't Zondag 8 Mei !*.H)4 3 centiemen per nummer. 36ste Jaar 5f>36. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arrondissement van Aelsl. KAMERKIEZING op ZONDAG 29 MEI 1904. Candidaten der Catholieke Vereeniging. EFFECTIEVE CANDIDATEN 4. M. Pieraert Paul 9 Geneesheer, Gee- j Aan onze geachte lezers Men moet s m e d e u terwijl het ijzer heel M": De strijd van Morgen Kiezers opgepast I. Geen Socialisten. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Itening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQL'K BlIUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd*g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 7 MEI 1904. 1. M. Woeste Karei, Stoolsminisler, Elecne, 2. M. De Sadeleer Lodewijk, Advocaat, i _s ïlaeltei-l. f t? 5. M. de Belhune Bon Leo, schepen, Aeist. 1 raerdebergen. j 5. M. Moyersoeu Romaan, prov.Raadaiid, Aeut. PLAATSVERVANGERS 1.M.Paul Pieraert, voornoemd. 2. M. Komaan Moyersoen, voornoemd. 3. M. Van der Linden Arthur, ua der besten- dige Deputatie te Goeflerdinfje. 4. M. Van der Taelen Emiel, Burgemeester van Idegem. Nog drij weken scheiden ons van den 29 Mei, den dag der Kamerkiezingen. Na heden zal De Dknderbode nog drie maal in groot formaat verschijnen, name lijk, op Zondagen 15 en 22 Mei en op Donderdag 26 Mei, als 't zijn kan. Wij zeggen tot onze catholieke vrien den, en vooral tot onze propagandisten, liet zal van onzen moed, van onze kracht dadigheid in dezen strijd, van onze onverpoosde werkdadigheid gedurende deze 3 laatste weken afhangen indien wij den vijfden zetel, den zetel voor M. Moyersoen, willen veroveren. Wij, Catholieken, staan er zoo naar dan de liberalen en groene daensisten om den vijfden zetel te winnen. De roode socia listen laten wij ter zijde. De drukpers moet het hare bijbrengen om de volledige catholieken zegepraal, in ons Arrondissement te bewerken. Tot dit einde gaan wij een werk vam propaganda meêdeelen verdeeld in 4 ka- pitels en getiteld Geen Socialisten Geen Liberulen! Geen Daensisten En tot bekrooning De W/are Vrienden. Voor wie st-em- men wij V Wij roepen er de bijzondere aandacht op in van al dezen die de rust en vrede willen bewaren onder alle opzich'.en, het behoud onzer nationale instellingen ver zekeren, den bloei en vooruitgang van handel en nijverheid, in een woord, het algemeen welzijn betrachten. Uit vrees dat wij over de noodige plaats niet zouden beschikken, zullen wij dus, van heden af tot na de Kiezing, de ait, on diging van ons mengelwerk suken. Dan ook hervatten wij Iwein van Aalst.^ o F Geluk en vrede of twist en tweedracht. Wat wilt ge KIEZERS In Mei gaat gij een uwer edelste voor rechten uitoefenen. Gij gaat kiezen 1 Uwe keus is van het grootste belang want van hem hangt de vrede en de voor spoed af van het land en het welzijn en de rust van eenieder in 't bijzonder. Twintig jaren zijn de catholieken aan 't roer. Het algemeen welzijn hebben zij betracht, ieders recht gehandhaafd, ieders vrijheid geëerbiedigd. Voor hen alleen kunnen de ordelievende menschen kiezen. Ieder moet zijn plicht doenieder moet het zijne bijdragen om die mannen te doen zegepralen die zoolang ons geluk hebben verzekerd, aan het land voorspoed en rijkdom hebben geschonken. Niet eene enkele stem mag verloren gaan, want van ééne stem kan de zege praal voor een onzer mannen afhangen. Herinnert u een noodlottig voorbeeld van weleer. De rampzalige wet van 1879 die aan het land zooveel geld heeft gekost en zoo veel tranen heeft doen vloeien, die overal twist en tweedracht heeft gezaaid, is in 't Si-naat gestemd geraakt met éene stem meerderheid die van den ziekclijken heer Boyaval senator van Brugge. Die heer was zelf met éene stem meerderheid ge kozen Is dat feit welsprekend genoeg Wie zijne stem aan vijanden geeft draagt eene zwitte verantwoordelijkheid. Hij heeft zijn aandeel in het kwaad dat die afgeveerdigde k'an bedrijven. Hij is de schuin van de droevige gevolgen eener slechte politiek, vermi.'shij liet zijne heeft bijgebracht om ze moge tijk te maken. Hoort over dn punt eer1 geleerde Kerk voogd, MgrFreppel, Bisscuop van Angeis in zijne vastenbulle voor 18S9. u De kiezer is verantwoordelijk voor het werk en de stem van den gekozene en heeft zijn deel in dezes werken cn daden door het mandaat dat zij hem toe vertrouwt. Het is klaar dat een christen zonder zijn gew-ten te besmeuren zijne stem niet kan geven aan iemand die schikt den Godsdienst te bekampen of die zich door vijandelijke daden tegenover de H. Kerk heeft doen kennen. In deze kiezing staan niet alleen de belangen van den Godsdienst op het spel, maar tevens ook de orde in de samenle ving, de rust en de vrede voor het land, hel welzijn en de voorspoed voor ons volk. De woorden die Mgr. Freppel richtte tot de geloovigen, zeggen wij tot alle vredelievende burgers Gij kunt zon der uw geweten te besmeuren en zon der wroeging en spijt te gevoelen niets anders dan catholiek kiezen Dit schriftje gaat u dat in zijne bijzon derheden toonen het gaat u uwe vijan den doen kennen en de noodlottige gevolgen van hunne rampzalige politiek het zal ook een woordje zeggen over uwe vrienden, de catholieken, en over hunne heilzame en voordeelige werking. Wij moeten ons, het is jammer, bepalen. De Godsdienst. De socialisten zijn godhaters van de ergste soort. Zij willen den Godsdienst uitroeien.de kerken vernielen.de priesters verjagen, de vrijheid der geloovigen af schaffen. Behoeven wij zulks te bewijzen door aanhalingen uit hunne werken, vlug schriften en dagbladen Wij hebben hier slechts de moeilijkheid van den keus, want in ieder socialistisch werk, in ieder socialistische gazet wordt de Godsdienst aangevallen, misprezen en bespot. Op elke bladzijde, in elk nummer straalt de godsdiensthaat op de meest ergerlijke wijze door. Rijgen wij er eenige aan elkander. Vooruit 14 Juli 1891. Wij zijn materialisten en bekennen ootmoedig god (met eene kleine letter a. u. b. niet te begrijpen en er ook niet aan te gelooven. Wij k"nnen de natuur en volgen hare voorschriften. De materialist loochent het bestaan van God en van de menschelijke ziel. Voor hem is er geen ander leven dan het tegen woordige geen hemel, niets Wie zoo denkt moet noodzakelijk den Godsdienst bevechten. Het volgende van Vooruit 17 November i8g3, is dus vol komen logisch Een socialist die beweert niet tegen den Godsdienst te zijn, verloochent zijn programma en strijd met zijn vaandel in den zak Verloochent zijn programmal Het pro gramma der partij is dus godsdiensthaat en terecht mocht Bebel in den Duitschen Rijksdag uitroepen Op het godsdien stig terrein is socialism de godsver loochening. Vroeger reeds had Liebknecht de ge kende Duitsche leider in De Volkstaat nr 38 1874 deze ijselijke woorden ge schreven Wij moeten vloeken, God lasteren: op die wijze zullen wij met den Gods dienst gedaan krijgen, a Dichter bij ons in Lb Pbuple van 7 Mei igo3 staat te lezen Wij hebben tot plicht aan allen te toonen dat de geest van de Kerk niet met den geest van het socialism is saam te brengen. Wat wil men meer Godsdienst en socialism staan tegenover elkander als water en vuur. Gij zult u misschien afvragen om welke reden de socialisten den Godsdienst met zulke hevigheid bekampen. Een hunner hoofd mannen heeft het gezegd 1 Hij is de grootste hinderpaal voor de verwe zenlijking der socialistische grondbe ginselen. i) En Le Peupl» van 7 Augusti 1891 voegt erbij Ja, men moet het herhalen; het is een der grootste plichten van het socialism dit eeuwenoude monster, het christianism, neer te vellen. DE KERK. Vooruit 10 Juli i8g3. De christenen of geloovigen van gelijk Welke soort mogen niet meer bestaan. De kerken, de kloosters, de kapellen mo ten afgebroken, vernietigd of veranderd wor den in gestichten van nuttigen of verma kelijkcii aard als schouwburgen, baden, voorraadzolders enz. Vandaar het wetsontwerp door Jules Guesde, een Franschen socialist, in de Kamers neergelegd De zoogezegde goederen der doode hand, roerende en onroerende, toebehoo- rende aan de geestelijke genootschappen, zullen nationalen eigendom verklaard worden. Het is aan eiken wetgever, in gemeen schap of wel verboden eene bijzondere kapel op te richten, zijne werklieden of werksters in eene godsdienstige maat schappij in te-lijven of aan welkdanige oefening te onderwerpen. Verboden kapellen op te richten en christelijk onderwijs te geven 1 O die rid ders der vrijheid 1 DE PRIESTERS. Vooruit 14 April 1902. Wij haten de priesters. Wij bekampen hen als gevaarlijke beesten. Wij zweren dat zij zich moeten beteren of dat hun ondergang zeker is. Reeds vroeger den 2 September 1900 had dit blad gezegd Weldra dienen al de kerken van arm Vlaanderen tot voor raadschuren, schouwburgen of vergader plaatsen van een vrij en gelukkig Volk dat zich ontmaakt heeft van het handvol luiaards die brasten op zijn zweet. Die lieve Vooruit bedoelt de priesters! Weet ge welk de eerste en bijzonderste wensch was van Lb Peuple, uitgedrukt den 7 Januari 1889 Al de priesters en de kloosterlingen van den eersten tot den laatsten te zien ophangen Vooruit weet nog een ander middel. Hoort die brave ziel in Januari i8g5 brallen Het is een dichtstuk getiteld u De Kartonnen Beschaver en gericht tot Z. M. den Koning. SIRE, Als ik in uw plaats moest wezen, 'K zond dan ook het papengebroed Met gebedekens, poppentrezen, St Antonius en Heilig Bloed, Met kwispels, vaan En Tikkenhaan En Mie van Lourdes water En vetbroers samen naar Afrik Want 't is die luie, zwarte kliek Die hier het meest Naar lijf en geest Het volk verstompelt en verbeest. Welke ijselijke taal Een uitzondering zal er gemaakt. Het is voor M. Daens. Hoor wat complimen tje hem Vandervelde toestuurt in volle Kamers 11 M. Daens, gij zijt een braaf man Gij hebt voor ons de bres in Vlaanderen geopend dank aan u zullen, socialisten, weldra de meesters zijn van Vlaanderen en van 't land Wij bedanken u uit ter herte voor uwe krachtige medehulp Wij staken. Het is duidelijk dat het lieve laffe huichelarij is wat gezel Mortel- mans op het socialistisch Congres van Brussel den 26 December i8g3 zegde De godsdienstige gedachten moeten niet openlijk bevochten worden, bij zonder niet in de kleine steden en op den buiten. Men moet zich wachten er een brutale strijd tegen den Godsdienst te voeren. Het is ook uitgemaakt dat de socialisten Vrijdenkers zijn, allen, en dat velen der hoofdmannen bij de loge, bij de Vrijmet selarij zijn ingelijfd. Haat bezielt hen, haat tegen den Godsdienst, haat tegen de Kerk, haat tegen Priesters en Geloovigen. Gelooft niet, lezers van den buiten, dat zij u in hun hert dragen. Wij zullen u dat straks bewijzen. SOCIALISM is de algemeene inpalming. In het socialism is deSTAAT alleen eige naar de Staat alleen zal alles bezitten. De burgers en de werklieden zullen uitgeschud worden en dat zonder een centiem vergoeding. Zonder een centiem vergoeding. De hoofdmannen zeggen het duidelijk. Hoort Vooruit van 21 October 1892. 2in bladzijde, i»u en 2de kolon Wij zullen de capitalisten onteigenen zonder schadevergoeding, al noemt gij dit stelen. Algemeene onteigening, zonder scha deloosstelling, dat is ons middel EN HET EENIGSTE. Gij noemt dit stelen. Wat gij stelen noemt is voor ons een voudig terugname I Laat u door het woord capitalist niet beet nemen. Ziehier wat het beteekent 0 Het eenig doeltref fend middel bestaat in de Onteigening der bezitters.(Vooruit 5 Februari 1892.) Aan de onteigening zal niets ontsnap pen want, heeft Vandervelde gezegd, het collectivism zal dan slechts integraal zijn wanneer alle voortbrengstmiddel aan den Staat toebehoort Op welke wijze zij te werk zullen gaan, moet ons Jules Guesde zeggen. In eene voordracht gehouden in het huis der socialisten heeft hij dit uiteengezet De onteigening met vergoeding, zegde hij, is eene hersenschim. Hoe spij tig men het ook moge achten, hoe pijnlijk het ook moge vallen voor vredelievende gemoederen er blijft ons niets anders over dan de terugname met geweld... dan om de zaak met haren naam te noemen DE OMWENTELING. Het geldt hier niet alleen de onteige ning van de mijnbezitters, van de ver voermaatschappijen, van de eigenaars van roerende goederen maar ook de grond bezitters zullen door de omwenteling en het geweld onteigend moeten worden, en ZULKS ZONDER DE MINSTE SCHADELOOSSTELLING, a Zij verbergen echter die theotie ten tijde der kiezingen. Dan wordt het pro gramma zorgvuldig weggedoken en van de onteigening, de algemeene uitschud ding wordt geen woord gerept dan zijn de vraatgierige wolven,zachte lammekens die slechts ieders welzijn wenschen. Loutere huichel. Het is eene stemmen- vangerij door de socialisten op groote schaal gepleegd. Dat walgt soms hier en daar een propagandist en zoo h-.bben wij te Leuven er een zien van doorloopen. Wij moeten, schreef hij, tot de boe ren gaan als wolven in een schapen vel en loensche middelen gebruiken om zoodra mogelijk in de Kamer te geraken. Aan vette postjes geraken dat is dus het ideaal, dat is hun doelwit. Daartoe zijn alle middelen goed Doch gij. Kiezers opgepast Herinnert u het spreekwoord Als de vos de passie preekt, boeren wacht uw ganzen. WERKLIEDEN. Op hunne genegenheid voor de werk lieden zullen zij roemen, als zij tot u komen, met hunne liefde voor de zwakken, voor de armen, voor de verdrukten zul len zij pronken Doch dat alles zijn woorden. Belooven kost niets en dat doet opper best de eerste beste tandentrekker. Maar feitelijk wat doen zij voor de werklieden, voor de landbouwers Zij zijn tegen alles wat een weinig wel stand moet brengen op den buiten. Alle inkomrecht wordt door hen hardnekkig bestreden. Ter gelegenheid der inkom- rechten op de havt-r, op vreemde hop schermden zij met hongersnood Zij wil len niet weten dat als de boeren niets winnen zij ook niets kunnen laten verdie nen I Dat speelt in hunne kaart om van u oproerlingen te maken. Zij willen daartoe de wonde openhouden lijk Bebel op het internationaal Congres van Brussel heeft gezegd en lijk Alfred Deftiisseaux het te Parijs ging herhalen. Die wraakroepende houding moet ge schandvlekt worden lijk het behoort. Leest en smaakt de volgende aanhalingen Bebel Wij, Duitsche socialisten, willen van geene werkmanswetgeving weten Wat wij willen dat is de wonde open houden op het lichaam der tegenwoordige samenleving. Wat wij willen dat is die burgers samenleving van de aarde doen verdwij nen. 0 Wat wij willen dat is: Zoo vroeg mo gelijk het laatste uur dezer samenleving doen slaan en ze vervangen door de socialistische maatschappij. Daarom hechten wij geen belang aan redmiddels te zoeken tegen de kwalen der werkende klassen. Von Volmars 11 Het socialism vraagt geene her vormingen, maar eenvoudig de organi sche inrichting der samenleving in socia- listischen zin. Lebedour, afgevaardigde van Berlin in den Rijksdag De taak van het socialism is de groote bazars, de grootnij verheid te ondersteunen in den strijd tegen de kleine nering doeners. De groep van Mechelen a Waar blijft het ideaal als men prak tisch de tegenwoordige maatschappij gaat oplappen in plaats van aftebreken. Vredelievende oplossingen zijn een ge vaar. Vooruit 28 Juni 1902 Met de werklieden te verzekeren tegen werkeloosheid, schorsing van arbeid enz. brengt men in hen eene zekere ver zoening met de tegenwoordige samen leving en doodt tnen aldus alle REVO- LUTIONNAIRE instinkt bij de massa.t Zoo denken vele Duitsche socialisten. Singer Indien wij gemakkelijke en besten dige woningen verschaffen aan de werk» manshuisgezinnen, maken wij deze onver schiliig aan onze strekkingen en onze politiek de werkman die goed gehuis vest is, is voor den klassenstrijd verloren I Lafarque a Men moet de ellende op het platte land doen voortduren, om het buitenvolk tot het socialism te lokken. Gezel Schippel op het Congres van Breslau in i8g5. Wij willen ons volgaarne om het lot der buitenlieden bekommeren, doch wij moeten hen verwittigen dat, zoo zij zich onder de roode vlag scharen, zij geene toekomst hebben als eigenaars, hoe klein de eigendom ook zij. Geen kopje vee, geen hofsteedje, geen voet grond mogen zij in eigendom behouden en dan eerst zullen wij hen kunnen gebruiken, s Besluit van 't socialistisch congres vtn Borgworm (Waremme) De werkliedenpartij mag in haar programma geen maatregelen opne men die dienstig kunnen zijn tot het bestendigen, herstellen of uitbreiden van den stukeigendom. Wij behoeven niet verder aan te drin gen alhoewel het gemakkelijk is de reeks der uittreksels te verlengen. Kleine neringdoeners, voor u geen bescherming Landbouwers, voor u, geen verbete ring I Werklieden, voor u geene hervormin gen, geene verandering in de bestaande wetgeving I I>«» socialisten willen slechts klassenstrijd Zij will-n de eene mensch tegen den anderen opjagen, zij willen haat, twist en tweedracht, zij willen armoede en ellende om van u omwentelaars te maken, oproerlingen door wrok en woede ver voerd, om u, met de brandende toorts in de hand te werpen op uwe werktuigen en fabrieken, op de kasteelen en de woningen van uwe eigenaars BUITEN LIEDEN. Niet medelijden met uwen toestand, niet de zucht u te helpen dreef ze tot u, maar zij komen voor de belangen van hunne partij, in den kiezingstijd. Hoort hoe die mannen u beoordeelen als het geen keus is. Een der grootste Duitsche dagbladen schrijft a Wat het buitenvolk betreft, alle moeite otn het in onze wetten te krijgen is te vergeefs. Er zijn geene gemeener arbeidschenners dan de buitenlieden. Het is ook totaal verkeerd gehandeld die lieden te beklagen, lijk het dikwijls door onkundigen gebeurt. Het beste is ze te aanschouwen voor wat ze wezenlijk zijn Onze bitterste vijanden. Vooruit van 3 december 190a. Onwetend, zelfzuchtig ras, begeerig naar winst en onmeedoogend voor het ongeluk, verhard in zijne vooroordeelen, weerbarstig aan alle nieuwigheden, zelfs aan degene die de verbetering van zijn lot voor doel hebben, heeft slechts gene genheid voor zijn veld en voor zijn geld, is meer gehecht aan zijn vee dan aan zijne familie. In den grond van zijn hart draagt het rechtzinniger en langer tijd den rouw voor een dooden os dan voor zijn ouden vader, en het vindt dat het geluk der insnschheid te duur zou betaald zijn, in dien het hem tijdelijk eenige opcentiemen moest kosten. Kan men u, Kiezers van den buiten kloediger beleedigen

De Denderbode | 1904 | | pagina 1