Donderdag 21 April 1904 3 centiemen per nummer. SO416 Jaar 3031, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst 't Maconismus. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID HET GEHEIM De socialistische familie. Alles voor de Pastoors Catholieken op de bres! ONKRUIDEN. De groene volksfoppers DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE BUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. i-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 20 APRIL 1904. Meermaals is het in deze laatste tijden bestatigd geworden dat de anticlerikalen meer en meer naar goddeloosheid over slagen. Zonder omwegen wordt heden de God heid verloochend, het Geloof bespot, de Kerk aangerand, de Bisschoppen, Pries ters en Kloosterlingen vervolgd. Die toestand moet ons in 't geheel niet verwonderen. Het anti-clerikalismus staat gansch onder de macht van 't maconismus wier invloed het altijd meer en meer be- heerscht. Het valt niet te ontkennen dat 't maco nismus niets zoo zeer betracht dan de verdelging de uitroeiing van den R. C. Godsdienst. Vroeger loochenden de leiders der ma- conieke kliek het, doch heden is 't niet meer mogelijk, want 't ware de middagzon loochenen. «De vrijmetselarij, zegde Br*** Gon- nard, houdt zich enkel bezig met poli- tiek, en zoo er een tijd was, waarop men verklaarde dat de vrijmetselarij zich niet met politiek en godsdienst bezighield, dan was dat om wille der politieke wetten om te verbergen wat wij uitsluitelijk voor zending hebben te doen. Br^ Lanessan schrijft in Le Monde MA50NNIQUE De rol der vrijmetselarij 11 is de geloofsleering te doen verdwij- nen. Van zijnen kant verklaarde B*** Colfavre, een hoogweerdigheidsbeklee- der der secte Laten wij allen den strijd tegen den geest van het clerica- lism, tegen het Vaticaan voeren. Zie- daar de vijand,er zijn er geene andere.» Broeder Le Cherbonner maant zijne Broeders in vrijmetselarij aan Dat het vrijmetselaarswetboek over den ca ll techismus zegeprale, en dat onze tem- pels de kerken vervangen terwijl j> B**# Bourgeuil leeraarde Het gods- I) dienstig ondeiwijs moet uit Frankrijk 11 verdwijnen 1 Talrijk zijn de redevoeringen van ma- conieke leiders in de welke de verdelging van 't catholismus wordt voorgesteld als het hoofdoel van hun helsche streven. Al de vervölgingswetten tegen den R. C. Godsdienst die heden in Frankrijk woeden zijn in de loges gesmeed. Reeds in 1891 ter algemeene vergade ring der logebroers werd de afschaffing o 8* Vervolg. Deze wond, welke het slachtoffer bijna onmiddellijk moest gedood hebben, was meer snijdend, dan stootend toegebracht door een vlijmend scherp werktuig, dat een groote overeenkomst met een gewoon breed scheermes moest bezitten. Er waren sinds de moord was gepleegd, minstens elf uren verloopen de misdaad moest derhalve omstreeks middernacht hebben plaats gegrepen. De dokter wilde zijn onderzoek reeds als geëindigd beschouwen, toen hij plot seling een ontdekking deed, die hem een kreet van verassing en schrik ontlok te. Bij het aanvatten van den rechterarm van het lijk bespeurde hij, dat de mouw van het kleed der ongelukkige tot aar. den schouder toe was opengereten en de arm daaronder bloot lag. Hij lichtte den arm op en bevond, dat aan de onderzij, dicht bij den oksel, een vierkant stukje vleesch, ter grootte van een dobbelsteen, was weg gesneden. Zelfs de beide policiebeambten waren Jiiet in staat hunnen afschuw te verber- der kloostergemeenten en den roof hun ner eigendommen gestemd. De apostaat Combes is heden slechts de uitvoerder der bevelen van 't maconis mus En in België Het maconismus be- heerscht hier insgelijks het anticlerikalism in al zijne vertakkingen, tot zelfs de groe ne socialisterij ondergaat zijnen invloed. Dus wie het maconismus niet steunen wil en ons den Godsdienstoorlog lijk in Frankrijk sparen, moet op 29 Mei aan staande voor de catholieke Candi- daten stemmen. Men overwege het wel Wil men een bewijs dat er tusschen de socialisten en anarchisten geen ei genlijk verschil bestaat? Men leze het volgende artikel, dat over eenige jaren door citoyen Delfosse opsteller van Le Peuple, in een ander orgaan der Belgi sche socialisten, La Bataille, geschre ven werd Anarchisten, communisten, collec TiyiSTEN (of socialisten) zijn de taic- ken van een zelfden stam, en na vervolgd geweest le zijn, hebben de socialisten het recht niet diegenen te vervolgen die niet geheel en gansch denken zooals zij, en die de toekomst VAN HET SOCIALISM ZIEN IN EENE KRACHTDADIGER PROPAGANDA DAN DEZE DER PARLEMENTAIRE WERKING. Kan men ernstig houden staan dat Elisée Reclus, Krapotkine, Malatesta, Domela-Nieuwenhuize niet tenzelfden titel als de Guesde's, de Behels, de Liebknecht's, verkleefde en overtuig- de leden van de groote socialistische FAMILIE zijn Zijn zij, door hunne daden, door hunne geschriften, door hun lang verleden van uitsluitende verkleefd- heid en opoffering aan de zaak der proletariërs, niet meer gerechtigd om zich socialisten te noemen dan de Jaurés, de Millerand's de Gérault-Ri- chards, gansch dat steertje van de radikale partij, onlangs tot de socia le listische partij overgeloopen Tegen die redeneering valt er niets in te brengen: de anarchisten, dedynamie- tards maken niet alleen deel uit van de groote socialistische familie, maar zij zijn er zelfs de beste leden van, de over- tuigste, de verkleefdste, de rechtzinnig ste socialisten, terwijl al de rest slechts overloopers van de radikale of liberale partij zijn. gen, toen de doktor hen de bloedige plek aanwees. Het is na den dood gedaan, merkte doktor Allen op, maar waarom Waarom, herhaalde de inspekteur, nog vóór zijn chef van zijne verbazing was bekomen. Waarom Mij dunkt de reden is klaar genoeg. De ongelukkige vrouw heeft daar eene moedervlek of een ander teeken gehad, waaraan zij te her kennen was. Degene, die haar vermoord de, wist hoe moeilijk het is te bewijzen wie de vreemdelinge is, als men niets an ders weet dan een naam. De rechtbank is zeer lastig op dat punt en zeer moeilijk te voldoen. Dat heeft men geweten Geloof mij dat is geene gewone moord. Godweet of wij er ooit achter komen, maar dat wil ik bezweren, die het gedaan heeft, heeft een meesterstuk in de soort geleverd. De inspecteur had de laatste woorden met een drift en vuur uitgesproken, zoo als hij anders zelden blijken liet. Hoewel verdiept in het onderzoek en gebukt on der dc verantwoordelijkheid, die hem plotseling op de schouders was gelegd, moest deze buitengewone houding van zijn ondergeschikte den commissaris toch in het oog vallen. Daarbij kwam dat M. Grand, gelijk overigens de geheele bevolking van Sand bank, zei-r weinig van Power's *verl< den wist. Het was de jongste inspecteur, nau welijks zeven»en-twintig jaar oud, en had Als onze anticlerikalen op thema gera ken en zij geraken er tegenwoordig niet afdan gaan ze 'nen gang, onge looflijk I Wat al klachten en aantijgingen zij dan ten blakke brengen wat al typie- ke uitdrukkingen hun dan van de tong of uit de pen vloeien, daar is geen ge dacht van te geven Men zou zeggen, dat zij waarlijk mee- nen wat zij uitkramen, en dat zij werke lijk verontweerdigd zijn. En toch is er niets van 't is maar beslagmakerij, volksbedrog, comedie 1 De pastoors Wel, die zijn heden daags, in 1904, min goed bedeeld dan in i865, onder het ministerie Bara. Was die papenvreter hen dan meer genegen dan de huidige Regeering Toch niet. Maar, een toestand, die niet traps gewijze verbetert met de omstandighe den, verslecht natuurlijkerwijze. Zoo is het met de geestelijkheid gegaan. In i865, wanneer ons land 4 millioen 984,351 inwoners telde, bedroeg de be grooting van eerediensten 5,450,000 fr., 't zij 1,09 fr. per hoofd in igo3, wan neer de bevolking tot 6,896,079 inwoners was gestegen, beliep zij tot 7,071,650 fr. of nagenoeg een fr. per hoofd. De last van de begrooting van eere diensten is dus sedert 1865 met omtrent 7 t. h. verminderd. Onder ons clerikaal gouvernement, dat 20 jaar aan 't bewind is, genieten de pas toors nog altijd eene jaarwedde van 1400 fr., de onderpastoors eene som van 1000 fr. En terwijl een onderwijzer der 5e reeks i5oo fr. trektde onderluitenant der dou anen 2000 fr.; de postmeester van 4e klas 1700 k 23co fr.; de griffier van een vrede gerecht van 40 klas 2200. De pastoor van ie klas heeft 2100 fr. jaarwedde een onderwijzer der ie reeks 3700 fr.; een controleur der douanen van ie klas 4200 a 4500 fr.; de postmeester van ie klas 55oo fr.; de grifier van t® klas 4600 fr. Die cijfers bewijzen toch wel, dat de anticlerikale spreuk Alles voor de pas toors zoo onnoozel en dom is als de andere dwaasheden die schering en inslag uitmaken van de anticlerikale polemiek. Vrienden, partijgenoten 1... Verliest uit het oog niet, dat wij er zoo na staan als onze tegenstrevers om den vijfden zetel te veroveren. Ja, vrienden, hoe men er ook soms aan twijfelt, wij zeggen het u, het zal van on- zijn rang dan ook niet door lange dienst jaren, maar wel door een gelukkig toeval, waarin hij zich had weten te onderschei den, verkregen. Ongeveer een jaar voor de misdaad, die ons thans bezig houdt, hadden twee der gevaarlijkste Londensche inbrekers, van de soort die, zoo noodig, zelfs niet tegen eene moord opziet en daarvoor ook behoorlijk gewapend is, het stille Sand bank tot het volvoeren hunner plannen uitgekozen M. Andries Kingsford, een der voor naamste en rijkste landbezitters uit den omtrek, woonde sedert jaren op een groot landgoed, dat zoowel wegens de prach tige inrichting van het woonhuis als door het vermogen van Jen bezitter, wijd en zijd bekend was. Het kostbare famiiie- zilver had de hebzucht van de beide boe ven opgewekt. Toevallig bevond zich Power, toen nog de gewone policie-agent, in de buurt van het buitengoed, in den nacht dien de in brekers voor hunnen tocht hadden uilge kozen. Hij deed de nachtronde, toen hem een gewone boerensjees voorbij reed. Inder daad in die streken geen vreemd ver schijnsel. Het eenige wat dan ook de aandacht van den agent trok, was de moeite, welke de twee in de sjees zittende personen in het werk stelden, om niet door den man, dien zij voorbij reden, in het gezicht te worden gezien, een geval zen moed, van onze krachtdadigheid, van onze werkzaamheid afhangen. Als wij het willen den vijfden zetel is aan ons, maar wij herhalen het, werken, werken moeten wij onverpoosd geene gelegenheid laten ontsnappen om propaganda te maken, om twijfelaars te overtuigen, om ze voor ons te winnen. Aan 't werk dus, Vrienden, iedereen op zijne manier, doch altijd om 't zelfde doel te bereiken, namelijk de volledige zegepraal der Catholieke Candidaten in 't Arrondissement van Aalst Congres van bakkerij te Gent, Juli 1904. Het voorloopig bureel van het congres der bakkerij, onder de bescher ming van het Staatsbestuur, dat zal ge houden worden te Gent in Juli 1904, zal zijne eerste zitting houden in deze stad in het lokaal Den Hazewind, Kcornmarkt, op Donderdag 21 dezer, om 3 uren na middag. Al de voorzitters der Belgische Bakkersbonden worden verzocht aan deze zitting tegenwoordig te zijn. Dat het onkruid aan veldgi grassen en groensels veel nadeel berok kent weet de landbouwer maar al te wel. 't Is dan ook niet te verwonderen dat de verstandige boer alle mogelijke pogingen aanwendt om dit te bestrijden en te ver nietigen. Dikwijls is deze bewerking van langen duur, en in dergelijk geval kost het reinigen der velden veel moeite en geld doch maar al te dikwijls blijven de loffelijke pogingen van den landman zon der goeden uitslag. En waaraan is dat toe te schrijven Veelal aan het gemis der kennis van practische bestrijdingmidde- len. Wij zullen ons daarom veroorloven hierover een en ander mede te deelen. Sommige onkruidplanten kunnen door diepe beploegingen vernield worden, an dere belet men zaad voort te brengen door den bloei te vernietigen, of ze vóór dien tijd onder te ploegen nog andere kan men voordeelig uitrukken, verzamelen en verbranden. Al deze middelen kunnen in menig geval met goed gevolg toege past worden doch sedert tal van jaren hebben bekwame navorschers tot dit doel einde proeven gedaan met zekere zouten. Onder deze hebben zij vooral het ijzer sulfaat (groenenaluin) aangeduid, dat de eigenschap bezit tal van onkruidplanten te dooden, zonder schade te berokkenen aan de goede planten. Zoo raadt men dit zout aan voor het vernietigen van het warkruid of duivelsnaaigaren en den wil den mosterd. hetwelk hij door een toevalligen oogslag gewaar werd. Agent Power vatte achter docht op, hetgeen zeker niet zou geschied zijn, indien zij hem een gewoon goeden avond hadden toegeroepen, maar hij wachtte zich wel zijn vermoeden te too- nen. Hij kende de omstreken van Sand bank tot in de kleinste bijzonderheden en het stond dan ook onmiddellijk bij hem vast, dat het op de woning van M. Kings ford moest gemunt zijn, indien de nach telijke reizigers inderdaad tot dat soort van lieden behoorden, waarvoor hij ze hield. Een gewoon agent zou meer dan waar- schijlijk zich naar het bedreigde huis ge haast hebben, maar agent Power deed niets van dien aard. Integendeel, hij sloeg het eerste het beste zijpad in en maakte een vrij grooten omweg, zichzelven tel kens voorzichtig overtuigende, dat hij niet werd nagegaan. Eenmaal hiervan verzekerd, naderd hij weder langzaam het meer bewoonde gedeelte, sloeg een hoek om en stormde zoo snel hij kon een dwarsweg in, die hem in een oogwenk bij het bedreigde buitenverblijf bracht. Het was zooals hij gedacht had. Een schuifelend geluid, gevolgd door een on derdrukt gefluister, overtuigde hem, dat de dieven reeds aan het werk waren. Zich zooveel mogelijk in het donker houden de, naderde hij de verandah, waarop drie openstaande glazen deuren uitkwamen. Hij posteerde zich naast de eerste en nam Benevens bovenvermeld product wor den ook de potaschzouten die daaren boven nog vruchtbaarmakende elementen inhouden tot het vernietigen van on kruiden aanbevolen. Het mos onder ande re, dat aan onze hooilanden zooveel schade doet, verdwijnt door het gebruik van kaïniet, door dat deze de natuurlijke samenstelling van den grond verbetert en de zuurheid wegneemt. Gewoonlijk ge bruikt men 400 tot 5oo kgr. per hectare. De kweek, ook hond- of peeregras ge- heeten, kan men verdelgen door het ge bruik van kalizouten, naast eene goede vruchtafwisseling, en het kweeken vao hakvruchten. De paardenstaart die zoo graag op vochtige klei- en leembodems gedijt, en schadelijk werkt op den gezondheidstoe stand der runddieren, wanneer deze plant in het hooi voortkomt, verdwijnt na drooglegging, en het gebruik van chloor- houdende meststoffen, als ctaloorpotas- sinm. De groote en kleine ratelaars zijn on kruidplanten die voorzeker den grond zeer uitputten tot nadeel der goede gras- en klaversoorten, te meer hunne wortels groeien vast aan die der grassoorten, zo dat zij als halve woekerplanten nog meer schade berokkenen. Welnu verscheidene proeven hebben bewezen dat deze nadce- lige gewassen dusgelijks verdwijnen na het gebruik van het chloorpotasch. Wij raden dus de landbouwers aan deze practische middelen aan te wenden, want door het gebruik der potaschzouten be komt men een dubbel doel door hunne vruchtbaarmakende eigenschappen helpen zij' mede om goede en loonende opbreng sten te geven, en van den anderen kant dragen zij bij tot het verdelgen van on kruiden, zoodat men mag zeggen dat dit laatste werk aan den landman niets kost. J. Aidit. gaan zondag aanst. te Aalst vergaderen ten einde hunne candidaten aan te wijz n voor de aanstaande Kamerkiezing. Naar men ons uit goede bron laat we ten, zal het niet al te zeer op wieltjes loopem Eene zekere kliek in de kliek wil den volksredder Alois De Backer naar den Leebeeksche maan zenden en de priester- herbergier Fonteyne in zijne plaats aan stellen. Wat er dan ook van zij, 't is ons, catho lieken, onverschillig wie 't slachtoffer zijn zalde zaakprocureur De Backer of den baas uit de Antwerpsche herberg. den korten zwaren stok, waarmeê de en- gelsche policie-agenten gewapend zijn, in de rechterhand, juist op het oogenblik dat de deur door de dieven, die reeds bin nen waren, voorzichtig geopend werd. Zonder zich te bedenken, vloog Power naar binnen, bracht den eersten der in brekers ten goeden slag boven op het hoofd toe, zoodat deze kermend en be wusteloos ineenzakte, draaide met de lin kerhand het schuifke van zijne lanteern open en riep den tweede, die aan het openbreken van de zilverkast bezig was, toe, om zich over te geven. Een schot uit een revolver was het ant woord. De jonge agent voelde dat de ko gel zijnen rechterschouder wondde, maar de pijn wekte des te meer zijne woede op. Eene seconde later had hij zijnen tegen strever bij de keel. Het was een strijd op leven of dood, maar de agent overwon. Hij sloeg den inbreker het vuurwapen uit de hand en wist hem onder de knie te krijgen. M. Kingsford, reeds door het eerste pistoolschot gewekt, kwam met eenige bedienden ter hulp en weldra wa ren de beide boosdoeners behoorlijk ge kneveld en weerloos gemaakt. Toevallig kwam het uit, dat de inbre kers tot eene der gevaarlijkste dievenben den behoorden, waarna de Londensche detectives sedert lang te vergeefs gezocht hadden, zoodat Power aan de policie een zeer gewichtigen dienst had bewezen. Wordt voortgeget,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1