Zondag 10 Juli 1004 S centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nog de laatste kiesstrijd. 3D IE3 3vf.A"£T met den Witten Baard. Wet verbiedende op Zondag te doen arbeiden. Geen antwoord Zondagrust. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden" voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen b(j accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele var. dit blad. AALST, 9 JULI 1904. Het is een verkeerd antwoord natuur lijk gemengd met scheldwoorden, 't ligt in de groene gewoonte dat wij van de chismos krijgen aangaande onze beschul digingen nopens het vervalschen van den uitslag der kiezingen door hunne bedrie- gehjke beloften. Zij draaien rond den pot of roepen ons dwaasheden om het hoofd. Wij houden voet bij stek. Er zijn 2 feiten het afstaar. van 1000 fr. aan M® Wed. De Backer, en het stemmen voor het pensioen. Nemen wij het eerste punt. Het is niet dat wij de zaak in haar eigen afkeuren wij hebben er niets in te zien. Zulke overeenkomsten raken alleen de twee belanghebbenden, in onderhavig ge val M. P. Daens en Me W' De Backer. Tusschen hun beiden meest het blijven. In 1900 is eene dergelijke overeenkomst gesloten tusschen M. De Backer en priester Daens. Het publiek heeft niet geweten dat M. De Backer 1000 fr. opof ferde aan M. Ad. Daens. Dezen laatste is die vernedering gespaard gebleven. Wat wij dus veroordeelen is de rucht baarheid die aan die zaak is gegeven Wat had het kiezerskorps met die over komst te stellen Wat hadden de kiezers daarmede te maken Niets, hoegenaamd niets Doch M. Daens heeft dat ruchtbaar gemaakt, hoe vernederend het ook was voor de familie van hunnen afge storven makker. Er ligt in den grond van die zaak iets pijnlijks, iets kiesch, iets droevigs; M. Daens heeft aan Me De Backer, reeds zoo deerlijk beproefd, den beker van het lijden tot op den bodem doen ledigen, met eene overeenkomst ruchtbaar en publiek te maken die haar teergevoel moest kwetsen, haar en hare kinderen diep vernederen. Doch M. Daens had de ruchtbaarheid noodig. Het was een goed wapen in zijne handen iedereen heeft deernis met eene weduwe en talrijke kinderen. Uit mede lijden hebben vele catholieken voor M. Daens gestemd, met de hoop alzoo het hunne bij te dragen om een zeker inko men aan de weenende weduwe van M.De Backer te verzekeren. Wat het tweede punt aangaat, die be lofte was niet overeenstemmend met de wet. Dat zijn van die crimineele kiesbe- loften, welke slechts diepgezonken poli tiekers er verzinnen, en men weet, het zedelijk peil staat bij onze groenen niet hoog. Wij zouden ons de moeite niet geven daar op terug te komen maar van 1 januari tot 3r December, jaar in en jaar uit bulderen de Daensisten tegen 8e VERVOLG. In Plum-Tree-Court was nog niets veranderd, het was March als had hij daar gisteren nog op den hoogen stoel van het notariskantoor gezeten, waar hij meer akten verknoeide dan kopieerde en het deftige hoofd der firma meer last dan gemak bezorgde. De kantoordeur kwam den vreemdeling terstond als een goede oude vriend voor, hij streelde den grooten, koperen klopper, zooals men een trouwen hond doet en toch voelde hij zich treurig, toen hij daar in de warme Augustus-zon stond. Het was hem alsof dc geest van zijne vervlogen jeugd voor hem was opgestegen om hem rekenschap te vragen en het was een zekere verlichting voor hem toen de deur geopend werd en de jongste klerk hem vroeg wat hij verlangde. Kan ik M. Verity spreken, jonge ling vroeg hij. M. Verity heeft op het oogenblik iemand bij zich, mijnheer, antwoordde de knaap. Wilt gij zoolang wachten of liever terugkomen de catholieke Partij, slingeren haar alle eerlooze beschuldigingen, zoo algemeen en onbepaald en boosaardig, van verval- schingen, dieverijen, ijdele beloften, enz. naar het hoofd. Dit alles geschiedt met eene duivelachtige woede, welke men slechts denkt te kunnen vinden bij apos taten betaald met vrijmetselaarsgeld. Die duivelsche boosheid, dit helsch venijn kan slechts bij afvalligen gevonden wor den, omdat hoe sterker de liefde is ge weest, hoe heviger de haat is en de woede in den aanval van datgene wat men im mer heeft verdedigd. Dat is gemakkelijk te begrijpen. In de opwellingen van hevige driften tracht men de stem van het geweten te smooren, de wroegingen in het hert te dooven, even als een bange jongen schuifelt en zingt om zijne vrees te stillen en zich eene houding te geven. Wij moeten de catholieke Partij en hare deftige houding in de kiesstrijden niet verdedigen haar vaandel is rein en het spog van verkochten kunnen het niet raken. Maar tot de Daensisten mo gen wij roepen Legt uw hand op het hert. Bedrog was uwe wieg met huichelarij en valschheid zijl gij groot gebracht. Wie de historie van het wijf op het geweten heeft mag in de tegenwoordigheid van deftige partijen en personen niet meer komen. Hij moet blozen als het woord eerlijkheid wordt uitgesproken. Gij Klokke Roeland, gij Land van Aelst durft gij HET WIJF aan uwe lezers herinneren en is het dank aan dat bedrog niet dat in 1894 een der uwen is gekozen Tien jaar later is het nogmaals dank aan bedrog dat gij den zege wegdraagt, want gij hebt vele kiezers misleid nopens de beteekenis van hunne stem. In de Kamers zal M. Daens beweren dat hij gekozen is geweest op het plat form van Z. A. S., verplichte school en legerhervorming 't is te zeggen, de eischen van het kartel tusschen geus en socialist. Hij zal zijne verkiezing doen doorgaan als een zegepraal voor het éen man, éen stem en wat weet ik voor al wat hervor mingen Die stemmen zal hij doen gelden als oppositiestemmen net lijk die uiige- bracht op geus en socio en, in hunnen naam misschien ook Wie kent den eind paal van zijne begoochelingen en dwaas heid het ontslag van het ministerie eischen hij zal ze rekenen als uitge bracht tegen de catholieke Regeering. En nochtans het zijn catholieke stemmen ons ontfutseld door bedrog,door venijnige beloften in pijnvolle en droevige zaken. Velen, zeer velen hebben daensist ge kozen met het gedacht daardoor de weduwe van wijlen M. De Backer te helpen zij hebben gehandeld uit mede lijden. Dat is de beteekenis, de enkele, van hunne stem. M. Daens zal dat omkeeren, dat veran- Wanneer het niet te lang duurt wil ik wel wachten. Een half uurtje ongeveer, maar M. Arden is ook op het kantoor, hij kan u wel ontvangen. March gaf er toch de voorkeur aan, op den anderen medegezel te wachten, en trad het kantoor binnen, waar de jongste klerk hem eenen stoel aanbood. Juist op hetzelfde oogenblik kwam een net gekleede jonge man het kantoor bin nen om de klerken eenige bevelen te ge ven en uit de antwoorden, die hem gege ven werden, kon de bezoeker opmaken, dat dit M. Arden moest zijn, wiens naam in de firma was opgenomen. Dus had de dood beide vroegere geas socieerden weggerukt en de eene had de plaats voor zijnen kleinzoon, dc andere voor zijnen zoon ingeruimd. De jongste klerk kwam bij den vreem deling terug en zegde M. Verity kan u thans ontvangen, mijnheer. Tegelijk leidde hij hem naar de spreek kamer. Daar werd M. March ontvangen door een zeer beleefd, achten twintigjarig jongmensch, die hem zeer voorkomen vroeg Waarmede kan ik u van dienst zijn Ik geloof niet dat gij een kliënt van mij nen grootvader zijt Neen, antwoordde de vreemdeling deren, en die menschen welke nooit op Z. A. S. hebben gedacht zullen volgens den waaiheid- en eerlijkheidlievenden heer Daens voor Z. A. S. hebben ge stemd Hij heeft dus den uitslag van de kie zing vervalscht dat is zijn schelmstuk en, onzes inziens, dat moest meer dan 'door de verachttng van de eerlijke lieden worden gestraft. Ziehier de tekst door de commissie voorgesteld Art. 1. ITet is aan elk hoofd van onder neming verboden, andere personen dan de bij hem inwonende leden zijner familie en zijne dienstboden of huisgenooten, meer dan zes dagen in de weck te doen aibeiden. De wekelijksche verlofdag is de Zondag. Art. 2. Dit verbod is niet van toepassing op dringende werkzaamheden, vereischt door een geval var. overmacht of nood dwang, welke de gewone gang der onder neming niet deed voorzien, indien het hoofd der onderneming daarvan, binnen vier-en-twintig uren, kennis geeft aan den inspecteur van den arbeid of aan den bur gemeester. Art. 3. Een koninklijk besluit kan de voorwaarden van het wekelijksch verlof anders regelen ie Voor de ondernemin gen die, hetzij door haren aard hetzij om redenen var, openbaar nut, gewoonlijk een gedeeltelijken of onafgebroken arbeid op Zondag vorderen ae Indien plaatse lijke of andere omstandigheden het eischen. Voor de ondernemingen, die val len onder toepassing der wet van t5 Juni 1896, bepaalt het werkplaatsreglement de voorwaarden van dat verlof. Art. 4. De koninklijke besluiten be schikken al Bij algemeenen maatregel, ten aan zien van elke soort arbeid waarvoor eene voortdurende uitzondering gerechtvaar digd is b) Bij afzonderlijken maatregel, ten aanzien van elke soort arbeid, waarvoor eene tijdelijke uitzondering door den be langhebbende wordt aangevraagd. Art. 5. In 't eerste geval, vraagt de Ko ning het advies ie Van de bevoegde afdeeling der Ra den van Nijverheid en Arbeid 2e Van de Bestendige Deputatiën der Provinciale Raden 3® Van den Hoogeren Raad voor open bare gezondheid. 4e Van den Hoogeren Arbeidsraad. In het tweede geval, vraagt hij het ad vies van de Bestendige Deputatie. Telkens wanneer eene uitzondering wordt aangevraagd op grond van plaatse lijke omstandigheden, wint de g'naad- pleegde Bestendige Deputatie het advies van den gemeenteraad in. Wanneer de op kalmen toon, maar toch heb ik hem zeer goed gekend. Ik ben jaren lang in het buitenland geweest, M. Verity, en daar heb ik een nogal groot vermogen bijeengekregen. Nu heb ik uwen raad noodig, hoe ik dat kapitaal het best en het veiligst kan plaatsen, want ik heb weinig verstand van geldzaken, zooals die hier behandeld worden. Ik wenschtte mijn geld zoo stevig te beleggen, dat ik geen gevaar loop het te verliezen. Ik ben nog wel geen oud man, maar ik heb in mijn leven zooveel wisselvalligheden doorstaan, dat ik mijne fortuin nu aan geene kansen wil blootstellen. Uw vertrouwen is voor ons inder daad zeer vereerend, antwoordde M. Ve rity. Natuurlijk zullen wij ons best doen, uw vermogen zoo veilig en voordeelig mo gelijk te plaatsen. Waar staat het geld op het oogenblik. Voor dat ik naar Engeland vertrok, heb ik alles comptant gemaakt en het geld vooruit gezonden, toen ik mij inscheepte. Het geld berust thans in eene bank van Londen, wanneer ik van hier ga, begeef ik mij daarheen om een wisselboekje te laten opmaken. Gij hebt het bedrag nog niet ge noemd, merkte M. Verity aan. Daar gij er vooral prijs op stelt uw kapitaal stevig te beleggen zou ik u aanraden geen hoo- gere renten dan 5 t. h. te verlangen. Ik kan u het juiste bedrag nog niet belanghebbende het verlangt, worden de beroepsgroepen, waarvan hij deel uit maakt, gehoord. Deze verschillende collegiën brengen hun advies uit binnen twee maanden, na het hun daartoe gedane verzoek bij ge breke daarvan wordt er buiten hen over beslist. Te allen tijde kan de Regeering, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van één der collegiën waarvan het advies moet worden gevraagd, opnieuw de belang hebbende collegiën raadplegen en de ver leende machtiging intrekken of wijzigen. Art. 6 De afgevaardigden der Regee ring voor het toezicht over den arbeid houden het oog op de uitvoering van de voorgaande bepalingen. Te dien einde hebbm zij vrijen toegang overal waar een bij deze wet bedoelde arbeid wordt ver richt. Art. 7. De hoofden van ondernemingen of hunne gelastigden, die de bepalingen van deze wet en de voorschriften van de besluiten betreffende hare uitvoering overtreden, worden gestraft Met eene boete van 26 tot 100 fr., indien het getal der in strijd met de wet of met de beslui ten gebezigde personen, tien niet over treft met eene boete van 101 tot 1000 fr. indien het getal dier personen honderd niet overtreft met eene boete van ioox tot 5ooo fr., indien er meer zijn. Art. 8. Er bestaat strafbare herhaling, zopdra een nieuw misdrijf ten laste van een persoon, die reeds is gestraft wegens overtreding van deze wet, wordt vastge steld binnen een tijdverloop van vijf jaren na de eerste veroordeeling. Art. 9. De Vader, moeder of voogd, oie hun minderjarig kind of pleegkind in strijd met de voorschriften van deze wet doen of laten arbeiden, worden gestraft met eene boete van 1 tot 25 fr. Art. 10. Artikel 85 van het strafwet boek is van toepassing op de overtre dingen voorzien bij artikel 7. Art. 11. Deze wet treedt in werking één jaar na hare afkondiging. Om de drie jaren, doet de Regeering aan de Kamers verslag over de uitvoering en de gevolgen der wet. Onder den titel Faqadewetten heeft de geleerde Dendbrgalm onze wet op de arbeidsongevallen op de dwaaste wijze beknibbeld. Hij schreef De wet op de arbeids- ongevallen is de gebrekkigste van gansch Europa de boerenwerklie- den en de visschers zijn van dezel- n ver voordeelen uitgesloten. Daarop hebben wij het volgende geant woord Men ziet onze held maakt vergelijkingen, hij kent de ongevallen wetgeving van Europa en hij vindt de onze de gebrekkigste. Wij gaan dat niet als ernstig opne men. Onze geleerde schrijver heeft die opgeven, antwoordde de vreemdeling, want ik moet er nog iets van afnemen om een huis te koopen en te laten inrichten, maar reken maar op eene plaatsing van vijf millioen franken, dan kan het overige voor loopende uitgave op de bank blijven. M. Paul Verity zag zijnen kliënt verbaasd aan. De houding van dien man was zoo eenvoudig, dat men zulk eenen rijkdom niet bij hem verwacht zou hebben. Zoudt gij uw geld misschien in lan derijen willen plaatsen vroeg hij, na een oogenblik te hebben nagedacht. In dat geval zoudt gij een schoon landgoed kun nen koopen voor anderhalf millioen frs. of nog wel minder. March schudde het hoofd cn antwoord- de Dat denkbeeld lacht mij weinig toe en ik geloof ook niet, dat ik lang op de zelfde plaats zal blijven. Ik wenschte eene villa te koopen in de nabijheid van Ri- chemond, dan heb ik ten minste eene woonplaats, maar ik zal veel reizen door Engeland doen. Eensklaps zegde Paul Verity Ik kan de gedachte niet van mij af zetten, dat wij elkander reeds ontmoet hebben. Wel kan ik mij den naam van March niet herinneren, maar uw uiterlijk komt mij zeer bekend voor. Het is al bijna vijftien jaar gele den dat ik uit Engeland vertrok. Ik heb verschillige wetten niet gezien noch ge lezen. Wij weten dat hij niet in staat is de landen van Europa op te noemen waar eene wet op de arbeidsongevallen bestaat. Dat hij beginne ons dat bewijs te leveren, dat hij ons zegge waar de onge lukken op het werk door eene bijzondere wet worden geregeld en wanneer d.ze wet is gestemd. Dat zal hij niet, dat kan hij niet, al hoewel hij acht dagen heeft om op onze uitdaging te antwoorden en dus tijd ge noeg om er zich er op voor te bereiden. 0 Doch die wetten studeeren op eenige dagen dat gaat niet, als men niet reids op dc hoogte is, als men niet reeds die wetgeving min of meer heeft doorgrond. Dendergalm kon dus op onzj uitdaging niet antwoorden, hij heeft het ook niet gedaan maar leverde terzelfder lijd het tastbaar bewijs dat hij als een blinde over kleuren had gesproken, over dingen h id geschreven die hij niet kende. Men kent dus de weerde van zijne kri tiek. Hij, de onwetende, durft afkeuren met een beslag, met een bluf die men nooit bij een man van kennis zal ont moeten. Zijne vergelijkingen met de vreemde wetgevingen passen bij zijne uitleggingen van artikels der Revue de Belgique. die bij voorzeker niet gelezen, misschien zelfs niet had gezien. Groote lantaarn dus maar, och arme 1 welk een bitter klein lichtje Laat er ons medelijden meê hebben 1 Hij verdient er misschien zijn brood meê Vergunningsrecht. De heer Th. Leger, provincialen Senateur, heeft in eene bureelzitting van de Catholieke Ver- eeniging van Gent aangekondigd dat de heer Minister van financiën de Smet de Naeyer voornemens is, bij de heropening van den wetgevenden zittijd, een wets voorstel niêr ie leggen op de herziening of de afschaffing van het vergunnings recht. Land- en Tuinbouw. Het kweeken der aardbeziën in ton of vat. Gevolgtrekkingen. Het kweeken dizer smakelijke vruchtsoort in eene kuip of ton is eigenlijk geen nieuws meer. doch voor velen onzer lezers wel. Sedert twee jaren hebben wij deze teelt toegepast en zij heeft ons de beste uitsla gen opgeleverd. Ziehier hoe wij daarvoor te werk gaan. Nemen wij b. v. een ledig petrolvat, dat eene hoogte heeft van 0,80 meter. Dit maakt men langs boven open en men boort op de gansche hoogte van het vat gaten op nagenoeg een decimeter af stand, de gaten worden ook langs onder in den bodem van het vat geboord voor vóór dien tijd uwen grootvader gekend, maar toen moest gij nog een kleine knaap zijn. Zij drukten elkaar de hand en March ging heen. Hij nam een rijtuig en reed naar de bank, waar hij een lar.g gesprek met eenen bestuurder had, wien hij zijne identiteit bewees. Toen hij het bankgebouw verliet, had hij een wisselboekje bij zich en zijne beurs en brieventesch waren goed voor zien van goud en bankpapier. Inmiddels was het tijd geworden om te eten, waartoe hij niet naar het hotel te- rugkeeren wilde, maar een der beste restaurants van Londen binnentrad en zich aan een afzonderlijk tafeltje zette. Voor tijdverblijf sloeg hij de gasten, die dicht bij hem zaten gade, en ving eenige woorden hunner gesprekken op. Aan het tafeltje naast dat van March zaten twee heeren van middelbaren leef tijd, die zoo druk met elkaar spraken en zich zoo weinig door hunne omgeving lieten hinderen, dat de vreemdeling hun gesprek wel hooren motst, zelfs al had hij zulks ook niet gewild. Het is een lastig geval, z^gde de eene een man met een vriendelijk gelaat en eene heldere stem, de dokter heeft uit drukkelijk gezegd, dat mijn jongste kind den winter niet in Northshire mag door brengen, maar dat, wanneer de kleine tot de uitlooping van het water. Zoo worden van beneden naar boven acht cirkels ge maakt. De gaten in het gansche vat ge boord zijnde, legt men van onder eene goede laag steenkoolassche voor de goede doorzijpeling van het water. Nu brengt men in het vat goeden mestgrond, compost, en brengt in deze lagen, door de gaten de wórtels der plan ter., de bladeren naar buiten latende. Telkens men eenen cirkel heeft volge- plant vult men trapsgewijze met aarde aan en zoo tot boven toe en dan heeft men ongeveer 200 planten geplant. Nu blijft nog het bovendeel of de open kant over waar wij nog 20 planten zetten en wij hebben hier esn klein aardbeziënbed. Dit nïeuwsooriig aardbeziënbed wordt op ten draaiend kruis in den hof op eenen paai gephatsl opdat de planten elk op beurt naar den zonkant kunnen ge- keert worden. Dit maakt niet allen een sieraad in den tuin of midden in een bloempark maar levert door de gemakkelijke bemesting, de beste uitslagen op. M n zal plinten van Augusti tot maart en dan verder zor gen voor de noodige b'gietingen met regenwater, waarin vloei- of kunstmest. Deze teelwijze is alleraangenaamst en •loet ook de vruchten vroeger rijpen dan in den vollen grond, de vruchten blijven altijd zuiver. Dees jaar heeft men fel geklaagd over het rotten der aardbeziën in vollen grond, iets wat wij aan onze vaten niet hebben bemerkt. Bovendien levert deze teelwijze het gemak om verschillende soorten te bestudeeren daar zij wezenlijk in dezelfde voorwaarden staan en men de bemesting om ter gemakkelijkst kan regelen en toe passen. Het is een ware vruchtentuil met die verschillende soorten per cirkel in verschillende kleuren. De soorten, welke herbloeien zooals St-Antonius en St- Josef ii lcvereR ons den ganschen zomer en tot November toe bloemen en vruch ten deze zijn er vooral goed voor ge schikt. Het grootste belang dat deze teelwijze aanbiedt is dat zij overal kunnen gedaan en daarom den stedelingen aanbevolen worden. Handelsblad. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag ioJuli 1904, M. Callebaut, Botermarkt. Belgische paarden in Amerika. Een telegram uit St-Louis meldt dat de Belgische paarden, naar dc tentoonstel ling aldaar gezonden, er in zeer goeden staat zijn aangekomen. De mannen die deze voortbrengsels van den Belgischen paardenkweek vergezellen bevinden zich in goede gezondheid. de lente in het zuiden vertoeft, zij even gezond zal worden als haar broerkens en zusterkens wij mogen dus niet aarzelen dat voorschrift tc volgen en daarom heb ik ook een huis in Borncmouth gehuurd, dat wij met September kunnen betrekken, maar wat moet in dat halve jaar met Copslei aanvangen Tracht het huis gemeubleerd te verhuren, stelde zijn vriend hem voor. Ik wenschte wel dat ik dat doen kon, want het verblijf in Bornemouth is zeer duur en die orderhuur van Copslei zou mij daarin een weinig vergoeden. Welnu, het graafschap Nortshire heeft toch prachtige jachtvelden, zoodat ik de moeilijkheid, eenen huurder voor het huis te vinden, niet inzie. Maar het huis heeft dringend her stelling noodig, antwoordde de eerste spreker, het ziet er bouwvallig en ver waarloosd uit. Daar moet de eigenaar voor zorgen. Zeker, en dat is nu juist het grootste bezwaar. De landheer van wien ik het gehuurd heb is een vreeselijke gierigaard, die geen duit voor het huis uitgeeft en daar mijn huurcontrakt sedert twee jaar verloopen is, heb ik geen lust het huis voor hem te laten herstellen. Maar gij zult dat huurcontrakt toch wel vernieuwen Wel, uwe familie heeft al meer dan honderd jaar op Copslei ge woond. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1