Zondag 15 Mei 1904 3 centiemen per nummer. S6s,e Jaar 5058. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arrondissement van Aelsl. KAMERKIEZING op ZONDAG 29 MEI 1904, Candidaten der Catholieke Vereeniging. 5. 1. 2. 3. EFFECTIE FE CANDIDA TEN De strijd van Morgen Kiezers opgepast II. Geen liberalen. Onze Godsdienst Tegen de Kerk. Hoe zal men ze* behandelen Sociale hervormingen. Landbouwers III. Geeu DaensUlen DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CIIIQUK HI;LH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 14 MEI 1904. M, WOGStC Karei, ^inaiaminieter, EUene, M. De Sadeleer Lodcwijk, Advocaat. Hneltert. M. de Dethune Bon Leo, schepen, Acist. M. Pieraert Paul, Geneesheer, Gee- raerdabergen. M. Moyersoen Romaun, prov. Raadaiid, Aei«t. PLAATSVERVANGERS M. Paul Pieraert, voornoemd. AL Romaan Aïoyersoen, voornoemd. M. Van der Linden Arthur, Lid der benen. dige Deputatie te Goeffei-dinge. AL Van der laelen Ennel, Burgemeester van Idegom. OF Geluk en vrede of twist en tweedracht- Wat wilt ge Wie het noodlottig tijdperk van 1879 tot 1884 heeft beleefd, weet tot welke ha telijkheden, tot welke ongehoorde dwin gelandij de liberalen zijn in staat. Doch wat alsdan is gebeurd zal onbeduidend zijn in vergelijking van hetgeen gedaan zal werden, komen zij, tot het ongeluk van het land, nogmaals terug aan het bewind. Reeds van in 1888 heeft wijlen M. Bara ons verwittigd Ik heb nooit getracht gematig te zijn, riep hij uit en hebben wij nogmaals de Regeering in handen, dan zullen wij krachtdadig liberaal zijn. Die woorden heeft de zoogezegde ma tige doctrinair, M. Hymans, over eenigen tijd nog herhaald en ze als zijn regeerings- programma voorgesteld. En als nu de zachte mannen zoo spre ken, wat moet ge dan van de hevigen en zij zijn meerderheid onder de geuzen verwachten Even als de socialisten voeren de libe ralen een hardnekkigen en onverbiddelij ken strijd tegen den Godsdienst. Dat is zelfs de reden van hun bestaan dat is bun wezen, hunne ziel. Lil>eralism is oorlog tegen den Godsdienst en anders □iets. Al de liberale leiders zijn goddeloozen zij behooren tot de vrijmetselarij, niet eene uitgezonderd. Al de dagbladen der geuzen bevechten den Godsdienst, bespotten zijne leerstel sels, lasteren de Priesters. Godsdiensthaat is scheerdraad en inslag van al hunne artikels. In alle hunne boeken en brochuren trachten zij den Godsdienst te vernielen, het Geloof te ondermijnen in het her tvan ons volk. Zij loochenen Gods bestaan Zij loochenen dat de menscb eene ziel beeft, onstoffelijk en onsterfelijk Zij loochenen dat er een ander leven is, dat de hemel bestaat Zij loochenen, met één woord, al de punten van onzen Godsdienst van wien zij slechts met minachting, spot en misprijzen spreken. De liberalen zijn vrijdenkers; het liberalism volgens het woord van het liberale Journal de Gand, de vrijdenkerij of het is niets. Een uiterste strijd, schreef den 23 Maart 1873, een ernstig blad nochtans, La Discussion, istusschen het liberalism en het Ultramontanism (leest catho lieke Kerk) aangegaan. Tusschen hen is alle verstandhouding en overeenkomst onmogelijk omdat zij slechts zouden kun nen plaatsgrijpen door de opoffering van essentieele princiepen. De oorlog alleen is logisch tusschen hen. Wanneer dus de catholieken ons hun gewoon verwijt toe sturen Gij wilt de vernietiging van den Godsdienst zeggen wij hun krachtdadig Ja, wij willen de vernieti ging van uwen Godsdienst, en wij zullen al degenen steunen die hem ondermijnen oud-catholieken, protestanten, vrijden kers, omdat de redding der menschheid afhangt van het bepaald ineenstorten van een verouderde vorm van eeredienst. Wij zouden door aanhalingen zonder einde, getrokken uit de bladen van Brus sel, Gent en elders dit punt kunnen be wijzen doch blijven wij in ons Arrondis sement. Het zijn de mannen, de geuzen van Aalst die wij bekampen, de edele ridders der oprechtheid en openhertigheid die overal rondbazuinen dat zij den Godsdienst eerbiedigen. Het zijn huichelaars Indien de Geuzen te Aalst winnen zul len zij te Brussel liberaal stemmen, de vrijmetselaars hunne confraters steunen en helpen uit alle hunne macht niettegen staande hunne huidige verdraagzame ver klaringen. Zij zullen in de Kamers mee doen met de geuzen van Gent, Brussel en elders. Wat baten dan die schoone woorden als de daden er niet opvolgen. Te Aalst spelen zij den verdraagzame te Brussel zullen zij werken als razende geuzen, misschien heviger nog dan de anderen om hunne lafheid in de kiezingen te doen vergeten of ten minste vergeven. Zij durven niet zeggen wat zij denken, niet alleen over godsdienstige kwestien maar zelfs over vragen van wijsgeerigen aard. Zij durven zelfs niet verklaren dat zij geen materialisten zijn Zij durven niet bekennen, thans ten minste niet, dat ze den Godsdienst als redelijk en nuttig aanzien, als hebbende een heilza- men invloed op de beschaving uitge. oefend. En van zulke mannen gaat ge verdraag zaamheid, eerbied voor den Godsdienst verwachten 'T is te naïef Zij keuren den godsdienstoorlog goed in Frankrijk. Zij juichen Combes toe in zijn beulenwerk lijk zij vroeger <ie kerk vervolging in Duitscliland, Zwitserland en elders met genoegen hadden aange zien. Zij verlangen niets zoo zeer dan ook hier de banier van den godsdienst oorlog te mogen ontrollen En die mannen zouden niet tegen den Godsdienst zijn 1 De huichelaars I Doch Dendergalm heeft gesproken, dikwijls gesproken en dat blad is hun orgaan. De heer Daens, die vroeger, gewis niet de judas van heden, had gelijk hem een ware hellegalm 11 de a de kajevan van de vuilste Vrijdenkerij te heeten. Wij gaan de kaarten eens openleggen en zijn geweten onderzoeken- Zijne ge dachten zullen de overtuiging verraden der Aalstersche geuzen want, schreef hij den 1 December 1901 u Dendergalm is het orgaan van al de liberalen zon der onderscheid, de verdediger van al de liberale grondbeginsels en van het liberaal programma, de voorstaander van het verplicht onderwijs. 1 Dendergalm gelooft niet, want we tenschap en geloof zijn niet overeen te brengen (3i Maart 1901). Heeft God soms zijne wraak niet uit gewerkt op ODschuldigen, wat eene on vergeeflijke onrechlveerdigheid zou zijn Brr wat wreedaard I schreef hij den 3° Augusti 1891 eene walgende, afgrijse lijke godslastering uitbrakende. Geen mirakels. Het boven natuur lijke bestaat niet en KAN NIET BE STAAN of er zou geen natuur meer wezen (i5 Juli 1900). a Niets van al wat gebeurt is bovenna tuurlijk. hoe wonderbaar het ook zij (29 September 1901). Wie het bestaan van God aanneemt kan dat niet schrijven in die woorden ligt het loochenen van Gods bestaan op gesloten. Inderdaad God is Almachtig en bijgevolg kunnen er mirakelen gebebeu- steunt op de Godheid van den Zaligmaker. Dendergalm loochent dat puntvoor hem is Jesus slechts een mensch. Jesus was een zachtaardig man. De geschiedenis bevat weinige figu ren zoo rein en edelmoedig, Geen wonder dan ook datjesus veel volgelingen vond en zijn discipelen hem aanbaden als was hij werkelijk een goddelijk wezen. Geen hemelDe clerikalen goochelen met den eeuwigen hemel en hel waarvan zij niets weten en waarover zij niet be schikken.» (i5 Juli 1900.) «Ik spot met de luilekkerlandssprookjes van de dompers. (10 NovemDer 1901). Wij gelooven aan geen bovennatuurlijke dingen (23 Juni 1901). De Pau3 heeft de Kerk aan de groo- ten geprostitueerd de Kerk is de mach tigste hinderpaal tegen de ontvoogding der volkeren, de Kerk verstompt de gees ten en onderdrukt de gewetens. Dat is loutere dwaasheid en getuigt van eene verregaande onwetendheid of van eene moedwillige slechtheid, weerdig van een perfexten geus. Het is immers het Christendom dat de gedachten van gelijkheid immers in de wereld bracht, dat de rechten van vrouw en kind deed erkennen, dat aan de slaver nij een einde heeft gesteld en de mensch vrij heeft gemaakt van de almacht van den Staat. Dat is de waarheid, doch zij past niet voor een geuzenhert opgevuld met haat tegen God, Godsdienst tn Kerk. On/,e Driestere» mogen zich aan niet veel eerbied en recht- veerdigheid van wege onze geuzen ver wachten voor wie het bestuur van Com bes het ideaal der regeeringen is. Zien wij hoe men ze afschildert en men zal daaruit besluiten hoe de geuzen ze zullen behandelen. Wat zijn pastoors tn priesters vraagt Het Verbond van Geeraardsbergen en in zijn nummer van 25 Juli 1897 geeft hij het volgend antwoord. Men vergeve het ons dat wij al die hatelijkheden en lasteringen neêrschrijven. Doch dat die aanhaling de oogen opene 1 Pastoors en priesters zijn huiche laars die schermen met den Godsdienst, zwarte tikkenhanen die alom't volk ver beesten, verstompen, verslaven Duivel- jagers die corlog voeren tegen de Rede Dompers die de menschen ophouden met dolzinnigen twist Verdedigers van licht- en bijgeloo- vigheid Leeraars van beestige, fanatieke en gevaarlijke leerstelsels Mannen met ijdele denkbeelden, dwaalbegrippen en hersenschimmen u Lichtdoovers met fabelachtige ge drochten a Zielenzalvers met spooken Vijanden van gezonde en gezellige deugden van onderwijs, waarheid, recht en vrede Ontzinde menschenplagers die de stem der overtuiging smooren Predikanten die hun moordend gift naar anderen spuwen t Lijkschenders, hyena's die grafstee nen lichten Smullers van ossen- cn menschen- vleesch. O die verdraagzame en menschlie- vende geuzen 1 Zoeken wij niet ver Dendergaln zal het ons zeggen Wij ock wij gelooven dat het beter is dit volksken (paters en priesters) aan de deur van het land te zetten (i3 September 1891). Pergameni, een geus van 't zuiverste water, hoogleeraar aan de vrijmetselaars universiteit van Brussel, kent nog een ander middel Boet, gevang, verban ning, schreef hij in de Revue de Bklgi- que van i5 October 1875, zijn wettelijke middelen waarom ze niet tegen de ca tholieken toepassen. De priesters buiten de wet roepen en tieren de geuzen en Deneergalm is in zijn schik. Zachtjens aan, domperkens, roept hij ons toe, zachtjens aan, schreeuwt u geen bult, dat staat te leelijk 1 PERGA MENI IS ER ZOO ZEER NIET NEVEN Pergameni is er zoo zeer niet neven En de geuzen van Aalst zijn voor de vrijheid Zij keuren alle geweld af. (13-1-1901) Wat zouden zij dan niet doen, moesten zij, bijgeval, het geweld niet afkeuren. Gewis zouden zij de guil- lotien oprichten die zoovele ongelijk heden heeft geeffend (Dendergalm 28 Mei 1893) Hl Die afdoende aanhalingen zullen hun niet beletten te roepen Wij zijn voor de vrijheid 1 Zij hebber, over de vrijheid zonderlinge gedachten. Hunne vrijheid is niet eerbied voor ieders recht het is de catholie ken overal buiten Laten wij de heeren geuzen van Aalst zelf het woord De vrijheid van geweten, het is te zeggen, de verwereldlijking van alle openbare diensten en voornamelijk van het onderwijs en van de weldadigheid met het onmisbaar toevoegsel van het verplicht onderwijs 1 (Dendergalm 17- 7-1892). Dus hunne vrijheid is de Zusters buiten de hospitalen, hunne vrijheid is de priesters, het kruis beeld buiten de school, hunne vrijheid is de dwang door catho lieke kinderen naar de goddelooze, de verwereldlijkte school waar van God noch zijn gebod zal worden gesproken. Men had evengoed kunnen zeggen Vrijheid is catholieken opknoopen I De liberalen zijn weerbarstig aan alle sociale hervorming,al geeft de heir Judas Daens zich alle moeite om hun eene demokratische tint te geven. Al de arbeids- en maatschappelijke wetten van onze catholieke Regeering heeft de geuzerij met hand en tand tegen gewerkt. Alles heeft zij bestreden; altijd stokken in 't wiel gestoken. Beletten dat iets voor den werkman gedaan werd was haar doel Welke sociale wet is door M. Bara bij voorbeeld, om slech.s den leider te noe men in de Kamer gestemd Tegen welke heeft hij niet gedonderd en den banvloek uitgesproken Het was Dendergalm niet, die den afgeveerdigde van Doornijk heeft afge keurd. Het orgaan der Aalstersche helden schreef den 19 Juni 1898 Elke nieuwe wet schijnt gemaakt om het volk te tergen; elke wet door de clerikalen gemaakt is een vloek tegen het gezond verstand, een monument van stommiteiten en ezelarijen. Onze geuzen zullen ze dus afschaffen AFSCHAFFEN: de wet op de betaling der daghuren op vrouwen- en kindera 1 beid op het toezicht van den arbeid op de werkhuisreglementen op de beroepsgenootschappen op de maatschappijen van onderlmgen bijstand op de werkmanswoningen op het pensioen der oude werklieden op de arbeidsongevallen Nog drij bewijzen Het liberale e Journal de Bruges schreef den 12 April 1900 over de wet nopens de pensioenen Het ministerie had beter gedaan de belastingen met 12 milüoen te verminde ren dan dit geld te besteden aan de pensioenen der oude werklieden Zelfs een liberale afgeveerdigde van Leuven, M. Baudouin, burgemeester van Thienen heeft die schoon menschlïevende wet durven afkeuren. Zij is, heeft hij gezegd, een kluchtspel zoo kostelijk voor de schatkist als wanhopend voor de toekomst. Geen werkerspensioenen dus Dat is zegt de Matin geuzenblad van Antwer pen, Staatssocialism. In een omzendbrief door de liberale drukkersbazen aan hunne confraters ge zonden voor de kiezing van den Weik en Nijveraads raad kan men lezen Het is ons te doen om door het stem men voor de liberale lijst een kaakslag te geven aan het ministerie en aan het ministerieel geknoei in zake van wet ten op den arbeid en werk. Tegen do Zondagsrust Dendergalm 7 April 1901 Zondagrust I 't Zou belachelijk zijn, indien het niet dom ware. Wij bevelen aan de aandacht der werk lieden nog de twee volgende aanhalingen. Laat, schrijft de heer J. Van Drunen de Revue de Belgique van 1898 (t. 1 bladzijd: 349), zonder dijken of afsluitsels de menschheid haren loop volgen want gij kunt slechts hare onvatbaarheid vast stellen. 0 Dat is de zekere les die de voorbeelden van een lang verleden en al degenen die er over hebben nagedacht geven. Dus, met een woord, geene bescher ming voor de werklieden I Uit Le Peuplb van 29 Augusti 1902. Dat de werklieden zich het verleden herinneren 1 Hebben de burgers, vrijden kers of vrijmetselaars, al de groote of kleine frakti-s der burgerij die zich van het anticlerikalism eene specialiteit heb ben gemaakt, ooit iets opgericht voor het rechtstreeksch profijt van de wer kende klas De liberalen dragen voorzeker onze landbouwers in hun hert niet. Niets hebben zij voor hen gedaan I Ja wel toch iets, maar het was geen goed. Tijdens het laatste vrijmetselaarsmi- nisterie hebben zij aan vele boeren hun stemrecht ontnomen I Zij hebben de naar Oostakker bedeva rende buitenlieden te Gent wreedaardig afgeslagen en een hunner organen riep zegevierend des anderendaags uitWie beévaren gaat is maar goed om afge rost te worden I (Journal de Gand.) De manifestanten te Brussel die van hun recht gebruik maakten hebben zij laf aangevallen. Zij hebben immer en altijd de land bouwers een vleet scheldwoorden naar 't hoofd geworpen, de bloedigste beleedi- gingen in 't aangezicht geslingerd. Gij waart racaille, ploegen die in God gelooven, pijpekoppen, «teen- ezels, enz. Hoort, lezers, hoe de Flandee libé rale u beoordeeld «De boer welke zich onder verstande lijk oogpunt in zulken ondergeschikten staat bevindt (tegenover den stedeling; is onbekwaam om de uitgestrektheid te beseffen van het clerikaal gevaar... 't Valt in 't oog, en strekt de Geeste lijkheid van den buiten niet tot eer dat deze er nog niet in gelukt is die verou derd# breinen zedelijk te verbeteren, die breinen bezwaard door tradition- neele bcestigheden De liberalen van Aalst hebben meer dan eens in scheldwoorden tegen de land bouwers aan hunne kwade luim lucht ge geven Dien verachterden buiten, schuld van hunne nederlaag I Op wetgevend gebied hebben zij het onmogelijke beproefd om de Rsgeering te beletten iets te doen voor onze land bouwers. Wat hebben zij gedonderd tegen zekere inkomrechten die onze boeren in staat moesten stellen tegen vreemde pro- dukten te concurreeren Wat hebben zij getierd tegen de toelagen door ons catho- liek ministerie aan landbouwinrichtingen geschonken I Hooit onder andere de liberale Gazette van Brussel uitvaren tegen de toelagen voor afgemaakt ziek vee. De toelagen waarvan sprake, zijn door de kracht van de dingen ware pre- miên van verwaarloozing der stallen en de verspreiding der besmettelyke ziekten geworden I (La Gazette 6 Juni 1901). Landbouwers dat is eene bloedige be- letdiging Gij zijt in staat zegt men de ziekte moedwillig te verspreiden om de hulpgelden der Regeering te genieten I Gij zult daaruit ook het besluit trekken dat met den val der catholieken het uit zal zijn met de toelagen van allen aaid die u thans zoo mild geschonken worden. Gij zult dus voor de liberalen niet kiezen omdat gij geen kerkvervolging wilt omdat gij geen goddelooze school wilt waar men uwe kinderen heen zal sleuren; Geen schooloorlog omdat gij geen rechtsverkrachtingen en schendigen van vrijheid kunt lijden omdat de partijdigheid, het fanatism en de wrok der geuzen u walgen omdat gij uwe stoffelijke belangen be mint en aan de verbeteringen houdt door door de catholieken in 't voordeel van den landbouw tot stand gebracht Neen, geen liberalen I het zijn uwe vijanden Aardige tistcn I Zij heeten zich christen en verrichten geuzenwerk. Meer dan ooit moet de leuze zijn 1 Geen daensisten I Hunne politiek is even noodlottig als die hunner bondgenooten die wij zoo even hebben afgeschilderd. Daens en zijn staf zijn de handlangers der geuzen en vrijmetselaars, de vrienden der socialisten. Ziet rond om u, gij bijzonder vrien den van den buiten, wie riepVivsn paster Daens Wie verklaarde zich ten voordeele ran den ongelukkige die de catholieke ptrlij verscheurt Al de liberalen wierden christene demo- kraten,zelfs de grootste goddelooze kerels waren onbeschaamd genoeg om te zeg gen dat zij CHRISTENEN I TAN DE PARTIJ Daens waren geworden, en priester Daens liep lachend en met een van vreug de blinkend gezicht in hun deftig gezel schap rond I Wie gaf meetingea voor Daens

De Denderbode | 1904 | | pagina 1