Donderdag 2 Juni 1904 5 centiemen per nummer. S6s,e Jaar 3645. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN» EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wetgevende kiezingen HET GEHEIM Zonder Godsdienst, geen deugd. Nog eene goede wet. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE SIIL'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele var. dit blad. AALST, i JUNI 1904. van 2g Mei 1904. V O L S K A M E It ARRONDISSEMANT VAN AELST. Catholieken 34,856 stemmen. Liberale 11,325 Groene socialisten 9,480 Roode socialisten 2,83g Gekozen dus MM.Woeste, De Sadeleer, de Bethune, catholieken. Rens, radikaal-socialist. De Backer, overleden, welke zal ver vangen worden door zeeveraar PieDaens. Die uitslag beantwoordt niet aan de algemeene verwachting. De liberalen, groene en roode socialisten zoo wel dan wij, catholieken, voorzagen dat onze vierde catholieke candidaat, M. Pieraert, zou verkozen zijn. Doch die uitslag is 't gevolg van den ellendigen kiestruk, van de strafbare kui perijen der groene candidaten waardoor zij een overgroot deel van 't kiezerskorps in de Cantons Nir.ove, Herzele, en Gee- raardsbergen, hebben weten te verschal ken. Het laatste woord is hierover nog niet gezegd; ten andere wij komen er op terug. De liberalen hebben hel en aarde be wogen om de verkiezing van hunne can didaten te verkrijgen. Dwang, geweld en geld hebben zij hunnen rol doen spelen. Vele gevallen zijn aan 't licht gekomen van zuippartijen, stukken van vijf die ge rold hebben, enz. enz. Iemand die goed kan ingelicht zijn, verzekert ons dat de kiesonkosten der blauwen tot 25 duizend franks zullen beloopen. 't Is vrij kostelijk om cene opene deur in te stampen, in andere woorden, om een zetel te veroveren die men, zonder twijfel bijna, winnen moest. Maar de subsidie der maconnieke logie moest toch verteerd worden. Wat de roode socialisten betreft die hebben hun zieltje aan de liberalen ver kocht. Hoeveel de groote Chefs, die altijd uitbazuinen wij zijn mannen van prin ciepen er voor ontvangen hebben weten koopers en verkoopers best. In ons zondagnummer over dit alles meer. Doch ten slotte bestatigen wij, dat wij, catholieken, in de Stad en de landelijke Gemeenten van ons Canton duizend stem- 13e Vervolg. De domme agent bleek ten slotte van meer nut te zijn geweest dan de inspec teur in het eerste gedacht had, het was overigens ook alles wat de man wist. Na dat zij den dwarsweg had ingeslagen, had hij haar uit het oog verloren en haar bij haar terugkomen niet gezien, Van één ding was hij echter weer geheel zeker tusschen half twaalf en 's nachts half drie, toen hij werd afgelost, had niemand de Rob-Roy-Villa langs den Hamiltonschen weg verlaten. Zijne antwoorden op dit punt waren duidelijk en afdoende. Ik heb gedurende den heelen tijd maar twee menschen gezien, verklaarde hij, het waren menschen uit de stad, die ik van uiterlijk ken. Eene vrouw met een teschje in de hand zou ik stellig hebben opgemerkt, daar wilde ik op zweren. Toen de herberg De Roode Leeuw om 12 uren gesloten werd, waaruit die twee mannen kwamen, waar ik zooeven van men meer bekwamen ondanks den libera len stormloop. De Stad van Aalst gaf ons eene onbe twistbare meerderheid van 450 a 5oo stemmen, 't geene bewijst dat de Aalster- sche catholieke vrienden, in de laatste gemeentekiezing een oogenblik verdwaald, de oogen hebben geopend en opnieuw het spoor van waarheid, recht en ware vrijheid volgen. De uitslag der kiezingen voor den Senaat en de Volkskamer gansch 't land door schijnen ons heel bevredigend. Ten gevolge der gedeeltelijke kiezingen in 1900, uit hoofde der vermeerdering van bevolking, waren de catholieke meer derheden geklommen in den Senaat tot 16 stemmen in de Volkskamer tot 26 stemmen Die meerderheden zijn Zondag 11. terug gebracht tot 't gene ze waren voor de gedeeltelijke kiezingen van 1900 namelijk 10 stemmen in den Senaat 20 stemmen in de Volkskamer meer dan voldoende om het Land te blij ven bestieren. Zondag zullen wij den volledigen uil slag meêdeelen. Neemt slechts voor eenige dagen den Godsdienst weg uit de samenleving, wat zal er gebeuren Iedereen zal doen wat hem belieft. Iedereen zal zijne driften zooveel moge lijk voldoen de zwakken zullen verdrukt en de eenvoudigen bedrogen worden. Zij die het woord kunnen voeren zullen er de lichtgeloovigen door verleiden, en die macht en invloed bezitten zullen ze be nutten om schrik, vrees en misdaad te verspreiden. Zonder Godsdienst, zegt de H. Augustinus, wordt de wereld een moordspelonk en roof hol. Getuige daarvan het ongelukkig Frankrijk. Op het einde der vorige eeuw heeft men daar aan het volk verboden nog langer aan God te gelooven. Wat was het ge volg De misdaden en de schelmstukken werden zoodanig talrijk, dat de overheden weldra het volk smeekten van opnieuw tot God weèr te keeren. In datzelfde Frankrijk heeft men onlangs de ordes geestelijken, uit de scholen verbannen, en het onderwijs van den Godsdienst van het schoolprogramma geschrapt. Wat was het gevolg Wel dat de jeugd zoodanig bedorven werd dat in een enkel jaar, het jaar 1887, omtrent 27,000 kinderen bene den de 16 jaar, voor allerlei soorten van sprak, is er geen sterveling meer langs den weg gekomen. VII. Wat was er na het bedrijven der afgrij selijke daad, van Madeleine Faure's ge heimzinnige bezoekster geworden Zij was niet naar de stad gegaan, dit bleek duidelijk. Er was slechts een weg, van de Rob-Roy-Villa naar Sandbank en dat was langs den Hamiltonschen straat weg. Power was het geheel met den agent eens, dat vrouw in een regenmantel, met het gezicht in eene sjaal verstopten daar enboven met eene tesch in de hand, diens opmerkzaamheid onmogelijk had kunnen ontgaan. Zij kon dus naar een der naast- bijzijnde dorpen zijn gevlucht, het eerste Sl Cubberth, ccn ouderwetsch plaatsje, lag ongeveer een half uur van juffrouw Gregory's woning verwijderd. Was dit zoo, dan werd de zaak zeer moeilijk. Het aantal wegen, voetpaden en zijlanen aan het zuidelijk einde van de stad was zeer groot zij vormden een volmaakt netwerk, waarlangs het onmo gelijk was de vluchtelingen na te gaan. Maar was deze inderdaad wel zoover weggegaan dacht Power bij zich zelf. Hij had met iemand te doen, die aan een zeldzame vastheid van wil een bui euveldaden door de rechtbanken veroor deeld werden, en dat er 443 zich hebben gezelfmoord. Ziedaar wat eene jeugd, wat een volk is zonder Godsdienst In het jaar 1892 werd te Goszan in Zwitserland eene schrikkelijke moord gepleegd. Wie was de dader? Een jonge ling van 20 jaar uit Baden, die gedurende het verhoor niet bloosde om te verklaren dat hij zich met bidden en kerkloopen nooit veel had opgehouden. Van iemand die geen Godsdienst heeft mag men alles verwachten, uitgenomen iets goeds. Voltaire heeft het zelf gezegd Het hart, het meest geschikt tot laagheden en ondeugden, woont in een ongeloovige. d Ik dacht vroeger, bekent J. J. Rous seau, dat men ook zonder Godsdiienst een rechtschapen mensen kon zijn, maar ik ben van deze dwaling teruggekomen. En Goethe zegt recht uit b Onbaat zuchtige karakters, waarvoor men hoog achting kan koesteren, heb ik slechts daar gevonden, waar ik een leven vond, op Godsdienst gegrondvest. Wij mogen dus vrij herzeggen Zonder Godsdienst, geen deugd. Land- en Teinuouyv. De verbeteringscursus, gegeven aan de tuinbouwers te Brussel. Deze belangrijke leergang wordt door de bij zonderste leeraars des lands tegenwoordig gegeven in den kruidtuin, te Brussel. Het doel van het gouvernement is, den leeraars bekend te maken met al wat sedert jaren door ondervinding op hooge- ren graad is waargenomen. De lessen worden gegeven door land bouwkundigen, door leeraars der Univer siteit van Brussel, het landbouwinstituut van Gembloers, leeraars en kuituurover sten van Brussel, enz. De inschrijvingen voor dezen leerzamen cursus hebben de verwachtingen overtroffen. Meer dan 100 leeraars uit al de provinciën des lands volgen deze lessen, waarvan het pro gramma luidt 1. De ondervinding in boomteelt 2. Tuinbouwhandel3. De woeker- of zuig- planten 4. De syndikaten 5. De mest stoffen in den tuinbouw 6. De nuttige en schadelijke insekten 7. De natuurleer der planten 8. Geschiedenis der planten en boomtecllkunde 9. De zaadplanten, keus en verbetering 10. De bloemen- kweek in serren en volle lucht. Al de lessen worden op de meest prac- tische wijze gegeven en met algemeene belangstelling gevolgd, onder toezicht van het gouvernement. Later zullen er door de leeraars, welke tengewone slimheid paarde. Was het wel denkbaar, dat zulk eene vrouw bij nacht en ontijd door het land zou zwerven en dorpen doortrekken, waar hare verschij ning het allereerst de aandacht moest trekken Was het niet veel eer aan te nemen, dat zij langs eenen omweg naar Sandbank was teruggekeerd, waar dames met tesch- jes in de har.d dagelijks bij honderden gezien werden Een toeval alleen, kan mij op het rechte spoor brengen besloot Power zijne overdenkingen. Het is dwaasheid om in Sl Cubberth en de andere dorpen onderzoek te doen. Als die vrouw daar geweest is, krijg ik van zelf van de dorps- politie bericht, er is ook aan hen getele grafeerd en ze weten, dat zij uit moeten zien. Neen Ik blijf in Sandbank is de vrouw, die ik zoek, dadelijk gevlucht, dan heeft zij een te grooten voorsprong orn haai in te halen, er is evenwel eene kans, dat zij het niet gedaan heeft Zij is slim genoeg om te weten, dat zij hier on der de vele vreemdelingen het veiligst is... En in het ongunstige geval heb ik nergens beter dan hier gelegenheid om van haar te hooren Aan zijn besluit gevolg gevende, begon de inspecteur zijn onderzoek onmiddelijk aan de twee spoorwegstaties. Het kostte hem slechts weinig moeite om de zeker- dezen bijzonderen leergang gevolgd heb ben, over de verhandelde stof in de pro vinciën voordrachten gegeven worden. Fr. L. Onze eierleggers. Hennen houden van verandering in hun voeder. Kool, gekookte aardappelen, rapen, groenvoeder en groentenafval, gemengd met een weinig vleeschmeel, en 's avonds eene graansoort, maïs b. v., kunnen die nen om in den winter onze hennen die verandering te bezorgen. De eieropbrengst verhoogd bij veran dering van voeder, want dat wekt de eetlust op. Men vergete niet het rantsoen op zulke wijze samen te stellen, dat het eene voldoende hoeveelheid eiwitstoffen bevat. De handel in melk te New-York. Volgens het blad l'Union médicale du Canada, worden er eiken dag in de stad New-York 1,143.000 liter melk en room ingevoerd voor het verbruik van zijne 3 1/2 millioen inwoners. Die ontzaglijke hoeveelheid melk wordt grootendeels ver voerd per spoorweg schepen vervoeren er eiken dag 38,000 liters. Daar die melk uit de verst afgelegen Staten komt, zijn de koelwaggons, die ze vervoeren, daartoe bijzonder ingericht. In de statiën, waar zij ingescheept wordt, zijn er groote kui pen, gevuld met ijs en water, waarin de pachters hunne kruiken plaatsen. Dank aan bijzondere inrichtingen in de statiën, kan men de onrein geworden voorwerpen en toestellen volkomen wasschen. De grootste reinheid wordt inderdaad ver- eischt. De melkbussen worden gewasschen met verwarmd gezouten water, gespoeld in koud water, onderworpen aan stoom en daarna gedroogd. Eindelijk, zijn'er 23,200 koeien onderworpen aan het regel matig gezondheidstoestel van de veeartsen uit New-York en de omstreken. Tegen het rotten der palen in den grond. Allengskens nadert de tijd, waarin de landbouwer zijne hagen en afsluitingen naziet en dikwijls tot de ont dekking komt, dat de palen boven den grond nog in goeden staat zijn en toch, wanneer hij er eens goed tegen duwt, afbreken. In dit geval zijn ze in den grond verrot. Om dit in 't vervolg voor te komen, laat men het einde van den paal, dat in den grond zal komen eenigzins verkolen en bestrijkt het verkoolde deel met teer. Men moet echter zorgen, dat dit gedeelte een weinig boven den grond uitsteekt, want anders dringt het vocht in het niet toebereide deel van het hout en vergaat de paal nog sneller. Het beste middel tegen verrotting is koper-vitriool. Men lost daarvan 2 kilogr. heid te verkrijgen, dat niemand iets van de bedoelde vrouw wist. Noch de uitgevers van de kaartjes, noch de portiers, noch de bedienden in de wachtkamers, noch de statiechefs, kon den zich herinneren eene vrouw gezien te hebben, die in de verste verte op Power's beschrijving geleek. Twijfel was hier onmogelijk. Het verkeer was op de beide lijnen in de leste helft van October zoo gering, dat een zoo nauwkeurig be schreven persoon niet aan de opmerk zaamheid van de beambten had kunnen ontsnappen. Daarbij kwam nog het feit, dat er op den avond voor den moord slechts twee personen in Sandbank waren aangeko men, die toevallig den statieoverste be kend waren. Dit was in zooverre een ge lukkige omstandigheid zij verschafte Power de zekerheid, dat Madeleine Faure hare zoogenaamde vriendin niet met een der treinen, die in Sandbank stilhouden, verwacht had. Deze moest zich reeds in de stad hebben bevonden en, hetzij te voet of per rijtuig, uit de nabuurschap zijn gekomen. Maar van waar was zij dan geko men Waar had zij zich zoo lang opge houden Twee moeilijke vragen, zeker. De inspectenr ging alles nog eens na. op in 100 liters water, waarin men de ongepunte palen zoolang zet tot ze blauw worden, wat reeds na eenige dagen ge beurt. Zulke palen zullen zeer langen tijd in den grond blijven zonder te rotten. Bij de talrijke goede maatschappelijke wetten welke de Catholieke Regeering ten voordeele van het volk gemaakt heeft, komt zij er eene bij te voegen, welke ook den burgersstand bevoordeelt. Wij bedoelen de onlangs gestemde wet, welke de eigenaars van huizen, die ze zelf gaan bewonen en eene waarde van 10,000 fr. niet te boven gaan, vrijstelt van de helft der beschrijvingskosten. Die wet gaat in uitvoering op 1 Jan. igo5. Van deze wet zullen bijzonder genie ten de klerken, beambten en bedienden, alsook de kleine burgerij. Het zullen dus niet meer alleen de werklieden zijn, die door tusschenkomst van Eigen Heerd 1 een eigen huisje bouwen, welke het voordeel der halve be schrijvingsrechten genieten neen, ook degenen die zoo min als de arbeiders door de fortuin begunstigd zijn, maar wier plaats of ambt hen verplicht tot meerdere huishoudelijke uitgaven, alhoewel hun loon niet of bijna niet grooter is. Het is een loffelijke daad geweest van onze Catholieke Regeering dit voordeel uit te breiden. Ziedaar hoe goed het Catholiek Gou vernement handelt met het volk. Levensduur der vogels. Weet ge dat de vogels, benevens meer and're voorrechten, ook datgene bezitten van lang te kunnen leven Het is vooral de zwaan naar het schijnt, die den langstcn levensduur kan bereiken. Men zegt dit zij wel een paar eeuwen oud kan worden. Volgens eenige natuurkundigen, stierf een zeeadelaar, gevangen in 't jaar 1715, enkel in 1819. Een gier met witten kop, gevangen in 1706, stierf in 1826, na eene gevangenschap van 110 jaar in eene kooi. De papegaaien en de raven kunnen ook een goed 100 jaar worden. De gevangenschap verkort hun leven veel. De eksters, bij voorbeeld, die ge vangen zijn, sterven al van 20 tot 25 jaar zij bereiken eenen veel hoogeren ouder dom, als zij in de vrije natuur rondvlie gen. De haan leeft ongeveer i5 jaar, de duif 10 jaar. De nachtegaal, in eene kooi opgesloten, sterft na 10 jaar, de meer- laan na i5 jaar. - Laat ons bij het begin beginnen, sprak hij. Wat heb ik gevonden Met lijk van eene jonge vrouw, die door twee diepe sneden in den hals vermoord is. Dit is geschied door eene hand zoo vast en zoo buitengewoon krachtig, dat het onmogelijk is hierbij aan eene vrouwen hand te denken. Daarbij ontdek ik, dat de daad op de koelbloedigste manier is uitgevoerd, geen oogenblik van zwakheid, geen schijn van haast of zenuwachtig heid. Men wascht zijne handen met de grootste bedaardheid, breekt koffers en lcasse» open en zoekt datgene er uit, wat men noodig heeft, geen geld of geldweer- den, die gemakkelijker tot de ontdekking konden voeren, en als wij dat allemaal gedaan hebben, bedenken wij ons ineens, dat het slachtoffer eene moederplek op den arm heeft, die haar gemakkelijk kon doen herkennen, en snijden er die netjes en voorzichtig uit en dat terwijl het lijk nauwelijks koud is 1 Als al die kleinighe den in orde zijn gebracht, pakken wij ons boeltje bij elkander en verdwijnen langs eenen weg, dien wij een paar dagen te voren op ons gemak hebben opgenomen en blijven hier, den nachtelijken snel trein, dat gewone hulpmiddel van derge lijke lieden, versmadende. Wat drommel moet ik daarvan maken (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1