Rapen. Stad Gent Dok Van tak op tak. Zondagrust. Allerhande nieuws. werklieden, gij jie voo, i Zitting van den de liberale controleurs heb: g( - "Stemd, leest in cns versla» over <!e zitting U6IHG61lt6r3jclCl van onze stedelijke Raad; wat M. D Blieck verklaarde over de Zondagrust. Een der voornaamste teelten, welke de landbouwer als navrucht kweekt, zijn voorzeker de rapen. Die vrucht neemt onmiddelijk de plaats in van het een ol het ander graangewas en verzekert dm landbonwtr ecnen kostbaren wintervoor raad. En daar bet een hakvrucht is, past zij uitnemend om de onkruidzaden, welke in het graan tot rijpheid zijn gekomen, te doen schieten en vervolgens te verdelgen. Ook hechten dc landbouwers, heel het Vlaamsche land door, machtig veel be lang aan die teelt. Volgende tabel duidt, volgens de op telling van het Ministerie van Landbou w, de uitgestrektheid aan welke per provin cie door die teelt bekleed werd in 1902 Autwerpen Brabant West-Vlaanderen Oo9t-Vlaanderen Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen 18,221 Hectaren ,9,345 27,352 52,487 3,573 320 7,007 36 53 Tezamen: 128,562 Hectaren voor het geheele land. Uit die cijfers blijkt, zooals wij hoogcr zegden, dat vooral de landbouwers d<r Vlaamsche provinciën, en onder deze die van Oost-Vlaanderen, aan die navrucht veel belang hechten. Volgens dezelfde statistiek, bedroeg de gemiddelde opbrengst slechts 19,798 kilos per hectare. Dit laatste cijfer vooral is zeer leerrijk en bewijst dat die plant op verre na niet geeft wat ze geven kan. Im mers, in vruchtbare gronden, waar men daarbij de nodige zorgen aan die teelt besteedt, zijn opbrengsten van 40 tot 5o,ooo kilos geene zeldzaamheid. In de eerste plaats is eene degelijke en overvloedige bemesting noodzakelijk. Ra pen vragen veel stikstof en fosfoorzuur en ook wel wat potasch. En daar de landbouwer niet over eene genoegzame hoeveelheid hoevemest be schikt, moet hij natuurlijk zijnen toe vlucht nemen tot de scheikundige mest stoffen. Als stikstofmest heeft men te kiezen tusschen sodanitraten en zwavelzuren ammoniak. Doch daar het nitraat heden daags aan zoon hoogen prijs staat, zou den wij den voorkeur geven aan zwavel zuren ammoniak; eenerzijds omdat de stikstof hierin bestkoopst is en anderzijds om aan de groote beursspekulanten te toonen dat de landbouwers ook hunne intresten begrijpen en ze alzoo min of meer te dwingen het nitraat aan matigen prijs te verkoopen. Onze proefnemingen hebben overigens bewezen dat de zwavelzure ammoniak even goede, zelfs regelmatiger uitslagen geeft dan het sodanitraat. 't Is overigens uitmuntend tegen het afeten bij het uit komen. 200 kilos zwavelzure ammoniak, 3oo kilos superfosfaat en roo kilos chloorpat- asch per hectare is eene doelmatige be mesting. Al deze meststoffen worden best bij het zooien ingeploegd. De Bond der Neringdoenden van den Dok en het omliggende 0 heeft de eer het publiek ter kennis te brengen dat er zoo als voorheen, met toestemming van het Gemeentebestuur, een Jaarlijksche Ajuin- markt zd plaats hebben in de volgende voorwaarden Op Zondag n September 1904, ten 9 uren 's morgens. Plechtige uitreiking der diplomas aan de bekroonde tentoonstel- Iers. De werking van de Juri zal om 7 1/2 ure beginnen. De onderstaande prijzen zijn te win- nen 1. Voor den schoonsten en best ge- kweekten Ajuin in Trossen. Eerste prijs eene premie van i5 fr. Tweede prijs eene premie van 10 fr. In deze klas zal de goede hoedanigheid in acht genomen worden. 2. Voor de grootste hoeveelheid Getros- ten Ajuin. Eerste prijs eene premie van i5 fr. Tweede prijs eene premie van 10 fr. 3. Voor de grootste en schoonste hoe veelheid Ongetrosten Ajuin. Eerste prijs eene premie van i5 fr. Tweede prijs eene premie van 10 fr. De mededingers moeten hunne ajuin in zakken vullen. Deze moeten ten minste 5o kilos wegen. 4. Voor de schoonste en grootse hoe veelheid op te leggen ajuin. Eerste prijs eene premie van i5 fr. Tweede prijs eene premie van to fr. 5. Voor de schoonste hoeveelheid Sjar- lotten, ten minste 100 kilogr. Eenige prijs eene premie van 5 f. 6. Onder de niet bekroonde tentoon- stellers zullen 3 prijzen verlot worden van 5 fr. ieder. Op Maandag 12 September Ajuin- markt. Bijzondere schikkingen Geen plaaisrecht zal geheven worden, en er zal ook gezorgd worden voor goede stalling. Een dtskundige en onpartijdige Jury zal oordeelen, en elkeen is gehouden zich aan deze beslissing te onderwerpen. Men behoeft zich op voorhand niet te laten inschrijven. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich lot den heer Vital Spriet, Dokplaats, 20. van Maandag 1 Oogst 1904. Afwezig MM. Meert, De Gheest, De Clippele, Bauwens, Moyersoen, De Wolf, Van der Schueren en Boterberg. M. de Secretaris geeft lezing van 't verslag over de vorige zitting, dat wordt goedgekeurd. I. Wijziging aan het art. 8 der verordening van inwendige orde en dienst in den Gemeenteraad. M. Geeroms, geeft verslag over de be raadslagingen der Sektiën aangaande dit punt en zegt verder dat, om ter zittingen de hoffelijkheid te doen heerschen, de Sektiën besloten hebben aan den Raad voor te stellen dat de liberale Raadsleden te samen langs de linkerzijde zullen mo gen zetelen. Immers zittingen zooals de voorgaanden passen niet aan een Raad die eene Stad van 3o,ooo zielen zooals Aalst vertegenwoordigt. M. de Burgemeester Met de toeko mende zitting zullen de liberalen raadsle den plaats nemen aan de linkerzijde. M. De Blieck Hadt gij ons van het begin af te samen laten zetelen dan wa ren al de voorgaande zittingen rustig af- geloopen. Zoo is het altijd de schuld der liberalen. Immers uw verslag maakt gij zoo schoon als ge maar wilt. Al de moeic- lijkheden zijn de schuld der catholieken. Wij willen hoffelijk zijn maar de Voor zitter moet het ook zijn ten onzen op zichte, of anders (Dus weer bedrei gingen.) M. de Burgemeester Het verslag van M. Geeroms is zeer nauwkeurig; derhalve 't is toch van u niet, MDe Blieck, dat ik lessen van hoffelijkheid zou te ontvangen hebben... Met nieuwe voorwaarden moet gij niet voor den dag komen, want ware het zoo dan blijft gij waar gij zit. M. de Blieck Er is geen kwestie van nieuwe voorwaarden te stellen, ook moet ons niets ten laste worden gelegd wat ons niet betreft. M. Leveau bekent dat het verslag van M. Geeroms zeer nauwkeurig is, maar de woorden van M. De Blieck dienen ook in acht genomen te worden. Mde Burgemeester Wij gaan voort Mijnheeren. M. Leveau. Alvorens voort te gaan zou ik willen spreken over een schrijven uitgaande van verschillende Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand, reeds sedert maanden aan het Stadsbestuur ge richt en waarvan de Raad nog geen ken nis heeft. M. de Burgemeester. Dit zal op tijd en stond gebeuren waarschijnlijk in Oc tober wanneer men over dergelijke zaken zal handelen. II. Rekening der Stad van het Bu reel van Weldadigheid en van de Burgerlijke Godshuizen over het jaar igo3. III. Gemeente rekenschap. Drij- maandelijksch nazicht der Stadskas, 2de kwartaal. Deze beide punten worden goedge keurd. IV. Gemeentebelastingen Onder zoek der reklamen. De reklamen van het fabriek Torley en der Manufacture de Rolles d'Alost, wor den gegrond bevonden en goedgekeurd. V. Gemeentegoederen Afstand van den grond gelegen aan de Stapelplaats tot inrichting van eene goederenstatie voor den Buurtspoorweg Aalst As- sche. M. de Burgemeester Aangezien dit stuk grond aan de Stad niet dienstig kan zijn, heeft het Bestuur zich tot de Maat schappij van Buurtspoorwegen gericht om haar dien grond aan te bieden. De Maatschappij aanvaardt dien grond voor 25oo fr. prijs vroeger door de Stad be taald. Aangenomen. VI. Kerkfabrieken. Begrootingen voor igo5. De begrooting der Kerk van O. L. V. Bijstand wordt naar de Sektie van finan- tiën gestuurd die der Sl Martinus en Sl Jozefs'kerken worden goedgekeurd. VII. Bureel van Weldadigheid. Aanvaarding van het legaat Raem- donck. Goedgekeurd. M. Verbestel, verklaart dat sommige vrouwen met 7 en 8 brooden het Bureel van Weldadigheid verlaten, terwijl an dere noodlijdenden met moeite aan één brood kunnen geraken, brood.dat nu zeer dikwijls van zeer slechte kwaliteit of be dorven is. M. Leveau. Inderdaad, heeft een van die brooden gezien en hij moet bekennen dat dit brood bedorven en verzuurd was hij zegt dat het dc schuld der bakkers niet is maar van den bediende van bet Bureel die te veel brood in eens bestelt. Dit zou met de groote hitte niet mogen gebeuren. M. Claus. Doet bemerken insgelijks op Schacrbeek zulke klachten ontvangen te hebben. M. de Burgemeester, daaromtrent heeft het Stadsbestuur nog geene recht- streeksche klachten ontvangen de zaak echter, zal in aanmerking genomen en onderzocht worden. VIII. Werkbeurs. M. Vernaeve. Geeft verslag over de werking der Werkbeurs in 1903. M. Leveau. De Werkbeurs is voor waar eene schoone inrichting, maar de werklieden zouden er zonder voorwaar den moeten ontvangen worden. Iedereen moet metster blijven van zijn doen en la ten vele werklieden worden daar niet aanvaard omdat zij aan hunne politieke denkwijze niet willen verzaken, M.de Béthune, bedankt M. Leveau voor de hulde die hij brengt aan die schoone instelling hij doet hem ook op merken dat er in de stedelijke Werkbeurs geen dwang beslaat. Doch sommige werk- lieden kunnen om eene of amleré reden, voor zek< r werk. niet aanbevolen wor den. Ik ben volkomen verzekerd dat er iets te verwijten is aan het Bestuur der stedelijke Werkbeurs. M. Leveau. 't Is eene schoone instel- ling indien alles er onpartijdig gebeurde M. de Bethune. Niemand moet daar van partijdigheid beschuldigd worden, want nog niemand bemoeide zich daar met poiitiek. Vele werklieden komen om een briefje, bieden zich bij een of twee patronen aan, hikken zij niet dan gaan zij op eigen ingeving voort, 't Ware veel beter dat ze, zoo bet hun wordt gezegd, terugkwamen indien zij trniet in slagen werk te vinden. M. Verbestel. Er is hem verzekerd maar hij weet niet of het waarheid is) dat vele werklieden die van het Stads bestuur eene reiskaart krijgen om elders te gaan werken, van af zij op den trein zitten van de kiezerslijsten voor Werk- en Nijverheidsraad worden geschrabt. Dit heeft hij bij zijne eigene verkie zing ondervonden. (Is dat ook waar heid M. de Bethune. Dit zijn fabels, want die lijsten worden maar alle 3 jaren her zien en ik mag u v* rzt keren dat dit werk in Aalst zeer nauwkeurig gedaan wordt. Derhalve hel is eene plicht voor de be dienden die werklieden te schrabben die in de stad z.lve hunnen stiel niet meer uitoefenen. M. Leveau. Verleden Zaterdag is een werkman naar het stadhuis om eene reis kaart gegaan 0111 naar Brussel te gaan wei ken, de eerste vraag van den bediende was Blijft gij te Brussei wonen Zoo ja dan motten wij u van den kiezerslijst schrabben. M de Bethune. Dit betreft de Werk beurs niet meer maar wel het Bevoikings- bureel ten andere het is eene plicht door den Staat aan de bedienden opgelegd zulks te vragen, dit om hier en elders geene moeilijkheden te hebben. Deden de bedienden het niet dan krijgen wij van rechts en links reklamen en worden zij van nalatigheid beschuldigd. IX. Werkloozenfonds. fvi. Geeroms brengt het verslag uit der verschillende Sektiën die zich met het stichten van een Werkenloozenfonds onle dig hebben gehouden en sprak op tref fende wijze ten voordeele der stichting van dit fonds. Die nieuwe stichting wordt aange nomen. Na de aanneming besprak men de ver schillende artikelen van het reglement die allen aanvaard zijn gewerden bij eenpa righeid. Het Aalstcrsche reglement heeft als grondslag dezen van het Gentsche Werk loozenfonds. Het Bestuur van dit Fonds zal bestaan uit zes leden,waarvan 3 van den Gemeen teraad en 3 buiten den Gemeenteraad, zullen benoemd worden. Al de politieke partijen zullen in dit Bestuur vertegenwoordigd zijn. Voegen wij er bij dat degenen die willen van de voordeelcn van het Werk loozenfonds genieten moeten spaarders zijn, 't is te ztggen. dat zij bij de eene of andere Maatschappij van Onderlingen Bijstand moeten aangesloten zijn of wel dragers zijn van een spaarboekje op de Post of van de stedelijk? Spaarkas. Die dus van de voordeelen van dit Fonds willen genieten laten zich zonder uitstel bij een onzer catholieke Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand aan sluiten. Het Werkloozenfonds treed in wer king met Januari igo5. BELGISCHE BEDEVAART NAAR O.-L.-V. VAN LOURDES EN NAAR HET Heilig Hart van Montmartre te Parijs van den 23 tot den 3i Augustus 1904 ingericht door de Catholieke Vereeni- ging onder de geestelijke leiding van de Eerweerde Heeren Buelens, pas toor van het Heilig Hart, en Vetsuy pens, pastoor der St-Remigiuskerk, Brussel. Prijzen der Reiskosten ie klas. 2* klas 3eklas Van Brussel 140 fr. 94 fr. 63 fr. Van Gent 148 fr. 96 fr. 64 fr. In deze prijzen zijn begrepen de vereischte bijvoegsels voor de bekoming der Belgische staatsmaterialen, waarvan de schoone rijtuigen met hunne door gaande gangen ons de gansche reis zullen verleend worden. Prijzen der Verblijfkosten 100 franken in eerste klas. 75 franken in tweede klas. 60 franken in derde klas. De deelnemers aan de bedevaart wen den zich, te Brussel, tot M. Alfred Fran cis, Noord laan, 45, of te Aalst, tot M. C. Van de Putte, uitgever van De Den- derbode. De lijst wordt gesloten den 10 Augusti. Appelterre-Eychem. Onze achtbare Volksverte genwoordiger, M. Baror. Leo de Bethune, komt ten gevolge zijner aanbeveling, van den heer Minister van Spoorwegen 't bericht te ontvangen dat, te rekenen van 1 October aanst., de trein vertrekkende uit Ninove om 10 u. 27 m. te Eychem zal stoppen. Erondftgoni. De prijzen der Tombola voor de Bewaar- en Meisjes scholen, zijn van nu af tentoongesteld in het Gemeentehuis. Ongetwijfeld zal deze merkweerdige tentoonstelling, een groot getal bezoekers uitlokken vooral met de aanstaande Kermis op 7 Augusti en vol gende dagen. De loten der tombola aan 25 centiemen per lot, zijn nog verkrijgbaar in hetzelve lokaal. Op Dijnsdag 9 Augusti 1904, 3en ker misdag, om 3 uren namiddag, zal er hier eene merkweerdige tentoonstelling van Geiten plaats hebben. Er zijn om 125 franks prijzen. De leden van den Geiten- bond alhier worden slechts toegelaten tot den kampstrijd. M. de Burgemeester stelt den Raad voor een verzoekschrift aan de Kamtr van Volksvertegenwoordigers te sturen, ten einde met eerstkomenden zittijd de wet over de Zondagrust te stemmen. M. De Blieck. Daar heeft de Raad niets in te zien. Geen enkelen Gerinenlt- raad heeft tot hiertoe daarvoor iets ge daan. M. De Hert. Laat ons het voorbeeld geven. M. De Blieck. Voorbeeld geven 1 Voorbeeld geven Allons, allons ze rus ten al genoeg, ook die wet kan voor alle stielen niet worden uitgevoerd. (M. De Blieck brouwt misschien 's Zondags ook? De wtrklieden behoeven geen rust. O liberale liefde voor den werkman.) M. Leveau. Maar, vriend Jef's Zon dags moet er gerust worden z'en hebben maar dien dag. M. de Burgemeester. Er is geen kwestie van eenen anderen rustdag dan den Zondag te nemen, maar wel dien dag als volkomen rustdag aan het werk volk te verzekeren. M. de Bethune. Met den eerstkomen den zittijd zal ik erop aandringen dat de wet betrekkelijk de Zondagrust spoedig gestemd worde. De zitting eindigt om half 7 uren. Van 's middags lot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 7 Oogst 1904, M. Van Caelenbergh, Lcopold- straat. Aan de liefhebbers van Geïllustreerde briefkaarten! Tegen vooruitbetaling van 3.25 fr. krijgt iedere verzamelaar van aanzichtbriefkaar ten op zijn adres gestuurd en met het post merk uit de stad van den oorsprong, 12 prachtige geïllustreerde postkaarten van Constantinopel. deze postkaarten in prachtige kleurendruk uitgevoerd liggen ten inzage ten bureele van dit blad. Stuurt dus 1 en postwissel van 3,25 fr. aan Joris Vande Putte, Korte Zoutstraat te Aalst om die kaarten binnen de 10 dagen franco op uw adres uil Constantinopel te ontvan gen Wreede daden op de dieren, welke de wet straft.Geweldige en herhaalde sla gen.Willekeurig toegebrachte wonden. Het gebruik van dieren, welke wonden hebben, die aan het harnas raken van dieren, welke zichtbaar mank gaan van dieren, welke door ziekte uitgeput zijn en niet trekken kunnen. Overlading en over werk. Het berooven van voedsel, lucht, licht, voldoende beweging. Bru tale pogingen om de dieren, gevallen on der den last of door toeval, te doen op staan zonder ze uit te spannen of hun den last te ontnemen. Het hulpeloos verla ten, zonder noodzakelijkheid, van dieren op den openbaren weg. Alle daad, welke de dieren doet lijden, ze foltert of voor doel heeft van hen meer te verkrij gen dan hunne macht geven kan. Het opeenstapelen van vee (kalveren en scha pen vooral), van gevogelte of van alle andere dieren, tot 's menschen voedsel bestemd, hetzij in de slachthuizen, in de hallen of op markten. Alle spel, dat dood of verminking van dieren kan te weegbrengen. Ba rbaarsche slachterijen weike den doodstrijd der dieren verlen gen. In een woord (volgens de bepa ling van het Verbrekingshof) Alle mis hand lingen, die voortspruiten uit recht- streeksche daden van geweld of woestheid of uit alle andere willekeurige handelwijze van de schuldigen, als deze daden voor gevolg hebben de dieren te doen lijden, zonder dat de noodzakelijkheid zulks wettigt, i) Vonnissen van 22 Augusti 1857 en i3 Augvsti 1858. Nota. - Als het overlading geldt, of gebruik van hinkende paarden, of ge bruik van paarden welke wonden hebben, die aan het harnas raken, maken de tri bunalen van Gent en Verviers den eige naar verantwoordelijk, en niet den gelei der, die hier maar een passief werktuig in de handen zijns meesters is. Het ware te wenschen, dat zulke rechtregeling overal in ons land aangenomen wierde. Uittreksels vsn het strafwetboek: Zullen gestraft worden met eene boete van 25 frank en met hoogsten 7 dagen gevang Al wie de dieren mishandelt. Hij, die ooggetuige is van zulke mis handelingen, kan proces-verbaal doen op maken door de bedienden der overheid. In geval van afwezigheid der politie, moet hij een of twee getuigen nemen en de aanklacht schriftelijk of persoonlijk overmaken aan den politiecommissaris van de wijk. Doet het geval zich buiten de stad voor, zoo moet men den Burge meester verwittigen of den Vrederechter, of den Brigadier der gendarmerie. Hij kan ook de aanklacht naar den Prokureur des konings zenden. In dit laatste geval, moet de brief niet gefrankeerd zijn. Duimke. Een confrater vertelt de volgende geschiedenis, die historiek zou wezen In 1878, op het congres van Berlijn, toen de gansche Europeesche diplomatie vergaderd was in de Duitsche hoofdstad, zag men zekeren avond in het salon, waar Bismarck receptie hield, een klein man neke binnentreden, vol leven, de oogen glinsterend van slimheid 'l was de Ja- pansche gezant. De IJzeren Kanselier, zijne ruwe hand, die immer al scheen te willen verpletteren wat zij aanraakte, op de schouder van den kleinen man leggend, duwde htm vooruit en stelde hem voor aan lord Beaconsfield en lord Salisbury, die in een hoek ston den te praten. Excellencies, zegde hij, ik stel 11 Duimke voor, door andere Duimkes ge zonden... Maar hij zal niet motten wach ten, tot de reus in slaap valt, om botten van zeven mijlen aan te trekken en hij zal groeien, dat verzeker ik u. Waarlijk, Duimke is gegroeid, zoozeer dat in zijn strijd met den Reus, deze laat ste wel Duimke schijnt te wezrn. UI. Anseele en M. Daens te Blunkonbei'^hc. Onder de badgasten, die men op dezen oogen- blik op het strand en aan de schoone (i hotels van Blankenberghe tegenkomt, bemerkt men M. Anseele, den gekenden opleider der Gentsche socialisten. MAnseele is voorzeker zoo vrij als een ander van de zeelucht te gaan inademen en te leven gelijk de groote rijke menheers. Dat zijn zijne zaken en de onze niet. Maar als een ander hetzelfde doet, valt M Anseele in zijne gazette op hen uit. 't Is dan van die a rijke kapitalisten alhier, die a bloedzuigers aldaar. Waarom mag M. Anseele doen wat hij aan anderen verwijt 't Is dat wat wij geern zouden weten. Een ander badgast die niet min effekt maakt op het strand, is M. Daens in priesterkleêren, die ook geene gelegenheid laat voorbijgaan om tegen kapitalisten en vasthoudisten uit te vallen. Zondag verleden acht dagen, rond 8 's avonds, tusschen honderden wandelaars op het strand te Blankenberghe, liep er eenen enkelen priester, M. Dacns. De vent had genoegen in al wat hij hoorde en zag, net gelijk een wereldlijk mensch. 't Was de eenige priester die aan die ure op het strand te zien was. Dat was zijn recht. Maar, terwijl de priesters die ge hoorzamen aan Paus en Bisschop aan 't bidden waren, of ievers eene patronagie, eene avondvergadering bestierden, die priesters welke M. Daens uitgeeft voor verslaafden en verkochten aan de rijken, die zelfde M. Daens genoot de wereldsche wellusten tot... verbetering van 's werk- mans lot. (Gazette van Kortrijk). Uitzinnig. Het radikaal blad le Matin, van Parijs, officieus orgaan van de Combeskliek, haalt de volgende regels aan uit den Journal Officiel, het Staatsblad van Frankrijk De minister van oorlog verleent eene zilveren medalie aan Mtj. de la Vilette, Zuster van den H. Vincentius A Paulo, in het hospitaal van Pau eene bronzen medalie aan Mtj. Cailhof, verpleegster in het hospicie van Tulle. Daarop laat het blad een uitbundig lofartikel volgen, waarin het hulde brengt aan de zelfopoffering van de twee Zusters, waarvan de eerste op sterven ligt, tenge volge eener ziekte betrapt aan het bed van eenen zieke die genezen is. Zou men niet zeggen dat de Fransche Combisten hunne zinnen verloren heb ben. Aan de zeldzame kloosterzusters welke nog in Frankrijk zijn, bewijzen zij eer om hare zelfopoffering en toewijding aan de ongelukkigen, terwijl zij bezig zijn met tocbereiselen te maken om de laatste Zusters, als gemeene misdadigsters over de grenzen te drijven. Quos vult perdere Jupiter dementat I Frankrijk en België. Frankrijk is een land van algemeen stemrecht, Bel gië een land van meervoudig stemrecht. En nochtans, in België heeft de oude werkman een pensioen, in Frankrijk niet. In Belgie bestaan er talrijke sociale wet ten ten vooideele van het volk, in Frank rijk weinig. In Frankrijk is het al belast, de solferstekjes, de petrool, de koffie, de kaas, het brood, de sigaren, de tabak vooral. In Belgie zijn al deze zaken wei nig of niet belast en Je lasten die er bestonden op koffie en suiker, bij voor beeld, zijn hier merkelijk verlaagd. Alzoo is de socialistische grootsprekerij van 't zuiver algemeen stemrecht, anders niets dan oogenverblinding en bedrog, en zulks dient gezegd en herzegd. Wel gedaan. Zaterdag cn Zondag, was eene batterij, komende uit het kamp van Beverloo, te Westerloo bij de burgers ingekwartierd. Zondag morgen, omtrent 6 ure, waren verscheidene soldaten met hunne paarden in de rivier de Nethe, om de dieren te laten drinken en te baden. Zooals altijd bij zulke voorvallen, werd er lawaai ge maakt en gelachen. Op zeker oogenblik kwam de berechting voorbij. Op de brug, genaamd Marlybrug, stonden een onder officier en een brigadier, die met de solda ten waren medegekomen. Bij het naderen van het Allerheiligste riep de onderofficier zijne mannen toe het werk te staken. De onderofficier en brigadier, op de brug, plaatsten zich in militaire houding en brachten den Koning der koningen den militairen groet. Al de daar aanwezige manschappen volgden hun voorbeeld, zelfs zij die op den rug van hun paar'd gezeten, te midden der rivier stonden. Deze houding de stipste uitvoering der plicht heeft op de bevolking den diepsten indruk verwekt. Lof van vreemden.Het Hollandsch dagblad Het Vaderland, spreekt met den meesten lof van de Belgische afdeeling in de wereldtentoonstelling vanSaint-Louis, in Amerika. In zijn artikel komen uitdrukkingen voor als de volgende Hoed af voor onze Zuiderburen Het gebouw dat zij hebben opgericht. is niet slechts met bijzonderen smaak versierd en onderscheidt zich niet enkel in bouwkundig opzicht, het is ook I eenig in zijnen aard... 11 Maar wat allen lof te boven gaat, wat onzen naburen aller hulde afdwingt, dat is het bewonderensweerdig geheel der Belgische afdeeling. Het stelt den mer it kelijken vooruitgang in 't licht, welken dit land op ieder gebied heeft gemaakt II in de kunsten, in de nijverheid, in het onderwijs, enz. >1 En terwijl onbevooroordeelde naburen aldus gc'.uigcnis afleggen van Belgie's vooruitgang en welvaart, vindt men is ons land dweepzuchtige politiekers, die hiinr.eii partijwrok zooverre drijven, dat zij uit lage afgunst hun tigen vaderland minachten, belasteren, n het voorstellen als komende u aan den staart der natiën. Schande over die moedwillige vergui- ze rs van hun eigen volk f Voorzorgen tijdens een onweder. Wat moet men doen om bij een onweder niet getroffen te worden Dit is zeker eene vraag, waarvan het antwoord bij velen welkom zal zijn, vooral nu wij weer in het seizoen leven, waarin de meeste on- weders losbarsten. Vooreerst is het nutteloos de ramen en deuren te sluiten dit kan alleen goed zijn om de slagregens buiten te houden, doch gevaar levert het openstaan der ra men volstrekt niet op. Meer gevaar brengt een rookend vuur aan wanneer een dikke kolom rook zich boven den schoorsteen verheft dan is het mogelijk, dat deze den bliksem naar binnen leidt, en daarom doet men verstandig bij zeer hevig onweder het vuur uit te dooven geeft het niet veel rook af, dan is die voorzorg onnoo- dig. Men vermijde verder eene al te groote vereeniging van menschen in een vertrek, omdat door de uitwasemingen van veel personen de lucht meer geleidend wordt gemaakt, zoodat de bliksem bij voorko mend inslaan gemakkelijker van het eene voorwerp op het andere en dus ook op personen kan overspringen, terwijl het gevaar nog vermeerdert, 'als de kamer daarenboven met rook gevuld is. De on veiligste plaats in een vertrek is in de na bijheid van den schoorsteen. Daar deze gewoonlijk 't hoogste punt van het huis uitmaakt en daarbij soms voorzien is van eenen windwijzer, die 't gevaar voor in slaan nog vergroot, zal deze gewoonlijk eerst getroffen worden de bliksem daalt dan langs de ijzeren roede naar bene den en slaat in het vertrek over op de voorwerpen welke hij het eerst ontmoet indien het goede geleiders zijn, en hier onder komen, ongelukkiglijk genoeg, ook onze lichamen. Het liefst treft hij metalen voorwerpen en daarom wachtte men zich bij ijzeren of koperen gereedschap te gaan stilstaan, die zich m het vertrek bevinden daar door zou het kunnen gebeuren dat hij bij den overslag naar de voorwerpen door ons heenging wat allicht den dood of verlamming ten gevolge zou hebben dit gevaar bestaat evmwel niet als wij door metalen voorwerpen geheel omringd zijn zoo zou men zich bijvoorbeeld kunnen beveiligen door zich geheel in een meta len wapenrusting te steken omdat dit een betere geleiding aanbiedt dan ons lichaam, zou de bliksem daarover zijn weg vervolgen zonder ons te deren. Eveneens is het niet gevaarlijk in een ijzeren ledikant, omdat de bliksem ook daarlangs zou geleiden zonder den slaper te raken. Bange menschen kruipen dik wijls van angst in de kleerkas, en zij hebben het nog zoo heel slecht niet voor; zij zijn daar beter beveiligd dan in den in den -kelder, waar anderen soms heen- vluchten. In alle geval is het zeer gevaarlijk onder boomen eene schuilplaats te zoeken want menige onvoorzichtige werd er dcor den bliksem getroffen en gedood. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een kuiper, halve gast. Vragen werk 1 Magazijnier. Een goede galochenmaker, voorzien van alle benoodigheden, vraagt een per soon om voor hem den stiel te beginnen. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. Kaatsspel op 't Esplanadeplein. Op Zondag n Oogst spelen de partijen: Edinghen, Pletinckx. Hofstade, Ver- eecken. Laeken, Walgraef. Aalst, Caliebaut. AELST. o Creemboter. Markt van Zaterdag 6 Oogst 1904. 210 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 278 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2220 kilogr. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 7 Au gusti 1904, om 11 */2 ure, op het kiosk ter Groote Markt, door de Fanfaar der Pupillenschool van 't leger, onder de lei ding van M. Vanderlinden. 1. Marche des régimentaires Vanderlinden. 2. La Speranza fantaisie Boscolli. 3. Osuli polka pour bugle Vanderlinden 4. Le chansonnier pot-pourri id. 5. Les éroiles d'or galop Strwtbbog-

De Denderbode | 1904 | | pagina 2