g P Bi Zondag 22 Mei 1904 3 centiemen per nummer.. 56s,e Jaar 3640. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. VERKIEZING Heeren Kiezers nummer 4. De strijd van borgen Kiezers opgepast IV. De ware Vrienden. Nijverheid Koophandel. Sociale wetgeving. Werkmanswoningen. Pensioenen. Sociale werking. Landbouwnijverheid. HET VEE Verkeermiddelen. In '1 belang der Landbouwers. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E 8VUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 2i MEI 1904. ARRONDISSEMENT AELST. van vijf Volkvertegenwoordigers den 29 Mei 1904. WOESTE. DE SADELEER. de BÉTHUNE. PIERAERT. MOYERSOEN. 1 PLAATSVERVANGERS. 1 PIERAERT. MOYERSOEN. VAN DER LINDEN. VAN DER TAELEN. Stemt onder nummer 4 rechts. CATHOLIEKEN Leert uwe vrienden, kennissen en ge- buren goed stemmen. Gelief te bemerken Wie voor meer dan eene lijst stemt vernietigt zijn stembrief. Panacheeren is nu niet toegelaten lijk in de gemeentekiezing. Bijvoorbeeld de kiezer die voor een catholieke candidaat en te zelfder lijd ook voor een candidaat onzer tegenstrevers stemt, vernietigt hierdoor zijn stembrief. Heeren Kiezers Als ge wilt zeker zijn dat uwen stem brief geldig is, maakt dan alleenlijk een enkel wit puntje zwart, namelijk, dat van 't zwart vierkantje rechts onder Geluk en vrede of twist en tweedracht. Wat wilt ge Voor- hen stemmen wij. Voor de Catdolieken Reeds 20 jaren zijn de catholieken aan het bewind. Crisissen hebben zij te door worstelen gehad, maar toch moet men bekennen dat de klippen gelukkiglijk zijn te boven gekomen, dat hun wijs en matig bestuur vrede aan ons land, voorspoed en vooruitgang aan ons volk heeft verzckeid, en dat ieders recht wordt gehandhaafd en ieders vrijheid geëerbiedigd. EJV De nijverheid is met reuzenschreden vooruitgegaan. Wat zeker is, is dees, schiijft de Chronique van 5 December 1901, dat er nooit een tijdstip geweest is vergelijkbaar met het onze van eenen zoo merkelijken als algemeenen voor spoed. De handel bloeit en blijft bloeien, dank de rust en het vertrouwen van het publiek. Waar orde is, gaan de zaken en de orde wtet onze Regeering te doen heerschen. Delanubouw is heropgebeuid, do toe stand op den buiten is verbeterd, alhoe wel, wij bekennen het, alles voorzeker nog niet is gedaan. De werklieden hebben hun lot zien verzachten. Vele maatschappelijke wet ten zijn gestemd die andere volkeren ons benijden. Wat zal de liberale Journal de Mons thans zeggen als zij een blik werpt over onze arbeidswetgeving, zij die over jaren reeds zulke kostelijke bekentenissen af legde. Zij schreef I)e catholieken die vastberaden hetmaatschappelijk vraagstuk beginnen op te lossen, hebben België ge plaatst op DEN EERSTEN RANG der volkeien... Die hervormingen zijn door de groote westersche mogendheden aangenomen geweest als bijna vol maakte toonbeelden. Vruchteloos trachten onze tegenstrevers de werken der catholieken te kleineeren, hunnen invloed te loochenen. Eene oprechte, waarheidsgetrouwe be oordeeling mag men van hen niet ver wachten zij is immers hunne veroordee- üng. Toch zijn bewijzen genoeg voorhanden om de uitmuntendheid van het werk onzer Regeering en van de caiholitke Partij te doen uitschijnen: Roepen wij de aandacht op i° de goedkeuring van vreemden. 2° de bekentenissen van onze tcgenstre- veis die niet altijd hunne stelselmatige albrekerij hebben uurven of kunnen vol houden. 3° de bekomen uitslagen. i° De goedkeuring van vreemden. Het Journal des Débats is een ernstig liberaal blad van Parijs, In een nr van October 1900 lezen wij li Op het huidig oogenblik worden de Belgen, welke wij steeds als naapers aan den kaak stelden, zelf overal nageaapt, niet alleen onder oogpunt van nijverheid maar nog in zake van wetgeving. Dit blad mocht zoo spreken. Tweemaal reeds heeft men te Parijs niets beters ge vonden dan onze wetten af te schrijven. Die eer is te beurt gevallen aan onze wet van 7 Augusti 1889 nopens de werkmans woningen en aan onze wet nopens de inrichting van nijverheid- en werkrech- tersraden Deze laatste is zelfs in volle Parlement door een socialistischen minister, M. Mil- lerand, opgehemeld. Frankrijk is nochtans een land van zuiver Algemeen Stemrecht en toch heeft het eene wet ovcgenomen die bij ons door de oude Cynskamer was ge stemd Is er een welsprekender feit Duitschland staat aan de spits voor zijne arbeidswetgeving. Dal is waar, maar niet tegenstaande weten zij dat er bij ons iets is teleeren.en wij hebben het bezoek van afgeveerdigden gekregen die onze maat schappelijke inrichtingen, hare werking en invloed zijn komen studeeren. Luid ruchtig lieten zij hunne goedkeuring hooren. Een Duitsch protestantisch blad be oordeelde ons land in den gunstigsten zin en voegde er bij Dank aan zijn Staatsbestuur in België als aan htt hoofd der natiën gesteld het bezit de eerste sociale inrichtingen der wereld 20 I>e bekentenissen der tegenstrevers. Kiezen wij er een koppel uit den hoop; de reeks zcu te lang zijn. Wie het meest de Catholieke Regeering afbrei kt, is wel de laaggevallen heer Judas Daens. Voor hem heeft de waarheid op gehouden te bestaan en toch kan hij de oogen voor het licht niet gansch sluiten. In België heeft men vele goede wet ten gemaakt. (Land van Aelst, 10 Au gusti 1902). M. Dupont in de Senaatzitting van 23 December 1897 zegde Dank aan de schikkingen, sedert ver- scheidene jaren in ons rechistreeksch belastingstelsel in het belang der wer- kende klas ingevoerd, dank aan de vrij stellingen aldus door haar bekonen, aan de afschaffing of de vermindering der verbruiKs-belastingen welke nog bestaan, en die veel min dan elders op haar drukken, is de werkmans- klas bijna van al de belasting ont- slagen behalve van deze op den alcool welke men nog zou moeten verhoogen in het belang van het volk. Met dit werk i) van rechtveerdigheid te volledigen zal het gouvernement, buiten de bedriege- lijke beloften van een socialistisch en republikeinsch bewind, aan den Belgi- schen werkman een toestand schep pen welke de arbeider van alle an- i) dere landen hem zal benijden. M. Huysmans in eene onderbreking in zitting van 25 Juni 1901. Wij zijn niet achteruit op Frankrijk dat nochtans een land van algemeen stemrecht is. In tegendeel, WIJ ZIJN VEEL MEER VOORUIT.» Socialist Picard in den Senaat Het IS STELLIG DAT DE CATHOLIEKEN OP MAAT SCHAPPELIJK GEBIED REEDS VEEL HEBBEN GEDAAN Voorzeker zou er sneller op dien weg kunnen vooruit gegaan worden, maar dat belet niet dat wij moeten bekennen dat de huidige Regeering reeds goede maat schappelijke wetten maakte. Wij staken. Als onze tegenstrevers zoo spreken dan moet de waarheid wel de oogen uitsteken want vooraleer ze te be kennen, moet de vijand water en bloed hebben gezweet. 3° He bekomen uitslngen. Enkele feiten. Zooveel mogelijk laten wij het woord aan onze tegenstrevers. Bij de weerde der vaststelling komt nog deze zich voegen van de bekentenis Wij hebben eene wet op vrouwen- en kinderarbeid. Welhaast zal geene enkele vrouw in de diepte der mijnen meer werken de hihrcheuses zijn, op enkele uitzonderingen na, verdwenen.» (Réforme). Wij hebben eene wet op de Werkmans woningen, strekkende om den eigendom van hunne haardsteê aan de werklieden te vergemakkelijken. La Chronique van 12 Juli igo5 bewijst dat het voorzeker get-n schijnwet is, eene visicatorie op een houten been. Weet men, schrijft dit blad, dat de wet op de Werkmanswo- 9 ningen aan meer dan ÏO <liii/.<*n(l vvtii'Klioclen, huisvaders, toege- laten heeft eigenaars van hunne woning te worden In dit cijfer komt de provincie He- 9 negouwen bijna voor de helft. 9 Ook schrijft de anticlerikale a Gazette de Charleroi Indien de maatschappijen voor 't bou- wen van Werkmanswoningen hare ont- n wikkeling volhouden en met dezelfde snelheid vooruitgaan, welke werkman zal, binnen een kwaart eeuws, zijn huis niet bezitten Dat zal zeker de beste b waarborg zijn voor 't behoud van den b eigendom. In on Arrondissement hebben wij het geluk verscheidene maatschappijen voor het bouwen van werkmanswoningen te bezitten. Wij hebben er eene te Aalst, eene te Ninove, eene te Geeraerdsbergen en zij hebben reeds vele, vele werklieden voorgttholpen. De werklieden welke een eigen huis zouden verlangen kunnen zich gerust tot hen wenden. De rt gistratierechten voor den aankoop of verwisseling van kleine eigendommen zijn aanzienlijk verminderd de werk manshuizen zijn ontslagen van de perso- neele contributie Wij hebben eene wet op de pensioenen voor oude werklieden. FrnnkrijU lutiil van Z. A. hcell er geene. Als overgansmaatregel worden aan behoeftige werklieden jaarlijks een toelage van 65 fr. geschonken. Op 10,000 Belgen genieten 260 dit pensioen. Zonder de lasten met een centiem te verhoogen kan onze catho lieke Regeering er jaarlijks meer dan 1» niillioeu aan besteden. In 't algemeen hooit over de werking der catholieke Partij de liberale heer Couderlitr in 1902 0 S dert 10 jaren hebben de catholieken overal bonden en vereemgingen ge- stic .t, lanubouwcomicen, vrije en kende syndicaten, verzekeringen voor het vee, voor de paarden, kweeksyndi- 9 caten, lanbouwieengilden, Raiffeisen- 9 kassen, inkoop en verkoopkantoren, samenwerkende melkerijen, vereeni- gingen tegen den brand en den hagel, 9 syndicaten voor den aankoop van meststoffen, zaad en machienen, land- 1) bouwkringen, kringen voor vogelkweek. 9 Er waren er bijna 5ooo op het einde van 1901 met 6 middenpunten van han- deling lijk 6 legerkorpsen Leuven, Ath, Gent, Brugge, Aarlen, en Luik en een blad De Boer die op 24,000 nr" wordt getrokken. Dat alles is ingericht 9 geweest op 10 jaren. Men moet beken- nen dat zulks eene krachtdadige wer- 9 king vereischt. 9 Gansch die inrichting heeft een 9 overgroote vooruitgang voor het 9 stoffelijk leven op den buiten teweeg- gebracht. De buurtspoorwegen van hunnen kant hebben er toe bijgedragen. Hedendaags koopt de landbouwer zijn mest, zijn zaad. machienen en werk- tuigen aan den prijs in 't groot, dank 9 aan zijne coöperatief hij verkoopt zijne melk, zijne boter,zijne voortbrengselen, zijne beesten zonder kostelijke tus- 9 schenhandelaar dank aan zijne coöpe- 9 ratief... Ook hoort men niet meer spreken van landbouwcrisis, van klachten van buitenlieden De liberale schrijver stelt daartegen wat de geuzen hebben gedaan en met tranen in de oogen, met weemoed in de stem moet hij uitroepen 0 Zij hebben niets gedaan. Liberale Samenwerke Maat schappijen, er bestaat geen enkele Eene lange lijst is er op te maken van de wetten door onze catholieke Regeering, door onze catholieke Partij gestemd. Som men wij er eenige op. Wet op het betalen van het dagloon, die aan de banmolens een einde stelde. Wet om de misbruiken der Armbesturen te beteugelen Wet op de nijverheids- en arbeidsraden; Wet op de bescherming der kinderen van rondreizigers Wet op de onkosten van het uitzetten der pachters Wet op het toezicht van gevaarlijke of ongezonde werkhuizen machienen enz. Wet op de voorwaardelijke veroordee lingen vrijstelling Wet op den arbeid van vrouwen en kinderen Wet op de kostelooze hulp voor het gerecht Wet op de Werkmanshuizen. Zij stelt de woning der arbeiders vrij van de persoonlijke belasting zij vergemakke lijkt het aanwerven van den eigendom Wet op de kostelooze geneeskundige hulp cn openbare liefdadigheid Wet op het vervalschen der eetwaren Wet op het instellen der verzekerings kas Wet op de maatschappijen van onder ling! n Bijstand Wet op de beroepsvereenigingen Wet volgens welke de persioenen en zekeie jaarwedden maandelijks moeten betaald worden Wet op de vergoeding der soldaten, eerst 10 frank, daarna 3o fr. waarvan de ouders de helft genieten. Wet op het vrijwilligersleger Wet op de Werkmanspensioenen waaraan de Regeering jaarlijks millioenen en millioenen besteed Wet op de werkhuisreglementen Wet op de werkongevallen De toestand der werklieden van den Staat is verbeterd. Hoort wat de heer minister Liebaert zegde den 3o Juli 1901: Alzoo heb ik, gedurende het enkele jaar 1900 voor de bedienden en de 9 werklieden van mijn departement vcr- 9 beteringen toegestaan die voor mijn 9 budget een gezamenlijke en voortdu- 9 rende last van 678,224 franken uitma- 9 ken. 9 Ziedaar slechts een kleine schets van het bilan der catholieke Regeering. Al die wetten zijn gestemd niettegen staande de oppositie van de liberalen en soms ook van de roode en groene socialisten De werklieden weten thans wie hunne vrienden zijn, wie voor hen iets deed, wie hen beschermde ook zullen zij zich dankbaar toonen en voor de catholieken stemmen opdat het begonnen werk tot goed einde moge gebracht worden. I Wij moeten eene bijzondere meld.ng maken van de gunsten door ons ministe rie aan de vrienden van den buiten toege staan. Zijne werking en hare goede ge volgen zijn onloochenbaar Hooren wij vooreerst een tegenstrever In antwoord op eene haatvolle rede voering vroeger door M. Bara, te Tem- pleuve uitgesproken, zegde M. Hambur- sin M. Bara zegde zooeven dat de catho- 9 lieke Regeering niets heeft gedaan voor d de landbouwers. g Hewel ik zal zoo rechtzinnig zijn n te bekennen dat de catholieke Re- geering iets gedaan heeft voor de landbouwers en dat wanneer zij wilde wetten maken in hun voordeel ze geene andere tegenstrevers dan Bara en zijne liberale vrienden heeft ontmoet. 9 Zij, de liberalen, zij deden niets voor 9 de landbouwers. In 1878 waren er ter 9 begrooting van landbouw 16 millioen ingeschreven. In 1879 gelukten er de 9 liberalen in het bewind te veroveren en 9 hun eerste werk was die toelage te be- 9 snoeien en ze te verminderen tot fr. 9 2.800.000. 9 De landbouw heeft eene gansche om keering ondergaan. De verkoop van graangewassen levert geene winst meer op de veestapel, melk, boter, kaas, enz. en de bijzondere culturen zijn de bronnen geworden waaruit wel stand voor den buiten is gevloeid. Die nieuwe richting heeft ons Ministe rie begrepen en er naar gehandeld. De eerste behoefte was vakonderwijs. Daaraan heeft de Rekeering aanzien lijke sommen besteed. De landbouwer moest op de hoogte gebracht worden der hedendaagsche noodwendigheden. Schier overal zijn lessen en voordrach ten gegeven over landbouw, veekweek, hofbouw, moes- en boomteelt toelagen zijn geschonken aan de vrije gestichten die het landbouwonderwijs op hun pro gramma brachten dat onderricht is ingevoerd in de gestichten van den Staat. Dit alles ging natuurlijk gepaard met zekere vereemgingen, bonden, syndicaten en samenwerkende maatschappijen die overal dank aan de edelmoedige opoffe ring der catholieken als uit den grond op rezen. Het gelukkig gevolg daaruit stelt de liberale heer Caudelier in de Chroni que van 5 April 1902 vast, als hij schiijft: Dank aan deze reeks vernuftige in- richtingen is de opbrengst eener boer- o derij van tien hectaren met s5oo fr. geklommen. Die heer had volgens hij zegde, zeer nauwkeurige berekeningen gemaakt. De volgende cijfers zullen een gedacht geven van de opofferingen die de catho lieke Regeering zich getroost om het land bouw onderwijs te verspreiden. Zij heeft daartoe uitgegeven: van 18841888 de som van 2,i36,5oo fr. van 1888 1892 de som van 2,934,950 fr. van 1892 1896 Je som van 3,212,375 fr. van 18961900 de som van 3,794,545 fr. van 1900 1901 de som van 2,370,333 fr. Totaal 14,448,703 fr. Meer dun 141 millioen fr! moest beschermd worden om de kweek ervan winstgevend te maken. De catho lieke Regeering voerde inkomrechten in op het vleesch terwijl het ongemalen graan vrij van lasten mocht inkomen Wat heb ben de liberalen en socialisten er tegen gedonderd Zelfs de lasten op de haver konden zij niet lijden En nochtans die rechten kon de voeding der werklieden niet in prijs doen stijgen. Dat was niet genoeg. Het vee is blootgesteld aan sterfte en besmettelijke ziekten. De Regeering voer de vergoedingen in voor de dieren die moesten afgemaakt worden. Dat beliep voor de paarden en runde ren in 1895 tot 538,206 frank, in 1896 tot 814,878 in 1897 tot 1,137,892 in 1898 tot 1,285.706 in 1899 tot 1,246,563 in 1900 tot 1,517,209 in 1901 tot 1,260,560 Het zij als totaal van 1884 tot 1901, de schoone som van 10,268,498 frank be- loopen Van 1898 worden de afgemaakte zwij nen ook vergoed en werd daarvoor uit gegeven in 1899 de somme van 14,068 fr. in 1900 de somme van 16,569 in 1901 de somme van 14.912 fr. Dat is te zamen de somme van 45,549 fr. Hoeveel, Landbouwers, gaven u de liberalen BIJNA NIETS! Hoe beter onze veestapel is, hoe winst gevender de veekweek moet worden. Tot het verbeteren, tot het veredelen van ons koeien- en paardenras gaf ons catholiek Bestuur wederom aanzienlijke sommen uit. Te zaam geteld van 1885 tot 1900 be draagt zij een totaal van meer dun 4, millioen I Om de voortbreng-.t te vermeerderen, om zekere zaken winstgevend te maken zijn bonden en vereemgingen noodzake lijk. De Regeering vergemakkelijkte het ontstaan ervan, zooveel zij maar kon. Zij gaf toelagen aan de opgerichte Maat schappijen, premien hier en daar, koste looze lidmaatboekjes, enz. Voortbrengen is niet alles de produk- ten moeten aan den man gebracht wor den. In dien zin deed de Regeering wat zij kon. Goede verkeermiddelen zijn er dringend voor noodig. De wegen liet ons catholiek Bestuur verbeteren en uitbreiden. Veel geld is daaraan uitgegeven. Van 1890 tot 1894 wierd daaraan 25 millioen besteed, van 1895 tot 1899, de kolossale som van 42,144.183 waarvan het Staatsbestnur een ruim deel had te dragen De buurtspoorwegen die leven op den buiten brengen en belangrijke punten met elkander of met eene statie verbinden vormen heden reeds een wezenlijk net. En nog zal het uitbreiden Op de ijzerenwfgen zijn halten en standplaatsen bijgekomen. Op de treinen van den Staat genieten voor het vervoer de landbouwvoortbreng- selen een groote gunst. Wie, werklieden, heeft de werkmans- treinen ingericht Wie heeft de week abonnementen in voege gebracht De catholieken 1 Voor een spotprijs kunnen de werklie den kilometers ver reizen, kunnen zij wijd van huis wel betaald werk vinden. Zou het zoo zijn, zonder dit gemakkelijk en goedkoop vervoer Zelfs onze tegenstrevers hebben de Regeering er over gelukgewenscht. Hoort Anseele dc leider der socialisten in de Kamt-rs den 22 April 1898. a Ik bestatig dees feit (de inrichting i> van werkmanstreinen en van week- kaartjes) en ik wensch aan den achtbaren heer minister Vandenpeereboom geluk, dat wij heden voor het vervoeren der werklieden de laagste tarieven heb- ben van gansch Europa I a Ziet, Kiezers dat doen de catholieken. De andere groen, blauw of rood, zij spot ten met de boeren en werklieden of zij be perken zich bij beloften Beloven is gemakkelijk, maar dat helpt de boer toch ook niet verder. Wie een belover gelooft, wordt gefopt, is bedrogen. Is het zoo niet op de mark ten en fcoren met de tandentrekkers Wij zouden ook onze landbouwers willen overtuigen dat hunnen vooruitgang, dat hun welzijn en hun belang eng, zier bng met het behoud van het catholiek Ministerie is verbonden. Wat heeft men gezien in 1878 Pas waren de liberalen aan 't roer of er wierden maatregelen genomen ten ra- deele van de landbouwers. Men beroofde ze, zooveel men kon van hun stemrecht f Waarom Omdat altijd de landbouwers grooten- deeis aan de catholieke Partij zijn ge trouw geweest. Men wilde de boeren straffen omdat zij voor den Godsdienst zijn, voor hun Geloofomdat zij voor de catholieken stemmen. Db liberalen heb ben WRAAK GENOMBN. Wat vroeger was, zal nog gebeuren,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1