Donderdag U April 1904 3 centiemen per nummer. S6ste Jaar 5G29. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad 8n 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Monsterverbonden! HET GEHEIM Benoemingen en onpartijdigheid. Boterbloemen. Kieskronijk. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE 8HI.M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. 8. AALST, 13 APRIL 1904. Niettegenstaande de E. V. toelaat aan elke partij te strijden op eigen hand, zijn er monsterverbonden gesloten tusschen de daensisten, geuzen en socialisten op verschillige plaatsen, onder andere te Dendermonde, te Tongeren enz. De zoogezegde christene demokraten, die beweren dat zij den Godsdienst willen beschermd zien en vrij, gaan zijne onver zoenlijke vijanden een handje toesteken om, zoo veel het in hunne macht is, die kerels hun vervolgingswerk te laten be ginnen Zij weten wat de socialisten willen zij weten dat de geuzen als eenig pro gramma hebben weg met den Gods dienst. En toch gaat de partij van J udas in haar boos en rampzalig werk voort. Wat beteekenen dan de beslissingen die door de groene Daensisterij worden genomen Den zondag 8 April 1898 vergaderen de afgevaardigden en eenparig en geest driftig wordt gestemd Dat de Christene Volkspaitij Geen verbond mag sluiten met andere politieke partijen en dat dus al onze can- didaten uitsluitend moeten strijden onder de groene vlag. Steunt dan maar op het gegeven woord der groenen, hecht dan geloof aan hunne beloften, gij steunt op eene zandplaat, gij rekent op een tandentrekker. Zij weten wat de socialisten zijn. In 't socialism, schrijft Het Land van 10 April 1898, is onredelijken en onverzade- lijken hoogmoed non serviam noch God noch meester, welk leven zou dat zijn En toch steunen zij een misdadig so cialism die luide zijnen haat tegen God verkondigd Zij weten wat de geuzen willen en zijn De Werkman van 2? November 1902 schrijftdie verblindheid wordt onge lukkiglijk gevoed door veel liberalen en door bijna al de socialisten die niet enkel de misbruiken bestrijden maar die den Godsdienst willen afbreken. Waarom kunnen ze toch de burgerlijke vrijheid en elks recht niet verdedigen Geliefde menschen den Godsdienst willen afbreken, is een uitzinnigheid en een onmogelijkheid... De Godsdienst is voor onze ziel wat de zon is voor ons lichaam. 7e Vervolg. Ziet goed of gij ook sporen ziet in den hof! riep hij M. Power toe, nadat hij het venster weer had opgeschoven. De grond is er zacht genoeg voor, dunkt mij. Power was er reeds meè bezig eer hij het bevel ontving. Het zoeken naar spo ren was echter lang zulk een gemakkelijk werk niet, als men zou gedacht hebben. De zachte grond was wel is waar overal ingetrapt, maar dat was ook alles. Juf frouw Gregory, die als zuinige huisvrouw, op alle wijzen van haar hofke partij trok, had juist onder het schuurtje een bed met kooien beplant. Voetstappen waren in menigte op en om het bed te vinden, maar met uitzon dering van eenkelen wat dieper ingedron gen hiel. zag men nergens eenen afdruk, scherp genoeg om eene aanwijzing op te leveren. Daarenboven begon het kiezel pad van het tuintje reeds op kleinen af stand van de schuur en hielden alle spo ren derhalve, zooals van zelf spreekt, hier geheel op. Het pad voerde naar een hou ten hekken in den muur, hetwelk slechts ttet een eenvoudige klink gesloten was. 't Is crimineelNa de noodzakelijk heid van den Godsdienst te hebben uitge roepen, na vastgesteld te hebben dat geu- zerij en socialisterij den Godsdienst willen bevechten gaan zij har.d in hand strijden met die godsdiensthaters tegen die partij welke juist doet wat M. Daens vraagt: de burgerlijke vrijheid en elks recht eerbiedigen. Dat walgt Zijn het dan al J udassen van den eersten tot den laatsten De liberalen verwijten aan de catholieke Regeering niet zelden, dat zij partijdig is bij hare benoemingen van magistraten. Senateur Dupont heeft zich zelfs veroor loofd, die beschuldiging in den Senaat te herhalen. De volgende cijfers zullen bewijzen hoe ongegrond zij is. Stellen wij eerst vast, dat de huidige Minister in de Kamer aantoonde, dat hij op 98 benoemingen 47 liberalen aanstel de, een getal dat zeker, in verhouding met de getalsterkte der geuzenpartij, en met de zetels, die zij reeds in de magis. tratuur bekleedt, aanzienlijk mag heeten. Van i865 tot 1870 benoemde de heer Bara, liberale Minister van Rechtswezen: In de beroepshoven 5 catholieken en 46 liberalen. In de rechtbanken van in aanleg: 26 catholieken en 202 liberalen. In de vredegerechten 7 catholieken en 86 liberalen. Dus in 't geheel38 catholieken en 334 liberalen. Ziedaar de liberale onpartijdigheid in cijfers uitgedrukt. Van 1879 tot 1884, onder 't beheer van denzelfden Minister, werden benoemd In de beroepshoven o catholieken en i5 liberalen. In de rechtbanken van i" aanleg ^ca tholieken en 43 liberalen. In de vredegerechten 1 catholiek en 29 liberalen. In 't geheel dus 1 catholiek en 87 li beralen. Men ziet de onpartijdigheid wint veld I En nu onder het catholiek beheer Het Verbrekingshof telde in 1884 5 catholieken en i5 liberalen in 1904 9 catholieken en 12 liberalen. Het beroepshof van Gent telde in 1884: 2 catholieken en 25 liberalen in 1904 14 catholieken en i3 liberalen. Het beroepshof van Brussel telde in 1884 12 catholieken en 3g liberalen in 1904 16 catholieken en 41 liberalen. Het beroepshof van Luik telde in il 7 catholieken en 28 liberalen in 1904 15 catholieken en 19 liberalen. Men vergelijke nu de benoemingen der liberaal beheer, met die, onder catho liek beheer gedaan men telle de plaatsen samen, nu nog door catholieken en libe ralen bekleed, en dan zegge men langs welken kant de rechtveerdigheid, de ver draagzaamheid, de onpartijdigheid te vin den zijn. De moordenares had dus ook hier geen hindernis gevonden, die hare ontsnapping kon bemoeilijken. Wij hebben met een zeer geslepen persoon te doen, zegde de inspekteur tot zijn chef, die zich bij hem in het achter tuintje had gevoegd. Zie maar, er is geen enkel spoor, waaraan wij ons vast kunnen houden. Alles is even voorzichtig en be daard uitgevoerd. Er is niets vergeten of verzuimd 1 M. Grand liet mistroostig het hoofd hangen. De zaak schijnt meer ingewikkeld te zijn, dan ik eerst dacht, erkende hij. Ik vrees, dat wij er nog last genoeg van zul len krijgen heel het gevai is duister. Het zal eene zaak worden voor de detectives, dat zie ik wel aankomen. Let maar op, zij zullen er ons gauw eenen uit Londen sturen ik had het zoo geerne zelf afge- lapt, maar het is ten minste een troost, dat zij ook met de handen in het haar zullen zitten. De jonge policiebeambte zweeg, niet zoozeer uit meèlijden over de spijt, die zijn chef aan den dag legde, als wel om dat zijn eigen gedachten hem te veel be zig hielden. Een ding heeft mij getroffen, sprak hij eindelijk langzaam, en dat zal het u zeker ook gedaan hebben, mijnheer. Ik bedoel namelijk de zekerheid, dat uit alles blijkt, dat de schuldige door en door met het huis en zijne omgeving bekend moet Neen, vriend Lezer, ze bloeien nu niet en toch achten wij het niet ongepast er thans uwe aandacht op te trekken. De landbouwers weten genoegzaam in welke weiden zij het meest voorkomen en en hoe ze daar het gras onderdrukken en den hooioogst verminderen. Heel dikwijls zijn er heele plekken mede bezet. Behalve de stengels, bladeren en bloemen, heeft deze plant ook in den grond nog een on derdeel dat onze aandacht ten volle ver dient. Wij bedoelen den wortelstok, zooals de plantkundigen dat noemen. Wat de plant met dat onderdeel doet, gaan wij even vertellen. Zij gebruikt het als eene soort van voorraadschuur eene tijdelijke bewaarplaats van opgehoopt voedsel. In den zomer toch, als het weder warm is en den bodem vochtig, dan ver zamelen bladeren en wortels veel meer voedsel dan er op dit tijdstip noodig is voor den groei der plant. En dat over schot nu, dat teveel, wordt zorgvuldig neergelegd in den wortelstok. Als nu het voorjaar intreedt dan dient het om alras nieuwe scheuten en wortels te vormen, en zoo komt het dat de boterbloemen aldra het gras vooruit zijn. Niet alleen dus betwisten zij aan de graspijltjes het zoo noodige licht en lucht, maar putten den grond uit aan voedende bestanddeelen. De verstandige landbouwer zal er dus op uit zijn door alle mogelijke middelen die nadeelige onkruidplant te bestrijden. Maar hoe Verleden jaar zagen wij een boer in de vroe ge lente de schapen in zijne weide zetten. Die zullen, zegde hij ons, de boterbloemen eens opruimen en er voor goed kort spel mee maken. En wij moeten bekennen dat de schapen inderdaad die planten heel kort knaagden. Doch als de goede man meent dat hij dit jaar geen gouden weide zal hebben, is hij deer lijkmis. Immers de wortelstokken, die onderaardsche voorraadschuren, blij' toch, en die zullen wel zorgen dat er weer nieuwe planten zijn. Het beste middel schijnt ons nog het wieden, ze uitrukken, vooral in het voor jaar, als ze pas beginnen uit te loopen. Sommige landbouwers zullen opzien zooveel aan wiedloon uit te geven. Deze kunnen wij niet beters aanraden dan de oorzaak weg te nemen. Waar toch ziet men meest de boterbloemen overheer- schen Is het niet in de vochtige weiden Het overtollig water wegleiden en pas sende meststoffen gebruiken kunnen zeer doeltreffend zijn, zooals wij uit genomen proeven leerden. Over twee jaar hebben wij zoo eene weide behandeld en de uitslagen beant woordden ten volle aan onze verwachting In eene weide, overweldigd door boter bloemen, lieten wij eenen goeden aflei- dingsgracht delven in de maand Januari en terzelvertijd gebruikten wij als mest stoffen 1000 kgr. staalslakken en 600 kgr kaïniet per hectare. De kalk der staalslakken en de potasch, de soda en het magnesia van het kaïniet nemen eenigzins de zurigheid des gronds weg of verminderen ze in hooge mate. In de maand April strooiden wij daar nog 200 kgr. nitraat bij om het gras te bevoor- deeligen en welig te doen groeien. En zie, de hoeveelheid boterbloemen die er vroeger in Mei te zien waren, was merkelijk geringer en de hoeveelheid hooi zijn geweest. Een volslagen vreemdeling in de plaats kon niets van dat schuurtje en zijn schuins affoopend dak weten en zou naar beneden door het huis een uit weg gezocht hebben. Het is twijfelachtig of het doorzicht van M. Grand wel scherp genoeg was om de gegrondheid dezer gevolgtrekking zoo spoedig te vatten. De slotsom was hem in elk geval duidelijk en hij knikte toe stemmend. En dan hebben wij nog dien brief, die hier bezorgd is met de post van een uur, ging de andere voort. Die is natuur lijk door iemand hier in de stad geschre ven. Geloof mij gerust, mijnheer, de vrouw, die wij zoeken, is eergisteren avond reeds hier geweest en heeft het huis opgenomen. Buitendien heb ik hier nog iets dat ik boven heb gevonden. De inspekteur reikte den commissaris het stukje papier over, hetwelk hij in den kleinen lessenaar had gevonden en dat hem bij het lezen dien uitroep van schrik en verbazing had ontlokt. Op zijnen overste had liet geschrift niet de minste uitwerking. Wat is dat vroeg hij. Het is in eene vreemde taal geschreven. Wij moeten iemand zoeken die het voor ons vertalen kan. Dat kan ik wel voor u doen, hernam Power, 't Is fransch en zooals gij ziet, een gedeelte van eenen brief. Er staan maar vier woorden opzij zijn gemak- Dit jaar hebben wij dezelfde dosis staalslakken en kaïniet gebruikt en goed gezorgd den gracht nog eens uit te doen. Wij hopen op deze manier die u gele deu- genietjes langzaam te overmeesteren en te doen verdwijnen. Wie dus last heeft van boterbloemen beproeve onze doenwijze en wij zijn over tuigd, ons steunende op hetgeen wij reeds bestatigden, dat de goede uitstag niet zal achterwege blijven. Het nationaal jubelfeest te Brussel. Men begint zich ernstig bezig te hou den met de groote nationale feesten van igo5 en allerlei ontwerpen worden voor uitgezet. Er zijn er, die beslissend werden aangenomen, andere worden nog onder zocht. Eindelijk bezit de Brusselsche commis sie reeds een gedeeltelijk program en daaronder mogen de volgende als aan vaard worden aanzien kelijk te vertalen. Hier boven het begin van een nieuwen regelPas de bétises en daaronder waarschijnlijk tot slot van den zin het woord raisonnable. Het eerste beteekentGeen gekheden, het an dere Verstandig. Het geheel wil dus ongeveer zooveel zeggen als Geen gek heden hoor Wees verstandig I Het gemak waarmede de jonge inspek teur die woorden vertaalde en de zaak duidelijk maakte, wekte de verwondering van M. Grand. De gewone Engelsche po litieagenten, ja zelfs de hooge beambten der plattelandspolicie, zijn over het alge meen, en vooral op het punt van vreemde talen, zeer weinig ontwikkeld het leste was z-elfs met M. Grand het geval. Ik wist niet dat gij Fransch ver stond t, Power, sprak hij met zekere be wondering. De onder-inspekteur trok een oogen- blik bijna onmerkbaar de wenkbrauwen samen, als werd hij plotseling door eene pijnlijke herinnering getroffen. Ik heb een paar jaar geleden in Frankrijk gewoond, zegde hij, een lucht- hartigen toon aannemende, en hier en daar wat van de taal opgevangen. In ieder geval, vervolgde de com missaris, het stukje papier in zijne porte feuille bergende, zie ik nog niet in, dat dit voor het oogenblik veel helpen kan. Misschien later. Het is eene manshand, die dit geschreven heeft en een zeer eigen aardige hand ook. Eerst en vooral heeft men den geschied kundigen stoet. Daarin zullen vooral, door wagens en groepen, de luisterrijke daden van 's lands verleden en het heden worden verheerlijkt, bijzonderlijk het gemeente- en het burgondisch tijdvak en de Fransche overheersching, bronnen onzer moderne instellingen. Men beschikt over een crediet van 5oo,ooo fr. Er zullen 12 gedeelten wezen, bevattend elk een wagen. In den stoet zullen ongeveer 2000 personen gaan. Tevens denkt men dat er eene honderd jarige tentoonstelling zal worden gehou den van Belgische kunst. Men beseft dat er iets heerlijks zou kunnen worden teweeg gebracht met de werken onzer Belgische schilders en beeldhouwers. Er wordt ook gezegd dat de Kunstkring het op zich neemt, eene tentoonstelling in te richten van oude tapijten en gleier- werk van Brussel, terwijl de stad Brussel, met medewerking der steden, eene schooi- revue zal inrichten. Tevens meldt men dat er in den Munt schouwburg heel den zomer door zal worden gespeeld men spreekt van eenen stoet der ambachten, enz. Deze laatste punten moeten nog worden onderzocht. Te Luik hebben de catholieken zeer ernstige kans een vierden zetel van volks vertegenwoordiger te bekomen. De christen-democraten, die de tweede candidatuur hebben op de gemeenzame lijst, verklaren zich ten volle voldaan en leggen den grootsten iever aan den dag om de candidaten van het catholiek ver bond te doen zegepralen. Te Verviers zijn de catholieken ook vol iever. Zij maken zich gereed om de har telijkste ontvangst te bereiden aan den Bond der Kringen, die deze stad gekozen heeft, om er zijn jaarlijksche zittingen te houden. Te Charleroi, dat met Luik de voor naamste sterkte was van de socialisten, zullen met deze kiezing zeker eenen zetel verliezen. Zij vermoeden het en wisselen de bitter ste bemerkingen met de liberale partij, die inderdaad in al de kool-arrondissementen een hevigen veldtocht voert tegen hare vroegere bondgenooten. Het woord verraad weerklinkt daar evenals te Luik 't geval was, toen, na de gemeen tekiezjngende progressisten over eenkwamen met de doctrinairen, om de Juist, een zeer eigenaardige hand! herhaalde Power, met zichzelven oneens of hij er nog iets bij zou voegen. Zijn Twijfel scheen echter slechts kort te du ren, want hij nam oogenblikkelijk wéér dezelfde afwachtende houding aan. Er blijft nog eene belangrijke zaak te doen over, hervatte commissaris. De beschrijving van die vrouw zoover als juffrouw Gregory die heeft kunnen geven moet naar alle havenplaatsen en statiën geseind worden. Ik zal dadelijk een agent met het telegram wegzenden... Ha, daar komt doktor Allen eindelijk De geneesheer, die door zijn talrijk ziekenbezoek zoo spoedig niet te vinden was geweest, kwam met de meeste haast aanzetten, groette M. Grand, dien hij sinds lang kende en spoedde zich, na een kort verslag van de zaak te hebben aan gehoord, op de eerste verdieping om het lijk te onderzoeken. Naar hetgeen hij ge hoord had, was de zaak niet weinig duis ter en zou zijn onderzoek derhalve van groot belang kunnen zijn. Hij bevond, dat de groote slagader aan den hals aan de linkerzij geheel was door gesneden, hetgeen met de voorste keel* aders eveneens het geval bleek te zijn. De beide slagen of steken waren door eene vaste hand toegebracht, de eerste zelfs met zooveel geweld, dat het wapen tot dc halswervels was doorgedrongen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1