LATEN LEVEN. Onze missionarissen. Briefwisseling. Van tak op tak. Nauwelijksh Eerste Nederlandsch Eucharistisch Congres Vogels van eender veeren samen geeren Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. De conservatieve regeering, alhoewel hare begrootingen steeds met een goed boni sloten, heeft er toch verstand van de nijverheid te bevorderen, den arbeider werk te verschaffen en iedereen te laten leven. Wil men weten wat, sedert i Januari 1895 tot 3i December 1903 aan buiten gewone werken alleen werd besteed De tabel is zeer leerzaam 720.723,043 fr. uitgegeven aan recht streekse!) productieve werken: spoorwegen, pos ten, telefonen,marine,enz. 208,252,989 fr. in onrechtstreeksche pro ductiewerken, als kana len, steenwegen, havens, enz. 34,468,412 fr. in werken van algemeen nut, scholen, paleizen van justicie. Dit maakt circa 1 milliard in negen jaar tijds besteed aan buitengewone werken. In de liberale pers heeft men bewperd dat de wijze van boekhouding der regee ring noodlottig was en dat we meer en meer in de schuld geraakten, en veel vijven en zessen meer. Toen echter over 14 dagen de Senaat de begrooting der openbare Staatsschuld had te bespreken, keurden al de senateurs, op vier na, die begrooting goed. Sedert dien zingt de liberale pers een toontje lager als zij over 's lands huis houden spreekt, want de stemming in den Senaat was de veroordeeling harer beknibbelingen door hare eigen vrienden. De conservatieve regeering heeft den last der uitgaven rechtvaardiger verdeeld dan voorheen en de voor 's lands econo mische ontwikkeling noodige bewerk tuiging door de leening doen betalen, 't is te zeggen in 't buitengewoon gesteld en op den hals der toekomende geslachten geschoven, aangezien deze er al het voor deel zullen van genieten. Soms ziet M. de Smet de Naeyer wel wat groot, vooral in sommige werken, aan dewelke men volgens ons milloenen verkwist. Maar het tegenovergestelde zou nog veel slechter zijn en daarom kunnen wij ons enkel in den bestaanden toestand verheugen. Vlaamsche bisschop in Louisiana. Een Belg, die eene reis door Amerika heeft gedaan, ontmoette in Louisiana een landgenoot, welke daar 't hooge ambt van apostolisch vicaris bekleedt. Deze prelaat is een inboorling van Mechelen, welke, na zijne studies in zijne geboortestad te hebben gedaan, de zee overstak om aan de missiën in de Nieuwe Wereld mede te werken. Mgr Geens, dit is zijn naam, heeft zijn vicariaat te Cornevieuw. Zijn diocees is zeer groot. Maar toch bezoekt hij het regelmatig en hij kent het tot in de klein ste bijzonderheden, iets wat, gezien de moeilijke gemeenschapswegen in die streek, juist geen gemakkelijk werk is. Maar Mgr Geens is, behalve bisschop, ook een soort heereboer, eenvoudig en patriarchaal van levenswijze, maar ver standig en behebt met veel omvattende kennissen, zoodat hij met de opbrengst zijner boerderij van 7 paarden, gedeelte lijk in de groote behooften van zijn bis dom voorzien kan. Eiken dag leest hij de mis in een ander dorp en komt zoo bestendig in aanraking met zijne diocesanen, waaronder ook eenige Belgen. Zoo ziet men hem, na volbrachten dag- arbeid op zijne hoeve, eene pijp stoppen, te paard stijgen, om des anderendaags morgends in eene afgelegen parochie zijne christenen te bezoeken en het Mis offer voor hen op te dragen. Men schrijft ons Mijnheer de Hoofdopsteller, Als trouwe lezer van Dkndbrbode mag ik zoo vrij zijn u een vraagje te stellen In Land van Ablst van 6 Nov. 1898 lees ik Medeburgers, een der eerste werkingen van de volksmachten (sic) op 't stadhuis zal zijn de brandverzekering. a5o,ooo fr. gaan jaarlijks uit de stad I ioo.oooè 15o,ooo fr. zuivere winst, 't ware de welvaart van Aalst. In zijn nr van Juli 1898 schatte Het Land de winst op 200,000 fr. a Ons Aalst kan er 200,000 fr. aan winnen zegt het. In Land van Aelst van 25 Sept 1898 lees ik weerom Onder een bestuur van Evenredig stelsel zoude brandverzekering spoedig ingericht worden met i5o,ooo fr. winst voor de stad. Nu de eerste vraag Hebben de man nen nu al gezorgd voor de welvaart van de stad Hebben zij al gepoogd dit te doen om die belofte te verwezenlijken Of was het maar kieslokaas en zal het gaan lijk Vader Cats zegt Ze dronken een goed glas. a Tweede vraag Zouden de rare vogel8 nu al daar of omtrent weten hoeveel winst er eigentlijk aan is Eerst 200,000 fr., daarna i5o,ooo fr. cn eindelijk 100 A i5o,ooo fr. Welk verschil I Of zijn die cijfers zoo maar uit de lucht gegrepen, neergeschre ven zonder de minste overweging Dat zou met zijn lezers den spot drij ven zijn en nog wal al te zeere Derde vraag. De geuzen van Aalst zijn Volksmannen, zegt Daens. Te Brussel zijn het ook geuzente Gent, te Luik ook. Bestaat daar al de brandverzekering door de stad In al die steden zou de winst wel, in verhoudig, meer dan een millioen moeten zijn 1 En zij voeren het niet in. Zij zijn nochtans de Volksmachten Of mogen die de welvaart hunner steden verwaarloozen en, omdat zij geuzen zijn, toch volks machten blijven Arme Daens 1 Is gansch zijn leven dan enkel leugen en bedrog Ik groet u met diepe achting. Een trouwe 1 bzer. Ge zult niet stemmen voor de lijnt der advocaten maar voor onze liberale candidaten waar geen enkel advocaat bij te vinden is... Zoo ba zuinen de Dendergalmers uit. Waarlijk de jannen die den armtierigen aaneenflanzen moeten de kiezers voor domooren houden Bij onze liberale candidaten is geen enkel advocaat Denkt men dan toch dat het niet gewe ten is dat de eenige liberale candidaatdie de zeer twijfelachtige kans loopt van ge kozen te geraken advocaat is Wie weet er niet dat M. Rens hier te Aalst bijna wekelijks voor onze Recht bank van Koophandel komt pleiten En te Geeraardsbergen vraagt er eens naar M. Rens nijveraar en niemand zal hem kennen, maar vraagt naar M. Rens, advocaat en dadelijk zal men u zijne woonstede aanwijzen. Maar nog meer: Om de armtierige scri benten te logenstraffen, neemt M. Rens openbaarlijk den titel van advocaat aan. Ten bewijze schrijven wij een uitnoodi- gingskaart over die men ons bezorgde Maandag 4 April 1904, om 3 uren namiddag, bij Joseph Andries, te Grim- mingen, zal M. Jules Rens, advocaat a te Geeraardsbergen, zijn programma a uitleggen, als candidaat voor de wetge- vende kiezingen van 29 Mei aan- a staande, a Waarlijk de lioerale schrijvelaars hou den de kiezers voor domkoppen die van voren niet weten dat ze langs achter leven Kamerkiezingen. Naar wij uit goede bron vernemen is het niet zeker dat deKamerkiezingen zullen plaats grijpen op Zondag 29 Mei. Integendeel schijnt de meerderheid der Kamerleden geneigd om de date van 22 Mei te behou den, dus op Sinxendag. Blauw en rood.Op sommige plaat sen sluiten de liberalen een verbond met de socialisten. Wat zeggen de socialisten van hunne strijdgenooten van het antiklerikaal ver bond De Journal de Charleroi schrijft Er is geene toekomst meer voor de liberale partij. De weg is enkel open voor de socialisten. Dat is de waarheid. Dat springt in de oogen. De liberalen tellen niet meer de strijd tusschen de catholieken en de socialis ten. Die van't socialismus niet wil, die de socialisten verafschuwt en 't land van den ondergang wil bewaren, moet de catho- lieke regeering ondersteunen. wordt een hunner hartlappen,zelfs maar met den kleinen vinger aangeraakt of de liberale scribenten van Den Dendergalm wetrt dat onze°catholieW Senators "en tweeden baas, waar hij zich eenigen tijd sprakeloos op eene bank uiirustte. Einde lijk waagde hij een volzin: V. Wie is hier de baas van 't huis, zegde de vreemdeling A. Moi Mechieu, klonk het antwoord van Ward met de vuist op de borst klop pende. V. Mijn vriend zou ik hier geen preé- kacieken mogen geven nu dezen achter noen. A. Non pas, z-gde Tuite. Mijnheer de Onderpastoor heeft hier geheel den Vas ten gepredikt en gisteren noch een fel sermoen gedaan, en beter kunt gij niet kameraad Na zulken kaakslag, weet ik niet wat de groene vreemdeling er zal van gedacht hebben. Vier jaren geleden, is in dien zelfden volksrijken wijk weder nogal de een en de anderen bij den neus geleid. Maar nu, zeker en vast, twee herbergiers geheel en gansch, uit hunne vrijen wil handelende, zetten de helden alzoo bui ten. Oordeelt hoe het gelegen is met de bevolking. Vervoer van reisduiven. Door het spoorwegbestuur zijn ernstige maatrtge len genomen om het vervoer van reisdui ven regelmatig te verzekeren. Zoo de aangifte van het vervoer minsten daags vóór het vertrek geschiedt, worden de duiven met de aangeduide reizigerstreinen vervoerd aan tarief. Zoo vervoer verlangd wordt met reizi gerstreinen die niet op de tabel voorko men, worden de voorwaarden en de vervoerprijzen van tarief I (express) toege past. IDDERGEM. De heer Minister van IJzerenwegen, enz., heeft donderdag 11., aan onze catholieke Senateurs en Volksvertegenwoordigers laten weten dat het door hen aangevraagde stoppunt voor Iddergem op de lijn Denderleeuw-Ninove toegestaan is. De treinen zullen er stil houden te rekenen van 1 Mei aanst. Die bevolking van Iddergem, Dender- leeuw-Huisegem en omliggende zal dit goed nieuws met groote voldoening ver nemen. Herinneren wij dat deze gunst reeds was gevraagd geweest in de Kamer door onze Volksvertegenwoordigers en dat Klokke Roeland,te dien gelegenheid had moeten bekennen dat alleen de catholieke Volksvertegenwoordigers macht vloed genoeg bezaten om dergelijke gunsten voor hunne kiezers te bekomen. Kiezers stemt dan maar met couragie voor de liberale, socialistische en demo cratische lijsten. Hoe meer gij voor die mannen zult stemmen, hoe meer nadeel gij doet aan uwe belangen, aan deze van uwe gemeente en van uwe land streek. WELLE. Zoo ook zal eindelijk dank aan 't onverpoosd aandringen onzer catholieke Senators en Volksvertegen woordigers eene statie te Welle worden toegestaan en wij hopen dat het zeer kor telings zijn zal. Bemerken wij dat de tusscherikomst van sieur Alois De Backer in deze zaak tot geen uitslag leiden kan. 't Is van alge meen bekendheid dat hij, noch in de Volkskamer, noch in de Ministeriën van eenig gezag is en dus zonder eenigen in vloed om tot de spoedige oplossing van 't vraagstuk der statie te Welle te gera ken. Dit zij gezegd in antwoord op 't schrij ven van den Wellenaar van Chipka die, tegenstrijdig aan de waarheid, be schreeuwen schandaal. Men lastert, men beleedigt onze mannen dat het ongehoord is. Men passé op 't zal tand voor tand tand zijn... enz. Geen enkel orgaan tot welke politieke denkwijze het ook behoore, is er aan te wijzen 't welk aan Den Dendergalm kan vergeleken worden onder opzicht van jlatte gemeene beleedigingen en vuige asteringen. Geene week sedert meer dan een jaar, of De Dendergalm krioelt van lage per soonlijkheden en vuige beleedigingen en lasteringen tegen onze catholieke Stads bestuurders. Burgemeester, Schepenen en Raadsle den werden uitgescholden voor schelm en dief, enz. enz. Een gansche kolom zou nog onvol doende zijr. om ze aan te wijzen. En nu Zondag 11. na de catholieke can didaten voor nulleteiten enz. te htbben uitgescholden, slingert men M. Ghre' raerdts, Burgemeester, onbeschofterik naar 't hoofd. En in wiens naam gebeurt dit In naam en voor rekening der liberale con- trólcurs. Dus wat de controleurs zich wel wach ten in openbare zitting te durven uiten, wordt voor hunne rekening van achter 't gordijntje van Den Dendergalm nage roepen. Weinig moedig om niet te zeggen laf, niet waar geëerde lezers VUERZELE. Niettegen staande de voorafgaande schriftelijke ver wittiging geene strooibriefkens op te stu ren, zonden de groene helden er toch een pak af ter bestemming van een herbergier van Strijmeersch. Die deftige ingezetene weigerde dit staaltje zonder waarde. Na deze eerste buis bewerkten zij een tweede baas, doch met evenveel succes. Zij gaven nog geen moed verloren na hun ne ijdele pogingen. De Daensisten gingen de kans waarnemen, daar er een stroom van volk, op tweeden Paaschdag naar de jaarlijksche venditie te Strijmeersch samenkomt. Die er moest spreker zijn, een kloek gespierd ambachter, nam eerst "en verstel ki-nd middagmaal in een bier huis onlangs nieuw gebouwd te Zonnc- gem. Nu opgetrokken naar de venditie recht bij den eersten bovengemtlden per soon. De vreemdeling dronk er een teug en gebaarde van niets. Van daar bij den Volksvertegenwoordigers zich met de zaak niet bekommeren en dat indien de Wellenaars eene statie verkrijgen ze het aan den wereldhervormer Alois De Bac ker alleen zullen te danken hebben. Tot 1906 zal men aan den inrij van Schaarbeek nog met doodsgevaar be dreigd zijn, zeggen de Brusselsche bladen. Men hoopte, na de reeds gedane ont eigening dat er plaats zou worden inge ruimd voor de noodige vergrootingswerken van de statie doch nu heeft men ver nomen dat de eigenaars en bewoners der onteigende huizen, deze eerst ir. 1906 beschikbaar moeten stellen. Het weer in April. Elkeen heeft gelegenheid het weer in Maart te verge lijken met hetgeen Capré ons had beloofd. In algemeene lijn mag het gezegd wor den, dat hij niet zeer gelukkig is geweest met zijne voorspellingen. Ziehier wat hij ans nu wijsmaakt voor April Den 1,2 en 3, schoon, windig, koud. Van den 4 tot den 6, verzachting, wolk achtig, kleine. Van den 7 tot den ix, zeer schoon en warm. Den 11 en 12, verkoe ling. Van den 14 tot 22, onweerachtig afgewisseld met hagelbuien. Van den 23 tot 3o, heerlijk en warm weer, afgewisseld met onweer rond den 29. biddelijk Sacrament. Zelfs uit den vreemde, uit Duitschland en Neder- landsch Indië, klinken stemmen van goedkeuring en deelneming. Het officieel programma der werk zaamheden van het Congres ligt ter pers en zal eerstdaags naar al de HH. Pastoors en gekende bevorderaars van den Eucharistischen eeredienst verzon den worden. Van heden aflijdt het welslagen van het Congres geen twijfel. Hasselt, d( stad van het H. Sacrament van Mirakel, bereidt den Congresleden een gulhartig, echt Vlaamsch onthaal en zal niets on beproefd laten om hun verblijf zoo aan genaam mogelijk te maken. Gepeperd. De heeren Moens Broe ders hebben aan de eer'ijke schrijvelaars de volgende brief gezonden en 't ant woord op de bemerkingen die ze maak ten bij de afkondiging van den eersten brief dezer firma Mijnheer, Gelief in uw blad de volgende regelen op te nemen als antwoord op de aanmer kingen die gij maakt over onzen brief, uw nummer van 3 April. (1) Gij vindt dat wij kittelachtig zijn Moeten wij ons misschien lat.:n valsch beschuldigen en verwijten Wie zijt gij mijnheer Men zou zeggen dat sommige heeren geen verschil weten tusschen com plimenten en grove smaadmoorden. (2) Wij beweren niet dat gij iemand haat maar wij zeggen dat gij door uw schrijven de kleine burgerij ophitst tot haat en wraakzucht. Gij maakt gewag van een banket. Die kwestie komt hier niet te pas. Daarbij wij aanzien u niet als de man, bekwaam om te kunnen oordeelen of iets deftig of niet deftig is. (3) Gij neemt akte zegt gij, van onze verklaring dat wij niet in de coöperatief betrokken zijn. 't Is al wat wij u vragen Waarom daarmede niet uitscheiden (4 5) Laat ons een woord zeggen van de coopératieven. Maar laat ons eerst en vooral opmerken hoe dat twee groote mannen, (salueer Mr Homais), soms on verwachts al redekavelende t'akkoord ge raken. Ik ben het eens met u om te zeggen dat de coöperatieven maar mogen inge richt worden ten voordeele van den klei nen man en van den arbtidtr. Het mogen geene kapitalistische ondernemingen zijn. Dit is ons gevoelen. Kunt gij bewij zen dat wij in eenen anderen zin gehan deld hebben, dan moogt gij ons uitmaken voor SCHYNHEILIGE MUYLENTREKKERS kunt gij het niet bewijzen, laat dan uwe onbeschofte verwijtingen achter. Maar zeg eens, mijnheer, wat dunkt van eene groote machtige coöperatief, die een moederhuis bezit met vertakkingen in al de groote steden van België eene coöpératief die fabrieken bouwt, en feestpaleizen aankoopt. Wat dunkt u van eene coöpératief die een groot deel van hare winsten aan hare deelnemers onttrekt Is dit het inzicht van den wet gever Is dit de werkmenschen bevoor- deeligen Beken het rechtuit, het zijn de belan gen der kleine burgerij niet die u aan 't hert liggen, maar wel de belangen der coöpératief van uwe goede vrienden bondgenoten de socialisten gij vreest dat de coöpératief Welkom van Aalst zou kunnen in hunne rapen zitten. (6) Gij lacht met ons, zegt gij. 't Is ons wel, maar het zou onzen toer ook wel eens kunnen worden. Wij vragen u eene kleine herstelling, 1 gij maakt u kwaad. Gij zijt geen on dernemers van herstellingen, gij laat Hasselt (België) 18,19,20,21 Augusti a. s» De voorbereidende "werkzaamheden tot het eerste Nederlandsch Congres ter eere van het Allerheiligste Sacrament gaan flink hunnen gang. Talrijk en aan moedigend zijn de tot dusver ontvangen bewijzen van deelneming. Hunne DD. HH. de Bisschoppen van België en Holland en andere Kerkvoogden hebben Hunne medewerking toegezegd en zul len de feestelijkheden met Hunne tegen woordigheid opluisteren. Hooggeplaat ste wereldlijke personen uit elk bisdom hebben bereidwillig het eere-lidmaat- schap van het Congres aanvaard en hunne ondersteuning beloofd tot het welgelukken van het grootsche hulde betoon, dat het Nederlandsch volk op touw zet ter eere van Jezus ln zijn aan- bouwwerken aan anderen, zegt gij. O dat weten wij al lang, en dat weet ieder een, bouwen en oprichten doet gij niet, en kunt gij niet, afbreken. JaEn 't schoonste gij bekent het zelfgij zijt geene ondernemers van herstellingen, gij zijt niets anders dan eenvoudige onder nemers van afbraak 1 Zet dus in uwe wa- Dens de pik vóór het truweel en de win celhaak. (7) Gij doet bemerken dat lastering en laster 't zelfde niet is. Wel, wel, is dat ook al een antwoord voor een ernstig man Zulke praat doet de schouders op trekken. Ingevolge ons recht van antwoord ei- schen wij de inlassching van den dezen brief in uw eerstkomend nummer, op dezelfde plaats en in dezelfde goede karakters als uwe bemerkingen op ons eerste schrijven. Wij bieden u, mijnheer, onze beleefde groeten. Moens Frères. Met Paaschen* werd te Brussel het groot jaarlijksch Cougresder socialisten gehouden. Ziehier het genomen besluit Voor de provinciale en wetgevende kiezingen werd er beslist dat de socia listen verbonden mogen aangaan met liberalen, progressisten en daensisten, met het algemeen stemrecht en den schooldwang als programma, doch zij moeten daarbij al de andere eischen van het rood programma staande hou den. In de balloteeringen voor de pro vinciale kiezingen zullen de socialisten voor de liberalen stemmen,, doch op voorwaarde dat deze laatsten de ver- bindtenis aangaan ook voor de socialis ten te stemmen, die in ballotteering komen. En dan zullen er nog goede zielen zijn om te beweren dat de liberalen of de daensisten tegen de socialisten stem men In uitvoering van die beslissing werd er in 't arrondissement Dendermonde een monsterverbond aangegaan voor doel hebbende op dezelfde lijst te bren gen voor de aanstaande Kamerkiezing een liberale candidaat, een daensist en een socialist en in het laatste nummer van zijn zeeverblad huldigt de almoe- zenier van Chipka dit monsterverbond als de dageraad der verlossing Brave Kiezers, gij ziet dus dat blau wen, groenen en rooden, wanneer zij z|ch verscheuren toch maar huichelaars zijn die niets beter beoogen dan van zich te vereenigen en dat zij in alles heimelijk 'takkoord zijn voorden buit Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 10 April 1904, M. Meirsschout, Korte Zoutstr. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 9 April 1904. 190 kilogrammen ter markt, Prijs fr2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 340 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2700 kilogr. Bedevaart naar O. L. Vrouw te Lourdes en naar het II. Hart van Montmartre te Parijs, van 17 tot 25 Mei 1904. Inlichtingen te vragen ten Bureele van Den Denderbode of aan M. Francois 45, Noorderlaan, te Brussel. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 .de liter moet verkocht worden. Iets dat de moeite waard is ge kend te zijn, is ons door eenen onzer medeburgers gezeid. M. Edmond Cooman, 5, Vrouwstraat, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls niet kon slapen mijn water was altijd troebèlzonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid en afgematde mid delen bleven nutteloos en ik was mis troostig, niet meer wetende wat doen. Ik vernam alsdan de genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkre gen ik wilde ze beproeven en haalde er eene doos bij M. De Valkeneer, apothe ker te Aalst. Ik mag u bekennen, dat zulks mijne {enezing was, want na drij dagen voelde k mij reeds beter en na eene week was ik teenemaal hersteld. Ik verklaar het bo venstaande waar en machtig u het ken baar te maken. Doet iedere verkoudheid u huiveren en heeft ze dadelijk invloed op uwen rug ge volgd door stoornis in de werking der nieren Verhit het gebruik van sterke dranken, koffie, bier of thee uwe nieren Zijt gij spoedig boos en lastig gevallen voor kleinigheden Hebt gij koude han den en voeten Zwellen uwe beenen en voeten op Hebt gij wallen onder de oogen Lijdt gij aan rhumatieken, hoofd pijn of rugpijn Wordt de werking der nieren onregelmatig en brengt zij gruis voort Indien er zich een van deze ken- teeken voordoet, 't is dat er bij u of zwak te of ziekte der nieren is en deze ken teekenen waarschuwen u voor meer gevaarlijke ziekten. Wat gij ook doet en wat gij ook denkt dat uw ziekte is, let goed op uwe nieren bij het eerste teeken dat er iets verkeerd is. Geeft hen de hulp, die zij juist noodig hebben, 't is te zeggen, die welke de a Foster Pillen voor de Nieren «geven, het groote geneesmiddel voor de nier- en blaasziekte en ziet hoe goed en welgezond gij u zult bevinden zelfs na slechts eenige dosissen. Verzekert u dat men u de Foster Pil len voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Cooman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat te Brussel, algemeen depothouder voor België. MEERBEKE. Woensdag mor- jend, vóór de uur, was te Meerbeke, in iet Oude Vrouwenhuis, eene stom-doove, De Boilselier, omtrent vijftig jaar oud opgestaan en langs de hofdeur buitenge raakt zijnde, is zich komen verdrinken in den steenput van M. Ad. Courteaux. Rond 6 uren is zij er dood uitgehaald door den heer Evarist Courteaux, neef van M. Ad. Courteaux. De waterput werd daarna ledig gepompt en gereinigd. De jonge blinden, verblijvend in het koninklijk blindengesticht van Sint-Lam- hrechts Woluwe, hadden aan den minister van landbouw een gemoedelijk schrift ge richt, vragend dat het blinden van vinken zou verboden woiden, alsmede het ver voer en de tekoopstelling daarvan. De minister benoemdé eene commissie om de zaak te onderzoeken en deze heeft be sloten tot het inwilligen van dit verzoek schrift en door wettelijk verbod een einde stellen aan het blinden van vinken. In retret. Het Volk verhaalt dat de beruchte Gentsche socialist Millio (Stautemas) in de gevangenis is opgeslo ten, uit hoofde eener veroordeelin0- voor laster. Zaterdagmorgend is Millioaan zijne woning afgehaald door officieele amb tenaars, die hem naar de gevangenis der Nieuwe Wandeling geleid hebben, mijnen. Immers, het socialistenblad tan Korlrijk, waarvan Millio de verant woordelijke uitgever is, was voor laster veroordeeld tot f500 fr. of 15 dagen Tegen Zaterdag was de tijd van be talen verstreken, en daarom werd Millio in retret»gedaan. De man tareesteen vaarde geweldig uit tegen de socialisten van Kortrijk, die hij uitschold voor «stomme boeren». Hij, die zoo dikwijls geschreven heeft dat de gevangenen beier eten hebben dan de werklieden, hij vond den kost der gevangenis te gemeen voor hem en eischte op eigen keuken op pistole te mogen zitten. Dit is hem echter niet toegestaan men zou later zien. Eene vertroosting blijft hem over 't is dat zijne wettige vrouw hem mag bezoeken. Nu Stautemas is candidaat der Aal- stersche socialisten. DE KINKHOEST. We kunnen aan onze lezers niet genoeg herbalen dat al de doktoors het eens zijn om te ver klaren dat de beste remedie, op eiken ouderdom, voor influenza, kinkhoest, kramphoest, asthma, enz., de Siroop Depratere is, omdat hxj alleen onmid dellijk verlicht en geneest, alhoewel hij geene verdoovende middelen bevat zooals andere remediën die gevaarlijk zijn en slechts tijdelijk werken. 2 fr. de flesch te Oostende en te Aalst bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Het afgebrande kasteel van Melle. M. de Séjournet denkt in zijnen slaap eene petroollamp te hebben omgeworpen. Vluchtend wierp hij de deur achter zich toe, om aldus den tocht af te snijden. Dit verhinderde echter de uitbreiding van bet vuur niet. Het geldkoffer is opgehaald heel de inhoud was, zegt men, door het vuur ver nield. De toestand van Louise Lievevrouw is verergeid het meisje ijlde. Burgemeester Kleyer te Luik heeft een bezoek gebracht aan de slachtoffert van den dynamietaanslag. M. Dupont, wiens been afgezet is op de hoogte der dij, lijdt nog altijd veel. De oogen van den eerw. h.Lemmens zijn betrekkelijk goed, maar de wonden aan de beenen doen hem veel pijn lijden. Hij zal ten minste nog eene maand te bed moeten blijven. De andere gekwetsten maken het betrekkelijk goed, behalve M Gyat, wiens doofheid aanhoudt. De genees- heeren verzekeren, dat van geen enkel der slachtoffers het gelaat zal geschon den zijn. door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistj es, j eukingenchronische bxonchiet, borst-maag-en blaas ziekten en rhumatism-, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten voile heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanhod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. 'INCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per keeren- de post zal antwoorden en do verlangde inlichtingen geven. Het groot lot. Het nummer, dat het groot lot van de Luiksche ten toonstelling won, was verkocht door het postbureel van Wervicq, in West-Vlaan- deren. De winner is Jules Barthier, herbergier en veekoopman, te Hautbem. Toen de briefdrager kwam met het winnend nummer, om te zien of Barthier het niet bezat, was hij in den veestal aan 't werken. De vrouw schelde patatten. Laat mij uwe briefkens eens zien, zegde de facteur. Zij kwam met de lotjes voor den dag. Geen geluk, zegde zij het nummer is er niet bij. Maar de zoon kwam met een derde briefken, dat hij had gekocht, omdat de meid had geweigerd het te nemen. Hoera riep hij, ik heb het 1 En allen begonnen als gekken rond den brievendrager te dansen. Een oogenblik later vierde heel het dorp feest. De storm van Woensdag heeft te Oostende nogal schaê aangericht. Een rukwind nam de groote ra van eene Fransche sloep mede en twee matrozen vlogen er mee in zee. Zij werden met groote moeite opgevischt. Van eene ten anker liggende Oostend- sche sloep werd de mast gebroken. Eene derde sloep werd met zooveel geweld op het strand geworpen, dat men vreest dat zij verloren of sterk beschadigd zal zijn. Nabij Mariakerke is een pier, die nog niet voltooid was, gedeeltelijk weggerukt. Op het land werd ook schade aange richt. Twee onvoltooide huizen zyn inge stort. Men vreest voor de visschers, die in zee zijn. Het onderzoek in zake den treinroof is gesloten. De mannen, die werkelijk plichtig schijnen, zijn in hechtenis ge bleven, terwijl de anderen, door den voornaamsten beschuldigde, Qumart, aan_ geklaagd, onplichtig erkend en vrijgelaten werden. Onder deze laatsten is een be diende van den Franschen Noorderspoor weg, dien hij beschuldigde, met de dieven in betrekking te staan. Quinart zou uit wraak alzoo gehandeld hebben. Men weet dat al de gestolen pakken terug gevonden werden, behalve een pak, dat waarschijn lijk door eenen oneerlijken vinder is opge raapt. Dit pak bevatte zestig obligaties Porto Rico en eene actie Belgische kool-

De Denderbode | 1904 | | pagina 2