Tegen de Tering. Van tak op tak. Zondagrust. Groote Bedevaart AELST. Allerhande nieuws. vrouwen den arbeid op zekere plaatsen verbieden. Die weiten bestaan in Frankrijk ook. Evenals bij ons, wordt de arbeid van vrouwen en kinderen geregeld. Men is er zei ft verder gegaan, en wat in België in geenen deele bestaat, is in Frankrijk ingevoerd door de teel van 30 Maart 1900. Wij zullen aan den schrijver van be twiste vergelijking vragen welke wet telijke bepaling in België den arbeids duur van volicassenen beperkt Een bevestigend antwoord is voor ons onmogelijk voor Frankrijk niet. De arbeidsduur is er bepaald door de wet zoo even genoemd hij was eerst 11 uren, daarna 10 1/2 en eindelijk 10 uren. Het is dus onjuist te beweren dat er in Frankrijk gecne wetten bestaan die het a[jagen der werklieden verbieden. De schrijver bemerkt ten tweede dat de werklieden in België een pensioen genieten in Frankrijk, niet. Dat is waar maar men mag niet vergeten dat de toelage van 65 fr. slechts een beperkt getal jaren wordt toegestaan. Toch valt het niet te loochenen dat in zake van pensioenwet wij Frankrijk zijn vooruit. 2° in België, vervolgt de schrijver, zal men welhaast eene wet op de Zon- dagrust stemmen; er is geene kwestie van in Frankryk. Voor België is het waarvoor Frank rijk is het misschien een weinig te onbe paald. Er bestaat daar ook eene beweging voordeZondagrustdoch de Fransche godhaters zullen zonder twijfel de weke- lijksche rustdag verkiezen, en alzoo de deugdelijkheid dier hervorming ver zwakken, wellicht wegmoffelen. Het nazicht wordt onmogelijk bedrog ge makkelijk om plegen als de patroon van kwftwil is. Is de rustdag de zondag niet, dan is het doelwit maar half bekomen, het familieleven toch een dag mogelijk te maken des zondags alleen zijn de kin deren te huis, is de vrouw niet afwezig. Wij zouden liefst die vergelijkingen niet zien maken welke niet streng juist zijn of die tot beknibbelingen kunnen aanleiding geven. Het sociaal werk van onze cathoiiek Regeering is schoon ge noeg opdat wij voor anderen nauwkeu rig mogen zijn als wij vergelijken. Onze sociale wetgeving kan met eer alle vergelijking onderstaan; wij behoe ven in geenen deele wat elders bestaat in een valsch daglicht te stellen, of te kleineeren. Zulke doenwijze maakt de weerlegging gemakkelijk en moet dan op den lezer een zeer slechten indruk maken. De waarheid vóór alles, moet voor de ca tholieke schrijvers een abso- luten stelregel zijn, waarvan zij nooit mogen afwijken de leugen of de on nauwkeurige voorstellingen mogen al leen het wapen zijn vau onze tegenstre vers, van onze vijanden van alle kleur en wij mogen het zeggen, zij maken er ruimschoots gebruik van. Wij zullen er hun echter altijd het monopool van laten. Ten slotte zullen wij oorlof nemen om diegenen die vergelijkingen willen makónin zake vanarbeidsbescherming, eene uitmuntende bron aan te duiden, namelijk het werk van M. Van Zanten, een Nederlander in het duitsch ver taald onder den titel van Die Arlei- terschutzgesetzgebungJena, bij Gustave Fisher prijs 10 frank. Het schijnt dat het volk in het alge meen het doel van den Bond tegen de Tering niet al te wel begrepen heeft. Men meent dat wij ons toeleggen de longtecr- ders te helpen, hun sommige heelmidde len voor te schrijven. Zoo is het niet. Wij willen enkelijk het verspreiden van de tuberculosis beletten, en dit zoowel bij de kranken zelf als voor dezen die zich met hen in betrekkingstellen. Dit doel is\ol- doende. Was het zoo niet met de pokken, die schrikkelijke krankheid die nog over ruim honderd jaren, zooveel menschen naar het graf sleepte als al de andere kwalen te zamen gnomen En thans bestaat de ze krankheid niet meer sedert dat de koe pokinenting algemeene regel geworden is. Hier ook gold het voor eene aanstekende ziekte, zooals het geval is voor de longte ring. De besmetting dit weten al de dokters zeer wel is de gewone oorzaak der tering het is ook wel de zelfbesmet- ting die deze infectueuse ziekte voor de kranken zelf maar al te dikwijls ongenees baar maakt. Tot hiertoe bestaat onzen Bond uit ge- neesheeren en eenige menschlievende me deburgers, die allen bereid zijn, door woord en daad. het nuttig doel van den bond te verspreiden en te bekrachtigen. Hetgeen de Bond tot hiertoe verricht heeft in dezen zin, is misschien als eene kleinigheid op te vatten; ten ware dat men de zaak anders verstonde. Maar neen kleinigheid is het niet, door het voorkomen der longtering, een huisgezin tegen armoede en dood te behoeden. Daarom nemen wij de vrijheid een nieuwen oproep aan onze medeburgers te richten. Alléén of weinig in getal kunnen wij wel is waar nuttig zijn, doch voor het uitroeien der teringziekten is het noodig dat wij elkander de hand vatten en tot het algemeen welzijn te zamen optreden. Dit is en was ons doel, dit blijft ons einde. En met de medewerking van allen kan en zal de longteering, gelijk het voor de pokken gebeurd is, weldra eene zeld zame ziekte voor hetmenschdom worden. Ons teringbestrijdend dispensarium, te Gent, Schepenhuisstraat, 2, is open den zondag en vrijdag van elke week, van g tot 11 uren, voor al de zieken der provin cie Oost-Vlaanderen. Geteekend De Schrijver, De Voorzitter, Dr A, Minne. Dr Pk. Verstaeten'. Ee stikstof en de bemesting der graangewassen. In een vorig artikel, waarin wij de stik stofbehoeften der graangewassen bespr a ken, zegden wij dat deze de stikstof uit- sluiieiijk onder salpeterzuren vorm op slorpen. Nu, deze salpeterzure stikstof zal voordeeligst onder vorm van sodani- traat of zwavelzure ammoniak toegediend worden, aangezien het sodanitraat eene verbinding van salpeterzuur en soda is, en het ammoniaksulfaat reeds na drie dagen, zelfs bij eenen geringen warmtegraad, gedeeltelijk in salpeterzuur is omgezet. Onderzoeken wij thans welke van deze twee meststoffen in den herfst voor graan gewassen voordeeligst is. Wij weten dat het sodanitraat zeer op losbaar is en rechtstreeks door de planten kan opgenomen worden, doch tevens ook door het water uitgeloogd wordt, zoodat, bij regenachtig weder, het grootenduels voor de planten verloren gaat. Nu 't is juist in den herfst, wanneer somwijlen de eene regenvlaag achter de andere valt, dat de wintergranen uitgezaaid worden. Daardoor ontstaat er natuurlijk een ge voelig verlies aan nitraat, waaruit dus de planten geen voordeel meer kunnen trek ken. Het ammoniaksulfaat, integendeel, wordt stevig door den grond vastgehou den. g. makkelijk en gelijkvormig door de bouwlaag verspreid, zoodat tr bijgevolg geen verlies bij het gebruik dezer mest stof te vreezen is. De salpetergisting hangt vooral af van de microben die ammoniak en salpeter zuur omzetten. Hunne Wtrking is nage noeg nietig aan 3° C. en komt tot haar maximum aan 37° C. Hieruit mogen wij besluiten dat het ammoniaksulfaat in den herfst, voor een zeker gedeelte, tot salpe terzuur omgezet wordt, weshalve de graan gewassen er welig zullen bij tieren en dat de gisting binst den winter zal ophouden, waardoor, er geen verlies aan stikstof ontstaat. Op deze wijze wordt het grootste deel zwavelzure ammoniak, gedurende den winter goed bewaard, gereed om met de eerste schoone lentedagen trapsgewijze in salpeterzuur omgezet te worden, en dcor de gewassen naarmate hunne ontwikke ling, opgenomen te worden. Doch, aangezien de granen in den herfst zoo kloek mogelijk dienen door te schieten, ten einde beter aan de guurhe den des winters te wederstaan, denken wij het zeer geraadzaam hun bij de zaalng eene goede dosis ammoniaksulfaat toe te dienen, dat gedeeltelijk vóór den winter den zweepslap zal geven en het overige in reserve blijven tot de toekomende lente, zooals hierboven gezegd is. Sluiten wij met te zeggen dat het am moniaksulfaat bij het zaaien goed zal dienen ingewerkt te worden door de laat ste beplotging of ten minste door eene kruisgewijze egging. Jaarlijksche Bedevaart uit Vlaanderenland naar Lourdes, (2- io September 1904) met de hooge goedkeuring en den bijzon deren zegen van Mgr. Waffelaert Bis schop van Brugge, en onder de geeste lijke hiding van den E. H. Bruloot, te Kortrijk. 7e Pelgrimstocht ter gelegenheid van 't Jubeljaar. Bijzondere reclitstreeksche trein uit Kortrijk.— Vlaamsch Bestuur.Vlaam- sche Priesters. Vlaamsche Genees- heeren. Arme zieken worden aanveerd volgens gejonde giften. Te Lourdes, afzonderlijke oefeningen en Goddelijke Diensten. Grootsche plechtigheden op 8 Sep tember, (O. L. V. Geboorte), ter gele genheid van 't Jubeljaar. Prijzen der kaartan MO 90 60 Fr. Inlichtingen vragen bij de inteeke- naars E. H. Bruloot, Beggijnhofstraat, 22. M. Frans Lamoral-Carlier, Groe- ningerlaan, 72, te Kortrijk elders, bij de E. H. Geestelijken en anderen. (Ziet de plakbrieven in de kei ken.) B. W. De lijsten sluiten den i5 Oogst. Land- en Tuinbouw. Op den linker Scheldeoever. Men meldt uit Kieldrecht, over den oogst in die streek De omtrek heeft niet veel te lijden gehad van de droogte. Dit jaar wa ren veel erwten gezaaid zij gaven eenen rijken oog9t. Een droge zomer is hier altijd welkom. Het vlas is hier zeer wel gelukt er werden hooge prijzen betaald. Garst, tarwe, haver en boonen zijn in 't algemeen wel gelukt. Aardappelen zijn er in over vloed. Er is nog geene plaag te bespeuren. Slechter is het met de weiden die staan kaal geschoren. Men werkt snel aan de indijkingen van den nieuwen polder. Binnen eene maand zal alles klaar zijn. Aan de liefhebbers van Geïllustreerde briefkaarten I Tegen vooruitbetaling van 3 25 fr. krijgt iedere verzamelaar van aanzichtbriefkaar ten op zijn adres gestuurd en met het post merk uit de stad van den oorsprong, 12 prachtige geïllustreerde postkaarten van Constantinopel. deze postkaarten in prachtige kleurendruk uitgevoerd liggen ten inzage ten bureele van dit blad. Stuurt dus een postwissel van 3,25 fr. aan Joris Vande Putte, Korte Zoutstraat te Aalst om die kaarten binnen de 10 dagen franco op uw adres uit Constantinopel te ontvan gen Het geld der wereld. Ziehier eene statistiek, afgekondigd door den bestuur der der munt, te Washington. Volgens zijne berekeningen is er thans in gansch de wereld voor 5,382,600,000 dollars goudmunt in omloop en voor 3,869,000,000 dollars zilvermunt. De waarde van de niet door goud of zilver gedekte papiermunt wordt geschat op 2,g33,5oo,ooo dollars. De munt in gansch de wereld in omloop bedraagt dus 12,185,108, too dollars in 't geheel, 't zij voor eiken inwoner der aarde eene som van slechts 10 dollars of 52 frank Daar er echter meer en meer goud- c-n zilvermunt geslagen wordt, groeit volgens de berekeningen van den Amerikaanschen slatistieker, die hoeveelheid met wat meer «tan 1 frank 's jaars, zooveel dat de rijk dom in geld van eiken aardbewoner, bin nen eene halve eeuw misschien 100 fr. zal bedragen. Moet dus nu al het goud en zilvergeld ter wereld gelijkelijk tusschen allen ver deeld worden, wij zouden thans elk 52 fr. bezitten 't is te zeggen 1 fr. 5o per jaar te verteren hebben, als ons fortuintje op in trest geplaatst was. Vr'* naar Groene Pie, in i ^EN Werkman van 12 Aug. 1904. a De eerste Campagne is korter geweest dan anders de oogst stond te recht in Franrijk, de Ma- chienen konden er door maar lastiger Campagne is er zelden gewet st van 's morgends af blaakte de oogstzonne zengend boven da Velden veel a Fransmans zijn ziek gevallen ge ziet aan de bruingebrande wezens van onze landgenoten wat ze daar afgtzien heb ben 0 Maar Pilatus Daens, pacha Anseele o en andere blauwe en roode leiders die b aan de zee of in de vreemde bad- steden voor hun wellusten en hun i> vermaken, ze zien of gevoelen al dat 8 lijden niet. n Begrepen, Groene Pie Eene vergelijking. Vergelijken is niet altijd gelijk hebben maar men kan toch niet ontkennen, dat sommige bena deringen van cijfers stof geven tot over weging. Zoo ook de beknopte statistiek over handel en scheepvaart, die de Handels kamer van Antwerpen komt uit te deelcn. Zij bezorgt ons inlichtingen, die treffende tegenstellingen daarstellen tusschen Bel gisch Congo en Fransch Congo. Eenige cijfers doen dat verschil uit schijnen op de meest doorslaande wijze. Ziehier Fiansch Congo oppervlakte, 170,000 vierkante kilometers bevolking, i5 mil- lioen zielen ijzerwegen, zero bevaar bare stroomen, geen. Begisch Congo of liever Onafhanke lijke Staat oppervlakte, 2 1/4 millioen vierkante kilometers bevolking, 3o mil lioen zielen ijzeren wegen, 480 kilome ters bevaarbare strooinen, i5,ooo kilo meters. De eerste overweging is, dat het klein ste land de grootste bezetting heeft en de groote en machtige natie de kleinste. De tweede overweging is meer beteeke- nendFrankrijk coloniseert in Congo sinds 40 jaren en bezit er nog geen ijze renwegen of bevaarbare stroomen. De Onafhankelijke Staat is er nauwelijks in gesteld en de koning souverein, Leopold II heeft zijn land reeds met een en at der begiftigd en beide zijn in vollen bloei. En zoo is 't onder alle andere opzich ten. In Fransch Congo de stilstand of nage noeg langs den kant van den jongen Staat, snelle, voortdurende en belangrijke vooruitgang. Onze Mh»ioniu)ria«en. Ziehier de namen der missionnarissen, wier vertrek wij aankondigden Op 14 September te Genua. Naar Midden-Mongolië De eerw. paters A. Coenen, van Eelen, bisdom Luik A. Surmont, van Sweveghem, bisdom Brug ge ;J. Van den Perre, van Merchtem, aartsbisdom Mechelen en R. Vetbrugge, van Beveren, Waes, bisdom Gent. Naar Oost-Mongolië De eerw. paters M. Baelceroet, van Watou, bisdom Brug ge C. De Puydt, van Lichtervelde, id. J. Mandervelt, van Rechtcl, bisdom Luik; broeder P. Meuris, van St-Joost-ten- Noode, aartsbisdom Mechelen. Naar Zuid-West-Mongolië, Ortos De eerw. paters L. De Wilde, van Waer- schoot, bisdom Gent A. Tops, van Saventhem, aartsbisdom Mechelen A. Van de Velde, vanCalcken, bisdom Gent; A. Verstappen, van Stiphout, bisdom 's Hertogenbosch. Op i5 September te Antwerpen. Naar het apostolisch vicariaat van Bel gisch Congo: De eerw. paters A. Cruyen, van Gronsfeld, bisdom Roermond H. Kestens, van Bodegem-St-Marten, aarts bisdom Mechelen A. Verheyen, van O.-L.-V. Waver, id. Naar de apostolische prefectuur van Boven-Kassaï:jiDe eerw. paters R. Buy- taert, van Haesdonck, bisdom Gent R. Chappel, van Elsene, aartsbisdom Meche len L. Van Coillie, van Passchendaele, bisdom Brugge broeders I. Braecke, van Heusden, bisdom Gent en A. Malfait, van Ronsen, id. Naar de nieuwe procuur, te Rome, ver trekken De eerw. pater A. Misonne en broeder E. Cools. Proletariërs. Er mede in ruzie ge raakt, verweet socialist Smeets aan socia list Gony, te Seraing, dat hij zich op de kap der proletariërs een lustverblijf had aangeschaft. De Gazette de Liêge meldt nu, dat Smeets zich thans ook een stuk grond heeft aangekocht om er zich insgelijks een lusthuis bij bosschen en tuinen te bouwen. Er waren eens proletariërs... Onze liberalen en Frankrijk. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Fransche regeering en den H. Stoel, heeft veel opschudding gemaakt bij ons, hoewel sedert lang die breuk ge makkelijk te voorzien was. Wat onze liberalen er van denken hoef ik u niet te zeggen zij bewonderen, be- wierooken, benijden den apostaat Com bes aan Frankrijk. Zij verdorren van afgunst omdat zij ons land niet in handen zien van dergelijk man. Wij zullen ons niet moede maken, met bij onze liberalen een gedurigen aanval van combistische koorts vast te stellen want nooit misschien hebben die groote vrienden der vrijheid beter getoond wat zij in den grond van hun hart dragen. Terwijl in Frankrijk de woorden a De vrijheid zooals in België 1 d meer dan ooit den kreet zijn van eerlijke menschen, zou de formuul, die tegenwoordig het best de verzuchtingen der liberalen en der vrij denkers aan dezen kant van de grens zou weergeven, zijn Aan ons het bewind, opdat wij, naar het voorbeeld van M. Combes, de catholieke scholen kunnen sluiten, de kloosters uiteenjagen, den non- cius van den Paus naar huis zenden, de jaarwedden van de geestelijken afschaf fen. n Indien dat geen verloochening is van al de grondbeginselen der Belgische grond wet, kunnen wij geen onderscheid meer maken tusschen hem die ze rechtzinnig naleeft en hém die ze met ongeduld ver draagt, slechts op eene gelegenheid wach tend om er zich van te ontmaken. Zoo ver zijn onze liberalen gekomen. Aan de kiezers zich dat te herinneren. (Handelsblad.) Steenkolen in de Kempen. Ver leden Dirsdag was 't juist drie jaren ge leden dat in de provincie Limburg de eerste steenkolen ontdekt werden, 't Was inderdaad den 2 Augusti dat de «Nieuwe Naamlooze Maatschappij van Opzoekin gen en Uitbating in Asch de eerste kolenlaag bereikte, na andere werken te Eelen volvoerd te hebben. Aan die opzoekingen, hadden de uit vinders 3 jaar en bij de 3oo,ooo franks besteed. Sedert dien, heeft men een kolenbek ken ontdekt waarvan men de waarde op milliards berekent, hetwelk zich uitstrekt in de provincie Antwerpen maar hoofd zakelijk in de provincie Limburg, op eene oppervlakte van i5o,ooo hectaren. Sedert drie jaren is er eene som van boven de zes millioen franks uitgegeven geworden aan de verschillende boringen, waarvan de meeste met den gewenschten uitslag bekroond werden! Maar ongelukkiglijk is er tot nu toe nog geen enkele concessie verleend geworden. De ministers hebben eenparig de drin gendheid erkend, het land te begiftigen met een nieuw wetboek voorde exploitatie der mijnen. In 't begin van den zittijd zal het gou vernement een ernstig beroep doen op den iever der wetgeving, opdat deze be langrijke herziening kunne voltrokken worden tijdens den aanstaanden zittijd. Citoyen Furnémont is door de Na- mensche federatie van de socialistische partij aangeduid, met 19 stemmen tegen 2 en 5 onthoudingen, om in het arrondis sement de politieke werking van wijlen M. Defnet voort te zetten in andere woor den, hij is aangeduid als socialistisch can- didaat voor de kiezingen van 1906 te Na men. Intusschen heeft hij den tijd om nog wat uit te rusten van zijnen vermoeienden parlementairen arbeid der laatste jaren. De heiligverklaring van den gelukza ligen Gerardus Majella, broeder der Con gregatie van de Redemptoristen, zal den 11 December, derden zondag van den Advent, plaats hebben. De raid Rijsel-Oostende zal, naar een Brusselsch blad meldt, niet plaats hebben daar generaal André, Fransch minister van oorlog aan de officieren de toelating daartoe zou hebben geweigerd. Het blad voegt er bij dat generaal Cou- sebant d'Alkemade in wat betreft de Bel gische officieren volkomen tot akkoord is met zijn collega van Frankrijk. O. L. V. van Mijlbeek op l5 Augustus 1904, Feest van O. L. V. HEMELVAART, zal de gewone bedevaart plaatshebben om 5 uren namiddag. Aanspraak door den Eerw. Pater. A. De Bruyn, S. J. Lofzang en vereering der relikwie. Men verhoopt dat alle ieverige dienaren van Maria zullen trachten in dit Jubeljaar der Onbevlekte Ontvangenis hunne Moe der in haar heiligdom te gaan vereeren. Kaatsspel op 't Esplanadeplein. Op Zondag 14 Oogst spelen de partijen: Edinghen, Pletinckx. Hofstade, Ver- eecken. Laeken, Walgraef. Aalst, Callebaut. Priesterlijke ■benoemingen Z. H. de Bisschop heeft aan den Z. E. H. Kanunnik Debbaudt,, pastoor der Hoofdkerk van S. Baafs, zijn eervol ont slag verleend, en als zijnen opvolger be noemd den Z. E. H. Kanunnik De Ruyver, doctor in de godgeleerdheid, leeraar van zedelijke godgeleerdheid en kerkgebruiken in het Groot Seminarie. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een kuiper, halve gast. Vragen werk 1 Magazijnier. Een goede galochenmaker, voorzien van alle benoodigheden, vraag een per soon om voor hem den stiel te beginnen. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 14 Oogst 1904, M. De Valckeneer, Esplanade. Maandag i5 Oogst 1904, M. De Waele, Kerkstraat. Maandag 29 Augustus 1904 naar het Heiligdom van den H. Jozefte Leuven. Voor inschrijving en verdere inlichtin gen wende men zich tot M® Van Sinay Blommaert, Esplanade, Aalst. Reiskosten: 3e klas fr. 2,15. o Creemboter. Markt van Zaterdag 14 Oogst 1904. 210 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 33g klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2710 kilogr. Kechlerlijke kronijk Socialistische leider veroordeeld. Citoyen Triau verscheen voor de recht bank van Leuven, omdat hij op 19 Mei, te Tervuren, ondanks het verbond van den burgemeester, eene meeting onder de opene lucht had gehouden. Toen de burgemeester hem ten tweeden male de betocging verbood, schold hij dezen uit voor zot. Hij is veroordeeld tot 5o fr. boet of i5 dagen gevangenis. De Landbouw-decoratie van i® klas wordt toegekend aan de lieeren B. De Vos en P. J. Van der Straeten te Baerde- gem, C. Martens te Geeraardsbergen en J. A. Muylaert, te Moorsel. Deze van 2e klas aan de lieeren S. De Bruyn en F. D'Haese, hoveniers te Aalst; K. De Meyer, boomsnoeier te Haeltert P. Haegeman, veldarbeider te Steen- huyse L. Renneboog, veldarbeider te Haeltert V. Van Driessche, veldarbeider te Aygem. Welsprekende bevestiging. Dit verslag is door eenen Aalstenaar ge daan. Indien dit verslag u eenigen twijfel inboezemt, die gij wenscht te ver drijven, moet gij daarom noch uw land noch zelfs uwe stad verlaten, 't Is geen langdradig verhaal van eenen persoon eenen duisteren en onbekenden hoek des vastelands bewonende. 't Is het getrouw verslag door eenen inwoner van Aalst, voor piofijt der be volking van die stad gedaan. M. Louis Spac-ns, 5i St Petrus Coeck- straat te Aalst, zegt ons Sedert meer dan eene maand had ik vreeselijke nier- pijnen ik kon mij niet meer buigen voor wat het ook zij mijn water was troebel en ik had teenemaal den eetlust verloren ik verkwijnde en was mistroostig, al de genomen middelen bleven nutteloos, als dan hoorde ik zooveel goeds zeggen van de Foster Pillen voor de Nieren aanstonds nam ik er eene doos bij M. De Valkeneer, apotheker te Aalst. Ook welke vreugde toen ik na er gedu rende drij dagen van gebruikt te hebben, mij reeds veel b^ter gevoelde na eene week dier verpleging waren de pijnen gansch verdwenen. Ik verklaar het bo venstaande waar en machtig u het ken baar te maken. Hebt gij ooit vermoedt dat uwe nieren de oorzaak uwer ongesteldheid waren Hebt gij pijn in den rug, in het hoofd of in de nieren Hebt gij rheumatiek, zwakte van het hart, of zijt gij waterzuchtig Komt er te veel of te weinig urine met graveel of bezinksel Zijt gij altijd moe, afgemat, zenuwachtig Overweegt. Verzekert u dat men u de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Spaens gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Op het gehucht Steen veld, te Merch tem. is een i3jarig meisje, dat huiswaarts keerde van de catechismusles, 5oo meters van hare woning verwijderd, aangevallen en mishandeld. Het kind gansch met bloed overdekt, werd eindelijk door haren beul losgelaten en kon zich voortslepen tot het naburig pachthof van Frans Heyaert, waar het de eerste zorgen ontving. Kort daarna werd de dader door de geburen aangehouden. De plichtige deed volledige bekentenissen en is te St-Gilles Mad. Marie O., Philomenastraat, te Schaarbeek, heeft na een hevigen twist met haren man.Dijnsdag vitriool gedron ken. De ongelukkige heeft een verschrik- kelijken nacht doorgebracht en is Woens dag overleden. Ten huize van de echtgenoten Some- reyns, te St-Joost-ten-Noode, werd door de dochter des huizes in den gang een pak gevonden.dat bleek belangrijke weer den en obligaties te bevatten. De dochter bracht die bij haren vader, die de papie ren herkende, welke over een jaar of twee, toen hij te Brussel in de Beenhou wersstraat woonde, gestolen werden. Hoteldiefstal. Eenige weken ge leden had in een voornaam hotel van Brussel, M. L. Frère, Belgisch inge nieur, in Amerika woonachtig, aan den eigenaar een kofferken toevertrouwd, be vattende voor meer dan 5oo,ooo fr. obli gaties van nijverheidsmaatschappijen, contracten en verders familiepapieren. Dit kofferken werd geplaatst in eene ingemaakte kas, in de kamer zelf van den eigenaar. Een werkman en eenen bediende van het hotel stolen het kistje en namen er de vlucht mee. De dieven, Van den Bru- waen en Van der Wyck, werden gevon den, doch een deel der weerden was ver dwenen. Beiden werden op het einde van verleden maand tot 5 jaar gevangenis ver oordeeld. Twee herbergiers, die voor verheeling vervolgd waren, werden, bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. Maar, zoo wel het openbaar ministerie als de veroordeelden gingen in beroep en het hof behield de straf van Van den Bruwaen, verminderde die van Van der Wyck met een jaar en veroordeelde eenen der herbergiers tot twee jaar gevangenis. Het hof beveelt tevens de teruggaaf van 45,000 fr. door de twee eerste veroordeel den, in plaats van 25,ooo fr. door het eerste vonnis bepaald. Drie Gentsche hartstochtelijke lijn- visschers, Maes en zijne twee zoons, heb ben zondag een dag beleefd, dien ieder visscher met gouden letters zou aanteeke- nen. Met driëen hebben zij te Astene, en kel met de hengelroede, van op den oever en niet van eene boot, over de drie-en- veertig, (43) kilo, braassems gevangen. Toen de gelukkige visschers te Gent in de statie aankwamen, was het nieuws bij de liefhebbers reeds zoo gekend, dat zij in groep de gasten afwachtten om hen geluk te wenschen. In de fabriek Dierman, gelegen op den Ham, te Gent is, denkelijk door het heet draaien van eenen molen, een gewel digen brand uitgebersten. Het vuur nam onmiddellijk eene zoo groote en snelle uitbreiding, dat de werk lieden in allerijl de vlucht moesten nemen. De katoenspinnerij is geheel vernield en de kaarderij heeft door het water veel ge leden. De schade ls zeer groot, doch nog niet geschat. Dronkaardsgevechten. De ge naamde Theofiel Van de Casteele, van Ruiselede-Veld, en Alfons Van Damme, van Maria-Aalter, bij Gent, waren Zondag nacht samen op zwier geweest. Maandag morgend, rond 7ure, kwamen zij op Ruiselede-Veld. Op een 20tal meters afstand der herberg De Snoei- bijl n, gehouden door Van Wonterghem, kregen zij twist en een verwoed gevecht ontstond. Daar beiden het te kwaad kregen wellicht elkander niet genoeg konden af rossen, haalden zij hunne messen te voor schijn en begonnen te steken. Theofiel Van de Casteele kreeg eenen steek in hoofd en eenen in den schouder. De won den zijn diep en erg. Alfons Van Damme is nog erger g kwetst. Hij heeft eenen vreeselijken steek in de zijde en zes of zeven steken over geheel het lichaam. Men droeg Van Damme binnen in de herberg van Leo Bussche, waar hij verzorgd werd. Later is hij met eenen trog naar huis gebracht. Dinsdag avond zijn jongelieden in eene herberg te Sysseele (bij Oostende) aan 't vechten geraakt. De messen hebben g werkt. Pieter Bottelaere en Louis Van Nevele zijn doodelijk getroffen. Te Tongeren is een persoon, Cuypers genaamd, gestorven, ten gevolge van eene wonde, hem toegebracht met eenen steen, die hem naar het hoofd was gewor pen door zekeren L., beestenkoopman. Cuypers was in eene herberg gekomen, waar L. en eenige andere personen hem wilden dwingen een rondeke te betalen. In dezelfde stad ontstond een gevecht aan de Visépoort, tusschen twee gebroers. Een hunner heeft in den strijd zijnen neus verloren. Eene misdaad is te Zarren, bij Diks- muide, in de volgende omstandigheden gepleegd. M. Barvoet, landbouwer, had over eenige maanden zijnen knecht doorgezon den, over wien hij te klagen had. De weggezondene, Alois Elle, reisde naar Amerika, maar kwam over twee da gen terug naar Zarren en sinds dien zag men hem nu en dan rond de hoeve van zijn vroegeren baas dwalen. Woensdag middag, kwam hij, in de afwezigheid van Barvoet, de hoeve bin nen en vond daar de vrouw bezig met het huiswerk. Hij vroeg onder doodsbedreigingen geld. Eensklaps trok hij eenen revolver en loste rakelings een schot op de vrouw, die als een steen neerviel. Doch daar zij nog niet dood was, knielde hij naast haar neer, sneed haar de keel door en nam de vlucht. De gendarmerie heeft den booswicht aangehouden. Wat de ongelukkige pach teres betreft, die was nog niet dood, doch, men voorzag dat zij nog slechts eenige uren leven zou. Te Lysseele had een herbergier zijne kliënten vergast op een avondmaal van mosselen er werd veel geschonken en gedronken, en wat laat in den avond geraakten de hoofden op hol. Eenige jon gelingen hadten het ongelukkig gedacht, eene oude veete op te halen, hetgeen een twist veroorzaakte de baas der herberg, moeilijkheden vreezende, stak alleman buiten doch op straat en in de duisternis

De Denderbode | 1904 | | pagina 2