Eene meesterlijke bolvvassching. Van tak op tak. Zondagrust. Geïllustreerde briefkaarten AELST. Jaarlijksche Bedevaart Stad Aalst.-Werkbeurs Rechterlijke kronijk Allerhande nieuws. Plaatsgebrek heeft ons niet toegelaten de verledene week de aandacht onzer geachte lezers in te roepen op de meester lijke bolwassching die de roode Vooruit aan Groene Pie van Chipka heeft toe gediend. Groene Pie ging eene tegensprekelijkc meeting aan eenige dagen vöor de kamer- kfezing met gezel Anseele en werd er duchtig gekamd. Groene Pie is niet te vrede over den uitslag, hij gevoelt die kamming nog en zoekt zich te verschoonen met te zeggen dat hij van de Marollen (hola van Anseele niet verveerd is en nauwelijks twintig minuten heeft mogen.... zeeveren terwijl zijn roode tegenspreker eene gesla gene uur zijne klapkraan openstelde. Een kaal uitvluchtsel voorwaar van wege den zeeveraar, en Vooruit zegt hem dan ook Zie, Pee, alhoewel ge nu tot kamerlid zijt verkozen, en bij de meeste men- schen als een bekwaam genie hierom zult doorgaan, toch moeten wij u zeg- i gen, dat de meeste democraten, en ook v nauwe bloedverwanten van u, tagen- woordig op de meeting, ons ronduit a bekenden, dat gij den man niet waart, a omlegen Anseele te debatteeren.dat a zij liever een debat zouden zien plaats a grijpen tusschen Anseele en den pries- ter Daens, ofwel priester Fonteyne a ofwel advocaat Plancquaert. a En ik gaf hun gelijk om zoo een a openbaar debat aan te gaan, moet men a beter ter taal zijn en het beter weten a zitten a Het ware dus wenschelijk dat dit a debat hernomen werd en een van uwe a hoofdmannen dit debat aannam. In andere woorden wil dit zeggen Onnoozele babbelaar, ga eerst nog wat uw slodderbroekje op de schoolbanken verslij te». Jamaar brengt Groene Pie verder bij: onze hoofdmannen wilden met ons niet mede,omdat zij alle godsdienstige men- schen van hun zouden verwijderd houden. Draait en keert eene groene socialist naar alle zijden.de schijnheiligheid druipt er af. Nu dit armzalig uitvluchtsel wordt door Vooruit naar waarde geschat En in Dendermonde zegt het socia listisch blad, stondt Plancquaert bene- n den een liberaal, en op den buiten is i een liberaal zoo slecht als een socialist, voorwat den godsdienst betreft. 't Zijn beide vrijdenkers partijen, zegt men. En in de Kamer stemt priester b Daens bijna altijd met de socia- listen b Neen, Pierken, gij zult met de soda- b listen mede willen, daar ge alleen niets i) zijt, en dit zal te Aalst gebeuren, de eerste kiezing na uwe klopping. b Nog een verlies van iooo stemmen b en ge komt bij da socialisten op uwe b knieën vallen. Groene Pie beknibbelde verder dat de socialisten paleizen hebben gebouwd, bakkerijen en winkels hebben gesticht. En hij verwijt aan de rooden dat er nevens die roode inrichtingen honderden en honderden slachtoffers liggen bak kers, kleermakers, schoenmakers, winke liers, kruideniers, herbergiers, allen lieden der kleine neeringdoende burgerij die thans ten onder gebracht zijn. Nu, Vooruit, blijft het antwoord niet schuldig aan Groene Pie. Luistert En weet ge wie dit zegt Fee Daens, b die eene coöperatief van weverijen in b den schoot zijner partij zag oprijzen te b Denderhautem, dieeenen winkel opende b in zijn huis, met goed van die coöpe- ratief. Pee Daens,die een coöperatief-fabriek b van tabak hielp stichten in den schoot b zijner partij b Pee Daens, die eene coöperatieve b broodbakkerij hielp stichten in den b schoot zijner partij Pee Daens, die een lokaal hielp b tot stand brengen, waar men herberg b houdt, en die gedurig tot zijne leden b roept bezoekt uw lokaal, zonder uwe andere herbergen te verwaarloozen d in andere woorden drinkt een pintje b meer. b En dit schrijft zeevcraar Pee Daens, b die in de Kamer moet gaan zetelen. d Waren er toch geene andere zotten b meer in uwe partij De taktiek der christen-demokraten b is alles behalve eerlijk, niet waar, Pee; b Maar hebben is hebben, zegt Pee. b En met zijne loensche trukken zit hij b toch in de Kamer, a En zeggen dat zulk een gepatenteerde zeeveraar, dank aan ellendige kiesom- kooperij, in de Volkskamer zou moeten zetelen om er wetten te helpen maken Neen, neen, dat kan niet zijn of zal niet zijn.... 't Ware eene schande voor 't vrije België van er zoo twee ter Volks kamer te zien zetelen Brusselsche Marollentaal. Sedert den oorlog spreike ze na gelyk de Chinuuse op d'Uugstroot. Krume Neele kwaam nor huis, trok zene neus op en riep Wa-Ri-Ki-Ki Zen vraa die in de koer was,antwoordde hem I-Ka-Ki-I. In dpn stftpf der armzalige libe- III ULII manifestatie bemerkte men onder anderen 't opschrift Goed loon voor de arbeiders. Kan men nu met onze Aalstersche werklieden bloediger spotten wanneer men bestatigt dat de liberale contróleur De Waele, fabrikant van pantoffels of sletskens, met zijn werkhuis naar Schelle belle verhuist en dit alleenlijk omdat de daghuren kleiner zijn op den buiten dan in de stad. Goed loon voor de werklieden wat bloedige spotternij toch in den mond der liberalen. Wat gaat voor onze werklieden het ge volg zijn van die verhuizing van 't werk huis De Waele. Daar M. De Waele, dank aan kleinere loonen, beter koop zal kunnen verkoopen dan zijne concurrenten, zullen deze laat- sten de daghuren moeten verminderen willen ze niet gedwongen zijn met verlies te verkoopen. Gij, werklieden die voor de liberalen kiest, wat zegt ge Nieuwe wagons.Het spoorwegbe- stuur heeft een aantal derde-klasrijtuigen in dienst gesteld, waarvan de zijpaneelen even als in de rijtuigen van tweede klas, in glas zijn. De wagons zijn dus verlicht en veraan genamen de reis, terwijl zij tevens ge makkelijker zuiver te houden zijn. Duivenprijakamp van MADRID. De inkor- ving voor dezen bijzonde ren prijskamp nadert snel en naarmate de tijd voor- dert vermeerdert ook de geestdrift der liefhebbers. Niettegenstaande de vooraf gaande inschrijving niet verplichtend is, toch zijn tot heden minstens 200 duiven ingeschreven. Dit voorteeken overtreft de stoutste verwachtingen en men weet nu reeds dat al de voornaamste liefhebbers van het land en zelfs van Holland, aan deze reusachtige vlucht zullen deelnemen. De bijval zal verbazend zijn. Het is de eerste maal niet dat duiven in Madrid gelost worden. De laatste vlucht uit de Spaansche hoofdstad had plaats in i8g3. Dan namen er 5o8 duiven deel aan. Den Zaterdag morgend gelost, waren 's anderdaags middag reeds 3 duiven terug die dus ongeveer 1000 meters snelheid per minuut hadden afgevlogen de ande ren volgden regelmatig. De Spaansche overheden stellen veel belang in dezen prijskamp. Het ministerie van oorlog, dat de duivenpost in zijne be voegdheid heeft, verleent een bijzonder diploma en eene medal ie voor den eersten prijs. Een feest wordt bij gelegenheid der loslating te Madrid ingericht. De loslating zal onder de bewaking der geniesoldaten geschieden en twee officieren zijn aange wezen om al de bewerkingen voor te zitten. De inkorving heeft plaats Zondag 3 Juli, in 't Groot Hotel, te Gent en te Luik in l'Hirondelle bureelen zijn ook gevestigd te Brussel en te Roubaix. Handelstractaat. Wij vernemen dat het nieuwe handelstractaat tusschen België en Duitschland Donderdag mor gen in het ministerie van buitenlandsche zaken onderteekend is door baron de Favereau, onzen minister van buiten landsche zaken, en M. Wollwitz, Duit- sche gezant te Brussel. I I Jfa De heer Minister Liebaert komt den volgenden brief toetesturen aan onzen acht baren Volksvertegenwoordiger, M. De Sadeleer, die, in naam onzer Catholieke Deputatie, twee nieuwe treinen aange vraagd had, van groot nut voor de Can tons Herzele, Aelst, Sottegem en Ni- nove. Heer Volksvertegenwoordiger, Als antwoord op de vraag die gij mij gedaan hebt in uwe redevoering uitge sproken in zitting van i5 Februari 11., heb ik de eer u te laten weten dat de vol gende schikkingen genomen zijn Te beginnen van ie Juli zullen twee nieuwe treinen ingericht worden tusschen Oudenaarde en Denderleeuw. Trein 2823 die Kortrijk verlaat om 12 uren 5 m. zal deorgaan tot Denderleeuw en alle staties bedienen Trein n° 2824 zal uit Denderleeuw ver trekken om 2 uren 5o m. en ook in alle staties stilstaan tusschen Denderleeuw en Kortrijk. Gelief, Heer Volksvertegenwoord. enz. De Minister, (Get.) Jul. Liebaert. Blok. - Terwijl onze gouvernemen- teele socialisten 't schijnt dat er waar lijk zulke zijn,en die zelfs minister zouden willen worden meer en meer overhellen naar het liberalism, toonen de revolution- nairen zich hardnekkiger dan ooit in hunnen klassenhaat. Hur. erkend orgaan, de Journal de Charleroi, valt geweldig uit tegen de werklieden die hunne klas verraden hebben met voor de patroons te stem men. Bij die uitvallen maakt het rood orgaan geen onderscheid tusschen libe ralen en catholieken. De eenen, zoowel als de anderen, zijn uitbuiters, zegt het, tegen welke de werk lieden zich moeten vereenigen. Zooals men ziet hangt de anti-cleri- kale blok nog niet goed aaneen in het Walenland. STAD AELST. Openbare zitting van den 8ledeli|ken raad op Maandag 27 Juni aanst. om 5 uren 's namiddags. Dagorde i° Staatsmiddelbare scholen. Rekening 1903. Begrootirg 1905. 20 Muziekschool. Rekening 1903. 3° Academie van Schoone Kunsten. Rekening 1903. Begrooting igo5. 40 Bureel van Weldadigheid, a) In- cijnsgeving van eenen grond in Schaer- beek aan Mr W. Van Muylem. b) Las- tencohier voor de openbare Verpachting der onroerende goederen. 5° Burgerlijke Godshuizen. Verhuring van grond aan de Stad. 6° Onbevaarbare Waterloopen. Ge deeltelijke verlegging van de wateiloopen genaamd Molenbeek, beek van het Een- hol, en Meldertsche zijp. 70 Wegenis. Aanwerving van gronden voor de verbreiding van den Kleinen Bolleweg en Meuleschettestraat. 8° Gemeenterekenschap. Overdracht op credieten voor igo3. 9° Gemeente goederen. Verkoop van bouwgrond op de Hertshage. io° Grondrenten. Aflossing. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 26 Juni 1904, M. Meganck, Leopoldstraat. Aan «Ie liefhebbers van Tegen vooruitbetaling van 3.25 fr. krijgt iedere verzamelaar van aanzichtbriefkaar ten op zijn adres gestuurd en met het post merk uit de stad van den oorsprong, 12 prachtige geillustreerde postkaarten van Constantinopel. deze postkaarten in prachtige kleurend) uk uitgevoerd liggen ten inzage ten bureele van dit blad. Stuurt dus een postwissel van 3,25 fr. aan Joris Vande Putte, Korte Zoutstraat te Aalst om die kaarten binnen de 10 dagen franco op uw adres uil Constantinopel te ontvan gen. Zaterdag 25 Juni 1904. 180 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,5o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 351 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2800 kilogr. uit Vlaanderenland naar Lourdes, (2- 10 September 1904) met de hooge goedkeuring en den bijzon deren zegen van Mgr. Wapfelaert Bis schop van Brugge, en onder de geeste lijke leiding van den E. H. Bruloot, te Kortrijk. 7e Pelgrimstocht ter gelegenheid van 't Jubeljaar. Bijzondere rechtstreeksche trein uit Kortrijk,Vlaamsch Bestuur. VJaam- sche Priesters. Vlaamsche Genees- heeren. Arme zieken worden aanveerd volgens gejonde giften. Te Lourdes, afzonderlijke oefeningen en Goddelijke Diensten. Grootsche plechtigheden op 8 Sep tember, (O. L. V. Geboorte), ter gele genheid van 't Jubeljaar. Prijzen der kaarten I4LO OO CO Fr. Inlichtingen vragen bij de inteeke- naars E. H. Bruloot, Beggijnhofstraat, 22. M. Frans Lamoral-Carlier, Groe- ningerlaan, 72, te Kortrijk elders, bij de E. H. Geestelijken en anderen. (Ziet de plakbrieven in de kerken.) B. W. De lijsten sluiten den i5 Oogst. Worden gevraagd Twee goede dienstmeiden. Een kuiper kunnende rolvaten maken. Een kuiper, halve gast. Een goede vuursmid. Een daglooner van 17 tot 20 jaar. Vragen werk 2 Bedienden, magazijniers. 2 Smeders leerjongens. Een jongeling kennende Vlaamsch en Fransch voor bood schapper of magazijnier. Voor verdere inlichtingen wenden men zich ten Stadhuize bureel der Werkbeurs. Vrij gelaten. Men zal zich herin neren dat eene jonge weduwe van Ander- lecht, Josefina R., die van wege haren stiefvader het voorwerp was van de schan- digste vervolgingen, een pistool nam en hem doodde, terwijl hij eene nieuwe poging waagde om haar te overvallen. De kamer van in beschuldigingstelling heeft ten haren voordeele een bevel van nietvtrvolging uitgebracht, omdat zij zich in staat van wettige verdediging bevond. Studenten en... studenten. De liberale bladen, die altijd de studenten van Leuven gelijk stellen met de wilde mannen, die te Brussel steeds aan 't hoofd der liberale betoogingen staan, zijn er weer eens leelijk ingeloopen. Tijdens het 5ojarige feest van de stu dentenmaatschappij l'Emulation werden eenige leden door Leuvensche liberalen aangerand en mishandeld. De liberalen, met de Etoile aan 't hoofd (natuurlijk) beweerden bij hoog en laag dat de catholieke studenten de aanranders waren. De rechtbank van Leuven is van een ander gevoelen. Deze heeft de genaam- den D... tot een maand en S... tot tien dagen gevangenis veroordeeld voor aan randing en mishandeling van den student Jadoul, een Luikenaar. STAD AELST. Zwemkom. Er wordt kenbaar gemaakt, dat van 1 Juli de zwemdok open is alle dagen der week van zonsop- tot zonsondergang. De toegang tot het zwemdok is koste loos des Zaterdag van 7 ure 's avonds en des Zondags van 6 ure 's morgens tot 's middags. Aan de bejaarden. Geschiede nis van eenen ouden Aalstenaar. Men heeft ongelijk zich te oud te geloo- ven om verlichting en genezing eener ziekte te bekomen en er kan van de waar heid dezer bevestiging geen beter bewijs gegeven worden, dan de verklaring door dewelke een mensch van Aalst getuigt, dat de verlichting en genezing onzer kwalen uit eene schrandere verpleging kunnen voortkomen. M. Francois Walleze, 1 Ledebaan te Aalst, zegt ons Sedert meer dan drij jaren was ik van vreesselijke nierpijnen aangetastdie pijnen benamen mij des nachts alle rustik kon mij niet meer voor het minste werk bukken en was mis troostig niet meer wetende wat doen, want na veile middelen nutteloos gebruikt te hebben, hoopte ik, ten gevolge mijner zeventig jaren, geene genezing meer mo gelijk zonder groote hoop nam ik de Foster Pillen voor de Nieren die mij aanbevolen werden en ik haalde ze bij M. De Valkeneer, apotheker te Aalst. De uitslag overtrof alle veiwachting, want na drij dagen bekwam ik reeds eene zeer merkbare beternis, na tien dagen was ik reeds teenemaal genezen en zulks tot mijne groote tevredenheid. Ik ver klaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. Hoop voor de Bejaarden. Honderde menschen op den leeftijd tusschen de 70 en 90 jaren zijn volkomen van pijn in de nieren en de blaas door het gebruik der u Foster Pillen genezen. Deze mede- cijn verlicht en geneest op eene aanhou dende wijze de nieren der oude zoowel als die der jonge menschen. 't Is een bijzonder geneesmiddel voor de nieren. Verzekert u dat men u de Foster Pil len voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mr Walleze gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Nieuwerkerken.Dijnsdag ver leden is hier op het gehucht Laar een huis afgebrand toebehoorende aan den Heer Van Nerum van Aalst en bewoond door Charles Hunninck. Dank zij de tusschenkomst der werklieden van 't fa briek Van Laethem die er aanpaalt heeft men de nevenstaande schuur voor het vuur kunnen vrijwaren, De schade die nog al aanzienlijk schijnt, is door verzekering gedekt. Ninove. De vergiftigingen van 't Hof ter Duyst. Men zal zich herin neren dat over eenige maanden eene gan- sche familie vergiftigd werd op de hoeve Hofterduyst. Gelukkiglijk konden de slachtoffers gered worden. De meid, Maria Doolaeghe. werd aan gehouden. Zij bekende, na dikwijls on dervraagd te zijn geweest door den on derzoeksrechter, dat zij gehandeld had op aanhitsingen van iemand die een der dienstboden wilde uit den weg ruimen. Deze beschuldiging is valsch bevonden. Op bevel van het Oudenaardsch parket werd het meisje door twee wetsdokters van Gent onderzocht. De verslagen zijn opgemaakt en besluiten tot de onverant woordelijkheid der meid. Zij zal in een zinneloozen gesticht ge plaatst worden. Vrijdag namiddag, rond 6 ure, is André Remory, van St-Lievens-Hou- them, ITjarige zoon van BeuoitReraory, slachter, bij het losbarsten van het 011- weder door den bliksem getroffen en schier op den slag gedood geweest. Men was aan hethooien inden meersch van M. Garnewal aan hetRoosje legen. André met zijnen broeder Josef en Viktoor Carnewal gingen het onwe- der ontvluchten, toen zij opeens alle drie door eenen bliksemstroom getroffen en ten gronde geploft werden. Jozef en Viktoor stonden ongehinderd gauw op en liepen verdwaald weg doch een weinig verder keek Jozef naar zijnen broeder die bleef liggen. Hij was zoodanig door den bliksem getroffen geweest, dat gansch de rechter kant van zijn lichaam brandde en het vleesch als verkoold was. Men liep eenen priester halen die André de H. Olie toediende. Hij gaf weldra den geest. De andere twee zijn ongedeerd. In den nacht van Zondag tot Maan dag is te YVondelgem.op de 0 Weegsches bij Bernard Gyselinck, eene stoute diefte gepleegd. Rond half 2 uren werd vrouw Gyse linck wakker en zag eenen persoon in de deur harer kamer staan. Zij wekte haren man. Toen deze opsprong was do dief reeds verdwenen. Op de kamer was de kleerkas openge broken. Een koffertje bevattende 207 fr. eene damenhorlogie en 3 fr. waren gesto len. Beneden was eene ruit gebroken en stond de achterdeur open. Veldwachter Foucher, die daar tegen woont, en seffens op zoek ging, heeft in den achterhof het koffertje, met den livret en trouwboek van Gyselinck terug gevon den. Dief, geld en uurwerk, waren de pijp uit. Donderdag nacht hebben dieven uit den boomgaard van Adolf Van Ros- tenberghe een paard gestolen. De schel men hebben een hekken opengebroken om met het paard weg te komen, doch het nadien weer gesloten om te beletten dat de andere paarden ook wegliepen. De dieven moeten het paard onderweg ergens verloren hebben, want het dier is alleen teruggekeerd. De policie doet onderzoek. - De Patriote bevat een brief uit de Panne, het zomerverblijf van prins en prinses Albert, die daar met hunne beide kinderen leven als de gelukkigste sterve lingen der wereld. De ouders gaan met de bewoners zeer gemeenzaam om. De prins rijdt in auto mobiel in den omtrek en liet zich zelfs eens in eene visschersschuit naar huis brengen. De prinses schept behagen in de studies van den prins en stelt even als hij belang in de nijverheid, de spoorwegen en den economischen toestand des lands. In hunne leege uren wandelen zij met hunne beide kinderen, die groeien dat het een lust is, langs het strand of in de dui nen. De kleine prins Leopold wandelt en speelt met de bloote voetjes in de water plassen of in het duinzand, onder de waakzame oogen van eenen bediende. Des Zondags hooren de prins en de prinses in de dorpskerk ten half 8 de mis, te midden van de andere parochianen. Dagelijks staan zij ten 6 urë op, en eiken dag, hoe koud het ook weze, nemen zij hun zeebad en hunne morgend- en avondwandeling. Men zal zich herinneren dat een policieofficier te Brussel over eenige dagen twee heeren aanhield, onder verdenking dat zij, bij middel van valsche inteeken lijsten, aftruggelarij hadden gepleegd. In het policiebureel bleek dat de officier etn verkeerden pak had gedaan en dat de aan gehoudenen de bestuurder en de beheer der van een groote Brusselsche gazet waren. Deze twee heeren spannen nu, voor willekeurige aanhouding, een proces in en vragen 10,000 fr. schadeloosstelling en 20 inlasschingen. Eene getrouwde vrouw van Laken verliet over vier dagen de echtelijke wo ning en vertrok met een 2ojarigen jonge ling naar Parijs. Deze had 35oo fr., de spaarpenningen zijner ouders, meege nomen endeontrouwe vrouw, haar hondje en haren kanarievogel. Dank aan deze twee diertjes werd het koppel herkend en aangehouden, toen het te Parijs van den trein stapte. De vrouw alleen werd opge sloten en zal uitgeleverd worden. Aan onze gêabonneerden raden we aan op hunne hoede te zijn tegen kinkhoest en verwaarloosden zo- merhoest. De geneesheer zou U niets beter kunnen aanraden dan de Siroop Depratere van kleurlooze Noorweegsche teer en tolubalsem. Die wonderbare ont dekking is wereldberoemd en geneest on feilbaar den gevaarlijksten hoest, zonder de maag of het hart te hinderen. Zij is te bekomen aan 2 fr. de flesch te Oostende bij den apotheker Depratere, alsook te Aalst bij de apothekers De Valc- keneer en Callebaut, en in alle goede apotheken. Onder de personen, die donderdag morgend van Brussel naar Parijs reisden, was een Duitscher, een koopman van Baden, die, zooals het behoort, aan de Fransche grens de douanen vrij en onge hinderd zijn koffer liet doorzoeken. Toen dit gedaan was meende een der douaniers op zijn gelaat een spottenden glimlach te zien dat gaf hem wantrouwen en hij begon opnieuw, 't YVas geen verloren moeite, want nu vond hij in den koffer een dubbelen bodem, waar onder voor 1700 fr. cigaren en kant verborgen zaten. Alles werd natuurlijk in beslag genomen en, daar de Duitscher de douaniers belee- digde, werd hij op den hoop toe nog in de doos gestopt. Dijnsdag namiddag, rond 5 uren, kwam een heer van Ledeberg per rijwiel langs oordegen). Aan de Vier Emmers gekomen, viel hij van zijn rijwiel en be zeerde zich lichtelijk. Zijn fiets was in drie stukken. Een velorijder kwam met groote snelheid gereden over de baan van Lem- berg naar Meirbeke. Maar juist oefenden zich daar de kanonniers, en de wielrijder raakte onder een kanon, dat hem over het lichaam reed, zoo dat hij deerlijk ge kwetst werd opgenomen. Later.Eene afdeeling kanonniers kwam Maandag middag,van eene oefening terug, toen te Meirelbeke aan den steen weg van Lemberge gekomen, een jonge ling per velo kwam gereden, en, men weet niet hoe, opeens uitgleed en onder de wielen van een kanon terecht kwam. Het zware tuig reed hem over het lichaam. Dadelijk opgenomen, werd hij in eene naburige herberg overgebracht, waar dokter Callaert en adjudant De Moor, lid van het Roode Kruis, hem de eerste zorgen toedienden. Vervolgens werd hij naar het gasthuis gevoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Het slachtoffer is zekere Van Nuffelen en woont Karpelstraat, te Gent. Een moordaanslag. Een ge naamde II. Van Kersbilck stond zoo wat een jaat geleden te Gent terecht voor de rechtbank van enkele policie, onder de beschuldiging van schending van afslui ting. Hij werd voor dat feit verwezen tot 10 fr. boet. Zekere vrouw Josefina Ver- beke, meid in de gemeenteschool der Casinostraat, had in deze zaak tegen hem getuigd. Het schijnt dat Van Kersbilck, die laatst in de Klokstraat gewoond heeft en thans pas uit Merxplas was ontslagen, hare meesteres Juffer Herry, hiervoor een vuri- gen haat toedroeg. Donderdag morgend wandelde hij van 8 tot 9 ure in de Casinostraat om vrouw Verbeke op te wachten, doch hij zag haar niet. In den namiddag rond 3 3/4 ure, ging hij in de St-Elizabethgracht in eenen merceiiewinkel, gehouden door Juffer Em. Heriy, bij wie vrouw Verbeke in woont. Van Kersbilck drong rechtstreeks door tot in de keuken en. Juffer Herry daar ziende zitten, trok bij eenen revolver te voorschijn en loste op haar drie schoten. De eerste kogel drong dicht bij het rech teroog in het hoofd en kwam langs den slaap uit, de tweede rukte een lid af van eenen vinger der linkerhand, en de derde drong in den muur. De getroffene baadde in baar bloed. Van Kersbilck, zijne misdaad voltrok ken, ging ernstig heen, achtervolgd door eene middelerwijl toegesnelde menigte, die wegens zijnen revolver bang was hem aan te houden. In de Koolsteeg gekomen, leverde bij zich over, gaf zijnen revolver af en stemde er in toe mede te gaan naar het policie bureel, waar hij zijne misdaad bekende en zegde dat hij uit wraak gehandeld had. De plichtige is ter beschikking van het parket opgesloten. Een bijgeroepen ge neesheer heeft verklaard dat de wonden van Juffer Herry geen gevaar opleveren. De moordenaar heeft ook bekend dat hij zijn wapen een paar dagen geleden ge kocht had bij zijne terugkomst uit Merx plas. Inbraak. Dijnsdag hebben die ven eene ruit gebroken in de herberg 't Oud Laumeke, Kortrijkschen Steen weg, te Sint-Denijs-Westrem, gehouden door de weduwe Kellens. De kerels drongen in huis, braken den toog open en stolen de lade met haren in houd. Daar de bewoners der herberg wakker werden, sloegen de dieven op de vlucht. Men heeft de geledigde tooglade in de Kasteeldreef teruggevonden. Er moet nog al een mooi sommetje in de lade gelegen hebben, 's Avonds vóór de inbraak, had er een soupeetje plaats gegrepen in de herberg. De socialistische betooging die ver leden Zondag de straten van Lokeren doorloopen heeft, is de lijkstoet geweest van het liberalism in het Land van Waas. Al de socialistische gazetten van gansch het land hebben dien indruk weergege ven, en waar zij aldus spreken hebben wij er geen woord bij te voegen Er is echter iets anders. Indien onze liberalen kruipen aan de voeten van Anseele, zij zijn zooveel te brutaler, zoo veel te uitdagender tegen de catholieken. Benden liberalen en socialisten liepen gansch den avond en een deel van den nacht, de straten op en af, overal de vreedzame verbruikers, die aan de catho lieke herbergen zaten, uitdagend en belee- digend, bedreigend en aanvallend. Er is, eilaas, een slachtoffer van die brutaliteit! Een catholieke jongeling, M. Maurice Kelem, die gansch alleen was, werd verraderlijk overvallen door een troep liberalen. Men trok hem midden in de woeste bende, men wierp hem ten gronde, en men heeft hem letterlijk den kop stuk geslagen met dikke knuppel- stokken. Op het gerucht der doffe slagen kwamen vrienden toegesneld het slacht offer werd opgenomen en in den Catho lieken Kring gedragen, waar men het bloed uit de wonde waschte. Doktor De Groote verleende de eerste zorgen aan M. Kelem en deed hem naar huis overbren gen. Maandag bleek het noodig, eenen tweeden geneesheer bij den gekwetste te roepen, daar dezes toestand zeer ernstig was bevonden. Tot hiertoe leven de geneesheeren nog altijd tusschen hoop en vrees. Deze laffe, door niets gewettigde aanslag, heeft on der onze bevolking eene hevige veront waardiging verwekt. Handelsblad. Gevaar van eksteroogen te snij den. Te Roesselaere is een bejaard persoon overleden ten gevolge van de ontsteking ontstaan in eene zijner ekster oogen, die hij eenige dagen te voren had afgesneden. Geheimzinnige aanranding. Woensdag morgen heeft men te Wync- kei St-Eloy, bij Thielt, langs de groote baan eenen grondeigenaar, M. P. Van- houtte, van genoemde gemeente, hall dood geslagen vinden liggen. M. Van- houtte was des nachts, bij zijnen terug keer van eene omliggende gemeente, aangerand door eenige personen, die hen wreed gestampt en geslagen hadden. On der andere is zijn rechterbeen op twee plaatsen gebroken. Zijn toestand is wan hopig. De daders, tot hiertoe onbekend, worden ieverig opgezocht. Men kent de drijfveer van deze aanranding niet. Een rechterlijk onderzoek is ingesteld. Grafschennis. Dinsdag nacht hebben ongekende kwaaddoeners op het kerkhof te Mechelen, verscheidene graven vernield en al de voorwerpen van waarde gestolen. Hetgene zij niet konden gebruiken, hebben de schurken aan stukken geslagen. Het is reeds de vijfde maal in twee jaar tijds, dat ongekende schurken het kerkhof komen verwoesten. Een der laatste oud-strijders van i83o, M. Karei Deblanc, geboren te Kortrijk op 1 April i8i3, is aldaar over leden. De achtbare overledene werd Woens dag morgend te midden van eenen over- grooten toeloop van overheden, Vrienden en kennissen ter aarde besteld. Een honderjarige. De weduwe Pourchelle te Ploegsteert, heeft den ouderdom van honderd jaren bereikt. Gansch de gemeente was te dier gele genheid in feest. Eene plechtige dankmis werd gedaan. Het oud moederke begaf zich naar de kerk in gezelschap van haren gojarigen broeder. 200 personen namen deel aan het ban ket.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2