Zondag 19 Juni 1904 3 centiemen per nummer. 56sle Jaar". 3048. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Nog over de kiezingen W IDjE IVl\ATSr met den Witten Baard. V oedingsproeven Uit Erondegem. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men scliryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUU» Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydbg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST. 18 JUNI 1904 Sommige zegepralen moeten doen blo zen, moeten de victoriekrect in de keel doen stikken en dat is, zonder twijfel, het geval voor de Daensisten. Het twijfel achtig behoud van hunnen zetel danken zij aan het gebruik van zekere middelen die met de eerlijkheid overhoop liggen, die met de rechtschapenheid vloeken. Rechtuit gesproken, wij hebben het ons nooit anders van hunnentwege voorge steld. Hoe kan het anders Zijn zij de helden niet der droevige historie van het heksenwijf waaraan zij hun eerste welge- lukken danken Wie eenmaal zulken weg heeft ingeslagen, wie eenmaal zijn peil van eerlijkheid tot dien afgrond heeft laten ntêrzinken, kan moeilijk dit spoor verlaten, kan onmogelijk zich nog ver heffen tot die hoogte waar dc strijd met löessche wapens wordt gestreden. Reeds de ziekte van M. De Backer was voor de catholieken een tegenslag, ver mits dit gedacht reeds wierd verspreid dat zijne zegepraal hen zou heropbeuren e* oneindig bijdragen om hem volledig te herstellen. Zelfs in de politiek leent hel volk gaarne géhoor aan de gevoelens van medelijden, wordt liet gemakkelijk meê- gesleept als men zijn deernis weet te ver wekken. Zijn afsterven kwam den toestand nog verergeren. Reeds dat v/as een gunstig wapen in hunne handen. Men kon inder daad de zaken zoo voorstellen dat er de ktezmg op zijnen naam en voor zijne partij een laaiste hulde was die aan zijn aandenken kon worden gebracht. Wij meenen dat die- taal reeds nunigen twij felaar tot de daensistc rij zou hebben getrokken, dat sommige kiezers voor M. De Backer zouden hebben gestemd als zijnde een laatste Vaarwel aan een verdwenen tegenstrever, dat die kiezers wellicht, in andere toestanden, hunne stem op de catholicke lijst hadden uitge bracht. Doch niet alleen hebben de Daensisten dekieschheid met de voeten getreden, zij hebben zelf, eene tweede maal, met de eerlijkheid afbreuk gedaan Zij hebben den strijd op een persoonlijk terrein ge bracht zonder eerbied voor de faam van hunnen overleden aanvoeder, zonder mededoogen voor de eer zijner familie. Zij hebben gezegd Wij als candidaten verbinden ons, bij geval van kiezing jaarlijks eene som af te staan voor de Weduwe en 1 Weezen van onze helaas te vroeg ontrukten Vriend. Dus om dat die som jaarlijks zou kun nen afgestaan worden moest de voor waarde vervuld zijn dat een der candi daten verkozen zoude zijn. Nu ware hij niet verkozen dan geen Op zijn acht en dertigste jaar zag hij er oud genoeg uit om de vader van zijne vrouw te kunnen zijn. Hij had haar lief, maar hij was zoo gierig, dat hij geen duit voor haar uitgaf dan strikt noodza kelijk was. Hoewel hij een jaarlijks inkomen had van ruim zeven honderd duizend frank, leefde hij zoo bekrompen als de armste landjonker. Hij bestuurde zijn landgoed met de uiterste nauwgezetheid en bracht bezuini gingen aan waar hij kon. De graaf en de gravin van Chatterly genoten de gastvrijheid van alle landei genaars uit den omtrek en daarvoor ga ven zij twee gastmalen in den winter en twee groote hoffeesten in den zomer, maar >n jaren was het niet voorgekomen dat er een gast op 't kasteel vernachtte. De geheele verdieping der logeeika mers werd nooit gebruikt en zooals vrouw Jordan, de huishoudster, dikwijls tegen haren man verzekerde, zou het zonder hst vrolijke kind in het kasteel even le- medelijden. dan geen huipaan de We duwe en Weezen van hunnen te vroeg ontrukten vriend... dan lieten ze haar aan haar droevig lot over... En dan voegden zij er bij Al degenen die nog eenig gevoel van menschelijklu-id bezitten, zullen aan die heilige taak te samen met ons meêwcrken door Zondag 29 Mei te i) stemmen op de lijst Nr 2 en nergens anders. Dit manifest der belofte werd bij dui zenden verspreid. En dan naderhand klonk het Wie voor ons stemt, stemt voor een pensioen zijner jeugdige en n droeve Weduwe. Met duizenden is eene kaart verspreid waarin die belofte uitdrukkelijk voor komt ziehier wat wij er op lezen (i En ze weten in hert en ziel dat de d kiezing voor M. De Backer geldig is en dat die herkiezing een titel zal zijn voor de Weduwe om een pen- n sioen te bekomen van 't Goeverne- i) ment... Met voor hem te stemmen, men stemt een pensioen voor zijne d vrouw en kinderen. Zoo eene achtbare familie, eene wee- nende vrouw en kinderen in den strijd werpen, is ongehoord; zoo hunne achting en eer te prooi werpen zoo de gedachte nis van een pas verdwenen man mis bruiken, betoogt volkomen van gemis aan alle hoffelijkheid en grenst aan medoo- genlooze wreedheid. Het is aan de kiezing eene beteekenis geven, eene pijnlijke beteekenis die zij niet heeft of nooit hebben kan. Is het inderdaad mogelijk na den uit slag te zeggen en nochtans dat schijnt in de onbehendige, plompe bewering van M. Daens opgesloten te liggen 9 a 10 duizend man hebben voor een pensioen gestemd, 48 a 5o duizend zijn ertegen, vermits zij op namen van tegenstrevers hebben gekozen En nochtans wij zeggen rechtuit wie zou de hardvochtigheid zoo ver diijven, zoo de ontroostbare Weduwe te treffen in datgene wat haar heilig is, de nagedachtenis van haren betreurden echtgenoot. Neen, op zulk een terrein kon of morht de kiezing nooit geplaatst worden. Dat was te pijnlijk en toch is het gebeurd, toch heeft M. Daens het gedaan. Het middel was inderdaad uitstekend voor zijn doelwit, ZIJNE verkiezing te bewerken. Dat beroep op het medelijden van ons volk is niet ijdel geweest, maar op zich zeiven, is zulks een middel dat de waarheid, de wezenlijkheid van den uit slag der kiezing totaal vervalscht. Aanschouwd in het daglicht van het recht, van de wet is het teenemaal ver keerd te gelooven dat de weduwen van volksvertegenwoordigers recht hebben op pensioen. Eene wetsbepaling bestaat no pens dit punt niet. Doch een enkel maal gebeurde het bij uitzondering sedert het onafhankelijk bestaan van België. Een pensioen werd toegestaan aan de weduwe van den heer Coomans, in leven volks- vertegenwoordiger voor Turnhout, maar dig en eenzaam zijn, als toen de graaf op reis was. Het kind, niet de kinderen, dat was een der grootste zorgen van den graaf. Tien jaren was hij getrouwd, en hij had nog slechts een dochterken van acht jaren, dat zijn roemrijk geslacht zou ver tegenwoordigen. Er waren meer kinderen geweest een burggraaf Thorn, die den rang en titel van zijn vader zou erven, maar die voor de oogen van den graaf was doodgevallen en r.og een dochterke, dat slechts een paar uren had geleefd. De eenige overgeblevene, juffer Phillis, was een vroolijk, aanvallig kind, maar de dienstboden fluisterden elkaar treurig toe, dat de graaf het kind haatte, omdat het gespaard gebleven was, terwijl haar broeder omkwam. Zooveel is zeker, dat de graaf nooit eenige blijk van liefde voor zijn dochterke over had. Niemand kon daar de oorzaak van gis sen, want het kleine meisje was een Chat terly van top tot teen en niet het gering ste in haar herinnerde aan de burgerlijke afkomst van hare moeder. Zij was het sprekend evenbeeld van haren grootvader, graaf Charles Thorn, vanwien een groot portret in een der zalen hing, geschilderd toen hij nog een welke gedurende 5o jaren ter Volkskame zetelde. Is het wel geoorloofd zoo de openbare de nkwijze te verschalken, te bedreigen en in dwaling te brengen Moet het aan- wenden van zulke middelen niet veroor deeld worden anders dan door het mis prijzen en de verachting van alle welden kende lieden Wij stellen de vraag. Wij meenen inderdaad dat gezien de belangrijkheid der kiezingen voor het openbaar welzijn en de richting der Staatszaken, de noodige maatregelen worden genomen, opdat de uitdrukking van den wil van het kiezerskorps zuiver zij, duidelijk en oprecht dat zijn hande ling niet worde beinvloed door ellendige middelen welke aan zijn uitspraak de be teekenis ontneemt die er later zal aange hecht worden. De landelijke policie. De commis sie, ingesteld door de regeering ten inde de herinrichtingen van de landelijke po litie te onderzoeken, heeft zich bezig gehouden met de te nemen maatregelen, ten einde aan de gemeenten, wier bevol king 5óoo inwoners bedraagt, eene ern stige policie te bezorgen. In deze gemeen ten kan de burgemeester, ten gevolge van zijne talrijke ambtsbezigheden, den tijd niet vinden om van nabij na te zien op welke wijze de policie uitgeoefend wordt. De Commissie heeft bijgevolg den wensch uitgedrukt dat in bedoelde gemeenten een Commissaris van policie zou aange steld worden. In afwachting dat de Ka mers eene wet over de herinrichting der landelijke policie zullen stemmen, hebben de Gouvermuis van de verschillende provincies, op vtrzoek van M. den Mi nister van binnenlandsche zaktn, de Ge meenteraden van de plaatsen waar, geen Commissaris van policie is en die, bij de laatste volksoplelling, 5ooo inwoners tel len, uitgenoodigd te beraadslagen over de inrichting van soortgelijk ambt. op de peerden van het leger. Tijdens de bespreking der begrooting van landbouw, in de Senaatzitting van 27 April 11., trok senator Naveau de aan dacht van den heer Minister van Land bouw op den drukken toestand der suikernijverheid in België, wier bloei nochtans van groot belang is voor den landbouw,die in de suikerteelt gedurende vele jaren eene goede bron van inkomsten gevonden heeft. Te dier gelegenheid stelde hij ook vast hoe belangrijk het is voor deze nijver heid, het verbruik van den suiker te bevoordeeligen en te vermeerderen, niet allcèn voor de menschen maar ook voor het vee en voor dit laatste onder den vorm van melassevoeders. De suikernijverheid in België levert jaarlijks ongeveer 600,000,000 kgr. me lasse, die over weinige jaren nog, enkel knaap was van den zelfden leeftijd als Phillis en iedereen verklaarde dat dit portret evengoed Phillis in jongensklee- ren kon voorstellen. Wanneer men echter den graaf deze vergelijking maakte, dan werd hij woe dend, alhoewel men niet wist waarom. De gravin Gertruda Chatterly was niet gelukkig. De dood van hare kinderen, het verlies van haren broeder hadden haar bedroefd en neerslaehtig gemaakt, maar er was nog iets dat haar leven verbitterde. Het was zoo moeilijk met den graaf om te gaan. Hij beminde zijne vrouw, maar toch krenkte hij haar diep door zijne koele terughoudendheid tegenover het eenig overgebleven kind en iedereen in den omtrek sprak daar ook afkeurend over. Toch had de arme Gertruda nog eene vriendin, voor wie zij haar hurt kon uit storten. Twee mijlen van het kasteel verwij derd, lag een behoorlijk landhuis, Lane- house genaamd, dat bewoond werd door mevr. Edith Ford, eene tante van den graaf. Toen zij als weduwe in zeer bekrom pen omstandigheden achterbleef, had haar broeder de vader van den graaf van Chatterly haar dat huis voor haar door dj geneverstokerijen aan spotprijzen gekocht werd. Itder kent tegenwoordig de groote voedigsweerde van suiker, en daar de melasse nog 5o °/0 zuivere suiker inhoudt, kan men dus licht begrijpen, dat zij veel voordeeliger als veevoeder kan benuttigd, en als zulks duurder kan betaald worden. Het is nu genoegzaam gekend dat een doelmatig samengesteld melassevoeder zeer voordeelig werkt op de melk- en botervorming en tevens aan- bevelensweerdig is als mestvoeder. Ook voor de peerden is het een krachtvoeder zonder weerga dat de maximum geschikt heid tot arbeid oplevert en daarbij de dieren schijnt te bevrijden van de zoo zeer gevreesde buikkrampen en darmont- steltenissen. De suikernijverheid, en bijgevolg ook de landbouw, hebben er dus groot belang bij dat de melasse niet door de genever- fabrieken, maar wel door het vee zou verbruikt worden. Om die reden wees senator Na%-eau er ook op,dat eene groote hoeveelheid melasse zou kunnen benut tigd worden als melassevoeder voor de peerden van het legc-r, en stelde aan den heer Minister van Landbouw de vraag dat hij zijnen collega van Oorlog zou verzoeken voedingsproeven in dien zin in te richten. Uit een zooeven verschenen veralag blijkt echter dat de heer Minister van Oorlog, voor wie de kwestie daarbij nog met spaarzaamheid gepaard gaat, reeds zulke proeven had ingericht. Zij werden gedaan van 2 Februari tot 14 Maart 11. in de krijgs- en oorlogsschool te Brussel, onder de leiding van MM. O.-J. Dufrasne, hoofdveearts van het leger en van bevelhebber J. Meeus, rij meester der school. Deze proefnemingen werden weten schappelijk en methodisch uitgevoerd, op zulke wijze dat de uitslagen volkomen vertrouwensweerdig zijn. In het gewoon rantsoen, bestaande uit 6 kgr haver, 3 kgr hooi en 200 gr. gehakt stroo, werden 2 kgr haver door 2 */t kgr sucrema vei van gen. Men had opzettelijk den voorkeur gegeven aan dit melassevoeder, omd .t het volgens zijne samenstelling volkomen de zelfde energische voedigsweerde heeft als haver, en de proefnemingen hadden juist voor doel, praktisch na te gaan of sucrema eene gelijke hoeveelheid haver in het rantsoen bij hard werk, voordeelig kan vervangen worden. Gelijk men weet is sucrema samengesteld uit 20 lijnmeel, 60 melasse en 20 °/0 cornfeed. Het zou ons te ver leiden moesten wij hier de aanteekeningen weergeven en de uitslagen ten volle mededeelen. Die daar over volledig wil ingelicht zijn, raadplege het zoo leerrijk boogergenoemd verslag. Wij bepalen ons bij de besluiten der proefnemers, luidende als volgt i° Het gewijzigd rantsoen heeft eene grootere voedingsweerde dan het gewoon en deze voortreffelijkheid is onbetwist baar te danken aan het gebruikte melas sevoeder. 2° De voedingsweerde van het sucrema- voeder overtreft die van haver. 3° Het verbruik van melassevoeder is zonder invloed op den dorst der peerden. geheel leven als woonplaats aangeboden, terwijl hij de noodige maatregelen nam, dat niemand haar er ooit uit zou kunnen verdrijven. Zijne eigene vrouw was ge storven en zijne drie zonen waren onge trouwd. Hoe gierig de tegenwoordige graaf van Chatterly ook was, toch had hij er nooit aan kunnen denken, zijne tante uit Lane- house te verdrijven, maar toen de eenige zoon van mevrouw Ford onverwacht eene groote erfenis kreeg, verzocht deze M. Chatterly zijne moeder en hem als gewone huurders te beschouwen en een billijken huurprijs voor Lane-house te berekenen. Lord Chatterly was in 't geheel de man niet om zulk een verzoek af te wijzen. Jaak Ford, de zoon van mevr. EJiih, was eerst sedert een paar maanden weer thuis. Hij had eene betrekking in Indiö be kleed en zoo daar misschien het beste ge deelte van zijn leven doorgebracht heb ben, wanneer zijn peteoom hem niet tot algemeen erfgenaam had gemaakt. Jaak was nooit zeer vriendschappelijk gezind geweest jegens zijnen neef Regi nald den tegenwoordigen graaf van Chatterly en ook na zijnen terugkeer, waren zij koel tegenover elkaar, terwijl Jaak zooveel mogelijk de gravin van 40 De proefnemers leiden er uit af dat het voordeelig is gedeeltelijk de haver door eene gelijke hoeveelheid sucrema in het rantsoen der peerden te vervangen. Deze officieele proefnemingen bewijzen eens te meer hetgeen reeds vroeger meer maals aangetoond werd over de hooge voedingsweerde van een doelmatig melas sevoeder, en gezien de voordeelige uit slagen en het algemeen belang van den landbouw, mogen wij dus hopen dat de 10,000 peerden van het Belgisch leger weldra eene groote hoeveelheid melasse voeder zullen veroberen. De landbouwers ook hebben er alle be lang bij te onderzoeken of zij niet met voordeel een goed melassevoeder in het rantsoen hunner dieren kunnen ver bruiken. V. Art». Gemengde scholen waar meisjes en jongens gezamenlijk opvoeding en onder wijs ontvangen, worden langs om zeld zamer. Geestelijke en wereldlijke school opzieners zijn het eens met de ouders met de moeders voornamelijk om te bevestigen dat het alleszins voordeelig is, voor meisjes afzonderlijke scholen in te richten. Op den Buiten is zulks nog meer noo- dig dan inde Stad. Dèèr moet de jongen de eerste begrippen over landbouw aan- leeren, daar het meisje meer met huise lijke bezigheden, naaldenwerk en huis houdkunde moet bekend gemaakt worden. Hoe zulks samen doen gaan in ge mengde scholen Hoe zal een onderwijzer, aan de meis jes huishoudkunde, geest van reinheid en orde, huiselijke zorg en beleid mede deelen Beroepsonderwijs aan de jor gens ge ven, ja, dat kan de onderwijzer... maar het meisje tot haar toekomstig beroep voorbereiden, dat is aan de moeder, dat is aan de vrouw, dat is aan de onderwij zeres alleen gegeven. Zonder te spreken van al de zedelijke voordeelen die vast zijn aan afzonderlijke scholen voor beide geslachten. Dat heeft onze ieverige Pastoor be grepen. Langen tijd werkzaam als Onderpas toor te Erpe, heeft hij daar met eigene oogen kunnen vaststellen wat al goeds eene meisjesschool en eene bewaarschool door Kloosterlingen bestuurd op eene parochie teweegbrengt. Ook ziende dat Erondegem nog" van al die voordeelen verstoken bleef, was een zijner eerste werken aan zijne kudde en aan zijne kinderen die groote weldaad te verschaffen. Met moed heeft hij reeds de handen aan het werk geslagen. Reeds rijst het gebouw uit den grond op reeds zijn ruime schoollokalen volgens de laatste vereischten aangelegd maar... op Eron degem zelf ontbreken de noodige mid delen om op eigen kosten alles ten uitvoer tc brengen. Chatterly ontweek en nooit instemde met de lofredens die zijne moeder, wier gun stelinge mevr. Gertruda was, over haar hield. Zelfs tegen mev. Ford sprak Gertruda slechts zeer zelden over haar verdriet maar op zekeren Septemberdag, toen haar leed nog zwaarder te dragen scheen dan gewoonlijk, liet zij zich met meer open hartigheid tegen de weduwe uit dan zij anders deed. Wat wordt Phillis toch lief, zegde de oude dame terwijl zij naar het meisje zag, dat in den hof op het grasveld speel de, ik geloof niet dat ik ooit schooner kind gezien heb. Gertruda, die met mevr. Ford. onder de Veranda van het huis zat, antwoordde met tranen in de oogen En toch haat haar vader haar bijna. Een meisje hecht zich toch het meest aan de moeder, meende mevr. Ford zoolang Phillis u nog heeft, zal zij de liefde van haren vader niet zoo erg mis sen. Phillis is nog het eenige wat mij aan de wereld hecht. Zonder haar zou het leven niet de minste waarde voor mij hebben. En toch heeft Reginald u lief, Ger truda. Ja, zooals hij zijne landerijen lie Daarom stelt onze ieverige Herder zijn betrouwen op de Goddelijke Voorzienig- haid en... op de liefdadige personen van Aalst en omliggende. Door de bevoegde Overheid is hij reeds gemachtigd om eene Tombela ten voordeele zijner nieuwe school in te richtenOm aan iedereen den gering ste zelf de gelegenheid te geven om tot deze nuttige instelling bij te dragen, zijn de loten gesteld op o,25 centiemen. Geen twijfel of iedereen zal willen medewerken 't zij met loten te nemen, 't zij met den eenen of anderen prijs te zenden alles zal met dankbaarheid aan- veerd worden. N. B. De uitslag der loting zal in ons blad bekend gemaakt worden. Om drenkelingen tot bewustzijn te roepen. In de Daily Mail wordt melding gemaakt van een middel, dat prof. Schafer van de Hoogeschool van Edingburg aanbeveelt om drenkelingen tot bewustzijn te brengen. De manieren, die daartoe gewoonlijk worden gevolgd, keurt hij af, omdat de drenkeling daarbij op den rug gelegd wordt, waardoor de tong naar achteren dreigt te glippen, en water, slijm en schuim niet licht uit keel en mond van den drenkeling verwijderd kunnen worden. Bovendien wordt by die manieren te groote krachtinspanning ge- ëischt. Prof. Schafer schrijft de volgende han deling voor Leg den drenkeling, zoodra hij uit het water is, voorover op den grond, met een opgevouwen jas onder het benedendeel van de borst. Laat geen oogenblik verloren gaan. Als de ademha ling opgehouden heeft kan het geriDgste tijdverlies noodlottig zijn. Kniel vervol gens over den drenkeling heen (op een of op twee knieën), met het inzicht in dezelf de richting als zijn gezicht. Leg uwe han den aan weerszijden van den benedenrug, op de laatste ribben. Laat vervolgens het gewicht van uw lichaam, flink maar niet heftig, op den drenkeling rusten, zoodat gij lucht en water uit zijne longen drijft. Dadelijk heft gij u daarna weer langzaam op, de handen steeds opzijn lichaam hou dende. Deze beweging op en neer moet om de vier of vijf sekonden herhaald wor den. Gij moet uw lichaam langzaam voor- en aehterwaarts bewegen, een keer of vijftien inde minuut,zonder rust tusschen de bewegingen. Minstens een half uur moet deze kunstbewerking voortgezet worden, tenzij de ademhaling, voor dien tijd weer ingetredea zij. Houdt de adem haling, zooals wel gebeurt, daarna weer op, dan beginne men weer met de voor geschreven behandeling. Is er gelegenheid toe, dan kunnen ande ren intusschen warm flanel op het lijf en de beenen, en warme kruiken aan de voe ten leggen. De natte kleeren mogen echter niet uitgetrokken worden en er mag ook den drenkeling niets ingegeven worden, zoolang de natuurlijke ademhaling niet hersteld is. heeft, antwoordde de jonge vrouw vol bitterheid, maar hij bekommert zich in het minste niet om mijne wenschen. Zijne onverdragelijke heerschzucht en gierigheid zijn spreekwoordelijk gewor den en werpen eene donkere schaduw op zijnen naam. Phillis en ik zijn niet de eenigen die zich over hem te beklagen hebben ook voor zijne arme pachters is hij onverbiddelijk wreed. Mevr. Edith Ford zuchtte, zij had reeds meermalen gehoord, dat de graaf van Chatterly een meedoogenlooze land heer was. Op driftigen toon ging Gertruda, de ongelukkige gravin voort O, hadde ik maar geld, dan zou ik trachten althans een gedeelte van al zijn onrecht goed te maken. Wel is waar kan eene vrouw niet veel doen, maar ik zou dan toch voor eenige van de armste boe ren de pacht kunnen betalen en hen er voor te behouden, dat zij van hunne hoeven worden verdreven maar ik be zit niets, de graaf laat mij over geen twin tig franken beschikken, en ik moet nog allerlei listen aanwenden om van hem te krijgen wat ik voor mij zelve noodig heb. Er zijn tijden, tante, dat ik met vreugde wat naaiwerk zou aannemen, om aan wal geld voor mij zelve te geraken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1