E Donderdag 21 Juli 1D04 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 5656 iten sen. une, t, 7. 28 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Tandengeknars. HET GEHEIM Waarheid. Komt samen, Heeren rEIBWSJ! PAR CPH0M1S ielgic I. a gevoel IE.IIEIIIIA BRUXEUa :nsion, ES. EN, id. j EN Id, f )T3TE OIGER zooals Wissels. :tkaarten, de Boet !NS. enz. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- »ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes denfr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rrngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLOl. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. 20 JULI 1904. In het roode kamp heeft men dezer iatste dagen een soms hevig tandenge knars gehoord Onze roodjes zijn immers niet te vrede era de verdeeling van den buit door 't blauw-rood kartel bij de provinciale bezingen veroverd. Onze roodjes hoopten dat hen, ten min- ste als deel, eene plaats van provinciale senateur voor Brabant zou te beurt val- lin; maar, neen, ze krijgen niets... Im mers de liberalen van den Brabantschen Provincieraad trekken het deksel gansch naar hunne zijde zij behouden al de mandaten voor hunne eigene partijgeno- B. Onze liberalen spelen scherreweg... en natuurlijk staat dit de roodjes niet aan. Lb Peuple, het roode orgaan, is woe dend en tandenknarsend valt het uit Die ongeloofelijke beslissing, zegt het 1 orgaan, zal in de volkskringen met verbazing vernomen worden, want men al moeilijk begrijpen dat het op zulke wijze is, dat men de u werking in den- zelfden zin der anli-clerikale partijen, met het oog op den val der Regeering, kan voorbereidtn. In de clerikale krin gen, integendeel, zal men jubileeren. «Beelden de liberalen zich in, dat zij altijd profijt zullen trekken uit onze stem men, zonder ons ooit eenige vergoeding toe te staan Zij zouden ongelijk hebben te denken, dat de socialistische partij maar beslaat om hun de overhand en voordee- len te verzekeren. Als partij van de liberalen gescheiden, met een verhevener ideaal dan zij, streeft de socialistische partij krachtdadig naar den val der clerikale overheersching, om bet Z. A. S. te bekomen, maar zij wil och niet goedsmoeds laten bedodden. Hst ZIJN DE SOCIALISTEN, DIE TE An- CULECHT, TE LaEKEN, TE LEUVEN DE HUING DER LIBERALEN VERZEKERD HEBBEN Dl HUN ALDUS NIEUWE ZETELS HEBBEN UKW0RVEN. Het ZIJN LIBERAAL-SOCIALISTISCHE KaSTELS, DIE TE JODOIGNE, TE NlJVEL EN Ti S' Joost-tbn-Noode GEZEGEPRAALD EIBBIN. En de liberale provincieraadsleden, die zonder onze medewerking niet zouden gekozen zijn, zouden alles voor zich wil- b houden, en de socialisten minachtend tazij laten Is het alzoo, dat de liberale partij re- o 17* Vervolg. Zij waren zwart en vertoonden daarbij tooveel van het wit, dat zij onwillekeurig den indruk maakten, alsof zij voortdu- "ïnd voor zich uitstaarden. ,..Pet was juist deze zonderlinge, starende bjik, welke zijn geheel wezen iets zoo bijzonders verleende, dat de meeste lie- Mn, die met hem voor het eerst in aan- wking kwamen, den indruk ontvingen geen alledaagschen persoon te doen hebben, een indruk, welke door het iwarte haar, dat zijn schoon gelaat om- Pe en in een overvloed van dichte krullende lokken tot op zijne schouders Btergolfde, niet weinig versterkt werd. Langzaam en met alle voorzorgen om net gezien te worden, kwam Power bij gijnen vriend aan het venster terug, nog juist bij tijds om den vreemdeling nog- ■Mals te kunnen waarnemen, terwijl deze omkeerde, op zijn gemak de trappen Tin het Marinehotel beklom en in den ging verdween. Sint-Albariep de inspecteur Memloos uit. Sint-Alba Wat in dui- naam moet ik daarvan maken kening houdt van de ondersteuning, die de socialisten haar in de kiezingen gaven Wij laten het aan de openbare denk wijze over, deze onbehendige houding der liberale linkerzij te beoordeelen. Wij zullen niettemin een socialistisch candidaat voorstellen voor de plaats van provinciaal Senator, en wij zullen eens zien, welke stemming de raadsleden zul len uitbrengen, die op onze lijsten of dank aan onze ondersteuning gekozen werden. Hare laatste kiesoverwinningen schij nen der liberale partij het hoofd op hol te hebben gebracht. Dat zij zich maar geene begoochelin gen make zonder de hulp der socia listen ZIJN DB LIBBRALEN NIETS, KUNNEN ZIJ NIETS EN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ WIL NIEMANDS GEFOPTE ZIJN Dit schrijven van Le Peuple be wijst dat het liberalism gansch onder de macht ligt der socialisten. 't Is aan de roode kliek dat zij hare zegepralen heeft te danken. Zonder de hulp der roode is de blauwe geuzerij machteloos geworden. En wat zal 't ge volg hiervan zijn Onbetwistbaar dat de liberalen zullen moeten toegeven en toe geven of alle hulp zal worden geweigerd.. En dan Dan tuimelt de geuzerij voor eeuwig en drie dagen den afgrond in Reeds meer dan eens lazen wij in talrijke tijdschriften artikelen over de bemoeiin gen van den heer Andrew Carnegie, uit Amerika, in kwestie van drankmisbruik. Deze heer, die met recht de koning van het staal genoemd wordt, geeft tien per honderd bijgevoegd werkloon aan deze zijner ondergeschikten, die zich van alcoolische dranken onthouden. Hij vindt dit geheel en al natuurlijk en rechtvaardig, aangezien het werk dezer personen, volgens zijn oordeel, veel ver dienstelijker is dan dat van anderen. M. Carnegie is in Schotland geboren, waar hij op 2ijarigen ouderdom begon te werken hij won 5 schillings fr. 6,25 per week. Op Ö2jarigen leeftijd had hij reeds bij de 5oo,ooo,ooo franken aan wer ken van openbaar nut besteed en hij be schikt evenwel nog over een fortuin van twee milliard, gewonnen door het werk, zonder kansspel, zonder roekelooze be rekeningen noch welkdanige financieëele strooperij. Dikwijlder werd door den heer Carne gie de meening geuit, dat het geen onge luk is arm, maar wel bedeeld geboren X. Het was in den morgen van den 25 October dat het lijk der ongelukkige Ma deleine in de villa aan den Hamiltonschen weg gevonden werd, en ter voldoening aan de Engelsche wetgeving had reeds den daarop volgenden dag, de gerechte lijke schouwing van het lijk en de uit spraak der gezworenen plaats. Dat het gemeentehuis, waar de rechts personen zich verzameld hadden, door een woelige, luidruchtige menigte als be stormd werd, zal men lichtelijk gelooven. Menig hard woord over domme platte- lands-policie liet zich hier en daar verne men, want noch de lijkschouwer, of de coroner gelijk hij in Engeland wordt ge noemd, M. Baxter, noch de commissaris Grand waren in staat geweest eenig nieuw licht over de duistere zaak te verspreiden, of zelfs maar aan te toonen, dat de naam van Madeleine Faure, de ware en niet de aangenomene naam was van het ongeluk kige slachtoffer. Onder de personen, welke in de nabij heid der gezworenen een plaatsje hadden weten te veroveren, viel de lange gestalte van een breedgeschouderd man, met doordringende grijze oogen, een bijzonder groote neus en een eenigzins veronacht zaamde kleeding onmiddelijk in het oog. Het was de detective Brusel van Scat- land-Yard het hoofd bureel van policie te Londen een beambte van erkende' te zijn, doch het ongeluk is veel grooter voor hem die later arm vrordt. Eerlijk, rechtzinnig en openhartigheid, zegt hij, zijn de eerste voorwaarden om te gelukken. Hoed u voor den sterken drank, welks gevaar aanzienlijker is dan men zich inbeeldt. Vergeet niet dat het werk eene ver- eischte uitmaakt in 's menschen leven, dat het werk nuttig is en tot het geluk leidt. Hij die bevreesd is om te werken, komt tot niets. Eerlijkheid en volharding zijn onmis baar. Velo-taks. De Provincieraad van Limburg heeft Dijnsdag met eenparige stemmen de taks der rijwielen op 5 fr. gebracht. Wie kent eene familie, in dewelke nooit eens eene moeilijkheid tusschen de ver- schillige leden is opgerezen Men zou ze ver moeten Zoeken. Er moet maar iets van zeker belang te volvoeren zijn, 't eene familielid zal reeds niet hetzelfde oordeel hebben als het an der vandaar betwistingen over den te nemen weg, betwistingen, die gauw zullen bijgelegd wezen, wanneer de ver- schillig denkende familieleden elkander kunnen spreken en hooren. Doch, veelal zijn broeders en zusters op eigen voet, ieder afzonderlijk geplaatst Jaak praat er met zijne vrouw van, volgens zijne persoonlijke zienswijze Theodoor zal er met zijne gade in een gansch anderen zin van spreken Leonie heeft er haren man om geraadpleegd Jules is vrijgezel ge bleven en moppert er met de ongehuwde zuster Bea van. En de eene zal misnoegd zijn op de andere, omdat het niet naar zijnen of haren zin wordt gedaan. Dat duurt,... duurt,... tot wanneer broeders en zusters en schoonbroeders en schoonzusters eens allen kunnen samen komen en er onderling van praten. Op voorwaarde dat ieder rechtzinnig zegge wat ze wezenlijk denken, zal er... een beetje min of meer gewikkeld zijn, maar 't einde der samenkomst zal, negen maal op tien, eene minnelijke schikking voor allen wezen. En de eene gelijk de andere zal inwen dig bekennen 't is toch goed dat we samen geweest zijn, zoo geraakt alles op zijn effen. bekwaamheid en groote ervaring, voor namelijk in gevallen van buitenlan ders. Hij sprak verschillende vreemde talen met groot gemak en was dan ook dikwijls naar het vasteland gezonden, bij welke gelegenheid hij nooit had nagelaten de bijzondere gewoonten van andere landen te bestudeeren. De manier waarop hij nog niet lang geleden de juweelendiefstallen aan het licht had weten te brengen, had Brusel een zekeren roem en de hooge waardeering van zijne oversten verze kerd. Men had hem thans uit Londen twee ondergeschikte, lagere policiebeambten mede gegeven, welke hij reeds dadelijk bij zijne aankomst te Sandbank met ver schillende navorschingen had uitgezon den. Na de schouwing van het lijk kwamen de gezworenen met ernstige gezichten in de zaal terug en namen hunne plaatsen weer in. Op het gezicht dezer mannen, allen eenvoudige, gezeten burgers van de plaats, meest vaders van gelukkige ge zinnen, lag nog de trek van medelijden, hetwelk het beschouwen van het jeugdige offer in hen had opgewekt. Bij het openen der zitting vestigde de coroner of lijkschouwer met enkele korte woorden de aandacht op den gruwzamen aard van dezen moord en op het geheim zinnig duister, dat de zaak omgaf. De getuigen waren de volgende Juf- Hewel, dat moesten de leiders der ca- tholieke partij nu ook eens doen, zie I Er is ook gekwikkeld in de familie, een gek wikkel, dat zich in de catholieke bladen lucht geeft. De eenen meenen met de laatste kie zingen wat verloren te hebben, en ze schrijven het toe aan 't geen hun minst bevalt. Anderen zagen geen vooruitgang zoo als zij er verwacht hadden ze vinden er oorzaken voor, die sommigen betwisten. Enkelen en daaronder rekenen wij ons zeiven achten zich als strijdende catholieke groep miskend en zouden het dus natuurlijk anders willen. Velen oordeelen dat er iets verkeerd is in de richting der catholieke partij, die zeggen zij in diepte verloor wat ze in breedte won, toen zy zich de gematigde liberalen trok, die nu schijnen naar hun oud kamp te willen terugkeeren, evenals de hevigsten er thans weer zijn heenge gaan en daarom de roode vlag verlaten hebben, dewelke zij eenige jaren hadden gevolgd. Enkelen willen die breedte met het be houd zulker gematigde liberalen terug winnen. Meerderen verlangen het in diepte te halen, door de mindere standen al meer en meer te gemoet te gaan. Daar zijn er die arbeidswetgeving en tegemoedkoming aan algemeene klachten over bestaande wetten zooals de ver- gunningswet bijv. op het achterplan zouden willen schuiven om alleen te den ken aan Belgiê's jubel voor zijne 75 jaren onafhankelijkheid anderen oordeelen dat men dit jubel wel vieren kan zonder het overige te verwaarloozen. En zoo zijn er twintig en meer ver- schillige zienswijzen bij allen goede ca tholieken, en al die verschillige meenin gen vinden uiting in de catholieken drukpers en geven aan de catholieke par tij den gelukkiglijk valschen schijn, alsof zij tot in hare grondslagen met onherstelbare verdeeldheden doorsneden ware. Dat bleef nu anderhalve maand duren in de hoofdstad duurt het reeds veel langer zelfs en 't duurt zoo nog steeds voort. 't Zal zoo blijven duren en aan de ca tholieke zaak veel kwaad doen, tot wan neer al degenen die nu op hun eigen staan te pruttelen, eens zullen samenko men met het rechtzinnig doel duidelijk in te zien waaraan het paard gebonden staat en welke de beste wijze is om het terug in goeden, voorwaartschen loop te bren gen. frouw Gregory; hare nicht, Maria Sutton; Samuel Weels, de smid de inspecteur Robert Power, doktor Allan en nog en kele anderen van minder gewicht. Juffrouw Gregory was de eerste, die voorgeroepen werd. Badende in tranen begon zij een verhaal, waarvan zij, niet tegenstaande de herhaalde aanmaningen van den coroner om bij de zaak te blij ven, niet was af te brengen en waarin zij op hartroerende wijze de rampen be schreef, die haar getroffen hadden. Ook Samuel Weels en Maria Sutton hadden weinig te vertellen. De eerste verhaalde, dat hij de deur van de slaap kamer had opengebroken, gelijk wij on zen lezers reeds mededeelden, de tweede, het nichtje van juffrouw Gregory, die bij haar als loopmeisje in dienst was, wist nog minder en kon derhalve niets doen, dan de uitspraken van hare tante beves tigen. Thans was Robert Power aan de beurt. Op verzoek van den coroner trad hij voor. Er lag een buitengewone ernst op het gelaat van den jongen inspekteur. Hij legde zijne verklaring in duidelijke, zake lijke bewoording af en bepaalde zich alleen tot de eenvoudige feiten. Hij gaf eene beschrijving van de houding van het lijk van Madeleine Faure, zooals hij het op het bed gevonden had en helderde de redenen op, die hem de overtuiging hadden gegeven, dat het er eerst na den dood was neergelegd. Verder beschreef Sedert de laatste kiezingen zijn de libe ralen van verschillige tinten samen ge weest en zij hebben zich 't akkoord gesteld op een programma van., papenvreterij en beloften. Zij hebben zich 't akkoord gesteld dat is 't voornaamste. De heeren der socialistenpartij zijn ins gelijks samen geweest om de oorzaken en de gevolgen hunner kolossale davering te besprekenzij hebben zich t'akkoord ver klaard voor de dienstbaarheid in solde bij 't liberale geldkoffer. 't Is gelijk ze zijn TOT AKKOORD GEKOMEN. Alleen van wege de catholieken is er zulke samenkomst nog niet geweest. De catholieke partij heeft de oorzaken van haren stilstand te bepalen om er tegen te kunnen inwerken zij heeft na te gaan wat er goeds is in de onderscheidene aan wijzingen, die haar door de verschillige catholieke bladen gedaan zijn zij heeft in te zien en vast af te teekenen, welken weg zij als regeeringspartij moet nemen en volgen voor 't welzijn van het land door 't welzijn der zaak van eer en vrijheid en liefde, die ons allen duurbaar is. Daarom moeten de hoofden onzer partij samenkomen, elkander verstaan, zelfs niet en vooral niet voor zelfverwijt terugschrik ken, min roemen op eigen goed hoe veel er ook weze dan een rechtzinnig mea culpa uitspreken voor de minste ver keerdheid, en de rechtzinnigheid van dit mea culpa bewijzen met een vastbepaald, kloek uitgedrukt en hartelijk gemeend voornemen tot beters. De gekozenen der catholike partij, door het vertrouwen dat de leden der partij met hen te kiezen in hen hebben uitge drukt, zijn ons dunkens als van zelf aan gewezen om in dit geval als de hoofden der partij op te treden. Dat eene samenkomst, met het daar omschreven doel, belegd worde voor al de leden der rechterzyden van Kamer en Senaat. Uit zulke samenkomsten, door allen even rechtzinnig gemeend, kan niet an ders dan goed spruiten voor de catholieke partij en voor het land. Komt dus samen, heeren mandatarissen der catholieke partij. Erkent onderling wat uwe kiezers als vaste richting in de wetgeving willen niet wat sommigen liefst zouden hebben dat zij wilden, maar wat zij wezenlijk willen bespreekt on derling die verlangens en bekrachtigen, ziet welke de weg is die er voldoening aan geven kan, en volgt dien weg zonder schroom. Komt daarvoor samen, heeren Alle catholieken, tot welken stand zij ook be- hooren, zullen er u dank voor weten. Het Volk. hij de kamer en al de zich daarin bevin dende meubelen en andere voorwerpen, verhaalde waar en op welke wijze hij het afgescheurde gedeelte van een brief ge vonden had en eindigde met eene nauw keurige en omstandige voorstelling van de wijze, waarop de moordenares, na het bedrijven der misdaad, door het venster had weten te ontsnappen. Een opmerkzaam toeschouwer zou het indien hij zich op dat oogenblik in de zaal had bevonden zonder twijfel in het oog zijn gevallen met welk een aan dachtige belangstelling de lange man met de scherpe, grijze oogen en den grooten neus de verklaring van den inspecteur scheen te volgen. De detective Brusel hield zijne oogen zonder ze slecht ook eenmaal af te wenden, strak op Power's gelaat gevestigd. Nu en dan knikte hij zelfs goedkeurend met het hoofd en scheen in het algemeen eene groote inge nomenheid voor zijnen jeugdigen ambt genoot aan den dag te leggen. Doktor Allan, dit; Powei als getuige op volgde, gaf een nauwkeurige beschrijving van de wonden, welke den dood van het slachtoffer veroorzaakt hadden en eindig de zijne verklaring met hetgeen wij reeds weten dat hij namelijk nog een kleine wond ontdekt had onder den rechterarm bij den elleboog, waar om de herken ning van het lijk moeilijker te maken een moedervlek of ander teeken, na den dood was weggesneden. Wordt voortg.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1