Politieke Catechismus HO PBOEREN De socialisten en het erfrecht. Hulde van tegenstrevers. ÉAELST. Gemeenteraad Liberale gods diensthaters. Kerkerlijk nieuws. Brief uit Steenhuyze. De statie van Aalst, Van tak op tak. Zondagrust. Priesterlijke 'benoemingen Allerhande nieuws. DER Derde Les. OVER DE DAENSISTEN. I. Beste vriend, wat zegt men al van onzen Catechismus bij de Hop- boeren Dat gij er eer van haalt. Dat gij den nagel op den kop slaat, en duizendmaal gelijk hebt zonder dockskes de waarheid te zeggen. II. En wat is de waarheid De waarheid is dat liberaal en socialist de aartsvijanden zijn onzer Hopbotren. Dat zij tegen de gelijke rechten zijn, en dat zij bovendien zoo laf zijn de faam onzer inlandsche Hop slecht te maken. III. En waarom doen zij dat Omdat zij vijanden zijn van alle boe- renrecht. Het is alsof zij wilden de boeren straffen en verarmen, omdat de boeren braaf en godsdienstig zijn. IV. En wat denkt gij nu van de democraten of daensislen Dat deze voorzeker de Hop genegen zijn, maar dat zij het niet zijn die de gelijke rechten zullen invoeren, noch onze Hop zullen redden. V. Mag ik weten waarom Met genoegen. Omdat de daensislen, onmachtig zijn in de Kamer en bij de Ministers, omdat zij geen gezag hebben. VI. Zoudt gij mij hierover geen beetje uitleg kunnen geven Ik ga probeeren. Onze Kamer bestaat uit 166 leden. Onder die 166 leden zijn er 96 Catholieken, 3+ liberalen, 34 socia listen en slechts twee daensisten. De 34 liberalen en de 34 socialisten zijn allen tegen de Hop en bovenal tegen de gelijke inkomrechten de twee daensisten kun nen niets, destemeer dat in de toeko mende kiezingen, zij nog een hunner twee zetels gaan verliezen. Zij zullen dus in de toekomende Kamer met een man blijven. Dus is die partij gansch onmach tig, des te meer dat hare leden geen den minsten invloed bezitten op Ministers, of openbare Bestuurders. Mijn besluit is dus: alleen de 96 Catholieken kunnen de Hop redden en daar zij eendrachtig wer ken met de Ministers, kunnen zij alleen en zullen zij alleen goed doen aan de Hop. VII. Wel gecijferd 1 Maar zijn al de catholieken voor de Hop Al degene van Aalst, Ieperen en Brus sel, ja. De anderen trekken het hun niet veel aan, maar daar zij eendrachtig zijn, zullen zij hunne vrienden van Aalst, Ieperen en Brussel helpen indien zij zien dat de Hopboeren van die. streken in 't voordeel der Catholieken eendrachtig werken en handelen. VIII. Zou het waar zijn dat de democratische ofte groene Volksvertegen woordiger van Aalst zal afgestemd zijn Ja, dat is onbetwistbaar. Om gekozen te zijn zou hij tot loooo stemmen moeten bekomen. Welnu, die krijgt hij nooit meer. Sedert de laatste kiezing is hij zelfs afgestemd in den Gemeenteraad van Denderhautem, zijn eigen parochie. Diensvolgens kan hij nooit meer gekozen worden in de Kamer. IX. Zoodat de Hopboeren die nog voor de democraten zouden stemmen, inderdaad zouden verloren stemmen Niet verloren, want hunne stem ge schonken aan de democraten, zou slechts kunnen dienen om eenen liberalen Hop- pevijand te doen kiezen. X. Hoe dat Door de evenredige vertegenwoordi- g'n8- 't Kan wel moeielijk zijn om vatten, maar 't is toch zoo. XI. E11 wat moeten de Hopboeren dan doen Als een man steramen voor de Catho lieken. XII. Hoe zullen zij stemmen Voor een liberaal nooit. Voor een socialist nooit. Voor eer. democraat of d3ensist zekerlijk niet dezen keer, want 't ware verloren gestemd. Diensvolgens is er maar eene uitvlucht voor de gelijke rechten, 't is te zeggen, voor de Catho lieken. XIII. En hoe moeten de Hopboeren zich dan gedragen met de daensisten Beleefd, maar koeltjes. Daarby dm daensisten zijn te dwaas. Zij hebben geen verstand van ons Land te regeeren. Zij zijn toch in den grond maar veelbe- lovers die nooit iets te weeg gebracht hebben voor 't welzijn van 't volk. XIV.Hoe bestempelt het oud spreek woord die veelbelovers Indien ik mij niet vergis is het Veel beloven en weinig geveD, doet de zotten in vreugde leven. XV. En gij besluit Dat de Hopboeren geene zotten zijn. Dat zij slim zijn en wijs, en dat zij daar om voor de Catholieken zullen stemmen. XVI.Dus is stemmen voor de Catho lieken de ware stemming volgens geweten en interest Ja, en zal wat meer uitbrengen als van te loopen met plakkaten waarop geschre ven staat: Wij vragen brood 1 Die 't brood kunnen geven zijn de Catholieken. Het liberaal programma. De heer Delvaux, het opperhoofd der Antwerp- sche geuzen, heeft het gansch liberaal programma in de volgende verklaring vervat Zoo lang het papenras bestaat zal onze eenige politiek zijn Weg met dat papenras. Geene verdere uitweiding is noodzake lijk. Kiezers ge zijt verwittigd 1 Citoyen Vandervelde heeft in de Kamer verklaard dat, indien de socialisten moes ten meester worden, het doodvonnis zou uitgesproken worden over de grootnijver heid. Meer nog hij ontkende dat het erfrecht wettig was wat gij, buigcrs, door werk en zuinigheid vergaard hebt, komt niet toe aan uwe kinderen, maar moet na uwe dood gedeeltelijk aan den Staat komen, in het openbaar domein. Voor de kinderen mag niet meer nage laten worden dan een socialen bruid schat i) die de socialisten, als ze meester zijn, zullen bepalen. Leve 't Cartel, niet waar, heeren libe ralen en liever de socialisten aan 't be wind en hunne stelsels ingevoerd dan te blijven zuchten onder het cleii- cale juk Ressegèm.^itenï/in'o" ze rustige gemeente twee monstermeetin- gen plaats hebben de eene van de blauwen, de andere van de groenen. Ofschoon die meetingen bij middel van eene massa strooibriefkens aange kondigd waren,zelfs op de naburige ge meenten,en dat ze samenvielen met eene welbezochte wijkkermis, waren beide 'nen grrroooten fiasco Oordeelt, lieve lezers Bij de blauwen waren er met de sprekers en de meêge- brachte plakkers, diep in de i5 man in huis En daaróp zoo statig afkomen 111 eene koets met twee paarden. In de herberg der groenen diep in de 19 alles bijgerekend.Charelke van groe ne Pie, vrouwen en kinders 1 Tot eer der bevolking van Ressegem dient gezegd te worden dat het allen vreemdelingen waren onder andere - eenen bokkenrijder pardon 'nen bokkenhouder, die van de eene met ting naar de andere liep.—Zoo waren er meer. De pintjes bier dat ze gratis voor niet kregen was daar misschien ook al voor iets tusschen. Bemerkt Pie Daens in persoon, op den hoek der straat, rond de kramen, tusschen eenen hoop kinderen, om te zien of de groenen niet overvlogen. Maai evenals zuster Anna, geen avance. De blauwe en groene vogels zijn zoo raar in onze streek. Toch moet er gesproken worden al was 't voor de muren 1 Jongens zegden de sprekers, wij zijn klein in getal, maar elk zegge 't voort. En wat Wel 't gewoon deuntje. De Catholieken zijn de slechtste van de we reld, en zij, zij zouden het aldoen 1 ia, al wat niet goed is zooals in Frank- 'En beloften Al wat ge wilt 't Spijt mij, zegde eer.en die ook geweest was, dat mijne patotters al geplant zijn, na de kiezing moeten we toch niet meer wer ken Eindelijk rond 5 uren, reed de blauwe doodkoets er van onder. Die heeren moes ten te Herzele nog zoo'n monstermeeting geven. Wat de groenen aangaat, die zijn nog wat blijven heen en weêr loopen... heb ben nog wat gebast op al wat deftig en catholiek is, en ziende dat de haring niet braadde, zijr. ze ook al druipneuzen ver trokken. Eere dus aan Ressegem 1 Als de libe ralen, de daensisten en andere tisten, overal alzoo ontvangen worden, wed ik dat ze hunne candidatuur nog intrekken en dat gansch de catholieke lijst als een man passeert I Allo, vrienden, elk gewerkt in zijne dagelijksche omgeving en den 29 Mei, zal een zegedag zijn voor onze Partij I De Gazette de Charleroi is een libe raal blad, dat gewoon is de catholieke regeering op onrechtvaardige wijze te bestrijden. Haar oordeel heeft dus zoo veel te meer waarde wanneer het eens, bij uitzondering, aan de catholieken gun stig Welnu, in eene vlaag van rechtzinnig heid haalt dat blad, sprekende over de werkmanswoningen, de officieele statis tiek aan, waaruit blijkt dat, sedert 1889, meer dan 3o,ooo huizen door werklieden zijn aangekocht of gebouwd, en het voegt erbij u Indien de maatschappijen van werk manswoningen haar werk voortzetten en met denzelfden spoed blijven vooruit gaan, welke zal de werkman zijn die, binnen vijf en twintig jaren, zijn eigen huis niet zal hebben Dat zal de beste waarborg zijn voor het behoud van den eigendom. Men weet dat de wet van 9 Augustus 1889, waarvan men thans de gelukkige uitslagen aanwijst, het werk is van het ministerie Beernaert en van de catholieke meerderheid van dien tijd. En nu is aan de wetgeving een wets voorstel onderworpen, waarbij het voor deel van die wet wordt uitgebreid tot de zoo belangrijke klas der kleine burgers en kleine beambten. Deze zullen zich dan ook, op den dag der kiezing, herinneren aan wie zij dat voordeel te danken hebben. Creemboter. Markt van Zaterdag 23 April 1904 180 kilogrammen ter maikt. Prijs f: 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zateidag wer den 395 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3160 kilogr. Openhare Zitting Maandag aanst. 25 April, om 5 ure namiddag. Dagorde: i° Mededeelingen. Gemeentereken schap. Driemaandelijksch nazicht. 2° Burgerwacht, Rekening 1903. Be grooting 1905 3° Gemeentegoederen. Verkoop van grond aan de Houtmarkt, op de Herts- hage. Overeenkomst met B. Vonck. 4° Burgerlijke Godshuizen. Verkoop van grond in de Langestraat aan J.-F. Verbestel en C. Robyns. 5° Bureel van Weldadigheid In cyns- geving van eenen grond in Schaarbeek aan M. Willem Van Muylem. 6° Kerk van St-Marten. Aanvaarding van het legaat Raemdonck. 7° Kerk van St-Jozef. Machtiging tot het plaatsen van biechtstoelen. 8" Reinigheidsdienst. Aanbesteding van de stichting van een beirput. Het eerste punt aan 't dagorde is het driemaandelijksch nazicht der gemeen tekas Men is benieuwd te zien of de liberale controleurs deesmaal de heeren Burgemeester Gheeraerdts en Schepen Bn de Bethune zullen interpelleeren, over den roof der Stadskas en te verstaan geven dat zij ze hebben helpen rooven, lijk De Dendergalm het meer maals in hunnen naam en voor hunne rekening heeft geschreven. En men betwiste niet dat het in hun nen naam en voor hunne rekeningwas, dat de schrijvelaars van den armtieri- gen Dendergalm hunne persoonlijke denkwijze uitdrukten. Ellendige uitvlucht heeren Was het niet om uwe verkiezing te bewerken, om ze te verzekeren dat De Dendergalm die snoode zinspelingen drukte Door wie werden zij van achter den bosch ingeblazen Zult ge nu den moed niet hebben, heeren Con troleurs, die zinspelingen te herhalen in tegenwoordigheid van de twee heeren welke er zoo schandelijk door gelasterd werden Wij vreezen, neen, die eSipeoiu heeren zullen zich achter 't gordijntje van Den Dendergalm blijven verschuilen. Zelfs de zoogezegde gematigdste libe ralen der Kamer zijn heden godsdienst haters. In zitting van 19 April sprak de heer Hymans op nieuw eene redevoering uit vol haat en galle tegen Priesters, Monik- kc-n, Kloosterszusters, enz. Wij knippen uit zijne redevoering twee pcrelkes M. Hymans Ptter Camel, die dominicaan die in Sinter-Goedele grooten bijval als redenaar inoogstte... De heer Bethune. 't Is een Jesuit Pas op (Gelach, rechts.) De heer Hymans. Best mogelijk in die wereld ben ik niet bekend Een missing van mijnentwege is dus te verschoonen. Dus die groote liberale jannen beken nen zelfs te spreken van zaken die zij niet kennen. Verder valt M. Hymans uit tegen de kloosters. M. Hymans voegt daarbij die wereldlijke geestelijkheid, de ongeregelde troepen, de kloos tersoldaten. De heer Bethune. Gij doet den heer Crom- bez eene oneerlijke mededinging aan De heer Hymans Die militiën namen ge stadig toe: In 1859. waren er a5' kloosters met 3,649 kloosterlingen in 1880, 1,793 kloosters met 3o,ooo kloosterlingen in 1900, 2,2a 1 kloosters met 37.684 kloosterlingen, en sedert is dit getal, dank aan inwijking, nog met nieuwe kloosterkolo- nicn vermeerderd. De heer Bertrand. Dat is mij eene getal sterkte 1 De heer Hymans. Eene getalsterkte van 5o,ooo tot 60,000 man Even als M. Bethune het zeer wel deed verstaan door zijne onderbre king, de zoogezegde gematigde liberaal Hymans wordt dus in den oorlog tegen Monnikken en Kloosterzusters de ootmoe dige sleepdrager van den radicalen gods diensthater Crombez. die van niet anders raast dan van Paters en Nonnen te ver bannen en te vervolgen. Even zoo is het gelegen bij de lijsten van liberale candidaten ten platten lande. Candidaat I is vrijdenker en goddeloos. Bij de lijst wordt dan een kandidaat 2 of 3 bijgelapt die men gematigder zegt te zijn, maar in den grond zijn zij allen eens om de Kerk en hare Dienaren te vervolgen om den Cath. Godsdienst te ondermijnen. Kiezers waakt 1 ABDIJ AFFLIGEM. Zondag en Maandag was het feest in de oude Bra- bandsche Abdij de Hoogweerde Heer Abt, Dom Godehardus Hetgl, vierde het gouden jubelfeest zijner kloosterbeloften. Zondag om halt tien ure werd de pon tificale mis gecelebreerd door den Hoogw. Prelaat van Merkelbeek (Holland), uitge voerd in Gregoriaanschen zang door de koor der abdij. Onder de mis vernieuwde de Hoog weerde Jubilaris met alle plech tigheid, volgens het Benedictijnsch ritu eel, zijne geloften, bijgestaan door den Hoogw. Prelaat van Dendermonde en den Prior der Abdij van Merkelbeek, in vervanging van den Hoogw. Prelaat van Steenbrugge, die, uit hoofde eener kleine onpasselijkheid, de plechtigheid niet kon bijwonen. Onmiddellijk na de H. Mis werd het Te Deum aangeheven De menigvuldige Benedictus' Zonen samengekomen uit de Abdijen van Dendermonde, Steenbrugge en Merkelbeek om het feest van hunnen algemeenen Overste cf Visitator te vieren, werden stoetsgewijs door de Kerk in de feestzaal geleid. Om twaalf ure ving een gulhertig gastmaal aan. Telegrammen van Cardinalen, Bisschoppen, Prelaten en andere hooggeplaatste personen werden gedurig aangebracht en aan de vergaderde dischger.oten voorgelezen, telkens door een hertelijk handgeklap begroet, doch de begeestering steeg ten top toen Z. H. Pius X per snelschrifi zijnen pauselijken zegen schonk aan den Hoogw. Jubilaris. Na het gastmaal bracht de Koninklijke Harmonie van Hekelgem eene puike serenade aan den eerbieaweerden Prelaat, en gaf getuigenis harcr dankbaarheid en liefde voor alle diensten die onder zijn wijs bestuur en door zijn toedoen, zoo voor geestelijk als stoffelijk welzijn, over den omtrek van Afflgem en vooral over Hekelgem zijn neêrgekomen. De tweede dag, wel is waar min luister- lijk voor wat de kerkelijke plechtigheden betreft, overtrof het in aardoenlijkheid en hertelijk, want onder de blijde melodijen der koninklijke fanfarenmaatschappij van Meldert, moest de Hoogw. Jubilaris in rijtuig stappen, om zich in gezelschap van de Hoogw. Prelaten derdrij hooger- genoemde abdij n, naar Rome te begeven, om in de eeuwige stad het Generaal Ka pittel der Orde te gaan bijwonen. Aan doenlijk was het oogenblik waarop de 'hoogweerde zeventigjarige grijzaard ver trok. onder den nastarenden blik zijner geestelijke zonen en kinderen, hem van herte de goede reis wenschende en... tot wederziens De Handelskamer van Aalst had gevraagd aan onze Volksvertegen- digers, in het belang van den hophandel den telefoondienst tusschen Belle in 't Fransch Bailleul (Frankrijk, Noorder departement) en Aalst te openen. Bij mededeeling van den i5 April laat de heer Minister kennen dat dit verzoek zal ingewilligd zijn te rekenen van 18 April. Bij brief van 16 April, laat de heer Minister aan onze cath. Representanten weten dat de prijs der reizigerskaartjes van Ninove op Brussel (langs den tram) verminderd is in de evenredigheid van 7 tot 5, en dat de heen- en weerkaartjes op den tram voortaan van eene vermin dering van 20 zullen genieten. Men schrijft ons uit Steenhuyze-Wyn- huyze «Het is mij zeer aangenaam u te mogen schrijven dat de menschen hier wel ge steld zijn voor de kiezing van Mei, ja, zelfs misschien nog nooit zoo goed als nu. Er zijn hier nog eenige dungezaaide aanhangers der daenspartij, doch zij ver minderen jaarlijks langzamerhand, en zullen, hopen wij, welhaast niet meer bestaan. Over eenige weken is De Backer op het groot en belangrijk gehucht Wyn- huyze gekomen, en heeft er niet mogen spreken van den herbergier, noch kun nen spreken daar er niemand tegen woordig was. Dit heerschap mag weder om komen. Hij zal even beleefd ontvan gen worden. Van liberalen moeten onze brave lieden van Steenhuyze niet weten. Zij kennen ze te goed. Socialisten zijn onbekend. In 't algemeen zien wij dan den toe stand als zeer goed en geruststellend en zullen door onze werking deze nog trach ten te verbeteren. Zoo hebben wij de redevoering van M. Bethune in de Kamer over landbouwbelangen uitgesproken, doen uitdeelen, over de welke de kiezers zeer tevreden zijn geweest. Bravo vrienden van Steenhuyze, uw voorbeeld worde overal in 't Arrondisse ment nageleefd zal kortelings met de electriciteit verlicht worden, dank aan de voetstappen van onzen Volksvertegenwoordiger den heer Bn de Bethune zoo het blijkt uit eene antwoord door den heer Minister Lie- baert, in Kamerzitting van 19 April ge geven op een vraag van onzen Volksver tegenwoordiger, over de verlichting der statie Aalst. Antwoord. Onder de aanzienlijke werken ter verandering der statie Aalst, komt voor het bouwen van eene eleclri- citeitfabriek voor verlichting en trek kracht. In afwachting is en besloten de statie electrisch te verlichten, door middel van het materieel waarover het bestuur be schikt, en dat zal eerlang geschieden. Waarlijk, die catholieken zijn ware dompers, vijanden van alle licht I Hij is advocaat. De Dendergalm erkent nu eindelijk dat den heer Reus, advocaat is en als advocaat handelt, 't Was immers wat al te veel dwaas het te loo chenen. Maar zie de heer Rens is een man van uitstekend talent en begaafdheden die verstand met den hectoliter kan verkoo- pen aan hen die er geen bezitten of te kort hebben. En 't is omdat de heer Rens zoo be gaafd, zoo verstandig, zoo geleerd, zoo ervaren is dat de catholieke candidaten, waarbij vier advocaten en een geneesheer aan hem vergeleken maar onverstandige lieden, onbekwamen, nulliteiten zijn en menschen onweerdig van eene partij. Nu, die beleedigingen, die versmadin gen, worden, in naam en voor rekening van M. Rens en Cni«, naar 't hoofd onzer catholieke candidaten geslingerd... Zullen de heeren Rens en medecandi- daten nu ook durven beweren, even als de Aalstersche liberale controleurs, dat de Dendbrgalmers, slechts hunne per soonlijke zienswijze uitdrukken Dat houdt geen steek, heeren liberale candi daten. Waarom worden die beleedigin gen, die versmadingen uitgebracht anders dan om uwe verkiezing te bevoordeeli- gen Is het dan niet in uwen naam en ten uwen voordeele dat de Dendbrgal mers handelen En de heeren Rens en consoorten moe ten de beleedigingen en versmadingen joedkeuren, want ze teekenden er tot hiertoe geen protest tegen aan... Zou de heer Rens, advocaat, in tegen woordigheid van de heer Woeste, advo caat, durven herhalen dat hij eene nulli teit is, een man or.weerdig van de catho lieke partij Zou, b. v., de heer Van der Schueren in tegenwoordigheid van den heer Bn Leo de Bethune, durven herhalen dat hij een onbekwame is een mensch onweerdig van dë catholieke partij Maar neen, dat zouden ze niet durven, maar dat men het hen in Den Dender galm van bezijden den bosch naroept dat is wat anders Bond der Catholieke Jonge Wach ten van het Arrondissement Aalst. 2de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den Bond in den Catholieken Kring van Geeraardsbergen. Programma der Feestelijkheden. Zondag 8 Mei 1904, om 9 ure 's mor gens Solemnele Mis van dankzegging ter Hoofdkerk voor de Jonge Wachten van Geeraardsbergen Om 12 ure s/a, ontvangst ter Spoorhalle van de deelnemende maatschappijen. Om i3 ure, Algemeene Vergadering in den Catholieken Kring. Om 14 ure, Feestmaal in de ruime zaal van den Werkmanskring. (De inleg is be paald op 2,5o fr. per persoon, 1/2 flesch wijn inbegrepen Om 5 ure, Muzikaal Feest te geven door het muziek der Catholieke Jonge Wacht van Lessen (Cercle Wcber.) Om 8 ure, Luisterrijke Lichtstoet, ver gezeld door de verschillige Muziekmaat schappijen. Al deze feesten zullen opgeluisterd wor den door de tegenwoordigheid der heeren Volksvertegenwoordigers en Senators. Erwetegem. Op Zondag 1 Mei aanst. zal het feest zijn te Erwetegem. Dien dag wordt aldaar de 25® verjaring gevierd van de stichting des Genootschaps van den H. Franciscus-Xaverius, en te vens zal de plechtige inwijding plaats grijpen van den Nieuwen Standaard. Eene grootsche betooging wordt te dezer gelegenheid ingericht aan de welke bijna al de Gemeenten der streek zullen deel nemen. Reeds meer dan dertig Genoot schappen van Xaverianen, van Oudmili tairen, van Veeverzekering, van Onderlin- gen Bijstand enz. hebben hunne bijtreding laten kennen. Nog nooit zal zulk eene betooging in 't Soitegemsche zijn gezien geweest. De stoet zal gevormd worden om 2 1/2 ure ter Statie van Erwetegem, (Smis sen hoek). Deze Feestelijkheden zullen vereerd worden door de tegenwoordigheid van MM. Woeste, Staatsminister, De Sade- leer, de Bethune, Pieraert, de Gellinck d'ElsegemVolksvertegenwoordigers, Van Vreckem, Raepsaet en de Kerchove d'Ex- aarde, Senators en meer andere notabiil- teiten. Knmorkle/.ing van 29 Mei. De algemeene vergadering der Cath. Kiezers der Stad Aalst, is bepaald op zondag 22 Mei (Sinxcndag) om 5 1/2 s namiddags ten lokale van den Cath. Werkmanskring. Rechterlijke kronijk. Ten gevolge der inrichting van eenen tuchtraad der orde van de advokaten bij de Rechtbank van Eersten Aanleg, te Dendermonde, is een Bureel van kostelooze rechtsple ging te zelfder tijd tot stand gebracht. De leden van dit bureel zetelen alle Vrijdagen, ten 9 uren, ten paleize van Justicie. Al de personen die in het vervolg, eene verklaring van onvermogen willen doen, ten einde de kostelooze rechtspleging (het Pro Deo(, te bekomen, moeten zich niet meer, zooals vroeger, wenden tot de Rechtbank, of tot den heer Voorzitter der Rechtbank, maar wel tot het bureel van kostelooze rechtspleging, of aan den Voor zitter van dit Bured, die de stafhouder is van de orde der advokaten Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 24 April 1904, M. De Valckeneer, Esplanade. Z. H. de Bisschop heeft leeraar be" noemd te Geeraardsbergen, den E. H. Drieghe, diaken in het Seminarie Bestuuider van het gesticht der Broe ders van Liefde te Gent (Rooigem), den E. H. Van de Wattyne, onderpastoor te Zelzaete. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 .de liter moet verkocht worden. Vergiftiging van het bloed staat al diegenen te wachten die lijden aan gal, zuur, verstoptheid, troebele waters of door het keeren der jaren. Om dit te beletten raden we onze lezers aan de bloedzuive rende pillen Depratere te nemen, de best gekenden zonder aloSs, die genezen zon derkrampen noch ontsteldheid. 1,5o fr. de doos te Oostende, bij den apotheker Depratere, die verzendt tegen postzegels, alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut en overal. 't Is nu eene oude geschiedenis. Eenen anderen uitslag te Aalst door het gebruik der a Foster Pillen bekomen. Het gerucht der genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkre gen, verspreidt zich snel door het geheele land en deze pillen maken meer opgang dan eenig geneesmiddel van den tegen- woordigen tijd. Het is evenzoo in Aalst als overal elders. Het vertrouwen der menschen groeit aan wanneer men de eene nierziekte na de andere verdwijnen ziet en men begint er van te spreken. Ziehier een geval dat ons medegedeeld is. Het leven is te kort, dan dat men iets zou verwaarloozen om het te verlengen of ten minsten eene goede gezondheid te bezorgen om er des te beter van te ge nieten. Ziehier wat M. Leon De Koninck, 10 Gazometerslraat te Aalst, zegt Sedert lange jaren leed ik van zeer smartelijke nierpijnen als ik mij voor mijn werk bukken of buigen moest waren de pijnen vreeselijk 's nachts wist ik niet hoe mij in 't bed te leggen, ik kon onmogelijk niet slapen, ik rustte niet en 's m®rgens was ik dus genoodzaakt gansch gebroken, afgemat, stijf, en vermoeider dan daags te voren op te staan soms had ik ter- zelfdertijd zweetingen en huiveringen ik had draaiingen, het water rood, belast en walgendriekend ik verloor allen eet lust, verslechte altijd en wanhoopte, want geen enkel middel bracht mij de minste verlichtingalsdan hoorde ik spreken van de genezingen verkregen door de 0 Forster Pillen voor de Nieren ik be sloot eene laatste proefneming te wagen en haalde eene doos bij M. De Valkeneer, apotheker te Aalst. Ik ben gansch gelukkig u te zeggen, dat die kostbare pillen mij de grootste verlichting toegebracht hebbenreeds van der. vierden dag was ik denzelfden niet meer en drij weken later was ik ge heel en gansch hersteld en zulks tot mijne onverhoopte vreugde. In het belang van degene, die lijden zooals ik zelfs leed, is het zeer vrijwillig, dat ik u machtig het bovenstaande kenbaar te maken. Verzekert u, dat men u de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. De Koninck ge had heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apo theek van Ch. Delacre, 5o-5a Couden- bergstraat te Brussel, Algemeen Depot houder voor België. Te Okeghem heeft bij een gevecht onder familieleden, een genaamde S., die van zijnen schoonvader zijn erfdeel wilde hebben eer deze dood was, zijnen schoon broeder, met eenen kap een gedeelte der kaak en van den schouder afgehouwen. Het slachtoffer werd in erbarmelijken toestand opgenomen. De plichtige is nog niet aangehouden. Het slachtoffer is va der van vijf kinderen. Eene hoeve brandde af met vier neven liggende huizen, tegen de tram baan tusschen Geeraardsbergen en Ne- derbrakel. Volgens getuigen zou de brand gesticht zijn door vonken uit de schouw van de locomotief, die gebezigd wordt aan de werken voor het leggen van den buurtspoorweg. Ten gevolge de aanhouding van eene handelaarster in metalen, de wed. G., wonende te Molenbeek, eene vrouw, die voor bijzondere broodwinning had, gestolen telefoondraden op te koopen, zegt de Patriote, had de politieofficier Yves, eene bijzondere waakzaamheid voor haren winkel ingericht. Dijnsdag zag men een persoon den winkel binnengaan, die een groot stuk koperen buis kwam verkoopen. Hij werd naar het bureel der rechterlijke politie geleid, en daar verklaarde hij dat hij be diende was in het stedelijk gasgesticht, waar hij sedert drij jaren diefstallen pleegde ten nadeele der stad. En dc zaak verder onderzoekend,kwam M. Yves te weten dat er eene volledige bende van draaddieven bestond, bestaan de uit zes personen, die hunne bijeen komsten hielden id de woning van eenen hunner. Er werd in dat huis een onderzoek be volen en men vond heel de bende in de keuken, bezig met het opsmullen van een gebrapen kieken en eene hesp want, tusschen twee telefoondiefstallen in ver smaadden zij ook de neerhoven en de boerenkeukens niet. Allen werden aangehouden. Allen zijn oud-veroordeelden, en een hunner heeft nog eene straf van 21 maan den gevangenis uit te doen, voor mes steken, toegebracht aan eenen veld wachter. Twee vrouwen maken ook deel van de bende. In een huis der Rogierstraat te La ken, had Zondag nacht een drama plaats, dat eerst donderdag aan de policie werd bekend gemaakt. In dit gebouw, waar een dertigtal huis gezinnen wonen, werd een deel der eerste verdieping betrokken door de echtgenoo- ten Van de W..., beiden 3o jaar oud. De man, een schildersgast, erfde over een paar maanden van eene zuster 10,000 fr. en sinds werkte hij niet meer, maar be dronk zich bijna alle dagen. Zijne vrouw gaf hem in dit bedrijf niets toe. En zoo kwam het dat zij zondag bijna den heelen tijd hadden doorgebracht in

De Denderbode | 1904 | | pagina 2