londerdag II Augusti I1K)4 3 centiemen per nummer. 56ste Jaar Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. e onderwijskwestie HET GEHEIM Kiesreclamatiën. ■J- LANDBOUW. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tüing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aaidenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving :digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Bgen zün ten taste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, io AUGUSTI 1904. M. Arthur Verhaegen, catholiek afge- «erdigde van het Arrondissement van Gmt-Eecloo, heeft vóór eenige dagen, in sa artikel, aan La Métropole, van Ant- repen, gezonden, de kwestie van het roiksonderwijs, zooals zij zich tegen- roordig voordoet, uiteengezet en in haar raar daglicht gesteld. Wij vatten zoo bondig mogelijk, in cgen bewoordingen, zijne redeneering ïen 1 Volgens de liberalen mag de onzij- age school alleen met de openbare gelden raderhouden worden. De godsdienstige ichool ondersteunen, dat heeten zij eene cpalming. 1 En zij, die zulke monsterachtigheid rooruitzetten, beweren vrienden en voor sanders der vrijheid te zijn. Bewijzen wij kt tegendeel 1 Welk verschil bestaat er tusschen de onzijdige en de godsdienstige school Hoofdzakelijk deesdat in eerstgenoemde de zedelijke opvoeding heelemaal onaf hankelijk is van den Godsdienst men spreekt er noch van God, noch van de plichten, die de mensch jegens God te Ttrvullen heeft. In de godsdienstige school sdezedelijke opleidinggansch gesteund cp den godsdienst. Men spreekt er dik- rijls van God en van onze plichten jegens God. 1 Beide soorten van scholen tellen aan hangers in ons land*: de godsdienstige school echter telt er ver uit de meeste; dat zal niemand ontkennen. 1 Welnu, is het waar of niet dat, krach- !tns de vrijheid van geweten, de vrijheid ran denkwijze, de vrijheid van godsdienst, de aanhangers van't godsdienstig onder wijs het recht moeten bezitten hunne kin deren zulk onderwijs te verstrekken, zoo- de aanhangers van 't onzijdig onder- *it dit laatste aan hunne kinderen sten kunnen verzekeren Daar de opvoeding hunner kinderen rde ouders tevens het heiligste der en de zwaarste der plichten uit moet hunne vrijheid op dit gebied omen gewaarborgd zijn de school, r zij hunne kinderen heenzenden, moet ui volle vertrouwen bezitten. Kunnen uj dit niet, dan worden zij verongelijkt, rerdrukt. Waar is dan de vrijheid 't En is niet genoeg, om te bewijzen dat die ffijheid bestaat, te zeggen Niemand belet aan de ouders, die een godsdien- o 20* Vervolg. Er is niets verder, maar het is ge- Ik zeg u die moord is niet door vrouw, maar door een man ge- -gd Indien er plotseling een bom in het bu reel van den kommissaris gevallen en uit- eengesprongen ware, hadden de twee toe hoorders Power met geen grooter schrik tn verwarring kunnen aanstaren. M. Grand beloofde dat zijn ondergeschikte het verstand had verloten, terwijl de de tective zijne verbazing slechts door een lang gerekt gefluit lucht gaf. Groote genade riep de commissa ris uit, zoodra hij weer spreken kon, hoe komt gij daar op Zijt gij totaal vergeten, dat juffrouw Gregory de vrouw met haar eigen oogen gezien heeft Met uw verlof, antwoordde Power bedaard. Juffrouw Gregory heeft vrcu- wenkleêren gezien, maar geen vrouw, zij heeft zelfs hare stem niet gehoord. Ik heb geen bewijzen, maar luister even, hoe ik op het denkbeeld gekomen ben. Laat ons beginnen met de misdaad zelf. Wat stig onderwijs willen, dit in te richten met hunne centen te betalen. Im mers, hoevele catholieke ouders bezitten de middelen niet om dit onderwijs te be talen En zij, die ze bezitten, zullen dus verplicht zijn tweemaal te betalen ééns voor de onzijdige scholen, die met de gelden van den Staat onderhouden wor den, en ééns voor hunne godsdienstige scholen. Waar blijft dan de vrijheid, de gelijkheid voor de wet En wat zal er van die vrijheid en die gelijkheid geworden, wanneer de geuzen, zooals zij van ?in zijn, van alle openbare ambten zullen uit sluiten, diegenen, welke niet in de Staats- dat is onzijdige scholen zijn opgeleid Voor de liberalen bestaat dus de vrijheid van onderwijs hierin, dat de jeugd door allerlei middelen, en vooral door 't vooruitzicht op 't bekomen van openbare ambten, naar de onzijdige scho len gelokt wordt dat de geloovigen, die arm zijn, van 't godsdienstig onderwijs beroofd worden dat zij, die welstellend zijn, tweemaal betalen, eens voor de onzij dige school, die zij verafschuwen, en eens voor de godsdienstige school, die hun vertrouwen bezit. En wij, catholieken, die vragen dat Staat, Provincie en Stad alle Belgische huisvaders in staat zouden stellen, aan hunne kinderen liet onderwijs te bezor gen, dat zij verkiezen, wij worden door diezelfde liberalen voor vrijheidroovers, •oor dweepzuchtigen gescholden. Is dat niet het record de schaamteloosheid Wij erkennen, dat de Staat, om wille der ondersteuning, die de Openbare be sturen aan de scholen verleenen, een recht van toezicht moet bezitten op die scholen. Dit toezicht zal voor doel hebben vast te stellen, of er een voldoende onderwijs gegeven wordt in de ondersteunde scho en of er de natuurlijke zedeleer niet ge krenkt is en de vaderlandsche instellingen niet aangerand worden. Dat is alles. Maar of het onderwijs er een gods dienstig, een onzijdig of een goddeloos karakter heeft, daar zal de Staat niets in te zien hebben wanneer cene school het vereischte aantal leerlingen telt, is het ook bewezen dat zij het vertrouwen der ouders bezit. En dit is voldoende om on dersteund te worden. Is dit onderwijsstelsel niet het stelsel der ware vrijheid Wij willen hier een staaltje verhalen n het zonderling begrip, dat de Fran- sche regeering zich vormt over het eigen domsrecht Wanneer de eerw. paters Jesuiten te Marseille bevel kregen hun klooster te verlaten, besloten pater Rouvier en broe der Daicci, eenige kerkelijke voorwerpen, ciboren, kelken, enz. welke de paters Jesuiten gekocht en met hunne eigen cen ten betaald hadden en bijgevolg volkomen hun eigendom waren, in verzekerde be waring te brengen. Zij droegen die gewijde vaten bij Dr Gauch en mevrouwen Correa en Peteste, die gezegde voorwerpen in bewaring ont vingen. Het gerecht vernam het gebeurde en eene vervolging werd ingespannen tegen den pater, den broeder, een dokter en mevrouwen Corea en Peteste. Vrijdag heeft de rechtbank uitspraak gedaan en het volgende ongehoord vonnis uitgesproken. Pater Rouvier werd veroordeeld tot 3 maanden gevang en broeder Daicci tot éen maand gevang, beiden uit hoofde van gepleegden diefstal Dr Gauch tot 5oo fr. boet en mevrou wen Corea en Peteste elk tot 100 fr. uit hoofde van verheeling Ziedaar hoe zekere rechters de wet in Frankrijk toepassen. Van gerechtsdienaars die zulke begrip pen hebben over recht, rechtvaardigheid en eigendom, mag men zich aan alles verwachten En dat is de vrijheid, welke onze libe ralen wenschen voor de Belgen. Alle jaren dienen de liberale kiesdrij- vers honderde en honderde meestal onge gronde kiesreclamatiën in tegen het stemrecht van catholieke kiezers. Die reclamatie werd aan den belanghebbende beteekend per aanbevolen brief door eenen deurwaarder. Iedere reclamatie kost Origineel fr. 0,75 Kopij fr. 0,60 Kopij voor bet rekwest fr. 0,40 Kost aanbeveling fr. o,35 fr. 2,10 De uitgaven van den deurwaarder daarmede belast beloopen tot fr. o.35, zijne eereloonen bedragen fr. 1,75. Maar het is eigenlijk de deurwaarder niet die deze fr. 1,75 inpalmt, zeer dikwijls ge beurt het dat de kiesdravers met hunnen deurwaarder deelen. Deze onkosten zijn ten laste van den kiezer, welke men aan- geklagen heeft, indien de klacht gegrond is. Maar indien de klacht der liberale kiesdravers volstrekt ongegrond is, dan is het de kiesdraver niet die de gebroken potjes betaalt de Staat moet alles be talen. vinden wij Wij vinden een jonge vrouw met afgesneden, neen tweemaal afge sneden hals, beide wonden zoo vast, zoo zeker toegebracht, alsof een chirurgijn het bij manier van operatie had gedaan. Kan iemand zich zulke vaste vrouwen hand voorstellen Ik niet. En verder, zou eene vrouw moed en bedaardheid genoeg bezitten om, na zulk een moord te hebben gepleegd, hare handen te was- schen, het lijk op het bed te leggen, de koffers te onderzoeken, tot zij gevonden heeft wat zij zocht, daarop zich nog eens bedenken en dat herkenningsteeken on der den arm van haar slachtoffer netjes en voorzichtig wegsnijden en eindelijk de kamer zoo kalm verlaten langs een weg, die zeer ver van gemakkelijk is Nog eens, kan eene vrouw zoo iets doen Hm, antwoordde Brusel op den vragenden blik waarmeê Pover hem aan staarde. Daar kan ik nu zoo| dadelijk geen neen op zeggen Het spijt mij voor het teere geslacht, dat ik het zeggen moet, maar ik heb in mijn leven vrouwen ge noeg gezien, die er wel toe in staat wa ren. Dat kan zijn, hernam Power, zon der zich uit het \eld te laten slaan, maar dan was het misschien een ander geval. En bovendien het is nog niet alles. Ik ga verder en vraag Wie heeft die vrouw gezien Niemand. Juffrouw Gregory zelf weet niet anders, dan dat zij slank en donker was. Zij was van top tot teen in Dus de kiesdraver kan er nooit bij ver liezen elke reclamatie hoe ongegrond zij ockmoge wezen, brengt aan den deur waarder en kiesdraver te samen fr. 1,75 op. 't Is eene manier gelijk een andere van riemen te snijden uit iemand anders leer. Hij heeft er dus belang bij zoovele klachten gegrond of te niet in te dienen 't is al profijt voor zijnen zak. En zoo komt het dat zekere personen daar een stielke van maken en dat er zelfs gevon den worden die jaarlijks meer dan 2000 frankskes opstrijken. Iedereen zal bekennen dat zulk stelsel aanleiding geeft tot talrijke misbruiken dat het toelaat van zonder recht noch reden centen uit den zak der kiezers te kloppen. Er moet daar dus een middel in ge schaft worden. Dat het Hof van Beroep eens voor goed het princiep aanneme van de aan klagers tot de kosten te veroordeelen iedere maal dat de klacht ongegrond is en kon vermeden worden door het nazien der documenten aan de gemeentebesturen opgelegd. Zoo Zou de kiuchtspeelderij der liberale kiesdravers die met stortekarren onge gronde reclamatiën indienen een einde nemen, zoo ook zouden de burgers niet meer getergd worden door domme aan klachten. (Land van Oudenaarde.) De Lar.dhuur of de Pachten. Niemand zal het betwisten, dat het heden geene van de slechtste boerenjaren zijn dat al de vooruitstrevende landbouwers goed hun brood winnen en stillekens vooruitkomen. Men zou nochtans zeggen dat het velen moeilijk valt eenen goeden tijd te verdragen, want er begint weer jacht op land gemaakt te gaan worden. 0 Meer en meer land schijnt bij ver schillende de leus te worden, waarvan slecht bewerken en bemesten het gevolg is, daar men gewoonlijk de middelen niet heeft om dagloonen te betalen of mest stoffen aan te koopen. Twee hectaren slecht bewerkt en bemest brengen noch tans veel minder op dan eene, die men wel verzorgt. Zoo men in Juli door onze korenvelden wandelt, kan men gemakke lijk bestatigen, hoe verschillend de oogst zich bij elk stuk land voordoet. Hier hoort men zeggen Die aren zullen schieten, die halmen zullen schooren. Ginder schijnen de halmen te roepen Bezitten wij geene graankorrels genoeg, het is aan onzen meester te wijten.Verder vindt men de middelmatige velden, waar het graan een langen regenmantel geborggen en droeg daarover nog een sjaaltje of een doek en een dichten sluier om en voor haar gezicht, allemaal blijken dat zij er zorgvuldig voor waakte, niet gezien te worden. Zij klimt den trap op en zegt nog geen enkel woord. Dat bewijst alleen hoe door en door geslepen zij was, viel de commissaris hem in de rede. Zij kwam met hel plan een moord te begaan, en het is dus niet te verwonderen, dat zij zoo weinig van haar gezicht liet zien als maar mogelijk was. Ik begrijp niet, Power, hoe die gedachte u in het hoofd is gekomen Mij zult gij zoo gauw niet overtuigen, dat is zeker. Laat hem toch zeggen, wat hij te zeggen heeft, commissaris, hernam Bru sel ongeduldig. Ik ben er van overtuigd, dat wij nog niet alles gehoord hebben. Dat is het juist antwoordde Power ernstig, en ik geloof, dat de commissaris niet langer zoo ongeloovig en spottend zal glimlachen, als hij alles gehoord heeft. De uitdrukking op het gelaat van M. Grand had den jongen inspecteur name lijk al lang gehinderd en hij nam zich voor, zijnen chef plotseling van den ernst zijner onderzoekingen te overtuigen. Herinnert gij u, vervolgde hij. den commissaris scherp in het oog houdende, dat ik u een stukje papier heb laten, het welk ik in den schrijflessenaar van de vermoorde Madeleine Faure gevonden heb Ja zekerantwoordde M. Grand, min of meer van zijn stuk gebracht. Ik heb het nog in mijn portefeuille. Welnu, ik heb het toen voor u ver taald, niet waar Maar wat ik u niet gezegd heb, omdat ik het op dit oogen- blik niet noodig vond, is, dat ik het hand schrift onmiddellijk herkende. Ik wist, wie het geschreven had 1 Wat duivel zegt gij nu riep de commissaris verschrikt uit, haastig het bewuste stukske papier uit zijn porte feuille te voorschijn halende. De man, die deze woorden geschre ven heeft, ging Power voort, Brusel na derbij wenkende, om het fragment van den brief te beschouwen, heb ik jaren geleden gekend, lang voor ik policiagent werd. Die man kende Madeleine Faure, die man was hier in Sandbank in den nacht van de moord, wat meer zegt die man is nog hier... en zoo waar als ik hier voor u sta hij is het geweest, die als vrouw verkleed, zijn ongelukkig slacht offer in de Rob-Roy-Villa opgezocht en vermoord heeft XII. Als door een veer bewogen, richtten de commissaris en de detective zich bij het hooren dezer woorden overeind. Wat heb ik gezegd, riep Tom Brusel triomfantelijk uit, zoodra hij zich van den eersten schok had hersteld. Wat heb ik zich redelijk wel vertoont, maar toch geene winst belooft. Deden vele landbouwers niet beter zich te vergenoegen met de helft van hun land en dit wel te bewerken en te bemesten door gf-paste hulpvetten. Het fosfoorzuur dient overal aangewend te worden, want onze grond is er tamelijk arm aan. De stikstofmesten, doelmatig toegepast vol gens de teelt en de rijkheid van den grond in potasch en fosfoorzuur, leveren veel profijt op. De potaschzouten zijn op bee- ten en andere wortel- en knolplanten zeer winstgevend. Op weiden en klaver velden bewijzen zij den landman veel voordeel, doch op vele gronden, arm in dit voedend bestanddeel is hun gebruik bij de graangewassen ook zeer aan te be velen. Op eenige teelten hebben wij door eene bij bemesting berekend aan 100 fr. de volgende winsten bekomen. Sodanitraat alleen gebruikt geeft 5o fr. winst. Sodanitraat en fosfoorzuur geven 60 fr. winst. Sodanitraat, fosfoorzuur en potasch geven 100 fr. winst. De bijvoeging van potasch doet de planten ook meer de andere voedstoffen benuttigen en verhoogt alzoo veel meer de opbrengst dan men het vermoeden zou. Tracht dus te zorgen dat uwe akkers zooveel mogelijk opbrengen eer gij land bij neemt. Hierdoor zullen de pachten niet opslaan. Gij spaart pachten, wer ken en lasten en bekomt toch dezelfde opbrengst, maar met meer proflft. Fr. Brems. De duiven. Het baart in de duivenmelkerswereld nog al de verwon dering dat het meest altijd duiven van den buiten zijn, welke op groote vluchten de eerste prijzen behalen. Dat springt voornamelijk in het oog, als de duiven op eenen dag niet kunnen thuis komen. Een gekend duivenliefhebber verklaar de daarover het volgende De duiven van den buiten zijn ge wend des zomers hun voedsel op het land te gaan zoeken en te drinken uit de grachten. Duiven uit de stad zullen nooit op de boomen gaan rusten, doch nemen plaats in eene dakgoot, of trekken bij andere dieren binnen. a Duiven van den buiten, alhoewel er velen zijn die insgelijks nooit op boomen gaan zitten, durven toch des avonds erop gaan rusten. 's Morgens, bij het krieken van den dag, zetten zij hunnen weg voort. Dat schijnt nog al aannemelijk. gezegd, commissaris Ik las het op zijn gezicht, dat hij meer wist dan hij den gezworenen vertellen wou 1 Dat wordt een schoone historie De detective herhaalde de leste woor den zoo dikwijls en zijne opwinding was blijkbaar zoo groot, dat Power begon te vreezen al te voorbarig te zijn geweest. Vergeet toch in 's hemelsnaam niet, haastte hij er zich bij te voegen, dat ik voor dat alles niet de minste bewijzen heb. Ik herkende het handschrift op dit stukske papier, dat de commissaris daar in handen heeft, als dat van eên man, dien ik in vroeger jaren gekend heb en tot mijn groote ontzetting mag ik wel zeggen ontdekte ik gisterenmiddag, dat die man zich sedert eenigen tijd in Sandbank ophoudt. Ziedaar alles, maar ik laat het aan u beiden over, er eene andere gevolgtrekking uit af te leiden als die welke ik gemaakt heb I Hoe heet hij vroegen de commis saris en de detective als uit een mond. Zijn naam is Sint-Albaantwoordde Robert Power. Sint-Alba riep Brusel uit, Alle heiligen uit den almanak, dat wordt wat schoons. Lieve vriend, weet gij wel, dat die Sint-Alba want het moet dezelfde zijn een van de rijkste groote kerels is onder de Londensche financiers Zijn handteekening is zoo goed als de Bank die man staat voor geen tonnen op I Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1