s, Zondag 7 Augusti 1ÏKI4 3 centiemen per nummer. 56sle Jaar 51161 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Zoogezegd Knoeiwerk. IDE ZMLATnT met den Witten Baard. Afbreuk der betrekkin gen tusschen Frankrijk en den H. Stoel. Hoogere Raad van den Landbouw. Bisschoppelijk vermaan. schuts- kendo DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HU M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bjj acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijd-og in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST, 6 AUGUSTI 1904. Het is een geliefkoosd thema voor onze tegenstrevers van alle kleur onze ongevallenwet uit te roepen als een ge brekkig werk, zelfs meer als de ge- BBEKKIGSTE WET VAN GANSCH EüROPA, lijk M. Grootlantaarn Kleinlicht, de fa meuze lezer en uitlegger van de Revue de Belgique, het deed in zijn prachtig orgaan, De Dendergalm. Die schrijvers zijn moedwillig on- rechtveerdig ofte wel ongelooflijk be krompen. Zij zijn het een of andere, volgens zij kennen of niet kennen dat wat zij beknibbelen. Wij meenen dat het laatste waar is en aanzien ze liever als bekwaam te schrijven, lijk M. Daens over de Duit- sclie wet dat, bij onze naburen van het Oosten, het de Staat is die de werklie den verzekert. Wij zijn overtuigd dat zij noch onze wet, noch veel min die van andere vol keren kennen En zij spreken en zij schrijven met een beslag alsof zij alle kennis in pacht hadden. Wij hebben te Aalst in M. Daens en M. Grootlantaarn Kleinlicht twee overheerlijke specimens van bluf fers. In hunne blinde verwaandheid zien zij zelfs niet in hoe pyramidaal dwaas het is over eene zaak te handelen die men niet heeft gestudeerd en niet grondig kent. Laat ons eens de kritieken onzer tegen strevers van naderbij onderzoeken. Wat legt men zoo al aan onze ongevallenwet ten laste Het is knoeiwerk, zeggen zijonder andere Le People, omdat zij de ver plichte verzekering niet heeft ingevoerd. Dat alleen was eene logieke oplossing. Wat de liefhebbers van de verplichte verzekering nastreven is aan het slacht offer van een ongeval zijne vergoeding te verzekeren. Die bekommering is loffelijk. Doch is er dan maar een middel om die ze kerheid te bekomen Op die vraag zullen onze tegenstrevers niet durven antwoorden op eene on- kennende wijze Wie immers durft houden staan dat de werkman-slacht offer bedreigd is in een enkel geval zijn schadevergoeding te verliezen De oplossing van onze ongevallenwet is geene demokratiek e zegt men. Daar hebt ge 't woord en nu is er niet meer te redeneeren Wat aan ze kere heeren behaagt is demokratiek wat hen misvalt is het niet I2e VERVOLG. En zult gij mij laten roepen, als grootmoeder naar mij vraagt Ik beloof het u. Het schijnsel van de volle heldere maan drong door de dunne venstergordijnen en tranen welden in de oogen van Bea trix op. Hoe dikwijls hadden zij en Nora te zamen naar de maan gezien en waar was hare tweelingzuster thans Eindelijk ontfermde de slaap zich over 't arm meisje. Beatrix sluimerde in zoo gerust als een kind. Mevr. Lecomte daarentegen lag in eenen onregelmatigen diepen slaap, die meer op eene verdooving geleek, waaruit zij nu en dan werd gewekt om hare me- decijnen in te nemen. Bij de schemeringen van den septem bermorgen eene vale grauwe scheme ring die, alhoewel zij de voorbode is van den naderenden dag, soms nog soberder toeschijnt dan de nacht op dien killen, uevelachtigen morgen had er eene veran dering plaats. Niet demokratiek Zegt ge, heeren. Kan in de verplichte verzekering ook al demokratie steken Heeft de werk man een centiem vergoeding min, om dat de verplichte verzekering niet is aangenomen De eenige kwestie is Is de werk man zeker van zijne rente Onze Regeering heeft al de maatrege len genomen om de zekerheid volkomen te maken want in geval de patroon mocht onvermogend zijn of worden dan neemt het waarborgfonds al de ver plichtingen op zich. De vergoeding is dus gedekt 1° door een voorrecht op de goederen en bezit tingen van den patroon 2° door de ver antwoordelijkheid van het nationaal waarborgfonds door de Regeering in gericht. Wat zegt de wet nopens de vreemde lingen Verre van knoeiwerk te zijn is onze wet eene der menschlievendste die er bestaan. Do vreemdeling staat zonder eenige voorwaarde, op dezelfde lijn als de Belg. Er is zelfs geene bepaling van woonst in geval van pensioeneering Er is ook geen de minste kwestie van wederkee- righeid Onze ongevallenwet kent geen nationaliteitzij kent het slachtoffer het is een mensch, het is een werkman zij vraagt niet meer van waar hij van daan komt Weinige wetten staan op die hoogte weinige wetten hebben zoo een edele, hooge opvatting van den werkman Spanje mag onder dat betrek met Bel gië vergeleken worden. Daar ook heeft een vreemde werkman en zijne familie dezelfde rechten als de inboorlingen. Lieve lezer, ga dat niet zoeken, voor zeker niet in Frankrijk, het land van Z. A. S. dat de sleutel zijn moet van alle maatschappelijke oplossingen. Zoo lee- ren het de socialisten en na hen die lieve, zeer lieve Daensislen Doch zij dolen. Eveneens mag men het niet zoeken in het zoo zeer bewonderde Duitsch- i.and, Denemarken, Nederland en el ders. Overal worden de vreemdelingen achteruit gesteld of wordt hun recht aan zekere voorwaarden verbonden, voorwaarden hij voorbeeld, van ver blijf, van wederkeerigheid enz. Wat belieft, zoo vragen wij, met de toelating onzer lezers, den heer Groot lantaarn Kleinlicht, den fameuze schrij ver van ons nog fameuzer geuzenor- gaan Gewoonlijk is het cijfer der vergoe ding bepaald op 50 per honderd van het dagloon en wordt uitbetaald onder vorm van rente, bij uitzondering onder deze van kapitaal. Dit laatste is het geval in Mevrouw Lecomte had in het laatste uur rustig geslapen en nu ontwaakte zii- Met angstig gelaat zag zij mevrouw Bolton aan en vroeg Zijn wij alleen Ja- Waar is Trix Zij ligt op de sofa in het salon en slaapt. Goed. Wil ik haar roepen De stervende vrouw schudde het hoofd en fluisterde Neen, nog niet, ik moet u eerst iets zeggen. Sluit de deur. Mevr. Bolton sloot zonder gerucht de deur en kwam weer aan het bed staan. Nora is dood De stervende sprak slechts deze drie woorden, maar op zulk eenen toon van overtuiging, dat mevr. Bolton eene ril ling door al hare leden ging. Vruchteloos zegde ze tot zichzelve dat mevrouw Lecomte van het begin af aller lei angstige voorgevoelens had gehad, vruchteloos poogde zij zich gerust te stel len met de onderstelling dat de vrouw in koorts sprak, de oogen der grootmoeder stonden zoo helder en Mevr. Bolton sid derde, toen zij den oogslag daaruit ont moette. De stervende herhaalde Nora is dood 1... Ik heb gedroomd Italië, Denemarken, Spanje bij voor- Ten onzent, in België ook, is de ver goeding de helft van het gemiddeld dagloon. In enkele landen, in Nederland, Duitschland, Oostenrijk, enz., is liet wat hooger. Nederland met 70 per hon derd bekleedt de eerste plaats. Daarop volgen Duitschland en het Groothertog dom Luxemburg metöfl 2/s per honderd. In Oostenrijk is liet 60 per honderd. Maar, ja hier, aan dit cijfer is een maar aan en w ij gaan dat onze lezers doen begrijpen. Laten wij Nederland met zijne uit zonderlijke stelling terzij. Onder oog punt van de hoogte der vergoeding be kleedt dit de eersten rang, lijk we reeds zegden. Beginnen wij met Oostenrijk De ge troffene werkman ontvangt er 60 per honderd. Dat is maar schijn. Ten eerste. Die 60 p. h. worden maar betaald na de 4d* week. De eerste 4 we ken worden vergoed door de ziekekas- sen w aaraan de werklieden voor het overgroote deel moeten bijdragen. Er zijn vele ongevallen wier gevolgen geen 4 weken duren, en die dus uitsluitend door de ziekenkassen vergoed worden. De werkman betaalt dus een deel zij ner verzekering. Ten tweede. De verzekering tegen ongevallen wordt in Oostenrijk waar genomen door regionale verzekerings kassen, waaraan de patroon voor 90 PER HONDERD, DE WERKMAN VOOR 10 per honderd bijdragen. Dus betaalt in de 60 p. h. der vergoeding de werkman 10 p. h. in andere woorden hij is net zoo wijd als in landen waar hij 50 p. h. ontvangt, zonder van het eerste te ge wagen. In Duitschland ontvangt het slachtof fer 66 *,3 p. h.doch eerst van af de 14 week. De 13 eerste weken ontvangt hij onderstand uit de ziekenkassen waar aan hij de 2/s en zijn patroon be taalt. De ongevallen van minderen om vang en ernst dan 13 weken verlet, zijn uitsluitend ten laste der ziektever zekering. Zij worden dus door den werkman voor !/a en door patroon voor ''3 vergoed. Volgens de berekeningen welke gemaakt zijn trekt de Duitscbe werkman zoo iels van 53 p. h. uit de eigenlijke verzekering legen ongeval len. Bij ons wordt de schadevergoeding, in geval zij meer dan eene week duurt, betaalt te rekenen van den dag na HET ONGEVAL Als men het bedrag der schadever goedingen bespreekt, mag men dat punt niet uit het oog verliezen. Wij mogen dus reeds het besluit trekken dat wij voor onze ongevallen wet niet hoeven te blozen. Het is een dat ik haar met hare ouders vereenigd zag. Zij is aan geen natuurlijken dood gestorven, zij is vermoord geworden Mijne lieve, oude vriendin, zegde zij zacht, gij zijt ziek en opgewonden door de koort. Ik vin^ het ook zonder ling dat wij geen bericht van Nora krij gen, dat moet ik bekennen, maar daaruit volgt niet dat zij dood is en nog veel min der dat zij vermoord zou zijn. Zonder op deze woorden acht te slaan, sprak de stervende grootmoeder voort Hij had haar toch wel kunnen spa ren. Zij was een onschuldig kind, dat nog nooit iemand leed heeft gedaan. Jaak Ford behoefde Nora niet te dooden. Mevr. Bolton luisterde vol ontzetting naar deze woorden. Zij begreep wel dat zij deze overtuiging niet van de oude vrouw kon wegnemen. Nog erger, zij ge voelde dat die aanstekelijk was. Zij begon nu het vertrouwen van haren echtgenoot tegen Jaak Ford te herinneren, zijne be wering dat er iets geheimzinnigs stak ach ter den man die jaarlijks 2000 fr. betaalde voor de kinderen van zijnen neef en die nooit eenige belangstelling in die kinde ren had getoond. Waarom gelooft gij dat Nora door M. Ford..., eenig leed zou zijn aange daan vroeg zij. Zij had willen zeggen, vermoord zou zijn, maar de moed ontbrak haar die woorden uit te spreken. ernstig werk dat gerust met dat van andere landen mag vergeleken worden. Die vergelijking zal in alle oogpunten haar gunstig zijn. Dendergalm, dal armtierig ding, wist dus niet wat hij zegde, toen hij dit sociaal werk der caiholieke Regeering uitschold als knoeiwerk, als de gebrek kigste wet van al de landen van Europa; Wij misprijzen zulke beoordeelingen. Door zulk oen kolossaio leugen of dwaling toont men zich of aartsslecht of aartsdom. Beide zijn een schande voor den schrijver. Onze blauwe niet- weter zou moeten blozen indien sedert lang alle schaamtegevoel niet was ver loren. Laai ons niet van eergevoel spre ken. Bewonderaars van Pergaraeni heb ben er geene in dat hert huist alleen razernij welke voortspruit uit volsla gen machteloosheid voor zijne partij iets op sociaal gebied te durven. Men heet de heeren geuzen thans demokra tiek, doch dat is onbepaald, onbestemd en wij weten niet wat het beteekent. Welke maatschappelijke werken zal de geuzerij inrichten Welke sociale wet ten stemmen Dat durven hunne bladen niet zeg gen er wordt gezwegen alsof een vrij metselaarsgeheim in kwestie was De Journal Officieel van Frankrijk bevatte zondag de tijding dat 't Fransclt gezantschap bij Z. H. den Paus van Rome afgeschaft is en dat de Pauzelijke Nuntius Frankrijk moet verlaten. Een telegram werd vrijdag avond aan den Franschen gezant, zaakgelastigde bij 't Vatikaan, gezonden, met lastdie af breuk aan den Staatssecretaris van Zijne Heiligheid te melden. De zaakgelastigde M. de Courcelles, kweet zich zaterdag 's morgens, 0111 10 uren, van die taak. 's Avonds verliet hij Rome. De Journal Officieel deelt de brie ven meê,die gewisseld werden tusschen deFransclteRegeering en het Vatikaan. Daaruit blijkt dal die afbreuk wel ge schiedt, omdat Zijne Heiligheid de Paus zijn gezag heeft willen uitoefenen ten opzichte der twee Fransche Bisschop pen, Mgr Le Nordez en Geay. Mgr Le Nordez, Bisschop van Dijon, is vrijdag avond door Z. H. den Paus in verhoor ontvangen. Vervolgens heeft hij een bezoek gebracht aan Mgr Merry del Val, Staatssecretaris. Mgr Le Nor dez, is nu van zijne jaarwedde berooid door M. Combes en om hem nog verder te wreken, heeft M. C'ombes liet semi narie van Dijon doen sluiten. Ik heb het gezien, herhaalde de zwakke stem van de stervende, ik heb gezien dat hij haar doodde. Zeg aan Beatrix dat, wanneer zij mij lief heeft, wanneer zij de nagedachtenis van hare zuster in eere wil houden, zij niet mag rusten vooraleer dien Ford gestraft te hebben. Terzelfdcrtijd hoorde mevr. Bolton dat de deur achter haar geopend werd, zij zag om en bemerkte Beatrix, die op den drempel stond. Het meisje was op dit oogenblik in drukwekkend schoon, zij had de armen op de borst gekruist en met fonkelende oogen staarde zij naar het bed, waarin de stervende lag. Er lag iets in dat bleeke, strakke ge laat, dat de doktersvrouw schrik aanjoeg; zij snelde op het arme meisje toe en riep Beatrix verroerde zich niet en ang stig ging mevrouw Bolton voort Beatrix, spreek tot mij, gij moogt moogt mij zoo niet aanzien, uwe groot moeder ijlt. Gij moet geene waarde hech ten aan hetgeen zij zegt. Beatrix schudde het hoofd. Met kalme stem antwoordde zij Grootmoeder heeft de waarheid ge sproken, ik voel het hier, en zegde de hand op het hart Nora is dood, haar stilzwijgen beteekent niet dat zij ons ver geten of een post verruimd heeft, het De gevolgen. Het eerste gevolg van de afbreuk der betrekkingen tus schen Frankrijk en Rome, zal zijn, dat erin dit land geen nieuwe Bisschoppen meer zullen benoemd worden. Immers, het is de Fransche regeering die hare canriidaten voor de openstaande bis dommen moet voordragen. Voortaan zal dit niet meer geschieden, aangezien Frankrijk bij den H. Stoel niemand meer heeft om deze voorstellingen te doen. Nochtans, indien binnen de zes maanden de Fransche regeering geen voorstellingen doet voor de openstaande bisdommen, mag, in uitvoering van het Concordaat, dat nog altijd bestaat, Z H. de Paus uil eigen beweging de Bis schoppen aanstellen. Maar indien Zijne Heiligheid van dit recht moest gebruik maken, zou M. Corabes voorzeker wei geren hunne jaarwedde te betalen aan de Bisschoppen, die in deze voorwaar den zouden benoemd zijn. Frankrijk oefent nu het bescherm- schap uit over de catholieke zendingen in China, Turkijen, enz. 't Is dank aan dit voorrecht, dat Frankrijk's invloed in die streken nog wat stand houdt, 't Is onder ander, in uitoefening van dit voorrecht, dat de vreemde mogendhe den geern voor hen zouden bekomen, dat Frankrijk nu herstellingeischt voor do Belgische zendelingen, die in Hu-pe komen vermoord te worden. Zal de H. Stoel dit voorrecht aan Frankrijk kunnen behouden, nu er geen Fransche gezant meer bij het Va tikaan is om alles te regelen Moest dit voorrecht van beschermer der catho lieke zendingen aan Frankrijk ontno men worden, de invloed en het gezag der Fransche Republiek in die verre streken zouden den gevoeligsten slag ondergaan. Met een woord, de afbreuk der diplo matieke betrekkingen tusschen Frank rijk en den Heiligen Stoel, is ongetwij feld een der gewichtigste feiten waar van de kerkelijke geschiedenis zal mel ding maken, zooveel te meer daar men voorziet dat deze afbreuk de inlei ding, het begin is van nog ergere ge beurtenissen. Uit Rome wordt gemeld dat Z. H. Paus Pius X zaterdag Mgr Le Nordez heeft ontvangen, de Bisschop van Dijon was zeer ontroerd en weende. Do H. Vader heeft hem welwillend aanhoord, en hem aangezet vertrouwen te hebben in het oordeel van het H. Ofllcie. De Bisschop van Laval, Mgr Geay, is maandag morgend te Parijs aangeko men. Hij zal er zeer waarschijnlijk door M. Combes ontvangen zijn geworden. De H. Stoel zal aan de mogendheden eene nota sturen, om zijne houding in het geschil met Frankrijk uit te leggen. Er wordt gezegd dat de Paus binnen kort een consistorie zal bijeenroepen om den toestand te bespreken. bewijst dat wij haar voor eeuwig hebben verloren 1... Het zou te vergeefs geweest zijn haar tegen te spreken. Zij ging naar het bed, nam de uitge teerde hand der oude vrouw in de hare en zegde plechtig Ik zweer tt, grootmoeder, dat ik mijn leven aan die taak wijden wil, daar ik niet zal rusten, vooraleer ik het graf van Nora gevonden en haren moordenaar gestraft hebbe. Dat was een dure eed mevr. Bolton sidderde, toen zij die woorden opving. De arme vrouw hoopte dat haar echtge noot spoedig komen zou, wat zij was uitgeput van angst en ontroering. Zij begreep dat Beatrix evenals de grootmoeder, overtuigd moest zijn dat Nora dood was. Zelfs toen de tijd kwam dat de post ge woonlijk besteld werd sloeg Beatrix daar geen acht meer op, zoo vast was zij over tuigd dat de brievenbesteller toch geene tijding voor haar hebben zon. Te negen ure kwam dokter Bolton met Claude. Zij gingen naar het bed, onder zochten de lijderes en de oude dokter fluisterde Claude toe Zij sterft. Vervolgens trok zijne vrouw hem ter zijde en vertelde hem wat er gebeurd was. - Beatrix ziet er inderdaad slecht uit, "Hij is woensdag morgend bijeenge komen te Brussel. M. de Moreau d'Andoye, gewezen mi nister van landbouw, zat voor. Hij be dankte M. vander Bruggen voor do groote diensten welke hij aan den land bouw bewijst. M. de Voorzitter bracht ook hulde aan de nagedachtenis van M. D'Hondt, den onvergelelijken land- bouwvriend, bestierder van hetland- bouwlaboratorium van Kortrijk, die tevens schrijver was van den Hoogeren Landbouwraad, en sedert den laatsten zittijd van den Raad overleden was. M. de minister van der Bruggen heeft de gewichtigheid doen uitschijnen van de zaak die de Raad te onderzoeken heeft, te weten de kwestie der pachten. De raad gaat over tot de samenstel ling zijner afdeelingen de eerste zal zich bezighouden met de kwestie der pachten de tweede zal onderzoeken indien het jachtrecht aan de gemeenten niet kan toevertrouwd worden, zooals liet in Duitschland bestaat de der de zal naspeuren of de ondrinkbare alkooi niet zou kunnen gebezigd wor den als beweegkracht, bij voorbeeld, in de samenwerkende melkerijen. M. de baron de Bethune, gouverneur van West-Vlaanderen, die de zitting bijwoont, wordt vervolgens tot onder voorzitter van den raad benoemd. M. Bruneel stelt vervolgens voor den wensch uit te drukken dat de regeering zich zou verzetten tegen den invoer van levend vee. Vcrschillige leden doen opmerken dat deze kwestie reeds door den raad besproken werd en dus dat de vraag van M Bruneel niet meer in bespreking moet komen. Met 12 stemmen tegen 9 en 3 onthoudingen wordt het alzoo be slist. Verleden zondag werd te Thielt, in beide kerken en onder al de missen, het volgende bisschoppelijk vermaan van op den predikstoel afgelezen a Volgens bevel van Zijne Doorluch- lige Hoogweerdigheid den Bisschop, komen wij Ulieden waarschuwen te- gen de bedriegelijke handelwijze van n sommige verdwaalden, die, onder den a naam van vertegenwoordigers der d christene democratie of volkspartij, in meetings of vergaderingen, door valscbe beloften het volk pogen te verleiden, en tevens oneenigheid en twist zaaien onder de christene men- b schen. 11 Dat alle geloovigcn die het gezag der H. Kerk eerbiedigen, op hunne hoede wezen voor mannen die in op- 11 stand zijn tegen het geestelijk gezag, 11 alsook voor welkdanige lezingen ea 11 vergaderingen door hunne wettige herders niet goedgekeurd. zcide doktor Bolton en dat is, na alles wat hier voorviel, ook niet te verwonderen. Ik wenschte maar dat er een brief van Nora kwam, dan zou er aan al dien angst een einde komen. Kunt gij geenen brief aan M. Ford schrijven Gij hebt dat vroeger al eens gedaan, hij zal liet toch niet zoo zonder ling vinden, dat gij hem van den treuri- ten toestand der oude vrouw inlicht en em naar de reden van het stilzwijgen van Nora vraagt. De dokter aarzelde. Ik doe het liever niet, zegde hij. Waarom Zijn gelaat werd eensklaps zeer ernstig en antwoordde Omdat.... zie eens, Mary, wanneer alles goed is en hier slechts aan een ver zuim van Nora mag gedacht worden, dan zou ik het arme meisje bij haren neef misschien in een ongunstig daglicht plaat sen, maar er is iets ergs g-br H... Dat kan niet! viel Mevr. Bolton hem in de rede. De dokter scheen daar niet vast op te staan. Zacht herhaalde hij Wanneer er iets gebeurd is, dan ben ik met Mevr. Lecomte eens en kan niemand anders dan Ford de dader zijn. Wordt voortgezet. 1

De Denderbode | 1904 | | pagina 1