De aanstaande kiezingen. Amerikaansch fruit in Europa. EEN EN ANDER. Rechterlijke kronijk Het rcode congres. Nieuwe Vlaamsche Illustratie AELST. Allerhande nieuws. Het is thans zeker dat de kiezingen in geheel het land, voor de gedeeltelijke ver nieuwing van den Senaat, in vijf, en voor die van de Kamer, in vier andere provin ciën, den 29 Mei aanstaande zullen plaats hebben. Voor den Senaat moet er gekozen wor den in de provinciën Antwerpen,Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Voor de Kamer zullen er kiezingen zijn in de provinciën Henegouw, Limburg, Luik en Oost-Vlaanderen. Wij achten het nuttig, op het oogen- blik dat de kiesstrijd overal aan den gang is, hier in 't kort den politieken toestand der verschillende provinciën in oogen- schouw te nemen. De Senaat telt tegenwoordig 63 catho- lieken, 41 liberalen, 6 socialisten of radiko- socialisten. Bijgevolg eene catholieke meerderheid van 16 stemmen. Inde Kamer zijn er 96 catholieken, 34 liberalen van verschillende kleur, 34 so cialisten en 2 kristen demokraten. De catholieke meerderheid bedraagt er dus 26 stemmen. In dé provincie Antwerpen zijn er i3 uittredende senators, 10 catholieken en 3 liberalen, verdeeld als volgt 4 catholie ken en 2 liberalen in het arrondissement Antwerpen 3 catholieken en 1 liberaal in het arrondissement Mechelen-Turn- hout. Daarenboven 3 catholieken gekozen door den provincieraad. In de provincie Brabant zijn er 20 uit tredende senateurs 11 liberalen en 9 catholiekendaarvan zijn er 6 catholieken en 5 liberalen in het arrondissement Brus sel, 2 catholieken en 1 liberaal in het arrondissement Leuven1 catholiek en 1 liberaal in het arrondissement Nijvel. Daarenboven 4 liberale senators die door den provincieraad moeten herkozen wor den. In West-Vlaanderen zijn er i3 uittre dende senators 11 catholieken en 2 libe ralen, verdeeld als volgt arrondissement Brugge, 1 catholiek en 1 liberaal arron dissement Veurne-Diksmude-Oostende, 2 catholieken arrondissement Thielt- Roeselaere 2 catholieken arrondissement Kortrijk-Ieperen, 3 catholieken en 1 libe raal. Daarenboven te herkiezen 3 catho lieke provinciale senateurs. In Luxemburg zijn er 3 uittredende senators, waaronder 2 catholieken en 1 liberaal voor de arrondissementen Aarlen, Bastenaken en Neufchateau-Virton en 2 catholieken gekozen door den provincie raad. In de provincie Namen zijn er 6 man daten van senators te vernieuwena catho lieken en 2 liberalen in de arrondisse menten Namen en Dinant-Philippeville en 2 catholieke provinciale senators. Dat maakt in 't geheel 38 zetels van catholieke en 19 zetels van liberale sena tors, te zamen 57 te vernieuwen mandaten. 5,o65 te Gent, 4,813 te Zoningen, 3,404; te Aaien, 3,076; te Leuven, 2,906; te Aalst, 2,674 te Turnhout, 2,411 te Nijvel, 2,408, enz., enz. Wij mogen hopen dat onze vrienden, de twintigste verjaring herdenkende van hunne historische zegepraal van 1884, met verdubbelde krachten zullen strijden opdat de stemming van 29 Mei het bewijs zou leveren van een nieuwen vooruitgang der catholieke denkwijze. Van nu af mag men zeggen dat wij niets anders meer te vreezen hebben dan de verdeeling onzer krachten, door het op treden van afzonderlijke candidaten. Vereenigd zijn en blijven wij onover winlijk. Hopen wij dat men in al de arrondissementen, zich van die overtui ging zal doordringen en dat nergens de verdeeldheid zal oprijzen. Ten aanzien der belangrijkheid van ieder arrondissement, in de samenstelling onzer wetgevende meerderheid, zou elke verdeeldheid een verraad zijn jegens de partij, en voor het land de noodlottigste gevolgen kunnen hebben. Voor de Kamer zijn er in 't geheel in de vier provinciën, 81 uittredende leden, waaronder 42 catholieken, t4 liberalen, 24 socialisten en 1 kristen demokraat Deze zijn onder de verschillende provin ciën, verdeeld als volgt Henegouw 28 uittredende volksver tegenwoordigers, waaronder 2 catholie ken, 1 liberaal en 6 socialisten in het arrondissement Charleroi 2 catholieken, 1 liberaal en 3 socialisten in dat van Ber gen 1 catholiek, 1 liberaal en 2 sodalis- ten in dat van Zoningen 3 catholieken. 2 liberalen en 1 socialist in dat van Doornik-Ath 1 catholiek, 1 liberaal en 1 socialist in dat van Thuin dus te samen 9 catholieken, 6 liberalen en i3 socialisten. Limburg 6 uittredende catholieken, allen catholieken, waarvan3in het arron dissement Hasselt en 3 in dat van Ton geren-Maaseik. Luik 21 uittredende volksvertegen woordigers, waarvan 1 catholiek, 1 libe raal en 2 socialisten te Hoei-Borchworm 3 catholieken, 2 liberalen en 7 socialisten te Luik; 3 catholieken, 1 liberaal en 1 socialist te Verviers dus voor geheel de provincie, 7 catholieken, 4 liberalen en 10 socialisten. Üost-Vlaanderen26 uittredende volks vertegenwoordigers, waaronder 4 catho lieken en 1 christen demokraat in het arrondissement Aalst 3 catholieken dat van Dendermonde 7 catholieken, 2 liberalen en 2 radiko-socialisten in dat van Gent-Eecloo2 catholieken en 1 libe raal in dat van Oudenaarde en 4 catholie ken in dat van St-Nikolaas. Dat maakt te samen 20 catholieken,3liberalen, 2 socia listen en 1 christen demokraat Volgens de samengevoegde uitslagen der kiezingen van 1900 en 1902, door dewelke de Kamer in haar geheel werd vernieuwd, is de wederzijdsche kiesmacht der partijen de volgende Catholieken 1,078,729 stemmen. Onafhankelijken 9,877 Liberalen 488,061 Socialisten 486,757 christen demokr. 34,823 De catholieken hebben dus, op al de andere partijen, samen genomen, eene meerderheid van 59,211 stemmen in het kiezerskorps. Dat cijfer vernietigt de be wering van onze tegenstrevers, als zouden de catholieken tegenover de oppositie partijen, de minderheid in het land zijn en toch het meeste getal gekozenen heb ben. Ii. 1902 hadden de catholieken stemmen gewonnen in al de arrondissementen, na melijk ie Luik, 11,006; te Verviers. 10,689 te Brussel, 9,761 te Dinant, 6,t3o te Antwerpen, 5,835 te Namen, standigheden in acht en gaf hem een jaar tijd om er van af te zien. Natuurlijk zal dit jaar nog wel eens verlengd worden. Het is opmerkensweerdig dat men het noodig heeft geoordeeld, te bepalen dat, in geval van ballotteering tusschen catho lieken en liberalen, de socialisten zich meê tegen de catholieken zouden scharen. 't Moet dus zijn dat zij vreezen, hunne mannen te zien luisteren naar de stem der gezonde rede. Uit een Amerikaansch consulair verslag wordt het navolgende in hetExp. bid overgenomen Sinds 1896 nam de uitvoer van Ameri kaansch fruit naar Europa zoodanig toe, dat alle landen, die tot dusverre Europa van vruchten voorzien hadden, voor de zen tak van handel begonnen te vreezen. Hooge kosten van vervoer zijn somtijds een hinderpaal voor den uitvoer. In de Vereenigde-Staten zijn de vrach ten op de spoorwegen zoo laag, dat ver- sche zoowel als gedroogde vruchten van de kweekerijen en fabrieken van Califor- nië naar alle deelen van Europa zonder hooge kosten vervoerd kunnen worden. De Amerikaansche appel schijnt ge plukt te kunnen worden wanneer zij, hoe wel reeds tot vollen wasdom gekomen, nog niet geheel rijp isdientengevolge wordt zij niet geschaad, zelfs door het vervoer naar de meest afgelegen plaatsen. Bovendien wordt zij later rijp en krijgt dan haar vollen geur. Als een der oorza ken voor het weinig succes, dat de Oost- Russische vruchtenkweekers gehad heb ben, worden de hooge vrachten opgege ven, die betaald moeten worden voor de vruchten Berlijn en andere groote mark ten kunnen bereiken. Behalve een lager vrachttarief wordt tevens speciaal voor Duitschlar.d gewezen op de juiste keuze van grond en het verpakken van rijpe vruchten. Uit het feit, dat de Duitsche boom kweekers wetenschappelijk meer ontwik keld zijn dan de Amerikaansche, leidt men af, dat de Duitschers de Amerikaan sche de concurrentie gemakkelijk zouden kunnen te niet doen, te meer, daar de loonen in Amerika zooveel hooger zijn. Bovendien schijnt de Amerikaansche wij ze van verpakking verre bij de Europee- sche ten achter te staan. Bij de Amerikaansche namelijk wordt alle toevoer van lucht buitengesloten, ter wijl bij de Europeesche openingen in de kisten geboord worden. De beste zijn de langwerpige, die in tweeën afgescheiden zijn. De betere soorten van appplen wor den in poreus papier gepakt, terwijl drooge bladeren, houtskool, enz., even eens bij het pakken gebruikt worden. Het zoogenaamde excelsior dat koeler is dan papier, schijnt zeer goed voor ver pakking aangewend te kunnen worden. De vele land- en tuinbouwscholen, die overal in Europa opgericht worden, zul len zeker er toe bijdragen, om de vruch tenteelt te verbeteren en aan te wakkeren. Nagels met koppen.Bij drukker Goemaere, te Brussel, kwam een boeks- ken van de pers, waarin de werking van het 2ojarig catholiek bestuur wordt be sproken en aangewezen. Hier volgen eenige uittreksels van dit hoogst belangrijk werk De buitenlandsche handel klom van 2 milliard 772 millioen tot 4 milliard. Onze bijzondere handel klom van 1 milliard 425 millioen tot 2 milliard 38o millioen. Onze scheepvaartbeweging klom van 4 millioen, tot 10 millioen ion. Over 20 jaar bracht de ijzerenweg i5g millioen op, thans 242 millioen, zonder de steertjes. In 1884 bestonden er 406,656 spaar boekjes meteen bedrag van 158 millioen. Thans, of beter in 1902, zijn er 1,973,480 spaarboekjes in handen, met 730,573,045 fr. op. Onder het liberaal beheer vermeerderde de openbare schuld met omtrent 85 mil lioen fr. sinds de catholieken aan het bewind kwamen, nog enkel met 61 mil lioen per jaar. Onder 't liberaal ministerie werd de schuld slechts met 1 millioen uilgedelgd terwijl thans 7 8 millioen daaraan wor den besteed. De zes jaar van liberaal be wind zijn onveranderlijk met het akelig te kort gesloten geworden, terwijl thans, sinds twintig jaar, t overschot bevonden wordt. Wil men thans het onderwijs nagaan, dan zal men bevinden dat ook daar het catholiek ministerie bloemkens wist te plukken. Over twintig jaar werden slechts 3^6,012 leerlingen geinspecteerd, thans zijn er 679,661 de bewaarscholen stegen van 68,977 tot 237,265 en van 89,510 berei ken de volwassen leerlingen thans het getal van 162,261 leerlingen. ayste Belgische Bedevaart der Mei maand naar O. L. Vr. van Lourdea, van 26 April tot 4 Mei 1904. Vijftigste verjaring van de geloofsverklaring der Onbevlekte Ontvangenis. Prijzen der plaatsen (heen en weer) volgens het vertrekpunt In 3de klas van 65 tot 71 in 2d® klas van 96 tot 106 in 1"® klas van 147 tot :6i. Voor inschrijving wende men zich tot MM. Rosman, i3, Fabriekstraat, Brussel, O. Vermeersch, notaris te Dendermonde. Onwederroepelijke sluiting der inschrij vingen den 8 April 's middags. Tragische bruiloft. Op 3 October laatstleden werden er op een gehucht van Thielt vrèugdeschoten gelost ter gelegen heid van eene bruiloft, Het was in de buurt een heele dronkemanspartij. Rond den avond, terwijl de 62jarige Van Parijs aan de deur zijner woning stond te klap pen met zijne vrouw, zonk hij eensklaps ten gronde, eenen ijselijken gil uitende. Zekere Mareel, 26 jaar, pas sedert eene maand getrouwd, had bij het verlaten van het huis waar de bruiloft gevierd werd, onvrijwillig den haan van zijn geweer neêrgelaten, dat hij onder den arm droeg. Het schot ging af en trof Van Parijs in de borst. De ongelukkige was op den slag dood. Mareel werd zaterdag voor manslag door onvoorzichtigheid veroordeeld tot 1 maand gevangenis en 26 fr. boet. Liberale studenten. De rechtbank van Luik heeft een aantal liberale studen ten veroordeeld omdat zij met blauwsel wierpen op eene groep catholieke studen ten, die den 3oen verjaardag van den Catholieken Studentenbond vierden. Eenigen kregen 25 fr. boete en een hunner twee dagen gevangenis voorwaar delijk. Men weet dat de socialisten het gebruik hebben, telkens als de Kerk een hooggetij viert, een congres wij zouden bijna kunnen zeggen een krijgsraad te houden, om den strijd te regelen, wapens te smeden, de troepenmacht te overzien en de gevolgen van den strijd te bere kenen. De Paaschdagen, Sinxen en Kerstmis worden gewoonlijk voor die vergaderingen uitgekozen. Zij staan hierin zoo wat ge lijk, zou men zeggen, met personen, die het heel jaar zeggen dat zij dood-gaarne vischeten.en zich toch op Goeden-Vrijdag vleesch doen opdienen. Nu, dat moeten zij weten zij zullen er noch de Kerk, noch den goeden God meê ten onder kiijgen. Het congres, dat zij nu te Brussel hiel den, is een bewijs geweest, dat het hen in 't geheel niet naar wensch gaat. Zij kunnen de vrouwen niet 'meè krij gen, zoo klaagt Vandervelde. De paar duizend, die zich lieten meêlokken, zetten geen bloed bij. Dan werd een dagorde gestemd om het stemrecht te vragen voor de vrouwen bij de kiezingen van nijverheids- en goede- manoenraden. Vervolgens hield het congres zich be zig met den verkoop van jenever in dc socialistische lokalen. Dat mag niet, is 't algemeen gevoelen. Maar de verkoop van jenever in ue nabij heid der socialistische lokalen, dat is iets anders 't Is de broodwinning van de meeste propagandisten en woordvoer ders. Zelfs wordt in sommige coöpera tieven nog jenever verkocht en de citoybns buffethouders, die langs den jenevertoog tot de Kamer geraakten, peesten niet weinig. Men nam voor hen verzachtende om- Jaarboek van het Davidsfonds voor 1904. Het jaarboek, zoo even ver schenen, ter drukkerij Callewaert-De Meulenaere, Ieperen, zal met belangstel ling worden geraadpleegd door de leden en lezers. Niet alleen bevat het boek berichten over al wat het Davidsfonds betreft, doch deelt tevens i5o bladzijde lezenswaardige inlichtingen meê, die van belang zijn voor iedereen. 't Is zoo wat opgevat in den aard van het Almanach Hachette en deelt meê alles, waarin de lezerkan belang stellen, zaken, die alle dagen besproken worden doch waarover men geen teksten of be scheiden bezat het Davidsfonds deelt ze thans mede. Zoo vindt men daartusschen de grond wet, de voorwaarden van het kiezerschap, onze middelen voor de rechtbank, de talen in België, allerlei inlichtingen voor den spoorwegreiziger, alles wat poste- rij-n, telegraaf en telefoon aangaat, de werkmanswoningen, de boerenbond, enz. Verder levensbeschrijvingen met por tret van wijlen Frederik di Martinelli en pater Servatius Daems, Een nieuw kwartaal van de is begonnen als premie voor de lezers van De Denderbode,welke slechts fr. 3,60 per jaar kost of franco per post 4,20. Deze uitnemende Illustratie bestaat wekelijks in 8 A 10 bladzijden met fraaie gravuren en onderhoudenden tekst,zoodat men na een jaar voor slechts fr. 3,60 een boekdeel heeft van niet minder dan 450 A5oo groot folio bladzijden van blijvende waarde. Aan den OORLOG tusschen Rus land en Japan, wordt in dit blad bijzon dere aandacht gewijd, zco door een keus van illustratiën als door talrijke bijschrif ten. Wie nog niet is geabonneerd, melde zich spoedig aan ten onzen bureele. Creemboter. Markt van Woensdag 6 April 1904. 60 kilogrammen ter markt, Prijs fr, 2,80 tot 0,00 per kil. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 .de liter moet verkocht worden Kwaaddoeners hadden eene vreese- lijke ramp willen veroorzaken, met te Opwijck de wisselnaald, die eenen uit Brussel komenden trein op een zijspoor moest brengen, vast te zetten. Toen de signaalbel de nadering van den trein aankondigde, wilde de aange stelde bediende den wissel doen werken, doch het ging niet. Misdadigers hadden de inetaalkabel gewonden rond het paal tje, waaraan de rol van den kabel vast is. Hij kon bij middel van een vlaggesi- gnaal den reizigerstrein doen stoppen, zoo niet ware hij op eenen goederentrein geloopen en men zou eene vreeselijke ramp hebben beleefd. Het parket van Brussel is ter plaatse geweest. Misdaad te Strijpen. Beken tenissen. Men weet dat over een groot jaar te Strijpen een ouderling, Louis de Looze, door misdadigers in zijnen veestal aangevallen en vermoord werd, dat als dan de misdadigers in huis gingen om de zuster van den vermoorde dood ts pijnigen, opdat zij de bergplaats van het geld zou wijzen. De twee personen, die op vermoeden werden aangehouden, De Cock en Six, bleven tot nu tce nog steeds alle plichtig- heid loochenen. Beiden hadden den dag te voren de gastvrijheid der slachtoffers genoten. Het is de jongste, Six, die op het tijd perk der misdaad nog slechts 17 jaar telde, die op aandringen zijner ouders, het eerst bekentenissen deed. Hij zou slechts, door de Cock gedwongen, den lantaarn te hebben gehouden. Na de bekentenissen van Six, poogde de andere nog te loochenen, doch hij ein digde met te bekennen. De twee plichtigen wachten nu in de gevangenis van Gent hunne verschijning voor het assisenhof af. Hoe de misdaad eigenlijk gepleegd is, zal men wellicht nooit weten de zuster van De Looze moet voor hare dood vree selijke oogenblikken gehad hebben. En de twee booswichten beschuldigen nu elkander. De echtgenooten D., te Sint-Pie- ters-Jette, raakten zaterdag morgend in hevigen twist. De man was ten 2 uren 't huis gekomen, en dat gaf tot den twist aanleiding. In 't hevigste harer opgewondenheid trok de vrouw eenen revolver uit den zak en loste van zeer dicht bij een schot op den man. De kogel vloog verloren, doch de man liet zich vallen, alsof hij getroffen ware. Dit ziende schoot de vrouw zich door het hoofd, en nu wel degelijk raak. Zij zakte bloedend neèr. Dan sprong de man op, om de politie te verwittigen en toen deze kwam. vergezeld van eenen dokter, werd haar toestand zoo erg be vonden, dat zij denkelijk den avond niet gehaald heeft. De echtgenooten D. zijn beiden 40 jaar. De man is handelsbediende en de echtgenoote eene zeer zorgzame huis vrouw. De dierentemster Tilly-Bébé werkte Zondag avond met hare twaalf leeuwen, in den schouwburg Palais d'été te Brussel en stak volgens gewoonte het hoofd in den muil van een dezer dieren. De leeuw scheen niet gewillig de gewoo- ne gehoorzaamheid te willen toonen en bracht haar eenen beet toe op het voor hoofd. Een straal bloed stroomde langs haar gelaat*. Het volk riep dat het genoeg was en wilde haar doen eindigendoch zij wist zich behendig uit het gebit los te maken, om onverstoorbaar hare oefening voort te zetten, onder de toejuichingen van het publiek. Vreeselijke brand. Zaterdag .acht is een vreeselijke brand uitgebro ken in het kasteel bewoond door M. de Sejournet-Legrand, te Melle.Het vuur dat ontstaan was op eene slaapkamer, nam spoedig zulke rasse uitbreiding, dat in weinige stonden, het geheele gebouw door de vlammen was ingenomen. DJ meesters en het dienstboden personee ijlden naar buiten en eene te bed liggendi zieke gouvernante werd uit hare kam: gedragen. Eene meid die enkel sinds drie dag- op het kasteel in dienst was, en nog wt nig bekend met het inwendige van ht huis, kon den trap naar het gelijkvloo niet vinden en vluchtte naar een platfoi; waarop eene groote hoeveelheid watt stond. Het vuur dat weldra ook onder het pk form woedde, deed het water koken e het meisje, als razend van schrik, vlucha naar den toren. Hier ook vond zij get: veilige schuilplaats, want de steeds feilt laaiende vlammen lekten weldra ook d gebouw en de meid was genoodzaafc wilde zij niet levend verbrand worde van op deze aanzienlijke hoogte in t ruimte te springen. Zij waagde dan ook den verschrikt lijken sprong en kwam terecht iu li- struikgewas, waardoor de val min of ms gebroken werd. De ongelukkige werd vreeselijk kwetst opgenomen. Daar het kasteel afgezonderd is van elke andere wonia duurde het lang alvorens er eenige hc opdaagde. De pompiers van Gent werden, ontir den, maar toen deze ter plaats kwam- viel aan geen blusschen meer te denk: zoodat het geheele kasteel uitbrandde. De toestand der meid een meisje Zwijnaarde, is zeer bedenkelijk. Het vuur was ontstaan, zegt men, do het omvallen ecner petroollamp. Nadere bijzonderheden. Van prachtige kasteel te Melle, dat omrit was door een groot park blijven - eenige gescheurde muren recht. Vele bewoners hebben groot gevaar geloop: in de vlammen om te komen. Wann de brand door voorbijgangers werd op merkt, stond een der vleugels van 'l ls teel reeds geheel in vlammen. Wam de kasteelheer naar beneden snelde stc de trap volop in brand. Mev. Le Gra: Lowick wilde hare kamer verlaten, dï was verblind door de vlammen en w even als de kinderen langs een vera gered. De vlucht was zoo overijld niemand den tijd had, eenig kleedingst aan te trekken. Elkeen bevond zich nachtgewaad. Het vuur woedde zoo hevig dat weldra uit alle vensters sloeg. Het die personeel dat de hooger gelegen ven pingen betrok, heeft groot gevaar gel pen, levend in de vlammen om te kom Eene meid moest langs eene koord t laten naar beneden zakken. De anc meid die, zooals wij hooger zegden, op den toren naar beneden sprong, bij M. Boeckaert gebracht, waar Dr Visscher van Laarne haar heeft verzot Eenige geburen hebben de kasteelbe ners kleederen gegeven, daar alles in brand is gebleven. Zondag in den vroe morgen zijn dnizenden menschen c Melle gestroomd om het vernielde kas te zien. Een ordedienst is door de darmen ingesteld. Het verbrande kasteel was verzei voor 180,000 fr. en de meubelen 80,000 fr. De meid die van eene aanzienlijke hoogte naar beneden spn is eene genaamde Louisa Lievevrouw, is 25 jaar oud. Vreeselijk ongeluk. De m verkooper De Guchtenaere, van I kristie, kwam maandag morgend, rora ure, met zijne kar huiswaarts. De had het paard van eenen gebuur in kar gespannen. Eensklaps verschrikte dier door het naderen van den buurtl en sprong schielijk op zijde. De Guchtenaere werd ten gronde slingerd en kwam met het hoofd te n op de rails van den tram. Zijn hoofd vermorzeld, kar en paard zijn in gracht geslingerd. Zooals men denken heeft dit vreeselijk ongeluk onder de volking dezer gemeente eene diepe roering verwekt. Tengevolge den hoogen watersti der Schelde zijn talrijke steenbakker tusschen Gent en Audenaarde 1 stroomd. Naar men verzekert zou er te eene ernstige scheuring op handen bij de socialistische dokwerkers, ara genoemd de Kruiskensbond. Fr. Ti merman, voorzitter, zou als dusdanij treden. Hij zou op eigen hand eene' vereeniging of maatschappij stichten, zich met het laden en lossen der ba zoo gelasten. Op eene hoeve te Moorslede, twee ouderlingen, de gebroeders Coll wonen, zijn gedurende den nacht it gemaakte bandieten gekomen, die hei hunnen slaap verrasten, hen bondec dwongen de bergplaats van hun wijzen. Zoo maakten de dieven meester van 1200 fr. die in eene r waren geborgen, en namen daarop vlucht. Te Gheel hebben de dieven eene stoutmoedige inbraak gepleegd, verbrijzelden eene ruit in de woning Mr Daems, die in de Palingstraat wcc geraakten langs de gemaakte openinf de woning. Daar braken zij de kas open en roofden er 35o fr. in geld, ders nog vele gouden voorwerpen zoo oorbellen, brochen, medaillon met ting, 2 ringen, eene speld, enz., als een zakuurwerk. De policie heeft ieverig onderzoek ingesteld, doch de ders blijven nog onbekend. Het gerecht is te Brugge dapper de weer om de bende dieven en aftruj laars te knippen, die hier en daar re zware misdaden heeft gepleegd. 0 eenige nachten werd te Gent za Leclercq aangehouden, terwijl hij 1 zijne meeplichtige aan 't stelen was

De Denderbode | 1904 | | pagina 2