Donderdag 28 Juli 1904 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 5638 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een goed voorstel. HET GEHEIM Wat er in België sinds 1830 veranderd is. Een bisschoppelijk woord Belgische missiona rissen vermoord. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes panden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST. 27 JULI 1904. In zijn nummer van Zondag laatst deelt jnze confrater, de Bien Public, mede dat, van verscheidene kanten, verkleefde Trienden der catholieke zaak, de vraag opperen of er maatregels zullen genomen worden om voordeel te trekken uit de lessen der laatste wetgevende kiezingen. Deze lessen zegt hij hebben de leden der Wetgeving en allen die zich, evenals zij, met de kieswerking hebben beziggehouden, uit eerste hand ingeza meld. Verder zegt de Bien Public nog i Het is goed de oorzaken van onze goede uitslagen en van onze misreke- 1 ningen te bestudeeren en van nabij de redenen te ontleden van den aangroei in 1 de eene plaats en de vermindering in de andere, van het getal der catholieke «stemmen. Niemand is, beter dan de 1 leden der rechterzij van Kamer en Se- 1 naat, in staat uit dergelijke studie de 1 lessen te trekken welke zij medebrengt. En het is belangrijk dat er besluiten 1 genomen worden, na eene grondige be spreking. Eene nauwere eenheid, eene krachtigere werking, dat zijn de te be- 1 reiken uitslagen. Om daartoe te komen ware een mid- del, waarvan de doelmatigheid niet kan betwist worden, eene algemeene verga- dering van de beide rechterzijden, ver- t gadering op welker dagorde niets an- 1 ders zou staan dan de kiezingen van 29 1 Mei laatstleden. 1 Dat denkbeeld aanbevelende, dat reeds door de linkerzijden in uitvoering werd gebracht, maken wij ons eenvou- dig de tolk van een verlangen dat wij van verscheidene kanten, en wel name- lijk door verscheidene onzer parlemen- taire vrienden hebben hooren uitdruk- ken. Het Volk orgaan van den Anti-socia- listischen Werkliedenbond, zet, in zijn nummer van Dijnsdag hetzelfde denk beeld vooruit. De verschillende meeningen welke, in ket catholieke kamp over den uitslag der kiezingen worden uitgedrukt, somt het op als volgt De eenen meenen met de laatste kie- zingen wat verloren te hebben, en zij schrijven het toe aan 't geen hun minst bevalt. Anderen zagen geen vooruitgang zoo- als zij er verwacht hadden ze vinden er oorzaken voor, die sommigen be- twisten. Enkelen en daaronder rekenen wij ons zeiven achten zich, als strijdende catholieke groep miskend en zouden het dus natuurlijk anders willen. Velen oordeelen dat er iets verkeerd is in de richting der catholieke partij, die zeggen zij in diepte verloor wat ze in breedte won, toen zij tot zich de gematigde liberalen trok, die nu schijnen naar hun oud kamp te willen terugkeeren, evenals de hevigsten er thans weêr zijn heengegaan en daarom de roode vlag verlaten hebben, dewelke zij eenige jaren hadden gevolgd. Enkelen willen die breedte met het behoud zulker gematigde liberalen te- rugwinnen. Meerderen verlangen 't in de diepte te halen, door de mindere standen al meer en meer te gemoet te s gaan. Daar zijn er die arbeidswetgeving en tegemoetkoming aan algemeene klach- ten over bestaande wetten zooals de vergunningswet, bijv. op het achter- plan zouden willen schuiven, om alleen te denken aan België's jubel voor zijne 75 jaren onafhankelijkheid anderen i) oordeelen dat men dit jubel wel vieren kan zonder het overige te verwaarloo- zen. En zoo ziin eniwintie en meer ver- scbillige zienswijzen bij alle goede ca- n tholieken, en al die verschillige mee- i) ningen vinden uiting in de catholieke i) drukpers en geven aan de catholieke s partij gelukkiglijk valschen schijn alsof zij tot in hare grondslagen met onherstelbare verdeeldheden doorsne- sneden ware. Onder de twintig en meer verschillende zienswijzen, welke Het Volk niet noemt, is ook deze, aangaande de houding der catholieke gekozenen en candidaten te genover de tischen der catholieke Vla mingen. Dat punt wordt nochtans voor zoo onbeduidend niet gehouden, zelfs bij de catholieken die zich met maatschap pelijke werken bezighouden. Het bewijs daarvan vinden wij in de prachtige rede voering, door den eerw. pater Rutten uit gesproken in de vergadering der Vlamin gen op den Guldensporenslag. -k Reden te meer voor ons en onze vrien den, de Vlaamschgezinde catholieken, om ons aan te sluiten bij het voorstel van den Bien Public, door Het Volk bijge treden en breeder ontwikkeld. Eene algemeene vergadering der catho lieke Senators en Volksvertegenwoordi gers kan voorzeker veel bijdragen om aan de leiding der catholieke partij eene vas tere richting te geven, om de vernieuwing van begane misslagen te voorkomen, om de noodzakelijke hervormingen aan te wij zen en door te drijven, met één woord om aan de catholieke werking die eenheid en algemeene bijtreding te geven, welke de waarborg is van de zegepraal in de kiezingen. Wij zien dan ook met genoegen dat het voorstel van den Bien Public in de wetgevende kringen een gunstig onthaal heeft genoten en dat zooals onze con frater Woensdag heeft gemeld M. Schollaert, voorzitter der Kamer, voorne mens is binnen kort eene algemeene ver gadering der rechterzij bijeen te roepen. Wij hopen dat, in die vergadering, al de vraagpunten, waarover onder de catho lieken eenig verschil van denkwijze be staat, grondig zullen besproken worden, met het rechtzinnig verlangen die vraag punten op te lossen ten voordeeligste voor de eensgezindheid van al de groepen der catholieke partij en voor de zedelijke en stoffelijke belangen van het land. Wij hopen ook dat er, in de besprekingen en in de te nemen beslissingen, ernstig reke ning zal gehouden worden met de wen- schen en verlangens van het catholiek kiezerskorps, die der Vlaamsche catho lieken niet uitgezonderd wenschen en verlangens die moeten bevredigd worden, indien de catholieke partij het vertrouwen wil behouden dat ons land, sedert twintig jaicu, 'Be sen Ui en -ovnucai. it-gcn cic yiau- nen der socialische woelmakers, die door de liberale kartelmannen zichtbaar wor den begunstigd en die alleen door ccne stevig eensgezinde catholieke werking kunnen verijdeld worden. (Fondsenblad.) De liberalen zijn, zoo het schijnt, ge waar geworden dat hun geschreeuw tegen de Kerk en de priesters hun veel meer kwaad dan goed doet, en nu volgen zij het voorbeeld van het katje dat fluweele pootje speelt,.... in afwachting dat de nagelen wederom te voorschijn komen. Zij zouden zich willen doen doorgaan als de eenige ware verdedigers der grond beginselen van i83i, als of het tegen overgestelde niet zoo klaar was als het zonlicht op eenen helderen zomermiddag. De ware liberalen, schrijft zeker libe raal blad met eene komieke ernstigheid, de ware liberalen verdedigen heden, gelijk in i83i, al de grondwettelijke vrijheden, terwijl de klerikalen en de catholieke ver- eenigingen die vrijheden enkel aannemen om beters wil, in afwachting ze te kunnen vernietigen, om ze te vervangen door c christelijke wetten anders gezegd clerikalen dwang. De clerikalen beschuldigen de vrij heid te willen verminderen, is dood een voudig belachelijk. De catholieken zijn aan het roer sedert twintig jaren indien zij er aan dachten iets tegen de vrijheid te ondernemen, zou den zij toch wel zeker gebruik van deze uitzonderlijke gelegenheid gemaakt heb ben. Nu, waar is het recht dat zij mis kend, waar is de vrijheid welke zij gekrenkt hebben Dat de Heeren Geuzen antwoorden maar zij zullen het niet doen, omdat de vrijheid nooit meer geëerbiedigd geworden is dan door de catholieke Regeering en de catholieke meerderheid. Wat er in België sinds i83o veranderd is De liberalenDe omwenteling van i*3o werd verwezenlijkt en de Grondwet i83i werd gestemd door de vereeniging der catholieken en der liberalen. De catholieken zijn aan die vereeniging getrouw gebleven zoolang als het hun mogelijk geweest is de liberalen hebben ze verbroken. In 1842, toen de vereeniging tusschen catholieken en liberalen zoo niet vernie tigd, dan toch reeds merkelijk verzwakt was, werd de wet over het lager onder zonder uitzondering, en door al de libe rale volksvertegenwoordigers, drie alleen uitgenomen. In 1879 werd diezelfde wet van 1842 omvergeworpen door de gansche liberale partij, met eene enkele uitzonde ring prins de Ligne alleen verzette zich krachtdadig tegen de ongelukswet In i83o toonde de liberale drukpers zich eerbiedig jegens den godsdienst tegen- woordiglijk staan buiten kiestijd de meeste liberale dagbladen vol van aan vallen en beleedigingen tegen de catho lieke kerk. Gij vraagt wie sinds i83o veranderd is Ewel, Heeren Geuzen, draait U om en bekijkt U eens in uwen spiegeldaar zult gij de mannen zien die sinds i83o veran derd zijn. (Onafhankelijke, Hasselt.) alleen heeft de zending om de herders van de Kerk te richten. Aan hem mijn hert, aan hem al mijne vermogens, aan hem mijn gansche leven u De gevoelens welke ik hier uitdruk, het zijn ook de uwe, mijne priesters en mijne zonen, ik ben ervan overtuigd. Welke ook de gebeurtenissen zijn die 1 wij heden ten dage onder onze oogen 1 zien, wij zullen onwankelbaar verkleefd 1 blijven aan den Stoel van Petrus wij 1 zullen leven en sterven in gemeenschap 1 met hem. Men spreekt nu veel van scheuring. 1 Ehwel, deze die scheuring willen ma- 1 ken, zij moeten het weten. Ons zullen 1 zij nooit langs die baan vinden. Het was dezer dagen prijsdeeling in het Klein Seminarie van Rondeau, in het Fransch bisdom van Grenoble, en de Bisschop Mgr Henry, die tegenwoordig was, zei in zijne redevoering onder an dere Mijnheeren, ik ben enkel uw Bis- schop door den keuze van Petrus. Het is van hem, (van den Paus,) dat mij de macht komt welke ik uitoefen. Als StadhoudervanJesus-Chrislus.de Paus De droogte. De landbouwers uit de streek tusschen Samber en Maas kla gen bitter over de droogte de weiden zijn geroosterd en de toemaat wordt als verloren beschouwd. De kleine landbou wers weten niet meer wat geven aan hunne beesten, en zullen ze aan leegen prijs moeten verkoopen. Te Mont-sur-Marchienne wordt het water per emmer verkocht. In de omstre ken van Thuin zijn de hovingen door de zon verbrana en is net eroc-nsei vernie tigd. 't Is eene ware ramp voor de groen- seliers der omstreek. Zonder juist zoo erg te zijn, begon de droogte in onze streek ook veel kwaad te doen, vooral aan groensel en beestevoe der. Daarbij wordt er gevrèesd dat de graanoogst zal aanslaan en dat het graan .maar licht en half volwassen zal zijn. De aanhoudende hitte was daarenboven lastig en ondragelijk voor de menschen die buiten moeten werken. Daarentegen was 't gewenscht weder voor de badsteden Marteldood van Mgr. Th. Verhae- ghen en van paters Fr. Verhaeghen en Fl. Robberecht. Uit China komt eene droevige tijding, die het gemoed van alle Belgen, vooral van al de geloovigen, pijnlijk zal ontstellen. Andermaal is het Martelarenboek der Belgische missionarissen in China eene bladzij dikker geworden. Ditmaal is de slag gevallen in IToupé, de dichtbevolkte provincie in het centrum van China, waar drie vicariaten zijn toe vertrouwd aan de orde der Minderbroc- ders-recolettenen 't zijn de Belgische missionarissen die andermaal den bloed- tol hebben betaald aan de heidenen. o i8e Vervolg. De vraag door den voorzitter der ge zwoornen opgeworpen, of de aard der gezwoornen toeliet aan zelfmoord te den ken, werd onmiddelijk door Allan als geheel onmogelijk verworpen. Afgezien van de kleine wonde onder den arm, welke zonder den minsten twijfel na den dood was toegebracht, moesten de beide wonden aan den hals reeds van zelf alle gedachten aan zelfmoord geheel uitslui ten. M. Parkins, eigenaar van het Konings hotel, en Elisabeth Bakker, dienstmeid aldaar, welke nog moesten verhoord wor den, verklaarden eenstemmig, dat zij de vermoorde Madeleine Faure eenige dagen voor hare dood gezien en gesproken had den, maar konden overigens geen ophel deringen hoegenaamd verschaffen. Dit zijn al de getuigen, die wij heb ben kunnen vinden, besloot de commis saris Grand, nadat de leste zich had teruggetrokken en nog eenige politieagen ten, die op den Hamiltonschen weg wachtdienst gedaan hadden, gehoord wa ren. Ik waag er alleen nog bij te voegen, dat de politie te weinig tijd heeft gehad, deze ingewikkelde zaak te onderzoeken. Op dit oogenblik nog is een nieuw on derzoek in gang, waarvan ik den uitslag niet publiek mag maken en ik ben dus zoo vrij het voorstel van den coroner om uw uitspraak tot de volgende week te verdagen, krachtig te ondersteunen. De gezworenen besloten aan dit ver zoek te voldoen en Power keerde zich om en zag in diepe, onrustige gedachten verzonken, de opeengepakte menigte na, die zich langzaam en met moeite uit het gebouw verwijderde. Misschien zou hij nog lang zoo gestaan hebben, als hij niet een stoot tegen zijn arm gevoeld had. Hij keerde zich om en bevond zich tegenover den langen met de scherpe oogen en den grooten neus, die hem glimlachend en nieuwsgierig aanzag. Goed gedaan, ouwe jongen begon de andere met zonderling vrije manieren. Niet kwaad voor zoo'n jong beginner I Zeg eens, gij moet mij niet kwalijk ne men maar hoe duivel zijt gij er toe ge komen om diender te worden Nu, nu wordt niet kwaad Ik hou er niet van in familie histories te dringen, als mijn vak het niet meêbrengt Mijn naam is Bru- sel, ik ben Brusel, detective Brusel van Scotland-Yard, Misschien wel van ge hoord, hé Wat is er zijt gij lastig Nu, 't gaat mij niet aan, maak u maar niet bang, ik zal er niet naar vragen, ik hou mijn mond al. Maar gij moet mij helpen, hoor in deze geschiedenis, een verdui veld ingewikkeld geval, voor zooveel als ik er van begrijp gij moet mij helpen hoor want, luister eens even hier, gij weet meer van de zaak dan gij zeggen wilt... ik las het op uw gezicht. XI. Op verzoek van den commissaris Grand zou er den volgenden dag op zijr. bureel eene soort van krijgsraad gehouden wor den, met Power en den londenschen de tective. M. Grand mocht van geluk spreken, dat de leste niet dien eigenaardig, beve lenden toon aansloeg, waarvan de detec tives, die met onbeperkte volmacht uit Londen komen, niet tot hulp, maar wel degelijk ter vervanging der plattelands- politie, zich in dergelijke gevallen gewoon zijn te bedienen. Vooreerst lag het niet in Brusel s aard, en ten tweede had zijne alledaagsche er varing hem doen inzien, dat het hier een buitengewoon ernstig en ingewikkeld ge val betrof, waarvan hij nog niet op de hoogte was. De rechtszitting van de gezwoornen, had hem niet het minste licht verschaft en hem slechts van eene zaak overtuigd namelijk, dat de Sandbanksche politie in Robert Power een buitengewoon knappen inspecteur bezat. Power trok hem aan op het eerste gezicht. Brusel dweepte met zijn vak en de gunstige meening, die hij van den jongen man had opgevat, werd niet weinig versterkt door de heldere, zakelijke manier, waarop Power verslag deed van het onderzoek, hetwelk hij op eigen hand in het werk had gesteld. Uit den aard der zaak was de detective, gedurende zijne langdurige loopbaan, met allerhande soort van politieambtena ren in aanraking gekomen hij woog ze bij de eerste ontmoeting door een enkelen blik als het ware op de hand en wist van te voren, wat hij van dezen of genen te wachten had en voor welk gedeelte van het werk hij elk van hen het best en voor- deeligst zou kunnen gebruiken. Een inspecteur als Robert had hij ech ter nog nooit ontmoet, zijn voorkomen, zijn houding, zijn beschaafde toon, alles in een woord deed in hem den man her kennen, die vroeger in een andere omge ving heeft verkeerd en slechts noode zijn tegenwoordig bedrijf heeft ter hand geno men, eene omstandigheid, die Brusel's belangstelling in zijn jongen ambtgenoot niet weinig deed toenemen. Vervuld van deze gedachten trad hij het bureel van den Sandbankschen politie commissaris binnen, waar hij dezen met zijnen inspecteur aantrof. Hij vond Grand in een wanhopigen toestand. Hij bad zijn klak op de tafel geworpen en veegde zijn voorhoofd met den zakdoek droog. 't Is een schoone boel I riep hij uit met eenen blik op den binnentredende. Mijnheer Brusel zeg dan toch, wat er gedaan moet worden I Ik weet geen raad meer 't is verdraaid 't is de ellendigste zaak, die ik ooit gehad heb 1 Kom, kom 1 begon de detective op opgeruimden toon. Wij moeten den moed zoo gauw niet laten zakken, 't Is uwe schuld niet. Wij moeten ons best doen. En wij zijn hier met ons beiden om u te helpen commissaris Is het niet waar, inspecteur De inspecteur gaf geen antwoord, hij blikte ontmoedigd voor zich. De uitslag van zijn onderzoek op den vorigen dag, had hem in een toestand van onbeschrijflijke verwarring gebracht. Se dert hij het Marine-hotel had verlaten, was de zaak hem geen oogenblik uit de gedachten geweest. Er waren oogenblik* ken, waarin hij alles meende te doorzien en te begrijpen, maar het volgende oogen blik voerde hem weder in de grootste twijfeling, in het diepste duister terug. Hij vertrouwde zijn eigen gevolgtrekking niet meer en bleef even hopeloos als zijn chef voor zich staren. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1