Donderdag 12 Mei 1^04 3 centiemen per nummer. 36s,e Jaar 5057. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad m 1 Arrondissement van Aalst Arrondissement van Aelst. KAMERK1EZING Candidaten der Catholieke Vereeniging. Eene vergelijking. DE DENDERBODE GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- [ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes paanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tangen zijn ten laste van den schuldenaar. [en schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. VADERLAND TAAL. VRIJHEID. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accooni. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijde.? in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wonden ten bureele va i dit blad. AALST, ii MEI 1904. op ZONDAG 29 MEI 1904. s s EFFECTIEVE CANDIDATEN UI. Woeste Karei, Staatsminister, Elsene, M. De Sadeleer Lodewijk, Adv ocaat, Haeltert. M. de Belhune Bon Leo, schepen, Aei«t. p r M. Pieraert Paul Geneeslieer, Gee- 8> raerdsbergen. M. Moyersoen Komaan prav. Raadslid, Aelst. PLAATSVERVANGERS M. Paul Pieraert, voornoemd. M. Komaan Moye FSOen, voornoemd. M. Vau der Linden Arthur, orr bet™- <li«e Reputatie te Goefferrtinpje. M. Van der Taelen Emiel, Burgemeester van Idegem. Van 1871 tot 1878 waren de catholieken aan het roer zij lieten bij hun aftreden een boni van 33 millioen I Van 1878 tot 1884 hebben wij het fa meus en berucht vrijmetselaarsministerie, s Alle jaren hadden zij een aanzienlijk te kort en om de leemte in hunne kas aan te vullen hieven zij millioenen belastingen, vonden zij alle soorten van fiscale pla gerijen uit. Wie heeft de hatelijke belas ting op den tabak vergeten die later door de catholieken is afgeschaft HET GEHEIM Zij verspilden het boni van het vorig catholiek ministerie en maakten daarbij, op 6 jaren, schuld voor meer dan 58 mil lioen Dat geld wierd uitgegeven aan een dwazen schooloorlog en aan een hatelijk schoolenkwest. Wat hadden zij gedaan voor de boeren Niets. Zij lieten een hevigen crisis in den landbouw woeden en deden niets om hem te verhelpen. Onze landbouwers weten nog ho2 slecht het ging onder dit hatelijk schrikbewind der 7 vrijmetse laars Dat waren intusschen vrager, niet wel ker oplossing Power zich niet lang kon bezighouden na de houding die doktc-r Merrit had aangenomen, was zijn verblijf in Woolchester onmogelijk geworden. Hij zegde zijnen dienst op, schudde zich het stof van de voeten en vertrok naar Sandbank, waar de eenige broeder zijner te vroeg gestorven moeder woonde, de leste bloedverwant, dien hij, zoover hij wist, nog bezat de eenige althans, die hem steeds met liefde en hartelijkheid was blijven gedenken. De on vangst was zoo hartelijk, dat Robert een tweede vader meende gevonden te hebben. Met dat al bleef het de groote vraag, wat ver der te doen Vestigde hij zich aan de badplaats als geneesheer, dan bestond er alle kans, dat zijn verleden onderzocht, nagegaan en besproken zou worden, het afschuwelijke lasterlijke gerucht zou onvermijdelijk naar Sandbank overwaaien tn zijn toestand onmogelijk maken. Wat deden zij voor de werklieden Niets Zij hadden slechts geld en tijd voor den schooloorlog en voor de kerkvervol ging- Wat zij in 't verleden hebben gedaan zullen zij in de toekomst doen. Daarom, kiezers, opgepast. Gij moet zorgen dat die mannen van 't schoteltje blijve n. Het zou nog veel erger gaan dan vroeger want zij hebben onverzaadbare vriendjes te voldoen én in hunne rangen én in die hunner bondgenooten, de socialisttn. Sedert 1884 zijn de catholieken aan 't bewind. De toestand verandert. Jaar op jaar hebben wij boni. Zoo is cr gedurende dien tijd gespaard voor meer dan 156 millioen i56 millioen De belastingen zijn op vele dingen of afgeschaft en verminderd, koffie, thé, bier, suiker, enz., enz. Is sedert eenigen tijd de piijs van den suiker niet met een derde afgeslagen De krisis in den landbouw is overwon nen, dank aan wetten en inrichtingen door de Regeering gestemd en tot stand gebracht. Vele hervormingen zijn in 't leven ge roepen. Weet gij dat tl -, Regeeiing meer dan i5 millioen jaariijks uitgeeft aan de pensioenen Weet gij dat 210.000 mensehen een rustgeld krijgen van 65 fr. pei jaar zonder daarvoor iets gestort te hebben Vroeger kregen de militianen niets thans hebben zij 25 a 3o fr. per maand. Daarvan krijgen de ouders de helft. Is dat niet schoon Aan die vergoeding worden jaarlijks millioenen uitgegeven. Doch dat geid komt in den zak der werkende klas en is dus goed besteed. Millioenen ook heeft het ministerie be steed aan de opheffing van den landbouw. En dat mogen de landbouwers niet ver geten. Vroeger wierden zij door de libe ralen uitgescholden, thans komt men hun werkdadig ter hulp. Ziet ook eens wat al groote werken worden uitgevoerd, te Brussel, te Brugge, te Heyst, te Antwerpen overal het heele land door. Overal komen er verbeterin gen. Maar, zegt men, ons ministerie geeft te veel geld uit. Dat is een wel geplaatst kapitaal dat veel intrest moet opbrengen. Al wat het ministerie doet is om de nijverheid, den handel en den landbouw te bevoordeelï- gen. Het brengt leven, beweging en broodgewin overal. Wie zal een landbouwer van verspilling Gelukkig bezat zijn oom Pierson, die al sedert jaren, na het aankant doen zij nerzaken, te Sandbank woonde, als een door ieder geacht man, geen geringen invloed bij de plaatselijke overheid. Hij hoorde van een open plaats in de stede lijke policie en sprak er Robert over, die onmiddellijk de gelegenheid aangreep zich onafhankelijk te maken. Toen de oude Pierson stierf had de inbraak bij M. Kingsfort nog niet plaa'.s gehad en Robert was nog gewoon poli- cieagent zijn plicht met de grootste nauwgezetheid vervullende, maar altijd strijd voerende tegen de herinneringen, die hij te vergeefs trachtte te vergeten en zich alleen troostende met de gedachte, dat men hier althans niets van zijn verle den wist en hij, bij de weinigen, die zich om hem bekommerden, niet anders be kend stond dan als de neef van den ou den Pierson. Reeds begon de tijd ook bij Robert zijn genezenden invloed te doen gevoe len, toen het vinden van het afgescheurde briefje in de villa op den Hamiltonschen weg, zijn grest als met geweld w.ér naar het treurig verleden terug voer Je Even duidelijk en' wreed als toen gevoelde hij de pijnlijke smart der onverdiende verne dering. Een onbestemd gevoel kwam over hem, beschuldigen omdat hij zijn boerderij uitbreidt, zijne stallen vermeerdert, zijn velden verbetert. Het geld dat hij ertoe gebruikt zal hem door grootere en beteie voortbrengst vergoed worden. Zoo handelt ons ministerie. Het verbe tert 's lands economische instellingen het brengt meer welvaart, meer voor spoed. Bijgevolg is het geld op die wijze uit gegeven goed besteed; het zal zijne vruch ten voortbrengen en meer rijkdom aan ons volk schenken. Kiezers, bemint uw welzijn, uw belang en daarom zult gij voor onze mannen stemmen die het ministerie steunen in zijn edel weik voor den vootspoed van ons land en ons volk. Heil de catholieken Lof van tegenstrevers. Terwijl de kiesbladjes van liberalen, socialisten en groene democraten, als om prijs, bassen en blaffen tegen de catho- litke Regeering en beweren dat het twin tigjarig catholiek bewind van ons land het armste, het onwetendste en het meest verachterde der beschaafde landen heeft gemaakt heeft de Patrie, van Brugge, uit verschillige organen onzer tegenstre vers, eene reeks bekentenissen bijeenver zameld. welke zij. in eenen bloemtuil samengebonden, de Regeering aanbiedt, als eene hulde van hen zeiven die haar hardnekkig bestrijden. De eerste bloem van dien ruiker komt uit de Chronique die onlangs in een over zicht van het jaar 1902, schreef De Regcering... doet haar best om niet al te hard te stooten tegen de belangen van de eene of andere klas van burgers... Haar Catholicism gaat, in zijne uitingen, niet tot aan het onhandel baar clerikalism. Men heeft van haar gezegd, evenals van hare voorgangers, dat het de regee ring der pastoors was. Maar het is tene overlevering van zekere vreedzame libera len, dat er nog elders goede pastoors te vinden zijn dan in de romans. M. de Smet de Naeyer, als een be hendig man, tracht te doen gelooven dat wij den minister der v goede pastoors hebben. Dat gelukt hen nog zoo slecht niet. n 't Is, overigens de Chronique alleen niet die er zoo over oordeelt. De liberale drukpers krielt, waarschijnlijk zonder het te weten, van zulke bekentenissen. Zoo leest men in la Gazette, nummer van i3- 14 Augustus 1903 De Kamer heeft Donderdag laatst, de begieoting van buitengewone uitgaven in haar geheel aangenomen. als moest het lot, dat de ongelukkige vrouw getroffen had, met een geheimzin- nigen band aan zijn eigen verleden ver bonden zijn. Het duurde maar een oogtn- blik en hij zou het onmogelijk onder woortlen hebben kunnen brengen, veel minder verklaren, zelf voor zichzelven. Hij voelde het alleen maar, meer niet, voor het overige was alles tastbare duis ternis rond hem, en dat was dan ook de reden, dat M. Grand, de poüciecommis- saris, dien dag niets vernemen zou, dan dat zijn ondergeschikte fransch verstond. VII. Het is een werkje voor de detecti ves, let op had de weerdige commissaris uitgeroepen en het bleek, dat de ervaren beambte hierin juist gezien had. Het was niet denkbaar, dat de justicie het onder zoek eener zoo gewichtig.; als duistere zaak als de moord in de Rob-Roy-Villa blei k te zijn, uitsluitend aan de stedelijke rustbewaarders zou ovei laten. I)eze lie den waren zeer goed uitstekend zelfs voor de gewone overtredingen, voor het waken tegen openbare dronkenschap, het oppakken van rustverstoorders, die van de zondagswet niets wilden weten en meer dergelijken maar hier betrof het een ernstige zaak en al zeer spoedig na het voorloopig onderzoek, ontving Scot land-Yard (het hoofdbureel der policie in Lor,den) een omstandig verslag van het voorgevallene, met verzoek een der han digste en ervarenste detectives, met uitge breide volmacht naar Sandbank te willen sturen. Het is onnoodig te zeggen, dat de moord van Sandbank in de plaats zelf een ongehoorde opschudding teweeg bracht. Sandbank, de geliefde badplaats, het veel bezochte uitspanningsoord der Londen- sche groote wereld. Nergens in den omtrek vond men ple zieriger gezelschap, schooner stand, fris- scher wind en meer afwisseling van ver makelijkheden. Zeker behoorde de plaats dan ook gedurende het seizoen tot de drukst bezochte. Toen de moord in de Rob-Roy-Villa bek nd werd, zag Sandbank cr echter be trekkelijk doodsch en verlaten uit. Het seizoen was met den i5de" October geslo ten en de groote drom der vreemdelingen was van de badplaats verdwenen. In de- hotels waren alleen de meer blijvendi gasten acntergebleven, die gewoon waren later te kom«-n, en ook op hen had het verschrikkelijk treurspel niet weinig in druk gemaakt. De inspekteur Power had de zaak in tusschen met den meesten iever ter hand De handelsbeurs voor metalen n kolen en geheel de nijverheid zijn ver heugd over die stemming, die ons lan i zal begiftigen met i3o millioen frank werken tot ernstige vermeerdering of v» - betering van eene tkonomische bewerk tuiging welke vele landen ons be nijden. i) De derde bloem komt van M. Lorand, den gekenden radikalen volksvertegen woordiger die, in le Ralliement schreef België is de eerste natie der werel 1 door het cijf:r van zijnen in- en uitvoer, door zijnen handel, zijne nijverheid, zijnen landbouw en zelfs door zijne land verhuizing. In den vreemde zingt men niet minder uitbundig onzen lof. In 't begin van December 1903 schreef le Temps, het groot iiberaal-protestantsch blad van Parijs, in volle letters De Belgische R' geering behoort, sedert bijna twintig jaren, aan de clerika- len en dat belet niet dat België em der voorspoedigste, der werkzaamste en der liberaalste van Europa is. Verleden jaar nog, te Rotterdam op het Congres tot verdediging der kleine burge rij sprak een andere protestant, Lr Kuy- per, eerste minister, deze woorden uit België heeft ons den spoorslag gege- n België heeft ons den weg getoond België heeft, op elk gebied bewijs gege\ en van eene krachtdadigheid welke wij niei zouden kunnen in 't werk stellen. Andere landen zullen, onvermijdelijk, zijn voor beeld volgen. Dat is nog niet al. Zeifin het Laatste Nieuws van 3i Maart igo3stond te lezen: Het jubelmonument van 1905,zal het zinnebeeld zijn van 25 jaren vrede en voorspoed in ons gelukkig en gezegend landeke. Na de drukpers, de Kamers. Ook ver leden jaar niet langer tijdens d bespreking over de begrooting van buiten - landsche zaken richtte M. d'Andrimont, liberalen senator voor VcrvierS, tot M. de Favereau de volgende lofspraken Ik verhaast mij het te verklaren, d dienst der consulaten werkt tot geheele voldoening der nijverheids- en han delswereld. Ik ben van oordeel dat een uitmun tende uitslag bereikt is. Met eene onpartijdigheid waar aan ik hulde breng, kiest de achtbare minister 0111 de consulaire loopbaan in t gaan slechts dezen die de eerste zijn in d proeven van het hooger onderwijs. Sedert drie of vier jaren hebben wij, 111 België, grooten vooruitgang gedaan in 't opzicht van handelsonderwijs. Ik heb verirouwen in de vaderlands liefde van den achtbaren minister. II: weet dat hij moedigde ekonomiscnj genomen. De commissaris, zelf met d zaak verlegen en toch wenschende op du Londensche detectives een goeden indruk te maken, had hem volle vrijheid van handelen gegeven. Hij ontsloeg hem van den gewonen dienst en stelde zijn ecnig hoop om met het voorloopig onderzoek althans een dragelijk figuur te maken, geheel op hem. Power legde zich met hart en ziel o,i zijne taak toe. Er waren twee feiten, di hij voor alle andere moest weten op t helderen. Vooreerst, wie was de zoo wreed ver - moerde jonge vrouw Ten tweede Waar was dc geheimzin nige bezoekster gebleven De leste vraag kwam hem het gewich tigste voor, en het was aan deze zaak, du. hij het eerst zijne krachten besteedde. D vrouw, die de vermoorde op dien avond bezocht had, kon niet als in de arabisclu nachtvertellingen op een tooverpeerd door de lucht zijn aangekomen. Zij had van de gewone menschelijke hulpmiddelen, hetzij de stoomboot, de spoorweg of een rijtuig moeten gebruik maken, en in dat gevat was zij derhalve ook door anderen gezien Wie kan mij nu het - best daaromtrei t inlichtingen geven dacht Power bij zich zelf. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1