Donderdag 16 Juni DJ04 5 centiemen per nummer. 36ste Jaar 5647. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Zelfmoorden. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID HET GEHEIM Dat is liberale vrijheid Sint Medardus en zijn gevolg. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keDing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwfjls te herhalen bekendmakingen by accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. i5 JUNI 1904- De zelfmoord is wel een der lafste misdaden, die kunnen gepleegd worden. Zonderling de socialisten maken hun volgelingen wijs dat Godsdienst den moed beneemt en uit zwakheid voortvloeit daarentegen bewijzen de statistieken dat, naarmate de catholieke Godsdienst in een land van invloed vermindert, er in dat land langs om meer zelfmoordenaars komen, 't is te zeggen, die den noodi- gen moed niet hebben tot het dragen van den last des levens. Er is thans zulk eene statistiek ver schenen van den Duitschen dokter Hans Rost,die de oude spreuk voor leus neemt 1 Jeder ist 6eines Glückes Schmied. Elkeen heeft zijn eigen geluk in handen.» D' Hans Rost heeft uitgerekend dat er tegenwoordig, 't een jaar door 't ander, in Europa jaarlijks 5o,ooo zelfmoorden ge beuren. En dit zijn nog maar de officieel erkende zelfmoorden. Moesten er de sterften bij onbekende oorzaak en derge lijke aan toegevoegd worden, men zou tot het dubbel komen. In den loop der voorgaande eeuw, van 1820 tot 1880, is het socialism ontkiemd en eene macht geworden in hetzelfde tijdstip is het getal zelfmoorden vervier voudigd Van 1881 tot 1893 waren er jaarlijks 9.994 zelfmoorden in Duitschland, 3.764 in Oostenrijk, 1,476 in Hongarië, 658 in Zwitserland, 8.104 in Frankrijk, 689 in België en 2.213 in Engeland. Van i8g3 tot 1898 waren er jaarlijks 10,876 in Duitskhland, 3.865 in Oosten tijk, 2,723 in Hongarië, 685 in Zwitser land, 9,595 in Frankrijk, 807 in België en 2,770 in Engeland. Sedert 1898 is 't in 't eene land wat verminderd en in 't andere wat vermeer derd. In evenredigheid tot het cijfer der bevolking, heeft Frankrijk thans het luilekkerland voor vrijmetselaars en socia listen, die er als razend den catholieken Godsdienst vervolgen tegenwoordig het grootste getal zelfmoorden. In 1881 waren er, in Frankrijk, tegen over een miljoen inwoners, 207 zelf moorden, 225 in 1891 en tegenwoordig 246. In i85r waren er, in Duitschland 209 tegenover een miljoen inwoners, 212 in 1891, en tegenwoordig ig5. In België waren er aldus 114 in 1881, i3o in 1891, er. tegenwoordig 127. VAN DEN Yi 1 ai uai min In de volgende orde tellen de Euro- peesche landen af volgens het getal zelfmoorden Frankrijk 't meest, dan Denemarken, Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Zweden, Hongarië, België, Engeland, Italië, Noorwegen, Ierland en Spanje het minst. Eigenaardig er gaat geen dag voorbij; of de liberale en socialistische gazetten lamenteeren over het verachterde Spanje, dat onder den hiel van priesters en paters zucht, gelijk de papenvreters dat zeggen, en daar gebeuren het minst zelfmoorden. Duitschland zelf biedt nog iets opmer kenswaardigs in Saksen, waar het socialism 't machtigst is, gebeuren er meest zelfmoorden van geheel Europa Op een miljoen inwoners is het cijfer er 3o5 tegenover 246 in Frankrijk. In de catholieke Westfalen en Rhijnprovinciën is het daarentegen niet hooger dan in België. Nog iets belangrijks in de min gods dienstige steden gebeuren er drie maal zooveel zelfmoorden als op den meer godsdienstigen buiten. Toen het christendom opkwam, was de heidensche beschaving verpest met de lafheid der zelfmoord. Men ging zoo ver, het lijk van een zelfmoordenaar te ver eeren om zijne laffe misdaad zelve 1 Het christendom, de invloed der catho lieke Kerk bracht daar zulkdanige ver andering in. dat in de middeneeuwen het tijdstip waarop die invloed het hoogst was er geen zelfmoorden gepleegd werden. Wij doen de verbazende vaststelling, schrijft de protestant Rehfisch, dat, naar mate het christendem de maatschappij doordringt, de plaag der zelfmoord be perkt is. Voor de door zelfmoord onteer- de wereld, is Christus waarlijk de Ver losser En de protestant Mazaryk voegt erbij In de middeneeuwen was de invloed der Kerk overheerschend. De christen geest had algeheele voldoening de menschen_ voelden zich gelukkig want de Gods dienst gaf eene beteekenis aan het leven en bood een kloeken steun in de beproe vingen en moeilijkheiden. De neiging tot zelfmoord was tot den wortel uitge roeid. In 't algemeen maakt het Catho licism den mensch geduldig en zacht het biedt zooveel vertroosting en hoop dat de zwartgalligheid onmogelijk wordt.» Ziedaar eene onpartijdige getuigenis ten voordeele van den catholieken bloei tijd, die door de liberalen en socialisten wordt voorgesteld als de duistere middeneeuwen Nadien, met de wulpsche Renaissance en de Hervorming, keerde de plaag terug. Het geloof in de Voorzienigheid werd bestreden de lafheid der zelfmoord kwam weèr. Schijngeleerden en valsche filosofen rukten der» Godsdienst uit het volkshart het volk ging terug naar de zelfmoord. Dichtkunst en tooneelkunst doen mede om tot zelfmoord aan te vuren. De middeneeuwsche dichters haalden de zelfmoord van Judas aan,de eenige, waarvan zij gewaagden, om ze te ver maledijden. De onsterfelijke Dante gaf aan de zelfmoordenaars eene verschrik kelijke plaats in zijne Hel. Tegenwoordig verheffen de schrijvers die laffe misdaad tot eene maatschappe lijke deugd. De socialistische schrijver Hauptmann maakt geen theaterstukzon- der er twee of drie zelfmoorden in te brengen. Aan dezelfde gruwelijkheid helpen de eerlooze romans en feuilletons der liberale en socialistische gazetten mede. Zelfs me nige van onze Vlaamsche schrijvers be zondigen zich tegenwoordig aan die laag heid, meenen realist te zijn met de vuilste scheppingen van eene ziekelijke verbeelding als de werkelijkheid van 't leven voor te stellen en geven aan hun ne lezers n iets anders dan levenswalg in plaats van t levenshoop. Met zulke neiging is 't niet te verwon deren dat kinders van vijftien tot twintig jaren reeds moègeleefd en tot zelfmoord geneigd zijn, en we tegenwoordig in Europa jaarlijks 5o,ooo zelfmoorden tellen. Voor iemand, wien alle ander ideaal dan het -aardsche is ontnomen, is het leven niet meer levens waard. Daar de pastoor van de kerk des voor- geborchts St-Jean-de-Var te Toulon, ge weigerd had kinderen, die op een school feest de Internationale gezongen had den, tot de eerste communie toe te laten, weigering die de ouders misnoegde, heb ben meer dan 1000 betoogers de kerk stormenderhand ingenomen. De predikstoel werd verbrijzeld, de beelden der heiligen werden neergehaald. De policie, sterk in getal, en de gendar men zijn er moeten tusschen komen om de orde te herstellen. Er blijkt uit, dat in Frankrijk onder 't liberaal bestuur van Combes en Cie de i4e Vervolg. Het eenige, wat zij nog al dikwijls had gevraagd was of er hier in de plaats nog wel andere logementen waren, en wat wel het grootste en allervoornaamste was. Zij had er bijzonder veel belang in schij nen te stellen, in welk hotel de rijkste en V voornaamste families uit Londen logeer- den. Het kamermeisje had haar dan ook het Marine-hotel als het logement eerste i klas voor de rijke lieden aangewezen. I Dit feit scheen den inspekteur van groot beiang. Hij noteerde het zorgvul dig in zijn zakboekje. Het was duidelijk, dat het arme slachtoffer in Sandbank was gekomen om iemand te ontmoeten. Dit kwam ook overeen met hetgeen zij aan juffrouw Gregory verteld had. Maar tege lijk leverde de getuigenis van het kamer meisje het zekerste bewijs op, dat zij niet geweten had, waar de bedoelde persoon te vinden was. Zij had met nadruk naar het voornaamste hotel gevraagd, be- teekende dat, dat Robert de moordenares onder de eerste standen moest zoeken Volgens de beschrijving geleek de vrouw in den regenmantel niet op eene dame uit de groote wereld 1... Hoe zou zoo iemand tot zulk een gruwelijken moord in staat zijn En toch was de aanwijzing van het meisje te duidelijk, om verwaarloosd te worden. Daarbij voegde zich nog het feit, dat de weg, dien het slachtoffer op den ge zegden avond had ingeslagen, recht naar het Marine-hotel voerde en ook de ge heimzinnige bezoekster dezelfde richting moest hebben genomen, indien zij, zooals Power bleef gelooven, zich nog altijd in Sandbank schuil hield. Was dit inderdaad het geval, dan had hij alle kans om in het Marine-hotel de inlichtingen te ont vangen, die hem op het rechte spoor konden brengen. Robert schepte nieuwen moed. Het was hem alsof een voorgevoel hem zegde, dat hij daar op de eerste vraag de beste een antwoord zou ontvangen, hetwelk hem de moordenares als met den vinger zou aanwijzen. Ik elk geval zou het hem zeker op den goeden weg helpen, en was hij eenmaal op het rechte spoor, dan tartte hij de besten en slimsten om hem te ontsnappen. De jonge policie-beambte was nauwe lijks in staat de vreugde, die hij gevoelde, voor M. Parkins te verbergen, en met bedaardheid en oprechte dankbetuigingen van zijnen vriend afscheid te nemen. Het eerste, vertrouwbare spoor 1 pastoor niet meer meester is in zijne kerk, en het gauw, telkenmale de pastoor niet naar zijn pijpen dansen wil, het recht schijnt te hebben zich aan beeldstormerij over te leveren. Niet de pastoor mag er voortaan oor- deelen qi kinderen ja of neen in de noo- dige gesteltenis verkeeren om hun eerste communie te doen, 't zijn de politieke clubs die daarover te beslissen hebben. En om gewetenlooze politiekers te be lieven, zou hij wraakroepende heilig- schenderijen moeten gedoogen want, 't spreekt van zelf, in 't geval hier be sproken, is er niet enkel kwestie van 't zingen van een revolutionair lied, zoo als het telegram der Joden-agencie wil doen gelooven, maar ook nog van ergere dingen, die het geweten van den priester verontrust hebben. Zooverre is 't in Frankrijk gekomen Zooverre willen de zoogenaamde anti- clerikalen het ook in België brengen Alsof de catholieke bevolking van Bel gië rijp ware voor zulke middeleeuwsche tirannie, of er ooit rijp voor worden zal Wie de bewonderaars van Combes in do hand werkt, bereidt den burgeroorlog, ondermijnt de algemeene welvaart, brengt zelfs *s lands onafhankelijk bestaan in gevaar Dat gevolg bestaat gewoonlijk uit 40 dagen regenachtig wéér, als er regen valt op zijnen feestdag, den 8 Juni. Men zou dus mogen onderstellen, dat men 40 dagen schoon weèr mag verwach ten, als op dien dag de zon schijnt, gelijk het dit jaar het geval is geweest. Dien dag hadden wij het schoonste weêr, dan men droomen kan, en elk leefde in de blijde hoop de twee zomermaanden eens veel deugd te zullen hebben van zijn nieuw zomercostuum. Heeft de ondervinding hen dan nog niet geleerd, minder naar oude vrouwen praatjes dan naar de wetenschap te luiste ren Daags na Sint-Medardusdag regende het dat het kletste. Den nacht die er op volgde, werden wij begiftigd met onweêr en slagregen. Den tweeden dag schier aanhoudend regen. En zaterdag morgend, den derden dag zag het er al niet veel beter uit. Daar bij is de temperatuur zoo zeer gedaald, dat de overfrakken voor den dag worden mompelde hij, zich van het Konings-ho- tel strandwaarts spoedend om het hooge duin te beklimmen, waarop het reusachti ge gebouw het om zijn weelderige in richting wijd en zijd bekende Marine- hotel gelegen was. Het eerste ver trouwbare spoorherhaalde hij. God dank ik ben niet ongelukkig geweest het begin is goed. Wat zou onze beste commissaris gelukkig zijn, als ik het eens zoo ver kon brengen, dat de Londensche detectives de zaak reeds in orde vonden als zij hier kwamen. Zich de hulp en meêwerking van den eigenaar van het Konings-hotel te verze keren, was eene kleinigheid geweest, maar datzelfde aan het Marine-hotel «"»- daan te krijgen, was eene andere zaak. De kolossale inrichting, die met haar hoofdgebouw, hetwelk meer op een vor stelijk paleis dan op een hotel geleek, en zijn talrijke bijgebouwen en stallen op de hoogste duin van Sandbank pronkte, werd bestuurd door eenen direkteur met eenen staf van ondergeschikten. Voor den eigenaar van het hotel werd, volgens de algemeene meening, een van die schatrijke bankiers uit de hoofd stad gehouden, die met hun groote kapitalen dergelijke inrichtingen op drukbezochte badplaatsen tot stand bren gen, groote fabrieken en andere onderne- gehaald en de strooien hoeden op 't sciiab gaan. Welnu, dit is ondanks al den goeden wil van Sint-Medardus en zijne reputatie reeds sedert meer dan 20 jaar hetzelfde. M. Lancaster, van de koninklijke sterre- wacht trok op dit verschijnsel reeds de aandacht in zijn climaatleerkundig over zicht van Juni 1892. Toen reeds deed hij opmerken dat hij sedert een twaalftal jaren tegen half Junt geregeld eene daling van den warmte graad vaststelde, dikwijls gepaard gaande met rijm, zelfs met vorst, dio veel kwaad deed aan den oogst. Sedert dien tijd heeft de geleerde weer kundige bevonden dat hetzslfde feit zich nog zes maal in tien jaren voordeed, dus in 't geheel zestien maal in 20 jaar. En het is op den datum van 11 Juni dat de temperatuur doorgaans het laagste daalt. Waaraan nu die verschijnselen toe te schrijven zijn wordt niet gemeld. Altijd is het zeker dat men twee gevallen heeft gehad van niet verkoeling bij hooge druk king in onze streken (1893 en 1897) en twee gevallen van verkoeling bij lage drukking in onze streken (1894 en 1902). Op 22 jaren was achttien keeren het dampkrimgstelsel rond half Juni anti-cy- clonisch, meestal met maximum drukking op de Britsche eilanden. Opgepast dus, wanneer de barometer dezer dagen klimt 1 Maar men schrijve het niet op rekening van Sint-Medardus De brave heilige is er voor niets tusschen, hij heeft op zijnen feestdag de zon uitge hangen. (Handelsblad). 't Was te voorzien. De eerste vreug dekreten over de liberale herleving begin nen weg te sterven. De socialisten beginnen reeds met emmers koud water te gieten op het blauw gejuich. De Journal de Charleroi, socialistisch blad, zegt als volgt De liberalen hebben 9 zetels gewon- nen. Maar hoe komt het dan dat de catholieke meerderheid nog 20 stemmen is. Dood eenvoudig omdat, van de ne- gen nieuwe liberale zetels, er maar drie a op de catholieken veroverd zijn. Met zulk stelsel, zal er nog wat tijd verloopen, eer men eene anti-clerikale a meerderheid kan samenstellen, a Zooals men ziet, beginnen onze tegen strevers den toestand te zien zooals hij is. mingen steunen en zelfs niet afkeerig zijn tegen matigen intrest dezen of genen toe- komstigen adelijken erfgenaam, in af wachting van zijns vaders dood, een klein voorschot te verleenen. Waarschijnlijk was deze gissing van het publiek, zooals meestal het geval is, niet ver van de waarheid. Maar hoe het zij, die groote financier liet zich in het Marine-hotel niet zien, althans niet in zijne hoedanigheid van eigenaar. Als hij ooit kwam was het zeker onbe kend voor anderen, en verkeerde hij er evenals de overige gasten. Het beheer der zaken rustte geheel op den bestuurder en het was dan ook tot dezen, een barschen Schot, dat Robert Power zich had te wenden. In zijn net costuum geleek Power in het minst niet op een policiebeambte. Zelfs die kleinigheden in schoenen of hoofddeksel, die eigenaardig geschoren baard en recht afgeknipten knevel, die keersrechte militaire houding, dat eigen aardige in een woord, dat den agent in burgerkleeding op een uur afstands ver raadt, had hij zorgvuldig weten te ver mijden. Robert geleek op niets anders dan op hetgeen hij in waarheid was een fat soenlijk jongmensch. Zelfs van zijn oor spronkelijk beroep zou geen sterveling iets aan hem bespeurd hebben. Lang zaam klom hij de breede hardsteenen trap op, die naar een der hoofdgangen van het hotel voerde het Marine-hotel bezat er niet minder dan vijfEen dool hof van gangen en trappen voerde verder, behalve naar de gewone slaapkamers, naar de verschillige vertrekken tot ge mak der reizigers ingerichtzitkamers, ontbijt-, êet-, lees-, biljart- en rookzalen. Turksche en russische baden, een gele genheid om zich te laten scheren en kap pen, een post- en telegraafkantoor en honderd andere gerieflijkheden, die den zonen der negentiende eeuw onmisbaar zijn geworden. Aan den voorkant van het gebouw bevond zich bovendien een kof- fikamer en een restauratie, voor iedereen toegankelijk. Robert Power was de ruime, hooge voorhal nauwelijks binnengetreden, toen de portier, een deftige mijnheer in don ker-blauwe livrei en met een breeden gouden band om de muts, zich reeds aan zijne zijde bevond, ten einde naar zijn verlangen te vragen. Op zijn verzoek den direkteur te mogen spreken, werd hij verwezen naar een zeer net kantoor aan het einde van den broeden gar.g en be vond zich weldra tegenover den grooten man, die den echt schotschen naam van Mac Gregor droeg en zijn bezoeker met den eigenaardigen tongval der Hooglan ders naar de reden van zijne komst vroeg. In korte woorden legde Power de zaak uit. De direkteur wa« zichtbaar verontweer- digd. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1