n Zondag 24 April 1904 5 centiemen per nummer. 36slc Jaar 5052. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Arrondissement van Aefsl. KAMERKIEZING op ZONDAG 29 MEI 1904. ALLEMAN OP POST! GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Candidaten der Catholieke Vereeniging. M. Woeste Karei, maai «minister, Elaene.', M. De Sadeleer Lodewijk, Advocaat s - - M. Moyersoen Komaan 9 prnv, Rauclalid, Ael«t. M. Komaan Moyersoen voornoemd. IDE HULA "LT met den Witten Baard. Socialisten en Revolutie. KIESREKLAMEN. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE MIl'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd-cg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 23 APRIL 1904. EFFECTIEVE CANDIDATEN Is t. I - a M. de Bethune Bon Leo, schepen, a»is t. M. Pieraert Paul 9 Geneesheer, Get1 ■*aei*d8bergen. PL A A TS VER VANGERS M. Paul Pieraert, voornoemd. M. Van der Linden Arthur, den besten- di^e L>eputatïe le Goefferdinjje. M. Van der Taelen Emiel, nuiSemce»ier van Ide^em. Een algemeene poll heeft onze man nen aangeduid Ten strijde Thans moet iedereen het mogelijke doen om hunne zegepraal te verzekeren. Iedereen moet post vatten in de gelede ren, iedereen zijn stamp of stootje geven in den nakenden strijd van wiens uit slag zoovele dingen afhangen. Uiterst gewichtige belangen staan op het spel. De rust van het land, de zeker heid van het bestuur, de vooruitgang van handel en nijverheid, het welzijn van burger, boer en werkman gaan in 't kort beslist worden. Twintig jaar zijn de Catholieken aan 't roer twintig jaar heeft de rust ge- heerscht, is de orde gehandhaafd, is de algemeene toestand vooruitgegaan twintig jaar heeft men ieders recht en vrijheid geëerbiedigd. Geen bijzondere liberale commissa rissen Geen hatelijke enkwesten heb ben de burgers voor hun bespottelijk tribunaal doen verschijnen om er reke ning te geven over hunne wijze van denken. Indien bij ons het vaandel dei- vrijheid van geweten zich fier in het luchtruim ontrolt, vlekkeloos, zonder verkrachtingen, dan, danken wij het aan het matig, wijs en voorzichtig catholiek Bestuur en aan onze deftige 1 en talentvolle Rechterzijde Stoffelijke ontwikkeling, zedelijke verheffingen zijn altijd onder de catho- O Ie VERVOLG. Halfluid hernam zij Gij weet dat mijn broeder geruïneerd is hij beeft geen andere vooruitzichten, dan zijn geluk in de goudmijnen te gaan beproeven, maar ook daar kan hij niet heengaan, indien niemand hem helpt. Wanneer ik met u trouw, graaf Chatterly, dan moet gij aan Cecil vijfduizend fran ken geven om hem in zijne enderneming voort te helpen. Het gelaat van M. Chatterly bleef on veranderd en vertoonde niet de minste verrassing. Ik zal u het geld geven, zegde hij op koelen toon, nog heden kunt gij het aan uwen broeder ter hand stellen, zijl gij daarmede tevreden Zij knikte met het hoofd, maar kon geen woord spreken het was haar, alsof hate keel werd dichtgesnoerd. Zij had geen spijt van hetgeen zij ge daan had, want zij deed het voor Cecil en voor hem was zij zelfs tot nog zwaar dere offers bereid geweest, maar niette min beschouwde zij de zaak in het ware licht. Zij wist zeer goed dat zij zich verkocht, dat het rolletje banknoten, dat de graaf haar gaf, de prijs harer vrijheid was. M. Chatterly beminde haar, dat wist zij hij was rijk en menig meisje zou haar om haar huwelijk benijden, maar Ger- truda was niet eerzuchtig van karakter voor zichzelve zou zij liever van den mor gen tot den avond gewerkt en van brood en water geleefd hebben, doch zij deed het voor Cecil. Toen zij in de gelagkamer terugkeerde, zat tiaar broeder daar nog op dezelfde plaats als toen zij heenging, en met de zelfde moedeloozc uitdrukking op zijn gelaat. Zij boog zich over hem en kuste hem op het voorhoofd. Gij kunt naar de goudvelden ver trekken wanneer gij wilt, Cecil, zegde zij, ik heb 5ooo frank voor u medegebracht. Gertruda 1 riep hij uit, hoe zijt gij daaraan gekomen Chatterly zal u toch dat geld niet geleend hebben. Hij heeft het mij gegeven. Gegeven Cecil, beste jongen, ik heb iets voor u verzwegen gisteren avond heeft M. Chatterly mij ten huwelijk gevraagd. En gij hebt toegestemd Ja. Om niets ter wereld zou zij haren broe der bekend hebben, dat zij zich vrijwil lig had overgegeven, Cecil moest veron- lielte banier gepaard gegaan met den breedsten geest van verdraagzaamheid en toegeving aan onze vijanden, die ons nochtans zoo erg, tijdens hun laatste bestuur, van 1879 tot 1884, hadden ge plaagd en al onze rechten hadden met den voet getreden. Doch, Kiezers, hetzelfde bestuur van vroeger staat voor de deur. Teroorzake der ondergane veranderingen in ons kiesstelsel, is de catholieke meerderheid niet groot. Zij mag dus niet verslapt, zy moet versterkt worden Het behoud van den vrede, de voor spoed en de vooruitgang zijn eng aan de catholieke Regeering verbonden. Ziet wat gebeuren moet indien onze partij niet zegevierend uit den strijd komt. Een tijdperk van woelingen zal be ginnen De socialisten, thans onder dwang gehouden, zij weten immers dat de Regeering altijd de orde zal doen heerschen zullen het hoofd opsteken en de liberalen zullen niets kunnen om de orde, de vrede en de rust te doen heerschen. Waarom 't Is klaar en duidelijk. De catholieke Regeering zal opgevolgd zijn door een radico-socialistisch bestuur. Dat bestuur zal noodlottig op de socialisten steunen en de laaggezonken daensisten zullen ook niets anders kunnen maar zal het alsdan de macht en de kracht bezitten om tegen een deel zijner partijgangers op te treden Zullen die radico-socialistische minis ters niet vreezen moeten, misnoegden te verwekken en alzoo voor hun mi- nisterportefeuiile niet moeten vreezen Geen orde meer dus Ook geen rust En met de rust vervliegende welstand, de vooruitgang, de voorspoed. Kiezers, opgepast Gij hebt de toe komsten het lot van ons dierbaar Vader land in handen. In ons Arrondissement moet als een man gekozen worden voor de Catholieke Partij Onze vijfmannen moeten er door Wezenlijk de huichelarij der socialis ten gaat over haar hout. Durven zij, die opstand in April 1902 hebben gemaakt op den builen niet rondventen dat zij alle geweld afkeuren 1 Durven zij niet zeggen en herhalen dat zij hervormin gen langs vredelievende wegen willen bekomen, dat zij door de wetgeving den toestand der landbouwers en der werk lieden willen verbeteren Dat is te veel. In ons Arrondissement wordt dus op groote schaal gedaan wal, eenige jaren vroeger, in 1897 te Leuven,dermate een socialist walgde dat hij die partij uit derstellen, dat zij reeds de verloofde van den graaf was, toen zij het geld van hem aanvaardde. Zij ging voort Naar, lieve Cecil, ik zou u nooit verlaten hebben, zoolang gij mij had noo- dig gehad. Wanneer gij mij naar de goud mijnen hadt willen meenemen, dan zou M. Chatterly eenvoudig op mij hebben moeten wachten. Peinzend zegde Cecil Zeven honderd duizend frank rente en een der rijkste landgoederen in Noths- hire, wel, wel, Gertruda, Jat hebt gij goed overlegd. En wanneer gij naar Engeland te rugkeert, Cecil, dan komt gij terstond bij ons. Waar mijn huis is, daar is ook het uwe. Cecil haalde twijfelachtig de schouders °P- T Hm, wat zal de graaf van Chat- terlij daarvan zeggen O wat ik wil. dat zal ook hij wil len. Gij belooft mij dat gij komen zult, niet waar, Cecil Ik zal in Nortshire bij u komen, lieve zuster, zoodra ik een vermogen bijeen heb, maar dat zal nog lang duren en ik geloof niet, dat men mij in Enge land zal terug zien, zoolang ik niet njk en onafhankelijk ben. De bruiloft werd bespoedigd, want de graaf van Chatterly verlangde er naar afkeer verliet en haar die volgende woorden in 't gezicht slingerde Wij moeten tot de boeren gaan als 11 wolven in een schaapsvel en loen- •1 sche middelen gebruiken om zoodra mogelijk in de Kamer te geraken» Loensche middelen Wezenlijk de roode partij is de partij der valschheid, der laffe huichelarij geworden. Doch ous volk is rechtzinnig en heeft walg en afkeer voor oneerlijkheid. Het is zonderling, alles in de roode partij ademt oproeren om wenteling en toch durven onze sicambers van vrede spreken. Allen, van de groote redenaars tot de kleine zangers hebben de omwen teling altijd met liefde bezongen, ver heerlijkt en begroet En toch zouden zij voor den vrede zijn Wij gaan dus eenige aanhalingen aaneenrijgen die een weinig dichter bij de waarheid zijn dan verklaringen die het kiesbelang thans aan onze socios apperseu. Want uit belang is het dat zij thans gaan uitbellen dat zij revolutie verafschuwen Zij willen eenige brave menschen om den tuin leiden zij wil len eenige kiezers verblinden, om wat stemmen te vangen opdat het getal hun nervolgelingen dat sedert April 1902 sterk aan 't dalen is, toch niet zou ver minderd schijnen Hoort het communistisch manifest het offlcieele leidschrift der partij De communisten versmaden het om hunne denkbeelden en bedoelin- gen geheim te houden. Zij verklaren openlijk dat hun doel slechts be- reikt kan worden dan door de ge- weldadige omverwerping van alle i) bestaande maatschappelijke orde Dat de heerschende klassen sidde- ren voor eene communistische revo- lutie. Dus is volgens Marx en Engels het geweld, de gewelddadige revolutie het eenig middel om tot hun doel te komen t En in ons Arrondissement zijn er stemmenvangers en bedriegers om te zeggen dat zij tegen de revolutie zijn die de eenige weg is om tot hun einde te geraken. Zij willen een doel en zij versmaden het middel, het eenige, om het te bereiken Wij zullen olies doen, riep een Fransch socialist Viviani uit. om de zegepraal der maatschappely kb om wenteling te bespoedigen. Die man zou uiet dienen kunnen als roode propagandist in ons Arrondisse ment; hij zou de menschen de waarheid zeggen en dat willen de socialisten voor zeker niet op dees oogenblik. Na den oproer in April 1902 hielden de socialistische menners een soort van Congres, in La maison dü People te Brussel. De Peuple hun dagblad, gaf verslag over de vergadering. Engeland weer te zien en Cecil wilde zijne fortuin gaan zoeken in de goudmij nen van Afrika Broeder en zuster hadden in de laatste dagen slechts zeer zelden gelegenheid el kander alleen te spreken en beiden ver meden dat ook, want elk bewaarde een geheim voor den andere. Gertruda wilde Cecil nied doen ver moeden, dat zij alleen om zijnentwille met dien somberen, ernstigen gaaf van Chatterly trouwde en haar broeder wilde haar niets mededeelen, van een gesprek dat hij met den graaf gehad had, toen zij elkander voor het eerst sedert de verlo ving: ontmoet hadden. Hadde het meisje maar de helft van dit gesprek vernomen, dan zou zij op het laatste oogenblik de verloving nog ver broken hebben. De graaf had op hooghartigen toon ge zegd Onthoud dat wel, Cecil, ik wil niet dat mijne echtgenoote met bedelbrieven van arme bloedverwanten lastig gevallen worde. Wanneer gij op de goudvelden niet gelukt, dan behoeft gij op geene on dersteuning van jufvrouw Chatterly te re kenen. Cecil had daarop minachtend geglim lacht. Gij hoeft niets te vreezen, mijnheer, ik zal bij niemand komen bedelen en wel het allerminst bij eene vrouw. Wanneer Wij vertalen uit zijn nrvan 4 Mei: Cit. Colleaux. Do socialistische partij moet geen verbonden meer i) sluiten. Zij moet den strijd voeren tegen heel het capitalism en niet tegen een deel van het capitalism. Cit. Lekeu. Wij zyn Revoluti- 11 onnairen wij versterken onze eco- nomische instellingen om de capita- listische maatschappy uit te roeien. Cit. Destrée. Wij moeten onder de massa den revolutionnairen geest wakker hóuden. Wij moeten niet eenvoudig refot- misten zijn en alles afwachten van de vreedzame ontwikkeling der dingen dan konden wij evengoed progressisten b wezen. ii Genoeg revolutie met de woorden het gaat niet altijd van Revolutie te spreken en ze nooit te maken. Neen, li wij moeten in het land een besten- 11 digen geest van oproer houden, want alle beweging wordt onmoge- 11 lijk indien wij steeds voor de Mau- sers achteruit gaan. In Le Peuple van 29 Januari 1901 lezen wij «Watons betreft, wij begroeten de nakende, vrijheidbrengende revolu- tie. Zoo zy puinen meêbrengt en buitensporigheden veroorzaakt, zoo- veel te slechter voor hen die haar onvermijdelijk hebben gemaakt. Bo- klagen wij ons omdat de storm eenige schouwen neerwerpt, wanneer hij met zijn forsige adem. aan de ondraag- lijke zomerhitte der hondsdagen een einde stelten de lucht voorde smach- tende borsten zuivert. In zijn nr van 27 Januari 1894, had ditzelfde Peuple reeds vroeger ge schreven Van de rechtveerdigheid onzer zaak overtuigd, zullen wij voor de ge- welddadige omwenteling niet ach- teruit wyken, maar in afwachting van het uur van den kamp, moeten wij den klassenstrijd niet alleen in de fabrieken en de werkhuizen voeren maar ook in het Parlement en in de Gemeenteraden En verre daardoor de eindtriomf van de nieuwe maat- schappij te vertragen, zullen wy het uur der onvermijdelijke omwente- ling bespoedingen. Eindigen wij de reeks met een uit treksel van VooRUiTdie honderde malen zijne liefde voor de omwenteling deed kennen. Den 25 Januari 1894 schreef het lieve orgaan van den held met den ijzeren arm wiens dwingelandij van Vooruit eene hel maakt, zooals een uit walg weggeloopen socialist heeft gezegd en geschreven Laten wij onzen vijand zoo nauw mogelijk insluiten in zijn eigen ves- ting en van alle kanten bestoken, opdat er spoedig een einde gemaakt worde aan deze rotte maatschappij. Als het eenmaal zoover is, dan is ik niet rijk word, dan zult gij noch Ger truda ooit iets meer van mij hooren. Zeven jaar lang was het prachtige kas teel van Chatterly in Northshire gesloten geweest. De dorpsbewoners begonnen reeds on der elkander te mompelen, dot hun land heer niet spoedig verzadigd was van zijne reislust, toen men eensklaps het bericht vernam, dat de graaf op de terugreis was en, wat groot opzien baarde in de geheele landstreek, dat hij met eene echtgenoote terugkeerde. Hij betrad het oude, trotsche kasteel met eene dame aan den arm en stelde deze aan de gezamenlijke bedienden, met den opzichter en de huishoudster aan het hoofd, als zijne echtgenoote voor. De opzichter en de huishoudster, een oud, achtingswaardig echtpaar, stonden sprakeloos van verbazing toen zij dit hoorden. Men had nog geen woord van dit hu welijk te Northshire vernomen, en de huishoudster was radeloos, daar zij niet wist waar zij de nieuwe meesteres zou huisvesten. Ook haar echtgenoot wrong zich wannopendde handen. De jongt gravin glimlachte evenwel om die ontsteltenis der oude lieden en zegde vriendelijk Maakt u toch niet zoo ongerust, ik weet wel dat gij mij niet verwachtet en daarom spijt het mij dat wij er u vooraf er van taktiekkwestie geen sprake; ontstaat de revolutie, dan scharen zich anarchisten, revolutionnaire en par- lementaire socialisten, allen omver- werpers der bestaande orde, onder de roode vaan en doen den uitval op den vijand, onderden overwinnings- kreetLeve de sociale revolutie De socialisten zijn dus geen vreedza me mannen het zijn twiststokers en oproermakers lijk wij ze in Maart en April 1902 hebben leeren kennen. Kiezers herinnert u die dagen wan neer het roode janhagel het land in vlam en vuur heeft willen zetten. Wat zij vroeger wilden, dat willen zij thans nog maar hebben den moed niet het te zeggen. Het zijn laffe huichelaars Ja, laffe Volksbedriegers Op het oogenblik dat wij ons blad ter pers leggen, worden de laatste arres ten van het Beroepshof van Gent uilge sproken over do kiesreklamen inge diend door de liberale partij tegen ongeveer 800 kiezers van al de gemeen ten van 't Arrondissement waaronder meer dan 150 gekende liberalen, eenige daensisten en socialisten. Uit de 5 a 600 uilslagen die ons thans reeds gekend zijn .blijkt dat op een tien tal uitzonderingen na de catholieken al de zaken winnen waarin zij besluitselen hebben nedergelegd. Ja zelfs gebeurt het dat de liberalen zaken verliezen waarin de catholieke associatie niet ge concludeerd had. Zoodanig waren de kiesreklamen der liberale partij licht zinnig en belachelijk opgemaakt. Kortom, diekolossale poging der liberale associatie zal wederom uitko men op 't verlies van talrijke liberale stemmen en bovendien op peperdure kosten voor de liberale party die in verscheidene honderde gevallen ver oordeeld is tot de kosten. En die kosten zijn soms nog al aan zienlijk. Wij kennen eene zaak waar liet totaal 13 fr. 50 bedraagt. Dit voorspelt aan de helden van den Grauwen Steen met de jaarwedden van de liberale scribenten enz., een reke ningsken van eenige briefkens van duizend frank. Wie zal die betalen Voorzeker de liberale Geeraardsber- genaars niet. Deze zijn ten minste slim geweest. Zij wislen op voorhand waar al dit gezwets moest op uitkomen.... en zij alleen onthielden zich kiesreklamen voor hunne stad in te dienen. Proficiat aan de Heeren geldschieters en haantjes vooruit van Aelst, Ninove en Sottegem. Zij hebben eene schoone occasie hunne edelmoedigheid Ie toonen. Of zal het misschien wederom zijn van: TOUS PINGRKS. Die leven zal, zal zien. geene kennis van konden geven, maar ik weet zeker dat ik mij in alle vertrekken van dit oude, prachtige kasteel te huis zal gevoelen. Deze vriendelijke toespraak deed de huishoudster een weinig van hare verle genheid bekomen. Och, hadden wij het maar geweten, mevrouw, jammerde zij. Er is nog geen vonk vuur in het salon en alle meubelen zijn nog overtrokken, want als M. de graaf hier is, dan bewoont hij slechts de bibliotheek. Toen Gertruda alleen was op de kamer die in alle haast voor haar in gereedheid was gebracht, barstte zij, ondanks den moed dien zij getoond had, in tranen los. Een slecht voorteeken van haar huwe lijksgeluk. I. EEN ENGELSCH GEZIN TE PARIJS In een der armoedigste wijken van Pa rijs, woonde een gezin, dat slechts uit drie prrsonen bestond, allen van Engelsche afkomst, alhoewel er twee nooit een ander land gezien hadden dan Frankrijk, en de derde, eene dame van zeventig jaar, zeer jong in Frankrijk was gekomen, om op eene meisjeskostschool Engelsch te on derwijzen en die sedert toen haar vader land niet meer had weergezien. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1