M. Jozef Eeman. Roode propagande. Hopvervalsching. Zondagrust, Van tak op tak. Wat is €T bitter weinig gedaan door onze tegenstrevers vóór 1884 ten voor- deele van werkman en landbouwer. Hoe talrijk integendeel zijn de maatregelen, sedert die jaren, door 't catholiek Bestuur genomen Hoevele grieven zijn niet ver dwenen en ook allicht vergeten En wan neer grieven in vergetelheid geraken,volgt de dankbaarheid dikwijls denzelfden weg. Doch landbouwers en werklieden weten genoegzaam wat zij ons catholiek Bestuur te danken hebben om het nooit te verge ten. Die werking voortzetten en uitbrei den. ziedaar ons programma 't is de landbouw aanmoedigen hij is immers de bijzonderste, nijverheid van ons land onze nijverheden en onzen handel voor staan den werkman beschermen, hij is het zwakste lid der samenleving, en in een wel bestuurd huishouden moet het zwakste kind altijd de meeste zorgen ver krijgen eindelijk onze kleine burgerij ter hulp komen, want zij lijdt en kwijnt ge weldig, verpletterd tusschen die twee groote machten, de naamloaze maat schappij en met hare overgroote capitalen, de samenwerkende maatschappijen met hare ontelbare leden. Vele kwellingen van den kleinen bur ger zijn soms onbekend en te lang ver zwegen geblevenzijne eer en fierheid doen hem zijne moeilijkheden verduiken. Doch het onderzoek over den toestand der kleine burgerij heeft er vele aan den dag gebracht. Laat ons verhopen, dat dit onderzoek eene beweging zal doen ontstaan ten voordeele der kleine burgerij, gelijk aan de beweging, die na het onderzoek van 1886 over den toestand van den werkman, in ons land ontstaan is. Catholiek tot in liet diepste mijner ziel, sedert een twaalftal jaren in den strijd, heb ik mij, in mijne politieke richting bijzonderlijk aan de uitbreiding van onze maatschappelijke werken en van ons volksonderwijs toegewijd. Die zijn im mers de twee steunpilaren onzer catho- lieke Partij. Gekozen of niet gekozen, candidaat of geen candidaat wil ik aan de verwezen lijking van ons catholiek programma al mijne krachten besteden. Onverpoosd zal ik blijven strijden onder ons catholiek Vaandel, op de voetstappen onzer Volks vertegenwoordigers en Senators, onder leiding van onzen nooit genoeg geprezen Staatsminister Woeste. Mag ik aan onzen Godsdienst, aan u, Mijnheeren, aan de catholieke Partij, aan ons bemind Vader land, eenige diensten bewijzen, mijne po gingen zullen genoegzaam beloond zijn. Langdurige toejuichingen. Mijnhbbren, Talrijke politieke vrienden van Aelst en van al de Cantons van ons Arrondis sement, hebben mij aangezet om mij voor te stellen als den 5deD candidaat voor de aanataar.de Kamerkiezing. Had ik niets geraadpleegd dan mijne eigene belangen en de rust mijns levens, ik had misschien aan het aandringen dier vrienden weêrstaan. Inderdaad, Mijnheeren, het politiek leven, ge weet het allen, als men het in zich zeiven aanschouwd, is weinig aan trekkelijk altijd op de bres voor het algemeen welzijn, en voor belooning den laster, den haat van politieke vijanden en, ik mag het er bijvoegen, zooals Mr Bethune het zoo even zegde, niet altijd de volkomene erkentenis van wege zijne politieke vrienden. Maar alswanneer mijne vrienden zich beriepen op mijne zelfopoffering voor onze catholieke zaak, en het gedacht uitten waarover ik ze hier hartelijk dank, dat mijne candidatuur eenig voordeel zou kunnen bijbrengen om onze zegepraal in de maand Mei te verzekeren, dan heb ik het aanzien als eenen plicht aan den oproep mijner vrienden te beantwoorden en ik heb niet meer geaarzeld mij tot U. heeren Afgevaardigden te wenden, en U te zeggen Deelt gij ten mijnen opzichte, de a gedachten mijner vrienden, ehwel schenkt mij uwe stem, en ik geef u mijn woord. Ik zal de taak welke gij n mij zult opleggen met moed aanvaar- den en geene moeite sparen, om te n samen met uwe andere candidaten de groote zegepraal van de maand Mei ieverig te bewerken. Mijnheeren, wanneer iemand zich voor de eerste maal in eene vergadering deze voorstelt,is er eene vraag die natuur lijk op de lippen van allen voorkomt Gij. die onze stem komt vragen, wie zijt gij En indien wij voor u stemmen, welke zal uwe werking wezen, welk doel zult gij trachten te bereiken, in een woord welk is uw programma Mijn programma, Mijnheeren, kan ik in weinige woorden samenvatten Eerst en vooral, verdediging van onze catholieke grondbeginselen, verdediging van onzen Godsdienst, verdediging van de zedelijke belangen van onze bevol king Gij weet het allen, Mijnheeren, velen van onze tegenstrevers droomen hier in ons Vaderland een ministerie tot stand te brengen,wat enkel zou voor doel hebben zooals in een naburig land, den strijd te voeren tegen den Godsdienst. Dien strijd is immers nog de eenige reden van be staan der liberale partij, en het is ook het eenigste punt op hetwelk onze tegen strevers van allen aard zich nog min of meer kunnen 't akkoord stellen. Ook, Mijnheeren, is het voor een catholieken Volksvertegenwoordiger eene heilige plicht al zijne krachten in te spannen ten einde aan de pogingen onzer tegenstre vers te weêrstaan en hunne helsche plan nen te doen mislukken. Moest ge mij met uwe stemmen vereeren, ik beloof het u plechtig, nooit zal ik aan dezen plicht te kort blijven Dan nog, Mijnheeren, de verdediging van de stoffelijke belangen der inwoners van ons Arrondissement I Het zij mij toegelaten op dit punt eeni ge oogenblikken aan te dringen De catholieke Partij is geene klassen- partij en het is hare eer en tevens hare macht, in haar midden te vinden rijke en armen, vertegenwoordigers van al de klassen der maatschappij Burgers en Landbouwers zoowel dan Werklieden. En het is ook de plicht van eenen catho lieke Volksvertegenwoordiger zooveel mo gelijk de belangen dier verschillige klas sen te doen samenspannen, ten einde de verwezenlijking te bekomen van alle billijke vragen en de herstelling van alle gegronde grieven Een catholieke Volksvertegenwoordiger moet de belangen der werklieden ver- dededigen. Sedert dat het catholiek Ministerie aan het bewind is, is er reeds veel gedaan oor den werkman laat mij hier enkel aanhalen de wet op het werk van vrou wen en kinderen, de wet op de ouder domspensioenen, eindelijk de wet op de arbeidsongevallen die voor doel heeft en voor gevolg dat voortaan, wanneer een werkman valt als slachtoffer op het strijd perk van den arbeid, hij en zijne vrouw en kinderen niet meer zullen verplicht zijn de handen uit te steken ten einde, om te kunnen leven, van het medelijden hunner medeburgers eene almoes af te smeeken. Al de schikkingen reeds genomen om den werkerstand op te beuren moeten volledigd worden, en namelijk wel door het stemmen van die schoone wet op de Zondagrust dank aan de welke den werk man wekelijks ten minste eenen vollen dag zal kunnen doorbrengen in zijn huisgezin tusschen vrouw en kinderen. Een catholieke Volksvertegenwoordiger, Mijnheeren, moet ook de belangen der Burgerij voorslaan. Ik vereer mij, deel te maken van de klas der werkende burgerij. Ik vereer mij het leven der werkende burgerij ook te beleven, en dagelijks met vele leden dier klasse in betrekking te zijn. En zoo heb ik, beter misschien dan andere, de gelegenheid te bestatigen hoe noodlottig soms den toestand is van den werkenden burger, hoe bedenkelijk soms zijn lot is. De catholieke Regeering heeft een onderzoek bevolen nopens den toestand der burgerij, en dit onderzoek is bijna geëindigd. Wij moeten er de Regeering dankbaar voor wezen, maar dit is niet ge noegzaam. Er dient gezorgd te worden dat de verslagen dier Onderzoekscom missie niet blijven rusten in de kartons der Ministeries praktische reddingsmid delen moeten genomen worden en ik mag het u verzekeren allen maatregel welke dienstig zou zijn om aan de grieven der burgerij eene billijke voldoening te geven zal altijd mijne gansche ondersteuning hebben. Eindelijk, Mijnheeren, de landbou- wersbelangen. Het ware voor de catholieke Partij eene echte ondankbaarheid1 deze belangen te verwaarloozen zijn het de Landbouwers niet, welke, zoo men het daar zooeven zegde, de steunpilaren zijn der catholieke Partij En hier, Mijnheeren, moet ik aan dringen op twee punten die me schijnen eene bijzondere aandacht tc verdienen de hopkwestie, en de kwestie van het vreemd vte. De hopkwestie Is het billijk dat onze inlandsche hop bij haar invoeren in vreemde landen een inkomrecht betaalde zooals in Duitschland, van 17 fr. 5o cent. en dat de Duitsche hop vrank en vrij in België de concurrentie komt doen aan onze productie Die toestand moet veran deren wij eischen, ofwel gelijkheid van vrijen invoer, ofwel gelijkheid van inkom- rechten en, ik mag u beloven, moestet gij mij uwe stem schenken, van altijd on verschrokken voor het verwezenlijken van dit grondbeginsel te strijden en te stemmen. De kwestie van het vreemd vee Meer om meer zien wij dat het vreemd ver- vrozen vleesch den prijs van ons in- landsch vee onder den voet brengt 1 Het is niet voldoende maatregelen te nemen ten voordeele der openbare gezondheid Rechten dienen gestemd te worden om het te niet gaan van onze inlandsche veekweekers te beletten, en, met het grootste genoegen zou ik aan het wetsont werp, ten dien einde neêrgelegd, mijne stem verleenen Ziedaar, Mijnheeren, de bijzonderste punten van het programma dat ik in de Karner van Volksvertegenwoordigers zou voorstaan Maar de rol van eenen vertegenwoor diger van het Volk is, mijns dunkens, niet alleen voordeelige wetten en goede maatregelen in de Kamer te doen stem men Hij moet nog en het is misschien niet het minst gewichtigste deel zijner taakhij moet alle dagen ten dienste zijn van al de inwoner van zijn Arrondis sement, hunne klachten en hunne vragen aanhooren hij mag zich geene moeite sparen ten einde aan deze klachten de voldoening te doen geven en aan de vra gen een gunstig onthaal te doen bekomen! Het is, Mijnheeren, hatelijk van zich zeiven te spreken Nochtans moet ik hier aanspraak maken op de getuigenis van mijne vrienden van Aalst en van het om liggende die mij persoonlijk kennen. Zij weten dat in alle omstandigheden, mijne deur open is voor allen, voor den armste gelijk voor den rijkste, voor den werk man gelijk voor de vrienden van den buiten. Wat ik geweest ben zal de waar borg wezen van mijne handelwijze in de toekomst En ik moet er bijvoegen, wat ook den uitslag weze der stemming welke gij binnen weinige oogenblikken zult uit brengen, altijd zal ik gansch ten dienste blijven van allen, en het zal nooit van mij afhangen dat aan alle billijke vragen eene voldoende antwoord gegeven worde. Ik eindig, Mijnheeren, laat mij toe tot u allen eenen oproep te doen I Er dient gewerkt te worden 1 Van mor gen af, moeten wij de handen aan het werk slaan gij kent de gewichtigheid van den strijd, welken wij aanvangen niet alleen moeten wij den vierden zetel, den zetel van onzen vriend M. Pieraert behouden wij willen meer wij moeten strijden om den vijfden zetel te veroveren! Maar, daarom d ient er gewerkt te worden met ie ver en vooral met eendracht. Ook was ik gelukkig daar zoo even Mijnheer Moyersoen te hooren verklaren dat, wat er ook gebeure, hij altijd zou gestreden hebben voor de zegepraal der Catholieke Partij. Op mijne beurt zeg ik u Wie gij ook als vijfde Candidaat zult aanwijzen, van morgen af zal ik de eerste op de bres. staan om geheel de catholie ken Lijst te doen zegepralen. En ik wend mij bijzonder tot de talrijke vrienden hier aanwezig, die vrij en zon der den minsten dwang, uit loutere gene genheid, mijne Candidatuur voorstaan, en ik vraag hen Laat ons hier in deze Vergadering de plechtige eereverbintenis nemen van gee ne poging te verwaarloozen voor het wei- gelukken van al de Catholieke Candidaten Het geldt, Mijnheeren, het handhaven van onze belangen Het geldt de verde diging van al wat wij liefhebben Het geldt bovenal den triomf der Catholieke Partij in ons dierbaar Arrondissement van Aalst Langdurige toejuichingen. Daarna spraken de heeren Vanderlin- den en Vander Taelen eene korte rede voering uit over hunne toewijding aan de zedelijke en stoffelijke belangen onzer bevolking. flp Poll Na eeniffe uitleggingen u gegeven door den heer Voorzitter aangaande de wijze van stem ming, begaven de Afgeveerdigden zich naar de zes stembureelen. Alles liep met de meeste regelmatigheid af. Ziehier den uitslag Ingeschrevene afgeveerdigden 756. Getal stemmers 697. Nietige stembrieven 41 M.M. Woeste, 696 stemmen. De Sadeleer, 695 Bethune, 694 Pieraert, 694 Moyersoen Rom. 374 Eeman Joseph 28a Vander Linden 696 Vandertaelen 696 Worden dus als effectieve candidaten uit geroepen M.M. Woeste, De Sadeleer, Bethune, Fieraert, en Moyersoen en als Plaatsvervangers M.M. Pieraert, Moy ersoen, Vander Linden en Vander Taelen. Nog een oproep van den heer Voorzit ter om met moed en krachtdadigheid in 't strijdpeik te treden, van niets te ver waarloozen om niet alleenlijk den vierden zetel te behouden maar ook den vijfden te veroveren, werd de zitting geheven. Naar den geestdrift te oordeelen welken onder de Afgeveerdigden heerschte mo gen wij ons aan een overheerlijken uit slag verwachten. Moed en krachtdadigheid in den strijd en de vijfde zetel is ook aan ons Verliest uit het oog niet dat wij er reeds nader staan dan onze tegen strevers Vooruit dus pensioen, hetgeen voor de arme lieden onzer Gemeente een inkomen maakt van 9000 fr., dank aan 't catholiek Minis terie. De tram die onze Gemeente met Ninove en Halle moet verbinden is toegestaan maar nog niet uitgevoerd. Hij moest voor 1 Juli aanstaande voltrokken zijn en men is er nog niet aan begonnen. Doch onlangs hebben wij hierover goed nieuws in Den Dendbrbode vernomen dank aan onze knappe Volksvertegen woordigers De Sadeleer en Bethune. Iedereen is te vreden en verwachter met ongeduld de voltrekking van. Eenige dagen geleden gingen de socia listen propagande doen te Gijsegem en Hofstade. Hun blad vertelt dat toen zij vertrok ken uit die gemeenten er nog geen enkel huis afgebroken of in brand was Hoe zij zich zeiven toch beoordeelen Eene partij die moet bewonderen dat zij die schelmstukken op een bepaalden dag niet verrichtte, 't moet toch eene partij van deftige lieden zijn niet waar Boeren dus opgepast, wanneer de aan hangers der moorddadige Commune van Parijs, de vrienden van den dynamietspe- cialist Moincau, bij u zullen komen propagande maken Aardige Candidaat Gezel Stautemas, bijgenaamd Millio, uitgever en opsteller van Vooruit te Gent, de eerste candidaat op de socialistische lijst in ons Arrondis sement, is zaterdag in 't droog gezet. Het Volksrecht, socialistisch week blad van Kortrijk, waarvan Millio de verantwoordelijke uitgever is, was voor laster veroordeeld voor 5oo frank of i5 dagen gevang. Zaterdag was de tijd van betalen verstreken en daar Millio niet betaalde zijn twee gendarmen hem aan zijne woonst komen afhalen en hebben den ciTOYEN plechtig naar het gevang der Nieuwe Wandeling te Gent geleid. De vent tareeste en vaarde geweldig uit tegen de socialisten van Kortrijk, die hij uitschold voor stomme boeren Hij die zoo dikwijls geschreven heeft dat de ge vangenen beter eten hebben dan de werk lieden, hij vond den kost der gevangenis te gemeen voor hem en eischte op eigen keuk-n (op pistole) te mogen zitten. Dit is hem echter niet toegestaan, men zou later zien. Alle deftige lieden zullen natuurlijk voor dien Heer niet stemmen U!1 De Gemeente zal er groot voordeel uit trekken bijzonderlijk voor wat het vervoer van kalk betreft voor den landbouw. De Gemeente heeft zich verbonden voor 86000 fr. voor de uitvoering dier lijn. Er is eens statie toegestaan. Er is een nieuw Pastoreelhuis gebouwd en eene nieuwe Onderpastorij. Er is eene Samenwerkende Stoommel- kerij ingericht die buiten alle andere in vollen bloei is. Er zijn huizen en gronden aangekocht en huizen afgebroken om eene openbare plaats voor de kerk te maken waar nu eene weekelijksch markt is ingericht. Er zijn kassei werken uitgevoerd voor meer dan 120 duizend frs., wegen ver breed, landbouwwegen besteenigd, zoo danig dat allewijken van de Gemeente in gemeenschap gesteld zijn met de groote steenwegen Ziedaar de vruchten van een voorva- derlijk Gemeentebestuur, dank zij de milde ondersteuning van 't catholiek Mi nisterie. En daarom in Mei aanstaande zullen wij allen stemmen van 't catholiek Minis terie 't Ministerie der openbare wel vaart De socialisten verliezen geene gelegen heid om onze hop slecht te maken. In de Kamer vertellen zij dat men oude matrassen uitklopt in Hopbalen, om voor Aalstersche hop te verkoopen. En wanneer men ze hierop berispt dan zeggen zij in hunne gazet van Aelst, dat het de fakteurs en hopkoopmans zijn die zulks doen en drukt letterlijk Het is natuurlijk hunne schuld (aan die tusschenpersonen) door hun bedrog dat den goeden naam van onze hop hier en in 't buitenland is verloren geraakt, of hebben het misschien de boeren zelf ge weest Dus naar de socialisten is onze hop noodzakelijk vervalscht. Geheel de kwestie is van te weten of het de koopmans of de boeren zijn die ze ver- valschen. Hoe schandelijk toch niet waar goede hopplanters van zoo onze inlandsche hop vuil te maken. En die mannen durven dan hopen dat men ze in 't hopkwartier zal laten komen paraderen Olala socialisten I! De boeren zijn daar, en het zou ons niet verwonderen zoo gij uwe lasteringen te gen de hop eens duur zoudt moeten be- koopen Brief uit Denderwlndeke, Dank aan het wijs bestuur van 't catho liek Ministerie is de toestand onzer gemeentekas heden zoo goed als hij slecht was onder Pitje Van Humbeek vóór 1884. Men oordeele door deze eenvoudige vergelijking De boni-rekening van 1884 was fr. 102,; De boni-rekening van 1902 is fr. 5586,69 geweest. Omtrent 25oo meters grintwegen zijn de laatste jaren aangelegd met behulp van het kosteloos vervoer en nu nog een meerder getal meters met fonds der Ge meente alleen. 139 ouderlingen trekken 't ouderdoms- Pie Daens ging hun een liedeken geven dat hij zelf eens voorzong om den geest drift aan te vuren. Doch men gaf er geen acht op. En Pie had schoon te zingen In 't oude testament De rijke filosofen De filosofen van Nieuwen hove zagen naar hem niet op en bleven bollen met eene ware filosofie. Ook is Daens daar niet lar.g gebleven. Vooraleer te vertrekken heeft Daens ge vraagd waarom de baa6 geschreven had dat er nu geene meeting in zijne herberg mocht gegeven worden. Omdat mijn huis daar niet op geschikt is antwoordde de baas en daarmee was hij de gaten uit. Van bij Pie De Man is Lambrecht en Daens bij Domien Herremans gegaan. Ook al geen de minste bijval tenzij van eenen vreemdeling die er is binnen geko men en met wien zij na omtrent een kwaart uurs verblijf al drupneuzen zijn vertrokken. Ik stuur U het briefje gelijk hij er hier eenige heeft uitgedeeld. Dit briefje zegt-namelijk De democratie komt overal machtig op. a (Men ziet dat het bovenal waar is te Nieuwenhove), doch daar de werkman niet meer bijt, en liever blijft bollen, is het nu (i de welstellende kiezer» aan wien het briefje eenen oproep doet. Hier te Nieuwenhove, en in de nabu rige wijk Nijken van Denderwindeke, is het voor goed gedaan voor de partij der liekenszangers en wanneer zij zullen rond gaan na 't zingen van hunne liederen zul len zij maar bitter weinig (een koppel of twee) stemmen rondhalen. Brief uit Voorde. Er zijn reeds twee democratische can didaten in Voorde geweest. In Januari hebben de groene heeren De Backer en Lambrecht eene meting gegeven, waarin zij vooral uitvielen op ons catholiek Mi nisterie en onze Eerw. HH. Geestelijken. De liberalen en socialisten lieten ze ge rust. Die heeren hebben weinig bijval gehad. Wij hopen dat er in eene bijeenkomst van kiezers een woordje uitleg zal gegeven worden over het twintigjarig catholiek bewind.dat zal toonen hoe ijdel en nijdig de aanvallen tegen het catholiek Bestuur zijn. Dank zij het wijs bestuur van het ca tholiek Ministerie is de toestand onzer gemeentekas bloeiend. De rekening van 1884 sloot met een tekort van fr. 53g,37 de boni rekining van 1902 was integendeel fr. 7219,74. Het verschil in voordeel is dus 7759,11 fr. Dus 't liberaal ministerie was de oor zaak der krot van alle gemeenten. 't Catholiek Ministerie brengt hier gelijk elders weelde en welstand bij. Eene bewaarschool is verleden jaar ge bouwd geworden, waaraan eene som van omstreeks 6000 fr. besteed werd, gansch bijeengebracht door den on vermoei baren iever van onzen gewezen E. H. Pastoor De Vos,die de medehulp der Catholieken heeft weten te verkrijgen. De toestand van het vrij onderwijs (Be waarschool) en van het officieel onderwijs zijn bevredigend. Het personeel is sedert 1884 vermeederd met eene gediplomeerde onderwijzeres der bewaarschool. Ziedaar de vruchten van 't catholiek Bestuur. Voegen wij hierbij dat 't liberalism hier maar gekend is door dwingelandij en uit buiting op arme lieden en kleine pach ters. Ook al wie hier voor vrijheid en rechtvaardigheid is, is Catholiek. Men schrijft ons uit Nieuwenhove, 10 April. Gisteren nanoen, iets na 4 uren is Pie Daens hier toch toegekomen in gezelschap van den smid Lambrecht van Oultre. Zij begaven zich rechtstreeks naar de herberg van zekeren Pie De Man. Hier waren zes jongelingen op den achterkoer aan 't bol len en zij gaven zich zelfs de moeite niet als men hun ging zeggen dat Daens daar was... om binnen in d'herberg te gaan, Zij bleven bollen. der kleine burgerij die u aan 't hart liggen maar wel andere belangen Is het omdat wij u doen bemerken, op uwe eigene bevestiging, dat gij geene ondernemers van herstellingen zijt, dat gij bouwwerken aan anderen laat, dat wij dit lang weten, dat iedereen het weet, dat gij dus niets anders zijt dan eenvoudige ondernemers van afbraak Vertakking van Jan Brekental en Cie Is het' omdat wij u aanraden in 't ver volg, in uwe wapens de pik voor het tra weel en den winkelhaak te zetten Zegt ons dit alles Mijnheer, gij zijt toch van die lieden niet die de eerlijkheid averecht verstaan.(Dendbrgalm 3 April). Ingevolge ons recht van antwoord eis- schen wij de inlassching van dezen brief op de opmerkingen in uw nummer van 3 April. Wij bieden u, onze beleefde groeten. Moens Frères. Men schrijft ons uit Erpe Dank het wijs bestuur van 't catholiek Ministerie zijn de geldmiddelen der Gemeenten zoodanig verbeterd dat hier de belasting op de honden, de rolle voor de buurtwegen, de belasting op de paarden en het octrooi afgeschaft zijn. Niettegenstaande is de boni der reke ning van 1902 fr. 13429-30 Al de inwoners ten minste deze die aan de bruikbare buurtwegen wonen hebben eene kassei aan hunne deur. De Gemeente heeft sedbrt 1899 een stoppunt bekomen aan den Gentschen Steenweg. Binnen weinige dagen zal de tram van Aalst op Oordegem die onze Ge meente doorkruist, ook de vervoermid delen verbeteren. Menige Gemeenten zullen dan beter voorzien zijn als Erpe. De kerk is hersteld met bijna uit- sluitelijke geldelijke tusschenkomst van de Gemeente. De Kerkfabriek heeft geenen eigendom. Aan de pastorij zijn er verbeteringen aanbesteed voor 5000 a 6000 franken. De vrije scholen zijn den helft ver meerderd met vrijwillige giften van de inwoners. De toestand van het vrije onderwijs is uitmuntend goed met 3 onderwijze ressen voor het lager onderwijs en 2 voor de bewaarscholen. De toestand van het officieel onder wijs is insgelijks goed met 3 onder wijzers. Het Gemeentebestuur heeft alle werk manshuizen met tichels gelegd sedert eenige jaren. Deze werken hebben rond de 4000 fr. grkost. Eenige werkmanshuizen zijn teene- maal hersteld. De omheiningsmuren van het kerk hofzijn fraai heropgebouwd. In korte woorden onder die 20 jaren van 't catholiek Bestuur is Erpe overal verfraaid en verbeterd En daarom uit dankbaarheid zal in Mei aanstaande, Erpe de negen-tienden zijner stemmen aan de catholieke lijst schenken. De volgende brief komt door de firma Moens Broeders gezonden te worden op i3 April Mijnheer, Het verwondert ons grootelijks dat gij aan uwe lezers den brief niet mededeelt, dien wij u gezonden hebben en waarin wij antwoorden op de lasterlijke beschul digingen waarmede gij ons aanvalt. Gij vindt het gemakkelijker te blijven voortschreeuwen gelijk een blinde die zij nen stok verloren heeftWie Wie Wie Wij antwoorden u per brief en gij steekt onzen brief in uwen zak. Foei uwe laffe handelwijze zal door 't publiek streng beoordeeld worden. Zeg eens, waarom lascht gij ons ant woord niet in Is het omdat wij u zeggen, als gij ons kittelachtig vindt, dat het zou schijnen dat sommige heeren geen verschil weten tusschen complimenten en grove smaad woorden Is het omdat wij u doen bemerken no pens het gewag dat gij maakt van een banket, dat wij u niet aanzien als de man bekwaam om te kunnen oordeelen of iets deftig of niet deftig is Is het omdat wij u zeggen, dat wij met u eens zijn om te bekennen dat de Coöpé- ratieven maar mogen ingericht worden ten voordeele van den kleinen man en van den arbeider dat het geene kapi- talische ondernemingen mogen zijn Dat dit ons gevoelen is en dat, indien gij kunt bewijzen dat wij in eenen anderen zin gehandeld hebben, gij ons dan moogt uitmaken voor schijnheilige muilen trekkers En indien gij het niet kunt dan slingeren wij u uwe eigene onbe schofte verwijtingen naar 't hoofd. Is het omdat wij u aanraden rechtuit te bekennen dat het de belangen niet zijn Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 17 April 1904, M. Van Caelenbergh, Leopold- straat. Tram Oordegem /luist. Tengevolge der voetstappen aangewend bij de H. H. Ministers van openbare wer ken en spoorwegen door onzen Volksver tegenwoordiger Mr Bethune, heeft Mr C. de Bnrlet algemeene bestuurder der buurtspoorwegen het volgende te laten weten Wij zullen al het mogelijke doen opdat de tram Aelst Oordegem zou ge ëxploiteerd zijn binnen kort, en indien mogelijk voor in Mei aanstaande. Bet schijnt dat te Haeltert en omliggende, de socialisten uitstrooien dat zij tegen den Godsdienst niet zijn. Den 1 Juli 1903 zegde socialist Demblon te Montegnée bij Luik De eeredienst gezegd catholieke godsdienst is zoo valsch als de andere hij is maar een hutsepot van ontleeningen gedaan aau andere eerediensten a CHRISTUS HEEFT NIET BESTAAN. Ziedaar wat die huichelaars zich wel wachten aan onze godsdienstige bevol kingen kenbaar te n Bun eert>ie<l voor den Godsdienst. In Kamerzitting van 12 April, beschuldigt M. Destrée eenen priester die een boek geschreven heeft over de socialisten van deze ge lasterd te hebben. Dan greep het volgende incident plaats M. Demblon. Indien hij (die pries ter) eerbied voorde waarheid had, zou hij geen priester gebleven zijn. Eene stem. En M. Daens M. Demblon. Voor M. Daens maak ek eene uitzondering (Gelach links.) Vleiend, niet waar En van een 1 Sieur Alois De Backer zegde woens dag ter Volkskamer dat hij Fransch had gesproken omdat M. Woeste geen Vlaamsch verstaat... Wie zondag 11. ter vergadering der Afgeveerdigden tegen woordig was, heeft genoegzaam kunnen oordeelen over de kennis van MWoeste, onzer moedertaal. Voor iemand lijk onze Woeste, welke eene Fransche opvoeding genoot, is het verre zeer verre gebracht. Wij hoorden sieur Aloïs eens eene Fran sche pleitrede uitspreken en 't was op verre na zoo vloeiend niet dan als M. Woeste Vlaamsch spreekt, 't Fransch van sieur Alois was een soort van bargoensch, te Aalst Bergemeerschen Fransch en te Dendei hautem Leebeke Burgoensch geheeten... Ziedaar KAMERKIEZING. De Volkska- mer heeft in zitting van donderdag 11. met 67 stemmen tegen 44 de date der kiezing bepaald op ZONDAG 29 MEI. IMALTERT. De ouders en de kinderen van den Eeckent, 's Grae- venkerselaer en Geetegem zullen niet weinig blijde zijn te vernemen, dat bin nen veertien dagen, de nieuwe school, op hunnen volkrijken wijk,zal geopend worden. De Eerw. Heer Pastoor zal ze dan plechtig gaan wijden. Van nu af aan de handen aan 't werk geslagen, om daar eens een christen feestje van te maken pas op, mannen van die wijken, de vlaggen van nu af gereed gelegd voor den dag der inwij ding. Stnatsmclkerljschoolvoor jongelingen teBorsbeke. Donderdag laatst had te Borsbeke de opening plaats van den 16d,n leergang der Melkerijschool voor jongelingen onder Voorzitterschap van deu achtba ren Heer A. de Kerchove d'Exaerda, Volksvertegenwoordiger. Naar wij vernemen, zijn er nog twee plaatsen beschikbaar. Jongelingen die nog zouden wenschen dezen leergang te volgen worden verzocht zich zonder uitstel ter Samenwerkende MelkeriJ dier gemeente aan te bieden. De lessen zijn gansch kosteloos an de leerlingen kunnen met een schoolabon- nement 't zij dagelijks 't zij wekelijks heen en weer reizen. Om aangenomen te worden moet men ten minste 16 jaar oud zijn, een goed lager onderwijs genoten hebbenen van goed gedrag zijn. Voor onvermogenden zijn hulpgelden tot het dekken der verblijfkosten be schikbaar.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2