De liberale manifestatie. Van tak op tak. Kiesomkooperij. Zondagrust. Belgische Bedevaart naar het H. Land. Het Werk der Belgische Bedevaarten naar Palestina, in 1889 goedgekeurd en gezegend door Z. E. den Cardinaal- Aartsbisschop en H. H. Hoogweerdig- heden de Bisschoppen van België, is in het Commissariaat var. het H. Land te Gent gevestigd. Voor den 1 September wordt eene vol ledige Bedevaart naar Palestina inge richt, met de medewerking vanM. A. FRAN901S, Directeur der Alliance catlio- lique n te Brussel. Bestuurd door de Minderbroeders, wettige bewaarders der H. H. Plaatsen, zal deze Pelgrimsreis in de beste voor waarden geschieden en de heiligdommen en merkweerdige plaatsen van Judeën en Galileën bezoeken. (24 dagen in Pales tina). Niet alleen de geestelijken maar ook wereldlijke personen van beide geslachten zullen in beperkt getal aan deze Bede vaart kunnen deel nemen. Het vertrek uit Marseille is vastgesteld op 1 September aanstaande. Voor programma en inlichtingen ge lieve men te schrijven aan den E. Pater Daniel Lappan, Minderbroeder, Com missaris van het H. Land, Oude Violet- tenlei, 8, Gent, of aan M. A. Francois, Directeur van de Alliance catholique, Noordlaan, 45, te Brussel. Gelijk wij het donderdag 11. zegden de liberale arrondissements manifestatie heeft de belangrijkheid niet gehad die de liberale orgaantjes voorspeld hadden. Er zouden duizenden en duizenden liberalen, vrijzinnige lieden, uit steden en dorpen, van uit de verste hoeken opda gen om de macht der liberale partij in ons Arrondissement te bewijzen. En ach Heere in plaats van duizenden telde men bij 't inrichten van den stoet ongeveer 1200 koppen. Later na eenige straten te zijn doortrokken verviel 't getal tot 900 daar talrijke manifestanten tegen hun goesting hadden de plaats gepoetst. Wat de bevlagging der huizen betreft, als men de correspondentiën uit Aalst aan de Brusselsche liberale gazetten ge- looven wil, dan was onze gansche stad bevlagd. Gansch de stad bevlagd Alles wel geteld, waren erin de kuip der stad diep in de 97 vanen en vaantjes te bemerken. In de voornaamste straten was zelfs geen vaantje te zien. De Lange Zoutstraat nogthans spande dc kroon men telde er i3 vlaggen. Geteld van 't begin der straat, aan de Groote Merkt, wapperde de i3e vlag aan 't huis van M. Delaforterie- Daens, de schoonzoon van Groene Pie, heer van Chipka. Is het dan toch niet dig, zeer aardig dat het judascijfer altijd scheerdraad en inslag is bij dat soortje Geen geestdrift bij de manifestanten 't was nog kouder dan op Kerstdag met 10 graden onder vriespunt. Om 5 uren gingen de manifestanten uit een om zich in de stad te verspreiden en zich aan baldadigheden over te leveren. Een barakkenrouziekske, men zegt ons, uit Ninove en tal van Aalstersche haantj vooruit, doorliepen de straten van 't onge- diert der papen spelende en huilende. In de Molenstraat brachten zij aan aejed Daens, die zich op den dorpel der 0 Gebroken Ruit bevondt eene aubade. En om hem te vereeren zongen ze met begeleiding van muziek een zeer aardig liedje op den toon van eene der gezangen bij processiën en bedevaarten gebruikt. En of jajed Daens er over gevlijd was en dankte Onze reporter zegt het niet. Later of vroeger, bevondt de bende zich aan de St-Martinuskerk van 't onge- diert der papen spelende en zingende, toen de E. P. De Visser, Prefect der externen, vergezeld van een broeder, langs daar kwam. Een der Aalstersche haantjes-vooruit wierp zich voor hem op de knieën maakte een groot teeken des kruis zingende A bas la Callotte Wij willen voor 't oogenblik geen naam noemen uit medelijden voor de ouders. Eene Zwarte Zuster en een Broeder van Maria werden ook door 't blauwe janha gel beleedigd op de Keizerlijke Plaats en in de Leopoldstraat. Later in der. avond wanneer onze liber- aalijes min of meer bij drank waren kwam er gisting. In zekere herbergen nabij de reizigersstatie volgde het eene krakeel na 't andere. Men slingerde zich onderling zelfs de bloedigste beleedigingen naar 't hoofd meermaals stond men op 't punt van handgemeen te worden maar men kwam tot bedaren. Nu toch, omderwille van een knopsgat, werd een liberale contróleur, ridder ge slagen, (hola I ik vergis mij), werd een liberale contróleur ontvanger gesla gen. Eene bende liberale haantjes-vooruit zij die de Ninovesche muzikanten van 't ongbdiert volgden, liepen des avonds, straat in straat uit, van tijd tot tijd eene liberale herberg binnen trekkende. Laat reeds in den nacht ontstond er een kra keel tusschen hen en eenige klanten en onder anderen met zekeren Emiel De Paepe, bijgenaamd Potterkb en gezellen ter estaminet Gulden Zalm Lange Zoutstraat. De baas dwong hen zijn huis te verla ten en de ruziemakers trokken dan kij vende merktwaarts. Aan de Groote Merkt, hoek Taeymans, geraakten zij handgemeen en Potterke werd door 3, 4 razende wildemans met slagen en stampen over laden. Menigmaal werd hij tegen den muur geslingerd... 't Ging er onmensche- lijk wreed toe. Geburen waren door 't getier en gevloek gewekt, openden hunne vensters, riepen gchandaal, smeekten de beulen van uit te scheiden, 't hielp niet,stommelings gingen ze maar altijd voort met Potterke te martelen. Er wierd hulp geioepen zoo luidruchtig dat men het einde verre met den nacht hooren kon en geen Policie te zien of te hooren. Potterkb kon een oogenblik aan de handen zijner helsche beulen ontsnappen en liep de Markt op gevolgd door zijne vervolgers. Nauwelijks had hij een der tigtal schreden gedaan of hij werd ten gronde geslagen en overschopt, overstampt en geslagen dat het wreed was om zien. En dan liet de verslagene een gekerm hooren waarbij een steenen hart breken zou en dat de nachtrust stoorde van per sonen die tot 2 a 3oo meters van daar wonen Potterke wierd eindelijk met het wa gentje der Pompiers naar zijne woning gebracht, doch op bevel van den genees heer naar 't hospitaal overgevoerd. Hij klaagt van inwendige pijnen. Zijn toestand schijnt betrekkelijk goed en na 20 dagen verpleging en rust zal hij, zoo hoopt men, hersteld zijn. Een der aanvallers schijnt ook nog al erg toegetakkeld te zijn geweest. Nu 'tzou iets wonders zijn, hadde Potterke zich niet verdedigd... Wat de helden dezer vechtpartij tus- schen liberalen betreft, willen wij geene namen noemen uit vrees van onschuldi- gen te beladen. Maandag voormiddag telefonneerde M. Joseph De Blieck 't bevel aan M. den Commissaris van politie dat hij de zaak van 't gevecht des nachts onder de libe ralen, moest zoo laten, in andere woor den, zonder er zijne aandacht op te vestigen, moest laten voorbijgaan. Wat verwaandheid toch Waant hij zich rteds Burgemeester Rijk zijn cn er geen verstand naar hebben, is een ongeluk want men maakt zich bespottelijk door onbezonnen hoogmoed.... Wij willen niet handelen lijk de blau wen en groenen in de zaak William Bor- reman. Wij willen aan 't Parket den last laten de ware schuldigen te ontdekken en te doen straffen, want ongetwijfeld zal de heer Procureur des Konings bevel geven de zaak te onderzoeken onder alle opzich ten... Overigens wij zijn zeer curieus te zien of De Dendkrgalm nu ook aanklagende artikels zal meêdeelen en of Groene Pie vluchtschriften zal uitgeven over de zaak Emiel De Paepe, gelijk zij het deden over de zaak William Borreman. Aan (le liefhebbers van Geïllustreerde brief kaarten Tegen vooruitbetaling van 3 25 fr. krijgt iedere verzamelaar van aanzichtbriefkaar ten op zijn adres gestuurd en met het post merk uit de stad van den oorsprong, 12 prachtige geillustreerde postkaarten van Constantinopel. deze postkaarten in prachtige kleurendruk uitgevoerd liggen ten inzage ten bureele van dit blad. Stuurt dus een postwissel van 3,25 fr. aan Joris Vande Putte, Korte Zoutstraat te Aalst om die kaarten binnen de 10 dagen franco op uw adres uit Constantinopel te ontvan gen. Samenstelling der provincieraden Het getal der provincieraadsleden van het geheele land bedraagt 670. Dat getal is verdeeld in 388 catholieken en 288 anti-catholieken. Deze laatsten zijn onderverdeeld in 204 liberalen en 78 socialisten. De bestendige Deputatiën blijven catho- liek in zes provinciën op negen in ééne provincie (Brabant) is zij zuiver liberaal in de twee andere (Luik en Henrgouw) zijn de Deputatiën gemengd (liberalen en socialisten). Al den bluf van onze tegen strevers kan niets veranderen aan die cijfers, die aan de catholieke Partij eene overgroote meerderheid geven boven hunne beide tegenstrevers. Gezel Vandervelde, door een rood or gaan ondervraagd heeft het volgende verklaard «De doctrinairs hebben hunne natuurlijke aanmatiging buiten mate en op belachelijke wijze opgeblazen, tenge volge hunner aanwinsten in de kiezin gen. Die verklaring is een koud stort bad op de gemaakte liberale geestdrift. Al met eens ontsteken. Gaat men des avonds tegen het invallen der duister nis in Altenberg (Duitschland) door de straten, dan ziet men dat plotseling alle gaslanteerns tegelijk aansteken worden, Deze vinding is er eene van onschat baar belang want om dit tot stand te brengen, is geen ingewikkeld electrisch toestel, zijn geene leiddraden noodi volstrekt niet anders is er aan dan t zeer eenvoudig toestelletje, dat onder den lichtbrander wordt geplaatst. Het toestel is eene vinding van dr Ros- tin te Berlin. Als men nu nog weet dat ook alle lampen des avonds tegelijkertijd gedoofd kunnen worden, dan zal het overlijk voordeel hiervan aan iedereen duidelijk zijn. Er wordt een bedrag bespaard aan loon voor lanteerr.aanstekers, welke dan voor het schoonmaken der lanteerns, zoo noo- dig een beter salaris kunnen krijgen. Men mag bovendien niet over het hoofd zien welk eene groote hoeveelheid gas er verloren gaat gedurende den tijd dien de lanteemaanstekers noodig hebben om alle lanteerns uit te draaien. De uitvinding, waarover wij nu niets meer kunner. mededeelen, is van zooda- nigen aard, dat de aanleg zelfs voor eene groote stad geen bezwaar oplevert. Men kan een gedeelte der lampen 's avonds om 11 uren uitdoen en het andere deel laten dooibranden, en de kosten der in- stellatie zijn zeer gering. Het is zeer zeker eene uitvinding waarvan de weerde nog niet te schatten is. (Maasbode.) Sprekende van de bedrit gelijke belofte door de groene candidaten gedaan, name lijk, dat ze, op voorwaarde dat ze ver kozen wierden, jaarlijks een deel der parlementaiie vergoeding aan de W® De Backer en de Weezen zullen afstaan en verder dat haar dan ook een pensioen van den Staat zou verzekerd zijn, schreven wij dat het naar ons bescheiden oordeel eene inbreuk is tegen het Art. 196 van 't kieswetboek. Groene Pic vaart hierom tegen ons in biieschende woede uit en slingert ons, wellicht voor de honderdste maal, de wagenvracht beletdigingen en versma dingen naar 't hoofd waarmeê hij ons bt jegent tenkenmale wij den duim wat te ruw op de groene wonden drukken. Verhaasten wij ons te zeggen dat ze ons hoegenaamd niet ontroeren. Nogthans or zijn nieuwe scheldwoorden bij. De Denderbode gaat krom en scheef van politieke schelmerij en daarbij dom zonder weêrga. De Denderbode is een verdraaide ezel. Nooit heeft men lom per en onbeschofter zinneloosheid hooren uitkramen..,. Beleedigingen en versmadingen zijn beweegreden voor dezen die er geen bij te voeren heb ben. Wij zijn zinneloos of te zot... en dat wordt ons toegeduwen door den held die twee sigaren kan oprooken en er daarna nog eene kan van weg geven om door een ander opgerookt te worden... Wat genie Maar kom, kom wij zijn alleen niet dom zondtr weerga, verdraaide ezel en met zinneloosheid geslagen, want voorname rechtsgeleerden zijn van ons advies. En nu dat de Justitie met de zaak in kennis is, zullen wij ze haar gansch over laten. Groene Pie werd geïnterviewd door een opsteller van L'Etoile Belge en na het doodgezaagde deuntje over vervol ging en broodroof afgegeven te hebben sprak hij over 't manifest der belofte van een deel der parlementaire vergoeding. Maar waar Groene Pie zorgvuldig over zweeg, 't is over 't kaartje dat bij duizen den door hem persoonlijk te Aalst, Den dc-rhautem, enz. werd verspreid en waar op men leest En ze weten in hert en ziel dat de kiezing voor M. De Backer geldig is n en dat die herkiezing een titel zal zijn voor de Weduwe om een pen- sioen te bekomen in 't Goeverne- ment. Met voor hem te stemmen stemt men een pensioen voor zijne a vrouw es kinderen. Ja, daar zweeg Groene Pie over en om reden want de volksbedriegerij is te klaar. Door de voorspiegeling van een pen sioen aan de Weduwe en Kinderen, dat niet bestaat of bestaan kan heeft men duizenden kiezers uit medelijden voor de groene candidaten doen stemmen. In het interview van L'Etoile Bblge leest men dat Groene Pie zegde M. De Sadeleer, Oud-voorzitter der Kamer is persoonlijk aan de weduwe I gaan zeggen, dat hij voor haar een pen- II sioen zou verkrijgen 't gene zeer s schoon is van zijnentwege Nu, M. De Saedeleer verklaart uitdruk kelijk dat die bewering volstrekt on nauwkeurig is, om niet te zeggen logenachtig. Groene Pie is immers van zijne dui zendste leugen zoo min geborsten dan van zijne eerste. In de vertaling die Klokke Roeland van dit interview meedeelt, is die bewe ring betrekkelijk M. De Saedeleer wegge laten... Waarom Wij hebben hooger gezegd dat we de zaak aan de justicie overlaten, eene be merking nogthans aangaande de volgende bewering die wij aantreffen in Het Recht van Leeuwke Plancquaert, nr van Zondag 19 Juni u De zaak van Aalst is geene omkoo- ptrij omdat het alleenlijk aan 't huisge- zin De Backer is, en niet aan de Kiezers, dat er een voordeel, eene gift beloofd is. Er is overigens niets dat be- wijst dat zonder belofte, de democraten niet gekozen waren. Als dit waar zou zijn dan ware het art. 196 in vele zaken van beloften nimmer toepasselijk. Er zijn tal van beloften waarbij de kiezers geen rechtstreeksch belang hebben. Bij voorbeeld een candidaat zou de verbintenis aangaan, op voorwaarde dat hij verkozen worde, jaarlijks de helft zijner parlementaire vergoeding uit te deelen aan weduwen en vrouwen van noodlijdende werklieden.Hare echtgenoo- ten, kiezers, zullen er ook geen rechtstreeks belang bij hebben... Men kan gissen wat er gebeuren zou... En dat zou geene kiesomkooperij zijn, geene inbreuk tegen het art. 196 Wij stellen de vraag en aan de Justicie ze te beantwoorden, ook aan de Volkskamer te oordeelen of zulk eene verkiezing lijk die van Groewe Pie als eerlijk moet aan schouwd worden. Er is overigens niets dat bewijst dat n zonder de belofte de democraten niet gekozen waren, zegt Het Recht. Maar niets bewijst ook dat de democra ten zonder de belofte zouden gekozen zijn. En dat ze niet zouden gekozen ge weest zijn, zonder de belofte dit bewijzen de uitslagen der gemeenteverkiezingen van October 11. wanneer wijlen M. De Backer en andere leiders met klank uit de gemeenteraden werden gekegeld 1 WT Aan onze partijgenooten I Wij roepen de aandacht in op 't volgende meêgedeeld door De Tram van St- Truiden en waarop wij de ernstige aan dacht inroepen Dezer dagen hoorden wij een liberaal den lof maken van de Vlaamsche liberale blaadjes, die, volgens hem, wonderen hebben gedaan in den kiesstrijd. Die wonderen zijn in alle geval, niet :n zeer eerlijken aard, want schimp, leu gen en laster hebben er eene overwegende rol in gespeeld. Wat men nochtans niet zou mogen ver geten is, dat het alleen de Vlaamsche bladen zijn die in onze Vlaamsche streken de kiezingen kunnen bewerken. Een Fransch blad heeft, in de Vlaam sche provinciën, alleen invloed op de leidende standen en kan daar. onbetwist baar, veel goed doen. Maar de invloed op het eigenlijke volk wordt alleen uitgeoefend door de Vlaam sche diukpers, en daarom is het de plicht van eiken catholiek de verspreiding der catholieke Vlaamsche drukpers, uit al zijne krachten te bevorderen. Die bevor dering moet gidaan worden niet enkel gedurende den kiesstrijd, maar gedurig cn zonder verpoozen, want, men wete het wel, één trouwen lezer voor een Vlaamsch catholiek blad aangeworven, is een catholieke kiezer gewonnen, die zich door geene drogredenen der tegenpartijen zal laten omklappen. Dat onze vrienden het onthouden en er naar handelen. Ongelukkiglijk, eens de kiezing achter den rug 't wordt uit 't oog verloren. Wij moeten tot de mindere standen gaan en dan zal de invloed van onze groene, blauwe en roode tegenstrevers weldra ge knakt zijn. HELD E It GEM heeft deze week getoond wie het was. Veel kwaads wordt erover die gemeente gezegd. Doch het geval, dat hier deze week plaats ge had heeft, bewijst maar al te duidelijk, dat tr daar nog vele brave menschen zijn. Hun Herder erg ziek gevallen zijnde, in deze moeilijke omstandigheden, en laat het mij toe hier te zeggen, die reeds Heldergem gered heeft van zijnen tijde- lijken en geestelijken ondergang, is volop aan 't beteren, ja zelfs genezen. Dank aan de gebeden welke zijne parochianen ten hemel stuurden. Meer dan i5o man, zag men dagelijks naar Aygcm gaan, ter bedevaart, ja, Zon dag zelfs, klom het getal tot verre boven de 200. God heeft hunne gebeden verhoord. Hij, die de noodlijdende aan de stervens sponde gaat bijstaan,en die goed en bloed slachtoffert voor het welzijn van Helder gem, zal weldra zijne taak kunnen voort zetten. Dank, beste vrienden, voor de ge beden, welke gij ten hemel stuurt. God zal het u ruimschoots vergoeden, want Hij heeft het zelf gezegd Al wat gij doet aan het minsten der mijnen, is aan Mij zelf gedaan. H. G. A. Jaurès en zijne vrienden. Urbain Gobier, die sedert eenigen tijd niet meer in het blad dc Aurore schrijft, en de gansche kliek heeft verlaten, schrijft nu in den Cri de Paris over den socialist Jaurês en zijne vrienden als volgt Een tiental jaar geleden, had het volkje 't welk Jaurès als aanvoerder volgt eene zeer magere linnenkas en liep op het bovenleer zijner schoenen met veel moeite leefde het van allerhande beroep- jes, voor welke men liever niet uitkomt. i) Nu Nu zijn die lieden eigenaars van kasteelen, fabrieken en pachthoeven; zij leven o.> grooten voet, in rijk bemeu belde huizen, met het air van weledel of hooggeborene zij behoren tot de kapita listen, zij zetten de bankinstellingen op contributie, verplichten de maatschap pijen tot allerlei aderlatingen, wroeten tot aan de ellebogen in het goud... it In tien jaar is dit al gebeurd, en dat enkel door het woordeken a socialisme. Urbain Gohier is zeker iemand die meêspreken mag. Al de knoeierijen der laatste jaren heeft hij bijgewoond. Overi gens, 't is niet alleen in Frankrijk dat men zoo iets ziet. De eenige die het niet bemerken, zijn de werklieden welke aan de sleppen der roo kopstukken hangen. Een nieuw signaal voor de spoor treinen is door de heeren Vital César en Guarini uitgedacht het heeft voor doel de machinisten te verwittigen of de baan vrij is. Ziehier hoe het werkt voorop of onder de locomotief, zeer dicht bij de riggels, is een klein doosje vastgehecht met een electriek toestel, dat werkt op drie elec- trieke lampen van verschillige kleuren rood, groen en wit, vastgehecht op eene tabel, die de machinist voortdurend on der het oog heeft. In gewone omstandigheden, als de baan vrij is, brandt er altijd eene lamp. Maar als de sporen niet vrij zijn, wordt de machinist uit eene statie of baansektie verwittigd door eene electrieke mede- deeling die, langs de sporen gaande, eene lamp van eene andere kleur aansteekt. Volgens de lamp 2 of 3 brandt vertraagt de machinist of stopt. Proefnemingen op kleine spoorbanen zijn reeds gedaan, die goed slaagden. Er is niet de minste aanraking tusschen den riggel en het doosje van de locomotief stof of scorbieljen kunnen de werking dus nooit hinderen. Met dit toestel zal de mist voortaan geene oorzaak meer zijn van het vertragen der treinen. Dezer dagen zullen proeven genomen worden op de groote expresstreinen. Handschoennijverheid. Wegens eenen ernstigen krisis in de handschoen- i.ijverheid, heeft eene van de grootste fa brieken in Duitschland, te Haynau, al hare arbeiders en looiers moeten afdan ken. Veel gezinnen lijden gebrek, daar de fabriek nu al voor de tweede maal in dit jaar gesloten wordt, en dus het ver bond van lederbewerkers de werkeloozen niet meer kan ondersteunen. Jaarlijksche Bedevaart uit Vlaanderenland naar Lourdes, (2- 10 September 1904), met de hooge goedkeuring en den bijzon deren zegen van Mgr. Waffelaert Bis schop van Brugge, en onder de geeste lijke leiding van den E. H. Bruloot, te Kortrijk. 7e Pelgrimstocht ter gelegenheid van 't Jubeljaar. Bijzondere rechtstreeksche trein uit Kortrijk.— Vlaamsch Bestuur. Vlaam sche Priesters. Vlaamsche Genees- heeren. Arme zieken worden aanveerd volgens gejonde giften. Te Lourdes, afzonderlijke oefeningen en Goddelijke Diensten. Grootsche plechtigheden op 8 Sep tember, (O. L. V. Geboorte), ter gele genheid van 't Jubeljaar. Prijzen der kaartan 140 90 GO Fr. Inlichtingen vragen bij de inteeke- naars E. H. Bruloot, Beggijnhofstraat, 22. M. Frans Lamoral-Carlier, Groe- nirgerlaan, 72, te Kortrijk elders, bij de E. H. Geestelijken en anderen. (Ziet de plakbrieven in de keiken.) B. W. De lijsten sluiten den i5 Oogst. Koers van 3 plaatsen van verschilligen aard me. goed loon. Voor verdere inlichtingen wenden men zich ten Stadhuize bureel der Wcikbcurs. AELST. 100 kilom. De Wielrijdbrs- Vereeniging van Oost-Vlaanderkn richt op Zondag 26 Juni 1904, eenen baankoers in op 100 kilometers, uitsluitelijk voorbe houden aan de leden der Vereeniging. De omloop is bepaald als volgt Gent- Eecke-Oudenaarde (24 kilom.), Eename- Hundelghem-Buist Aalst (61 kilom.), Dendtrmonde (74 kilom.), Zele(8i kilom.), Overmeire-Desteibergen (paal 5, 100 kilom.). Vaste kontrool te Audenacrde, Aalst en Zele. Vliegende kontrools langs de baan. Vertrek om 7 uren aan de statie van Malterbrugge. Vergadering om 6 1/2 uren in De Ster »,aan de splitsing der banen van Kortrijk en Oudenaerde, voor het afleveren der armbanden en kaarten voor de kontrool. Aan al dezen die den weg in zes u zullen afgelegd hebben, zal een prachtig diploma worden overhandigd daaren boven zullen 6 prijzen en 6 kentetkens aan de twaalf etrstkomendé toegekend worden. Een bijzondere prijs (kunstvoorwerp) zal geschonken worden aan den club die aan den koers zal hebben deel genomen met de meeste leden den afstand op 6 uren afgelegd hebbende. De inschrijvingen, die moeten verge zeld zijn van de som van éénen fiank (postmandaat of posttimbers van fr. 0,10), moeten gezonden worden vóór vrijdag 24 Juni, aan M. Aug. De Pourquoy, Neder- kouter 38, Gent. Priesterlijke benoemingen Z. D. Hoogw. Mgr. Stillemans, Bis schop van Gent, heeft de E. II. E. Vermeire, bestuurder der Zusters van het ziekenhuis te St. Nikolaas, -pastoor be noemd van ILrzele de E. H. C. A. J. De Cooman, pastoor van Hey-einde (Lo keren), pastoor van Schoonaarde de E. H. De Vis, onderpastoor te Temsche, pastoor van Hey-einde de E. H. A. Vervaet, onderpastoor te Kaprijke, pas toor van Wontergem de E. H. J. Peerts, pastoor van Orroir, pastoor van Zogge (Hamme) de E. H. J. Van Cleemput, onderpastoor te Buggenhout, pastoor van Meyghem de E. H. L. Goddyn, onder pastoor van St. Jozef, te Gent, pastoor te Orroir de E. H. A. Schellaert, pastoor van St. Goorix-Audenhove, is pastoor be noemd van Overmeire, en wordt vervan gen door den E. H. T. Venneman, onder pastoor te Etichove de E. H. C. Claus, pastoor te Hillegem, pastoor van Sinte- Maria-Hoorebeke, en wordt vervangen door den E. H. J. Rombaut,onderpastoor van Sint Martinus te Aalst. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 19 Juni 1904, M. De Weale, Kerkstraat. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Twee goede dienstmeiden. Een kuiper kunnende rol vaten maken, verzekerd werk, goed loon. Vragen werk 2 Bedienden. 2 Smeders-leerjongens. Een jongeling kennende vlaamsch en fransch voor boodschapper of magazijnier. Daglooners en fabriekwerkers. Een bediende magazijnier. Worden gevraagd voor Schaarbeek (Brussel). 2 badjongens, jaarwedde fr. 1000 tot fr. i5oo; 1 zwemmer-duiker, jaarwedde fr. 1200 tot fr. i5oo 1 werktuigkundige, jaarwedde fr. 1,800 tot fr. 2,400 fr. Creemboter. Markt van Zaterdag 18 Juni 1904. 65 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,5o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 415 klonten boter ter mat kt gebracht wegende te samen 33oo kilogr. Allerhande nieuws, PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Merkt, op Zondag 19 Juni 1904, om 11 !/2 uren, door de Fanfaar der Pupillenschool van 't leger, onder de leiding van M, Vanderlinden. 1. Marche du Régiment des Carabiniers Panne, 2. Souvenir de Boccace, faniaisie Vander Linden. 3. Polka de concert, pour bugle, soliste Ie pupille Gérits Preckker. 4. Le réveil de la Nature, morceau iniatatif Buzeau, 5. Li Bia Bouquet, Air de Namur Bosrot, AALST. Moord in 't Mo lenstraatje. Onze geëerde lezers zullen zich nog herinneren in welke omstandig heden het lijk werd ontdekt van vrouw De Coster die door hare dochter Delfina zou vermoord zijn. De genet shee ren gslast den geestes toestand van Delfina De Coster te on derzoeken komen hun verslag netr tt leggen uit 't welk blijkt dat ze gansch onverantwoordelijk is voor de verschrik kelijke misdaad welke zij gepleegd heeft, Zij zal derhalve in een gesticht voor zin- neloozen opgesloten worden. Haar handel en wandel bewezen maar al te wel dat ze niet goed bij hare zinnen is. AALST. Brandramp. Donder dag nacht rond 11 u. 3o m. is er brand ontstaan op de werkkamer van M. Rog- ghé-Vidy, boekbinder, wonende Hop- merkt. Dank aan de spoedige tusschen- komst van ons vrijwillig Pompierskorps was het vuur weldra uitgedoofd. De oor zaak is onbekend, doch men vermoedt eene berst in de schouwpijp langs waai 't vuur zich heeft meêgedeeld aan de papieren en cartons die zich in de werk kamer bevonden. Het gebouw is nog al beschadigd. De schade is moeilijk te bepalen. Alles schijnt verzekerd te zijn. Eene eenvoudige vraag. Is het woord van eenen inwoner van Aalst niet meer overtuigend dan de onze kere taal van menschen die elders wonen'; Mme Pélagie Cooremans, weefster St- Vincentstiaat te Aalst, zegt ons Ik leed sedert zes maanden van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden ik was bewogen, dit gebrek aan rust maakte mij reeds van 's morgens afgemat en gansch mijn eetlust verdween ik ver zwakte van dag tot dag, toen ik mij op het aanraden eener vriendin met de Fos ter Pillen voor de Nieren wilde verzor gen men zeide er zooveel goeds van en ik haalde ei eene doos bij M. De Valke neer, apotheker te Aalst. Toen ik mij na drij dagen verlicht gevoelde, was ik zeer verwonderd en toen mijne nierpijnen na eene weck ver dwenen waren, was ik overgelukkig en dierf aan eene zoo spoedige genezing niit gelooven 't was nochtans waar, want ik heb niets meer gewaar geworden. Ik ver klaar het bovenstaande waar en machtij u het kenbaar te maken. De overgangstijd. Dit is eene van de zorgelijkste tijdstippen in het leven eener vrouw. De natuur verliest hare krachten en de vuile stoffen welke tot dusverre af gevoerd worden, blijven nu gedeeltelijk in het lichaam, 't Is dan dat de Foster Pillen voor de Nieren van groote waar de zijn, daar zij de natuur helpen om de doorgangen schoon te houden en het ge stel bevrijden van de opgezamelde onzui verheden. Verzekert u dat men u de Foster Pil len voor de Nieren geve van dszelfde soort als die welke Mma Cooremans gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-Ó2 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. In den nacht van Maandag tot Dijns- dag is op het grondgebied van Meerbeke, zekere Pieter Van den Bossche, 58 jaar, in dienst bij den heer senator Van Vree- kem, door den stoomtram verrast en gedood. Hij was maandag namiddag naar Ninove gegaan om de 45 fr. te ontvangen die zijn zoon alle drie maanden als mili- ciaan te ontvangen heeft. "Vergiftiging van het bloed staat al diegenen te wachten die lijden aan gal, zuur, verstoptheid, troebele waters of door het keeren der jaren. Om dit te beletten raden we onze lezers aan de bloedzuive rende pillen Depratere te nemen, de best gekenden zonder aloës, die genezen zon der krampen noch ontsteldheid. i,5o fr. de doos te Oostende, bij den apotheker Depratere, die verzendt tegen postzegels, alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut en overal. Brand. Woensdag namiddag om 4 1/4 ure namiddag is een groote brand ontstaan te Laarne bij den landbouwer Frans Wilderoe, wijk Eekhoek. Al de stallingen zijn de prooi der vlam' men geworden schuren, koeien en paar denstallen, varkenshokken, enz. Eene koe, met twee runderen, en een paard zijn er in gebleben. De landman had de ko' maar Maandag gekocht voor 600 fr,

De Denderbode | 1904 | | pagina 2