Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Candidaten der Catholieke Vereeniging. Socialisten. COMMISSARIS VAN POLITIE Donderdag 5 Mei 1904 5 centiemen per nummer. S6ste Jaar 5633. e. 7. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arrondissement van Aelst. KAMERKIEZING op ZONDAG 29 MEI 1904. EFFECTIEVE CANDIDATEN ;r. 3. 4. s. 1. 2. 3. i? M. de Belhune Bon Leo, Schepen, Aelst. i B M. Moyersoen Romaan prov. Raadslid, Aelst. M. Van der Taelen Eniiel, Burgemeester De school der HET GEHEIM Niet verzwakken DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- j kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- j vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE «UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3ae bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 4 MEI 1904. M. WoGStC Karei, Staatsminister, Eleene,! M. De Sadeleer Lodewijk, Advocaat ïlaeltert. EN OUJü IXELLFi ülPieraei't Paul, Geneesheer, Gee- j 2- raerdsbergen. I PL A A TS VER VANGERS M. Paul Pieraert, voornoemd. M. Romaan Moyersoen, voornoemd. M. Van der Linden Arthur, Lid der besten. dige Oeputatïe te Goefferdinge. van Idegem. Men weet het de liberalen en de socialis ten zijn voor de onzijdige scholen. Hun doelwit is de openbare school onzijdig te maken lijk het reeds is in de groote ste den. Van die scholen heeft Anseele gezegd dat zij broeikassen zijn van socialisten. VAN DEN ioe Vervolg. Het was omstreeks dezen tijd, dat de hospitalen in Parijs ecnen grooten roep verkregen door hunne uitmuntende in richting, en de zeldzame gelegenheid welke zij jonge dokters aanboden zich verder te onderwijzen. De oude Power besloot onmiddellijk, dat zijn zoon deze gelegenheid moest aangrijpen en Robert werd naar Parijs gezonden. De knappe jonge dokter vermaakte zich uitstekend in de wereldstad, zonder nochtans zijne stu diën te verwaarloozen. Hij had er reeds een jaar doorgebracht, toen het onbezorgde leven, dat hij daar leidde, plotseling tot een eind kwam. Onverwachts naar huis teruggeroepen, kwam hij nog juist bij tijds om den laat- sten zegen van zijn stervenden vader te ontvangen. Eerst na diens dood leerde hij ten volle diens liefde en goedheid kennen. De apotheek bleek in de leste jaren zoo goed als niets te hebben opge leverd invloedrijke leden van den kerk raad hadden de afschaffing gevraagd van Vóór Anseele dit zegde heeft de leider der Duitsche socialisten dezelfde meening, dezelfde zienswijze uitgesproken. Het was op het Congres van Halle in 1890. Onze partij, zegde Liebknecht, is de partij der wetenschap. De wetenschap staat vijandig tegenover den Godsdienst, maar zij kan of zij wil het Geloof niet nedervellen.De wetenschap zorgt voor GOEDE (sic) scholen, dat is het beste middel tegen den Godsdienst. In dezelfde redevoering zegde hij nog De school moet tegen de Kerk gemo- de markt, als hinderpaal voor hunne op het plein gelegen kerk, en de vroeger zoo drukke buurt werd een verlaten ach terhoek. Met de marktgangers ver buiten ver dween de beroemdheid van Power's Pil len. Robert weende tranen van liefde en dan baarheid over zijnen vader het was zijn een.ge troost dat hij in de groote stad niet verbeuzeld had en wel in staat was zijn eigen brood te verdienen. Hij was uit zijn aard geen lediglooper en al had hij zijne jeugd ook genoten, de studie was steeds nummer één bij hem geble ven. Zijn besluit was dan ook spoedig geno men hij verkocht de oude apotheek, die zoo goed als niets meer opbracht en wilde aan het werk gaan. Ongelukkig moet een jong dokter, vooral in Engeland, wil hij mettertijd gelukken, een zeker kapitaal bezitten om gedurende de eerste jaren, waarin hij niets verdient, zijnen stand op te houden, en Robert bezat nagenoeg niets. Hij moest dus een anderen weg in slaan, een weg, die tegenwoordig veel door onbemiddelde jonge geneesheeren gevolgd wordt. Hij vond in de adverten ties weldra wat hij zocht. Een bejaard geneesheer in de groote en drukke fa briekstad Woolchester zocht een helper, biliseerd worden, de schoolmeester tegen de priesters GOEDE (sic) opvoeding vernietigt den Godsdienst. Wij willen al de dwaasheden die in die woorden opeengestapeld zijn, thans niet weerleggen. Het is inderdaad eene ezelarij van belang te beweren dat Godsdienst en wetenschap vijanden zijn. Hunne weten schap, dat kan maar de wetenschap, dat niet het is eene dwaasheid. Wij willen de aandacht der kiezers trekken op het gevaar der onzijdige scho len die de geuzen en de socialisten aan iedereen opdringen willen. Dat is het eerste punt van hun gemeen zaam programm.Verliezen de catholieken, zoo krijgen wij de verplichte, onzijdige school, de goddelooze school, waar socia listen gekweekt worden. Schooloorlog dus dreigt aan den ge zichteinder schooloorlog is het gevaar dat moet vermeden worden. Daaraan zul len de geuzen en de socialisten hunne beste krachten verspillen. Voor de maat schappelijke wetgeving zal niets gedaan worden getuige de gebeurtenissen in Frankrijk. Heeft Millerand een socialist zich daar over niet beklaagd Heeft hij niet gezegd dat in den strijd tegen den Godsdienst de maatschappelijke hervormingen wierpen verwaarloosd en vergeten Hebben an dere socialisten niet geklaagd dat men hen een onverreerbaren kost heeft voor gezet Ziehier wat de socialistische sche pen van Rijsel, citoyen Ghesquière in November 1.1. zegde Het was op een vergadering voor de afschaffing der piaatsingsbureelen. Men doet ons danig veel pastoors vreten, maar van hervormingen, van sociale wetten komt niets in huis. Dat kan niet blijven duren. Men had van het milliard der kloosters wonderen verteld men had er de werk lieden kasteelen van beloofd, groote, hooge ouderdomspensioenen. De kloosterlingen zijn uitgedreven, het milliard is gaan vliegen en de werklieden krijgen niets. Meer nog, de ouderlingen en gebrekkigen van allen aard die de kloosters onderhielden zijn zonder steun of troost gevallen en dat is al. Dat is de vrucht, de zure vrucht van den godsdienstoorlog. En als een socialist erover klaagt dan krijgt hij, zelfs van de socialisten het woord verrader om het hoofd Jaures, de hoofdman, heeft zijn vriend het woord Judas in 't aangezicht geslingerd omdat hij niet langer verduren kon dat oorlog aan de Kerk alleen wierd gevoerd en de pensioenwet niet te berde kwam, lijk men het had beloofd. De werklieden zouden ongelijk hebben aan wien hij later onder voordeelige voorwaarden zijne pratijk wenschte over te doen. Robert's kundigheden, zijn aangenaam voorkomen, alles werkte meê om den ouden dokter Merrit onmiddellijk voor hem in te nemen en zijne keuze uit de honderden van liefhebbers die zich aangemeld hadden, om hem te bepa len. Dokter Merrit had weldra alle reden zich met deze keuze geluk te wenschen. Het vroolijke, levenslustige gelaat van den jonge man, gevoegd bij een meer dan rdledaagsche kennis van zijn vak, zijn buitengewone behendigheid bij heel kundige operaties en hartelijke, vriende lijke omgang met de lijders, nam geheel Woolchester voor den nieuwen dok ter in. Dokter Merrit zag reeds het oogenblik aankomen, waarop hij zijne praktijk ge heel aan den jonpen man zou kunnen toevertrouwen, hetgeen Robert zeker bin nen korten tijd tot een rijk man zou heb ben gemaakt, toen hem onverwachts een van de noodlottige slagen trof, die in staat zijn de schoonste toekomst als bij tooveislag te vernietigen een van die laaghertige, verraderlijke aanvallen, waar aan zelfs de besten onzer zijn blootge steld en helaas, meestal machteloos tegenover staan I iets te verwachten van een ministerie dat oorlog aan de Kerk, oorlog aan den Gods dienst voor doel heeft. Al zijne krachten gaan aan dat ongeluk kig en misdadig werk verloren. Wij moeten ons het voorbeeld van Frankrijk te nutte maken. In dat land wordt geen enkele werkmanswet gestemd, is sedert het begin van de kerkvervolging niets gedaan op sociaal gebied. Ten onzent integendeel waar wij het geluk hebben eene Regeering te bezitten die ieders recht en vrijheid eerbiedigt en handhaaft, zijn ondertusschen verschei dene goede sociale wetten gestemd, zijn verscheidene volksgezinde hervormingen tot stand gekomen. Wat brengt nu de werklieden iets in den zak Zijn het de plagerijen van Frankrijk of is het de wijze matige Regee ring van België Werklieden overweegt het, vergelijkt de zaken en gij zult kiezen voor uwe ware vrienden, de Catholieken. Het ministerie is te sterk, roept de heer Daens het wil niet vooruit op socialen weg I Dat is eene afgrijselijke leugen. De heer Daens moet weten dat onze maat schappelijke wetgeving en onze sociale inrichtingen eene vergelijking met die van andere landen niets te duchten heeft. Meer zelfs, die vergelijking zal schitterend doen uitkomen hoe verdienstrijk onze Regeering is en welke titels zij heeft op de erkentelijkheid van het volk. Onze maatschappelijke wetgeving is eene der volledigste die bestaan. België bekleedt, dank aan de catholieke Partij, een eervollen rang, eene der eerste plaat sen In niet een land ter wereld heeft men eene betere wetgeving voor wat het verkrijgen van kleine eigendom men betreft Nergens toont de Staat zich toegevender en vrijzinniger dan bij ons. In welk land heeft men gunstigere maatregelen genomen voor het aanschaf fen van werkmanshuizen, voor kleine eigendommen tot de waarde van 0,000 franken De heer Daens moet weten dat het welhaast wet zal zijn dat eigendommen tot 10,000 fr. gemakkelijk zullen kunnen verkregen worden dank aan de inrich tingen die in 't leven gaan geroepen worden. Wij hebben eene ongevallenwet, wij hebben eene wet op de pensioenen en Het was de laster, die Robert's ver wachtingen den bodem in zou slaan. Een zijner vrouwelijke patiënten een getrouwde vrouw klaagde hem aan, dat hij zich jegens haar aan onbe hoorlijke uitdrukkingen en ongepaste handelingen had schuldig gemaakt. Hoe wel volkomen onschuldig aan het hem ten laste gelegde, zag Robert in, hoe on machtig hij zich tegen dezen laster be vond Wel is waar werd de zaak gerech telijk onderzocht, bij welke gelegenheid al de getuigen eenstemmig voor Power waren en uitbundig zijnen lof verkondig den, wel sprak de aanklaagster zich zelve in haar verhaal op alle punten tegen en verwarde zich eindelijk zoodanig, dat zij tot de grofste en meest tastbare leugens hare toevlucht moest nemen en de recht bank Robert in eene sierlijke rede en met een scherpe berisping tot de aanklaag ster, van alle schuld volkomen vrij-prak, maar... zijne loopbaan was gebroken dat voelde niemand duidelijker dan hij zelf. Het schandaal was te groot geweest en gelijk het bij dergelijke gelegenheden al tijd gaatmen geloofde het wel niet van dokter Power, maar... ieder dacht er het zijne van Dokter Merrit zelf was de eerste, die in deze zaak het voorbeeld gafhij ont ving Robert met de uiterste koelheid. deze laatste bestaat in danig weinig landen. Frankrijk, land van Z. A. S. hesft er geene en in 't geval van Frankrijk zijn bijna al de landen. Het bestaan van eene pensioenwet is eene uitzonde ring Onze werklieden kunnen zich ook ver zekeren tegen ziekte; bijna in ieder dorp, dank aan onze wet van 23 Juni 1894, be staan er Maatschappijen van onderlingen bijstand. Het is niet noodig geweest de menschen te verplichten om tot eenen goeden uitslag te komen. Dank aan die zelfde wet hebben wij op onzen buiten vele maatschappijen van verzekering tegen de sterfte van het vee, tegen de schade door den hagel. enz. enz. De vrije initiatief heeft op dat gebied wonderen gesticht. Wij komen door de vrijheid tot dezelfde uitslagen die elders door de plagerijen der ver plichting worden beoogd. Kiezers, wacht u wel die monsterach tige dwaling te gelooven. Gij moet het ministerie versterken om nog betere wetten te bekomen, want al het sociaal werk is tot stand gekomen spijts de tegenkantigen gewoonlijk van de li beralen, daensisten en socialisten. Waarom hebben wij geene wet op de Zondagrust Omdat de liberalen met hand en tand tegen werken. Dat is een voorbeeld onder velen. Het ministerie verzwakken ware integendeel de maatschappelijke wet geving belemmeren, misschien onmo gelijk maken. Stelselmatig werkt de oppositie tegen stelselmatig beproeft zij het onmogelijke om de beste wetsontwerpen te doen vallen. Getuige het ontwerp dat thans besproken wordt, strekkende om het verkrijgen van eigendommen tot 10,000 fr. te vergemak kelijken voor werklieden en kleine bur gers. Veronderstelt de oppositie sterker en de tegenkanting zal vermeerderen, veel grooter worden en vele wetsvoorstellen zullen vallen, vele goede voorstellen, om dat er geene meerderheid is, want gij weet het, de oppositie is stelselmatig afbrekend. Haar eenig doelwit is de Regeering te doen tuimelen en daarvoor zal zij alles opofferen, zelfs de beste sociale wetten. De Regeering moet sterk zijn, anders is het onrust en bezorgheid voor den dag van morgen. Zondar zekerheid en vertrouwen gaan de zaken niet goed. Men zal zich immer moeten afvragen wat er aan 't bestuur van 't land gaat veran deren. Dokter Merrit behoorde nu eenmaal tot die menschen, die in de meening der we reld hunne godheid zien. Robert Power had zich aan dit geloof bezondigd en moest dus als een schurftig schaap uit de kudde worden verwijderd. Hij ontving een wenk van den ouden heer, dien hij maar al te goed begreep. Een inderdaad schuldig man zou de zaak vervolgd hebben, al had hij ook van het eene proces tot het andere moeten komen, maar Robert deed niets van dat alles. Zijn eigen gemoed, zijn gevoel van eer was te zeer gekrenkt, om iets anders te gevoelen dan smart en diepe verachting voor eene wereld, waarop een enkel woord van gemeenen laster zulk een heerschap kon uitoefenen. Van een ding was hij ze ker de vrouw, die hem aangeklaagd had, was slechts een wertuig in de hand van anderen geweest. Er moest iemand in de stad zijn, die hem kwaad wilde die hem wrlde vernietigen 1 Te vergeefs pij nigde hij zijne hersens om den man te vinden, die ei belang kon bij hebben, hem onschadelijk te maken Hij was zich geen enkelen vijand bewust Hij bad niemand beleedigd integendeel, zijn geduld en vriendelijkheid werd overal geroemd Vanwaar was die geheim zinnige vijand komen opdagen Wat had hij voor?... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1