Donderdag 18 Augusti 1904 3 centiemen per nummer. S6ste Jaar 3664. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL, VRIJHEID Het sparen in België HET GEHEIM Slechte schrijvers slechte boeken. Onze missionuarissen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ining van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving jt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SHIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST. 17 AUGUSTI 1904. Met belang onderzoeken wij ieder jaar het verslag der verrichtingen en van den toestand der Algemeene Spaar- en Lijf- rentkas, onder waarborg van den Staat. De vermindering der stortingen op spaarboekjes is hetgeen dat men eerst en vooral bestatigt. De oorzaak daarvan is zeer eenvoudig. Iedereen herinnert zich nog het besluit van den Algemeenen Raad der Spaarkas in dato 12 Juni 1902, dat van 3ooo frank op 2000 frank het hoog ste bedrag terugbracht,waarop men eenen intrest van 3 ten honderd zou ontvangen. Het natuurlijk gevolg van zulk eenen maatregel was dat degenen die een boekje bezaten, waarop meer dan 2000 frank opgeschreven waren, dit bedrag in Bel gische renten lieten overschlijven, om op die wijze immer eenen intrest van 3 ten honderd te genieten. Het getal spaarboekjes, waarop meer dan2000 frank gestort waren,was 107,748 op 3i December 1901, en daalde achter eenvolgens op 48,218 op 3i December 1902 en op 18,765 op 3t December 1903. De spaarstortingen op die boekjes ver minderden van 123,3 miljoen op 46,4 miljoen gedurende het dienstjaar igo3. De stortingen van minder belang, inte gendeel, hebben steeds toegenomen. De sommen ingeschreven op de spaar boekjes, en die op 3i December 1902 229 miljoen bedroegen, stegen tot 241 miljoen op 3i December igo3. Wat de sommen betreft van 1000 tot 2000 frank, ziehier de vermeerdering 3i December 1902 3o8 miljoen. 3i December igo3 375 miljoen. Welk besluit moeten wij trekken uit de vermeerdering, namenlijk der mindere stortingen Ten eerste dat de geest van spaarzaam heid van dag tot dag toeneemt. Weldra zullen wij den dag zien, waarop ieder Belg een spaarboekje zal bezitten. Heden telt men reeds een spaarboekje op drie inwoners. Ten tweede dat het welzijn zich ook uitbreidt en dat de verdeeling van de fortuinen min te wenschen laat. De vermeerdering van het getal der Jpaarboekjes van minder bedrag en de toeneming der kleine stortingen bewijzen dat de socialisten leugens vertellen, wan- Waar ter wereld kunt gij hem gekend hebben Een smartelijke trek vertoonde zich op Power's open gelaat, zijne wenkbrauwen trokken zich pijnlijk samen. Ik heb jaren lang in Woolchester gewoond, antwoordde hij op zachten toon en het was daar, dat ik hem leerde ken nen. Hij was toen nog niet rijk, integen deel, ik heb reden om aan te nemen, dat t leven wel treurig met hem gesteld was. Wel verdraaid 1 Ik mag gedood worden, als ik er een woordje van be grijp I viel Brusel driftig uit, onwillekeu rig weer zijn ouden toon aannemende. Komaan, Power Spreek op, kerel. Laat ons alles hooren, dan weten wij wat er moet gedaan worden. Welnu, luister dan, Ziehier wat ik denk, vervolgde Power langzaam. Wij weten geen van allen wie die ongeluk kige vermoorde was of waar zij vandaan kwam, maar zeker is het. dat zij iemand hier kwam zoeken. Een van de twee ge neer zij beweren dat de groote fortuinen telken dag aangroeien en dat zij weldra de kleinen zullen verslonden hebben. Neen, volstrekt tegenstrijdig met de wer kelijkheid is het dat de maatschappij weldra in twee kampen zal verdeeld zijn, te weten de rijken van den eenen kant en de armen van den anderen kant. De rijkdom wordt algemeener en is het voorrecht niet meer van eenen maatschap' pelijken stand. Wat wij zooeven zegden van het bezit van roerende waarden, mogen wij insge lijks beweren, voor wat den onroerenden eigendom betreft. Door het verslag van de Algemeene Spaarkas zien wij ook dat de werklieden al meer en meer eigenaar worden van hun huis. Op 3i December 1902. bestonden in België i58 maatschap pijen van werkmanswoningen. Op 3i December 1902 is dit getal tot i65 gestegen. Deze maatschappijen hadden op 3i De cember 1902 meer dan 5i miljoen ter lee ning bekomen. Hunne schuld jegens de Algemeene Spaarkas bedroeg op 3i December igo3 meer dan 56 miljoen. Deze cijfers zijn welsprekend en van aard iedereen te overtuigen dat talrijke werklieden eigenaar van hunne woonst zijn geworden. In het verslag der Algemeene Spaar kas vinden wij ook zeer belangwekkende inlichtingen over de ontwikkeling der Lijfrentkas. Het getal der aangeslotenen aan de Lijfrentkas beliep in den loop van het jaar igo3 tot 114,978. In dit cijfer zijn 42,831 miliciens be grepen,die krachtens de wet van 21 Maart jgo3, aan de Lijfrentkas aangesloten wer den. Er blijven dus 72,147 aansluitingen die te danken zijn, 't zij aan den invloed der bazen, 't zij aan den geest van voor uitzicht der belanghebben zelve, meest tijds aangespoord door de bestuurleden van pensioenkassen. Alhoewel bet minder is dan der vooraf gaande jaren, is dit cijfer niettemin zeer aanzienlijk en bewijst dat het getal der genen, die voorzorgen nemen voor hun- ouden dag, steeds aangroeit. Aangaande het vergunningsrecht heeft een lid van het Staatsbestuur over eenige dagen aan eenen opsteller van een vallen staat onherroepelijk vast. Zij was een Fransche en Sint-Alba, ofschoon zooals hij zegt een Engelschman van af komst, is eveneens een vreemdeling en heeft mij zelf indertijd verzekerd, dat hij jaren lang in Frankrijk heeft gewoond. Hij kan haar dus daar hebben leeren ken nen. Dat is ten minste mogelijk. Dan hebben wij verder, dat de brief, dien Madeleine Faure ontving, van de plaats zelf of uit de onmiddellijke omstreken kwam, zooals de bestellingstijd uitwijst en eindelijk het feit, dat alleen iemand, die een tijd lang hier vertoefd heeft, in staat kan zijn geweest, uit de Rob-Roy-Villa te ontsnappen langs den weg, dien wij nu kennen. Voeg hier nu bij mijne herken ning van het handschrift op dat afge scheurde stuk van eenen brief, een zeer opmerkelijk schrift, zooals er bijna geen tweede bestaat en mijne ontmoeting met den man zelf, hier in de plaats, nog wel in hetzelfde hotel, waar de ongelukkige naar allen schijn den persoon, dien zij zocht, geloofde te zullen vinden en zeg mij dan nog eens, wat maakt gij daar van Ik heb den ganschen nacht wak ker gelegen, in heb van gisteren middag af over niets anders gedacht en ik kan tot geen ander besluit komen En wat zoudt gij dan meenen, dat de aanleiding tot den moord geweest kan zijn vroeg de commissaris zichtbaar on der het vuur en den iever, waarmeê zijn inspekteur gesproken had, hoewel deze Brusselsch dagblad de volgende verkla ringen gedaan Men spreekt van de mogelijke af schaffing van het vergunningsrecht. Dit gerucht is ongegrond. De strijd dien het Staatsbestuur ondernomen heeft tegen de drinkplaag, heeft misnoegdheden verwc-kt en zekere kies- onaangenaamheden. In verscheidene arrondissementen heeft men in de laatste kiezingen, tegen het Bestuur de maatregels uitgebuit die het, in het hoogere belang der openbare gezondheid, genomen had tegen het alcoolism. Het Staatsbestuur aanziet het als zijne plicht en tevens als eene eer,/van niet te falen op den ingeslagen weg. Als liet morgen, om eenige verloren kiesstemmen terug te winnen, er van afzag de drinkplaag tc be vechten, wat zou men dan in 't land zeg gen n In die zaak heeft het huidig Staats bestuur eene verantwoordelijkheid en eene zending op zich genomen; het zal de taak niet half afgewerkt laten liggen, zelfs al moest er eenige nieuwe last uit volgen. Dit belet niet dat het zal onderzoe ken of het mogelijk is zekere grieven te doen verdwijnen, namelijk in wat de on gelijkheden betreft van behandeling die soms uit het bedrog voortspruiten. Daarin hoopt het wel voldoening te geven aan de rechtmatige eischen. (Het Volksgeluk). EI¥ Dat slechte schrijvers zich zeiven ver- oordeelen en hunne werken schandvlek ken, zal menigeen verwonderen, en toch is het gebeurd, zoo in eenen artikel van cc Het Volksblad van Mechelen wordt vermeld. Hoe zeer iemand gewoon is te huiche len, daar komen toch van die vlagen van rechtzinnigheid, zoodanig dat de mond alsdan spreekt van wat de geest peist. Hij moet wel behendig zijn, die nooit den aap uit de mouw laat springen, of een hoeksken van den sluier zijns herten laat oplichten. Voltaire heeft niet min dan 70 boek- deelen geschreven, waarin men de godde loosheid en de zedeloosheid van tien uren verre riekt, en hij zelf zegde van zijne werken: «Ik heb mijn leven doorgebracht d met eenen hoop voddeboeken te schrij- ven, waarvan de helft nooit het licht had mogen zien. zich hoofdzakelijk tot den detective had gericht. De aanleiding is voor mij zoo duister als voor u antwoordde Power onver schillig. Daarmee hebben wij op het oogenblik ook niets te maken. Hoofdzaak is, dat hij die vrouw kende, dat blijkt uit zijnen brief en dat zij iemand kwam zoeken, die in het Marine-hotel logeerde. Ik heb u verteld, dat zij aan het kamer meisje van het Konings-hotel met aan drang gevraagd heeft, welke de voor naamste hotels is Sandbank waren er is maar een en dat is het Marine-hotel. Ik ga er heen ik verneem dat er geen enkele vreemde dame logeert, die met juffrouw Gregory's beschrijving overeen komt, maar wel vind ik plotseling den man, die aan Madeleine Faure een brief heeft geschreven, waarvan wij het afge scheurde stuk in handen hebben. Komt dat niet alles uit met mijn vermoeden De detective had intusschen het afge scheurde stuk van den brief ter hand ge nomen en onderzocht het nauwkeurig. 't Is een zonderlinge hand, dat is zeker merkte hij op. Het schrift doet mij denken aan dat van een ongeteeken- den brief, dien wij eens op het hoofdbu reel ontvangen hebben. Ik weet niet meer waarover ik zal het laten nazien. Het gelijkt veel op het schrift van iemand, die zijn hand veranderen wil, maar gij zegt dat gij het onmiddellijk herkendet Onmiddellijk I antwoordde Power, Een advokaat die met hem bevriend was, bezocht hem eens met zijn zoontje en zegde tot Voltaire Zie eens, mijn zoon, ofschoon hij nog, zoo jong is, heeft reeds al uwe boeken gelezen. Doch Voltaire antwoordde aan dien vriend, en dat wel op scherpen en ver wijtenden toon «Gij hadt beter gedaan i) hem den catechismus te leeren. n J.-J. Rousseau, die zijne pen misbruikte «•is een breekijzer, om de maatschappij omver te werpen, zegde van zijne werken: Ik kan geen enkel mijner boeken zon- i) der ijzing aanschouwen. Rousseau schreef onder andere een werk over de opvoeding der kinderen, en hij getuigde van dit boek, dat de jonge dochter die er slechts éene bladzijde zou van lezen, bedorven en verloren was 0 Diderot, een vriend van Voltaire en even goddeloos als hij, schreef ook slechte boeken, maar verborg ze voor zijne doch ter en verbood ze aan te raken. Alexander Dumas schreef een tooneel- stuk en zegde daarvan Wee aan de dochter die dit tooneelstuk zal zien spelen Zij is redeloos verloren. Schrijvers die hunne boeken met die benamingen en veroordeelingen bestem pelen, moeten wel diep overtuigd zijn dat zij duivelsch werk verricht hebben. Met de slechte dagbladschrijvers is het evenzoo gesteld.De opsteller van een god deloos en zedeloos weekbladje, ontmoette eenen van zijne oude schoolkameraden, en praamde hem om eene inschrijving op zijne gazet te nemen. De kameraad wei gerde, omdat, volgens hem, zulk eene gazet in geen deftig huis mocht komen. Hij voegde er dezen uitroep bij Wat zijt ge toch veranderd, sedert wij te samen in de school zaten 1 En gij, wat zijt gij een snul, ant woordde de slechte dagbladschrijver. Meent ge misschien dat ik éen woord geloof va'n al hetgeen ik schrijf Tegen de pastoors blaffen en tegen den i) godsdienst huilen, doet op den dag 11 van heden geld in mijnen portemonnaie i) komen maar als daarmede niets meer te verdienen is, dan zal ik aan een i) ander zeel trekken, n En het zijn zulke mannen die zich voor volksverlichters uitgeven en de we reld willen hervormen Vrienden, leest nooit slechte gazetten of boeken. Christene ouders, ziet wel toe dat zij nooit in handen uwer kinderen komen. Het zou het bederf zijn hunner herten, de ondergang hunner zielen en het ongeluk van uw huisgezin. Weet wel dat hetgeee gij daar gehoord hebt, leer zaam en treffend is in hooge mate. zonder zich een oogenblik te bedenken. Heeft die Sint-Alba u dan wel eens beschreven Ik heb een of twee brieven van hem gehadhij vroeg toen inlichting om trent... nu dat komt er niet op aan, hij vroeg eene inlichting, die ik hem gegeven heb. Bewaard vroeg Tom Brusel droog, Power een onderzoekenden blik toewer pende, want dezes verslagenheid bij het uitspreken der leste woorden was hem niet ongaan. Wat, bewaard antwoordde Robert in verwarring. Die brieven Wel neen, ik heb ze allen twee verscheurd en ver brand. Maar dat belet niet, dat ik het zonderlinge schrift op het eerste zicht herkende. 't Is toch jammer hernam de de tective nadenkend. Het zal u niet veel behelpen of gij al bezweren kunt, dat het zijn schrift is. Als gij geen enkel stukje papier hebt, waarmeê de gezworenen het kunnen vergelijken. Het is een rare his torie!... Ik weet niet of wij het moeten doen Wat doen vroeg de commissaris haastig. Wel, dien kerel bij zijn kraag pak ken hem aanhouden. Power zweeg en de commissaris staarde buitengewoon ernstig voor zich op de tafel. Ja, ziet gij, ging de detective voort, Onder de missionnarissen, wier aan staande vertrek wij hebben aangekondigd, is ook de eerw, heer Verbrugge. De E. H. Verbrugge, die naar Mon golië trekt, is geneesheer geweest te Wondelgem bij Gent. Na een tweetal jaren lichamelijke ziek ten verzorgd te hebben, besloot hij zich te wijden aan het heelen der ziele wonden, en trad in het seminarie van Scheut. Zulk een zendel ig zal dubhel welkom zijn in de nog barbaarsche streken van Mongolië, waar voorzeker gtneesheeren onbekend zije. GemeentesecretarissenWij heb ben den loonstandaard meegedeeld, ver vat in het nieuw wetsontwerp tot verbe tering van den toestand der gemeemtese- cretarissen. Zie hier nog eenige woorden tot toe lichting: Alle vijf jaar heeft de gemeentesecre taris recht op eene verhooging van: 10 per honderd op zijne laatste jaar wedde in de gemeenten tot en met 25oo inwoners; 8 per honderd in de gemeenten van a5oi lot 8000 Inwoners; 6 per honderd in de overige. De Staat zal voor 7'10 tusschen komen in de verhoog ingen. Tegen de beslissingen van den gemeen teraad welke de jaarwedde van den ge meentesecretaris verhoogen of weigeren te verhoogen, kan in beroep gegaan worden bij den koning, door den secre taris, den gemeenteraad en den gouver neur. De nieuwe wet zal, als zij gestemd is, in voege treden met 1 Januari igo5. Dood van Frans de Potter De Koninklijke Vlaamsche Academie, die verleden week haren bestuurder, wij len professor Hendrik Sermon, verloor, heeft eenen nieuwen zwaren slag onder gaan door 't afsterven van haren besten digen secretaris. Maandag morgend is te Gent overle den, na eene korstondige ziekte, kanker aan de maag wordt gezegd, de gekende Vlaamche letterkundige en geschied schrijver, M. Frans de Potter. Frans de Potter werd geboren te Gent ten jare 1834. zijne hand door zijn bakkebaarden strij kende, ik weet niet hoe gij er over denkt, commissaris, maar ik voor mij geloof ze ker, dat onze vriend hier het bij het rechte eind heeft. Het is zoo'n verduiveld lastige zaak en bij zulke gelegenheden heb ik meer dan eens gezien, dat de eerste in druk de beste is. En Power heeft meer dan een indruk die woorden op dat stuk papier 't Is wel niet veel, dat geef ik toe. maar ik heb er wel laten han gen, waar ik in het begin ook niet anders tegen had dan zoo'n enkel voddeke, dat is zeker Maar, hemelsche goedheid bracht de commissaris hiertegen in, gij wilt toch iemand als M. Sint-Alba, op zulke losse gronden niet aanhouden Een stukske papier, met drie of vier woorden er op... Wat is hetImmers niets Het schrift is niet alledaagsch, goed maar wij hebben niemand als Power, dis zeggen kan, dat hij het schrift herkent. Moeten wij dan alleen op Power's verhaal afgaan Hoe drommel wil hij bewijzen, dat hij gelijk heeft eindigde Grand, zich wezenlijk boos makende. Wie niet waagt, wie niet wint 1 ant woordde Brusel luchthartig. En dan, ver volgde hij snel, ziende dat de ander hem in de rede wilde vallen, laat ons niet ver geten, dat er verscheidene dingen zijn die ons helpen kunnen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1