De liberalen en de Hop. Zitting van den Gemeenteraad. Van tak op tak. Dendergalm Overvloed van verstand. Wal volksfoppers toch Bedevaart naar Affligem. AELST. Féron gesproken heeft, zooals hij deed, van den Heiligen Vader cn Heiligen Stoel. Een der politieke mannen, die het meest hebben medegewerkt tot herstel der staatkundige eenheid van Italië, de heer Bonghi. erkende dat het Pausdom een der eerste zedelijke machten der wereld is en dat dit te loochenen een blijk is van lichtzinnigheid en klein zieligheid. Moest men den heer Féron gelooven, dat zou het niets zijn 1 En naar dat niet, begeven zich voortdurend de grootste souvereinen, zelfs van niet catholieke landen en worden gezanten van het mee- rendeel der Staten, zelfs de proteitansche heengezonden bij dat niet heeft Pruisen, Rusland en 't meerendeel der Staten van Zuid-America opnieuw diplomatische be trekkingen aangeknoopt. Maar dat niet dat, door die wereldbricv.n... De heer Sraeets. er in slaagde de catholieken •verhoop te helpen met de christen-democraten (Gelach, links.) De heer de Bethune. heeft de aandacht der wereld gevestigd op den ongelukkigen toestand der werkende klas sen... De heer Furnémont. Dat is wat sterk De heer de Bethune. en ons aangezet om eene sociale wetgeving in te richten. In de Fransche Kamer heeft minister Delcassè evenmin als in het Duitscb par lement minister Miquel, critieken uitge bracht, zooals die van den heer Féron. Het bestaan van een gezantschap bij den Heiligen Stoel behoort tot de her- stellingspolitiek, in 1884 aangevangen door de Catholieke Regeering. Die politiek wordt niet slechts door de geloovigen goedgekeurd, maar ook door al de gematigde lieden, die de toenade ring van het radicalisme tot het socialisme onophoudend naar onze gelederen voert. Uwe onverdraagzaamheid, welke de heer de Smet de Naeyer dezer dagen met reden aanklaagde, is zoo groot, dat er zelfs in uwe rangen verzet tegen oprijst. Banning mocht wel zeggen, dat de strijd tegen de priesterheerschappij in ons land alles overheerscht en dat de secten- getstden nationalen geest had vervangen. En generaal Brialmont, ook een door luchtige liberaal, zegde in een levensbe schrijving van Banning, dat hij het af breken van de diplomatische betrekkingen van het Vaticaan steeds als een misslag had beschouwd. De heer Frère heeft overigens met het Vaticaan slechts afgebroken na de over tuiging te hebben opgedaan dat hij met den Paus niet kon doen wat hij wilde. Maar twee jaren lang handhaafde hij het beginsel van een gezantschap bij den Paus tegen een gedeelte zijner vrienden. De heer Lorand. Hij had er geluk mede I Hij is gefopt geworden. De heer Verhaegen. Hij heeft den Paus willen foppen, die zich echter niet liet beetnemen. De heer de Bethune. Het land zal zich niet vereenigen met de dweepers- politiek, aangeprezen en verpersoonlijkt door den heer Féron. De heer Féron beweert dat de handha ving van ons gezantschap een beleediging is voor Italië. Maar de waarborgswet zalve huldigt voor den Paus het recht ons ge zanten te zenden en te ontvangen, die alle diplomatische onschendbaarheid genieten. Ter gelegenheid der twee achtereenvol gende conclaven, heeft de Italiaansche Rtgeering de waarborgswet stipt doen naleven. 't Is overigens een politiek beginsel voor alle Staatsmannen in Italië, dat de Paus den toestand moet hebben van een souverein en dit niet alleen als eene toe geving, maar als een recht. Zoo spreken Massimo d'Areglio, Menalrea en andere. Overigens heeft het internationaal recht, zoo na als vóór 1870, de aanwezigheid van gezanten bij de Paus gehandhaafd Dat punt schijnt ons van weinig be lang. Het is integendeel zoo gewichtig, dat de heer Banning den man, die het zou kunnen oplossen, ter algemeene vol doening der volkeren, met Napoleon geleek. De luidruchtige cn ontijdige uitspat tingen van den ijver des heeren Féron, zullen weinig of niet gewaardeerd worden door de Italiaansche fijnheid. Wat mij betreft, in gevoel mij oprecht gelukkig over onze uitmuntende vriend schapsbetrekkingen met Italië.En ik hoop dat de godsdienstige vrede.dieinDuitsr.il- land heerscht, deze betrekkingen met den Paus zullen versterken. Van die verzoeningspolitiek hebben wij in Duitschland, Holland en Engeland verheugende gevolgen gezien. Die poli tiek willen wij in België handhaven zij zal ons de goedkeuring doen verwerven niet alleen van al degenen die onze gods dienstige overtuiging deelen maar ook van al de mannen van orde en vrede, van al degenen die, zooals kanselier von Bu low, in den Reichstag, op 14 April zegde, een einde willen maken aan godsdienst twisten die 't land zoo binnen als buiten kunnen verzwakken. (Goedkeuring, rechts.) Welnu, haast al de landbouwers uit het land van Aalst weigeren deze soort hoppe te kweeken, ofschoon hun daar voor hooger prijs wordt aangeboden 1 Zij beweren dat deze soort minder op brengt. Dat is waar, doch de prijs komt de mindere opbrengst vergoeden. De hoppe bracht tot 6,000 frank per hectare op. Welke nijverheid werpt zoo veel af? Ik meen dus, dat de k achten der hoppeteelers niet gegrond zijn. Baron de Kerckhove d'Exaerde (ca- tholiek). Gij beweert dus dat de toe stand der hoppeteelers bepaald voorspoe dig is. Hoe is het toch mogelijk zoo slecht te zijn gelijk die liberalen om onze hoppe te minachten en onze kopplanters te ver wijten dat zij slechte hoppe kweeken t n veel geld winnen I Hopplanters stemt maar voor de libe ralen. Het zijn waarlijk boerenvrienden, en deftige lieden over de halve deur De In zitting van het Senaat van 27 April waren de liberalen wederom aan 't bassen tegen onze Aalstersche hop. Ziehier wat de heer Steurs, liberale Senateur zegde De heer Steurs. De hopteelers, in zonderheid te Aalst, zijn wars van eiken vooruitgang. Baron della Faille d'Huysse (catho- liek). Dat is volstrekt onnauwkeurig De heer Steurs. Verschooning. De voorzitter van de algemeene vereenigmg der Belgische brouwers, de heer Leopold Hendrickx, bezocht verleden jaar de hop peteelers. De Belgische brouwers wilder. Aalstersche hoppe gebruiken, v groene. Op Maandag 25 April 1904 Afwezig M.M. De Gbeest en Clippele. M. de Secretaris geeft lezing van het beknopt verslag der vorige zitting. M. Geeroms, vraagt, innaamden Anti socialistische Vakverenigingen, dat de Stad hare medehulp zou verlcenen tot het stichten van eene stedelijke hulpkas voor werkeloozen. M. De Blieck, dat hebben wij reeds lang gevraagd. MGeeroms. Ons rekwest dagtee- kent al van over eenige maanden. M. De Blieck. In elk geval wij sluiten er ons toch bij aan. M. De Burgemeester zegt dat men die zaak in de sektie dient te onderzoeken. M. de Secretaris geeft lezing: i° Van een brief van den onpartijdigen Druk- kersbor.d tot het stichten van eene hulp kas voor werkeloozen 20 van etn brief waarbij de inwoners der Zoutstraatpoort vragen hunne Wijk-kermis herin te rich ten, daar die volkrijke wijk niets kan ge nieten van St-Jobskermis. Deze vragen worden naar de sektie ver zonden. I. Gemeenterekenschap. M. Bethune. De kas is nagezien den 24 April, ook op denzelfden dag de Stedelijke Spaarkas. Ontvangsten 1 627,580 Stadskas j uilgave6„ ,,624,475 Spaarkas In kas 8,764.31. Eenparig aangenomen. De contróleurs gaan niet open. II. Burgerwacht. M. Bethune, geeft lezing van de Be grooting der Burgerwacht en rekeningen over 't jaar igo3. 5oo8,o8 fr. werden be taald voor kosten van onderhoud der wapens, drukwerk en andere nood wen digheden der Burgerwacht. M. Van dei Suliueren, vraagt volle- digen uitleg over die rekening. M. Bethune, geeft lezing van de reke ning en zegt dat «le begrooting der Bur gerwacht voor igo5 tot fr. 5470 fr. beloopt. M. De Wolf, wenscht eenige inlich tingen nopens die rekening, namelijk over sommen van 1901 die nog moeten betaald worden, en ook waarom de uitgaven van 3400 op 5ooo fr. zijn gebracht. M. de Burgemeester antwoordt dat die uitgaven door de wet zijn bepaald. M. De Blieck. Is de wet dan ver- mderd M. Bethune. Ja, de wet is sedert ^897 veranderd, de Burgerwacht is herin gericht en bewijst ook veel betere dienst dan vroeger. M. De Blieck. Dat is eene kwestie n appreciatie. M. Van der Schueren, zegt dat de Burgerwacht nu uit twee bataljons be staat, en dit dus meer uitgaven vergtook is de dienst veel beter dan vroeger. M. Bethune. Dus M. De Blieck is niet 't akkoord met zijn collega M. Van der Schueren. Ik ben verwonderd dat M. De Blieck tegen de wet opkomt. M. De Blieck. Gij richt u verkeerd, 't is aan M. De Wolf dat gij moet ant woorden. M. Bethune. Ik herhaal dus dat de diensten der Burgerwacht heden veel beter zijn, en dat, indien M. De Blieck de Burgerwacht beknibbelt, hij getrouw blijft aan zijn kiesprogramma. Dit bewijst het volgende manifest. Ik ga u eens laten oordeclen over de liberale Gemeenteraads leden. M. Leveau. (Rood tot achter zijn oóren). Dat is schoon M. Bethune geeft lezing van een Kies- manifest. De Burgerwacht wordt in dat manifest beschuldigd van slordigheid, geldvurkwisting, plichtverzuim, en wan orde, enz. M. De Blieck. Enfin, M. Bethune! M. De Burgemeester. M. De Blieck het woord is aan M. Bethune, ge lief dus niet meer te ondeibnken. M. Bethune. Dit schandalig mani fest is onderteekend docr de liberale candidaten Van der Schueren, Leveau, De Moor, Van Opdenbosch enz. M. De Blieck. En dan Mijnheer M. De Burgemeester. M. De Blieck, wij zijn hier in geene herberg, gelief dus te zwijgen. M. De Blieck. G'hebt mij dat nog gezegd. Er wordt hier gedurig gesproken zonder dat men 't woord vraagt. Wat wilt gij van d'herbergen. M. Van der Schueren. Dit mani fest is geene kritiek maar eene constatatie, anders niets doch daar M. Bethune niet h< eft geantwoord op de vraag van MDe Wolf zal ik het doen. De Burgerwacht bestond vroeger uit een bataljon nu is zij gebracht op twee. en vandaar vermeerde ring van kosten, 't Is gelijk M. De Blieck zegt allem eene appreciatie. Wil M. Be thune iiii manifest herlezen. M. De Blieck. 't Is klaar genoeg, wij beschuldig n du Burgerwacht niet, maar wel h' t Stadsbestuur van slordig heid, plicl.tveizuim, wanorde en geldver- kwisting. M. Bethune. Dit argument is slecht gekozen om het Gemet ntebestuur te beknibbelen. Immers de Burgerwacht is buiten alle politiek uwe aanvallen zijn dus gansch misplaatst niemand kan ze goedkeuren indien gij rechtzinnig zijt zult gij zelf bekt nnen dat uwe beknibbe lingen ongegrond zijn. M. Leveau, z<gt dat hij de verant woordelijkheid van 't manifest op zich neemt. Wat, de niewe garde-civhk ver beterd Alla Ze mag aan d'oude nog niet eens rieken. Een raadsheer. Hij bijt!... Hij bijt M. Eeman Wat zegt gij daarvan Majoor Van der Schueren M. De Blieck. M. Eeman onder breekt ook. M. Leveau, gaat voort en zegt dat de tegenwoordige Garde-civiek een op recht poesjenellenspel is, dat men jon gens onder dienst roept, die met moeite de kosten van het uniform kunnen dragen boven dien roept men de wachten 't hal- vcn van de weck nog onder de wapens, zoodanig dat zij verplicht zijn hun werk te verlaten. De Garde civiek marcheerde onder den grijzen Colonel M. Leclercq en Van Assche zoo goed als nu en zelfs beter... M. Meert. Alia Alla M. De Blieck. Mag M. Meert on derbreken (M. De Blieck neemt eene tergende houding aan en hangt den onbe schofterik uit). M. De Burgemeester Ik hrbhier van niemand lessen te ontvangen, M. De Blieck. M. De Blieck. Gij zult ons toch de les niet geven, niet waar M. de Burgemeester, verzoekt M. De Blieck te zwijgen of dat hij hem door de Policiezal doen buiten zetten. M. De Blieck. Dat is uw recht niet. M. de Burgemeester. Als gij niet zwijgt zal ik de zitting schorsen. M. Eeman. Ik dacht dat er hier maar een bleekershond was en nu is er een tweede die nog geweldiger bast. M. Van der Schueren, kan zich bij de woorden van M. Leveau niet aansluiten en protesteert tegen zijne gezegden hij bekent dat de Burgerwacht heden onder alle opzichten beter is ingericht dan vroe ger en dat zij, in elk geval, haren plicht zal weten te kwijten. (Advies aan de roode oproermakers). M. Eeman. Bravo, M. Van der Schueren. M de Burgemeester, wenscht dat men in 't vervolg wat meer hoffelijkheid zou willen gebruiken. M. De Blieck. Dat wenschen wij ook maar 't is nu zoo niet wij hadden gedacht, een Voorzitter aan te treffen dis onparnjdigde beraadslagingen zou hebben geleid, 't is heel wal anders. M. de Burgemeester. Genoeg, M. De Blieck, ik wil niet door u van partij digheid beschuldigd worden. (Denkt M. Jefken De Blieck dan toch dat hij, omdat hij wat centen heeft be trouwd, iedereen mag over 't hoofd zien 1) III. Verkoop Gemeentegoederkn. M Meert, z-.gl dat er vragen aan het Gemeentebestuur zijn gedaan tot het aan- koopen van grond op de Houtmarkt tegen i5oo fr. de aar, en op de Hertshage, van wegc M. Borreman, van grond liggende achter zijne stapelplaats, tegen 798 fr. de VII. Machtiging tot het plaatsen van Biechtstoelen in de St. Jozefskerk. M. Moyersoen zegt dat de E. H. Willems, Pastoor van St. Jozef, om zijne dankbaarheid jegens zijne parochia nen te betoonen, 2 biechtstoelen schenkt aan de kerk, welke 4200 fr. zullen kosten hij stelt dus aan den Raad voor het geschenk van den E. H. Willems te aanvaarden en hem ter gelegenheid van zijn jubelfeest geluk te wenschen. Gun stig advies. VIII. Reinigheidsdienst. Stichting van een beirput. M. Meert deelt mrê dat de aanbeste ding heeft plaats gehad tot het stichten van een beirput op Mijlbeek.De aanbeste- deis zijn MM. Htrremans 5z3o, Peyn- saert 5340 De Vos 4240, voor ec n put in beton armé. Men beweert dat zulk een put beter zou wezen dan in metsel werk; ook ware het eene groote besparing daar er vijf a zes putten moeten gemaakt worden Alvorens eene beslissing te nemen zou men het advies van M. den Architecte willen hebben. De zaak werd uitgesteld. M. De Burgemeester. M. Wij gaan in geheime zittting. M. Verbestel. Terwijl wij nu toch aan den reinigheidsdienst zijn zou ik u willen spreken over de mestvagers. Ik ben verwonderd dat de zaak op de dag orde niet voorkomt zooals ik gevraagd had. M. de Burgemeester. Gij moest uwe vraag schriftelijk hebben gedaan maar ik wil u toch voldoening geven. M. De Smet is op't Schepencollegie ge roepen geweest cn heeft mij gezegd dat zijn werklieden maar gemiddeld 9 3/4 uren werken en dat zc daarvoor 11 fr. betaald worden en dit hebben zij liever dan fr.i2,5o; ook hebben zij 't profijt van vodden en beenen en dat heDben zij zelf gevraagd. Zie hier een brief geteekend door al de werklieden van M. Desmet waarbij zij hunne tevredenheid laten kennen. M. Verbestel. Veel van die werk lieden hebben geteekend zonder te weten wat zij teekenden, 't is er gegaan als bij de baanstroopers, uw geld of uw leven hij heeft zijne werklieden gedwongen te teekenen of anders werden zij hun werk afgenomen, 't Was dus met 't mes op de keel. Het ware veel beter dat hij zijne werklieden voluit betaalde, die menschen vragen geen vodden maar speciën om hunnen huismeester en hunnen bakker te betalen. M. Leveau sluit zich aan bij de woor den van M. Verbestel. en zegt dat een werkman bij hem is komen klagen, dat hij bij M. Desmet zijn werk kwijt was omdat hij dien brief niet had willen tee kenen. Wat het slechts 9 3/4 uren werken betreft, 't is valschmen rijdt met de karren zoo lang men maar kan; men werkt soms 14 A 15 uren ook rijden de karren nog 's Zondag en ware er geen middel om dit af te schaffen. M. de Burgemeester. Gij wijk1 van de zaak af. Wat de mestkarren aan gaat daaromtrent kregen wij geene klach ten. M. Verbestel. Die mei schen mo gen niet klagen of zij worden op straat g.zet. M. de Burgemeester. De openba re zitting wordt geheven om 6 1/2 uren en men treedt in geheime zitting. M. De Blieck. Kan den overigen grond dan nog benuttigd worden M. de Burgemeester. Men kan er dan nog kleine huisjes op bouwen, M. Van der Schueren wenscht te we ten hoe die verkooping geschiedt, en waarom men ahijd den zelfden notaris neemt, cr zijn in de stad 5 notarissen, waarom niet elk zijne beurt gegeven M. de Burgemeester. Deze gron den werden altijd door M. De Gheest verkocht daar hij groote kosten heeft ge had voor 't opmaken van plans enz. Men neemt MM. Limpens en De Gheest voor de andere akten. Deze verkooping alsook het verkoopen van de grond op den Dendermor.dschen Steenweg aan Vinck voor 100 fr. wordt goedgekeurd. IV. De verkoop van grond door de Burgerlijke Godshuizen werd aangeno men. MLeveau z-gt dat hij wenschte dat men in de Godshuizen ook de evenredige vertegenwoordiging zou toepassen im mers waar er gediscuteerd wordt komt er licht. (Bijzonderlijk met een liberaal lichtje lijk 't zijne.) M. de Burgemeester. Wij zullen daar nu niet verder in gaan 't staat im mers op de dagorde niet. M- Leveau. 't Ware te wenschen dat men over deze zaak voortging men verzekerde mij dat er onlangs in het wee zenhuis een kind is mishandeld geweest. M. Bethune Dit zijn leugens wij zullen dit in eene andere zitting onder zoeken. V. Bureel van Weldadigheid. In cijnsgeving van grond in Schaar beek aan M. Willem van Muylem. Op verzoek van M. Claus werd die zaak uitgesteld om nader onderzocht te worden, daar, naar hij zegt, dit land openbaar zou moeten verpacht worden. Dit onderzoek wordt toegestaan. VI. Legaat Raemdonck. M. De Hert. Mejuffer M. Raem donck, zuster van onzen overleden Deken geeft aan de Sl Martinukerk eene som van i5oo frank voor een jaargetijde gedu rende 25 jaar. De Raad verleent een gunstig advies. WAKNEER wij, Catholieken, ons vertrouwen uitdrukken in den goeden uitslag der aanstaande wetgevende kie zingen, dan ergert dit onze tegenstrevers geweldig, en zij verwijten ons het vel van den beer te verkoopen vooraleer hij gedood is Wij zouden wel eens willen weten, hoe die teergevoelige liberale harten de op wekkende voorspellingen hunner vrien den opnemen, wanneer zij luiden in den aard van de volgende profetie van La Chronique 0 De liberalen maken zich geene be- i) goocheling. Zij weten, dat het gezag in i) handen der achteruitkruipers is, en er nog lang in blijven zal. Zij weten dat de n socialisten niet rijp zijn om hunne even- menschen te regeeren. De toestand is dus duidelijk: het libe- ralism zal strijden voor zijne denkbeel- i> den en niet om zijne tegenstrevers te overwinnen. De tijden om tot eene rationeele politiek terug tc keeren, zijn nog niet gekomen maar zij zullen noodzakelij- kerwijs aanbreken... n Ten minste, zoo wij niet het tijdperk hebben bereikt der worstelingen, zonder uitslag, die rusteloos de volkeren in twijfel zullen houden tusschen niet te verwezenlijken betrachtingen en jam- merlijke achteiuitkruipers-neigingen, n zoodat de maatschappij zou ontwricht worden, gelijk een man, wiens ledematen men radbraakt. Heel bemoedigend moet zulke taal voor onze tegenstrevers zeker niet zijn en dit is waarlijk niet te betreuren, want de ont- wrichtingpolitiek, waarvan La Chronique spreekt, zou hier in België algauw inge voerd worden, zooals zij thans in Frank rijk bestaat, moesten de antiklerikale par tij zn hier het bewind in handen krijgen. onderwijzers van Aalst, Ninove en andere gemeenten van ons Arrondissement op Zondag 10 April deelnamen aan den Poll der Catholieke Associatie en dit ondanks den ministerieelen omzendbrief die hen verbiedt zich in den strijd der partijen te Werpen. Maar, besluit Dendergalm, als 't voor de catholi' ken is mag dat zijn. Maar Op eerste bladzijde 't armtierig liberaal orgaantje leest men dat op Zondag 24 April om 5 uren namid dag ten lokale Graaf van Egmont eene politieke Voordracht zal gehouden worden, door M. Vercouillie, leeraar aan de Hoogeschool van Gent. Eene politieke VoordrachtAls't voor de liberalen is, mag dat zeker zijn, niet waar? Voor M. Vercouillie bestaat die omzendbrief zeker ook al niet Maar hoe komt het toch dat men op bladz. aanklaagt, wat op de eerste wordt goedgekeurd Dendergalm is een gekende vuile neus doek ten gemeenen dienste en de eene weet niet wat de andere er in snuit.... Ziedaar STAD AALST. Groenselmarkt. De Burgemeester der Stad Aelst, laat weten dat de loting voor de plaatsen ter Groenselmarkt zal geschieden op Maan dag 2 Mei 1904, om 2 1/2 ure namiddag, in de Militiezaal ten Stadhuize. Aelst, den 28 April 1904. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. Volgens de liberale feniksen die Den Dendergalm t'hoop flikken zijn onze catholieke Candidaten mannen wier ver regaande onbekwaamheid in 't oog springt, mannen van zes ellen voor 'nen frank, perfecte nulliteiten, lieden onweerdig van eene partij. De liberale candidaten integendeel zijn al mannen van geleerdheid, van onder vinding, van ongemeene bekwaamheid die aan Pie de la MiRANDOLLE.de alweter der alweters, niets te benijden hebben. Zij hebben dus verstand in overvloed. Nu bijzonderlijk dat de gansc'ne natuur herleeft, dat boomen en bloemen uitbot ten, broebelt het bij hen over... Zij hebben gebrek aan vaten en zakken om al dat verstand op te vangen en, hoe spijtig toch ze moeten laten vliegen wat vliegt. Maandag trokken MM. de Candidaten Van der Schueren en Leveau door onze straten, en overal waar ze passeerden, waren de straten met verstand bestrooid. En is dat nu toch niet jammer zulke koste lijke waar te laten vertrappelen Maar wat wilt ge toch ze moeten het laten vliegen 't broebelt er altijd meer en meer uit. Naar men ons verzekert, wordt 't zelfde phenoineen bestatigd te Geeraardsbergen, te Ninove, te Sottegem en te St-Lievens- Hautem. Dat moet in de kronijken aangeboekt worden, want wie weet is 't niet de eerste maal, sedert de wereld bestaat dat het voorvalt. Naar men ons meldt, vergaderden de liberale verstandmijnen zondag 11. en werd er besloten dat ze zich, in 't belang hun ner partij, van dien overvloed van ver stand willen ontmaken en het dus gratis gaan afleveren aan hunne vrienden. Dus de liberalen die geen verstand of er te kort hebben en er zijn er velen mogen zich wenden Voor de Stad Aalst en de Gemeenten van 't Canton tot MM. O. Van der Schue ren en G. Leveau te Aalst. Voor 't Canton Geeraardsbergen tot M.M. Rens, advocaat te Geeraardsbergen en Van Cleemputte, Burgemeester te Overboulaere. Voor 't Canton Ninove tot M.DeDeyn, oud-burgemeester van Ninove Voor 't Canton Sottegem tot M.M. Van Heddegem, oud-ondernem r en Ceute- rick, candidaat-notaris, te Sottegem Voor 't Canton Herzele tot M. Sylvaan Verbrugghen te St-Lievens Hautem, de chef van de bende. Wie van de buitengewone gelegenheid wil gebruik maken, verwaarlooze het niet, want wie weet gebeure het nog ooit. Sedert maanden en maanden zingen de blauwen, rooden en groenen op alle toonen dat de catholieken uithongeraars zijn daar zij door de invoerrechten op vee die zij stemden, de oorzaak zijn dat de werkman het stukje vleesch te duur moet betalen. Nu de liberale Senateur Finet heeft die beschuldiging gelogenstraft in de volgen de bewoordii g Men had ongelijk te beweren dat de opslag van het vleesch te wijten is aan invoerrechten... deze stelling houdt geen stetk. Het invoerrecht be- draagt 4.5 centiemen en het vleesch sloeg 25 centiemen op. Ondanks die logenstraffing zal het deuntje maar altijd worden voortgezongen. Nieuwerkprken. De socia listen hielden hier Zondag 11. meeting. Nu, als men hen gelooven wil, dan gaan zij alle menschen gelukkig, overgelukkig maken want allen zullen, zonder veel te moeten werken, leven kunnen lijk vischjes in 't water.Een waar luilekkerland. In een woord, beloften van allen aard- en logens met wagenvrachten daar komen de roo den voor uit. Maar wat de roode redenaar niet heeft gezegd 't is, dat als ze meester zullen zijn niemand nog iets in eigendom zal mogen bezitten, 't is te zeggen g'hebt dank zij hard weiken en zwoegen uw hofsteedje een plekje land kunnen koopen, het zal u ten voordetle van het socialistische gouvernement ontstolen worden... En wie zal van dat socialistisch gouvernement deeluitmaken Eenige leeperikken en al de overige menschen zullen slaven zijn en blijven. Wat de roode redenaar ook verzweeg 't is dat de kerken zullen gesloten, de kloostergoederen geroofd en de priesters en religieuzen uit land verbannen worden, als ze niet in 't gevang geworpen of ver moord zullen worden lijk de Communards het, in 1871, deden Over dat alles heeft hij gezwegen, maar hij denkt toch zeker niet dat de menschen te Nieuwerkerken er niets van weten. Wij zijn hier te Nieuwerkerken uitge slapen hoor je, roode siaJieuiSiJJuniaS IIOFftTADE. Zondag kwam sieur Alois De Backer hier eene kiesmee- houden in eene herberg op Babbe- Een vijftiental toehoorders waren aanwezig maar ook een tiental bengels waren binnen geslopen. Nu de Schaap herder der buurt trad ook binnen en al de bengels begonnen in chorus te bleeten Bc-iei Btiei Sieur De Backer draaide zijne klapkraan toe ondanks de bazin hem gedurig toeriep 't Is tegen u niet. Mijnheer 't is omdat de Schaper in huis is.. Niet gekort, de klapkraan bleef toe en men trok er van onder. A. G. Hoe Schaamteloos - Vooruit van 17 April jl. schreef In April 1902 vermoorden de gen- darmen eene vrouw te Houdeng de policiebedienden 4 betoogers te Brussel, de burgerwachten 6 werklieden te Leu- ven. En des anderdaags, 's maandags, deed Vooruit een oproep om een penning te storten voor een praalgraf of gedenkteeken aan die slachtoffers van het algemeen stemrecht. Kan men nu de werklieden schandali ger bespotten Wie weet niet dat die zoogezegde slachtoffers van algemeen stemrecht alleenlijk de slachtoffers der roode leiders zijn, die hen tot opstand, roof, brandstich ting en moord ophitsten. Wie weet er niet dat terwijl de opge ruide werklieden met de gewapende macht in aanraking waren, de roode ophitsers in hunne rijke salons zaten Champagne-wijn te fluiten of zich ten Schouwburg bevon den Maar eene partij die in April 1902 revolvers tegen verminderden prijs ver kocht, die premiën per revolverschot uit betaalde, die de revolverhelden met alkooi razend maakte, die geleerd heeft hoe men dynamietbommen vervei rdigen en ze ge bruiken moet, die partij zou zoo schaam teloos niet mogen zijn van nog over den oproer van April 1902 te durven ge wagen Aalstenaars, Aalstenaars, opgepast Dikwijls doet gij een uitstapje naar Affli gem, 't is zoo'n aangename wandeling. Wel, die wandeling die gij met voldoe ning van tijd tot tijd uit goesting doet en voor eene zoete uitspanning neemt, zult gij met Ons Heer Hemelvaart, 12 Mei aanstaande uit godsvrucht en ter eere van O. L. V. van Affligem, Koningin van Vrede, gelukkig zijn, wij twijfelen er niet aan, mogen bij ie wonen. O dien Vrede, iedereen snakt er naar in deze ongelukkige tijden. Laat ons hem dus zotken voor ons zeiven, voor onze huishoudens, voor onze Stadsgenoten, ja. voor Kerk en Vaderland, daar waar hij alleen te vinden is, in de Catholieke Kerk, in den waren Godsdienst, in een zuiver geweten, bij den Koning der Koningen en door de Vorstin van Vrede, O. L. V. van Affligem. Eene bedevaart naar haar mirakuleus Beeld is voor onze stadsgenoten ingericht en zal, op 12 Mei aanstaande, een over heerlijk massief zilveren Kruisbeeld voor den Autaar van O. L. V, van Affli gem ten offer brengen. De personen die door de inrichters der Bedevaart niet gekend geweest zijn, nemen het niet kwalijk, maar aanzien dezen oproep als eene hertehjke uitnoo- diging. Zoo zij begeeren bij te dragen tot bekostiging van de Offergift zullen zij daartoe gelegenheid vinden. Aan de Grot der Eerw. Paters Jesuieten van Mijlbeke zal met dit doel nog eene geldinzameling geschieden. Daar eenige bedevaarders den wensch uitgedrukt hebben zich stoetsgewijze in orde te schikken aan de Werfkapel, ver zoeken wij alle deelnemers die zulks ver langen op hunnen post te zijn, om kwart na twaalf ure van de Werf naar de Grot van Mijlbeke, en vandaar stipt kwart vóór 1 ure stoetsgewijze naar Affligem te vertrekken. Om half drij zullen de Bedevaarders ingehaald worden, gezamenlijk met de Bedevaarders van Cherscamp, Lede, Wichelen, Schellebelle, Wetteren enz. tot aan de Aalsterschen dreef. Vervolgens zullen zij gezamenlijk, Vespers, Lof en Sermoon bijwonen en om 4 1/2 zooveel mogelijk stoetsgewijs naar de Grot van Mijlbeke gaan, van waar iedereen met Mana's zegen beladen, de aangenaamhe den van dien godsdienstigen zegenstoet aan zijne huisgenoten kan gaan verhalen. STAD AALST. Corcert door onze Koninklijke Harmonie, op Zondag 1 Mei om 11 1/2 uren 's voormiddags. Onder de leiding van M. R. Lenssens. Programma: 1. Hohenzollern, Marsch Unrath, 2. Ouv. del'op. La Muette de Portici Auber. 3. Mosaïque de l'op.Rigoletto Verdi. 4. Espana. Suite de Valse, arr. par Waldteufel. 5. Fant. s. l'op. Samson Dalila arr. par G Meister Creemboter. Markt van Zaterdag 3o April 1904. ai5 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 420 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 335o kilogr.j

De Denderbode | 1904 | | pagina 2