Donderdag 7 April 11)04 5 centiemen pet' nummer. S6s,e Jaar 5627. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM Vrijheid. HET GEHEIM Onze Combesvereerders. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID Het aanleggen van proefvelden. LOURDES. DE DENDERBOD. Dit blad verschijnt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' si. en in alle Postkantoren des Lands. AALST, 6 APRIL 1904. Hoort ge de geuzenorganen bij het na deren van den kiesstrijd, 't is lijk de pal jassen op de foor. Door hunne spreek trompet eischen zij met luider stem dat men ons, Belgen, meer vrijheid gunnen zou. VrijheidMaar wij Belgen, bezitten meer vrijheid dan vele andere volkeren, en 't gene ons beneden wordt. Maar de vrijheid die onze geuzen ei schen, is eene vrijheid gelijk de apostaat Combes ze in Frankrijk toepast. En die Fransche vrijheid bestaat in de afschaffing der vrijheid van onderwijs, in den godsdienstoorlog, de Bisschoppen en Priesters den duivel aandoen en de kloosterlingen uit 't land te verbannen. Ziedaar de vrijheid die onze Belgische liberalen eischen en hier zouden moeten bezitten. Men betwiste niet dat apostaat Combes aldus de vryheid verstaat. Ten bewijze laten wij een uittreksel volgen uit LE TEMPS d een vrijdenkersorgaan van Parijs Gisteren was het Duitschland, dat ons het voorbeeld gaf van godsdienstige vrijheid. Een anderen dag het catho- lieke België, werkzaam, bloeiend en vrij onder een clericaal gouverne- ment, gaf ons het voorbeeld der vrijheid van redetwist. Zij liet M. Barthou, Fransche volksvertegenwoor- diger, spreken tegen het klooster-onder- n wijs terwijl wij den priester Delsor, volksvertegenwoordiger uit den Elzas, uitgedreven hebben. Van welken kant wij ook onze oogen wenden, wij hebben tr enkel lessen te ontvangen, van landen, waar het ge- voel van vrijheid bestaat en vergroot. Het zoude ons een schande moeten zijn, en ons leeren dat, om republikein te zijn, het niet genoeg is zich steeds te beroepen op de Republiek, ze te regee- ren en er van te genieten. Zoo oordeelt een vrijdenkersorgaan er over die beter den toestand kent dan onze geuzen. Wij zijn overtuigd dat de kiezers in overgroote meerderheid de zienswijze van LE TEMPS zullen bijtreden en onze liberalen met hunne Fransche vrij heid naar de maan zenden Catholieke Jonge Wachten. De cath. Jonge Wachten van België zullen hun jaarlijksch congres houden te Bergen, den 10 Juli aanstaande. Te dezer gelegenheid zal de catholieke jeugd dezer stad schoone feesten inrichten. 6e Vervolg. En hebt gij haar dan niet nauwkeu riger gezien, toen zij samen door den S. gang gingen Neen, mijnheer 't Was daar nog donkerder dan aan de deur. En toen zegde de arme sukkel daarbij nog tegen mijDit is de vriendin, van welke ik u gesproken heb, juffrouw I Maar zij is zoo koud en vermoeid, dat wij dadelijk naar f boven gaan, en daarom drong ik er niet op aan, dat zij in mijne kamer zouden komen om wat te nuttigen, ik had juist nog koud vleesch van 's middags over en alles klaar gezet, maar zij had zoo'n groote haast. Zij hadden niets noodig, zegde zij en bedankte mij nog I Toen klommen zij vlug de trappen op en sedert zag ik hen niet meer 1 Zaagt gij hen niet meer? herhaalde de commissaris eenigzins verwonderd en teleurgesteld. Dat is jammer 1 Hoe was die vreemde gekleed Zij had zoo'n regenmantel aan met een kap van donker goed, zooals de da mes tegenwoordig op reis dragen, en een gewonen hoed op. Over hare schouders M. Combes heeft weêr een nieuwen titel verkregen, die hem recht geeft op de bewondering onzer liberalen: deze minis ter sectaris heeft de kruisbeelden deen wegnemen die, volgens een gebruik zoo oud als eerbiedweerdig, in de zittingzalen der rechtbanken hingen. En om nog beter zijn inzicht, de ge voelens der catholieken te kwetsen, te doen uitschijnen, heeft hij den Goeden Vrijdag gekozen, om dien maatregel ter kennis te brengen van het publiek. Onze liberalen zullen toejuichen, zoo als zij al de daden van onverdraagzaam heid dier vrijmetselaarsregeering, onder welke Frankrijk zucht, hebben toege juicht zooals zij gejuicht hebben bij de uitdrijving der kloostergemeenten, bij de sluiting der catholieke scholen, bij de in houding van de jaarwedde van verschei dene bisschoppen. Op elke dier daden is in de oogen der Belgische anti-clerikalen een navolgens- weerdig voorbeeld en indien zij bij ons de meesters waren zooals in Frankrijk, zouden wij bij ons dezelfde aanslagen zien plegen tegen ons geloof en onze vrijheid. Het Catholicism bestrijden in al zijne uitingen, ziedaar hun waar program zij hebben er geen ander. En 't is omdat de Franschman Combes openlijk, cyniek deze politiek drijft bij onze ontmoedigde zuiderburen, dat Com bes bij onze liberalen een groot man is geworden, de paarl der staatslieden, een ideale minister. De lof dien zij toezwaaien aan het wil- lekeurigste, het onbeschaamdstï van alle gouvernementen, schetst beter het karak ter van de logepartij, dan lange redevoe ringen het zouden kunnen doen op haar past volmaakt het spreekwoord Zeg mij wie gij bewondert en ik zal u zeggen wie gij zijt. (Corresp. Handelsblad). CDIQUE 81TM Per drukregel. Gewone 1B centiemenReklamen fr. Ik»Vonnissen op 3- bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. In den loop van 1903 legden wij ver- schillige proefvelden aan cm door verge- lijking ons persoonlijk rekenschap te ge ven van de werking van sodanitraat en zwavelzuren ammoniak. Doch wij handelden niet zooals het meerendeel der proefnemers doen, die beide meststoffen op hetzellde oogenblik uitstrooien, en wel gewoonlijk bij het planten of zaaien der plant, of, wat nog gebeurt, beide meststoffen bij of na het uitkomen als dekvette gebruiken. droeg zij een sjaaltje, dat zij over haar mond en ooren had getrokken, zoo los omgeslagen, weet gij mei een hangen den punt over den schouder. En wat voor indruk maakte zij op u Zegde zij niets tegen u Geen enkel woord, mijnheerZij bleef maar stokstijf achter hare vriendin staan, maar zij zegde niets, niet eens goe den dag of goeden avond 1 Ik dacht seffens, dat is eene vreemde, die geen En- gelsch kent, zoo'n Fransche schoolmadam dacht ik. En toen gingen zij samen naar boven Ja, mijnheer 1 Ik had niets voor de andere in orde gebracht, dat was mij ge vraagd door het arme schepsel boven. Zij konden zeer goed in een bed slapen, zegde zij, nu, dat is waar, mijnheer, er zouden er wel drie in kunnen slapen, wat d ruimte betreft. En hebt gij sedert geen enkel geluid gehoord Ik was in de keuken, mijnheer, om het vuur uit te doen en alles voor 's mor gens vroeg gereed te zetten, dat doe ik altijd. Ik slaap met de kleine meid, die mij hier zoo wat helpt, een zusterkind van mij, mijnh-er! boven voor op de tweede verdieping als die kamer niet ver huurd is, anders op zolder. Marie, mijn nichtje, sliep al, toen ik boven kwam. Ik ging de kamer hierboven wel voorbij en toen praatten zij zeker samen, ofschoon ik niets gehoord heb, want ik luister In dit laatste geval is het bijna zeker dat het sodanitraat, dank zijne snelle wer ing de hoogste opbrengst zal geven. Doch daaruit alleen afleiden dat het eene hoogere landbouwwaarde heeft, ware gansch verkeerd. Immers, wie vertrouwbare proeven wil doen moet eerst beginnen met den aard, de eigenschappen en de werking der te procfgestelde meststoffen te onderzoeken. En het eerste punt, waarvan dient re kening gehouden te worden, is toch wel namelijk hiervan dat zwavelzure am moniak trager en langzamer werkt en dat het best eenigzins ingewerkt moet wor den, terwijl'het sodanitraat bijna onmid- delijk zijnen invloed doet gevoelen en voordeeligst als dekvette gebruikt wordt. Wij zullen ons hier bepalen met de uit slagen mede te deelen van eene proef op haver en eene andere op aardappels. Beide vruchten werden rijkelijk met stalmest gemest zooals hst gewoonlijk ge beurt, benevens 400 kgr. superfosfaat per hectare. Daarenboven ontving een perceel van beide teelten 2,5 kgr. zwavelzuren ammo niak en een ander perceel voor denzelfden prijs sodanitraat, zijnde iets meer dan 3 kgr. De zwavelzure ammoniak werd ge deeltelijk met het stalmest ingeploegd en gedeeltelijk op de sneden g strooid en duchtig met de eg ingewerkt. Van het sodanitraat w-:rd de helft bij het zaaien en planten gebruikt en den anderen helft als dekvette, omtrent 14 dagen na het uitkomen der plant. Ziehier de uitslagen welke wij bekwa men per hectare berekend Met stalmest cn Met bijvoeging van superfosfaat sodanitraat zwavelz. ammon. Haver. Graan 2700 kgr. 3245 kgr. 335o kgr. Stroo 365o 4175 4030 Aardappels. Knollen 21 i5o kgr. a683o kr. 27260 kgr. Hieruit volgt1° dat sodanitraat en zwavelzuren ammoniak beiden zeer gun stig gewerkt hebben en rijkelijk de meer uitgaven beloonden. 20 Dat zwavel zure ammoniak meer opbracht dan soda nitraat, tenzij voor wat aangaat de hoe veelheid stroo bij haver. Doch die geringe minopbrengst werd rijkelijk vergeld door de meer opbrengst van het graan. Daar enboven hebben wij kunnen bemerken dat de haver, op het perceel met ammo- niakzout bemest, straffer was van stroo en min gelegerd. Uit hetgene voorgaat, en gezien al de genomen maatregelen om tot eenen ver trouwbaren uitslag te komen, meenen wij te mogen besluiten dat zwavelzuren am moniak ten minste even doelmatig als sodanitraat tot het volledigen van het stikstofgehalte kan aangewend worden. De landbouwer vergelijke dus goed den marktprijs der beide meststoffen vooraleer zijnen keus te doen. De aanslagen te Luik. In rechter lijke kringen volgt men met levendige belangstelling den voortgang van het rechterlijk onderzoek, dat te Luik gedaan wordt tegen de plegers van de laatste anarchistische aanslagen, Men is zeer getroffen door de omslan digheid, dat vreemdelingen in die aansla gen den voornaamsten rol hebben ge speeld en dat de Belgen er ditmaal slechts voor een klein deel tusschen zijn. Hoe kunnen vreemde anarchisten, ge vaarlijke kerels, die reeds met het gerecht van hun land hadden af te rekenen, zoo gemakkelijk in ons land komen, er ver blijven en er werktuigen fabrikeeren, zoo als deze, die te Luik ontploft zijn. Dat is een onrustwekkend feit, dat zich opdringt aan de overwègingen der hooge ambtenaren van de openbare veiligheid. De kerk van Lourdes gaat gesloten worden De kerk van Lourdes gaat niet gesloten worden Dat verschillig nieuws wordt beurtelings gemeld. Wat is de waarheid Combes, de Fransche godsdiensthater, heeft de verledene week de volgende ver klaringen in de Kamers gedaan. Het is waar dat ik eene republikein- sche afveerdiging van het departement van Hautes Pyrénées (waarin Lourdes ge legen is), ontvangen heb, die mij kwam vragen de grotte van Lourdes te eerbiedi gen. MAAR IK HEB GEWEIGERD. INDIEN DE KERK VAN LOURDES NOG NIET GESLOTEN IS, HET IS ALLEENELIJK OMDAT ER EENE RECHTSKWESTIE VAN EIGEN DOM IN PROCES IS TUSSCHEN DEN BISSCHOP EN DEN LIKWI- DATOR. a Gij moogt zeker zijn dat ik geene uit zondering zal maken voor de grotte van Lourdes. (Luidruchtig handgeklak bij de linkerzijde zijde.) Indien sommige kapellen niet geslo ten zijn 't is omdat de minister van gods diensten, tot over het hoofd bezig met de wet nopens de kloosterorders, den tijd niet gehad heeft om zekere stukken te onderzoeken, maar het oogenblik nadert dat de zaak zal beslist worden en van dan voort zal ik onverzettelijk handelen met de kapellen gelijk met de kloosterorders IK ZAL TOT HET EINDE TOE GAAN. Ik ben van dezen niet die beloven en hunne beloften niet uitvoeren. (Gewel dig handgeklak links.) nooit aan de deuren, mijnheer, daar heb ik een hekel aan. M. Grand kon niet nalaten bij zichzel- ven den wensch te uiten, dat juffrouw Gregory wat minder fijngevoelig van ge weten op dit punt ware geweest, maar hij vond het beter zijne gedachten niet onder te brengen. En 's nachts Hebt gij 's nachts ook niets gehoord Geen gil, geen gestommel, geen geluid, van welken aard dan' ook Neen, mijnheer, niets, hoegenaamd niets. Ik heb het over dag erg druk, mijn heer 's Avonds ben ik af van vermoeid heid, ik heb Goddank een goed geweten en als ik eenmaal slaap, dan slaap ik vast, dat wil ik zeggen. Gregory zaliger kon mij er wel eens meê plagen, de goede man En dat meisje, dat nichtje zooals gij zegt, hoorde die ook niets Niets ter wereld, mijnheer! Zij is den heelen nacht zoo min als ik wakker geworden. W(j slapen voor, moet gij den ken en dan eene verdieping hooger. Zij zouden nog al veel leven hebben moeten maken, voor dat wij het konden hooren, mijnheer, dat is zeker. Dat kan zijn, zooals het wil, maar vind het toch heel vreemd, juffrouw, sprak de commissaris, uit zijne luim ge bracht. Van zulk slapen het ik geen be grip. Lieve hemel 1 daar wordt iemand in uw huis vermoord, bijna onder uwe voeten en de vrouw, die den moord waarschijnlijk gepleegd heeft, rommelt in die kamer, wandelt den trap af naar be neden, doet de voordeur open, laat zich zelf uit en... Ho, mijnheer 1 Neen Zoo is het niet gebeurd. Nu vergist gij u schrome lijk I viel juffrouw Gregory den commis saris triomfantelijk in de rede, op een toon als ware zelf eene nieuwe gedachte te binnen geschoten. Dat kan zij niet ge daan hebben om een heel eenvoudige reden. Gisteren avond heb ik, zooals ik iederen avond doe, de voordeur gesloten en er de ketting opgedaan voor ik naar boven ging en dezen morgen vroeg vond ik de deur behoorlijk, zooals ik ze 's avonds grsloten had, met ketting en al. V. Deze leste, min of meer verpletterende meêdeeling van juffrouw Gregory, wierp plotseling een geheel nieuw licht over de zaak. De kamerdeur, welke Weels, de smid, had opengebroken, was dus van binnen en niet van buiten gesloten ge weest De sleutel was van het slot genomen en het was Weels onmogelijk geweest deze bijzonderheid op te merken. De meedeelmg van de weduwe echter hief allen twijfel op en leidde het onderzoek in een heel ander spoor. Een eerste blik op het venster over- Het geding of proces waarvan Combes spreekt is het volgende Combcs houdt staan dat de hoofdkerk van Lourdes tot behoort aan de paters van de Onbevlekte Ontvangenis die den dienst der kerk deden en die door de wet Wal deck-Combes weg zijn gejaagd. De bis schop van Tarbes integendeel beweert dat de kerk aan het bisdom toebehoort. Indien Combes wint, de kerk zal ver kocht worden ten voordeele van den Staat en de likwidator van Combes zal 3 ten honderd op den verkoop trekkc-n. Indien de bisschop wint, de kerk zal aan 't bisdom blijven, maar zal zij open gelaten worden Combes beweert dat hij alle kerken en kapellen (en 't zijn er duizenden) mag sluiten die onder 't concordaat niet vallen, en hij zegt zelve dat hij tot het einde toé zal gaan. Voor de rechtbank van Bagnères-de- Luchon heeft Combes het geding verlo- ren, maar na drie weken overweging is hij in beroep gegaan en de zaak is"nu hangende voor het hof van Pau. Het schijnt ons onbetwijfelbaar dat de kerk eindelijk zal gesloten worden. De zaak van recht heeft hierin weinig of niets te z.en. Onrecht en vervolging zijn mee-ter in Frankrijk cn onrecht en ver- volging zullen tot het einde toe gaan, 't en ware er verlossing kwame voor Frankrijk, wat voor het oogenblik, volgens de men- schelijke vooruitzichten, in het geheel niet te verwachten valt. Belgische trekpaarden. De XIX« jaarlijksche groote wedstrijd voor heng sten en inerriên van het Belgische trekras, in welken 31,175 fr. prijzen zullen toege kend worden, zal plaats hebben in het Jubelpark, te Brussel, op Vrijdag 3, Za terdag 4 en Zondag 5 Juni. De laatste dag der inschrijving voor den wedstrijd is be haald op 10 Mei. Voor inlichtingen zich te wenden tot den zetel der maatschappij Koninklijkestraat, 20, te Brussel. tuigde hem, dat de haken, die het schuif raam van onder vasthielden, teruggesla gen waren. Vlug als de wind schoof hij het raam naar boven en zag buiten. De kleine hof lag ongeveer twintig voet daar onder en was omringd door een langen steer.en muur, terwijl zich op zij bijna vlak onder het venster, het schuins afloo- pendde pannendak van een klein schuur- ke bevond, hetwelk juffrouw Gregorij als waschhok gebruikte. De zaak werd duidelijk genoeg. De geheimzinnige bezoekster had de kamtr door het venster verlaten op het dak staande, had zij dit voorzichtig weer dicht geschoven en zich langzaam naar bene den laten schuiven. De sprong van den onderkant van het dak op den zachten groi.d van den hot leverde zelfs voor eene vrouw niet het minste bezwaar of ge vaar op. Om zich zekerheid te verschaffen, be proefde Power de zaak zelf. Met de vlug heid cener kat wipte hij zich uit het ven ster en stond een oogwenk later op het dak van de kleine schuur; zich met de eene hand ondelsteuncnde, stiet hij het versier zacht en gemakkelijk weer naar omlaag. Het afschuiven langs de pannen en de sprong op den grond was voor hem eene kleinigheid. De commissaris Grand was zijn inspekteur een weinig langzamer gevolgd, maar kwam juist bij tijds bij het venster om het slot van de proefneming te zien. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1