Jesabel. Schijnheiligheid en verraad Judaswerk. Veroordeeld. Groene socialisten. Valsche belovers. WERKLIEDEN. LAMDBOUWERS V olksbedriegers M. De Backer Hopkwestie in 't Senaat. Sint Martenskerkte Aalst En wat wierd er op die meetingen ge zegd Geen woord tegen de geuzen, geen woord tegen de socialisten, maar boven arms gedonderd tegen de catholieke Par tij, tegen de Regeering tegen M. Woeste en zijne collega's Dat was hun christelijk werk 1 Het laatste Nieuws, een vrijmetse laars bladje van Brussel kon niet nalaten een zonderling feit en zonderling is het voorwaar vast te stellen f Priester Daens is geen man die men dagelijks ontmoet. Wij hebben hem, in eene herberg, te midden van pot en pint, gezeten tusschen liberalen en socialisten, hooren uitvallen op M. Woeste, den warmsten verdediger der priesters. Wij vragen het u in gemoede Kan iemand, kan bijzonder een priester den ken dat hij op goeden weg is, als de vijanden hem toejuichen, hem goed keuren, hem aanzetten voort te gaan De houding uwer tegenstrevers moet de maatstaf zijn waarop gij de deugdelijk heid uwer handeling meet. Gij handelt voorzeker verkeerd als zij u toejuichen, want dat is een bewijs dat gij werkt in hun voordeel. De geuzen zullen gewis geen Bravo Pastoor Daens i> roepen, als dezes werking voor hen slechte gevol gen heeft. Priester Daens moest voor hen een Luther worden die een aantal ongelukki- gen in zijnen val zou meeslepen en van de Kerk afscheuren. En de schijn gaf hun gelijk. Zij hadden gezien dat in de partij der christene demo» kralen er niet achteruit gegaan wierd voor de walgendste, voor de oneerlijkste mid delen. Herinnert u den 9 December 1894 den rampzaligen dag dat de vuile historie van 't wijf in de wereld wierd gezonden. Het wijfl de Jesabel die de catholieken hadden uitgekocht om dien fameuzen held tot val te brengen Over die schandaad hebben zij nooit meer een woord durven reppen. Is dat niet het sprekendst bewijs dat die onge hoorde beschuldiging valsch was, valsch van 't begin tot 't einde. Had ze een schijn van waarheid gehad, zij zou niet doodgezwegen geweest zijn noch door de daensisten noch door de geuzen die ze gewis hadden uitgebuit I De hoop der liberalen en der socialisten was dus gegrond. Teenemaal zijn zij niet teleurgesteld geweest. De judaspenningen die de heer Daens van zekere vrijmetse laarsloge heeft ontvangen zijn niet gansch verloren. De noodlottige politiek der daensisterij bestaat slechts in !t verscheu ren der catholieken tot 't groot voordeel der goddelooze partijen. Bedekte en onbedekte verbonden zijn gesloten geworden met die partijen welke de heer Daens vroeger zoo dikwijls had afgebroken en waarvan hij gezegd had Liberalismus is eene vrijdenkerij gewor den... 't Liberalism kan niets dan slecht valk kweeken. (Land 5 October 1890), met die mannen wier huichelarij hij vroe ger aan de schandpaal der verachting had gespijkerd En gij, liberale candidaten van Aalst die weeral zult afkomen in uw manifest De Godsdienst komt hier b niet tusschen I b Gij handelt, niet eerlijk I i) Gij weet dat de kerkhaterij de grond b is en 't bestaan uwer partij 9 Ge weet dat gij zoudet meehelpen aan 't helsche werk onzer eeuw, aan b het werk dat de grondzuilen der b Samenleving doorknaagt. Aan den oorlog tegen de Kerk en b tegen de Christelijke Zeden 1 Hij dreef de onbeschaamdheid noch verder hij liep saam met het godhatend socialism tegen de afgevaardigden der catholieke partij Doch deze laatste moesten welhaast ondervinden dat de taak van Judas is en immer blijven zal verraden I Gedurende 1901 en 1902 hadden de Daensisten openlijk den burgeroorlog aangegredikt, zij waren zoo hevig als de razendste socialisten Doch zie, de woeling begintde socia listen nemen het ernstig op, werpen met bommen dynamiet, gebruiken de revol vers, het bloed vloeit en alhoewel de heer Daens gezegd had dateenige menschen- levens niet te betreuren waren, kreeg de held schrik, begon te vreezen voor moeders zoontje en... liet zijne vrienden in den steek. En als toppunt gaf hun den stamp van den ezelhij keurde het ge weld af In 1899 voor de gemeentekiezingen openlijk verbond met geus en socio De naam van priester Daens prijkt tusschen die var. godhaters Reeds vroeger, van af i8g5 was dergelijke schanddaad ge pleegd teNinove waar 2 Roelanders op de lijst stonden van het cartel En ziehier nog een bewijs van schijn heiligheid. Toen het geruch. van dit schandelijk verbond van Ninove zich verspreidde deelde de heer Daens het mede er bijvoegende Indien het bevestigd wordt, zullen wij het af keuren. Hij vreesde dat de daensisten nog niet genoeg waren ontvoogd om zulke schande te verduren. Het nieuws wierd bevestigd, hij wist het ten anderen zeer goed, de droeve held, de heer Daens.... zweeg In de kiezing van 1902 werkt de vrome christene voor de godhatende partijen, voor geus of socialist naar wilkeur 1 In 1903 te Aalst verraadt de heer Daens zijne eigene partij hij doet het moge lijke om voor de geuzen te doen stem men. Hij zingt een zegelied om hunnen triomf Hij tracht in dat lawijd zijne ziel te bedwelmen, de stem, de wroeging van zijn geweten te smooren. Dat geweten moest hem toeroepen wat hij vroeger had gezegd en geschreven a Zij die de slechte partij liberalen on socialisten helpen aanwinnen be drijven eene groote, zware misdaad En Voor geen liberalen gekozen 1 Dat ware ons hert opeten en ons geweten bezwaren Meer dan eens heeft de groene kliek die groote, zware misdaad bedreven Zelfs in Nederland is zij haar noodlottig werk gaan verrichten. In Aalst zong hij voor de geuzen, in Nederland voor de socialisten wij zijn fier, schreef De Volkseeuw, meégeholpen te hebben aan den triomf van den socialist van Kol tegen den bewaarder Aalberse Er is ongelukkiglijk nog meer. Te Ninove zitten in den Gemeenteraad 5 catholieken, 4 liberalen, 2 daensisten. Wat doen zij Zij stemmen met de geuzen Zij helpen een liberaal schepen kiezen 'T is dank aan dat schandig verraad dat de liberaal, de vijand van ons Geloof, van onzen Gods dienst, van onze christene beschaving triomfeerde. Is het niet klaar en duidelijk dat het daensism hier en elders en overal aan de geuzerij is verkocht en dat die fameuze demokraten oprechte en ware geuzen zijn geworden Tusschen geus en daensist is een gelij kenis en een verschil Gelijkenis hunne werking is even noodlottig aan de catholieken Godsdienst, aan de belangen van ons volk en van ons land. Verschil de daensisten durven hun geuzerij niet openlijk vertoonen zij huichelen en bedriegen Niet alleen in ons Arrondissement, maar in het gansche catholieke gedeelte van ons land verrichten zij hun judaswerk, te Gent, te Kortrijk en elders, altijd en overal ten voordeele der goddelooze par tijen, bijzonder van de socialisten. Hoort ze juichen Le Petit Bleu van Brussel schrijft <1 Zijns ondanks wellicht heeft priester Daens hun eene nieuwe overtuiging inge prent, die allengskens de eerste godsdien stige overtuiging heeft gedood. Dat zaad van opstand welk hij in de zielen heeft g'zaaid, heeft ze voor altijd vrijgemaakt van de blinde gehoorzaamheid door de Kerk vereischt. Die vastelling is ongelukkiglijk juist. Vele daensisten reeds van over jaren zeg den en herhaalden Catholiek, libe raal of socialist is maar een uithang bordWie zoo een taal voert heeft zijne godsdienstige overtuiging verloren. Reeds in 1894 zegde Vandervelde Het Daensism is de bres langs waar het socialism in Vlaanderen zal binnen dringen. Den 24 April 1899 zien wij Anseele de juistheid van Vandervelde's woorden bevestigen a Wij zijn goede propheten geweest, riep de Gentsche tribun zegevierend uit, toen wij bij de opkomst der christene democraten zegden Laat ze maar doen, jongens, 't is koren op onzen molen. Ook is het met de tranen in de oogen dat Vooruit het uitsterven meêde elt van het centenbladje De Volkseeuw der daensisten in December 1900. Het is immers klaar als de dag dat met het volk immer op te hitsen, de rijke menschen als schurftige schapen, hard- vochtigen, wreedaards, nutteloozen enz. voor te stellen men het ontkiemen van socialistische gedachten voorbereidt. De feiten en aanhalingen bewijzen af doende dat de verwaandheid der daensis ten een hinderpaal te zijn tegen den stroom der socialistische macht, totaal valsch is. Zij zouden het socialism afdij- ken en tegenhouden was hun zaagsken Gaat gij iemand tegen houden met met hem meê te loopen Gaat gij iemands gedachten bevechten met dezelfde taal te voeren als hij 't Is te kinderachtig. De plicht van een christen mensch is IN ALLES aan zijne Geestelijkheid te gehoorzamen, niet alleen in geestelijke kwestiën, maar ook in andere,in politieke omdat zij beter de zaken en de men schen kennende, zij het best weet welke onze ware belangen zijn. Wie naar de geestelijke Overheid luistert, loopt niet verloren en zal altijd wel varen. Men moet naar hunne stem luisteren 't is ons geluk. De geestelijke Overheid heeft klinkend en herhaaldelijk de werking der daensis ten veroordeeld. Z. H. Mgr Stillemans heeft het meer dan eens, verscheidene malen veroor deeld De Bisschoppen van België hebben het veroordeeld Bisschoppen van Nederland en elders hebben het veroordeeld De Paus heeft het veroordeeld, zoowel Z. H. Leo XIII als Z. H. PiusX Al de priesters veroordeelen het Wie kan voor zulke mannen nog stem men Een beetje geschiedenis. Toen het be kend was dat de Daensisten gingen opkomen tegen de catholieken, spraken vele invloedrijke mannen van overeen komen. Het was in 1894. Daens antwoordde Wij willen wel; maar hoe dat uitleggen Het volk zou zijne leiders niet volgen De zaken verergerden. Daens wierd verloochend door zijne collegas, door de priesters. Men sprak van afkeuring van wege de Overheid. Hij zou zich onder werpen, beloofde M. Daens als de Bis schop sprak Mgr Stillemans smeekt, vermaant, ver oordeelt. Daens zou zich weder onder werpen als de veroordeeling officieel was en openbaar. De veroordeeling volgt klaar, duide lijk, officieel. Geen gehoorzaamheid Daens beroept zich op Rome. In volle Kamers dorst hij zeggen Als Rome heeft gesproken dan zal ik mij onderwerpen. Hij wordt te Rome veroordeeld. Doch geen onderwerping. Hij beroept zich op zijne rechten als burger Rome kan de groene bemokratie niet veroordeelen. Zij is scheut vrij Die weg is afgelegd op 10 jaren Is de man die zoo handelt, rechtzinnig Is de partij eerlijk wier leider zoo schijnheilig te werk gaat In den persoon van priester Daens is de groene democratie veroordeeld om het even wie candidaat is. Wat de leider is, is de partij en bijgevolg kunt gij evenmin MDe Backer als priester Daens betrou wen. Boeken zouden te schrijven zijn over de schelmerijen der Daensisten. Doch, hoe jammer wij moeten ons beperken. Sch-tsen wij door eenige uittreksels den geest onzer daensisten en men zal begrij pen welk gevaar onze samenleving dreigt moesten zulke dwalingen tot ons volk doordringen. Wat denken die mannen over den eigendom Hoort 't Land van Aelst van 4 Augusti Daarom is de beweeglijke schaal der daghuren, een gevaarlijk stelsel in Belgie. Zulke taal is wraakroepend en is ev;n bloedige hoon in 't aangezicht geslingerd van onzs werklieden. Het is zooveel als hun zeggenvoor 11 kan niets gedaan wor den «ij verteert wat gij wint. Ehwel, werklieden, wij vragen het u in gemoede kunt gij de partij steunen van den man die u zulken smaad naar 't hoofd werpt M. Daens schildert ons volk af alsof het in ellende verging. Dat is om de menschen op te hitsen om ze tot den klassenstrijd aan te vuren. Doch de comediant vergeet soms zijnen rol en dan schrijft hij wel eens de waar heid of toch breekt ze niet ongenadig den nek. Hoort de Werkman van 4 April 1902. u Maar hoe is 't in Bidgle, mot 't werkvolk Ha, in Helmie ïs't eerste i) klas goed, elk komt daar goed aan xïjnen boter* liam. n f 1901. Belgie, 85 jaar zonder oorlog, met braaf en werkzaam volk, is in dusda- b nigen toestand gekomen door de opeen- stapeling van fortuinen dat die groote eigendom diefstal geworden is en dat een algemeene volksopstand wettig wordt en onvermijdelijk als de krachtige volkswetten er niet komen. De socialist Proudhon leert Eigen dom is diefstal, M. Daens maakt een klein onderscheid en zegt nog de groote eigendom Dat verschil zal niet lang bestaan. Want zie, zelfs Priester Daens schijnt het niet meer aan te nemen. Hebben wij hem inderdaad op eene meeting te Meenen in Juni 1899 niet hooren uitroepen Mijne leering komt in alles overeen met die der socialisten, een puntje uitgenomen te weten, dat wij den 9 Godsdienst eerbiedigen. Hij heeft dus, de groote held, de ge dachten der socialisten aangenomen no pens den eigendom. Hij zal dus met de roode communards zeggen. Eigendom is diefstal. Oh veel moeite heeft de weg om daar te komen niet gekost. Eigendomsrecht is geen natuurrecht, leert M. De Backer, geen recht dat voort vloeit uit de menschelijke natuurneen, schreef hij in Klokke Roeland den 3o «Juni 1901, het eigendomsrecht wordt 9 enkel door 't natuurrecht bekrachtigd 9 als de alleen mogelijke ordening 9 der samenleving. Onze daensisten zeggen dikwijls, en hebben minstens duizendmaal herhaald de Encycliek Rerum Novarum is ons vaandel Ehwel de Paus veroordeelt die mannen uitdrukkelijk de Paus leert dat het eigendomsrecht een recht is dat voort vloeit uit 's menschen natuur. Is het dus geen valschheid als de demokraten uitbazuinen dar zij de Ency cliek in allesvolgen.dat deze hun grond wet is en hun vaandel En als zij zoo een onrecht durven plegen tegenover het Opperhoofd der Keik, zijn zij dan niet tot alle deugnieterijen in staat Waartoe zulke leerstelsels voeren, moet ons het volgende uittreksel doen kennen van M. den advokaat Raphaël Simor.s, een groene ook, thans rechter in Hene gouwen benoemd door die haatdragende catholieken Zij broodrooven op zonderlinge wijze a Ik zou willen komen, zegt M. Simons, door de samentrekking van den arbeid om het hedendaagsch capitalistisch regiem te vervangen door een nieuw 9 economisch stelsel, gesteund op de b gezamentlijke uitbating van het n kapitaal. Dat is socialism van het zuiverste water. Dat is de onvermijdelijke uitkomst van de daensisterij. In die aanhaling er nog gesproken v< WETTEN. Zonderling, die n M. Daens wordt .1 Krachtige Volks- groone chefs zitten reeds zoolang in de Volkskamer en nog hebben zij geen krachtige volkswetten voorgesteld die de samenleving van al hare kwalen moet genezen. Wij zijn thans nog altijd aan't afviagen welke die krachtige volkswetten zijn. Het blijft immer een raadsel. Dat die heeren zich toch niet inbeelden dat onze maatschappelijke wetgeving niet op de hoogte is van die der andere landen. Zij zouden door die betwisting het blijk geven van hunne verregaande onwetend heid of hunne onvergeeflijke slechtheid met het licht der zon te durven loochenen. Nochtans wij mogen ons aan alles ver wachten van wege die heeren. Hebben wij inderdaad niet kunnen vaststellen dat M. Daens, lid der Volks kamer, gedurig bezig, lijk M.Pie 't zegde, met de pensioenkwestie, het wetsvoorstel der socialisten niet kende neergelegd ter wijl hij zetelde Hebben wij ook niet gezien dat hij aan zijne lezers opdischte dat in zake van arbeidsongevallen het in Duitschland de Staat was die de werklieden verzekerde. Hij had nooit de Duitsche wet gezien. Wat jaied Daens denkt over de werk lieden 11 Wat men ook doen mo- ge, men zul «Jen aard der wei*klie«Jen niet verande- ren. De VVerkmun ver- teert wat lti| wint zoo is 9 liet altijd geweest In liet verleden en zoo zal liet 11 altijd zijn in de toekomst. De groenen hangen thans den vriend uit van den landbouwer. Dat is loutere judasserij. Tijdens de bespreking van de wet op de beroepgenootschappen stelde de heer Helleputte voor aan de landbouwcomi- cen, aan de boerenbonden bijvoorbeeld, het recht te geven handel te drijven en wat deed aajed Daens, de geijkte vriend der landbouwers, onze monopolist van genegenheid voor hen. Hij was er tegen Vele aanhalingen zouden wij nog kun nen geven, vele feiten aanstippen welke zouden bewijzen dat schier in alle kwestiën de daensisten in tegenstrijdigheid vallen. Telkenmale zouden wij tot den uitslag komen dat wij elders dan in eene ernstige overtuiging den sleutel hunner houding hoeven te zoeken. Wij zullen zeggen dat zij armzalige politiekers zijn, draaiers van eerste klas, die den vinger in den mond steken om te weten, van waar de wind komt om naar die richting te handelen. Voor hen is maar een enkel punt van belang dat is In «Je Kamers te geraken en er lilïjveu. Geen genegenheid voor het volk voert her. tot de arbeiders alleen zelfbelang en eigen grootheid. Welnu zulke mannen kunnen het volk niet dienen, want eenmaal in den kaas vergeten zij de eenvoudige sukkelaars die in hunne tandentrekkers beloften vertrou wen hadden gesteld. Kiezers dat kunt gij niet willen. Gij kunt niet kiezen voor kerels die altijd spreken van krachtige volkswetten en die er nog enkele, zelfs met het minste brokje hebben voorgesteld Die huichelaars nemen hunne eigene woorden zelfs niet ernstig op. Schoone beloften hebben zij gedaan wij bekennen het gaarne. Zij wisten zulke schoone, vleiende, meêslepende woorden te spreken. Zij konden in verlokkende kleuren een hemel op aarde voorspellen, dat van begeerte het water in den mond kwam. Zij gingen den landbouw opbeuren Zij gingen den werkman helpen. Zij gingen de kleine burgerij redden. Iedereen moest gelukkig zijn Geen ellende geen armoede meer Weelde en overvloed overal.... als zij gekozen wier- den, inaar dat was de conditie De fijnaards dan waren zij ten minste welmaar de anderen zetelt reeds 4 jaren ter Kamers. M. Daens is er op zijn 6de. En wat al hebben zij tot stand gebracht Dat de Daensisten, dat M. De Backer nu toch maar eens de lijst opmake der wetten die dank aan zijne werking zijn gestemd Dat hij ons eens zegge welke wetsontwerpen hij heeft voorgesteld ten voordeele der boeren, der werklieden, der kleine burgerij Wat onze twee smousjassers gedaan hebben kunnen wij neèrschrijven met eene groote O. Zij hebben niets gedaan Zij hebben integendeel de Regeering in haar maat schappelijk werk gedwarsboomd. Toen ons catholiek Bestuur voorstelde eene vergoeding van 25 A 3o fr. aan de soldaten te schenken waarvan de helft aan de ouders zou te goede komen, waren de democraten er tegen. Priester Daens hun woordvoerder en leider maakte op positie 3o fr. was veel te veel. 10 fr, was meer dan genoeg. Zij konden te huis zooveel niet verdienen Is dat hunne volksliefde Gij zult be kennen dat zij zonderling is zulke volks liefde en een zak vol steenen is eene goede vrucht geschreven. En noch priester Daens, noch MDe Backer stelt iets voor in dien zin. Dat is het verschil tusschen beloven en doen. Het drankmisbruik is de groote oorzaak der volksellende. Het ruïneert ons volk stoffelijk en ondermijnt het zedelijk. De Regeering wil het bekampen. De demo craten zijn er teger.. En toch door de lompste der tegenstrijdigheden schrijft de aanvoerder, de groote chef, in Volkseeuw 19 October 1902. Waarom toch laat men alle dagen nog nieuwe herber gen en geneverkroegen openen Kortom, wat hebben zij gedaan ten voordeele der landbouwers Niets Wat hebben zij gedaan ten voordeele der werklieden Niets I Niets Wat hebben zij gedaan ten voordeele der kleine neringdoeners Altijd niets De landbouw moest bloeien zij gingen hen helpen en... zij verroerden niet. Het was doenlijk, gemakkelijk zelfs want Plancquaert had hun dat aangeduid op eene meeting te Munte, den 14 Fe bruari 1897. Ziehier wat Het Land er oververteld den 21 Februari 1891. Een geslagen uur handelde hij over 0 de volksvrijheid, over den Landbouw hoe de boer thans zoo ongelukkig tot een deftig en vrij bestaan kan komen. Zonder iemand te hinderen door de wetten die Engeland aan Ierland heeft geschonken 9 Priester Daens was in de Kamer en hij stelde die wetten niet voor. M. De Backer kwam daarna en hij ook heeft niets ge daan. Waarom heeft men die Engelsche wetten niet voorgedragen De werkman moest goed aan zijn brood komen, hier in het land en niet in den vreemde. Zij gingen er voor zorgen en... zij deden niets. De neringdoeners moesten ook leven zij gingen den toestand verbeteren en.... het bleef bij beloften. Zij hebben niets gedaan en zullen ook niets doen, want in hunne meening is het boter aan de galg. Niets gedaan, Veel beloofd, de werklieden beleedigd 1 Ziedaar het bilan der groene democraten in drij woorden Geen kwakzalvers zult ge met ons uit roepen. Stemt du» voor «Je Catho lieke Candidaten Zij zijn voor de Zondagrust en zie, zij loopen samen met de geuzen zij helpen de geuzen kiezen die de verbitterdste vijanden zijn van die goede en mensch- lievende hervorming Zij gaan gewis aardig te werk om iets tot stand te brengen. Zij willen den landbouw helpen, hem voordeel bij brengen en zie als de heer Helleputte voorstelt het recht van handel te drijven aan de landbouwgenootschap- pen te schenken stemt hun leider er tegen 1 De pensioenen aan 1 fr. per dag en op 60 jarigen ouderdom moeten al de cri sissen wegnemen, heeft Land van Aelst M. Steurs liberale senateur is gelijk alle liberalen van Aalst en elders een aarts vijand van ons hop. Wij hebben gemeld hoe hij er tegen gesproken had in 't Se naat. Ziehier het krachtig antwoord der Hee ren cath. Senateurs van Aalst, Van Vreckem en de Kerchove, in zitting van 3 Mei 11. De heer Van Vreckem. Lust tot afbreken is eene vrij algemeene kwaal in België. Wij zijn niet zacht jegens onze landgenoten, zooals onze uitstekende col lega, de heer Picard, het nog dezer dagen deed uitschijnen. Politieke mannen zijn er niet vrij van. Beweerde de heer Steurs ook al niet dat de hoppeteelers van Aalst wars zijn van allen vooruitgang Het achtbaar lid is een gezaghebbend man onder de Belgische brouwers en woorden als die welke hij uitsprak, wor den in de vakbladen voor brouwerij hier en in den vreemde overgedrukt, tot groot nadeel voor onze hoppeteelers. Nu, waarheid is het dat sedert een tien tal jaren in 't Land van Aalst veel voor uitgang werd gemaakt wat hoppeteelt betreft. De heer heer Steurs. Ja, maar nog niet genoeg. De heer Van Vreckem. In een der verslagen van de commissie voor hoppe teelt, leest men, dat in 't Land van Aalst beste hoppe gevonden wordt. De brouwers die zulke hoppe wenschen te koopen, weten wel tot wie zij zich moe ten wenden. Overigens wordt Aalstersche hoppe dit jaar 5o frank meer per 100 kilo gram verkocht dan de Poperingsche. On gelukkig, zien de brouwers over het alge meen er tegen op, den prijs tc betalen voor de beste Aalstersche hoppe. Op dit gebied kon er wel iets gedaan worden tot opleiding der brouwers. Op tien zijn er negen die geen kennis van hoppe hebben Zoo onze ho. pe op vreemde markten soms onderschat wordt, mogen wij niet uit het oog verliezen, dat de teelers zelf hunne voortbrengselen daar niet ter markt brengen. Aalstersche hop pe, die aldaar te koop gesteld wordt, heeft vaak zulke verandering ondergaan, dat onze boeren ze zelve niet meer herkennen De heer Steurs. Waar blijft ge dan met de merkloodjes der Stad Aalst, die de echtheid van den oorsprong waarborgen De heer Van Vreckem. Met het merk van Aalst hebt gij hoppe die aldaar geoogst werd, doch alle hoppe voert dit merk op verre na niet. De heer Steurs. Gij vergist u Er bestaat een stadsmerk dat niet mag weg genomen worden. De heer Van Vreckem. Waarover zouden de boeren dit jaar klagen, zegt de heer Steurs Zij trokken 6,000 frank per hectare, dus 4,500 frank winst. Dat ware toch een goudstroom De heer Steurs. Ik had het niet over dit jaar het is integendeel slecht. Ik zei er zijn jaren... De heer Van Vreckem. Met een gemiddeld cijfer te nemen komen wij dichter bij 600 frank dan bij 6,000 frank. De heer Steurs maakte eene gemakkelijke berekening, regel van drieën geheeten doch zijne cijfers zijn onjuist. Dit jaar bedroeg de opbrengst 400 kilogram per hectare in stede van i,5oo kilogram de gemiddeld prijs was niet 400 frank per 100 kilogram doch ten hoogste 280 frank. Zooveel blijkt uit het verslag der com missie van Regeeringswege. Ik maak daar tevens uit op, dat de gemiddelde op brengst der zeven laatste jaren 1,600 frank per hectare bedroeg .Zoo blijven wij nog al ver van 6,000 frank. Als bewijs daarvoor geldt trouwens vermindering van teelt. In 1880 waren 4,i85 hectare in België tot hoppeveld aangelegd. Thans zijn er nog slechts 2.200 hectaren. In de ge meente waar ik woon is er vermindering tot dezelfde verhouding Vroegei 62 hec taren, thans nög 3i hec. 60 a. Voor landbouwers als voor brouwers ware het geraadzaam rechtstreeks met el kander te handelen, in plaats van door tusschenpersonen. Anderzijds past het niet de deur hier wagmwijd open te zetten voor uitlandsche hoppe, waar overal in den vreemde onze hoppe de deur gesloten vindt. Niet om de mindere hoedanigheid on zer hoppe ontviel ons de Engelsche markt, maar tengevolge van mededinging uit Californië en Australië. De heer De Mot, al is hij vrijhandel toegedaan, bekende toch, dat een licht inkomrecht op sommige uitlandsche voort brengselen weieens passen kan. In de Fransche kamer deed de heer Mèline uitschijnen, dat wanneer voort brengselen uit nieuwe landen ter wereld markt worden aangevoerd, de landbouw binnenslands dient verdedigd door middel van tolrechten. Tot onze landbouwers zeg ik Brengt betere hoppe voort En tot de brouwers Leert beter denken over onze hoppe en betaalt naar waarde (Van verschillende zijde Zeer goed Baron de Kerchove d'Exaerde. Ik sluit mij kortweg aan bij de bedenkin gen van M. Van Vreckem ten antwoord op de redevoering van den heer Steurs over hoppekweekers. Ik teeken driedubbel verzet aan tegen de driedubbele beschul diging door den heer Steurs uitgebracht. Hij beschuldigt de hoppekweekers van wege brouwers is de beschuldiging niet nieuw, dat zij vooruitgang vijandig zijn. Welnu, feiten bewijzen het tegendeel. Wel worden sommige hoppesoorten wat verwaarloosd en wordt meer voor op brengst dan voor hoedanigheid gezorgd. Maar wie heeft daar schuld aan Niet de kweekers, maar de opkoopers, die op treden tusschen voortbrengers en verbrui kers. De heer Steurs cijfert uit wat hoppe teelt opbrengt. Heet hij die eene bloei ende nijverheid Ik denk het niet. Dat hoppevelden steeds als uitgestrektheid afnemen, bewijst genoegzaam, dat de teelt geene ruime winsten afwerpt. De heer Steurs. Of dat een deel der wereldmarkt te niet ging. Baron de Kerchove d'Exaerde. Een andere aantijging van den heer Steurs betreft de eischen der voortbren gers, welke eischen hij ongegrond acht. Wellicht bedoelt hij, dat de voortbrengers onrechte om beschermde rechten vragen. Daarover later, bij beraadslaging over handelsverdragen. Laten wij hopen, dat ons achtbaar medelid dan andere redenen opgeeft en er zich niet bij bepaalt afkeu ring en minachting uit te spreken over eene gansche reeks landbouwers. De heer Raepsaet. Daar ik deze bespreking niet wil verlengen, zal ik, als senator voor Aalst, waar hoppe gekweekt, en van Oudenaerde, waar voortreffelijk bier gebrouwd wordt, mij enkel aanslui ten bij de aanmerkingen door de heeren Van Vreckem en de Kerchove d'Exaerde in 't midden gebracht. Op eersten Sinxendag zal plaats hebben de plechtige Wijding der nieuwen Stan daard van het Derde-Orde van den H. Franciscus. Om 9 uren Pontificale Hoogmis door Mgr Van Ronslé, Bisschop van den Congo. Om 3 1/2 uren af haling van den Stan daard aan de Arme Clarc-n en optocht naar Sl Martenskerk langs de Pontstraat, Klapstraal. Nazarethstraat, Zoutstraat en Kerkstraat. Om 4 uren Wijding des Standaards en Pontificaal Lof door Mgr Van Ronslé waaronder sermoen. De plechtigheid zal voorafgegaan zijn van eene drijdaagsche oefening in de vol gende orde Woensdag, Donderdag, Vrij dag om 5 1/2 uren 's morgens en om 8 uren 's avonds sermoen door den Eerw. Pater Robert, capucien van het klooster van Bergen. Leopoldsorde. MM. Woeste en Ba ron Leo de Bethune komen door Z. M. den Koning bevorderd te worden de eerste tot groot lint en de tweede tot officier. Onze beste gelukwenschen. Ziekte van M. De Baciier. Het Land van Aelst koudigt de riekte aan van M. De Backer, uittredende Volksverte genwoordiger der democraten. Bijzondere berichten melden ons ook dat M. De Backer ziek ii. Wij hebben dikwijls en hardnekkig M. De Bucker bestreden, eu zullen hem nog als poli tiek man blijven bekampen omdat wij denken dat zijne partij noodlottig is voor het geluk van 't Vaderland. Nochtans, is het met spijt dat wij verne men dat die huisvader van een talrijk kroost thans geteisterd schijnt door eene ziekte, waarschijnlijk veroorzaakt door zijne zelfop offering voor het in puinvallend kraam van de afgescheiden democratie. Mocht M. De Backer eindelijk zijn ongelijk bekennen eu afzien van zijnen kampstrijd voor eene verlorene zaak en een streven even gevaarlyk voor Godsdienst en Vaderland.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2