Zondag 3! Juli 1904 3 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Belgische Volksbond. IDE ZMI.A TT met den Witten Baard. STUKKEN brokken. w Wat de Belgische ijzerenwegen opbrengen. Zondagrust. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd&g in den voormiddag. Voor de advertentien uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST, 30 JULI 1904. Het Congres van den Belgischen Volksbond, den 27 en 28 September 1903 te Hasselt vergaderd, heeft besloten voor de propaganda der Vakvereenigin- gen eene bijzondere inrichting tot stand te brengen, die zich over het gansche land uitstrekt. Te beginnen van 1 Oogst, zal de nieu we inrichting in werking komen. Hare benaming luidt Algemeen Secreta riaat DER CHRISTENE BEROEPSVEREENI- OINGEN. De bureelen zijn gevestigd te Gent, Holstraat, 32. Dit Secretariaat heeft voor zending lü de propaganda voorde vakveree- niging, in de nijverheidsplaatsen aan houdend en regelmatig in te richten 2° de nieuw ingerichte vakvereeni- gingen te leiden en te helpen, ten einde ze te vrijwaren van onbeleid optreden, die hunne toekomst in gevaar kan brengen 3° te werken om vakvereenigingen te groepeeren tot federatiën 4° het uitgeven der beroepsbladen zooveel mogelijk samen te trekken 5° zich op de hoogte te houden van alles wat in België en in den vreemde op beroepsgebied geschiedtkosteloos aan allen, die het vragen, de noodige inlichtingen en raadgevingen te bezor gen, alsook bladen, tracten en vlug schriften van propaganda ter algemeene verspreiding aan te schaffen 6° mededeelingen te zenden aan de bladen, en derwijze eene propaganda bewerkstelligen, die verwaarloosd zal worden wanneer het de redactiën niet aangebracht wordt 7° zoodra de middels het toelaten een maandbulletijn uit te geven, bijzonder lijk gewijd aan de vakbeweging 8° de middels op te zoeken om den gemeenzamen aankoop der grondstoffen en der werktuigen uit te breiden 9'' het inrichten van lierverzekerings- kassen tegen werkloosheid, op den grondslag die de federatiën hebben aan genomen, op voet trachten te brengen 10° alle jaren, gedurende drie of vier weken, bijzondere leergangen in te rich ten waar uitgekozen w erklieden zullen onderwezen worden over de grondbe grippen van godsdienstverdediging, de werkers- en maatschappelijke wetten, over den bijzonderen toestand en de werkvoorwaarden der Belgische nijver heid en zijner voornaamste concurren ten, over den gang en de boekhouding der maatschappelijke werken 11° in den schoot der aangesloten vakvereenigingen eene bestendige pro paganda in te richten teu voordeele der O IIe VERVOLG. EEN AKELIGE DROOM. Beatrix Charles viel op eenen stoel ne der en, met de hand op het voorhoofd ge drukt, poogde zij hare gedachten te ver zamelen. Nora had beloofd, terstond te zullen schrijven, maar zooals Claude veronder steld had, moest Mevr. Masterton zeer ver van Londen verwijderd wonen en Nora kon wel geen gelegenheid gehad hebben eenen brief te schrijven, zoolang zij niet op The Firs was aangekomen. Door deze veronderstelling keerde de moed van Beatrix terug. Zij hoopte op den volgenden dag, maar haar hart kromp ineen, wanneer zij bij de oude grootmoeder kwam, die telkens uitriep Geen berichten, juist gelijk bij haren vader Nog moeilijker viel haar het bezoek van Claude af te wachten en zijn door angst verwrongen gelaat aan te zien. De arme Beatrix verkeerde in een over spannen zenuwtoestand, toen de goede ontw ikkeling van het beroepsonderwijs en der stichting van maatschappelijke studriekringen of leergangen van huis houdkunde 12° alle jaren, op bet congres van den Volksbond een verslag voor te dragen over de w erkzaamheden en den toe stand der vakvereenigingen in België Het Bestuur van den Belgischen Volksbond heeft, na de welwillende toestemming te hebben bekomen van zijne oversten, den Eerw. Pater Rut- ten, algemeene secretaris benoemd van de beroepsvereenigingen. M. René DERRUTNEzal het ambt waar nemen van bijgevoegde algemeene se cretaris. Het Algemeen Secretariaat hoopt krachtig in zijne taak te worden ge steund door de raadgevingen van de leden van 't Beschermcomiteit, hetwelk de meest gezaghebbende mannen bevat uit de voornaamste nijverheidsstreken van België. De lijst der leden van dit comiteit zal eerstdaags verschijnen. Wij verzoeken U insgelijks, Heer Voorzitter, uwe leden te willen raede- deelen dat het Congres van den Belgi schen Volksbond dit jaar zal plaats hebben in het Center, in het lokaal van het Gesticht S* Jozef, den 18 en 19 September, te La Louviére. Zijne Hoogweerdiglieid Mgr Walra- vens, Bisschop van Doornik, zal er zich doen vertegenwoordigen. Ziehier het programma der afdeelin- gen Afdeeling der werklieden van de textielnijverheid, der mijnwerkers, der metaalbeu-erkers, der houtbewerkers der beambten, der schoenmakers, der kleermakers, der staatswerklieden Onderlinge bijstand pensioen kassen Lager onderwijs en onderwijzers A fdeeling der werklieden die lijde lijk naar Frankrijk uitwijken Afdeeling tot bespreking der propa ganda. De algemeene vergadering van den Maandag 19 zal gewijd worden aan de bespreking der besluiten van bet ver slag, opgemaakt door het Algemeen Se cretariaat der beroepsvereenigingen. El¥ Roode bluf. De oolijke Vooruit bluft in zijn nummer van 28 Juni 1904 met de sociale w erking van het ministerie Combes in Frankrijk Hij bezingt op vroolijke tonen liet pensionneeren der werklieden Toe maar De heer Amatus Bogaerts. exofficieele onderw ijzer der stad Gent, vet bezoldig de bewierooker van Anseele, laat zich appelen voor citroenen in de hand mevrouw Bolton haar in den namiddag kwam bezoeken, om haar een uurtje ge zelschap te houden. Toen zij de kamer binnentrad zegde Z1J— Claude heeft mij alles gezegd kom aan, lieve, wees nu een verstandig en moedig meisje en denk toch niet zoo zon der eenigen grond, dat er een onheil moet gebeurd zijn. Nora is wat bang en be deesd. zij zal terstond bij hare aankomst op The Firs niet naar papier en schrijfgereedschap hebben durven vragen en liever gewacht hebben tot zij baar kof fer had uitgepakt, want ik geloof toch niet dat gij haar eene geadresseerde briefkaart hebt medegegeven, niet waar Had ik het maar gedaan, jammerde Beatrix. Kom, kom, doe u zelve daarom trent geen verwijt, men kan ook niet aan alles denken. Hoe is het met uwe groot moeder Niet goed, zij is zeer neerslachtig en beweert onophoudelijk, dat Nora op dezelfde wijze verdwenen is als onze va der. Dat is voor u zeker zeer treurig om hooren. Kom, ik zal eens wat bij haar gaan zitten en trachten haar wat op te beuren. De oude vrouw lag te bed en Mevr. Bolton, begaf zich onmiddelijk bij haar bespeurd Mevr. Lecomte was met moffelen.... of hij houdt zijne lezers voor den gek. Het is immers nog geene wet dat fa meus ontwerp der parlementaire com missie en, in Frankrijk,de ondervin ding heeft het geleerd is de spreuk volkomen waartusschen beker en mond, ligt een diepe afgrond. Zonder twijfel zal er nog veel water door den Dender loopen eer de wet wordt gestemd. Dat meent ook liet groote dagblad Le Journal des Débats, een vrijzinnig maar verdraagzaam blad. Ziehier wat liet schrijft Wijl tegen den godsdienst storm te loopen, vergeten onze blokmannen i) hunne belangen niet. Zij hebben aan het land beloften gedaan, liervormin- gen beloofd daar het uur naakt ze uit te voeren, ontdekken zij dat zij b niets vermogen. Aanstonds werpen b zij zich op de klassieke afleiding Hoe zal, bij haren terugkeer, de Kamer van afgevaardigden zich kun- M nen onledig houden met de werkers- i) pensioenen of met de belasting op liet inkomen De afbreuk met Rome zal eene afgedane zaak zijn en men zal zonder uitstel, onmiddelijk de belrek- kingen tusschen Kerk en Staat moe- ten aanvatten. Alzoo met een en zelf- den slag zullen Combes en zijne aan- x hangers hunnen haat bot vieren, eens te meer hun programma weg i) moffelen, en de hoop nog lang te leven bewaren d Wat hel Fransche dagblad voorziet, zal waarschijnelijk gebeuren. Tot her vormingen, bijzonder die welke gelde lijke opofferingen eischen, zal het niet komen, daar de Fransche regeerders onmogelijk hunne begrootingen in evenwicht kunnen houden. Er is krot in de kas, en hoe kan men alsdan op pensionneeren denken dat veel geld vereischt. Onmogelijk, niet waar De Fransche werklieden zullen op de kom mogen bijten en, terwijl, zal men ten onzent, in België, voortgaan met de voordeelen van een goede wet te ge nieten. Onze werklieden zullen zeggen met liet spreekwoord BETER EEN VOGEL IN DE HAND DAN TIEN OP HET DAK en zulks met overschot van gelijk. De Franschen moeten goede magen hebben om al die beloften waar niets van komt, te verteeren het is inder daad de eerste maal niet dat sclioone ontwerpen van Kamercommissies met een lijkdienst van eerste klas worden begraven. Wij achten het geraadzaam vooraleer eene vergelijkenis te maken tusschen de toestanden in Frankrijk en ten on zent, in zake van pensionneeren, te wachten totdat de wet bij onze geburen van het zuiden gestemd zij. Tusschen zijn en kunnen zijn is nog geen verge lijking mogelijk. Een armzalige knoeier. MG root- lantaarn Kleinlicht van Dendergalm alleen neerslachtig, maar zelfs ernstig ziek. Op eenen leeftijd van vijf-en-zeventig jaren zijn verkoudheden niet licht op te nemen en bovendien had de angst over hare kleindochter Nora er veel toe bijge bracht om haren toestand ernstig te ma- ken. Na slechts een paar minuten bij de zieke geweest te zijn, keerde mev. Bolton naar Trix terug, en zegde Trix zoudt gij eens naar mijn huis willen gaan om te zeggen, dat ik tot van avond hier blijf, en of de dokter zoo goed wil zijn, mij te komen halen Beatrix nam deze opdracht gaarne op zich en snelde naar het huis van dokter Bolton, dat niet ver van daar gelegen was. De goede mevrouw Bolton gaf met die boodschap een bewijs van veel takt, want op die wijze was dokter Bolton in staat een bezoek te brengen aan mevr. Le comte, terwijl het voor Beatrix dan den schijn zou hebben, alsof hij alleen kwam om zijne vrouw af te halen. Langzaam, zeer langzaam verstreek de middag en hoewel mevr. Bolton al haar best deed om het meisje tot betere stem ming te brengen, kroop het eene uur traag na het andere voort. De grootmoeder was in een koortsach- tigen, onrustigen slaap gevallen en Bea trix tuurde onafgewend naar buiten of zij zwijgt dat hij zweet over de ongevallen wetgeving bij de Europeesche volke ren. Onze broodschrijver beeft wellicht nog geene bronnen ontdekt die hem toelaten kennis te nemen der vreemde wetten nopens dit punt. Moeten wij hem er eenige aandui den Eh wel, wij houden ons te zijner beschikking wij zullen er zelfs bij voegen dat, als hij de vergelijking niet kan maken, wij het zullen doen in zijne plaats. Onze lezers hebben met zekere wetten reeds kennis gemaakt en dat zal onze taak vergemakkelijken. Het blijft tot hiertoe dus bewezen hoe bekrompen, dom en verwaand de schrijverkes zijn van onzen armtieri ge, die terecht den schandnaam ver dient welken wij hem naar het hoofd werpen. Het is inderdaad schande iets te be knibbelen en af te breken zonder het ding te kennen en vernederende verge lijkingen te maken als men NIETS, het eerste woord niet, van de zaken kent. Het zijn oprecht knoeiers, de axoouo lichten van Dendergalm. En de bazen van zulk een armtierig papierke moe ten controleur spelen Armzalig wij hebben er medelijden Cijfers en kiesberekeningen. Wij hebben in dezen kiesstrijd vastgesteld dat nog vele onnauwkeurigheden be staan in de opvatting van zekere bepa lingen en bewerkingen van ons kies stelsel. Wij kunnen ze niet allen aanvatten ééne toch willen wij voor onze lezers weg nemen en de zaak eens juist -voor oogen brengen. Men maakt dikwijls vergelijkingen tusschen de bekomen stemmen en de kiesquotiënten men zoekt het verschil en men trekt er het besluit uit dat slechts dit bepaald getal stemmen te verplaatsen zou zijn, om die of die zetel te behouden of te overwinnen. Dat kan waar zijn, maar men kan er ook deerlijk neven slaan. Nemen wij een paar voorbeelden de arrondis sementen van Dendermonde en van Aalst. Te Dendermonde bekwamen de Catliolieken 26159 stemmen. Hun kies- quotiënt voorden derden zetel was8719. Daar de blauwe en groene waterzooi 9052 stemmen bekwam, zoo gaat een vrijdenker naar de Kamers dank aan liet verraad der zoogezegde christene demokralen. Een geus is gekozen ten nadeele van een catholiek Hij heeft 333 stemmen meerderheid. Is liet voldoende 333 te verplaatsen om de catholieke te doen kiezen Ja en neen. geenen brievenbesteller zag, maar alle brievenbestellers liepen het huis voorbij. Het meisje weende of zuchtte zelfs niet meer, maar de angst was duidelijk op haar gelaat te lezen. Toen tegen den avond Dr Bolton kwam, ging zijne vrouw hem te gemoet om eeni ge minuten met hem alleen te spreken en deelde hem hare vrees omtrent de oude vrouw mede. Toen hij daarop de kamer binnentrad, waar Trix zat, had de oude huisvriend dadelijk eenige troostwoorden gereed. Lief kind, gij moet u niet zoo ver drietig maken, zulke onervaren reizigsters verzuimen al dikwijls een of twee posten, zegde hij. Nora heeft u bepaald niet ver geten, dat weet ik zeker al heeft zij ook niet dadelijk geschreven. Kom, nu zal ik eens gaan zien hoe grootmoeder het maakt. Zij is wat verkoud, niet waar wij zullen haar wel wat opknappen, dan zal zij de zaken zeker niet meer zoo zwaar Ja, als de waterzooi die 333 stemmen verliest dan staan de geus en de catho liek met een gelijk getal stemmen. Neen, als de geus zijn 0052 stemmen behoudt het is alsdan niet voldoende er 333 bij de catholieke lijst te voegen. Inderdaad 26159 meer 333 maakt 26492. Deelt dit cijfer door 3 't is de 3d* zetel die betwist wordt zoo lieert men als kiesquotiënt 8830 stemmen. De geus zou dus nog gekozen zijn. Men moet 333 door 3 vermenigvuldi gen en, om den doorslag te geven, er nog 3 bijvoegen. Dus 3 maal 333 is 999. Gevoegd bij 26159 maakt dal 27158, meer 3 stemmen voorden doorslag, is dat27161. Het derde kieskotient is voor de ca- tholieken alsdan 9053. Dan had de catholieke een stem meerderheid. Daar het de 3' zetel is die betwist wordt, moeten de catholieken 3 stem men winnen tegen de waterzooi maar Nu te Aalst. Welk is hier de toe stand. De betwiste zetel is voor de catholie ken de vierde. Hij wordt gewonnen door de Daensen met 9481 stemmen. Dus een verschil met het vierde kiesko tient der catholieken, dat 8714 bedraagt, 34856 4 8714) van 767 stemmen. Is het voldoende 767 stemmen te ver plaatsen om den uitslag te veranderen Ja, als de Daensisten die 767 stemmen verliezen neen, in hel andere geval. Indien de groenen hun 9481 stemmen behouden moeten de catholieken er winnen 4 maal 767, meer 4 om den doorslag te geven. Dus 3068. Elke stem aangewonnen of verloren door de daensisten telt 1 en voor de catholieken maar een vierde. Waarom De betwiste zetel is voor hun de 4*, dus moet hun stemmengetal door 4 gedeeld worden voor dien zetel. Wij bewijzen door de bewerking. 34856 meer 3072 maakt 37928 ge deeld door 4 is de uitkomst 9482. De catholieken zouden dan met ééne slem meerderheid den zetel behouden heb ben. Hadden echter de daensisten 767 stemmen meer 1 of 768 stemmen min gehad dan hadden zij er 8713, en de zetel was voor lien verloren. Men ziet, men moet van meer dan een faktor rekening houden om liet getal te bepalen der stemmen welke voor het behouden of het aanwinnen van eenen zetel moeten verplaatst wor den. Wij hadden voor onze lezers nog meer dan een stukje en brokjedoch ons artikel wordt te lang en wij moeten het voor later wegleggen Wij zullen, bij het eindigen, hun verzekeren dat het niet verloren zal gaan. Toen hij echter uit de kamer van mevr. Lecomte terugkeerde, was de vriendelijke gemoedelijke trek van zijn gelaat verdwe nen. Het stond nu buitengewoon ernstig en terwijl hij zijne hand op den schouder van Beatrix Itgde, zegde hij De hemel moge u bijstaan, arm kind. Beatrix vroeg angstig Ik hoop dat gij haar spoedig zult weerzien, maar ik mag u niet misleiden, Beatrix, al bloed mij het hart, arm kind. ik moet u de waarheid zeggen Uwe grootmoeder is zoo ernstig ziek, dat zij niet meer gered kan worden. Niet meer gered worden herhaalde Beatrix maar het is toch maar eeue ver koudheid. Zulke verkoudheden hebben wel jonge en sterke menschen gedood, en uwe grootmoeder is oud en zwak. Doordat zij vroolijk en helder van geest was, loonde zij zich sterker van gestel dan zij in wer kelijkheid is. De verkoudheid, die zij maandag beeft opgedaan, heeft hare lon gen aangetast. Zij heeft nu eene hevige koorts en daartegen is hare kracht niet bestand. Ik vrees dat zij binnen drie da gen sterven zal. En Nora is niet hier, Nora die altijd zoo de lievelinge van grootmoeder was. O dokter Bolton, wij moeten haar tele- grafeeren. Maar eensklaps herinnerde zij zich, dat zelfs zij niet telcgrafeeren kon, omdat zij geen adres van Nora had. Welk eene ramp Zij zou waarschijnlijk toch le laat komen, zegde dokter Bolton. Inderdaad, uwe grootmoeder zou dat zelfs niet eens willen, zij was zoo verheugd, dat Nora eene goede betrekking had gevonden, maar ik hoop van ganscher harte, dat wij in de mogelijkheid zullen zijn, mijne De Moniteur kondigt alle maanden de vergelijkende tabel af der ontvang sten gedaan door de ijzerenwegen van den Belgischen Staat. Ziehier nu den uitslag voor de maand Februari IJZERENWEGEN. Februari 1904 fr. 16,090,231,65 1903 fr. 15,323,991,21 Meer in 1904 fr. 772,240,41 POSTERIJEN. Februari 1904 fr. 2,213,508,29 1903 fr. 2,054,090.46 Meer in 1904 fr. 159,411,83 TELEGRAFEN. Februari 1904 fr. 354,115,41 1903 fr. 333,895,05 Meer in 1904 fr. 20,220,36 TELEFONEN. Februari 1904 fr. 403,460,57 1903 fj. 330,982,25 Meer in 1904 fr. 66,748,22 SCHEEPVAART. Februari 1904 fr. 368,402,85 1903 fr. 342,999,76 Meer in 1904 fr. 25,403,09 IJZERENWEG VAN WEST-VLAANDEREN. Februari 1904 fr. 293,613,12 t 1903 fr.288,092,66 Meer in 1904 fr. 5,538,46 Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 3i Juli 1904, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. Zorg voor «le liintleroog* |e«s. Het is verkeerd, het oog van een zuigeling aan te schel licht bloot te stellen, vooral in de open lucht. En als in de kamer, waar het Kindje ligt, voor werpen hangen, die door glans de ont wakende aandacht van den kleinen wereld veroveraar trekken, zooals een horlogie, een spiegel, moet men zorgen dat liet kind er rechtuit naar kan kijKen en de oogen niet behoeft te verdraaien om ze le zien. De andere maatregel, die bij kleine kinderen vooral niet mag worden ver zuimd, is, dat men de oogen bij het baden of wasschen vooral niet mag rei nigen met hetzelfde sponsje of lapje of met hetzelfde water, waarmede andere lichaamsdeelen gereinigd zijn. Dat is uiterst gevaarlijk. Menige lezeres zal denken, dat deze wenk toch eigenlijk overbodig is, maar de ondervinding leert het ti oude vriendin op haar sterfbed nog om trent Nora gerust te stellen. Gij en Claude moeten u dezen avond en morgen vroeg maar zonder mij be helpen, zegde mevr. Bolton tot haren echtgenoot, want ik blijf dezen nacht bij Trix. De dokter knikte goedkeurend en zeg de Zoodra ik 't huis kom, zal ik u een geneesmiddel zenden en morgen kom ik vroeg terug. Tracht wat te slapen, Bea trix, mijne vrouw zal wel voor u zorgen. Geloof mij, mijn kind, gij ziet er uit alsof gij den slaap hard noodig hadt. Toen de dokter was heengegaan, nam mevr. Bolton geheel de leiding van het huishouden en de verpleging op zich. Zij maakte voor Beatrix een teiloor soep ge reed, dwong haar dat te gebruiken, een glas wijn te drinken en toen kleedde zij haar in het warmste kleed, dat zij kon vinden, en legde haar op de sofa in het salon neder. Daar zal ik dichter bij u zijn, zegde de goede vrouw, terwijl zij een deken over haar uitspreidde, dan op uw eigene kamer en in het voorbijgaan kan ik nu en dan nog eens zien hoe gij het maakt. Nu liefste, moet gij mij beloven, dat gij trachten zult wat te slapen, want anders wordt gij uit overspanning zelf ook z.ek. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1