Onze goede geburen de Hol- lancers en de Margarïnet-'-cr. Land- en Tuinbouw. kieskronijk. Wal een Chinees zegt EEN EN ANDER. O. L. V. van Lourdes, Allerhande nieuws. Patroonfeest van den H. Jozef Onze uitvoer van boter neigt terd.-r tot vermindering, terwijl onze invoer toeneemt, Wij geven hieronder de cijfers van den handel inigoi, 1902 en igo3. 1903 1902 1901 Invoer k. 4.440.451 3.345.409 3.553.145 Uitvoer 2.070.637 2.55g.7o3 2.689.388 Verschil 2.369.814 785.706 863.757 Zooals men ziet nam onze invoer voor al toe in 1903 vooral de verzendingen uit Nederland en Frankrijk vermeer deren. In de laatste maanden van 1903 heelt Frankrijk nog al groote hoeveelheden boter van gewone kwaliteit uit Bretanje ingevoerd, terwijl de boter in België als dan merkelijk in prijs verhoogde. Van den anderen kant, zendt de Holland- sche handel ons steeds grootere hoe veelheden margarineboter. Dit valt niet te betwijfelen daartoe hoeven wij slechts de prijzen na te zien der boter die in de Hollandsche mijnen verkocht woidt. Deze prijzen zijn even hoog, soms bqoger dan in België en nochtans wordt de Hol landsche boter, die 20 fr. inkomrechten per 100 kgr. moet betalen, hier te lande beterkoop verkocht dan onza boter van dezelfde uiterlijke kwaliteit. Een groot deel der Hollandsche boter wordt vermengd met 20 t. h. margarine en de Hollandsche en Bel gische firma's doen die menging ge woonlijk in lokalen op Nederlandsch grondgebied gelegen. Deze handelwijze, die algemeen door den Belgischen handel bekend is, ver wekt ongehoorde schade aan onze boternijverheid en zal slechts eindi gen den dag waarop den invoer zal verboden worden van boter, herkom- atig uit landen die dezelfde wetge ving niet zullen aangenomen hebben, over de fabrikatie van margarine, als deze welke in België op deze nijver heid van toepassing is. Intusschentijd, bevinden zich boter- en margarinenijver heid ir» een toestand van ondergeschikt heid, waaronder alleenlijk de eerlijke kooplieden lijden. Een feit van beteekenis. Onder dezen titel deelt men een schrijven meê uit West-Roosebeke, dat inderdaad wel eenige ruchtbaarheid weerd is. Wij laten het woord aan den brief schrijver van Hbt Handelsblad, die op de hoogte is, om den toestand goed te kennen en ook om goed ingelicht te zijn. 1 Een bewijs hoezeer degenen het mis hebben, die meenen dat wij tot verbete ring van ons vee geen Hollandsch of Fransch vee noodig hebben, is te vinden in het feit dat de stier van minister Van der Bruggen, die even als alle anderen, volgens de wet aan de keuring moet deel nemen, VOOR DE DERDE maal in vier jaar afgekeurd werd, bij de keuring te Wacken. Het is een roode Kasselsche stier, met wat Jerse)ras. Wij geven het feit te overwegen aan de protectionnisten. Te Gent zullen er minstens vijf candi datenlijsten zijn voor de toekomt wetgevende kiezingen. Treden in het strijdperk de radico- socialisten, de catholieken, de liberalen pastoor Fonteyne en ook twee landbou wers van Loochristy, die in een manifest aankondigen dat zij den strijd zullen aan gaan. Verbrandt de springkoorden.Door het onophoudelijk springen worden hart en lever aangedaan. Het is de oorzaak van ernstige kwalen, met den dood als onvermijdelijk gevolg De Duitsche on derwijzeressen hebben niet nagelaten hare leerlingen te wijzen op het gevaarlijke van het koordspringen. Wanner zal men hier dat voorbeeld volgen Wat baat net of de regeering alles doet om de volksgezond heid te bevorderen, als het volk zelf niet meehelpt? Daarom verbrandt de spring koorden OVER het drinken in Duitschland. Li Ti Schang Fai heeft verscheidene jaren in Duitschland verbleven hij was door 't bestuur van zijn land gelast het bouwen der oorlogschepen na te zien die China aan Duitsche huizen had toever trouwd. Opvolgens woonde hij te Berlijn, te Stettin en te Elbing, en zoo kon hij op zijn gemak de levenswijze en de gewoon ten derDuitschers naspeuren aldus leerde hij de zeden kennen zoowel van de ge goede klas als van de werklieden. Ziehier wat hij in een Chineesch blad schrijft, volgens de vertaling die wij vinden in etne Duitsche gazet voortbrengsels, zijne alcoolische dranken bij ons invoeren. Terzelfdertijd dat er Duitsche missio narissen bij ons aanlanden, onder de be scherming der vloot van hun land, komt ook het bier bij ons binnen, het gebruik er van wint veld, en komt neermaaien wat aan den opium nog wederstond. De kleine Mannen uit het Oosten, de Japoneezen, na ons overwonnen te heb ben, ontnamen ons ons geld en onze vloot. Doch de Blanke Mannen die bij ons komen als vriend, als huurder van geheele streken, zijn veel meer te duchten dan or.ze vijanden uit Japan, die ons met hunne kanonballen hebben neergeblik semd. De Europeaan brengt ons eenen schijn baar schadeloozen drank, maar die zoo vergiftig is dat hij van onze zonen en dochters misdadigers, zinneloozen en ont aarden maakt, en een ellendeling van elk zijner slachtoffers. O China verdedig u tegen den alcool! Dendermonde. £ondag heeft de vergadering plaats gehad der afgevaar digde kiezers van 't Arrondissement, ter aanduiding der candidaten voor de aan staande Kamerkiezing. Met algemeene stemmen werden in de volgende orde aangeduid MM. L. De Bruyn, oud-mi nister van landbouw, Tibbaut en de Kerchove, allen uittredende leden. Geen twijfel of die heeren zullen met groote meerderheid herkozen worden. Er zullen twee oppositielijsten zijn M. Janson en de kiezingen. Men weet dat M. Janson, geinterviewd in 't zuiden, waar hij verblijft, over den mogelijken uitslag der kitzingen van Mei geantwoord heeft dat zij het ministerie er de meerderheid aan het bewind zullen houden. Zijne vrienden te Brussel zijn van de zelfde meening, maar zij zijn woedend over de ruchtbaarheid welke is gegeven aan dit gesprek, dat niet voor de open baarheid bestemd was. Een valscherm. Een Belg, Ermel, de uitvinder van het toestel tot luchtverversching in onderzeesche sche pen, heeft eene nieuwe uitvinding gedaan namelijk een toestel, dat het vallen belet van de ophaalbakken der mijnen, waarvan in het manceuvreeren de kabels zouden breken. Er werden met het toestel, dat hij Parachute Sainte-Barbeheeft gedoopt, proefnemingen gedaan op de binnenplaats van het gesticht der Salesianen, in tegen woordigheid van mijn-ingenieurs, krijgs overhedengeleerden, Volksvertegenwoor digers, enz. De samenstelling en werking is wonder- ijk, eenvoudig, practischen regelmatig. Duitschland is bezig met zich te ver drinken in stroomen bier, en zich ten onder tc helpen door het overtollig drin ken van bedwelmende dranken. De drink gewoonten zijn tot in de verst afgelegene plaatsen doorgedrongen, overal op hun nen doorgang misdaden en puincn zaaien de, ellende en dood verspreidende, van in het prachtige paleis af tot in de ellen digste hut van dit groote keizerrijk. En de alcoolstroom groeit nog dagelijks aan. De stad Berlijn alleen telt meer dan 9000 drankhuizen, en in het kleinste dorp wordt er alcool verkocht onder den cenen of den anderen vorm. Bijna al de mannen vele vrouwen zijn aan dien prikkel ver slaafd, die, langzaam maar zeker, de lichamelijke en verstandelijke vermogens zijner slachtoffers verlamt. De kinderen zelf laat men die slechte gewoonte aan nemen. Des Zondags kan men fraai opgetooide damen voor l.unne pinten zien zitten in de groote herbergen, en dien bedwelmen den drank zien drinken die hen ontaardt. Men moet dus niet verwonderd zijn dat er zoo weinige moeders in staat zijn hunne kleine kinderen zelf te voeden, en dat er anderzijds vele zijn die hun eenen alcoo- lischen drank geven onder voorwendsel van ze te vei sterken of ze doen stil te zijn. In Beieren, waar gansch de natie maar voor 't bier leeft, moet men niet verwon derd zijn moeders te zien die aan hunne zuigelingen bier te drinken geven. In Duitschland drinkt men jaarlijks voor meer dan 3,000 millioen frank. On metelijke aardappel en koornvelden dienen tot het stoken van den noodlottigen gene- ver. En dat alles gebeurt onder de oogen en de bescherming van het Staatsbestuur! Sommige der invloedrijkste mannen van 't land zijn stokers, en bijgevolg de beste verdedigers van dien afschuwelijken han del. Zij zeiven zijn de voortbrengers van dit vergif. In de Kamer der Volksvertegenwoor digers spreken de brouwers en stokers doorgaans alsof zij de meesters waren, en niemand durft hunnen verderfelijken in vloed tegengaan. Men is bang van die heeren, die door den alcool rijk geworden zijn, en bang van al de drinkers die hun ne klanten uitmaken. De Duitschen verfoeien het opiumroo- ken, dat zoo algemeen is in China, en zij beweren dat wij daardoor ons beneden de beschaafde volkeren plaatsen, alhoewel het de schuld der Europeanen is, die ons ontzedelijken door den opium dien zij ons afzenden. Doch China, ten minste, veroordeelt den opium, terwijl men in Duitschland dikwijls mannen van aanzien tegenkomt die de alcoolische buitensporigheden schijnen op te hemelen, waardoor noch tans de inenschen tot ontaarding en de volkeren tot verval geleid worden. Te Munich heb ik dikwijls mensche- lijke wezens die fel aan tonnen geleken, met dikke buiken en afhangende wangen, in groot getal voor hunne bierpotten zien zitten zij zagen er uit als waren zij ver bijsterd, zij waren zwaar en lamlendig, echte levende zijgbuizen. Te Stettin en te Elbing heb ik aan de straathoeken mannen zonder werk en met lompen bedekt, aan alcoolische dranken eiken penning dien zij kregen, zien uit geven. Maar elders heb ik ook, bij 'k weet niet welk volksfeest, voorname personen in de zaal zien waggelen anderen hak kelden of lachten als dommerikken, ter wijl anderen nog raasden en tierden als bezetenen. Elders heb ik fraaie damen in eenen pasteiwinkel alcooldranken zien nemen, en 's avonds zag ik meer dan eens vrou wen met vodden bedekt, dronken vooruit waggelen. Ik heb kunnen bestatigen hoe dat ver foeilijk alcoolvergif tot alle slag van wan orders en tot moorden toe geleid. Maar niemand heb ik gevonden die het gebruik dezer noodlottige dranken afkeurde, want bijna alleman drinkt. China zucht onder de opiumplaag, die de vreemdeling invoerde maar zij is niet niet bij macht om den misdadigen arm van Engeland af te ketren, dat ons met kanons en oorlogsschepen bedreigt. En nu komt Duitschland op zijne beurt, zijne ijzeren band neerleggen op groote streken van ons land en zijne noodlottige Sterfgevallen. Men meldt uit Kortrijk het overlijden n den catholieken Senate ur Cantillon, Hij stierf aan de gevolgen van eene on langs opgedane longziekte,die in de laatste dagen schielijk verergerd was. M. Cantillon was geboren te Diest, op 6 Mei 1857. Zijne dood is een groot ver lies voor de catholieke partij, en vooral voor de Vlamingen. Hij was daar eene der weinige oprechte flaminganten. BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het Heilig Hart van Montmartre te Parijs van den 17 tot den 25 Mei i9°4> met stilstand te Bordeaux den 19 Mei, bijwo nen der Mis, bezoek der kerken en gebouwen INGERICHT DOOR DK CaTHOLIKKB VkREENIGING onder de geestelijke leiding van den Eerw. ILer BUELENS, Pastoor van het Heilig Bert, Notenlaarstraat, Brussel. VERTREK uit Bergen togen middag, uit Brussel, Gent, in den voormiddag den 17 Mei. Verblijf te Parijs. Den 18 Meiom 7 ure. Mis in de kerk van L. Vrouw der Overwinningen on 10 ure, Mis met Ser moen in de Basiliek van het Heilig Hart te Montmartre bezoek van de Kathedraal en bare prachtige schatten om 3 ure. Vertrek uit Parijs (Statie van Austerlitz) om 4,30_ure, Aankomst te Bordeaux den 19 Mei om 5 ure 's morgens. Vertrek om 11 ure. Aankomst tr Lourdes rond 7 ure 's avonds. TERUGKOMST. Vertrek uit Lourdes, den 24 Mei 's morgens, om den 25 Mei rond den middag in Belgis aan te komen. PRIJZEN DER REISKAARTEN Van Bergen, 1' klas 140 fr. 2* klas 90 fr. 3' kl. 61,00 fr. Van Brussel 1® klas 146 fr. 2' klas 94 fr. 3® klas 63,00 fr. Van Gent 1' klas 148 fr. 2* klas 96 fr. 3° klas 63,00 fr. In deze prijzen zijn begrepen de bijvoeg sels voor de stilstanden te Parijs en te Bor deaux. PRIJZEN DER VERBLIJFKOSTEN 100 franken in eerste klas. 75 franken in tweede klas. 60 franken in derde klas. De personen' die in tweede en in derde klas reizen, mogen hunne reiskosten nemen als eerste klas. De lijsten zullen gesloten worden den 1 Mei In geval van belet zullen de stortingen terng betaald worden tot den dag voor nel vertrek. Een geneesheer vergezelt de bedevaart. De deelnemers aan de Bedevaart wenden zich tot den Eerw. Heer Buelbns, Pastoor, Notenlaarstraat. 14, Brussel en aan M. Al fred Franqois, Noordlaan, 45, Brussel, of tot volgende adres M. Clement Van de Putte, uitgever van u De Denderbode, te Aalst. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 .de liter moet verkocht worden. Den 17 dezer, des middags, werd, nabij de statie van Sottegem, een steen geworpen naar eenen voorbijrijdenden trein. De machinist-onderrichter weid er door aan het been getroffen en ernstig gewond, zoodat hij een voorloopig vtr- jand moest laten leggen, alvorens naar Aalst te kunnen voortrijden. De gendar merie doet een onderzoek. De Algemeene Raad der Jonge Wachten van de Belgische socialistenpar- tij moet voor 't assisenhof verschijnen, ter wille van eene lasterlijke en ophitsende plakkaat, ter gelegenheid der loting. De bloemistenstraat werd te Brussel in opschudding gebracht door eene moord poging. Over iS maanden trouwde de loodgie ter Eduard H., 21 jaar oud, met Maria Wasteau, eene herbergiersdochter uit ge noemde straat. Het huisgezin was niet gelukkig en de vrouw verliet met haar kind haren man en kwam weer bij hare ouders wonen. Zaterdagavond is H. aan zijne vrouw komen vragen het gemeenschappelijk leven te hernemen. De twist liep hoog en vader Wasteau wilde zijnen schoonzoon aan de deur zetten. Woedend trok deze een revolver uit den zak en loste drie schoten op Wasteau. Deze stortte badend in zijn bloed ten gronde. Hij had kogels in het hoofd, den arm en het schouderblad. De moordenaar is opgesloten en het slachtoffer is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht. Moord door een jong meisje op haren stiefvader. Een schrikkelijk drama ontstelt op dit oogenblik de ge meente Cureghem, bij Brussel. Een jong meisje, dat aanhoudend werd lastig gevallen door haren stiefvader, ze keren Raes, heeft dazen met een revolver schot in dc hersens gedood. Raes was, in afwezigheid zijner vrouw, de moeder van het meisje, in hare kamer gekomen en had haar gedwongen hem te gehoorzamen. Toen heeft zij eenen revol ver genomen en een schot in zijn hoofd ge lost. Hij stierf na eenige oogenblikken. Het meisje heeft, na hare aanhouding» al de bijzonderheden van het drama ver teld. In de rue Porte d'Oie te Brussel zijn Italiaansche vrouwen Vrijdag morgend aan 't kijven en daarna aan 't vechten ge raakt. Het slaan en stampen werd gedaan volgens Vlaamsche methode. Het kijven gebeurde in 't Italiaansch. De policie kwam er in 't Fransch tusschen. De v Catholieke Werkmanskring XVIII* Jaargang. Verplichtende Vergadering op ZONDAG 24 APRIL 1904. DAGORDE 's Morgens Om 9 uren vergadering in den Wtrk- manskring. Om 9 s/4 uren optocht naar Sl-Mar- tenskerk. Om 10 uren plechtige Mis. Om 11 uren: verslag over de werk zaamheden door den Heer Baron Leo de Bethune, Voorzitter van den Werkmans kring. 's Namiddags. Om 5 uren Aanstelling van M. Camil- le Liénart als Eere-Voorzitter van den Werkmanskring. Om 5 i/2 uren korte Voordracht door M. Karel Beyaert, den gevierden Volks redenaar van BruggeOnze strijd en 't vrouwvolk. Na de Voordracht Prachtige Prijslo- ting, gegeven door den Z. E. H. Deken Roelandts, voor de leden die de Verga dering 'smorgens bijgewoond hebben. De vrouwen der leden van den Werk manskring worden ook tot het avondfeest om 5 uren stipt uitgenoodigd. Bijzondere prijzen zullen onder 't vrouwvolk verlot worden Deze kaart moet op de Vergadering van s morgens mede gebracht en afgegeven worden. NAMENS HET BESTUUR De Schrijver, De Voorzitter, Ivo Vlassenbroek. Bn Leo Bethune. De Bestuurder, E. H. Rombaut. De gebroeders S.bestuurder en secretaris van eene buitenlandsche maat schappij, hadden hunne bureelen geves tigd in de Hoofdstad en vroegen bij mid del van dagbladannoncen bestuurders van cigarenwinkels. Naar gelang de be langrijkheid der zaak, deden zij de aan vragers borgsommen van 5oo tot 2000 fr. storten. Talrijke goedgcloovige lieden beten in het lokaas en... waren bedrogen. Eenigen, die het al te kras vonden, heb ben zich tot het parket gewend, dat de twee aftruggelaars heeft doen aanhouden. De verkooping in den Gentschen dierentuin, heeft niet opgebracht wat men verwachtte.De dieren gingen uiterst goed koop. De fezanten, pauwen, ooievaars, pelikaans, werden verkocht voor 20 tot 5o fr. aan verscheidene liefhebbers der stad en het omliggende, alsook aan den Die rentuin van Antwerpen. De kangourous werden verkocht25o en 23o fr. per stuk, aan M. Bostock, 200 en 210 fr. aan den Dierentuin van Antwer pen. De groote Wapiti-hert, wiens prachtig gewei alle jaren door de bezoekers van den tuin werd bewonderd, werd ingesteld aan 3oo om te dalen tot 10 fr. en ten slotte verkocht te worden aan M. Van Hoore- beke, voor de som van 20 fr. De vier herten (wijfjes) werden verkocht aan 120 en 200 fr. aan den Dierentuin van Berlijn 180 fr. aan den Dierentuin van Antwerpen en 270 fr. aan M. Bostock. Drie jongelingen te St. Amandsberg, de genaamdtn V. Van den Breen, 24 jaar oud, wonende Koningstraat, Leo Van Hese, 22 jaar, metser, wonende zelfde straat, en M. De Vos, 22 jaar, wonende Antwerpschen steenweg, werden Zondag avond omstreeks 9 1/2 ure in de Verkor tingsstraat bij het verlaten eener herberg, zonder de minste reden door een achttal jonge schurken aangevallen. De aanval lers die met messen zwaaiden, gingen als bezetenen te werk. Van den Breen kreeg drie messteken in het hoofd,De Vos kreeg eer.en steek in de hersenen en eenen in de rechter hand en Van Hese werd gestoken in den rechter arm en in de rechter zijde. Weinig scheelde het of deze laatste wonde was doodelijk. De gekwetsten verloren allen veel bloed. Dokter Van Cleemputte heeft hun ne wonden moeten toenaaien. Een onder zoek is door de policie ingesteld en reeds zijn 2 der daders aangehouden. Irma Colpaert van Zeevergem, 19 jaar oud, was Zondag namiddag met ha re jongere zuster naar Schelderode ge gaan. Rond 4 ure keerden zij terug huis waart. Haar vader houdt op de wijk Beer de herberg In St Pieter. De meisjes waren vergezeld, de eerste van Leo Mande, van Schelderode, de tweede van Camiel D'Haenens, uit de Kriek straat te Zeevegem. Onderweg gingen zijj een glas bier drinken in de herberg Het Veer. Toen zij eerige minuten later bui- t n kwamen, zegde D'Haenens Ik g« u beiden doodschieten. Daarop trok hfi eenen revolver en loste rakelings 5 schol ten in de richting van Irma. Elk scho; trof het meisje langs achter. De ongeluk kige had nog de kracht, weg te vluchter) en liep het huis harer zuster binnen, diï dicht bij de kerk woont. Hier bestatigdtj men dat een der kogels onder het schou derblad in het lichaam was gedrongen:- Drie anderen waren afgeschampt op eem balein van het keurslijf, welke ook he meisje gewond had en een vijfde trof htó meisje in den rug en bleef steken tegel eene rib. Heden morgend is dokter De Wulfe in geslaagd, eenen dei kogels uit te halen 's Avonds is de moordenaar aangehoo den. Dhaenens heeft bij eene onderv^ ging verklaard dat hij den revolver 's mot gends gekocht had te Gent. Dhaenen: zou naar het schijnt gehandeld hebben uit wraak omdat het meisje met hem nie wilde verkeeren. Heden is het parket va. Gent ter plaats geweest. Het heeft ee: aanhoudingsmandaat tegen Dhaenens al geleverd. Vermoedelijke vadermoord Zammel. Eene vreeselijke misdaai heeft de verslagenheid gebracht in d Kempen. Te Zammel, eene parochie van Ghee! nabij Westerloo gelegen, woont op dl grenzen van Zammel, Westerloo en Vi rendonck, de zeventigjarige' ouderlii Bernard Helsen gcheeten. Zijne gebuui-; vrouw, de echtgenoote Laenen, die slech eenige meters van daar woont, helpt d( ouderling in het huishouden en verzot ook zijne twee geiten. Zondag avond 01 streeks 7 ure, had vrouw Laenen h: werk bij Helsen verricht en was rei eenige oogenblikken thuis, toen haar eensklaps een geweerschot hoorde lo< inde nabijheid. Hij begaf zich dadélij naar de woning van ITelzen om te zie USSCI1( wat er gaande was. Met moeite kon hij c deur openen. Het scheen hem toe dat ee 1 zwaar voorwerp den toegang versperd; Hij gelukte er nochtans in, de deur openen. Een vreeselijk schouwspel ve; toonde zich aan zijne oogen De oudei ling lag bewusteloos ten gronde, voori deur, in eenen plas bloed. Hij adenw nog, doch kon geen woord meer uitbre gen. Het was klaarblijkelijk dat hij slack offer was vas van eenen gruwelijke moord. Laenen gaf dadelijk het alarn De veldwachter werd verwittigd en oc de geneesheer Van de Weyer. Deze lar ste kon enk' l den dood vaststellen, wa het slachtoffer was reeds vóór zijne aa komst gestorven. De kogel was achter h linker oor in het hoofd gedrongen langs liet rechter oog uitgekomen. Ii hoofd was dus gansch doorboord. Va het moorddadig schot moet er ook een hevige vechtpartij hebben plaats gehi tusschen den moordenaar en zijn slack offer. De meubels dragen hiervan de dn delijkste sporen. De gendarmen van Gheel werden den laten avond nog in kennis gesteld ir. &nde deze afschuwelijke misdaad. Zij begavq ?°nei zich oogenblikkelijk ter plaatse. Ingevs in de ge zekere inlichtingen begaven ztj zie w"' ook naar de woning van den zoon Josep Helsen, die te Westerloo woont en zijn bed werd aangehouden. Naar gez wordt zou er tusschen den vader en d; zoon twist ontstaan zijn over eenen hoi die vader Helsen zou gedood hebb De zoon zou gezegd hebben hij h< den hond gedood, wel, nu zal hij dc mijne handen sterven Het parket van Turnhout werd in di voormiddag verwittigd. Samengesteld t MM. Boone, procureur des konings, V den Hove, onderzoeksrechter, Hannoss griffier en Vermeirsch, geneesheer, bef zich naar Zammel, om ter plaatse ee onderzoek in te stellen. De aangehoudf zoon werd langdurig ondervraagd, do( hij ontkende stellig de misdaad gepleef te hebben. Hij werd later met het 1? zijns vaders geconfronteerd. Er woa gezegd, doch dit enkel onder voorbehoud dat het paiket eenen getuige zou gevo: den hebben die den zoon Ilelsen, dro: ken zijnde, met een geweer zou gezif hebben. Talrijke getuigen werden onde: boord, terwijl de wetsdokter de lijkschot wing deed. De kogel heeft den schedi doorboord en is dwars door de hersem gegaan. De vermoedelijke dader werd nahi onderzoek onder aanhoudingsmandu gesteld en is naar de gevangenis vï Turnhout gebracht, waar hij ter beschil king van het parket is gesteld. 1-Iij is kasseier van beroep getrouw en vader des huisgezins. Hij is 40 ja» oud. Zooals gemakkelijk te begrijpen isj heeft deze afschuwelijke misdaad veel Of schudding in de Kempen teweeg gt bracht. De v van ve chent n dronkei wat er 1 zegt hij en aan misdaai den. D van hel wijsstul Toer wij zon Helsen hooren gen genoeg Naa: men in dingstu vermoe In h achter van de werd e king g( Het onvind gevond terloo. Nac mige p woond niet I Ingeln te Kori den ve Markt, met ee werd d Hij br hersen wonde gevoel Een 01 de ver tusschi 1 Thielt schikk Carree dronk misha keert, lijk de uitges hadde hoord schou wanm tiging aard slacht zonds De vi afsch wijl vluch gelro spore heid kens dezei stukl ken 1 Cati Sera een Dc 1 ken, hers ders sede de c baai Z line I Het parket beeft maandag morgend kt onderzoek voortgezet en de verdacht: langdurig en zeer nauwkeurig ondei- vraagd. Verscheidene getuigen zijn zeer zwaï en nadeelig voor hem. Men heeft per» nen ondervraagd die hem hebben hoore zeggen, terwijl hij een geweer bij ziel had a Mijn vader heeft mijnen hond ge dood, welnu hij zal door mijne hart sterven. Mijn geweer is geladen en ik W nog zes kogels in den zak. De verdachte is geconfronteerd m* twee andere personen, die hem naar de woning zijns vaders hebben zien gaan, voorzien van zijn geweer. Hij blijft alles loochenen, 8I; dc

De Denderbode | 1904 | | pagina 2