Donderdag 14 Juli 1904 5 centiemen per nummer. 36sle Jaar 36S4 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LASTER. HET GEHEIM Pauselijke Encycliek. Verwereldlijking. H« JULI. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Tangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE MI I M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydcg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, i3 JULI 1904. Weet ge hoe de goddeloozen het aan boord leggen om de geestelijkheid onder het volk hatelijk te maken In 1896 werd er door eenen kring van vrijdenkers, een vlugschrift bij duizende en duizende nummers uitgestrooid in t noorden van Frankrijk In dat vlugschrift stond er eene soort van berekening volgens dewelke, in éen jaartijd, de Fransche rechtbank 240 ver oordeelingen zou uitgesproken hebben, tegen lieden der Kerk 54 dier veroor deelingen zijn gesteund op aanslagen tegen de zeden Hewel, die rekening was schandelijk valsch. Vooreerst, sedert i85o tot 1896 is er niet één jaar waarop de rechtbank meer dan 4 veroordeelingen tegen de leden der geestelijkheid heeft uitge- iroken. De verslagen der boetstraffelijke wet van Frankrijk zijn daar om te bewijzen dat de veroordeelingen van geestelijken altijd onder de 5 per 100,000 gebleven rijn Vervolgens, zijn de naamlooze uitge vers van die berekeningen beroepen ge weest om de bewijzen van hunne gezeg- dens te geven zij hebben gezwegen gelijk vermoord, en door hun zwijgen hebben zij getoond hoe zij eene bende bedriegers waren, die zelve alles uitge vonden hebben wat zij ten laste der gees telijken legden Ten anderen, dat is zoodanig waar, dat :n enkele oogslag op de berekeningen, valschheid deed uitschijnen maar intusschentijd het meerendeel der lezers aanveerden het als waarheid en zoo wordt het doel der deugnieten toch be reikt. Alzoo staat er in dat vlugschriftBroe der Raymond, te Commines (Somme), 8 jaar dwang in de Somme is er geene gemeente die Commines heet Broeder Seraphin, bestuurder van het weezenhuis Notre Dame des Rochers levenlange» dwangarbeid Welnu, in Frankrijk is er noch stad, noch dorp, noch weezenhuis dat dien naam draagt Broeder Karel-de-Goede, onderwijzer te Montplaisier (Rhóne), 12 jaar dwang arbeid. Noch in Rhóne, noch gelijk waar in Frankrijk, is er eene gemeente met name Montplaisir Priester Obry, pastoor te Raidville (Vosges), levenslangen dwangarbeid Niet i6e Vervolg. Dan nog twee families uit Londen, ook vaste bezoekers in het najaar, de eene isM. Cotton, de brouwer. Gij hebt zeker wel eens van hem gehoord, niet waar Bekend genoeg 1 en de andere M. Bolton een advokaat. Ook allebei rijke lieden, meteen regiment kinderen. Ik kan mij ter wereld niet begrijpen, dat zulke men- schen jaar in jaar uit, hoopen geld in een hotel verteeren, terwijl zij zooveel goed- kooper en plezieriger kamers konden hu ren en hun eigen huishouden doen Maar dat moeten zij zelve maar weten. Nu, dan hebben wij, om verder te gaan, nog een heer, die zooveel als uitgever van eene heel groote gazet moet zijn. M. Vavasoer die is maar een paar dagen van de week hier, en clan nog twee groote hanzen, leden van de Kamer, met hun vrouwen en kinderen. De knecht had onder het spreken de gasten op vingers geteld, telkens wach tende en op zijn vinger tikkkende, wan neer hij hun verschillende eigenaardighe den opsomde. Robert liet hem bedaard zijn gang eene enkele gemeente in Frankrijk draagt den naam van Raidville Dan zekere priester Isaac, onderpastoor te Plangouver (Cótes-du-Nord), priester Carré, pastoor te Vizelize (Meurthe et Moselle), Frère Régis, te Mouton (Puy- de-Dóme). Welnu er is geen Plangouver in Cótes- du-Nord, geen Vizelize in Meurthe et Moselle, geen Mouton in Puy-de Dóme in geheel Frankrijk zijn nergens gemeen ten van dien naam te vinden Men moet, ja of neen, van de duivels bezeten zijn, om zulke dingen te drukken en te verspreiden Het is alzoo dat de slechte drukpers het aan boord legt. om den Godsdienst in het slijk te versmachten. Het is zoo uit zulke bladjes dat onze liberale lasteraars gretig uitknippen, want, hoe valsch het ook weze, er zal toch altijd iets over blijven, zelfs bij 't meerendeel hunner scherpziende lezers 1 De vrijmetselarij mag dan fier zijn over haar werk. Maar indien vrijdenkers, uit haat der geestelijkheid, tot zulke schande lijke lafhertigheden bekwaam zijn, wat moeten zij zich niet toelaten, wanneer zij tot den rang van gerechtslieden verheven worden Als het gerecht door zulke man nen moet uitgeoefend worden, welk be trouwen moeten hunne oordeelen en uit spraken inboezemen De Figaro, van Parijs, heeft uit Rome eenen brief ontvangen welken wij hier laten volgen, onder de noodige voorbe houdingen De Paus bereidt eene Encycliek, welke in den loop der maand Juli zal verschij nen. De eerste encycliek van Pius X was in 't bijzonder tot de geestelijkheid gericht. De IT. Vader kwam daarin tot het besluit dat de priester, door zijn voorbeeld, eenen heilzamen invloed kan uitoefenen en de geloovigen aantrekken. De nieuwe Encycliek zal gericht zijn tot de wereldlijke catholieken de Paus zal hun aanbevelen hun bijzonder leven gelijkvormig te maken aan hun openbaar leven, daar vele personen zich gaarne bezighouden met catholieke werken van liefdadigheid en andere, eenvoudig om zich in 't licht te stellen en op den eersten rang te schitteren, terwijl in hunne familie de noodzakelijkste christene gebruiken verwaarloosd worden. De Paus zal ook aandringen opdat men, in den kring der catholieke werken gaan al de genoemde personen waren hem bekend. Hij wist overigens welke soort van lieden tot de vaste bezoekers van het Marine-hotel behoorden. Het waren edellieden, staatslieden, vertegen woordigers van den land-adel uit den omtrek, voorname uitgevers der groote Engelsche dagbladen, bankiers en steun pilaren van de Londensche beurs, in een woord, de eersten en rijksten uit de hoofd stad, voor wie het schoone strand van Sandbank, door zijne nabijheid en de ge makkelijkheid waarmeê het door het groot aantal treinen, hetwelk er stilhield te be reiken was, eene groote aantrekkelijkheid bleek te hebben. Het was dan ook geenszins onder deze geregelde bezoekers, dat hij de verdachte, geheimzinnige vriendin van Madeleine Faure hoopte te vinden, integendeel, zijne verwachtingen bepaalden zich op deze of geen vreemde, die voor korten tijd hel hotel had bezocht, maar ook de knecht, zoo min al de direkteur scheen zich een dusdanige bezoekster te herinne ren en hij begon de leste reeds gelijk te geven in zijn vrij krachtig uitgedrukte meening dat hij zijnen tijd vermorste. Jawel, sprak hij eindelijk, toen zijn bereidwillige berichtgever met zijne op somming wilde voortgaan, jawel, die menschen ken ik persoonlijk, maar die moet ik niet hebben. Ik zoek eene vreem de vrouw, tamelijk lang, slank en donker. Bedenk u eens goed Hebt gij nooit in alle zaken zich onderwerpe aan het geestelijk gezag en dat men zich geene nieuwigheden veroorlove. Te dezer gelegenheid zal hij zich ver klaren tegen de strekking tot het uitvin den van nieuwe werken en godvruchtige oefeningen, welke dikwijls geheel en al afwijken van den waren geest der Kerk, ofwel gevaarlijke bijvoegingen, welke al te gemakkelijk vat geven aan de aanvallen der tegenstrevers. Deze laatsten, die zaken beschouwende als innerlijke bestanddee- len van den godsdienst, nemen ze te baat om de ware godsvrucht en de goede oefe ningen in 't belachelijke te trekken. De Encycliek zal doen opmerken dat het niet goed is dat één en dezelfde per soon aan 't hoofd zij van verscheidene werken. Een enkel werk is voldoende om goed te doen zonder de afgunst te ver wekken van anderen, die evenveel rechten en verdiensten hebben om vooruitgezet te worden. Pius X eindigt met eene aanwakkering tot eensgezindheid en christene liefde onder catholieken hij maant ook tot het volgen der leeringen van Christus, zoowel in het bijzonder als in het openbaar leven. Men voorziet dat deze Encycliek zal gevolgd worden door verscheidene bepa lingen en Moru proprio, ten einde, ten minste gedeeltelijk, cle inrichting der wereldlijke catholieke werken te regelen. De Paus heeft zelf den Italiaanschen tekst der Encycliek opgesteld, welken hij aan zijne secretarissen heeft overgemaakt om ze in 't Latijn te vertalen. Het schijnt dat de kerkvervolgers van Frankrijk gek worden, zoodanig fanatiek zijn ze. Zij doen dwaasheden van allen aard, erger dan de ergste waanzinnige van Gheel en die menschen durven dan nog openbaarlijk beweren dat zij de wereld komen verlichten door hun groot verstand. In talrijke Fransche scholen gebruikt men de spraakkunst van Larive en Fleury. Dat is eene spraakkunst gelijk eene andere, die noch vóór noch tegen den godsdienst is die alleenlijk gemaakt wierd om aan de kinderen de regels der taal aan te leeren. Gelijk elke andere spraakkunst, geeft zij ook, nevens de droge regels, voorbeelden, om den tekst duidelijk te maken en meer vatbaar voor de kinderen. In die voorbeelden hebben de beruchte verwereldlijkers woorden en uitdrukkingen ontdekt, die kwetsend waren voor hun gemoed, en zij hebben dadelijk eene nieuwe, herziene en verbe terde spraakkunst uitggegeven. zoo iemand gehad Ik denk, dat zij alleen is gekomen ofschoon... dat weet ik niet zeker. Eeene lange donkere vrouw Eene vreemde... herhaalde de knecht, blijk baar zijn best doende, om zijne herinne ring te verzamelen. Neen, die heb ik niet gezien... Laat eens zien!... Neen Of... Gij zoudt de gouvernante van Mevr. Ilunter moeten bedoelen Die is slank, donker en een vreemde... zij komt uit Frankrijk... Maar die kunt ge toch niet meenen, dat is zoo'n jong, fatsoenlijk, stil meisje en ook haast geen vreemde zij spreekt haar Engelsch zoo goed als de beste en zij komt nu al drij jaar lang met de familie hier... Power dacht ernstig na. Kon die dame iets met Madeleine Faure te maken heb ben gehad Het was zeker opmerkelijk, dat zij eveneens uit Frankrijk kwam, al was zij dan ook reeds eenigen tijd in Engeland... Maar jong, fatsoenlijk, stil en zedig van aard, dat waren eigenschap pen die het allerminst te rijmen waren met de voorstelling, welke men zich noodwendig van Madeleine's moordda dige, koelbloedige en vastberaden be zoekster maken moest. Power besloot evenwel de aanwijzing in gedachte te houden en maakte een korte aanteeke- ning in zijn zakboekje. Andere vreemden hebben wij niet in het hotel, besloot de knecht, telkens uit het raam ziende, om te zien of zijne Ziehier eenige staalkens van de ver beteringen In de vroegere uitgaat stond er In dien gij de geboden van God over treedt.*, De verbeterde tekst luidt Indien gij de wetten der natuur, betreffende de gezondheidsleer, overtreedt... In de vroegere uitgaaf De meisjes zingen eenen lofzanng van dankzeg ging... i) Verbetering De meisjes zingen een bevallig danslied... Vroegere uitgaafDe goedertierene Schepper heeft gewild... Verbetering De goedertierene na tuur heeft gewild... Vroegere uitgaafDeze kinderen zijn neergeknield om den zegen hunner ouders te ontvangen. Verbetering Deze kinderen hebben getwist om het grootste deel van den koek te bekomen. Hewel kan een waanzinnige wel gek ker te werk gaan De laatst aangehaalde verbeterde volzin schijnt wel eene eigen levensbeschrijving te zijn van de Fransche sectarissen. Het Fondsenblad van Gent, zegt daarop De praakkunst van Larive en Fleury is thans wel degelijk verwereld lijkt, en men moet niet meer vreezen dat de leerlingen er de woorden van God, ziel, deugd, zegening lofzang of andere zullen ontmoeten, weike in hen eenig gedacht zouden kunnen verwekken van den godsdienst en de plichten, die hij oplegt. Wat de leering is, die men in de plaats stelt, zij is duidelijk genoeg aange> wezen door de woorden twisten om het grootste deel van den koek te bekomen. Dat is geheel de zedeleer van den Franschen blok En zeggen dat onze liberalen en socia listen hier ook zulken fameuzen blok wil len maken Het sectarism zit ook hun in merg en been zij ook hebben de zede- leer gansch omgekeerd hetgeen elk deftig mensch voor onbeschoftheden en vloekwoorden aanziet, is voor hen de uiting der hoogste beschaving geworden de verheven denkbeelden van God, de Schepper, de ziel, de deugd, de zege ning, enz. worden door hen als onbeta melijke woorden uit de schoolboeken en de samenspraken geweerd. Die v'erwereldlijke beschaving is waar lijk de verkeerde wereld T. V. afwezigheid bemerkt was en men hem noodig zou hebben, ik heb ze allemaal opgenoemd, behalve dien ééne. Ja dat is waar, dien vergat ik nog, 't is ook zoo'n halve vreemde dat wil zeggen wat zijn naam betreft Een rare kerel Ik vergeet eeuwig en altijd zijn naam... hij heet Sint... Sint en nog wat er bij Dat is nu dwaas dat kan ik maar niet onthouden. Hij komt anders dikwijls ge noeg, en is nu weer hier met zijne vrouw. Zij zeggen dat hij eigenlijk de eigenaar van het heele hotel is en dat hij het her bouwen wil en het nog wel eens zoo groot zal maken en dat hij nu hier is ge komen om in deze streek gronden te koo pen. Hij moet dan beestachtig rijk zijn en daar hij landeigenaar is, kan hij in de Kamer gekozen worden met de aanstaan de verkiezingen. Hij moet veel kans heb ben, wel almachtig viel de man zich- zeven in de rede. Spreekt men van den duivel, dan ziet men zijnen steert Daar komt hij waarachtig uit het hotel... Met een onverschilligen blik zag Po wer, nog in gedachten verdiept, het raam uit, maar nauwelijks kreeg hij den man, dien de knecht hem aanwees, in het oog, of hij keerde zich om en stoof met een gesmoord woord op de lippen achteruit, blijkbaar bevreesd, dat de andere hem zou zien. De bedoelde persoon echter, wandelde, onbewust van deze bespieding, langzaam aan den overkant voorbij. De huisknecht De Sardien, welke sedert een drietal jaren, de kusten van Bretanje was ont vlucht, is aldaar teruggekeerd. Dagelijks worden er tegenwoordig duizenden exem plaren van dat heerlijk vischje gevangen, zoodat de kustbewoners niet meer ver plicht zullen zijn hunne tenten naar Al giers en Tunis over te brengen, om aldaar hun brood te verdienen. In eeuwge glorie leev' De dag der Gulden Sporen, Waar Belgie's toekomst werd geboren, Waar Vlaandren Vlaandren bleef. Had niet dees dag van glorie De Leeuwenvlag gevoerd in top, De Westerlijke Landshistorie Ging andre wegen op. Verbeurd, gekneld in handen, Moest Vlaandrentaal en volkvergaan; Geen Staat der Nederlanden Rees op der toekomst baan. Kom, Vrijheid, mild aan gunsten, Kom, wandel 't zeegrijk Vlaandren rond I Verwek den wondergeest der Kunsten 1 Zaai welvaart langs den grond Richt naar de verste stranden Zijn handel die hem schatten spreidt I Kom Maak van Vlaandrens landen 't Juweel der christenheid I Kloek staat als rotsgesteente De toren op onwrikbren voet, Het Belfort, dat de volksgemeente Als haar symbool begroet... Waar rees een volk zoo machtig Als Vlaanderen uit zijn zegepraal Hetblijv' zijn roem indachtig In 't strijden voor zijn taal... Dr H. Claeys, pastoor. Nationale feesten van 1904. De plechtige uitreiking van de nijverheids- eereteekens, van de bijzondere eereteekens aan de stichters en beheerders van maat schappijen tot onderlingen bijstand en samenwerkende vennootschappen en van de landbouweereteekens zal plaats hebben op Donderdag 21 Juli, ten 10 ure in het paleis van het Jubeljaar, niet in de feest zaal zooals het aangeduid was in het programma afgekondigd inden Moniteur van 4-5 dezer maand Juli maar wel in de groote rechterhalle, ingang langs de Kunstherlevingslaan, (avenue de la Re naissance.) Moniteur. van het Marine-hotel had hem een rare kerel genoemd en wat zijn uiterlijke be trof, veidiende hij inderdaad wel eene zoodanige benaming. Het was in elk ge val geen alledaagsche verschijning. Zijn gestalte, slechts zeer weinig boven de middelmatige lengte, onderscheide zich vooral door de strenge regelmaat zijner ledematen, waarvan de sierlijke evenre digheid en buigzaamheid, door de dicht aan het lijf sluitende, lichte grijze over jas voordeelig uitkwamen. Zijn bijzonder kleine voeten staken in schoone, verlakte leerzen, zijne handen waren in niet min der onberispelijke handschoenen gebor gen. Hij scheen tot de menschen te be- hoorendie het spreekwoord huldigen de kleeren maken den man. Een nette, onberispelijke kleeding, zegt een wijsgeer, die de wereld toonde te kennen, is voor alle menschen iets, en voor enkele menschen alles I Toch was de kleeding niet het opmer kelijkste aan dezen man. Het meest in het oog vallende van zijn lieelen persoon, was ongetwijfeld zijn gezicht. Het was glad geschoren en dof, geel-bleek van kleur de kin was breed en min of meer voor uitstekend, de mond zeer klein en voor zien van witte tanden, de neus van dien schoonen vorm, dien men gewoonlijk den Griekschen noemt maar bovenal waren het de oogen, die ieders aandacht onmid dellijk tot zich trokken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1