Donderdag 50 Juni 1004 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 5051. van 1905. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De Feesten HET GEHEIM Het milliard der Congregatiën. Zij zijn niet tegen den Godsdienst DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, i in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUI M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota* rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. 29 JUNI 1904. In het ar igo5 zullen door gansch bet land plechtige feesten plaats hebben, om de 75® verjaring van 's lands onaf hankelijkheid te vieren. Het Staatsbewind heeft een talrijk bestuur aangesteld, dat zich bezighoudt met het inrichten dier leesten te Brussel en voorsteden, terwijl in de hoofdplaats van elke gouwe ofte provincie, bijzondere besturen zijn tot srand gekomen, die zich de taak hebben opgelegd, in elke gouwe-hoofdplaats de vaderlandsche feesten te doen gelukken. Vele kleine steden en dorpen zullen het voorbeeld der hoofdstad en der provin ciehoofdplaatsen volgen, in mate hunner bachten, hun best doen om de 75e verja ring onzer nationaliteit waardig te vieren. Wij zijn verzekerd dat die feesten overal den grootsten bijval zullen genieten. Want de Belgen voelen zich gelukkig sedert i83o en willen aan gansch Europa laten zien dat zij het geluk waardeeren, dat zij thans genieten. 4p Indien wij de geschiedenis van ons vaderland doorloopen, moeten wij beken nen dat gansch ons verleden slechts eene aaneenschakeling iB van beproevingen en verdrukkingen. In de gemeenten der Mid deleeuwen waren onze vaderen nog be trekkelijk gelukkig, want de gemeentebe sturen waren nog ten minste vrij mannen, die in handel en nijverheid hulpmiddelen genoeg vonden om rustig hun leven te slijten. Met de vijftiende eeuw echter begint voor oos vaderland een tijdperk van el lende dat voortduurt tot in i83o, in welk jaar de verlossing eindelijk opdaagt. Ge durende meer dan vier eeuwen hoort ons land toe aan vreemden, die onze gouwen behandelen als veroverde streken, zoo gelijk Polen thans behandeld wordt door Rusland en Ierland door Engeland. In de vijftiende eeuw regeeren hier de machtige hertogen van Burgondië, die met hunne voorliefde voor al wat Fransch is, onze taal en onze zeden verbasteren, en in hunne drift naar alleenheerschappij, de vrije gemeentenaren door hunne over macht verpletteren. Karei V, in de zes tiende eeuw, door zijne gedurige oorlo gen verarmt ons land in geld en man schappen, en na hem, onder de regeering rijns zoons Philip II, staat ons land ge durende dertig jaren bloot aan al de on heilen, welke een burgeroorlog met zich sleept. In de zeventiende eeuw wordt ons land o i6« Vbrvolg. Het onderstellen van een verband tus- schen de geheimzinnige moordenares en den koppigen Mac Gregor ware dwaas heid geweest en toch kon Power het niet van zich verkrijgen het Marine-hotel zon der verder onderzoek te verlaten. De mtêdeeling van hst kamermeisje uit het Komngs-hotel wilde hem niet uit het hoofd. Madeleine Faure had iemand ver wacht, die in het voornaamste hotel lo geerde en dat moest het Marine-hotel zijn... Langzaam liep hij de hardsteenen trappen van lietgebouw af en onwillig eene plaais te verlaten, die, volgens zijne onverklaarbare, maar innige overtuiging, op welke wijze dan ook, met de misdaad in verband moest staan... Hallo! mijnheer!... Mijnheer de inspekteur riep eene half onderdrukte fluisterende stem naast hem. Wat is er Toch niets verkeerds Robert Power zag om zich heen en vijfmaal overrompeld door de soldaten van Lodewijk XIV, die ongestraft onze steden en dorpen verbranden, onze oog sten vernielen, en onze vaderen de slacht offers maken van de ongehoorde balda digheden door vreemden gepleegd. In de achttiende eeuw, hooren wij toe aan Oostenrijk, dat ons meer dan stief moederlijk behandelt en in 1793 maken wij deel van Frankrijk, dat bij ons het bloedig tijdperk van het schrikbewind doet ontstaan. In 1814 vormen wij met Holland het koninkrijk der Nederlanden, en alhoewel alsdan de toestand veel verbetert is, zijn wij nog verre van vrij te zijn en genieten wij slechts eene halve onafhankelijkheid. Het jaar i83o maakte ons tot eene lan delijkheid (nationaliteit) wij hadden eigene vorsten, wij maakten onze eigene wetten, wij zouden niet langer de vruch ten van onzen arbeid door vreemden zien ingepalmd worden. Sedert y5 jaren zijn wij thans onafhankelijk, en wij mogen verbaasd staan over den vooruitgang dien wij kunnen bestatigen. Ons land moet voorzeker eene groote levenskracht bezit ten, om in alle domeinen met de grootste Staten te wedieveren, en een toppunt van voorspoed te bereiken, dat onze vaderen nooit gekend hebben. De feesten die toekomende jaar zullen plaats hebben, zullen van verschillenden aard zijn. In Brussel spreekt men van eenen prachtigen geschiedenisstoet, van een groot krijgsfeest, van eene algemeene verlichting. In Luik werkt men ieverig aan de ge bouwen der wederlandsche tentoonstel ling, die op de oever der Maes en Ourthe oprijzen, en waar men zich een gedacht zal kunnen vormen van den verbazenden vooruitgang in gansch ons land, maar vooral op het gebied der nijverheid, in het Walenland gedaan. In Berchem, bij Antwerpen, zal het prachtig standbeeld ingehuldigd worden van den dapperen Felix de Merode, die aldaar sneuvelde op het einde October i83o. Als er een man is, waarop België fier mag zijn, en die een standbeeld verdient, dan is het wel F. de Merode. Kwistig door de fortuin bedeeld, volkomen geluk kig in zijnen huiselijken kring, aarzelde bij nochtans niet alles vaarwel te zeggen, om zich aan het hoofd der Belgische vrij willigers te stellen, en zijn leven den vaderlande op te offeren. Hij werd door eenen vijandelijken kogel getroffen in het gevecht bij Berchem, hij werd gekwetst naar Mechelen overgebracht en overleed eenige dagen daarna, aan allen die hem omringden het voorbeeld gevende van de schoonste deugden, die een christen kun nen versieren. herkende eenigszins tot zijne verwonde ring, in den persoon die hem aanriep, eenen man, die eenigen tijd geleden voor dronkenschap bij gelegenheid van een nachtelijk rumoer door zijne agenten ge arresteerd en bij hem op het bureel ge bracht was. Het was toen spoedig geble ken, dat de man een oppassend werkman en huisvader slechts bij een buitengewone gelegenheid een glas te veel had gebruiktzijn rumoer bewees juist, dat hij geen dronkaard was er. Powers's goed hart had het niet over zich kur.i.en krijgen de zaak te vervolgen, wat den man zeer zeker zijn betrekking zou hebben gekost. Hij had hem met eene flinke vermaning ontslagen. Wat is er herhaalde de man, die sedert dien tijd voor Power de grootste veereering en de oprechtste dankbaar heid koesterde ik zag u daar straks al, maar ik herkende u zoo gauw niet in dat pak. Ik ben hier tweede huisknechtnu dat ik dat nog ben, dat heb ik aan u te danken gij weet wel waarom, niet waar. Robert herinnerde het zich inderdaat en was niet weinig verheugd over deze ontmoeting. Hij begreep, dat een bedien de en vooral deze man, wel wat behulp zamer zou zijn, dan de barsche, deftige direkteur, en besloot bij zichzelf zijn on- Te gelegenheid van de feesten van igo5, zal men ook den eersten steen leg gen van de prachtige hoofdkerk of basi liek, die binnen weinige jaren op de hoogten van Koekelberg, bij Brussel, verrijzen zal. Eenige voorname personen hebben het gedacht opgevat, dicht bij Brussel eene schoone basiliek te bouwen, aan het H. Hert toegewijd, om aldus de Voorzienigheid te bedanken, die ons zoo zichtbaar beschermt en ons land zulk lang tijdperk van vrede heeft laten bele ven. Het ontwerp van die basiliek te bou wen, heeft in België eeh algemeenen bij val gevonden onze Vorst heeft het onder zijne bescherming genomen, onze geeste lijke Overheid is het ten zeerste toege daan, en geen enkel catholiek, geen enkel oprechte Belg, zal weigeren zijnen pen ning te storten, om de toekomende basi liek zoo prachtig mogelijk te maken. De grond is reeds aangekocht, de onderhan delingen met gouvernement, provincie en gemeente zijn reeds achter den rug en het ontwerp is verzekerd. Verheven gedacht, inderdaad 1 Van op de hoogten van Koekelberg, zal het reusachtig gebouw de gansche hoofdstad beheerschen en Belg en vreem deling immer zeggen,'dat wij geene on dankbaren zijn, en weldaden weten te waardeeren, waarmede men ons bedeelt. Den christen zal het versterken in zijn geloof, den ongeloovige zal het aanzetten op den weg der deugd terug te komen. Een dubbele wensch om te eindigen. Wij hopen dat al onze lezers in volle ge zondheid, toekomend jaar, aan de vader landsche feesten zullen mogen deelne men, wij hopen zelfs dat zij lang genoeg leven zullen, om in ig3o, het eeuwfeest onzer nationaliteit te kunnen vieren. Wij hopen ook dat ons vaderland zal mogen voortgaan in vrede voor zijn geluk te werken, en dat de Voorzienigheid, in de toekomst gelijk in het verleden, ons duurbaar België zal blijven besshermen. X. We hebben eindelijk nieuws vernomen aangaande het berucht milliard der con gregatiën, dat de Fransche volksvrien den die 't bewind in handen hebben, den kloosterlingen hebben ontnomen om er... den werkman meè te begunstigen. Er heerscht ruzie, tweedracht in 't an- ticlerikaal kamp, en nu zitten de vijandige broeders malkander in 't haar. l'Action, een orgaan van Le Bloc dal het met apostaat Combes houdt tegen Millerand, den rooden minister in 't vorig cabinet Waldeck-Rousseau, weet te vertellen en derzoek onmiddellijk van voren af aan te beginnen. Het was een geluk uit duizen den en Power schepte weder moed. Wel, ik ben blij, dat ik u zie sprak hij vroolijk. Gij komt als geroepen, gij zijt juist de man, dien ik noodig heb. Wilt gij mij eenen dienst bewijzen U eenen dienst bewijzen vroeg de man, terwijl een glans van genoegen op zijn rond gelaat te voorschijn kwam. Ik geloof niet, dat gij mij iets zoudt kunnen vragen, dat ik plezieriger zou vinden I De eene dienst is de andere weerd, zeggen zij, en als ge mij in de gelegenheid kunt stellen om mijne oude schuld bij u af te doen, dan maakt gij mij zoo gelukkig, alsof ik van een logeergast een dubbel drinkgeld had gekregen. Ziedaar, dat meen ik 1 Vraag maar op wat het ook is ik zal het doen. Nu zoo heel veel is het voorloopig nog niet, wat ik u vergen zal antwoord de Power. Ik zal u de zaak vertellen. Ik ben hier gekomen om iets te onderzoe ken ik heb een half uur boven met den direkteur gepraat, maar ik kan niets uit hem krijgen hij is zoo dicht als een pot. Misschien kunt gij mij helpen... Waar kunnen wij eens een oogenblik rustig spreken?... Hier gaat het niet. Kunt gij niet een paar minuten weg Wel zeker, mijnheer 1... Het is juist uit te leggen, hoe de ontwerpers van de wet tegen de kloosterlingen hun eigen en hunne vriendjes weten vet te mesten, met hetgeen zij de congregatiën hebben ontstolen. Millerand, beweert dit orgaan der Com bisten, strijkt niet min dan 100,000 frank 's jaars op als advocaat der likwidateurs van de goederen der congregatiën. Nu, weet men wie hem als advocaat voor dit postje gekozen heeft Een zekere M. Ménage, die door Millerand en Waldeck- Rousseau zelf was aangesteld als rechter lijk beheerder-likwidateur der gezegde goederen. Zoo bewijzen de anticlerikale vriendjes malkalder beurtelings de uitste- kendste dienstjes M. Ménage en de twee helpers, die men hem heeft toegevoegd, heffen voor hunne moeite 3 °/0 op de opbrengst der gelikwideerde goederen, hoewel het ge woon recht maar 1 1/2 °/0 bedraagt. Beza ten de goederen der congregatiën wezen lijk eene weerde van 1 milliard, dan zou den die drij likwidateurs samen de bagatel van 3o millioen opstrijken, of iomillioen elk. De Secretaris van een dier heerschap pen had, in één jaar tijds, voor zijne me dewerking aan 't likwidatiespel niet min dan 20,000 frs. binnengerijfd. Millerand heeft van de 1200 congrega tiën, wier goederen in de twee laatste jaren aan likwidatie onderworpen werden, er maar 800 als advocaat der likwida teurs te behandelen, en 't is gekend dat hij voor één dezer en dan was het nog een van de kleinste niet min dan 16,000 fr. heeft getrokken 't En is nog zoo'n slecht stieltje niet, als inpalmer van kloostergoederen op te treden Geen wonder dat er in ons land ook anticlerikalen zijn, die een tandje hebben dat lotert, om zulk baantje te be komen. Ziedaar onze lezers ingelicht nopens hetedelgebruik.dat de Fransche kerk- haters tot hiertoe van een deel der binnen- gepalmde kloostergoederen gemaakt heb ben. Zoodra wij vernemen dat de werklieden er ook hun paart hebben van gekregen, zullen wij dit in, groote letters in ons blad aankondigen. Wij vreezen echter, dat het toekomen den zondag nog niet zijn zal I lJl>ei*aul congres. Men bespreekt in de loges de kwestie, of het nuttig zou zijn een liberaal congres bijeen te roepen. De radikalen zijn gunstig aan het denk beeld de doctrinairen, integendeel, zijn mistrouwig, want zij vermoeden dat hunne bondgenooten hun een programma de slapste tijd van den dag voor mij, ik heb niets te doen en geen mensch zal mij missen. Overigens, ik ben op een heel goeden voet met den eersten huisknecht die zal er niets van zeggen als zij het soms merken. Kom dan even meê... Of nog beter, volg mij. Ik zal alleen naar beneden gaan, er is een klein koffiehuis naast het hotel, daar blijf ik u wachten. Power vertrok en hoefde in het koffie huis niet lang op zijnen oude bekende te wachten. Hij koos een tafeltje uit, vanwaar men het uitzicht op den breeden ingang van het hotel had, vroeg twee glazen bier en zag met groot genoegen, dat de gelagkamer ledig was. Zelfs de weerd bad zich, na hen bediend te heb ben, in zijn eigen kamerke achter de toonbank teruggetrokken. Zij konden dus vrij spreken. Hebt gij op het oogenblik nog veel logeergasten was de eerste vraag van den inspekteur, nadat hij zijn gezel had toegedronken en deze een goeden teug uit zijn glas had genomen. Dat gaat nogal, antwoordde de huisknecht, zijnen mond afvegende, voor al voor dezen tijd van het jaar. Ik onderstel, dat gij ze allen kent Ja zeker, allemaal 1 Maar neem mij niet kwalijk, vervolgde de man, zijne willen opdringen, 't welk ze merkelijk nader zou brengen tot de socialisten. Men zegt van den anderen kant, dat, zoo de weêrstand der doctrinairen voort duurde, de progressistische linkerzij, de 0 pères nobles n van de Ligue libérale zou laten staan en een tweede huwelijk zou aangaan met de socialistische partij. Volgens mij zal het congres geen plaats hebben, omdat het de oneenigheden, welke de aaneenflansers van het drievou dig anticlerikaal verbond thans trachten te verbergen, in 't volle licht zou stellen. Tijdens de kiesperioden hoort men dikwijls liberalen en socialisten verklaren dat zij niets tegen den godsdienst hebben dat zij eenieders overtuiging eerbiedigen, dat men goed liberaal, en tevens goede christen kan zijn, enz. enz. Om nog eens te meer het tegenov erge stelde te bewijzen, en aan te toonen hoe de mannen dezer twee partijen allen vol haat tegen Kerk en Godsdienst zijn willen wij het volgende aanhalen Zondag morgend, rond 7 uren 3o m. stonden een zestigtal knapen van 10 tot 12 jaar oud, jonge turners ongetwijfeld, te oordeelen naar de witte broeken, roode gordels en uniformklakken die zij droe gen, voor het Maison du pbuple te Brus sel, gerangschikt. Zij gingen ongetwijfeld een uitstap doen. Een priester kwam rus tig voorbij en werd door hen onthaal d op kraaiengekras, gejouw en 't geroep van A bas la calotte gemengd met gevloek. Eene schoone opvoeding, niet waar, die de jeugd bij de socialisten krijgt. De eerbied die deze ongelukkige kinderen voor de godsdienstige overtuiging van rustige voorbijgangers koesteren, zal aan vele ouders de oogen openen en hen doen overwegen dat de plaats hunner zonen in de socialistische lokalen niet is. Ter oorzake der kiezingen was de pro cessie van het H. Sacrament te Hoboken, zooals op andere plaatsen moeten uitge steld worden, Verleden zondag nu deed ze baren ge wonen uitgang. Toen ze op de dorpsplaats voorbij het lokaal van een gekend liberaal kopstuk kwam, begon een troep liberale groot* verstanden. bij het voorbijgaan van het Allerheiligste, op oorverdoovende wijze te fluiten en te jouwen. En volgens Groene Pie zijn de libera len en roode socialisten goede christenen. eene oog dichtnij pende en den policiebe- ambte lachend aankijkende. Wat komt gij eigenlijk doen Zoekt gij iemand bij ons Wel mogelijk Dat zal er van af hangen, antwoordde Power onverschilig. Maar stoor u daar niet aan ik kan u verzekeren, dat gij mijn vragen gerust kunt beantwoorden, zonder uw geweten te bezwaren. Het buis noch de bedienden hebben er iets meê te stellen. Ga dan uwen gang maar, mijnheerl Ik wist wel, dat gij de man niet zijt om iemand in verlegenheid te brengen. Zeker niet. En nu luister Kunt gij mij eene geregelde, duidelijke beschrij ving geven van de menschen, die nu in het hotel logeeren Gemakkelijk genoeg, mijnheer 1 Daar is om meê te beginnen een groote adelijke heer, M. Huntert, die komt ieder jaar zoo geregeld als de kou in den win ter, met zijne vrouw, zijn dochterke en hare gouvernante. Schatrijke lieden, al tijd vier kamers, eerste verdieping met een salon, eten zelden of nooit aan de open tafel en houden zich liefst op hun eigen. Robert knikte ten bewijze dat hij voort kon gaan. Wordtjvoortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1