Echte en onechte liberalen. Peter Benoits-Fonds. EEN EN ANDER. Stad Aalst.-Werkbeurs GROOTE PRIJSKAMP AELST. O.-L.-V. VAN LOURDES Geïllustreerde briefkaarten Allerhande nieuws. De gemeenteraad van Elsene had te beraadslagen over de vergrooting van de kerk der H. Drievuldigheid, welke, ten gevolge van den aangroei der bevolking, is te klein geworden. Maar de meerderheid van den raad is liberaal en heeft, om zich goed liberaal te toonen, de plannen van vergrooting ge weigerd goed te keuren en eene subsidie te stemmen. De liberale Chronique maakt desaan- gaande de volgende bemerkingen De stemming van den gemeenteraad van Elsene is eene nuttelooze betooging. Is de kerk en dit wordt niet tegenge sproken waarlijk te klein en zijn de middelen van de kerkfabriek ontoerei kend om alleen de onkosten te dekken, dan is de gemeente, zij weze liberaal of niet, volgens de wet, verplicht haar deel in de kosten te dragen. Het kan hard vallen maar 't is de wet, daar is niet laags te komen. Maar waarbij komt het, vraagt verder de Chronique, waarbij komt het dat de kerk niet groot genoeg meer is Is het niet omdat een groot getal liberalen nog naar de mis gaan en andere kerkelijke diensten bijwonen Waarom blijven zij niet liever uit de kerken, dan zal er geen spraak meer zijn van vergrooting. Volgens de Chronique dus doen de liberalen verkeerd met naar de kerk te gaan zij blijven hun eigen niet gelijk, men is geen logisch liberaal wanneer men nog godsdienst-oefeningen bijwoont. En inderdaad, de kopstukken der partij, de aanvoerders, willen van kerken, pro cessies, van mis en sacramenten niets meer weten, tenzij om alles wat tot den godsdienst behoort te beschimpen, te be lasteren, te bestrijden en uit te roeien. Daarentegen vindt men eene menigte aanklevers van het liberalism, die hunne godsdienstplichten ten minste doorgaans nog vervullen. Vraag hun of zij gelooven dat Christus de heilige Kerk heeft inge steld, zij zullen antwoorden ja. Of zij den Paus en de Bisschoppen moeten eeren als de oversten der Kerk, en hun moeten gehoorzamen? Het antwoord is ja. Of zij de priesters moeten erkennen als afgezanten van Jesus-Christus, als verkondigers van Gods woord Ant woord ja. Of zij in de Roomsch Catho lieke Kerk willen leven en sterven Ja, zeker, vooral sterven als het uur gekomen is. Ondertusschen willen zij toch liberaal zijn, lezen en steunen zij gazetten die dag aan dag de Kerk en den Godsdienst be strijden, spreken zij gedurig tegen de priesters en de catholieke leering, stem men en werken zij voor eene partijvoor eene partij welke zij weten dat niets zoo zeer betracht als de Kerk ten onder te brengen en den Godsdienst uit teroeiên. Tot zulke mannen zegt de Chronique Gij blijft u niet gelijk wilt gij leden van Christus' Kerk blijven, wenscht gij eens als leden der Kerk te sterven, en wenscht gij dat ook uwe kinderen het catholiek Geloof getrouw blijven, houdt dan op eene partij te steunen, wier hoof den u het bijwonen der goddelijke dien sten afraden en er mede spotten, verzaakt aan eene secte, die haat aan uwe Kerk en uwen Godsdienst gezworen heeft. Kunt gij, volgens de Chronique geen echte liberalen zijn indien gij nog naar de kerk gaat, veel minder kunt gij goede Christe nen zijn, indien gij door uw stembriefje of anderszins u bondgenooten maakt van de vrijmetselarij. Werkmanspensioenen. Het schijnt thans zeker dat de Minister van Arbeid besloten heeft, voortaan de ouderdoms pensioenen in- eens te doen uitbetalen. Hij hoopt voor dit jaar al de pensioenen vóór het einde der maand Augusti te heb ben afgeteld, voor het jaar Juli 1904 - Juli igo5. Het tweede Jaarfeest van het Peter Benoits-Fonds zal plaats hebben op Woensdag 17 Oogst aanstaande, te 8 uren 's avonds, in de Feesthalle der Koninklij ke Maatschappij van Dierkunde te Ant werpen. Ter dezer gelegenheid zal, onder de leiding van den heer Edward Keur- vels, uitgevoerd worden De Rhijn Oratorium in drie deelen, gedicht van Ju lius Db Geyter, muziek van Peter Be- noit. De voorbereidende samenoefeningen beloven eene uitstekende vertolking. De Koren bestaan uit ongeveer 5oo Dames en Heeren, het onzichtbaar klein koor uit 40 Heeren en 60 Knapen. Het orkest telt ia5 uitvoerders. Volgens art. 3g der Standregelen heeft ieder lid van het Peter Benoits-Fonds recht op twee toegangsbewijzen tot de eerste (genummerde) plaatsen, voor eene der twee uitvoeringen of voor de laatste algemeene (openbare) repetitie deze laat ste is vastgesteld op Maandag i5 Oogst (O. L. V. Hemelvaartsdag) te 1 uur na middag de tweede uitvoering zal geschie den op Zaterdag 22 Oogst, te 8 uren •s avonds. De prijzen der plaatsen zullen later be kend gemaakt worden. Om zich als lid van het a Petes Be- Norrs-Fonds te laten inschrijven, gelieve men zich te wenden tot het Sekretariaat alwaar ook alle inlichtingen en de Stand- regelen van het Fonds op aanvraag gratis te bekomen zijn. LOL'RDEI.Wij denken het nuttig de inrichting der 27» Belgisch Na tionale Bedevaart van September naar Lourdes te herinneren. Rechtstreeksche treinen zullen den 3on Augustus en i5n September uit Luik vertrekken drie an dere den i6n September van Tongeren, Liers, Luik Antwerpen, Gent, Brus sel, Bergen Aken, Vervieis, Luik. Eindelijk, den 9" en 12 September, ver trekken twee treinen uit Luik langs Mont- S'-Michel en S,e-Anne-d'Auray. Iedere trein zal met reiswagens met zij gang en W. C, voorzien zijn. Voor inlichtingen wende men zich tot den afgevaardigden Bestuurder M. DE- LARGE, 18, rue des Prébendiers, of tot een der briefwisselaars in de verschillige localiteiten gevestigd. Dat is hoog tijd. Men meldt dat het bestuur van bruggen en wegen het stelsel van handwijzers op de Belgische wegen volledig gaat wijzigen, volgens de behoeften van de nieuwe vervoermidde len, automobielen en velos. Hopen wij dat op zekere provinciale banen nu ook de wegwijzers wat duidelijker en beter onder houden zullen worden. De kaasmarkt te Alkmaar. Over de curieuse en groote kaasmarkt te Alk maar, een stadje in de nederlandsche provincie Noord-Holland, lezen wij in het Volksweekblad het volgende Als je nou iets moois, iets aardigs wilt zien, dan moet je, zoo vertelde ons een Alkmaarder in den trein, dan moet je vrijdags naar de kaasmarkt te Alkmaar komen. Het is er nou het drukt, en je zult u oogen uitkijken, om al de kazen die aan de markt komen Hij had het niet aan den doove ver teld. De vorige week zijn we erop uitge trokken. a Donderdag 's avonds en heel den nacht door, worden op de kaasmarkt bij de mooie waag de kazen gezet, dat wil zeggen, op stapels gelegd. Dat zetten, wij hoorden het op de markt, is niet ieders werk. Ten eerste, de kaaszetters worden door de gemeente Alk maar aangesteld, die ten eeuwigen dage het recht van wage heeft. De zetters worden per honderd kil. betaald door de boeren of door de fabrie ken, die de kazen aan de markt brengen. Tegenwoordig betalen ze er 20 centen per honderd kilos voor. 0 De zetter verstaat de kunst om, on der het opvangen van de kazen uit de wagens, te voelen welke kazen de beste zijn. Bij het zetten of opstapelen nu, wor den de beste kazen bovenaan gedaan, zoo dat de mindere kwaliteiten een plaatsje onderaan krijgen. a Als de stapel klaar is, wordt hij tot den volgenden morgen toegedekt met een zeil, waarop de naam van den eigenaar staat. Voor vrijdag 's morgens 10 ure, mo gen de kazen, eenmaal aan de waag ge bracht, niet worden verkocht, en mag er zelfs niet onderhandeld worden. Als de stapels zijn toegedekt, krijgen zij door de witte doeken en zeilen het aanzien van groote lijkbaren. Daarbij de wacht houdend, wachtend op klokslag tien, staan de boeren, ieder bij zijnen stapel. Er zijn voorteekenen, dat 10 uur nadert. De beëedigde kaasdragers ver schijnen. Zij dragen witte kleeren, maar hunne hoeden hebben verschillende kleu ren witte, roode, blauwe, groene hoe den. Zij dragen den ambtspenning op de borstwant het zijn gemeente dienaren. Ze sjouwen de berries aan, waarop d; kazen naar de waag worden gebracht. De mannen, die witte hoeden dragen hebben wit gekleurde berries, de groene hoeden mannen hebben groene berries, enz. Tien uur heit de klok. Voorafge gaan door een lustig deuntje, slaat de klok van de waag 10 ure. De zeilen wor den half van de kazen genomen. De markt begint. Daar komen de handelaars aan. Ze booren in de kazen, om te zien af ze vet en goed van kleur zijn. Het gat, door de booren gemaakt, wordt weer zorgvuldig toegestopt. Het is nog heel jonge kaas die aange voerd wordt, gele, zweetende bollen. De markt is levendig en druk. De vraag, schijnt groot. u Hoeveel a Zooveel. En dan wordt met handslag geloofd en geboden. Vroeger moesten de kazen bij de kaashandelaars wat ouder en droger wor den, voor ze naar het buitenland werden gezonden. Maar nu is ook de versche kaas gewild, en nauwelijks gekocht, wordt hij verzonden naar Engeland, Amerika, Frankrijk en elders. Alkmaar heeft de grootste kaasmarkt van Holland. Hoorn is ook groot. Edam, Purmerend en Schangen gaan ook nog al maar Alkmaar spant de kroon. Tot 2, 3 ure in den namiddag duurt de markt. De kaasdragers blijven tot dien tijd doorsjouwen met hunne berries, en loopen, wanneer men niet spoedig voor hen uit den weg gaat, iedereen omver. Opzij, opzij, klinkt het voortdu rend. Ze hebben altijd haast. Aan het grachtje bij de waag liggen de kaasschepen, meestal voor de groote handelaars van Hoorn. Ook het Hol- landsch spoor heeft aparte wagens voor het vervoer van kaas. Reizen en briefwisselingen. Het reizen per ijzerenweg groeit van jaar tot jaar aan. In 1880 werden op de Belgische Staats spoorwegen 43,032.882 personen ver voerden 1890 klom het getal tot 64,218.892; in 1900bereikte men het getal 123,710,046. Nieuwe vermeerdering voor 1902. Gedu- ende dat jaar werd 127,109,684 reizigers vervoerd. Dat maakt zeven reizen per inwoner in 1880 elf in 1890 en achttien in 1902. Rekent men de spoorwegen der maat schappijen er bij, aan twee reizen per inwoner, dan komt men tot 20 reizen per jaar en per inwoner. De verzendingen van poststukken heeft insgelijks eene groote uitbreiding geno men. In 1902 werden 152,030,722 gewone brieven verzonden, 27,393,304 dienstbrie ven en 76,759,436 postkaarten. 169 millioen gazetten en druksels wer den in 1902 per post verzonden. Het verzenden van geïllustreerde post kaarten heeft eene overgroote uitbreiding genomen. Gemiddeld werden in 1880 dertien brieven en 3 postkaarten per inwoner verzonden in 1890 een-en-lwintig brie ven en tien postkaarten twee-en-twintig brieven en elf kaarten in 1902. Schandaalmakers. Burgemeester De Mot heeft een manifestatie verboden, die de libre pensee tegen Zondag, uit gangsdag der processie, te Brussel, ont- woipen had. Dit maakte de woede gaande van Le Peuple. Maar, het Journal de Bruxelles legt uit, waarom M. De Mot die betooging verboden had. De vrijdenkers vroegen, eenen stoet te mogen houden, juist in dezelfde straten als de processie. Deze zou de eene helft, gene de andere helft der straa: innemen, Op die manier, zegde het verzoek, zouden de apostels der verdraagzaamheid op gelijken voet zijn gesteld met de sec- tarissen van Rome. M. de Mot heeft dien brief voor eene grap genomen en hij heeft er, om eens te lachen, in 't collegie lezing van gegeven. En de socialisten hebben er zelfs het hardst mede gelachen. Een hunner. M. Furnémont, grootmeester der loge, heeft zelf den burgemeester aangeraden, de vraagde toelating te weigeren. Wat gebeurde er nu Leden van de socialistische jonge wacht besloten, op den doortocht der processie afzonderlijk ta manifesteeren. De roode leiders hebben dit afgeraden, uit vrees dat die betoogingen hen nog meer in discre- diet bij het volk zouden brengen. Toch schijnen volgens het Laatste Nieuws eenige studenten op de Groote Maikt, na de benedictie, gefloten te hebben. Er is door de policie proces verbaal tegen hen opgemaakt. Land- en Tuinbouw. Patent der melkerijen. De hoofd- raad van den Boerenbond is Donderdag laatst te Antwerpen vergaderd geweest. Men heeft er, onder andere, besloten aan den minister van geldwezen een verzoek schrift te zenden betreffende de patent der melkerijen. De melkerijen, welke slechts de melk bewerken door de koeien hunner leden voortgebracht, zouden van de patent moeten ontslagen zijn. In alle geval is de rangschikking gedaan bij ministerieelen omzendbrief van 22 Februari 1904 on volledig, in dezen zin dat zij, in de laat ste klas, al de melkerijen bevat die minder dan een miljoen liters melk per jaar ver werken. De beste handmelkerijen verwer ken slechts een half miljoen liters melk en vele zijn er die nog dat getal niet bereiken. Worden gevraagd Twee goede dienstmeiden. Een kuiper kunnende rolvaten maken. Een kuiper, halve gast. Een goede vuursmid. Vragen werk 1 Magazijnier. 2 Smeders leerjongens. Een goede galochenmaker, voorzien van alle benoodigheden, vraagt een per soon om voor hem den stiel te beginnen. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. Stad Aalst. Esplanade Club. met den DIKKEN BAL, op 7, 15, 21 en 28 Oogst 1904, tusschen de 8 eerste partijen van België. «2SOfr. PRIJZEN 2JÏO fr. De standregelen der Internationale Fe deratie van Balspel-Maatschappijen, zul len aangenomen en toegepast worden. Voor de Esplanade-Club De Schrijver, De Voorzitter. Arthur SPAENS. Hector ARYS. De Commissarissen Eugeen Claus, Louis Spaens, Pol Van Ghyseghem en Franz Frangois. 0 Creemboter. Markt van Woensdag 20 Juli 1904. 70 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil* BELGISCHE BEDEVAART NAAR EN NAAR HET Heilig Hart van Montmartre te Parijs van den 23 tot den 3i Augustus 1904 ingericht door de Catholieke Vereeni- ging onder de geestelijke leiding van de Eerweerde Heeren Buelens, pas toor van het Heilig Hart, en Vetsuy pens, pastoor der St-Remigiuskerk, Brussel. Prijzen der Reiskosten ie klas. 2* klas 3e klas Van Brussel 140 fr. 94 fr. 63 fr. Van Gent 148 fr. 96 fr. 64 fr. In deze prijzen zijn begrepen de vereischte bijvoegsels voor de bekoming der Belgische staatsmaterialen, waarvan de schoone rijtuigen met hunne door gaande gangen ons de gansche reis zullen verleend worden. Prijzen der Verblijfkosten 100 franken in eerste klas. 75 franken in tweede klas. 60 franken in derde klas. De deelnemers aan de bedevaart wen den zich, te Brussel, tot M. Alfred Fran cois, Noordlaan, 45, of te Aalst, tot M. C. Van de Putte, uitgever van De Den- DBRBODE. De lijst wordt gesloten den 10 Augusti. Aan de liefhebbers Tegen vooruitbetaling van 3.25 fr. krijgt iedere verzamelaar van aanzichtbriefkaar ten op zijn adres gestuurd en met het post merk uit de stad van den oorsprong, 12 prachtige geïllustreerde postkaarten van Constantinopel. deze postkaarten in prachtige kleurendruk uitgevoerd liggen ten inzage ten bureele van dit blad. Stuurt dus een postwissel van 3,25 fr. aan Joris Vande Putte, Korte Zoutstraat te Aalst om die kaarten binnen de 10 dagen franco op uw adres uit Constantinopel te ontvan gen. Aalst-Mijlbeek. Brandramp. Maandag namiddag rond 5 u. 3o m. is er brand ontstaan ter hofstede, gestaan aan de Koeistraat, eigendom van M. Leo pold Podevyn, (Muisken) en bewoond door Gust. Van Geert, landbouwer. Woonstede, stalling en schuur zijn met al de meubels, kleederen en akkeralam, de prooi der vlammen geworden. Twee koeien zijn gered geworden. Eene som geld van 20 franks is ook verloren. De schade wordt geschat op 2000 franks. Er was geen blusschen aan en weldra deelde het vuur zich meê aan eene aanpalende tweewoonst, eigendom van Joannes Van Goethem, door hem en zijn zoon be woond. Woonhuizen en schuur zijn totaal vernield. Niets is kunnen gered worden behalve een peerd van den zoon dat hij gebruikt voor zijnen handel. De schade wordt berekend op 12 A i3oo franks. Alles is door verzekering gedekt. Schrikkelijke moord. De moord op de kinderen Delooze, den 7 Januari laatstleden gepleegd, is nog in ieders ge heugen, en reeds heeft men eene nieuwe misdaad aan testippen. Maandag avond, te gelegenheid van Strypenkermis, was er veel volk van Sottegem naar Strypen gekomen. Rond half twaalf, bij 't verla ten der herberg Het Vosken werd de genaamde Charles Van Wittenberghe, beenhouwer, ongeveer 40 jaar oud, die met eenige vrienden rustig een pintje ge dronken bad, lafielijk aangerand. De ongelukkige bekwam een messteek in den buik, nabij den bil, de wonde was 12 centimeters lang en een slagader was afgesneden. Vijf minuten later was het slachtoffer een lijk de ongelukkige heeft geen woord meer kunnen spreken. Zijne vrienden die eenige stonden na Van Wit tenberghe de herberg verlieten, hoorden een schreeuw zij kwamen toegesneld en vonden hunnen vriend levenloos liggen. Dr Vanlierde werd ontboden en kwam vijf minuten later ter plaats hij kon nog alleen het overlijden bestatigen. Geheel de wijk der statie van Sottegem waar het slachtoffer woonde en een be langrijk koffiehuis en slachterij hield, is door deze misdaad in opschudding ge bracht. De ongelukkige Van Wittenber ghe laat eene vrouw in belangwekkenden toestand en vijf minderjarige kinderen achter het oudste, een 8jarig meisje, ver blijft in het pensionnaat te Rooborst. De vermoedelijke dader zou een persoon zijn die eenige oogenblikken voor het slacht offer de herberg verlaten had, na met hem eene kleine woordenwisseling gehad te hebben over eene vroegere kwestie van verkoop van een verken Dijnsdag is het parket van Audenaarde te Strypen geweest. De vermoedelijke dader is voortvluch tig hij was dijnsdag morgend in de wo ning zijner onders nog niet teruggekeerd, .hij wordt door de gendarmen ieverig op gezocht. Men leest in Recht en Vrede van Ninove Een klein evenement in onze stad Men is, sedert Dijnsdag, aan het plaatsen van eene horlogie op den kerketoren. Zij s'aat uur en halve uur en zal ook den Angelus kleppen de doorsnede van den kadran of wijzerplaat meet iets meer dan 3 meters. Nu, onze schoone hoofdkerk dat hebben. Maar, wou er nu t« eens een goei ziel hare bermhertige opendoen voor een nieuw orgel Onze Lieve Heer heeft het ge»; er Donderdag geene schrikkelijke beuren gebeurden. Rond 5 urent; namiddag, stond een der horlogia op de leuning der hier zoogekendei balustrade, als hij plotseling gewa* dat deze onder zijne voeten wet; had de tegenwoordigheid van gea aan de kolom van een open vens te klampen en langs daar binnen teren. Ondertusschen plofte ge zijleuning naar beneden. Het ijzeren schutsel vloog op L; hof een arduin van 70-80 kfo op de onderste balustrade, en tusschen twee graven waar hij verdween in eene opening van meters diepte een even zwar; drong dwars door het gewelf deri kwam te recht achter het hoog als in zijnen val, verschillige heilige:] en den hemel, die boven het te Onbevlekte Ontvangenis hangt, lijk beschadigd te hebben. Men vreest dat deze hemel en; deelte van het gewelf geheel zul:; beneden komen, ook hadden sedert de missen plaats aan zijaltaren, Vrijdag avond werden eenip bengels, die op den Bergensch* weg te Brussel speelden, gewaar sterke gasreuk uit eene riool 0:: Zij wierpen brandende stekskem opening. Eene geweldige ontplof plaats en eene groote vlam trofi kinderen in volle gelaat. De knar erg verbrand. Over eenige dagen werd Me;, van St-Jans-Molenbeek, 17 jaaro; eene vlieg aan de hand gestoken.i eerst niet op de in schijn onbed: wonde, doch weldra zwol dek erg op dat het meisje naar 't j moest gevoerd worden. De ongt is er nu overleden. Een verzender van Brua klaarde in den entrepot twee vat stof van 25o kilos, die in een leb Ophemstraat werden neêrgelegd, betaalt geen invoerrecht. Tevens verklaarde hij ook tws cognac, van hetzelfde gewicht, werden in den entrepot neêrgelegc Vrijdag werden de twee vaten in transit verklaard en op eener geladen, te samen met de twee ra stof. Maar de verfstof werd op den overgeladen, terwijl de cognac 1 stad werd gebracht. Een douani; dekte de poging tot smokkelarij cognac werd in beslag genomen. De gesmokkelde rechten zoude fr. bedragen. De Noordstatie te Brussel i ware ongeluksstatie. Maandag heeft er alweer een* plaats gehad.Aan de locomotief.® een wagon met rails uit de sporen 1 en zoo werd heel de beweging: zekeren tijd belemmerd. De locomotieven konden de ta verlaten om zich naar de treint: geven, voor welke zij bestemdm Voor het overige is er geene noi weerdige schade maar de misnoe der overlalrijke reizigers was grooter. Verscheidene ploegen wen zijn op dit oogenblik gebezigd: ontruiming der gronden, bestec eene brug tusschen de havenstad! van het Pannenhuis te Brussel. Dijnsdag morgend, tijdens sè hadden zes werklieden voor de bni zon schuil gezocht achter eenerijs tegen eene helling van den gron- Eensklaps had eene verzakking en alle zes werden onder de afscb massa bedolven. Het alarm werd gegeven en we kers snelden ter hulp. Het reddingswerk was zeerns want de ongelukkigen zaten ms een meter diep onder de aarde. Na een half uur werkens kon et hunner vrij maken twee andere den korts nadien verlost. Allen wl kwetst en op ladders naar eene af lijkheid van de havenstatie gei waar de eerste zorgen hen werden: diend. Te 9 1/2 uren werd de zesde opp een genaamde Verhasselst, 40 jrj vader van 5 kinderen, wonende te kerke. Hij was dood. Hij zat in knielende houding, gelaat en de borst tegen een wiel s wagen. Zijn hoofd was gekwetste borstkas ingedrukt. De vier anderen hebben talrijke zingen en kwetsuren. Na eerste verzorging werden^ het gasthuis van St-Jans-Molenbö bracht. De Brusselsche socialisten bi eene commissie gelast met het deeren der mogelijkheid van in de stad een blad van 2 centiemen te stK In de Vestingstraat, te Bt wonen de echtgenooten Rans. V morgend wakkerde de vrouw har aan met petrool de kan ontplofte es de kleeren der vrouw in brand, man kon na veel moeite de vla dooven. De vrouw is in wanhopigen to| naar het gasthuis gebracht. De maal min erge brandwonden aan bet de armen.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2