Zondag 5 Juli 11104 3 centiemen per nummer. 56sle Jaar 3<m HET JU BI LÉ Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. JUBELJAAR Onbevlekte Ontvangenis. IDE HULA ti met deu Witten Baard. Onze geuzen aan gang Maj DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v«t dit blad. AALST, a JULI 1904. CH1KK ÏNGEN verleend ter gelegenheid van het DER I. Gebruik makende van de macht Ons door den H. Stoel verleend, be sluiten Wij dat, in Ons Bisdom, het Jubilé zal kunnen verdiend worden van 8 September, feestdag van O. L. V. Geboorte, tot 8 December, feestdag der Onbevlekte Ontvangenis van Ma ria. 13. Het Jubilé zal in al de kerken en kapellen aangekondigd worden door het gelui der klokken, den 7 September om 7 uren 's avonds. Vóór de Hoogmis, op 8 September, zal het Veni Creator gezongen wor den. Na de Hoogmis zal de Kruisplan- ting plechtig geschieden. Het feest van den 8 December zal met allen mogelijken luister gevierd worden. Wij zelf zullen in de hoofdkerk van Sint-Baafs de plechtige pontificale Mis zingen, en des avonds liet ponti ficaal Lof doen. Op hel einde van het Lof zal in alle kerken en kapellen het Te Deum ge zongen worden. III. Om den Aflaat van het Jubilé te verdienen wordt vereischt 5 i° Dat men biechte. 2° Dat men communiceere. 3° Dat men eenen dag vaste. 4° Dat men drijmaal eene te bepa len kerk bezockc en er godvruchtig .bidde volgens de inzichten van den H. Vader, voor de vrijheid eri de ver heffing der Üalholieke Kerk en van den H. Stoel, voor de uitroeiing der ketterijen en de bekeering van alle verdwaalden, voor de eendracht der christene vorsten en den vrede en de eenheid van het geloovige volk, 7e VERVOLG. Jim Cart. Wij hebben elkaar in In- dië leeren kennen, maar hij. was niet sterk genoeg van gestel, om daar lang te blij ven, daarom is hij met verlof naar het moederland teruggekeerd en nu is hij verloofd met een lief meisje, wier moeder evenwel niet wil toestaan, dat zij het land verlaat. Zij is bemiddeld en hij heeft ook eene kleine rente gij ziet dus dat zij op die nederige betrekking wel zouden kun nen trouwen. Ik geloof wel, dat Reginald u hierin van dienst zal willen zijn. Ik mag er dus op rekenen, dat gij zoo vriendelijk zult zijn, Reginald over deze zaak te schrijven Ik beloof het u. Hij stak haar de hand toe, die zij be vend aanvaardde. Ik dank u, zegde hij. Daarop ging hij heen. Toen Gertruda weêr alleen was, mom pelde zij Reginald zal het patronaatrecht wel verkoopen. Jaak is al te vrijgevig hij mocht wel wat voorzichtiger met zijn geld omgaan. Misschien zal hij ook nog eenmaal trouwen. Wat zal het mij dan zonderling voorkomen, als eene bruid haren intocht op Lane-House doet Ik IV. De biechtvaders zullen, in de biecht gedaan om het Jubilé te ver dienen én enkel voor éénmaal, de macht hebben te ontslagen van alle zonden aan Ons of zelfs aan den H. Vader voorbehouden (behalve eenige gevallen in den Wereldbrief van Zijne Heiligheid aangeduid). Zij zullen de beloften mogen veran deren die aan den H. Vader voorbe houden zijn, ter uilzondering der be loften van zuiverheid en kloosterle ven, alsook der beloften gedaan ten voordeele van eenen derden persoon en door dezen aanvaard. De kloosterzusters, novices en an dere personen, binnen slot verblij vende, zullen zich mogen wenden, voor de biecht van het Jubilé, tot el ken priester die door Ons goedge keurd is om de biecht der klooster zusters te mogen kooren. V. Eenieder zal, binnen de drij aan geduide maanden, eenen vastendag mogen verkiezen, op welken hij niets zal mogen gebruiken dan vastenspij zen, het is te zeggen dat liy zich zal moeten onthouden van vleesch, eiers en zuivel, VI. Voor wat de kerken aangaat die men moet bezoeken, bepalen wij in Onze bisschoppelijke stad, de hoofd kerk van Sint Baafs elders, de paro chiekerk of proostdijkapel. De EE. HH. Pastoors en Proosten der kerken en kapellen aangeduid voor de bezoeken van het Jubilé zullen zorgen dat dezelve open blijven van 's morgens tot den middag, en van twee uren 's namiddags tot zonnenon- dergang. VII. De biechtvaders zullen door andere godvruchtige oefeningen deze mogen vervangen die door den H. Vader voorgeschreven zijn, telkens dat het kloosterlingen van beide ge slachten geldt, ofwel alle andere per sonen die zich in de onmogelijkheid zouden bevinden dezelve te volbren gen. Zij zullen ook van de Communie mogen ontslaan de kinderon die nog lot dezelve niet zijn toegelaten. VIII. De reizigers, die gedurende den tijd gesteld voor het Jubilé afwe zig zijn, zullen dit kunnen verdienen indien zü, aanstonds na hunne terug komst, de Yoorgeschrevene oefenin gen verrichten. IX. De aflaat van het Jubilé kan maar ééns verdiend worden bij is toepas selijk aan de zielen des vagevuurs. Door vergunning van Z. Heiligheid kunnen, gedurende den tijd van het Jubilé, -al de andere aflaten gewonnen worden als naar gewoonte. X. Wij verzoeken de EE. HH. Pas toors en Priesters die het aangaat, de hun toevertrouwde geloovigen tot liet winnen van het Jubilé door predica- geloof niet, dat ik eene vrouw zal kunnen liefhebben, die tante Edith nader aan het hart ligt dan Phillis en ik. Eerst den volgenden morgen ontving zij eenen brief van den graaf, waarin hij schreef, dat hij misschien langer dan eene week zou wegblijven en dat men al zijne brieven naar Londen moest zenden. Hij besloot Ik zal zoo spoedig 't huiskomen als ik kan, lieve. De tijd schijnt mij zoo on draaglijk lang toe, als ik niet bij u ben. Wanneer ik te huis kom, dan hoop ik dat de wolk, die ons geluk verduisterde, weggedreven zal zijn, want eene onrust die mij jaren lang gekweld heeft, zal nu spoedig verdwijnen. Bij het lezen van dit slot dacht de jonge vrouw Arme Reginald, hij bemint mij, hoe hard en ongevoelig hij zich ook voor doet, maar ik zou zoo gaarne wenschen, dat hij mij wat meer vertrouwen schonk, in plaats van mij als kind te behandelen. Ik zou wel eens willen weten of ik er een groot onrecht aan deed met hem te trou wen, maar ik heb hem toch niet bedro gen, ik heb hem vooraf gezegd, dat ik hem niet beminde, dat ik hem alleen ter wille van Cecil trouwde. Ter wille van Cecil, haren broeder, dien zij zoo innig lief had, gaf zij zich op haar twintigste jaar aan eenen man, die bijna dubbel zoo oud was als zij, en zij had nooit vernomen of Cecil in do goud mijnen geluk ol tegenspoed had onder vonden. tiën of andere geestelijke oefeningen voor te bereiden. Bovenstaande Herderlijke Brief en schikkingen voor het Jubilé zijn, den Zondag 26 Juni, van den predikstoel afgelezen geworden in de kerken, openbare kapellen, geestelijke ge meenten en colleges van Ons Bisdom. Zij zullen daèr, gedurende ganseh het Jubilé, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze hand- teening, Onzen zegel en de tegentee- kening van Onzen Secretaris, den 15 Juni 1904. i ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop, A De Meester. Ivan. Secret. In den loop van den kiesstrijd, wiens laatste nagalmen uitsterven, heeft Dendkrbodk meer dan eens ge wezen op de huichelachtige taktiek onzer Aalstersche geuzen. Wij hebben gezegd dat zij hun wezenlijke inborst, hunne ware gedachten en strekkingen zorgvuldig voor de kiezers verborgen hielden, dat zij hunne vijandschap tegen de godsdienstige vrijheid achter valsohe en leugenachtige verklarin gen van verdraagzaamheid verdoken. Wy hebben bevestigd en herhaald dat er geen verschil bestond tusschen de geuzen van Aalst en de godhaters van Brussel, Gent en elders, dat zij in de hoofdstad zich als de hevigste Com bisten en blokmannen zouden aanstel len niettegenstaande zij toen gedurig beweerden ieders gedachten en rech ten te zullen eerbiedigen. Die houding moet noodlottig de hunne zijn, én omdat lij geuzen zijn, geuzen in den vollen zin des woords, én omdat zij zich hunne valsehheden zullen moeten doen vergeven, om niet als verdach- tigen te worden uitgescholden door de hevigen en onhandelbaren der blauwe party. Reeds hebben wij een begin van uitvoering. Zij hebben hunnen zege praal door eene armzalige betoogihg willen vieren. En wat zien wij Mannen zijn er tegenwoordig ge weest, mannen hebben er het woord gevoerd welke de brave, eenvoudige monschen, die de beloften van den kiesstrijd als goede munt hebben aan genomen. er zeker niet verwachtten en nog min meenden er toegejuicht te kunnon worden. Wij hebben er Feron en Julius Hoste gezien wier namen vloeken met verdraagzaamheid in zake van godsdienst, geuzen die im- In al de jaren van haar huwelijk was er geen enkele brief van Cecil gekomen, maar iets wist zij toch, namelijk, dat de strijd nu volstreden was, dat zij zich nu niet meer behoefde af te vragen of Cecil als een arme uitgehongerde, vermoeide zwerveling, in de binnenlanden van Afti ka ronddoolde, dan zich als een forsch, welgesteld en gelukkig man op den ierug- keer naar het moederland voorbereidde. Hare ongerustheid over haar lot was nu althans ten einde, want drie jaren na haar huwelijk was haar een blad uit Cape town toegezonden, waarin het volgende bericht onderstreept was. Den 12 dezer overleed alhier aan de moeraskoorkoorts Cecil Monkton, zoon van wijlen M. Hught Monkton, predikant van Templemere in Engeland. 23 jaar oud. Gertruda had deze gazet met eene lok haar van Cecil en eenige brieven, die hij haar als knaap geschreven had, toen zij nog op de kostschool was, zorgvuldig be waard en dikwijls weende zij bij het aan schouwen van deze gedachtenissen. III. March de rijke vreemdeling. Op eene kamer van een klein hotel, in eene der straten die op het strand te Lon den uitkomen, zat een heer alleen aan het ontbijt. Hij was eerst sedert den vorigen avond aangekomen en had genoeg reisgoed bij zich om de achting der hotelbedienden te verdienen. mer en altijd tegen de Religie hebben gedonderd, die kerkvervolger Combes 111 ganseh zijn meedoogenloos beulen werk hebben bewonderd en toege juicht, die meermalen luide den wensch hebben uitgedrukt ook hier in ons vrijheidlievend land zijn helsch werk te kunnen aanvatten In dit wanluidend concert speelde Het Laatste Nieuws, de gazet van M. Hoste, de eerste viool. Geven wij slechts eene enkele aanhaling zij is welsprekend genoeg en toont duide lijk wat onze geuzen in hun schild voeren, wat hun doelwit is, wat zij doen zullen, indien het kiezerskorps, dat twintig jaren de partij van ver draagzaamheid, de catnolieken, steun de, eens lichtzinnig genoeg was, ver trouwen te hebben in een vrijmetse laars-regeering. Den 2 April 1903 kon men in ge noemd blad lezen Wat de republi- keinsche party in Frankrijk kan doen, zouden wij liberalen en sooia- listen ook kunnen doen in België, indien wfj ons vereenigen. Onze lezers weten wat er in Frank rijk gebeurt. De kloosters worden verstrooid, de klooslerlingen uitge dreven, kerken, kapellen en bidplaat sen gesloten, de vryheid van onder wijs gewurgd, de christene liefdadig heid aan banden gelegd. De vrijheid vafl geweten bestaat voor de geloo vigen nietde vrijheid van vereeni- ging is uitsluitend voor de godde- loozen voorbehouden. Terwijl de kloosters door de oppermachtige geu- zerij ontbonden worden, mag de vrij metselarij, met hare tempels en ge heimzinnige krochten, waar tegen troon en altaar allerhande complotten worden gesmeed, vrij floreeren. Dat hatelijk en vryheiddoodend re giem is het ideaal der regeering voor onze zoogezegde liberalen. En niette- fenstaande onze Aalstersche blauwe aboutermannekens valschelijk den verdraagzame speelden, toch hebben zij nooit den Franschen dwingeland afgekeurd, toch bleven zij in de vrien delijkste betrekkingen met de geuzen van andere plaatsen waar liet vaandel van - oorlog aan den Godsdienst. vrij wierd ontrold. De Aalsterschel li beralen bleven hunne geestverwanten, zeggen wij het juiste woord hunne eliendige, diep gevallen slaven, dio alles veil hadden voor de zegepraal, voor wie alle middelen eerlijk waren De eenige verwantschap tusschen de godhaters van Brussel en de klucht spelers van Aalst is op do liberale be- tuoging gebleken; hunne enge betrek kingen, de eenheid van hun doel heb ben de blauwe woordvoerders er doen Zulke gast was nog wel wat waard in de maand Augusti, als Londen half ont volkt is en zelfs de voornaamste hotels bijna ledig zijn. De bedienden hadden zich dan voor genomen M. March met de grootste nauw gezetheid te bedienen en waren zelfs een weinig teleurgesteld, toen zij tot de ont dekking kwamen, dat hij een man met zeer weinig behoeften en eenvoudige ge woonten was. Toen 't ontbijt afgeloopen was, schoof hij zijnen stoel bij het venster en zag naar buiten, waar de aan eene wereldstad zoo zeer eigen drukte heerschte. Het was juist 10 uren. De vreemdeling scheen buitengewoon behagen te vinden in het drukke gewoel en werd niet moede hetzelve opmerkzaam gade te slaan. Zoo iets vindt men toch nergens anders, zegde hij, meer tot zich zclven dan tot den bediende, die bezig was de ontbijttafel op te ruimen. Eigenlijk is Londen de eenige groote stad op de we reld. Toen hij zag dat de tafelbediend j op het punt stond de kamer te verlaten, vroeg hij op beleefden toon Zoudt gij zoo goed willen zijn mij schrijfgereedschap en adresboek te bren- gen Ja, mijnheer, Verlangt gij anders nog iets Ik geloof het niet. Straks ga ik uit en kom misschien eerst tegen den tijd van het noenmaal terug. Ten zeven uren wil uitschijnen. Het is eene plompe uitda ging in bet aangezicht geslingerd van hen welke zij door hunne valsche ver klaringen van verdraagzaamheid tot zich hadden getrokken het is ook de dankbaarheid van den ezel. Wij kla gen er daarom niet over. Dendergalm durft de redevoeringen der sprekers niet weergeven onder een ijdel en bespottelijk voorwendsel. Doch de beknopte inhoud is kenschot- send genoeg Het is ons niet mogelijk, schrijft de armtierige, de verschillige retle- voeringen in hun geheel mede te deelen, de plaats ontbreekt ons maar allen vierden den liberalen zegepraal, allen schilderden in geestdriftige bewoordingen de her- opbeuring der liberale party, de eendracht in den strijd, den voor- uitgang van de WARE DEM0KRA- TIE. De ware demokratie is voor de geu zen en voor Denderöalm die welke bloeit in Frankrijk. Zy is de opper heerschappij der francmacons en de onderdrukking der godsdienstige vrij heid. Het ware onjuist te denken dat door dat woord, en zoo roeenen het de catholieken, de uitbreiding eu de ver betering der arbeidswetgeving wordt bedoeld. Ziel naar Frankrijk. Welke maatschappelijke wet. welk sociaal werk is er tot stand gekomen sedert de oorlog tegen de godsdienstige vrij heid is begonnen Niets wordt er go- daan ten voordeele der werklieden en niets ook ryst in het verschiet op, niets staat aan liet orde van den dag. De gcheiligdste beloften worden ver geten al de levendige krachten zyn opgeslorpt door den ongelukkigen en rampzaligen stryd tegen het catho- liek Geloof. Meer dan een socialist heeft er luide over geklaagd, doch meegetrokken door klachten zonder uitwerksel, zon der gevolg. Zij mogen zich vergenoe gen met die ellendige oefening waar aan de geuzen in Belgie zich van 1879 tot 1884 hebben vergast maar die ons ook tot de kiezingen van de aige- meene verlichting hebben gevoerd. Kerkvervolging, kleingeestige gods dienstplagerijen, zouden ware demo kratie zijn 't Is bespottelijk 1 Het is eene kolossale dwaasheid de geuzerij voor te stellen als zijnde ge negen eene wettelijke oplossing aan de arbeiderskwestie te zoeken. Ganseh het sociaal werk onzer Regeering heeft zij wanhopig bekampt en be vochten, niet in de eene of andere toepassing van een grondgedacht, waarover zij 't akkoord zou zijn met de rechterzijde noen, maar over het princiep zelf. Het was iedere wet, in haar geheel, welke hardnekkig wierd bevochten in naam eener volkomene economische vrijheid het was het ik noenmalen, zorg voor eene goede spijs- kaait en mogelijk breng ik ook nog eenen anderen hetr mede. Het schrijfgereedschap en het zware adresboek werden spoedig gebracht. M. March ging langzaam naar de tafel en zette zicli neder. Er lag in zijne bewegingen eene zekere afgematheid, die weinig in overeenstem ming was met zijne donkere levendige oogen en zijne jeugdige, veerkrachtige gestalte maar hij had vele jaren onder den gloeienden, tropischen hemel geleefd en nu was dat werk geëindigd, want hij had zijn doel bereikt, zich tot een rijk man gemaakt eu de terugwerking was geko men. Eene langdurige, gevaarlijke ziekte zou zijne reis naar Engeland bijna verhinderd hebben hij had zich ingescheept nog vóór dat de dokter hem voor genezen ver klaard en tengevolge daarvan was hij nog verre van gezond. Die langzame, vermoeide bewegingen lagen niet in den aard van den man, maar waren alleen een gevolg van zijne zwak heid. M. March bladerde langzaam in het adresboek en zijn lange magere vinger schoot over de bladzijde, totdat hij den naam van Verity gevonden had. Er waren mer r personen van dien naam maar slechts één notaris, wiens adres luidde a Verity Paul, notaris, firma Verity Arden, Plum-Tree-Court Temple. M. March sloeg het adresboek toe. beginsel der staatsinmenging zelve dat stelselmatig wierd afgebroken. Wij moeten voorheden staken. Wij zullen in eeu volgend artikel Dbndbr- ualm uitnoodigen ons die ware demokratie nader toe te lichten zij zal immers liet terrein zijn, waarop de strijd van morgen zal geleverd worden. ^11» Van achter den bosch roept *de broodstaaf ons in Den Den dergalm toe dat we penschavuiten en wat weet ik nog al zijn omdat we doen bemer ken hebben dat Major Vander Schueren aan 't speculeeren was, toen hij zegde Kwestie van eenige maandekens en men salueert mij representant. Wij houden onze meedeeling staande en de speeuleerder weet zoo goed dan wij wan neer en waar hij aan zyn vurig verlangen van eerlang representant te zijn lucht gaf. Twintig jaren gevang voor eenige druppels. Het Asaisenhof der Pro vincie Antwerpen heeft den 9 Juni een dier dorndramas moeten oordee- len die zoo dikwijls voorvallen in de Antwerpscho Kempen, waar men bij de minste gelegenheid de messen trekt. Op Paaschmaandag zaten eenige boeren in de herberg van M. Van Deun, te Westmalle. Men dronk er volop genever, zoodanig dat de gees ten in spanning geraakten, dat oude veeten opgehaald worden en dat men op 't vechten kwam. Twee boeren ge raakten handgemeen, Jan De Geulaer de beschuldigde en Gysels, het slachtofler van het drama.De twee mannen worstelden niet lang. De Ceulaer greep een keukenmea in de herberg bij Van Deun, en staker mede in den onderbuik van zynen tegenstrever. Deze wankelde en nep Hij steekt mij dood -, liep naar de deuren viel stervende neder. De Ceulaer werd aangehouden. Het is een boerejongen, onverschillig aan al wat er rond hem voorvalt. Hy loo chent Daar is stryd geweest, zegt hij, - en wie gestoken neeft, weet ik niet. - Dertig getuigen werden ver hoord. De Geulaer is tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld, daarliet Hof ver zachtende omstandigheden heeft aan genomen ingezien aen iongen ouder dom van den beschuldigde. Deze is maar 21 jaar oud. Wat zal de ongelukkige bitter be treuren geen onthouder geweest te syn Twintig jaar gevang voor eenige druppels Dus moet de oude man gestorven en zijn kleinzoon in zijne plaats gekomen zijn. Ik weet dat John Verily lang vóór zijnen vader gestorven is en dat hij eenen zoon naliet. 't Is zonderling, dat Arden zijn mede gezel, die zooveel jonger was, nog moet overleven. Ik mocht Arden nooit lijdan en hij mij evenmin, maar vijftien jaren is een lange tijd. zijn afkeer tegen mij zal nu wel afgekoeld of misschien geheel ver geten zijn. Het hotel, waar M. March logeerde, was niet ver van de wijk Temple verwij derd en binnen tien minuten was hij er. Zijne donkere, scherpe oogen, schenen met een enkelen blik alle veranderingen op te merken, die er tijdens zijne afwe zigheid waren aangebracht en toen hij zeker punt van Temple bereikte, loosde hij eenen zucht. Hier was het dat ik, volgens den wensch van mijnen vader, de beste jaren van mijn leven moest doorbrengen. Ik zou wel eens willen weten wat er van mij terecht gekomen zcu zijn, wanneer ik lust in dat soort van werk gehad had en nooit het verlangen had gevoeld, de wijde wereld in te trekken. Nu, veel beter zou het voor mij geweest zijn, het geluk heeft mij ten slotte toegelachen en wanneer zij nu nog maar in leven is, dan zal zij er ook haar deel van hebben. Deze laatste woorden had hij op zeer vergenoegden toon gesproken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1