Het stoffelijk leven Brief van een liberaal. Hopplanters Nieuwerkerken. z7ndavgerl£ Handschoennaaien. Fameuze jannen Zondagrust. Aalst.—Werken. Tegen den minderen man. Statie Santbergen. Appellerre. M0™ schrii" De liberalen zijn erg boos op de land bouwers zij schelden ze uit voor barba ren en pijpekoppen, voor geloovige ploegen enz. zij slingeren hun allerlei hatelijke verwijtingen, hoon en laster naar 't hoofd. Ge moest eens hooren met welke verachting zij spreken van den buiten De socialisten doen hetzelfde. "Voor tien zift «ij, landbouwer», hartelooze, versteende memchcn, bunkerend naar geld en goed, die meer uw kalt bemint dan uwe vrouw of uw kind Stelt die mannen aan 't bestuur en we vragen u moogt gij u iets van verwachten? Zullen zij iets doen voor u Nooit Gij zijt hunne vijanden en zij zullen u opofferen aan de belangen van hunne vrienden. Vergeet ten slotte niet dat kiezen voor M. De Backer, Groene Pie en con- SOORTEN, HETZELPDE IS ALS STEMMEN VOOR een geus of een socialist. Gij verzwakt het ministerie, gij bewerkt zijn val. Als de catholieken vallen dan komen de geu zen en de socialisten aan't roer. Wat zij er zullen doen gaan we straks zien. De DAENSISTEN ZULLEN MET DE GEUZEN MEÈ- BOBNLIJK ZIJ TE NlNOVE HEBBEN GEDAAN 1 Heeft M. De Backer wel eens met de catholieken gestemd sedert het Land van Ablst liet hooren dat zijn eerste oven brood was mislukt. En zie de arme jon gen had niet gestemd met de catholieken; hij had zich onthouden 1 M. De Backer stemde regelmatig met de socialisten is in België zeer goed koop en dat is veel te danken aan de maatregelen door ons catholiek Bestuur genomen. Veel lasten op de eetwaren en gezonde dranken zijn afgeschaft of merkelijk ver minderd. Een enkele is vermeerderd die die op den alcool. Maar is het misbruik van den genever niet de oorzaak van het ongeluk van vele huishoudens Waardoor wordt in vele families ge krakeeld Door den drank. Waardoor gaan velen achteruit Door dan drank. Wierd er niet gedronken, vele, vele huis moeders zouden geene tranen storten, geene kinderen zouden om brood moeten schreien. De genever is een ongeluk. Wij moe ten die plaag bestrijden. De lasten zijn dus verminderd. Moe ten wij gewagen van de lasten op den koffie, op den thee, op de suiker, op het bier Doch niét noodig. Eene partij in België toont door hare daden dat zij den werkman bemint, de belangen der landbouwers lief heeft, dat zij ma tig en wijs bestuurt, dat zij recht en vrijneid van den tegenstrever hand haaft en eerbiedigt. En die partij is de catholieke Partij. Buiten haar is het overal dwang en rechtsverkrachting. (Vervolg Donderdag 26 Mei, groot nummer). was predicatie in de woestijn. Ze zijn met volkomene machteloosheid geslagen want er ontbreekt hun 't noodige gezag om iets te verkrijgen voor de hopplan- ters. Hopplanters gij hebt het woord van onzen eersten Minister u Wij zullen de hop redden 1 Uwe plicht i6 dan ook de heer Minis ter te steunen... En hoe kunt gij hem steunen Met allen zonder onderscheid voor de Catholieke Candidaten te stem men... Gij weet het bij ondervinding, Hop planters, hoe talrijker men is om eene zaak te verdedigen, hoe vlugger, hoe zekerder, hoe gemakkelijker zij vooruit gaat. Werkt dan krachtdadig mede om de verkiezing van onzen vijfden Catho lieken Candidaat, M. Moyersoen te verzekeren. Hopplanters 1 allen dus gestemd RECHTS OKDER ï*r 4. Mijnheer de uitgever van Denderbode Laat een overtuigden liberaal toe, de Kiezers te waarschuwen tegen een mis bruik dat hem doet klaar zien in de recht vaardigheid der Groote liberale Partij van ons arrondissement. Al de ichandelijke kiesmanoeuvers die reeds over vier jaar de zegepraal van Mr De Backer op Mr Galle verzekerden worden wederom gebezigd om eenen an deren Candidaat voor M. Rens te doen dorgaan. In de kantons Aalst en Herzele, zijn wij dagelijks ooggetuigen J:" 1 dien Geene grootere vijanden hebt ge dan de liberalen en socialisten. Neen, geene grootere hebt ge want ze werken met kracht en geweld tegen de gelijke inkomrechten. De liberale candidaat M. O. Van der Schueren, brouwer, is de gezworen vijand der hopplanters. Volgens hem moet de vreemde hop en vooral de Duitsche hop, hier vrij van alle inkomrecht mogen inge voerd worden. Hij kan niet loochenen dat hij de petitie der brouwers heeft onderteekend waardoor zij den vrijen invoer der vreemde hop eischen. Maar als M. Van der Schueren alzoo spreekt dan handelt hij veor zijn moe derskindje, in andere woorden, hij werkt voor zijne eigene geldbeurs. En als de hopplanters erdoor lijden,er door ten onder gaan, wat raakt hem dat nu toch als bij er maar wel bij vaart De groenen, MM. De Backer, Daens en andere zeeveraars doen door hun ge- zeever meer kwaad dan goed aan de hop- kwestie. Die groene zeeveraars zijn machteloos, volkomen machteloos om iets ten voor- deele der hop te verkrijgen. Ter Volkskamer wordt er met jajed Daens en zijn sleepdrager sieur Alois De Backer de vijf minuten gehouden. In Kamerzitting van 6 Mei jl. was pater Daens opnieuw aan tateren over de bopkwestie. Nu de heer de Smet de Naeyer, onder brak hem zeggende a Wij zullen de hop redden zon der u Die verklaring van den heer Minister is beteekenisvol. u Wij zullen de hop redden Om aldus te spreken moet den heer Minister de verzekering hebben dat hij de hop redden kan immers had hij die verzekering niet hij zou zulke stellige ver klaring niet gedaan hebben. En inderdaad uit zeer ernstige bron vernemen wij dat het handelstraktaat met Duitschland is onderteekend en dat aan ons land volkomene vrijheid wordt erkend van gelijk rechten te heffen bij den invoer van Duitsche hop in ons land. En aan wie hebt ge dien gelukkigen uitslag te danken hopplanters Aan onze Catholieke Gekozenen van Volkskamcr en Senaat welke de be langen der hopplanters met aanhou dende krachtdadigheid hebben weten te verdedigen. Aan sieur De Backer, jajed Daens, aan gansch 't groene rommelzoo hebt ge niets, niets te danken... Al wat ze in de Kamers en op mtetingeu uitkraamden list. Men aarztle niet den Heer Rens voor een socialist, een republikein te doen door gaan, om van de liberale Kiezers voorkeur stemmen af te bedelen voor een 0 gema tigden monarchist Maar hoe komt het dan toch dat die zoogezegde gematigde monarchist en die republikein op dezelf de lijst van Candidaten voorkomen Dit gaat zijne oude eerlijkheid en zijne liberale grondbeginselen te buiten. Die aangebrande hutsepot valt in den smaak van niemand En het verwondert mij niet te zien dat talrijke rechtzinnige liberalen zulkdanig een walg krijgen van de handelwijze hunner kopstukken dat zij ronduit verklaren voor de Catholieke Can didaten te zullen stemmen, ten einde ten minste bekwame verdedigers hunner stof felijke belangen te zien kiezen. Wij kun nen hen geen ongelijk geven I Immers in de zaak der glucosen en veel anderen hebben de Catholieke Volksvertegenwoor digers getoond dat zij de stoffelijke belan gen zelfs van nijverheden uitsluitelijk uit geoefend door liberalen weten te verdedi gen. Over weinige dagen ontving ik het ver slag der Koophandelskamer van 't Arron dissement Aalst waarvan ik lid ben, en ik las erin dat de Voorzitter der Kamer, een volbloedig liberaal, indien er zijn, er den 14 Dec. 1902, eenen volgenden heil dronk voorstelde aan de Heeren Sena tors Raepsaet, de Kerchove (catholieken) Bernaeyge (liberaal) en aan de Heeren Woeste, De Sadeleer en Bethune onze catholieke Volksvertegenwoordigers, «'t Is dank aan de tusschenkomst dezer ver kleefde mandatarissen, dat onze wenschen en eischen meerendeels, in hoogere krin gen, een goed onthaal genieten, en met welgelukken bekroond zijn. Ziedaar toch mannen die iets beteeke- nen. En 't schijnt mij dan maar zeer billijk te besluiten met den Voorzitter der Handelskamer o In hunne handen zullen onze inte- resten wel geplaatst zijn, en wij mogen de zekerheid hebben dat zij altijd het d noodige zullen doen opdat wij binnen 0 de palen van 't mogelijke zouden vol doening bekomen. Als liberaal, wil ik het volgende bij voegen 't is dat ik weinig verschil vind tusschen onze groote liberale staatsman nen van over vijftig jaar en de gematigde politiekers van het ministerie de Smet de Naeyer. Handel en nijverheid bloeien. Ik kan wel mijne zaken doen, en gevoel mij gansch vrij in mijn geweten onder het j uk der zoogezegde clerikale dwingelandij Ook ben ik vervaard van onzen aange- branden hutsepot van Aalstersche liberale republikeins en monarchisten, en vermits zij zelf ondereen niet 't akkoord en zijn, stem ik liever voor de vredelievende en ordelievende catholieken. Gij moogt het vrij aan uwe lezers aankondigen. Om mijne klienteel niet te schenden, verzoek ik u echter voor 't oogenbhk nog mijnen naam geheim te houden. Het zal echter niet lang meer duren. Indien ik nog twee jaren zulke goede affairen kan blijven doen, onder het orde lievend catholiek ministerie heb gedaan, ieder jaar gemiddeld sluit mijn bilan met 20,000 fr. winst, dan zal ik onafhankelijk zijn van mijne vroegere partijgenoten, en kom ik openbaarlijk in 't strijdperk. In afwachting hoop ik dat vele gema tigde lieden mijn voorbeeld zullen volgen, en blijf ik met achting. Uw medeburger, Een Liberaal van i860. toehoorders waren zeker ten getalle van 60 70, daarvan waren voor de helft ze ker die ook op de Donchistenmeeting ge weest hebben en dan ook nog een tiental vreemdelingen. Eerst voerde Rens het woord, na wat op de regeering gebast te hebben en wat geboft op hunne liefde voor boer en werkman, was zijne grrroote redevoering van stapel geloopen. Dan was het de beurt van den heer Van der Schueren. De liberalen, zegde hij, zijn voor algemeen stemrecht, per soonlijken dienstplicht en verplichtend oaderwijs, juist het tegenovergesteld wat hier eiken vrijen burger verlangt. Over het verplichtend onderwijs zegde hij on der andere dat er in België 5o,ooo kinde ren zijn die niet naar school gaan. Zou hij soms goesting hebben om de kinders die achter d'haag naar school gaan te gaan opzoeken en hen naar school te leiden, dat ware heel zeker een schoon werk voor hem. Dan was 't aan Gustaaf Leveau. ik ge loof dat deze dacht dat alle aanhoorders doof waren, want alle ruiten daverden als hij sprak, het zou ook kunnen dat het was om geheel dt gemeente hem te hoo ren, doordien er zoo weinig aanhoorders gekomen waren. Na zijne medecandidaten bewierrookt te hebben, die volgens zijn zeggen de braafste verdienstelijkste menschen ter wereld zijn, bijzonder mijnheer Rens en Van der Schueren, vergeleek hij zich daarna aan Christus. Deze als hij op de wereld was zegde Geeft aan God wat aan God is en den Keizer wat aan den Keizer is. Leveau doet het zelfde zegde hij. Hij geeft aan God wat aan God is, en den menschen wat hij aan de menschen verschuldigd is. Doch hij bleef niet lang zijn woord gestand, want als hij over den Godsdienst handelde zegde hij dat de liberalen niet tegen den Godsdienst zijn. Had hij zijn woord gehouden dan zou hij toch aan zijne aanhoorders de waarheid gezegd hebben, dat de liberalen hier in België juist met den Godsdienst willen leven, gelijk de liberalen het in Frankrijk doen, kloosters sluiten, de priesters ver volgen en verbannen, geuzenscholen waar noch van God noch van zijn gebod ge sproken wordt, daarbij misschien ook nog het verbieden der Vlaamsche taal, zooals het in Frankrijk met de Bretonsche taal gaat. Doch dat zullen zij voorzeker niet zeg gen, anders waren er zeker geen vier ge bleven, want, is er soms hier of daar nog een die verdwaald is en naar hen wat luistert, toch zouden zij die godsdienst haters hier sito wandelen zenden. Wij verwachten hier met ongeduld de komst onzer Ccatholieke Candidaten, om de nog verdwaalde hunne oogen te openen en met genoegen mag ik zeggen dat de oogst der liberalen hier zal schaars zijn, want te zien naar de opkomst op hunne meeting zondag, smelt hun getal hier als sneeuw voor de zon. aan te bevelen. Deze wenschen werden reeds zeer welwillend door den minister van buitenlandsche zaken onderzocht, dat weet ik. Kwestiën betreffende toltarieven dienen naar een gezamenlijk plan gere geld, dat is zeker, en daar thans onder handelingen met de Duitsche Regeering worden gevoerd, dient er stellig over dat alles voorzichtig en bescheiden gespro ken. Voor dezen tak onzer nijverheid en voor alle andere mogen aanhoudende po gingen, om onze produkten in den vreem de bekend te maken, onzen handel langs om meer uitbreiden zoodat de crisis, die een deel onzer werkersbevolking bedreigt met de welwillendheid der naburige na tiën verholpen worde. 0 Men bemerkte wel dat de liberalen en socialisten nooit een enkel woord spraken, nooit iets deden ten voordeele der met ondergang bedreigde handschoennaai sters. De groene socialisten bekommeren zich ook bitter weinig met het lot dezer talrijke werksters, ze deden er weinig of niets voor. Onze catholieke Volksvertegenwoordi gers, onze candidaten van heden alleen hebben de belangen der handschoennaai sters ter harte genomen en ze met vuur voorgestaan. Daarom ook zullen hare echtgenooten, vaders en broeders uit dankbaarheid stemmen voor de Catholie ke Candidaten, onder Hlr -4. de verantwoordelijkheid der gemaakte wetten moest dragen. Lijk de doktor van Molière heeft de geleerde, zeer geleerde Plancquaert dat veranderd. Doch de jongen heeft zonder het te willen zijne verregaande onwetend heid getoond. Hij weet niet dat de wet op de jacht dagteekent van 7 Februari 1881 en dat wij alsdan met het fameus vrijmetselaars ministerie geplaagd waren. Eene wet van 1881 wrijft hij de catholieken aan M. Plancquaert ziet liever een vrijmet selaar in de Kamers dan een catholiek en daarom staat hij leerken aan een geus 1 Onze maatschappelijke wetgeving, werk van ons catholiek ministerie telt voor dien zonderlingen volksvriend niet. Hij acht alleen wat de liberalen doen zul len den schooloorlog herinvoeren lijk M. Daens het bewijst in zijn Land van i5 Mei 1.1. Dan zullen de werklieden brood kunnen koopen Dan zullen de daghuren ver meerderen en werkuren verminderen Christene menschen gij zult voor een man die slechts voor doel heeft de geuzen te helpen niet kiezen. En dat is het werk van M. Pie Daens hij zelve kan nooit gekozen worden, hij heeft slechts de 2de plaats Wie voor Pie Daens stemt, stemt voor de geuzerij, voor Kerkvervol ging en Schooloorlog. men de liberale candidaten hier meeting geven bij de Weduwe Van Sande recht over de Kerk. De maeting toegezegd om 3 uren is slechts oin 5 uren kunnen begonnen worden. Er was hier eene be- gravi nis van een der werklieden van het huis Dclhaize van Brussel die eene groote deputatie daarom gezonden had. Na dat die pltchtigheid gedaan was heeft het volk zich in de naburige her bergen begeven daardoor komt het dat er 60 of 70 liefhebbers in de meeting- herberg waren. Als sprekers de Hceicn Rens, Van der Schueren en Leveau. De Onze catholieke vertegenwoordigers in Volkskamer en Senaat houden zich gedu rig onledig met het zoo gewichtig vraag stuk der handschoer-nijverheid. Geene gelegenheid laten zij ontsnappen om de belangen der werksters met krachtdadig te verdedigen. Onze geachte lezers zullen zich de re devoeringen ter Volkskamer door onze Volksvertegenwoordigers over de kwestie uitgesproken herinneren. In den Senaat wtrden hunne belangen ook vurig verdedigd en namelijk bij de beraadslaging over het budget van bui tenlandsche zaken door onzen aclit- Imi-e Senator M. de baron B- ugeen de Rerchovo d'Ex- aerde. Wij laten hier een uittreksel zijner merkwaardige redevoering volgen Thans slaak ik nogmaals een angst kreet, met het oog op eene zwaar be dreigde nijverheid, die vooral werk ver schaft aan talrijke gezinnen in het arron dissement, dat ik hier vertegenwoordig ik bedoel het handschoennaaien. Het werk wordt, op den buiten, ten huize gedaan. De vrouw moet er haar ge zin niet om verwaarloozen, noch de moe der hare kinderen ook de meisjes blijven onder de hoede harer ouders. Het is eene echt huiselijke nijverheid, in zedelijk op zicht dus uitmuntend. Niet minder belangrijk acht ik ze in stoffelijk opzicht. Talrijk zijn de handen die zij bezig houdt, in de laatste jaren nam de nijverheid nog beduidend toe. Volgens de jongste algemeene optelling voor nijverheid en ambachten, in 1896, waren er in 't arrondissement Audenaarde 1,337 handschoennaaisters in igo3 ech ter, volgens nauwkeurig onderzoek, telde men er boven de 4,000. 1 In het arrondissement Aalst zijn er nog meer. Schat men haar gezamenlijk aantal op 8 tot 10,000, dan overdrijft men niet. Veel geld woidt aan loon verdiend eenige millioenen per jaar. Die hulpbron verliezen ware een onheil voor duizende Belgische gezinnen. Deze nijverheid is in gevaar, wijl Duitschland een recht van 2 fr. 5o c. per kilogram wil stellen op handschoenen die als doorvoor naar Bel gië worden gezonden en na genaaid te zijn, naar Duitschland weergezonden worden. n Toen dit inzicht bekend werd, ver wekte het natuurlijk ontroering in de be langhebbende streek. Afgeyeerdigden uit die streek kwamen naar Brussel om hun ne Volksvertegenwoordigers en Senators te verzoeken, hunne belangen bij te Re geering voor te staan. Verzoekschriften werden door duizenden arbeidsters on derteekend. n De bestendige commissie voor nij verheid onderzocht die en beval ze een parig bij de Regeering aan. Ik ben zoo vrij de belangen dezer talrijke werkersbevolking bij de Regeering Hnfatnrip Donderdag Hoogdag nUlSldUtJ. vap o L H Hemel vaart, na d'Hoogmis, was het vergadering der kiezers van Hofstade. M. BEYAERTvan Brugge was verwacht om ons over den politieken toestand van ons land en over de aanstaande kiezing te spreken. Wij verwachtten veel van dien vermaarden redenaar en nochtans onze verwachting was ovei troffen. Hij heeft ons den politieken toestand van ons land meesterlijk beschreven. Hij heeft ons met de bwijzen der geschiedenis van ons land in de hand, klaarlijk voor d'oogen gelegd dat het liberalismus nooit anders beoogde dan de vernieling van Kerk en Godsdienst en dat de tegenwoordige liberalen verre van hunne voorouders te verloochenen nu rechtuit zeggen hetgeen zij voortijds ver- duikten, dat zij oorlog voeren tegen de heilige Kerk en hare Dienaars tegen Godsdienst en al wat ons duurbaar is... Een christene mensch, zegde de spreker, die in zulke omstandigheden voor de libe ralen zou stemmen, zou eene ware verra derij tegen zijne Moeder de H. Kerk ple gen. De socialisten en de daensisten hebben ook hun paart gekregen. Oh wat heeft die spreker klaar bewezen dat de daensisten den wagen der liberalen en der socialisten helpen vooruit steken met altijd voor hen en met hen te stemmen in de Kamers met de catholieke kiezers uit de rangen van het goed leger te trekken door alle soorten van beloften en vaische beschul digingen, om ze tegen Kerk en Godsdienst te doen strijden met onze catholieke macht op die wijze te verminderen en deze der tegenpartijen te vermeerderen. Het is maar in België alleen dat men dit schouwspel kan aanschouwen dat twee priesters die er aan houden hunne klee deren van priester te bewaren niettegen staande de bevelen van hunne Overheid, twee priesters die er aanhouden dat hunne partij christene partij genoemd worde, dat die twee priesters met gansch hunne partij, hand aan hand met de grootste vijanden van Christus en zijne Kerk, werken en stemmen tegen al wat de ware christene mensch beminnen en eerbiedigen moet. Oh wat heeft die machtige spreker ons die mannen wel beschreven wat ziet hij klaar in den toestand van ons Belgenland. Moesten die gasten, liberalen, socialis ten en daensisten aan het beheer van ons land geraken, welke schrikkelijke gevol gen, voor den vrede en voorspoed en al de belangen van Godsdienst en Vader land. Al die belangen door het catholiek Bestuur zoo wel verdedigd en daarom moeten wij voor de catholieken stemmen voor de overwinning van den Catholieken Lijst werken uit al ons macht. Eene uur lang heeft M. Beyaert ons over al die zaken gesproken met den grootsten bijval. Iedereen was content, iedereen was overtuigd en versterkt in zijne overtuiging, en iedereen was den weisprekenden Conferencier dankbaar voor al het goede dat hij door zijne krach tige aanspraak onder ons te wege gebracht heeft. Na dat de redenaar geëindigd had heeft M. de Burgemeester M. Jean Possemiers, M. Beyaert hertelijk bedankt in den naam van al de kiezers en hij heeft er bijgevoegd dat zij allen uit overtuiging en dankbaar heid den 29 Mei aanstaande hunne plich ten van catholieke en ware christene kiezers zullen volbrengen. Het zijn mij de gasten, de groene demo craten. Zij spieken en schrijven met een beslag alsof zij alle verstand en geleerd heid in pacht hebben. En het is, och erme zulk een mager beestje. Nochtans de eerste vereischte om in de Kamers wat goeds te verrichten en invloed te winnen is toch van op de hoogte te zijn en eenige kennis te hebben. De fameuze lieutenant van M. Daens wiens onwetendheid wij meermaals heb ben aangestipt, schrijft in Klokke Roe land waarom hij niet voor de catholieke behouders kan stemmen. Wie heeft er, zegt hij, de hatelijke, strenge jachtwet gemaakt die jaarlijks 't leven kost aan dertig boeren, gendarmen en jachtwachters De catholieke behou ders. Zie dat is er, nu toch eenen goed op de hoogte De jachtwet het werk der catho lieken Dal is nieuw. Wij hadden altijd gedacht dat het de meerderheid was die ITït ïtni'ttt Verleden Zondag 5raohten onze hoogge achte Heeren Volksvertegenwoordigers ons een bezoek. Reeds lang voor het ge stelde uur vulde eene groote menigte het ruime lokaal der oude Catholieke school, en geestdriftige toejuichingen begroetten het intreden der representanten. In warme bewoordingen dankte de Heer De Sadeleer, de aanwezigen voor het gul hartig onthaal en hunne talrijke opkomst, en wees erop, dat Burst immer dezen steunde, die fier de vlag opsteken waarop geschreven staatGodsdienst, Taal, Va derland, en dat, sinds die vlag op het paleis der Natie te Brussel wapperde, vrede en voorspoed heerschten in het land, landbouw, nijverheid en koophandel heer lijk bloeiden en België, met reuzenstap pen, de baan van vooruitgang en maat schappelijke welvaart opging. Beurtelings namen dan de Heeren. Moyersoen, Pieraert, Baron de Bethune en onzen gevierden Woeste het woord, om het Catholiek, volksgezind programma waarvoor ze steeds hunne beste krachten veil hadden, te doen kennen, en deden uitschijnen, en dat dit programma, trouw sinds twintig jaren gevolgd, den werk- mans- en boerenstand, voorheen verdrukt en vernederd, had opgebeurd dat socia listen en liberalen slechts ten doel hebben iedereen slaaf van den staatsgod te ma ken eenieder zijn wettig bezit te ontne men, het huisgezin te vernietigen en de schoone ziel van 't kind aan God te ont- rooven. Moet ik zeggen dat al die redevoeringen op daverend handgeklap werden onthaald en de goedkeuring van al de aanhoorders verwierven Onze geliefde Heer Pastoor dankte daaina de Volksvertegenwoordigers voor de talrijke weldaden en gunsten, door hen aan tal zijner parochianen, zonder onder scheid van denkwijze bewezen en zette eenieder aan, trouw, zonder vaèr of vrees, zijne plichten van kristen burger te kwij ten, getrouw te blijven aan 't geloof der vaderen, aan dit geloof, voor welks be houd er. bloei, met de penningen der diep- geloovige Burstenaars, eenmaal die prach tige school werd opgericht onder 't gezang Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind I En neen zij zullen haar in Burst niet hebben, want in den Catholieken grond onzer gemeente zal het blauwe, roode, groene zaad nooit ontkiemen, noch gedij' en, al zaaide men het nog in de schaduwe van schuren en bruggen Ze eten in Burst geene salade van de meerschen al waren ze dan nog uitge- haagd, noch koopen druiven die te taai of te rijnsch zyn Dit is de eenparige eed der echte Burstenaars: Zij willen God lijk hunne va&dren Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 22 Mei 1904, (Sinxen), M. Bonner, Bisschopstraat, Maandag 23 Mei, (2de Sinxendag), M. Ghysselinckx, Molenstraat. Te gelegenheid van 't onderzoek der begrooting van de buitengewone ontvang sten en uitgaven voor het dienstjaar 1904, stelde M. baron de Béthune de volgende vragen vraag. Voor hoeveel zijn de wer ken te Aalst, sedert acht of tien jaar be gonnen, begrepen in het cediet van 5.35o.ooo frank, Art. 3a,i° Wanneer worden die werken aanbe steed en tegen wanneer voorziet men dat ze eindelijk voltooid zijn? antwoord. Eene som van 5oo,ooo frank is voorzien voor de werken, te Aalst uit te voeren in 1904. De ophooging van de statie en het leggen der brug over den Dender zullen beginnen gedurende het zomergetijde. Het is niet mogelijk een datum te be palen voor de voltooing van al de werken te Aalst. Vraag Hoe staat het met de ont worpen herstelling van de gruote baan van Brussel naar Oostende op 't grond gebied der Stad Aalst, voor het gemakke- ijker verkeer der automobielen, aan de brug en aan de vier draaien der Brabant straat, aan de zoo gevaarlijke draaien bij de Sint-Martenskerk en op de andere ge vaarlijke plaatsen van bedoelde baan Zijn die werken begrepen onder die voor welke kredieten op de Begrooting zijn uitgetrokken Antwoord. a Het Bestuur voor Bruggen en Wegen is thans bezig met de opmetingen welke noodig zijn voor de omstandige studie der verbeteringen, aan de groote wegenis op 't grondgebied van Aalst. Vraag. «De stad Aalst vraagt, om gezondheidsreden Ti, den Ouden Dender te overwelven (gedeelte gelegen tusschen de Hooge Vesten en het Moutmolengat). Het Bestuur van Bruggen en Wegen moet de plans opmaken en is sedert twee jaar belast met de studie van dat werk. Zijn die plans uitgevoerd en is de gelde lijke bijdrage der Regeering voor die wer ken verzekerd door de kredieten op deze Begrooting uitgetrokken - Antwoord. Het overwelven van den Ouden Dender, te Aalst, om gezond heidsredenen door de Stad gevraagd, valt ten laste van de Stad, behoudens toelagen door Provincie en Staat te verleenen. In voorkomend geval, zal Staats toelage ge nomen worden op de Begrooting van het Ministerie van Landbouw. (Art. 32 Aan moediging voor verbeteringen welke be lang opleveren voor de openbare gezond heid.) De regeering is geneigd om den in genieur van Bruggen en Wegen in het gebied te machtigen het ontwerp der wer ken te bestudeeren en op te maken indien de Stad het aanvraagt. De liberale redenaars en penlakeien varen in hevige woede uit tegen al wie de werklieden en landbouwers helpt door woord of daad, in het stichten van bon den, vereenigingen waaruit deze laatsten voordeel of profijt trekken. Volgens die liberale heeren zou dat niet mogen gebeuren. Men zou de werk lieden en de landbouwers aan hun lot moeten ovelaten, 't is te zeggen, hun niet mogen behulpzaam zijn en ze maar in nesten laten zitten. Willen werklieden eene maatschappij van onderlingen bijstand stichten, laat maar betijen en geraken ze er niet door, wat raakt het ons, zeggen de liberalen. Willen-de landbouwer eene raffeisen- kas, een' veeverzekering, eene melkerij stichten,laat ze maar doebberen en weten ze er geenen weg meê dat ze maar verlo ren loopen, schuifelen de liberalen. Maar dat moet toch niemand verwon deren.De liberalen zijn Manchesterianen in andere woorden, mannen van laat maar gaan lijk 't gaat. Voor de liberalen bestaat er immers geene maatschappelijke kwestie. M. de Minister Liebaert komt aan onze catholieke volksvertegenwoordigers den volgenden brief te schrijven: Ik heb het genoegen UEd. aan te kon digen dat ik het plan kom goed te keuren der vergrootingswerken aan de statie van Santbergen. Aanvaard, waarde collegas, de verzeke ring mijner verkleefde gevoelens. (Get.) Juliaan LIEBAERT. Vrijdag 1.1. was gansch onze gemeente bevlagd en getooid. Om 9 ure gingen al de Overheden onze catholieke Candidaten ter statie afhalen, om zich dan door de versierde wegen naar het dorp stoetsgewijze te begeven. Ongeveer 3oo kiezers waren vergaderd en onze Candidaten genoten het harte lijkste onthaal. Ziehier de schoone rede hen toegestuurd door M. Remi Teurre- kens, namens de bevolking. Voor de eerste maal, na de inrichting onzer nieuwe Statie, dat wij de eer hebben U in ons midden te ontvangen, kom ik, (op verzoek van onzen heer Burgemeester) in den naam van al de ingezetenen onzer gemeente U het welkom en een woord van dank toesturen. a Wij weten allen. Mijne Heeren, als dat wij, heel en gansch aan uw welwillend en onophoudend werken, onze Statie te danken hebben een werk voor onze ge meente van buitengewoon belang en over groot voordeel. Daarom ook hebt gij recht op onze erkentenis en dankbaarheid. De gemeente Appelterre-Eychem is u reeds lang bekend, gij kent de goede in zichten harer bewoners, gij weet alsdat zij met de gevoelens van geloof en vader landsliefde bezield zijn. Gij Mijne Heeren, hebt doen zien alsdat onze belangen u nauw ter harte liggen. Gij zijt de stem weerdigonzer kiezers; dezen zijn hiervan overtuigd, daarvan hebben zij reeds bewijzen gegeven in vroegere kiezingen en nu nogmaalshunne talrijke opkomst hier is een bewijs dat zij nu meer nog dan voorheen met hunne stem zullen medewerken tot het behoud van onzen catholieken Godsdienst en den vooruitgang en den voorspoed van ons vaderland. Mijne Heeren, wij erkennen uwe diensten, wat gij voor ons doet verzuimt gij niet voor de andere gemeenten, waar van gij ook de vertegenwoordigers zijt ik zeg het kortaf, gij zijt geen beloovers maar mannen van daden. Uw verleden is de waarborg van uw toekomend. Op 29 Mei aanstaande zal het Kie zerskorps recht doen wedervaren, het zal de kenspreuk a Loon naar Werken doen gelden. Al de Candidaten van onze catholieke lijst zullen zegevierend uit de stembus komen en ons catholiek Arron dissement zal in zijnen ouden roem her steld zijn. Ten slotte, Mijne Heeren, beveel ik u aan eene gunst voor ons allen van groot gemak en voordeel, namelijk het stoppen van den trein om 3 ure namiddag hier in onze statie.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2