Zondag 17 April 1904 5 centiemen per nummer. 56s,c Jaar 3050. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID VERGADERING M' Woeste. Mr De Sadeleer. Mr Bethune. M. Pieraert. M' Moyersoen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIJE SUCM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 16 APRIL 1904. DER Cath. Grondwettige en Bewarende VEREENIGING van het Arrondissement Aalst. Zondag 11. 10 April, had de algemeene Vergadering plaats der Afgeveerdigden van de Catholieke Vereeniging van ons Arrondissement, ten einde bepaaldelijk de Candidaten aan te wijzen voor de Kamerkiezing van 29 Mei aanstaande. Meer dan duizend catholieke vrienden, uit Steden en Dorpen, verdrongen zich in de ruime zaal van den Catholieken Werkmanskring. De vergadering begon om 3 uren. Mr Van Vreckem, Senator omringd van M.M. Gheeraerdts, Woeste, Staatsmi nister, De Sadeleer.de Bethune, Pieraert, Vander Taelen, Moyersoen en Eeman, nam het ambt van Voorzitter waar en opende de zitting door de volgende REDEVOERING. Mijnheeren U met eenen warmen welkom begroe tende, laten wij ons toe, heeren Afgevaar digden, nog eens te bestatigen dat onze Catholieke en Bewarende Vereeniging op vasten grond gevestigd is. Bij het aanschouwen dezer talrijke bijeenkomst is iedereen overtuigd dat de catholieke Kiezers van al onze gemeenten hier vertegenwoordigd zijn. De keus die heden zal gedaan worden, mag dus, en moet met volle recht aanzien worden als uitgaande van gansch ons catholiek Kiezerskorps. Ook zal de uitslag van den Poll aan vaard en geëerbiedigd worden de uit spraak der Vereeniging zal met den kreet van Leven de Catholieken be krachtigd worden en deze kreet zal weer klank vinden bij onze trouwe lastgevers tot in de kleinste gemeenten van 't uitge strekt Arrondissement Aalst. Onze vier uitgaande Volksvertegen woordigers hebben geenen tegenstand ontmoet, 't Is ccne eerste hulde welke wij uit erkentenis aan hunne hooge verdien sten brengen. Het Kiezerskorps zal zeker hun man daat vernieuwen; immers, onze Deputatie is eene der merkwaardigste van de Kamer en zij heeft de eer onder hare leden eenen Oudvoorzitter en het Opperhoofd der Rechterzijde te tellen. Tegen zulke man nen blijven de hatelijke aanrandingen onzer tegenstrevers machteloos. Eene vijfde plaats is beschikbaar. Twee candidaten zijn voorgesteld, de heeren Romaan Moyersoen-Liénart, pro vinciaal Raadslid en Jozef Eeman. Beiden zijn trouwe Catholieken, beiden tellen overal vrienden. Hunne candidaturen zijn regelmatig voorgedragen. Aan U, M. M., uitspraak te doen Reeds hebt gij hunne hoedanigheden overwogen gij zult u, in uwe stemming, uitsluitelijk laten geleiden door de be langen van onze Partij. Uwe keus is be slissend. De voorgestelde plaatsvervangers zijn u bekend i® plaatsvervanger 4e candidaat, M. Pieraert 2® plaatsvervanger 5® candidaat, Mr 3* plaatsvervanger M. A. Van der Linden. 4® plaatsvervanger M. Van der Taelen. DeZe twee laatste heeren zijn uittre dende leden. Reeds hebben zij den voor keur der kiezers genoten. Zij hebben een nieuw mandaat aan- veerd op het uitdrukkelijk verzoek van 't Middencomiteit, dat zulks doende, onze lijst trachtte te versterken en alle moeie- lijkheden, alle scheuring trachtte te voor komen. Wij allen begrijpen, MM., hoe nood zakelijk het is de eendracht in onze ran gen te behouden. Dit maal nog zullen de catholieke Scharen als één man ten strijde trekken. Wij hebben de verhevendste, de groot ste belangen te verdedigen Godsdienst, grondwettelijke instellingen, eigendom, familie, in één woord, de grondzuilen onzer beschaving worden aangerand, zijn bedreigd. Het droeve schouwspel dat Frankrijk oplevert moet wel is waar eenen diepen indruk op onze godsdienstige en vrijheidminnende bevolking maken, en alle rechtschapene en niet verbasterde Vlamingen verontwaardigen. Doch de vijand is machtig, stout en arglistig. Te samen dan, vrienden, en met moed ten strijde I... Onder uw geleide, Mijnheeren, gij die volgens het woord van een vriendenblad dezer Stad, de officieren van het catholiek leger zijt, onder uw geleide zullen de catholieke kiezers eene nieuwe en schit terende zegepraal bekomen. (Geestdriftige toejuichingen). Mijnheeren 't Is nu al dertig jaren dat ik uw arron dissement vertegenwoordig. Ik bedank u voor de talrijke blijken van genegenheid en 't vertrouwen dat gij in mij gesteld hebt gedurende mijne politieke loopbaan. God dank, ik heb mijnen plicht jegens mijn Arrondissement goed gekweten, en indien gij mij opnieuw waardig acht om mij nog een nieuw mandaat toe te ver trouwen, ehwel ik wil het aanvaarden. (Langdurige toejuichingen), 't En is niet noodig U mijn programma te herhalen, mijn politiek leven is mijn programma, en dit kent gij allen, en nooit zal ik een an der hebben geen ijdele beloften maar daden, geen woorden in den wind maar werken, (handgeklap). Ik doe thans geen enkele belofte, ik zeg alleen dit Altijd zal ik getrouw blijven aan de Kerk en aan ons dierbaar Vader land. Rekent op mij, ik zal u niet bedrie gen I (Aanhoudende toejuichingen). Mijne Heeren. Ik kan slechts heden herhalen in deze zoo prachtige vergadering, talrijker dan ooit en die meer om meer de groote macht toont onzer Partij, wat ik de eer gehad heb U meermaals te zeggen Indien 't Kiezerskorps, op uw voorstel, ons met een nieuw mandaat vereert, zul len wij voortgaan met in de Kamer het nationaal politiek van het catholiek Minis terie ter zijde te staan, nationaal politiek, dat onophoudend gedurende 20 jaren de goedkeuring van de overgroote meerder heid van het Belgisch Volk verworven heeft. Wij zegden U.Ware vaderlanders, echte catholieken, zullen wij geen onder scheid maken tusschen de verschillige standen der maatschappij inwoners van steden en dorpen, landbouwers en nijve raars, burgers en werklieden, de belangen en rechten van U allen liggen ons diep ter harte (Toejuichingen,) Wij zegden tot de landbouwers stelt uw vertrouwen in de catholieke Regee ring En er is wederom geen zittijd voor bijgegaan zonder de bestaande hulpgel den vermeerderd, zonder er nieuwe ande re gestemd zijn in 't belang van den landbouw hulpgelden voor de versprei ding van het onderwijs, voor de verbete ring en herstelling der buurtwegen zoo nuttig voor onze gemeenten, vergoeding voor afgemaakt vee uit hoofde van pok ziekte, koolziekte of andere ongevallen, hulpgelden aan veekweeksyndicaten, aan veeverzekeringen, aan landbouwinrich tingen van allen aard, die zoo talrijk overal opkomen en het levendig bewijs zijn van het initiatief, het vernuft en den geest van vooruitgang onzer Vlaamsche landbouwers. En het is niet ongepast het te herinne ren nu de liberale-radicalen met eene volledige lijst opkomen, dat deze tus- schenkomst van den Staat onbekend was onder het liberaal ministerie dat het de Catholieken zijn die het Ministerie van Landbouw hebben ingericht om hulde te brengen aan de grootste nijverheid van ons land, dat het de Catholieken zijn die de bescherming hebben daargesteld voor onze landbouwprodukten tegenover de mededinging van den vreemde. Ik wijs hier met genoegen op de troost volle woorden door den achtbaren Baron van der Bruggen den tweeden Paaschdag op eene vergadering te Gent uitgespro ken Mijne zending als Minister van Landbouw is de landbouwer te helpen en zijn toestand te verbeteren. (Toe juichingen). Wanneer men zal komen vragen voor onze tegenstrevers te stemmen dat men dan niet vergete dat het de catholieke Meerderheid is, dat het, wij mogen het er met fierheid bij voegen, dat het uwe catholieke Volksvertegenwoordigers zijn die, na eenen veldtocht van jaren met ge durig op de bres te staan en de stem van het volk in de Kamer te doen weergalmen, er in gelukt zijn de liberale hatelijke wet op het planten van tabak, af te schaffen en een einde te stellen aan hare vervol gingen en plagerijen, om de volle vrijheid te schenken aan onze landbouwers en werklieden voor het planten van tabak als voor het kweeken van al andere vruchten. (Herhaalde toejuichingen). En wanneer er soms onvoorziene ver rassingen gebeuren als degenen die on langs vorgevallen zijn met der. buitenge wonen invoer van Amerikaansch bevro- zen vleesch en dergelijke economische feiten zijn onvermijdelijk met de altijd sneller stoomvaart op zee en de uitheem- sche kolossale ondernemingen dan heb ben wij het tot plicht aanzien de grieven onzer landbouwers te doen kennen en gevraagd dat de maatregelen die genomen worden ten voordeele der openbare ge zondheid voor het inlandsche vleesch, streng zouden toegepast worden op den vreemden invoer en wij hopen dat weldra onze stem zal aanhoord worden. (Zeerwel). Wij zegden tot de werklieden Blijft uw vertrouwen stellen in de catholieke Regeering Wij hielden hier onze verga dering in 't begin van April 1900 en een maand later verscheen in het Staatsblad de groote volkswet op de ouderdomspen sioenen Welke zijn hare vruchten geweest Be nevens de vier millioenen die jaarlijks geschonken worden als aanmoediging tot het aansluiten aan de lijfrentkas en als hulpgeld aan de maatschappijen van on- derlingen bijstand, zijn ieder jaar 12 mil lioenen uitgedeeld aan de personen die 65 jaar oud zijnde in nood verkeeren 210 duizend huishouden ontvangen jaar lijks die gezegende hulp die troost en ver zachting brengt aan den ouden dag Ziedaar onze werken Zij worden in vreemde landen bewonderd I Moesten onze tegenstrevers de meerderheid beko men iri de wetgevende Kamers ons catho liek Ministerie, iedereen weet het, kan alleen vervangen worden door een libe raal-radicaal-socialistisch ministerie. Een naburig land, Frankrijk, heeft de eer zul ke mannen aan zijn hoofd te zien. Wat is er gedaan in Frankrijk voor den ouden dag van den werkman Niets 1 Eenige weken geleden werd het aan het Fransch ministerie verweten door een der leiders van de socialisten, de oudminis ter M. Millerand Gij zijt gedurig bezig, zegde hij, met kerk, scholen en kloosters, maar gij verwaarloost de belangen van den werkman Ja, die mannen houden zich uitslui telijk onledig met alle vrijheden met de voeten te trappen, den Godsdienst en de Priesters te vervolgen, de Kloosterlin gen te verbannen, zelfs de Zusters van liefde van het bed van den lijdende uit de hospitalen te verjagen en van op Goeden Vrijdag zijn ze voor goed begonnen met de kruisbeelden der zalen van de rechtsho ven af te rukken, van in het Verbrekings hof te Parijs tot in het nederigste Vrede gerecht van Frankrijk. En het zijn hunne aanhangers, hunne bewonderaars in België, die de stemmen onzer christelijke bevolking, onzer brave werklieden zullen komen vragen Ik ken deze, ik hoor reeds hun antwoord Ze zullen hun toeroepen AchteruitWij hebben niets gemeen met U 1 (Toejuich.) Dan is er eene andere groote volkswet gestemd, die van 26 December 1903 over de arbeidsongevallen. Binnen eenige maanden zal zij toegepast worden. Zij is in een mildadigen zin opgemaakt en voor taan zal het slachtoffer van den arbeid zeker zijn in alle gevallen eene behoorlij ke vergoeding te bekomen. De lasten dier wet zullen gemakkelijk, denken wij, gedragen worden door de groote nijverheid. Maar wij mogen niet vergeten dat cr talrijke kkine patronen en bazen zijn. die dezelfde geldmiddelen niet bezitten. Hier achten wij dat het eene plicht is voor het Staatsbestuur zich met dezen moeilijken toestand te bekom meren en desnoods eene milde hand te leenen aan de voorzingsinrichtingen die zullen tot stand komen. Onze Minister van Nijverheid en Arbeid meent het wel met de kleine burgerij hij heeft onlangs een onderzoek ingesteld om hare grieven grondig te kennen en deze te doen herstellen. Ehwel hij zal niet dulden dat eene wet die eene groote weldaad zal zijn voor de werkende klas moge eene oorzaak wezen van verzwak king voor de kleine patronen. Deze mo gen op onze volle verkleefdheid rekenen. (Zeer wel). De tien minuten die mij verleend zijn geweest door den heer Voorzitter zijn verloopen. Ik heb te dikwijls als Voor zitter in eene andere hooge Vergadering dergelijke maatregelen doen uitvoeren om er eenige inbreuk te willen opmaken. Ilc eindig, Mijne Heeren, met U, mijne diepe dankbaarheid uit te drukken voor het onophoudend vertrouwen dat gij mij sedert 22 jaren steeds vergund hebt. Die dankbaarheid zal maar eindigen mei mijn leven Ik voeg er bij, word ik met een nieuw mandaat vereerd, dat ik zal voort gaan met te werken met meer iever dan ooit voor onze groote catholieke zaak, voor den bloei, den vooruitgang van ons schoon Arrondissement, voor de bélangen van allen I (Langdurige toejuichingen Mijnheeren Ik verheug mij voor deze talrijke en uitgelrzene vergadering te mogen reken schap geven over het mandaat van Volks vertegenwoordiger dat de catholieke Kie zers van 't Arrondissement mij de eer hebben gedaan, vier jaar geleden, te vernieuwen. Gedurende deze vier jaren mag ik in alle rechtzinnigheid en eenvoud zeggen, dat ik al mijne krachten heb ingespannen om onze geliefkoosde catholieke Zaak te bevorderen, om de belangen van 't Arron dissement en zijne inwoners met hart en ziel vóór te staan. (Toejuichingen). Ik heb mijn best gedaan om u op die wijze mijne dankbaarheid te betuigen voor het vertrouwen mij door ons schoon Arrondissement en door u allen bewezen. Indien de goede wil en de innige ver kleefdheid aan uwe belangen u voldoend schijnen om dit vertrouwen blijven te verdienen,dan zal ik,in de toekomst,mijn best blijven doen om aan uwe genegenheid voorts te beantwoorden en om van verre de baan trachten te volgen met zooveel luister en zelfopoffering bewandeld door onze generaals, gelijk onze doorluchtige Staatsminister, M. Woeste, en onzen ge wezen Voorzitter der Kamer, M. De De Saedeleer. (Luidruchtig handgeklap). De laatste vier jaar zijn gekenteekend geweest door twee groote politieke gebeur tenissen Van den eenen kant, de nederlaag en de achteruitgang der socialistische partij, en van den anderen de heropkomst der hatelijke liberale partij. Eerst, de nederlaag der socialisten. Gij herinnert u nog het dreigend straat- lawijt van de jaren 1900, 1901, 1902. Over twee jaar omtrent dezen tijd dachten de rooden dat 't oogenblik eindelijk geko men was om door eene bloedige omwen teling de schrikkelijke dagen der Com mune te doen herleven. Kamers en Staatsbestuur wederstonden met kracht dadigheid weldra werd het oproer ge temd en het kiezerskorps bewees weinige weken nadien op schitterende wijze zijnen afkeer voor 't rood janhagel. Echter wanneer men feiten waarneemt gelijk de moorddadige dynamietontploffingen van Luik, begrijpt men dat het gevaar blijft bestaan en dat alle goede burgers moeten waken. Dan hebben wij uit het graf van Pietje Van Humbeeck het liberalismus zien ont staan, maar niet meer het oud, gematigd, liberalismus van over 5o jaren, maar inte gendeel, een liberalismus dat meer en meer radikaal, haatdragend, goddeloos is. Wat het beoogt, wat het ons aankon digt, is een nieuwe schooloorlog, de slui ting der kloosters, de vervolging der geestelijkheid, de verarming der gemeen te, alles met de medehulp der socialisten welke de vrijmetselarij wil tot dienst boden en werktuigen van 't goddeloos liberalismus verslaven. Ziedaar de politieke toestand. Kiezers van 't Arrondissement Aelst, over twee jaar was uw schitterend ant woord, toen gij met 36,000 stemmen mijn jeugdigen en talentvolle collega Dr Pie raert naar de Kamers zondtWeg met de roode omwentelaars Dat uw eenpa rige oorlogskreet heden weze Weg met de blauwe godsdiensthaters: (Lange toej.) M. De Sadeleer heeft u breedvoerig uitgelegd wat wij gedurende die vier jaren in de Kamer gedaan hebben. Om geen misbruik te maken van uwen kostelijker) tijd mag ik dus kort zijn. Laat mij nogthans vernoemen dat de arbeidersstand door de wet op de pensioe nen en de wet op de arbeidsongevallen eene bevoorrechte plaats in onze werk zaamheden heeft gehad. De nieuwe mili taire wet, die 't grondbegin van 't vrijwil ligersleger heeft gehuldigd, is ook een groote weldaad voor alle standen. Het werk der toekomende wetgeving moet, volgens mij, zijn, zonder de belan gen der arbeiders te verzuimen, hoofdza kelijk recht te laten wedervaren aan de rechtmatige grieven onzer burgerij en onzer landbouwers. (Toejuichingen). Gij kent allen onze gevoelens onder dit opzicht. Voornamelijk voor hetgeen de hop en het geslacht Amerikaansch vleesch betreft, hebt gij onze werking in de laatste besprekingen waargenomen. Gij moogt rekenen dat wij niet werkeloos zullen blijven om uwe belangen te doen gel den. (Handgeklap). Een woord van de bijzondere belangen van 't Arrondissement. Zij liggen ons bijzonder nauw aan 't hart, gij weet het. Trams, statiën, halten, bruggen, post dienst, wegenissen, herstellingen aan ker ken en andere openbare gebouwen, toe lagen van allen aard, maakt de som op van al hetgeen uwe catholieke Volkverte genwoordigers onder dit opzicht bekomen hebben en wees overtuigd dat onze vu rigste wensch is van al onzen invloed op de Regeering te gebruiken om onze ge meenten en onze kiezers meer en meer te bevoordeeligen. Is het mij toegelaten tot staving van <lie verklaring u te zeggen dat ik op zes jaar tijds het genoegen gehad heb meer dan 10,000 persoonlijke bezoeken van kiezers ten huize te ontvangen. Mijne achtbare collegas hebben ook wel hun paart gehad. En ik durf zeggen dat wij nooit te kort gebleven zijn aan hetgene voor ongelukkige of lijdende medeburgers van 't Arrondissement door onzentwege kon gedaan worden. (Toejuichingen). Soms zegt men ons we! gij werkt dikwijls voor ondankbaren. De ondank baarheid, Mijnheeren, zij is zekerlijk den doorn van het politiek leven, maar ik ben er van overtuigd, hier bij onze goe dé, rondborstige bevolkingen van 't Land van Aelst is zij minder gemeen dan ievers elders. En zijn er ondankbaren, vergeet niet, Heeren, dat de doornen zelfs in de Lente uitbotten en bloemen dragen Niets is schooner dan van, in het lieve Mei, het lichtgroen onzer doornen hagen, bezaaid met duizende zilveren bloementjes, te aanschouwen. Evenzoo ben ik overtuigd dat in Mei aanstaande de goede dankbare gevoelens van al die brave lieden die tot ons hunne toevlucht hebben genomen vruchtdragend zullen zijn en duizende stemmen aan de catholieke lijst zullen verzekeren. (Geestdriftige toejuichingen). Laat mij toe om te eindigen eenen op roep te doen tot u allen die hier zijt, om u te verzoeken niets te verzuimen voor den triomf der catholieke lijst. Het voorbeeld van naburige landen toont ons dat wij moeten werken onver poosd en eendrachtig. Die onverpoosde en eendrachtige wer king moogt gij van uwe candidaten ver wachten. Zij verwachten ze insgelijks van u, Heeren Afgeveerdigden, niet voor hunne personen, maar voor de groote zaak van Godsdienst en Vaderland. (Langdurige ovatie). Mijnheeren. Na de talentvolle redevoeringen der heeren Woeste, De Sadeleer en Bethune gehoord te hebben, vind ik het waarlijk overbodig van de tijdruimte, die mij toe gestaan is om het woord te voeren, ge bruik te maken. Slechts wil ik uwe aan dacht roepen op een punt van het grootste belang nu dat het onderzoek over den toestand der kleine burgerij bijna heel en gansch voltrokken is, zullen eerlang be langrijke vraagstukken betreffende deze zaak te berde komen in de wetgevende Kamer. Eens met onze Vlaamsche Catho lieke Burgersbonden zullen wij al de bil lijke eischen der burgers verdedigen. Ik wil mij bepalen met slechts vier bijzonde re punten op te sommen: i® Juiste en strenge uitvoering der wet van 1873 op de coöperatieven met strafbepalingen op de overtredingen. 2e Herziening der wet op de naamlooze maatschappijen met terug roeping van het naamloos capitaal tot zijn wezentlijk doel. 3e Herziening der wet van 1819 op het patentstelsel naar den zin vain Frankrijk en Duitschlnnd. Deze verouderde wet beantwoordt niet meer aan den verbazenden vooruitgang van handel en nijverheid. 4® Een degelijk re glement op het leuren en strenge uitvoe ring van hetzelve. In naam der Catholieke Volksvertegen woordigers van 't Arrondissement Aalst beloof ik hier plechtig dat ze uit al de krachten hunner ziel deze rechtveerdige eischen zullen verdedigen en trachten doen door le gaan, want ware ondankbare zouden zij zijn indien zij ooit vergaten dat benevens werkman en landbouwer er nog eene klas bestaat, die immers eene omwrikbare steunpilaar geweest is van de catholieke Partij en dat haar naam is Burgerklas. (Toejuichingen). Mijnheeren, Het is de eerste maal dat mij de gele genheid gegeven is eene korte redevoering uit te spreken in deze algemeene verga dering der Afgevaardigden van het Arron dissement Aalst ook wil Ik dat mijn eerste woord de uitdrukking weze mijner erkentenis voor u allen, strijders der goede zaak. bij wie nevens de jongeren in het strijdperk, ik er vele begroet die sedert lange jaren den kamp voeren voor het be houd, het leven en den bloei van onze diepbeminde catholieke Partij. Talrijk zijt gij opgekomen niet alléén om uwe Candidaten te kiezen, maar wel bijzonderlijk om,in deze machtige verga dering, nieuwe krachten te putten, nieu wen iever te zoeken ten einde met onver poosden moed, weldra eenen nieuwen slag te leveren voor ons bemind Vader land. Ik zeg voor ons bemind Vaderland, want het behoud van het catholiek Ministerie is van het gewichtigste belang voor ons Vaderland, Gij zijt innig iovertuigd, dat zoo wel onder zedelijk dan onder stoffelijk opzicht alléén het programma der ca tholieke Partij het welzijn van eenieder kan verzekeren, en dat eene zegepraal van onze tegenstrevers eene niet le bere kenen ramp onder alle opzichten zou we zen. En wie heden kan het nog betwisten, na de jongste besprekingen der Kamer? Op zedelijk gebied is de strijd ten hevig ste geworden. Achting voor den Gods dienst, eerbied voor eenieders vrijheid zijn het daar niet de hoofdpunten van ons programma, maar tevens de eischen die het meest aan de aanvallen onzer tegen strevers blootgesteld zijn Ziet welk duivelsch geluk zij genieten bij de vervolgingen in Frankrijk tegen kloosters en priesters. Aanhoort hun woest geschreeuw bij de hoop van eens in ons land hetzelfde te kunner. verrich ten. Aanschouwt den doodelijken haat welke ze ons catholiek onderwijs toe dragen. Al wat wij achten, al wat wij beminnen, de noodigste grondsteunen on zer samenleving worden thans in gevaar gebracht door onze tegenstrevers, en moe ten hardnekkig verdedigd worden. Doch, over zedelijke belangen spre kende, moeten wij, Vlamingen, benevens de verdediging van onzen Godsdienst en van onze vrijheden, de belangen van onze taal stellen. En zijn ze niet nauw aanéén verbonden. Zij is onze taal de taal van Vlaanderen, de taal onzer voorvaderen zij was in het verleden de vesting onzer vrijheden heden is zij nog de bescherm ster van onze zeden en van ons Geloof. Is het haar niet te danken dat onze Vlaamsche gewesten zedelijker bewaard zijn gebleven dank de Waalsche streken Zij beeft dus recht op de eerste plaats doch om die te bekomen moet zij beter onderwezen worden. Niemand zal het ontkennen, er zijn er nog velen, bijzon derlijk in de hoogere standen, die bij ge brek aan voldoend onderwijs in de ge stichten welke zij in hunne j«-ugd bezoch ten, nooit hunne moedertaal machtig genoeg zijn. Doch Mc", gelijk op zedelijk gebied ons programma en dus het behoud van het catholiek Bestuur voor het welzijn van ons land onontbeerlijk |is, zoo mogen wij met recht hetzelfde op stoffelijk gebied bevestigen. Het is de eer van dat catholiek Bestuur 20 jaar aan het bewind gebleven te zijn zonder iemands rechten te krenken, vol bezorgdheid voorde belangen van alle de klassen der samenleving,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1