Daens vroeger 't inkomrecht op de vreemde hoppestaken had gestemd. VIII.Zegden onze voorouders niet: met wien men verkeert zoo wordt men vereerd Ja, 't was 't oud spreekwoord, en de oude spreekwoorden zeggen dikwijls de waarheid. 'T is eene groote fout geweest voor M. Daens. Vroeger en nu nog, zich te betrouwen op socialisten en goddeloozen; die mannen deugen niet en zijn tot alles in staat. IX. Kunnen de hopboeren tegen den godsdienst opkomen Ik denk het niet de godsdienstigheid is bij den hopboer ingeboren, en daarbij iedereen weet, dat de hop eene gewijde vrucht is in de Vlaanderen. Het zijn de eerste paters van Affligem, die over on geveer duizend jaar, hier aan onze voor- oudi rs ht bben de hop leeren plantenen bezorgen. Tot gedenkenis daarvan, blijft 't klooster Affligem juist, 't halven van 't hop kwartier. En daarom, uit erkente nis, zal de ware hopboer altijd getrouw blijven aan de goddelijke leering, welke de socialisten uit 't hart van 't volk willen uitroeien. X. Wel gezegd man. Maar zijn de liberalen beter Och neen, de liberalen zijn dikwijls maar bedekte socialisten. Zij zijn even vijandig aan de gelijke rechten op de hop, gelijk bi wezen is in de eerste les van de zen catechismus, en bovendien zij willen, even als de socialisten, noch van God, noch van zijn gebod weten. Om als libe rale candidaat op te komen, moet men het hoofd bukken voor al de grillen der fra- masons. Er zijn er die om candidaat te zijn, zweren, niet meer naar de mis te gaan, en hunnen paaschen niet meer te houden De politieke liberalen zijn niet anders dan rijke socialisten. XI. En die gasten al te samen zijn oprechte boeren verdrukkers Och ja. Hoe wilt gij anders, als men geen geweten heeft, dan, luistert men niet naar de arme boeren, die naar bescher ming voor hunne hoplochtingei. snak ken Dan, werkt men liever voor Duitsch- land dan voor zijn eigen bloed. XII. Maar waren het de socialisten en liberalen niet die vtoeger 't klooster Affligem hebben vernield Ja, vrienden, de socialisten en de libe ralen van dien tijd hebben dit schelm stuk bedreven. De goede monikken van weleer waren de weldoeners der hoppe- streek. Dit wederhield de vernielers niet. Dan waren zij de bondgenooten van de Fransche omwentelaars, thans werken zij voor de Duitschers. XIII. Dus altijd voor den vreemde, tegen het Vlaamsche volk Juist zoo. En 't is zoo waar, dat ver leden jaar reeds, socialist Horlait in de kamer op schandelijke wijze de waarde onzer inlandsche hoppe had aangerand, maar hij werd eens duchtig op zijne plaats gezet, door M. Bethune, die de eer onzer hopboeren verdedigde. Nu op 24 Maart laatstleden, herbegint socialist Meysmans 't zelfde lieken om te bewijzen dat onze hoppen slecht zijn, en hij vertelde letterlijk 't volgende De vervalsching beeft men in 't groot ingericht, om tot eene overvloedige op brengst te geraken die door 't bedrog winstgevend zou zijn. Dienaangaande heeft een makelaar mij het volgende feit verteld zijn baas moest veel hop verza melen welnu, er was er geen meer bij de boeren wat deed toen de makelaar Hij schudde de matrassen uit van zijne kinderen die op hop sliepen hij maakte die hop vochtig en leverde ze aan den kooper. (Beknopt verslag bl. 481). Gansch de Kamer is getuige geweest van dien lafhertigen aanval. De veront- weerdiging was groot langs alle kanten riep men toe Gij hebt lieve kennissen die u dat vertelde is een oneerlijk man dat is niet gebeurd a dit is eene goede aanbeveling voor onze hop. Socialist Meysmans antwoordde Ik bewijs eenen dienst door de waar heid te zeggen. Het feit is bepaald ge beurd. Ziedaar onze lieve vrienden de socialisten 1 I XIV. Waarom zijn socialisten en liberalen zoo verbitterd tegen de land bouwers Omdat de landbouwers te eerlijk zijn voor dit ramenant. XV. Wat gedaan dan met liberalen en socialisten in de kiezing Zij moeten naar den sis. XVI. En voor de kiezing, indien zij in 't hopkwartier zich durven laten zien Zij vliegen bliksemsnel en beleefd de gaten uit. XVII. En als zij bedekt weg komen met venijnige maniereD, om het volk op te maken, en om uwe stem af te bedelen, voor gezel X, of voor Brouwer Z die brave jongens zijn Dan gedenken wij ons het spreekwoord Als de vos de passie preekt, boeren wacht uw ganzen 1 Op die vraag antwoord M. Frick, bur gemeester van St Joos-ten-Noode, in la Chronique Liberaal zijn is in vijandschap leven met het geloof, ophouden te behooren tot de gemeenschap der a geloovigen. Om daarin te blijven moet men zijne politieke overtui- ging verbergen en schijnheiligheid gebruiken. Mannen die bekwaam n zijn alzoo te huich'len kunnen wij in ons midden niet gedoogen. Dat is ten minste rechtuit gesproken Als de liberalen u nog komen zeggen dat zij tegen den godsdienst niet zijn, catholieken herinnert u de woorden van M. Frick: Liberaal zijn is in vijand schap leven met het geloof. Dat is kort, gemakkelijk om onthouden en 't is de waarheid 1 Medeburgers, kijkt eens rond u en telt de liberalen eens die nog ter kerke gaan en hunnen paschen houden 1... Volle aflaat, ter gelegenheid van de Gedurige Aanbidding, den Woensdag 6 April 1904. Orde der goddelijke diensten De eerste Mis ten 5 uren, met uitstel ling van het Allerheiligste. De plechtige Mis, om 8 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, solemneel Lof, Franscb Sermoen en Te Deum. Gijoegeni. Zondag verleden des morgends na de hoogmis, droegen straatloopers van Aalst het vuilbladje Recht en Vrijheid uit bijna in al de huizen, waarin er aangekondigd werd alsdat er des namiddags een bezoek kwam der socialisten, muziek aan 't hoofd. Rond 4 l/t uren hoorde men ze al trom melen en fluiten uit Hofstade-Eekhout komen. De bende trok den grooten en kleinen Hoek van Gijsegem op, zoo langs de Statie naar het Dorp en den Steenweg tot aan den Molen waar de meeting moest plaats hebben, bij eenen kleermaker der gemeenste soort van ons Vlaanderen, die onlangs is beginnen herberg houden. Zij hadden gedacht zoo het volk der wijk met hun mede te lokken, maar niet eene Gijsegemsche is er bij bemerkt. Deze uitgehongerde troepen liepen alleen. In de herberg waar de meeting plaats hadt, hebben er van 10 tot 12 aan hoorders van Gijsegem geweest, waaron der 6 uit nieuwsgierigheid gegaan waren. Uitgehongerd, ja! ze liepen het eene huis in, het andere uit om gaan boter hammen te vragen. Aalstersche vrouw n met een kind op den arm, smeekten toch zoo bitterlijk. Ze zijn hier niet lang ver bleven. Verscheidene muziekanten hebben hun gehaast naar den trein van 5,26 uren, van schaamte, omdat hun haring niet braaide. Het Gijsegemsche volk loonde en ver klaarde zondag van dat volk niet te moe ten hebben. De heeren Moens Broeders verzoeken ons de volgenden brief meê te deelen welke zij aan den uitgever van De Den- dergalm komen te zenden met eisch van afkondiging en dit om de lasterlijke aan- 'ijgingen te logenstraffen die het liberaal orgaan der 3jjfi|j39 lieden uit onbetwist bare en politieke berekeningen heeft in de wereld gezonden Aalst, 3i Maart 1904. Mijnheer, In uw blad De Dendergalm van 28 Februari 1904, in het artikel getiteld Rijk-Makers kondigt gij aan uwe lezers de stichting aan van eene Coöpe ratief in de Achterstraat. In dit artikel beweert gij dat de deel nemers, wier namen in het Staatsblad Le Moniteur Belge opgegeven zijn, de ware inrichters niet zijn. Het zijn vol gens u maar vooruitgezette mannen de eigentlijke geldschieters zitten achter de gordijn. Gij zegt in uw blad van 28 F< bruari niet wie die geldschieters zijn. Gij wacht om namen te noemen tot 27 Maart, in het artikel getiteld Hij vraagt weeral dat in uw blad op dien dag versche nen is. Uw doel is klaarblijkelijk die Heeren in den haat te stellen bij etn groot deel hunner medeburgers. Dat wij die Heeren zijn, die gij be doelt, wijst gij duidelijk aan in uw artikel van 27 Maart, door de volgende woor den B Ons artikel over de Coöperatieven heeft te grooten indruk gemaakt en 0 daarom stelt M. Bethune vragen, wel- licht met de toestemming van zijne katholieke vrienden MM. Moens en consoorten. 0 Wij herhalen het, uwe twee artikelen zijn geschreven, niet om tot verdediging te strekken onzer burgerij, maar om haat en wraakzucht tegen ons te verwekken. Voor wat de inrichting der Coöperatief «WELKOM VAN AALST», aa::gaat, eij zult aan uwe lezers laten weten dat gij geheel en gansch mis ingelicht zijt, en dat wij it« geene wijze, noch rechtstreeks, noch onrechtstreeks, noch door geld, noch door medewerking, in deze instel ling betrokken zijn. Moesten wij onze meening over deze inrichting doen kennen, wij zouden ver klaren dat de stichters dizer sociëteit, ge lijk alle andere nijver3ars, van de vrij heid, hun door de wet toegekend, gebruik maken. Doe onze terechtwijzing aan uwe lezers kennen. Ingevolge or.s recht van antwoord, zonder vei zaking aan andere, eischen wij de inlassching van onzen brief in uw blad van 3en April. Bij de opname zullen wij ons voor het oogenblik te vreden houden. Mocht gij nochtans ten onzen laste uwe aantijgingen houden staan, wij zou den ons vtrphcht zien verdere maatrege len te nemen om u tot stilzwijgen en noodige herstelling te dwingen. Bi wijzen immers uwer lasteringen moes ten wij niet vragen, ingezien min geene bewijzen aanbrengen kan van eene mede werking die niet bestaat, noch bestaan heeft. Ontvang, Mijnheer, onze beleefde groe ten. Moens fréres. Het is onbetwistbaar buiten kijf dat de lit den die zich achter 't gordijn van De Dendergalm verschuilen geen ander doel hebben dan de heeren der firma Moens Broeders, in hunne belangen te schaden en hen den haat en wrok hun ner neeringdoende medeburgers op den hals te halen. Men leze het art. om er zich van te overtuigen. Wij doen verder bemerken dat moest De Denderbode zich derwijze tegen libe ralen vergrijpen de Dendi-rgalmers zou den moord en brand schreeuwen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 3 April 1904. M. Bonner, Bisschopstraat. Maandag 4 April, (2d* Paaschdag), M. Ghysselinckx, Molenstraat. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop heeft onderpasioor benoemdte Sint-Lie- ens Hautem, den E. II.Van deGenachte, surveillant te Geeraardsbergen. Dure grap. De zaak van den majoor der burgerwacht te Mechelen, die het slachtoffer was van eene grap, hem ge speeld door eenen persoon, welke alle soorten van neringdoeners naar diens wo ning zond, is dijnsdag afgeloopen. F., die als plichtige erkend is, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis en 5o lr. boete voorwaardelijk, en 1 fr. scha devergoeding. Eene waarzegster verwezen. Eene Fransche waarzegster, Scfie Georges, die zich bij Louisa De Cooman, te Gent, had aangeboden om nickels met gaatjes uit te zoeken, doch deze gelegenheid te baat nam om eene som geld te stelen, is heden voor die liefhebberij tot 3 maanden ge vangenis verwezen. Gemeenteoverheid en herbergen. De gemeenteraad van Oudenaarde had een reglement gestemd, krachtens welke de herbergen eene minimum oppervlakte moesten ht bben van 25 vierkante meters, en andere bijgaande bepalingen. Een herbergier, die we gens overtreding van dit reglement veroordeeld werd ging in verbreking, op grond dat het reglement onwettig was en de gelijkheid van de Belgen voor de wet niet eerbiedigde. Het Verbrekingshof verwierp de voor ziening en het reglement is dus wettig verklaard. Die advocaten, doen niets dan pra ten, zegt Dendergalm van Zondag laatst van onze catholieke Representan ten MM. Woeste, De Sadeleer, Bethune en Pieraert. En acht regeltjes verder stelt Dender galm aan zijne lezers voor den liberalen candidaat M. Rens als nijveraar en ver zwijgt dat hij zelf een advocaat is die men bijna alle donderdagen voor onz Rechtbank van Koophandel hoort plei ten. Hoe is het toch mogelijk met zulke onnoozele leugenachtige middelen de kiezers trachten om den tuin te leiden Of neemt Dendergalm zijne lezers mis schien voor lomperikken aan wien men alles mag opdisschen Zou de Dendergalm ons niet kunnen den voornaam zeggen van den lieer Ver bruggen van St. Lievens-Hautem, die op de liberale lijst prijkt Of kent hij hem zelf nog niet 't Schijnt dat er opslag gaat komen in de hoppestaken, zegde een hopboer de andere week aan een groote liberale hop- koopman. Hoe dat vriend Wel ja, met al de hopstaken die men zal aan stukken slaan op den rug der liberale haantjes-vooruit, onderteekenaars der petitie tegen de hop, die zich in 't hopkwartier zullen wagen. Of onze koopman vies opkeek Maar was het een koopman of een 'brouwer Wij zijn het wel vergeten. Wat moet men beloven om liberale candidaat te zijn 1 Is het waar dat men moet francmacon zijn Wij trekken onze informeerkazak aan. In alle geval mogen wij verzekeren dal het volstri kt niet noodig is van verstandig of geleerd te zijn- Is het waar dat ergens in eene stad van België het Beroepshof eenen liberalen candidaat-wetgever op de kieslijsten van eene of meer stemmen, heeft verminderd of zal verminderen, omdat hij op die lijsten vermeld staat als drager van een diploma van humaniteiteiten dat hij onbe kwaam geweest was te bekomen En, wij dachten dat het kiesbedrog maar bij die vervloekte clerikalen te vin den was, en bovendien dat alle liberalen slimmerikken waren 1 Durven. Op Vooruit's vierde blad zijde, in zijn nummer van 8 April 1892, siond te lezt-n a Men zou beter doen de schuldige uit- buiters tegen den muur te plaatsen, dan huizen te doen springen, ii In zijn nummer van woensdag 23 Maart 1904 durft dezelfde Vooruit niettemin schrijven Het is onwaar dat wij haat zaaien tegen de burgerij. Nooit predikten wij haat tegen afzon derlijke burgers, l oe misdadig zij ook waren of schenen tegenover de werklie den. Ge moet toch maar durven, ziet ge. Maar hoe meer Vooruit zal durven in dezen zin, hoe meer de eerlijke lieden van hem zullen walgen ook. Nog altijd kolen. Het gebied van Eysden, in Limbnrg, schijnt een onbere kenbaren kolenschat te bevatten. Zoo lezen wij in den Onafhankelijke van Hasselt Zondag hebben wij de achtste kolenlaag gemeld. Nauwelijks was die bestatiging gedaan of eene negende en tiende laag werd ontdekt. Zieke konijnen. In het voorjaar en 's zomers krijgen de jonge konijnen vaak de trommelzucht (opgeblazen lijf). Dit zal het geval zijn, als niet gezorgd wordt voor een geleidelijken overgang van droog naar groen voeder, als te veel groen voêr wordt gegeven, of de lucht in het hok niet behoorlijk ververscht wordt. De zieke dieren geeft men een luchtig hok, laat ze nu en dan vrij rondspringen, wrijve ze 2, 3 maal per dag met een niet te harden borstel en geve ze slechts een maal per dag wat te eten, en wel gekookte aardappelen met wat zout, peterselie en komijn. Zondagrust. De middenafdeeling, gelast met het onderzoek van dit wetsont werp, heeft het verslag van M. Van Cleem- putte gehoord en goedgekeurd. Het zal op '.el bureel der Kamer wor den neergeleg.i UIT 'T BEKNOPT VERSLAG.— Zitting 3o Maart 1904 De heer Woeste (op eene onderbre king). Mijnheer Daens, gij hebt waarlijk al te veel lust om hier eene rol te spelen. De heer Hoijois. Als dictator De heer Woeste. Vergeet niet dat gij geen invloed hebt, noch hier, noch hier buiten. (Rechts Zber wel 1) Nu de wereldhervormer Alois De Bac ker, staat in de Volkskamer op den zelf den voet als den groenen Pilatus... De vier jaren die de wereldhervormer op de kussens versleet,bewijzen het onbe twistbaar. En nogthans, zoo hij beloofde, er zou den banden van de kuip springen en och heere I 't is een fluüt zei Mei I Een nieuw kwartaal van de is begonnen als premie voor de lezers van De Denderbode, welke slechts fr. 3,60 per jaar kost of franco per post 4,20. Deze uitnemende Illustratie bestaat wekelijks in 8 a 10 bladzijden met fraaie gravuren en onderhoudenden tekst.zoodat m< n na egn jaar voor slechts Ir. 3,60 een boekdeel heeft van ni^t minder dan 450 a 5oo groot folio bladzijden van blijvende waarde. Aan den OORLOG tusschen Rus land en Japan, wordt in dit blad bijzon dere aandacht gewijd, zco door een keus van illustratiën als door taliijke bijschrif ten. Wie nog niet is geabonneerd, melde zich spoedig aan ten onzen bureele. Creemboter. Markt van Zaterdag 2 April 1904. 200 kilogrammen ter markt, Prijs f: 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3gi klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3120 kilogr. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 .de liter moet verkocht worden. De bevestigings eens gebuurs. Onze lezf rs moeten twee gewichtige zaken aannemen, ten eerste dat hetgene volgt in Aalst gebeurd is en gemakkelijk bewezen kan worden, vervolgens dat er een groot verschil bestaat tusschen de meening uit- gediukt door de dagbladen van Aalst, door eenen inwoner dier stad en die welke men dagelijks in dezelfde bladen zien kan en die door menschen eener andere stad uitgedrukt zijn. Mme Leontine Bollen, 21 Schoolstraa1 le Aalst, zegt ons Sedert twee maanden leed ik zoo in de nieren dat ik niet metr rusten kon mijn slaap was b.-wogen j ik had zweetingen en iederen morgend stond ik gebroken op mijn water was troebel menige beproefde middelen ble ven zondi r uitslag, toen ik mij met de Foster Pillen voor de Nieren waar van men zooveel goeds zeide, wilde ver zorgen ik nam aanstonds eene doos bij M. De Valckeneer, apotheker, i5, Espla nadeplein, te Aalst. Ik volgde goed de aanwijzingen van het bericht en was zeer aangenaam verrast mij na diij dagen reeds verlicht te gevoe len en na eene week van die verpleging voelde ik mij teenemaal hersteld. Ik ver klaar het bovenstaande waar en machtig U het ki nbaar te maken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn misschien hebben zij eene knagende pijn in de lenden, een neerdrukkend gevoel» hoofdpijn of last van zenuwachtigheid. Denk nu niet dadelijk dat gij a eene vrouwenzitkte hebt vele der zooge naamde vrouwenkwalen zijn gewoon weg nierziekten. Gij zijt misschien licht geraakt, zenuwachtig of neerslachtig, maar verlies den moed niet en blijf niet dubben over eene ingebeelde kwaal. Mis schien zijn uwe nieren ongesteld? Waarom onderzoekt gij het niet Verzekert U dat men U de Foster Pillen vook de Nieren geve van de zelfde soort als die welke Mme Bollen gehad heeft. Men kan ze in alle apothe ken bekomen legen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52, Cou- den bergstraa t te BrusselAlgemeen Depot houder voor België. Een soldaat van het 5® linie, in gar nizoen te Audenaarde, was naar Brussel gekomen, om een meisje te bezoeken, dat met hare ouders te Anderlecht woonde. Daar hij er niet in gelukte haar te spreken te krijgen, besloot hij, haar een nachtelijk bezoek te brengen. Maar toen de vader gedurende den nacht gerucht in huis hoorde dacht hij niet anders of er moesten dieven zijn. Hij nam dus eenen revolver, doorzocht het huis, schoot, en trof den armen vrijer in het hoofd. De sukkelaar werd naar liet gasthuis gebracht, waar hij Dinsdag avond stierf. Maandag namiddag is te Schelde windeke het kind van Edmond Bolle, koopman in kolen, i5 maanden oud, doodgereden door den knecht van Bolle. De knecht kwam met eene koolkar. Eenige kinderen zaten op de straten te spelen. Hij riep dat ze moesten weggaan, maar een der kleinen bleef zitten. De voerman die hem waarschijnlijk niet gezien had reed voort. Eensklaps kreeg het kind de zwing van de kar op den neus. Het bezweek na enkele ston den. De droefheid van de ouders is onbe schrijflijk. Wetteren. Smartelijk ongeluk. Het 8-jarig zoontje van den landbouwer K. Vandevelde, bevond zich Maandag namiddag in de schuur zijner ouders, waar men bezig was met eene dorsch machien graan te dorschen, Opeens bleef het paard, dat het machien deed draaien, staan, en toen de veldwachter Scheire, die in de nabijheid was ging zien, zag hij het knaapje er met den arm ingedraaid zitten. Die beambte verloste het kind,doch de arm was gansch vermorzeld. De geneesheeren V. Van Sande en Verstraeten, in allerhaast ontboden, zijn tot de afzetting van den arm tot aan den schouder overgegaan. Het knaapje verkeert in een onrustigen toestand. Het parket van Brussel werd Don derdag namiddag verwittigd dat een aan slag tegen eenen trein was gepleegd te Sinte-Agatha-Berchem. De trein stopte en uit een onderzoek bleek dat een revol verschot eene ruit van een derde klasrij tuig had verbrijzeld. De stukken g< broken glas hadden zelfs eenen reiziger gekwetst. Het is gebleken dat het schot moet gelost zijn door eenen reiziger van eenen ande ren trein, die in tegenovergestelde rich ting reed. DE KINKHOEST. We kunnen aan onze lezers niet genoeg herhalen dat al de doktoors het eens zijn om te ver klaren dat de beste remedie, op eiken ouderdom, voor influenza, kinkhoest, kramphoest, asthma, enz., de Siroop Depratere is, omdat hij alleen onmid dellijk verlicht en geneest, alhoewel hij geene verdoovende middelen bevat zooals andere remediën die gevaarlijk zijn en slechts tijdelijk werken. 2 fr. de flesch te Oostende en te Aalst bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. In eene der laatste zittingen heeft de gemeenteraad van St-Pieters-Jette eene gift van 100,000 fr. aanveerd, door eene edelmoedige geefster geschonken om een gasthuis in de gemeente in te richten, op voorwaarde dat de werken in den loop van 1904 zullen voleindigd zijn, dat de zieken zullen verzorgd worden door zusters, dat er een aalmoesenier aan het gesticht zal gehecht zijn, dat er een kapel zal bestaan en dat er een O.-L. Vrouwe beeld zal opgericht worden. Over eenigen tijd ontving de pastoor van Ganshoren een bericht van het spoor- wegbestuur, meldende dat een vat wijn voor hem was aangekomen uit Frankrijk. De pastoor, die geen wijn besteld had, weigerde. Een paar dagen nadien kwam een par ticuliere naar het koopwarenbureel en vroeg daar, namens den pastoor, het vat wijn, hetwelk men hem ook afleverde. Eenigen lijd later ontving de pastoor nu een mandaat om den geleverden wijn te betalen. Daar hij weigerde, werd hij voor de rechtbank gedaagd. Daar is het hem niet moeielijk geweest te bewijzen dat de vreemdeling, bij de aflevering van het vat, een valsch hand- teeken heeft geplaatst. De behendige bedrieger zou op dezelfde wijze reeds verscheidene slachtoffers heb ben gemaakt. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde ie Esschen.op de Hollandsche grens. Een hoeveknecht werd door eene dolgeworden koei op de horens gevat en met zooveel geweld tegen eenen muur geslingerd, dat hij met verbrijzelden schedel ten gronde bleef liggen en na eenige minuten den geest gaf. Nader wordt over dit ongeluk gemeld De genaamde Pieter Van Riet, 23 jaar oud, hoeveknecht, was met zijn vader naar de grens gegaan om er eene vaars af te halen, die zijn vader er gekocht had. Het dier was een beetje koppig onder den weg en oin het te temmen hadden zij het eene koord rond den nek gedaan. Alles ging nu goed tot een beetje voorbij het tolhuis, waar het dier opnieuw koppig werd. Het werd zoo woedend, dat Pieter gedwongen was, de koord los te laten en de vaars bij den staart te vatten. Het razende dier hierdoor nog aange prikkeld draaide zich om en stootte den dienstknecht zoo hevig, dat de jongen met geweld tegen een muur werd geslin gerd. Het bloed spoot hem uit het hoofd Hij werd in eenen allerdroevigsten toe stand opgenomen. Dokter Van Z wij vel den, aanstonds geroepen, bestatigde eene schedelbreuk. In allen haast werden hem de laatste Sacramenten toegediend. In den namiddag stierf de ongelukkige in verschrikkelijke pijnen. Te Chatelet kwam een werkman, J. Goblet genaamd, thuis en vond zijne vrouw in gezelschap van een zijner vrien den, zekeren Justin Donat. Hij nam een mes en bracht beiden ver scheidene steken toe, zoodat de geburen op het gerucht toesnelden. Donat vluchtte, deerlijk gewond en bloedend naar buiten en viel op eenige stappen van daar stervend neer. De vrouw bleef uiigestrekt ten gronde liggen. Doch zij had slechts bewusteloosheid geveinsd, en men kon haar naar het poli- tiebureel brengen en ondervragen. Zij loochende het gebeurde en poogde zelfs hare kwetsuur te verbergen. Donat, die ook ondervraagd kon wor den, bekende. Hij is een zeer slechte kerel, die denzelfden dag eene gevange nisstraf moest beginnen en van vrouw Goblet kwam afscheid nemen. Goblet is aangehouden. Een afgrijselijk ongeluk had te Harpmaal Maandag plaats. De secretaris der gemeente en een paar andere perso nen, zagen in den morgen, om 8 ure, rook stijgen uit een arm huisje van de buurt. Zij liepen ter plaatse, en drongen naar binnen. Hoe groot was hunne ontzetting In eenen hoek, lag het bijna geheel verkoold lichaam van d huisvrouw. Anna Pluy- mers Vranken. Denkende dat er misschien nog leven in was, daar hare kleederen nog rookten, terwijl men haar verzorgde, liep iemand naar de pastorij. De eerw. pastoor diende haar in het onzekere nog het H. Oliesel toe. Waarschijnlijk toch, was zij toen reeds een lijk. Door de kachel te stoken, moeten de kletderon der onge lukkige in brand zijn geraakt, en daar haarman en haar zoon op het veld waren, kon niemand haar redden van den afgrij selijken dood, die de hare is geweest.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2