Donderdag 23 Juni 1VH)4 3 centiemen per nummer. 3(>sle Jaar 5(>49. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Volksontwikkeling. Waarheid. HET GEHEIM Hoe God het goed uit het kwaad trekt. LANDBOUW. De catholieke meerder heden van 1884 tot 1904. Dit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zeB maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- langen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, a in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3- bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bg accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va.. dit blad. AALST, 22 JUNI 1904- Moest men onze tegenstrevers var. alle kleur gelooven dan zou het verplichtend onderwijs de ontwikkeling van ons volk op buitengewone wijze bevorderen. De invoering van den schooldwang zou weldra de onwetendheid tot zelfs uit hare verst afgelegene schuilhoeken verdrijven. De fakkel der wetenschap zou België rerlichten en de menschen zouden zelfs, na zonsondergang, nog klaar zien. Maar als onze tegenstrevers den school dwang eischen is het dan wel uit gene genheid voor 't volk Neen volstrekt neen. Dat men ons eens de onderwijsgestich- »:n aanwijze door de liberalen met eigene penningen gesticht en onderhouden Men zal ons geene aanwijzen kunnen en ziedaar de genegenheid van blauwen, rooden en groenen voor 't volksonderwijs, voor de verspreiding van 't licht der we tenschap.... Waarom eischen onze tegenstrevers et verplichtend onderwijs Alleenlijk om het middel bij de hand te hebben om, door een onzijdig, of liever, ongodsdienstig onderwijs, kinderzielen aan de R. C. Kerk te ontrukken, om de opkomende geslachten als geuzen op te leiden. Doch het verplichtend onderwijs is het wonderbare middel niet tot de bestrijding der onwetendheid door onze tegenstre vers op alle tonen bezong- n. Frankrijk waar de schooldwang, sedert jaren, is in gevoerd bewijst bet ons. La République fra^aise, zeker geen papenblad bestatigde onlangs, dat er niet alleen nog vele soldaten zijn, die niet lezen noch schrijven kunnen, maar ook dat de verhouding der oDgeletterden nog aangroeit. La Ligue francaisk de l'Enshigne- mbnt, in Frankrijk, heeft een enkwest geopend over de schoolbijwoning, en hoe wel dezes uitslagen nog niet teenemaal gekend zijn, schrijft reeds het orgaan dier Ligue Men zal gansch de uitgestrekt heid van het kwaad leeren kennen, alsook de wijze waarop de wet overtreden wordt; men zal zich kunnen overtuigen, met de uitslagen der statistiek in handen, dat eene krachtdadige werking noodzakelijk is. Intusschen blijkt reeds uit de inlichtin gen, mcêgedeeld door M. Forfer, inspec teur van het Departement der Aisne, dat in zijne omschrijving niet min dan 3ooo kinderen van 6 tot 10 jaar te vinden zijn, die nooit den voet in eene school hebben gezet. Weet gij, schrijft M. Forfer, hoeveel leerlingen van de 60,000 wettelijk inge schreven, meer dan i5o dagen aanwe zig waren van den in Juni 1901 tot den i1) Juni 1902 Niet eens de 2 derden, 't zij 38,000. Van de andere waren er 8,3oo, 120 k i3o dagen in deklas; 5ooo kwa men er 70 of 80 dagen 4,800 min dan 5o dagen. Men zal met ons bekennen dat we in België den schooldwang niet noodig heb ben om voortreffelijkere uitslagen te ver krijgen De Belgen verafschuwen allen dwang, ze zijn voor de vrijheid in alles en voor alles en voorzeker zou de schooldwang de heerlijke uitslagen niet leveren die heden, dank aan de vrijheid, bestatigd worden. Carnegie, maar het ongeluk is veel groo- ter voor hem die later arm wordt. Blijft vooral eerlijk, rechtzinnig en openhartig, de eerste voorwaarden om te gelukken. Houd u van den sterken drank, welks gevaar aanzienlijker is dan men zich inbeeldt. Vergeet niet dat het werk eene ver- eischte uitmaakt in 's menschen leven, dat het werk nuttig is en tot het geluk leidt. d Hij die bevreesd is van werken, komt tot niets. De eerlijkheid en de volharding zijn onmisbaar. In het laatste jaar hebben wij in talrijke tijdschriften artikelen gelezen over het initiatief der heeren Andrew Carnegie. Deze heer, te recht de koning van het staal genoemd, geeft tien per honderd bijgevoegd loon aan deze zijner bedien den, welke zich van alcoolische dranken onthouden. Hij vindt dat geheel natuurlijk en rechtvaardig, vermits het werk dezer per sonen, naar zijn oordeel, veel verdienste lijker is dan dit van anderen. Doch hier valt iets anders De bijzonderste artikels en de voor naamste redevoeringen, door den ver maarden millionnair geschreven en uitge sproken zijn thans beknopt samengevat, in eene brochuur verschenen. De voorrede leert ons dat de heer Car negie, in Schotland, zijn vaderland, op I2jarigen ouderdom begon te werken en hij 5 shillings (fr. 6,25) per week won dat hij door zijne familie geen honderd frank is achtergelaten dat hij arm was... en nochtans op 62jangen ouderdom had hij reeds bij de 5oo,ooo,ooo frank aan werken van openbaar nut besteed, en hij beschikt nog over een fortuin van twee milliard, gewonnen door het werk, zonder waagspel, zonderroekelooze berekeningen noch welkdanige financieële strooperij. Al wie het boek gelezen heeft mag zeg gen dat het de catechismus is van hen die er wil geraken. a Het is geen ongeluk arm, maar wel bedeeld geboren te zijn, zegt de heer Minister Combes met zijne hatelijke regeering jaagt paters en nonnen uit zijs land, en deze zijn verplicht elders een onderkomen en huisvesting te zoeken. Niet alleen in België en andere catho lieke landen, zijn op die manier talrijke kloosters tot stand gekomen, maar ook, en meest nog, in protestantsche en hei- densche streken. Zoo bij voorbeeld, in Engeland, is sedert het .jaar 1900 het ge tal mannenkloosters geklomen van 266 tot 3o5, het getal vrouwenkloosters van 572 tot 685, zoodat er nu in het protes- tantsch Engeland 990 kloosters zijn Natuuilijk die kloosters oefenen een grooten invloed uit door hunne geeste lijke werking, hunne zendingen, hunne scholen, hunne werken van liefdadigheid, enz. Zoo zijn er in 1902 niet minder dan 5o nieuwe catholieke scholen geopend, die tosamen 3455 leerlingen tellen in het zuiden der stad Londen alleen zijn door bisschop Bourne, meer dan 3o nieuwe zendingen gesticht onder de protestant sche bevolking Benedictijnen, Domini- kanen, Trappisten, broeders en zusters zijn van alle kanten aan het werk om het Roomsch-Catholiek Geloof te verbrei den, en meer dan eene bekeering is reeds verwezenlijkt. Engeland ontvangt de bal lingen op gastvrije manier, en de beloo ning zou wel kunnen zijn eene groote uitbreiding van het waar geloof. Minister Combes doet veel kwaad... Hij vervolgt de catholieken in Frank rijk... en toch, zonder dat hij het wil, is hij voor andere landen een apostel Een aardige apostel, zoo ge wilt, maar toch apostel, want honderden en honderden kloosterlingen heeft hij door zijne uitdrij vingen verplicht elders, bij protestanten en heidenen, hunnen iever voor de zalig heid der zielen aan te wenden. In Duitschland is de toevoeging van sesamolie aan margarine en verschillende eetbare vetten voorgeschreven. Ondanks dit voorschrift werd er schrikbarend ge knoeid en wel met kokosvet, welke stof zich zoowel in ingevoerde boter bevond als in boter uit het land afkomstig. Op dat kokosvet was de wet, die de sesamee- ring voorschreef, niet toepasselijk. Reeds lang werd vermoed, dat de vervalsching hier en daar op groote schaal werd ge dreven, maar het scheikundig onderzoek was niet bij machte de aanwezigheid van bedoeld vet in de verdachte boters wis kundig zeker te bestatigen. In den laatsten tijd is het Dr Jucke- nack, politiescheikundige te Berlijn, ge lukt, eene methode te ontdekken, volgens welke de aanwezigheid van kokosvet in boter ontwijfelbaar zeker moet kunnen worden aangetoond. Niet minder dan dertig Berlijnsche firmas in Doter enz. zullen dientengevolge binnen een paar weken te verantwoorden hebben tegen over de beschuldiging van boter te hebben vervalscht met kokosvet, palmine, vege- taline. nussin, palmaboter en varkensvet, en deze boter, wetend dat zij vervalscht was, in den handel te hebben gebracht. De betrokken staalnemingen gingen tevens vergezeld van een huiszoeking, waarbij bleek dat de meesten der beklaag den, behalve een voorraad boter en bo vengenoemde vetten, ook in eenige loka liteit van hun woning een meng- of kneedmachien hadden staan, die zeer ge- schik. was om de vermenging tot stand te brengen, terwijl uit de boeken bij ver- scheidenen bleek, dat voor duizenden franks kokos- en andere vetten in een be trekkelijk kort tijdsverloop waren ont vangen. Ook in andere gedeelten van het Duit- sche rijk zijn zoowel binnenlands voort gebrachte als ingevoerde boter verschil- ende stalen vervalscht verklaard, zoodat eerlang meerdere processen zijn te wach ten. Naar wordt beweerd, zijn ook enkele Nederlandsche firma's daarbij betrokken, meer bepaald in de Rijnprovincie. i5e Vervolg. Ik hoop toch niet, begon hij, dat gij zoo iemand in ons hotel denkt te vinden Zeker niet! haastte Power op be- darenden toon te antwoorden. Die ge dachte is in het geheel bij mij niet op gekomen maar gij zult toch moeten bekennen, dat uwe inrichting, hoe kost baar en weelderig ook,toch eene publieke plaats is, waarvan de deuren voor eenie der openstaandie geld genoeg heeft om zijne vertering te betalen. De deftige bestuurder weigerde beslist de zaak in dat licht te beschouwen. Indien gij meent, antwoordde hij nog driftiger, dat zoodanige verdachte personen, wezens, in een woord, die tot zulk eene misdaad in staat zijn, zich on der dit dak bevonden, dan zijt gij mis, totaal mis 1 Het was duidelijk dat Power den be stuurder beleedigd had hij had den gTOoten man in zijn zwak aangetast en rijn leste woorden hadden er slechts toe om de zaak te verergeren. Het was mijne bedoeling niet u te kwetsen, mijnheer! hernam Power, ter wijl een glimlach om zijnen mond speel de, want de koddige verontweerdiging van den driftigen Schot had zijnen lach lust gaande gemaakt. Iedereen in Sand bank is bekend met den goeden naam die uwe inrichting geniet. Gij zult mij even wel niet kwalijk nemen, wanneer ik er u aan herinner, dat ik hier kom als ambte naar, in dienst der justitie. Mijn plicht gebiedt mij u die vragen te doen. De zaak, die wij behandelen, kan overigens geheel onder ons blijven. Is het wezenlijk zoo, dat mijn onder zoek hier vruchteloos blijkt te zijn, dan behoeft niemand een woord van ons on derhoud te vernemen. Gij zult daaruit zien, dat het in de verste verte mijn be doeling niet is een onnoodig schandaal te veroorzaken. Ik ben opzettelijk niet in uniform gekomen en verhaal u nog eens, voorloopig hoeft geen mensch iets van ons gesprek te weten. Maar wat wilt ge dan toch vroeg M. Mas Gregor knorrig, hoewel door de houding van zijnen bezoeker een weinig kalmer geworder. Gij moet niet verge ten, dat ik u niet ken, ik weet niets van u, gij komt hier in huis vallen, gij zegt, dat gij van de policie zijt, maar een enkel bewijs, behalve uw woord, heb ik daar van nog nooit gezien Be direkteur had hierin maar al te zeer gelijk. De commissaris Grand had den inspekteur de meest mogelijke vrijheid van handelen gelaten en Power die geen ander plan had dan zijnen vriend Par kins in het Konings hotel op te zotken en onderzoek te doen bij die menschen, die hem allen persoonlijk kenden, had het beter geacht zijn uniform thuis te laten en er zelfs niet aan gedacht een lint of penning bij zich te steken, om zijne betrekking als gerechtelijk ambtenaar zoo noodig te bewijzen. Hij gevoelde duide lijk het lastige van zijnen toestand tegen over den driftigen onhandelbaren Schot. Als ambtenaar en handhaver der wet moest hij dubbel voorzichtig zijn. Power begreep het en zocht eenen uitweg. De zaak heeft haast, hernam hij, alles hangt van onzen spoed af. Uwe op merking is zeer juist, ik ben bij u geko men zonder dat ik mijne hoedanigheid bewijzen kan en het hangt dus geheel van 11 af, het mij lastig te maken en mij de deur te wijzen. Maar laat mij zeggen als eerlijk man verzeker ik u, dat ik den persoon ben, voor wien ik mij uitgeef, wilt gij er u van overtuigen, dan zal ik hier blijven, tot u een boodschap naar den commissaris hebt gezonden I... Dat is echter weer een tijdverlies en het geval is zoo monsterachtig, er is ons zooveel aan gelegen de moordenares in handen te krijgen, dat ik vurig hoop, dat gij mij voorloopig op mijn woord zult willen gelooven en mij helpen De toon van den jongen inspekteur Nu de kiezingen voorbij zijn is het niet zonder belang eens te zien welke de catholieke meerderheden in de Kamers geweest zijn, gedurende de twintig jaren catholiek bewind. 1884. 86 catholieken en onafhan- kelijken tegen 52 liberalen catholieke meerderheid 3+ stemmen. was openhartig en tevens zoo overtui gecd, dat zelfs de driftige Mac Gregor er door getroffen werd. Als gij mij in 's hemelsnaam maar zeggen wilt, hoe ik u helpen kan her nam hij nog half brommend. Ik zal het u niet lastig maken. Ik zal u eerlijk alles vertellen, ver volgde Power.Wij hebben zwaar vermoe den tegen eene vrouw, van wie wij, helaas maar heel weinig weten. Er zijn rede nen om aan te nemen, dat het eene vreem delinge is en dat zij niet tot de mindere klasse behoort. Eindelijk meen ik te moe ten aannemen, dat zij Sandbank nog niet verlaten heeft en zich nog in het een of ander hotel van den eersten rang op houdt. Goede genade riep den driftigen direkteur uit, Robert met opgetrokken wenkbrauwen en een minachtende glim lach aanziend®. En zijt gij nu gekomen- om dat schepsel op te zoeken? Hoor een, jongmensch neem een goeden raad van mij aan en zoek uw iortuin ergens anders, ik heb het druk genoeg en gij zult zelf uwen tijd zeker ook beter weten te besteden. De enkele families, die nog hier zijn gebleven, ken ik ik sinds jaren er is geen enkele vreemdelinge bij, dat is alles wat ik u zeggen kan. Power's gelaat betrok. Na de leste I woorden van den direkteur had hij een geheel andere uitkomst verwacht, ja det stille hoop gevoed, dat hij van enkele der 1886. g8 catholieken en onafhanke- lijken tegen 40 liberalen catholieke meerderheid 58 stemmen. !888 98 catholieken en onaf hanke- lijken tegen 40 liberalen catholieke meerderheid 58 stemmen. 1890. 95 catholieken tegen 43 libe ralen catholieke meerderheid 5a stem men. 1892. 92 catholieken tegen 58 libe- ialen catholieke meerderheid 34 stem men. 1894. io3 catholieken en onafhan- kelijken tegen 21 liberalen, 27 socialisten en 1 democraatcatholieke meerderheid 54 stemmen. 1896. no catholieken tegen 12 libe ralen 29 socialisten en 1 democraat catholieke meerderheid 68 stemmen. 1898. 112 catholieken tegen 12 libe ralen, 28 socialisten catholieke meerder heid 72 stemmen. 1900. Toepassing der Evenredige vertegenwoordiging. 85 catholieken tegen 32 liberalen, 33 socialisten en a de nocraten catholieke meerderheid 18 stemmen. 1902. 96 catholieke tegen 34 libe ralen, 34 socialisten en 2 democraten catholieke meerderheid 26 stemmen. Ï904- 93 catholieken tegen 43 libe ralen, 28 socialisten en 2 democraten catholieke meerderheid 20 stemmen. Men kan vaststellen dat het catholiek bewind, na, gedurende acht jaren, eene meerderheid van 5a stemmen in de Ka mers bekomen te hebben, in 189a maar 34 stemmen meerderheid had, dus de zelfde meerderheid als in 1884. Dat verlies duurde echter niet lang. In 1894 bekwamen de catholieken opnieu w 54 stemmen meerderheid en klommen in 1896 tot 68 en in 1898 tot 72 stemmen meerderheid. Na drie kiezingen met het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging hebben de catholieken, in f904, 20 stemmen meerderheid, dat is nog 2 stemmen meer dan in 1900, toen voor de eerste maal E. V. weril toegepast. Liberalen en roode en groene socialis ten kraaien victorie. De druiven zijn echter nog te groen voor hen Onze missionarissen.Twee Brug gelingen, de eerw. hh. Watteyne en Weyineersch, zullen op 29 dezer ie Car thago de priesterwijding ontvangen. Den 20 Augusti zullen zij naar Boven-Congo vertrekken. aangekomen logeergasten iets zou verne men, dat het vervolgen van zijn spoor mogelijk kon maken.Hij waagde nog eene poging. Gij zijt dus volkomen zeker, ver volgde hij, den direkteur scherp aanzien de, dit zich op dit oogenblik niemand onder uw dak bevindt, op wie mijne be schrijving al is het maar ten dcele passen zou 1 Niemand, jongmensch, niemand I Mijn God, wat wilt gij toch De laatste vier, vijf weken heeft er geen vreemde in het Marine-hotel gelogeerd. Ik zeg u immers dat de paar families, die ik nog heb, allen van den eersten rang zijn en dat ik ze sinds jaren ken Gij vermorst uwen tijd... en den mijnen ook besloot hij plotseling zich driitig omkeerende. Goeden dag Er bleef Power niets anders over, dan eene beleefde buiging te maken achter den breeden rug, die M. Mac Gregor hem toedraaide, om er van door te trek- ken. Zijne schermmutseling met den knor- rigen Schot had hem dus niet veel verder gebracht. De man had gelijk, hij had zijnen tijd vermorst. Hij dacht er geen oogenblik aan de woorden van den bestuurder in twijfel te trekken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1