Zondag 28 Augusti 1904 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 3007. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De kerkvervolging in Frankrijk. IDE IMI-ALT met den Witten Baard. Wees voorzichtig met het gebruik van vruchten. Herfstbemesting. Nuttige raad. DE DENDËRBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. COQIJE 8l)LM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vat dit blad. AALST, 27 AUGUSTI 1904. Het eerste bedrijf van liet Fransche, droevige drama, dat de kerkvervolging heet, is afgespeeld. De Kloosterlingen, zonder eenig onderscheid van orde, liggen neêrgeveld voor hen heeft de vrijheid van vereeniging opgehouden te bestaanHet orkaan van goddeloos heid heeft de kloosters uileengestrooid en oude,zwakke menschen die hun God en Vaderland liefhadden, die het rein ste zuiverste en belanglooste leven heb ben geleid, moesten den weg van het ballingschap, den weg naar vreemde landen intrekken. Voor de Kloosterli ngen heeft de vrij heid van onderwijs geleefd. Men heeft hen eenigzins de mogelijkheid hun brood te verdienen ontnomen. Zij mo gen niet denken te sekulariseeren en eenvoudige priester te worden of de goddelooze speurhonden zijn daar en ongelukkige rechters worden gevonden om de schromelijke ongerechtigheden goed te keuren. Het dragen der mon nikspij heeft den stempel der eerloos heid op hun voorhoofd gedrukt Men behandelt ze als misdadigers. Dat alles gebeurt En alsdan nog ziet men den heer Abbé Daens verklaren dat nog een stap moet gedaan worden eer de" kerkvervolging begintNog een stap, en de godsdienstoorlog woedt in Frankrijk zegt liy. Is zulke taal niet wraakroepend Wat er ook van wezen moge, onze Aalstersche geuzen, vrienden en bond- genooten van den heer Daens, mogen tevreden zijndie noodige stap zal wel haast gedaan worden. Hun groote, zeer bewonderde en toegejuichte held heeft het in eene redevoering te Carcassonne gehouden, aangekondigd. Welhaast, zegde hij, zal van wege de Regeering aan de Kamers een ontwerp van scheiding tusschen Kerk en Staat b aangeboden worden.Wij hebben eene meerderheid, vervolgde hij, om het. verbreken en het opzeggen van het concordaat te stemmen Wat is het concerdaat Dat is de naam van een wederzijdsch verdrag geteekend door den Paus Pius VII en Napoleon Bonaparte. Het moest een einde stellen aan den ongelukkigen en treurigen toestand, onder godsdien stig oogpunt,die in het Fransche Rijk, sedert 1789, heerschte. Een storm waaide over Frankrijk in 1789. De finantieele toestand was erbar melijk het land had alle vertrouwen verloren en reeds wierd het woord bankroet uitgesproken.Fransche godde- Gertruda zat in haar salon, bleeker en ernstiger dan gewoonlijk, toen zij een rijtuig in de laan hoorde aankomen en eenige minuten later trad de graaf bin nen, zoo rustig, alsof hij slechts eene wandeling in het park hadde gedaan, in plaats van tien dagen op reis te zijn ge weest, zonder dat hij van zijne vrouw af scheid had kunnen nemen. Gij hadt mij wel eens aan de statie kunnen afhalen, zegde hij eenigzins ge melijk. Ik ben aan de statie geweest, om op den trein te wachten, dien gij in uwen brief had aangewezen, antwoordde zij, ik voelde mij echter te veel ontsteld om voor eene tweede maal naar de statie te rijden. Gij hebt toch wel.van de vreeselijke ge beurtenis te Salton gehoord Of ik er van gehoord heb herhaalde de graaf eemgszins spottend. Het geheele dorp spreekt er van, ik heb geenen mensch ontmoet, die van iets anders sprak. Het is merkwaardig, hoeveel be- loozen wierpen begeerige blikken op de rijkdommen der kloosters, op wie als dan, in het oude regiem, het onderhoud van de Geestelijkheid, van de kerken, enz. evenals die van de armen rustte. Om het on weder af te keeren, stelden de Priesters voor eene zekere som aan den Staat te schenken. Hun voorstel wierd verworpen en de kloostergoederen wierden aangeslagen door het dekreet van 2 November 1789. Dat dekreet luide als volgt De Nationale Vergadering ver- klaart Dat al de geestelijke goederen ter beschikking zijn van de Natie met i) last op eene behoorlijke wijze in de b kosten te voorzien van den eeredienst, in het onderhoud van de priesters en in de hulp van den arme, enz. u De storm ging aan 't woeden de goederen van kerken en kloosters wier den aangeslagen en verkocht daar waar men een kooper vinden kon. De Priesters wierden als misdadigers opgezocht en zonder eenig vonnis naar 't schavot gesleurd of in menigte in de Loire verdronken. Akelige dagen waren aangebroken. In Frankrijk, en ook ten onzent, was het gespuis, het goddelooze jan hangel volkomen baas. Geen recht bestond niets boezemde aan die ellendige sans culotten eenigen eerbied in. En voor dat ijselijk tijdperk staat het orgaan der Aalstersche geuzen in be wondering. Die Fransche omwenteling wordt de<7roote omwenteling geheeten. Zelf voor de schrikkelijkste en droevig ste tooneelen juichten de schrijvers van den armtierige Dendergalm toe. Leve de Fransche omwenteling, zegden zij, die ons de vrijheid bracht Het zicht van het bloedend schavot boezemde hun geen afkeer in. Zij gin gen zelfs welhaast wenschen, met den grootvrijmelselaars F. Laurent, dat die akelige tijden terugkwamen, dat die bloedige tooneelen zich vernieuwden Het mes van Guillotien heeft vele ongelijkheden vereffend zoo beoor deelden zij die pijnlijke toestanden en bloedige veroordeelingen der Fransche kerkvervolging. Het tempeest ging ten einde na zoo vele puinen te hebben opeengestapeld. De inwendige orde wierd door Napo leon Bonaparte hersteld en den gods dienstige vrede aan de Kerk en het volk teruggeschon ken Dit was het werk van het concordaat. Dit verdrag bevat 17 artikelen waaron der wij artikel 4 en 5,13,14 en 15 als de bijzonderste aanstippen. Wij zullen die artikelen in een volgend schrijven aan onze achtbare lezers doen kennen. Door het concordaat verkreeg Napo leon Bonaparte en zijne opvolgers groo te voorrechten die slechts catholieke vorsten, om groote aan de Kerk bewe- lang men stelt in eene jonge dame, die dwaas genoeg is eene zelmoord te ple- gen. Ik geloof niet dat het een zelfmoord is, zegde Gertrude. De graaf zag haar strak aan, als ver wonderde hij zich hoe zij het durfde wa gen met hem van meening te verschillen. Het is een der duidelijkste gevallen van zelfmoord, die mij ooit is voorgeko men, zegde hij op beslisten loon en alleen omdat die vrouw nu toevallig jong en schoon was, wil men er niet aan geloo- ven. Ik denk toch, dat er wel eene ge rechtelijke lijkschouwing gehouen en een onderzoek ingesteld zal worden Ja, zeker, wij zullen deze en de vol gende week ever niets anders hooren spreken. Ik moet bekennen, dat ik wel had gewild, dat die jonge dame eene an dere plaats had uitgekozen, om hare dom me streek uit te voeren. Spreek toch zoo niet, Reginald, ge doet mij pijn, smeekte de jonge vrouw op zachten toon. Als ik alles vooruit had geweten, Gertrude, dan had ik u mee op reis geno men, hoewel ik niet veel tijd had mij met u bezig te houden, want ik had drukke zaken af te handelen. En zijn die zaken naar genoegen gelukt. zene diensten, hadden verkregen. Die voorrechten heeft de Fransche Staat zich aangematigd. Artikel 17 welke eene verandering in den geest van dynastie en regiem voorzag, is doode lettor gebleven. Het luidt als volgt Het is door beide overeenkomende partijen aangenomen dat in geval een der opvolgers van den huidigen eersten Consul geen catholiek teas, de rechten en prero gatieven van vorig artikel en de benoe ming der Bisschoppen geregeld zouden worden, in betrek met hem, door een nieuw verdrag. De bekrachtigingen zouden tusschen Parijs en Rome binnen de 40 dagen gewisseld worden. Geen nieuw concordaat is gesloten geworden en de magonnieke Regeering heeft zich de rechten aangematigd al leen toegestaan aan een catholieken vorst. Die voorrechten waren Bonaparte nog niet voldoende.Bij het concordaat voeg de hij nog eene andere wet, de orga nische artikelen geheeten, en deed ze door het Parlement aannemen Daar door eigende hij zich nieuwe rechten toe op de Fransche kerk, zoodanig dat zij heel en gansch van zijne wilkeur afhing. Zoo mocht, door artikel 1, geen bul of pauselijke brief door de Fransche Geestelijkheid ontvangen noch afgelezen worden. De Paus had dus het recht niet meer met de Fransche Bis schoppen teonderhandelen.Deze laatsten mochten, volgens artikel 12, geen an deren titel nemen dan burger of myn heer De benaming van Monseigneur was verboden Geen pauselijke afgezant mocht, zon der de toestemming der Regeering, melde Fransche Geestelijken in betrek king komen, (artikel 2). en de Bis schoppen mochten zonder toelating hun bisdom niet verlaten (artikel 20.) Genoeg. De organische artikelen maakten de Fransche Geestelijkheid tot nederige slaven der Regeering. Het zijn die artikelen welke de kerkvervolger Combes inroept in de pijnlijke gevallen der Bisschoppen van Dyon en Laval. Het is dus niet het concordaat lijk de gcuschc Ré forme in hare onwetendheid beweert. Moeten wij het zeggen Die orga nische artikelen zijn nooit door den Paus aangenomen. Pius YII heeft meer dan eens er luide verzet tegen aange- teekend. Bonaparte heeft ze doen stem men zonder den Paus te hebben geraad pleegd ofgekend. Den 27 Mei 1802 schreef Z. H. Pius YII aan Bonaparte een brief van pro- testatie en eindigde met de volgende woorden Het is daarom dat wij u dringend bidden te zorgen dat de organische arti kelen die ons onbekend waren, de noo dige wijzigingen ondergaan. a Onze Cardinaal afgezant zal u no- pens dit punt onze wenschen bijzon- Ja, zegde hij ernstig, zeer naar ge noegen. Ik geloof, dat alle bezwaren nu uit den weg geruimd zijn. Gij hoeft maar een korten tijd geduld te hebben, Ger trude, en dan zult ge in de gezelschappen van Northshire de plaats innemen, die u toekomt. Ik had mij in groote onderne mingen gewaagd en daarom moest ik zeer voorzichtig zijn, maar alles is nu voorbij en binnen korten tijd zal het kasteel Chatterly om zijne gastvrijheid weer even beroemd zijn als het was ten tijde mijns vaders. Had hij eene goudmijn ontdekt Men had het kunnen denken, wanneer men hem zoo hoorde spreken, maar zijne vrouw was reeds veiheugd, hem in zulk eene goede stemming te vinden en vroeg daarom niets. M. Cart wordt van avond hier ver wacht, zegde Gertrude, toen zij met hem aan het avondmaal zat, hij komt op Lane- House logeeren. Ik houd mij niet veel met predikan ten op, dat heb ik nooit gedaan, sprak haar gemaal. Wat Jaak Ford aanleiding gaf zich met deze zaak in te laten, kan ik niet al te wel begrijpen. Zij waren in Indie zeer bevriend met èlkander. Jaak Ford is wel in zijn voordeel veranderd. Hoe dat der doen kennen en wij hopen dat zij door u eene volkomene voldoening zullen verkrijgen. Dat is klaar en duidelijk. In zijne toespraak op 's Heeren He melvaart die hij overal deed versprei den, protesteerde Pius YII nogmaals tegen die organische artikelen en zegde: Dat de troost dien Hij door het her- stel van den Godsdienst in Frankrijk i) had genoten, hem nochtans zeer bit- ter was gemaakt door de organische wetten die opgesteld waren zonder dat hij er iets van wist en voorname- lijk zonder dat hij ze had goedge- keurd. Na deze historische uitweiding kun nen wij de Fransche toestanden nader bij onderzoeken en aan onze lezers blootleggen met de sleep van pijnlijke gevolgen die de kerkvervolging voor dit schoon land na zich zal trekken. Reeds van nu af mogen wij zeggen, ons steunend op de lessen der onver biddelijke Geschiedenis, dat ze slechts den ondergang van Frankrijk zal ver haasten. Ónrechtveerdig goed gedijdt niet De bloedzuiverende eigenschappen der vruchten is algemeen bekend. Maar locli wordt door velen niet bedacht, dat dit eten van vruchten ook nadeelig kan zijn Men dient dus op enkele dingen te letten, wil men alleen genot hebben van de vruchten. Vooreerst slik kernen nooit de vrucht- steenen in, zooals kindereu wel eens zoo onvoorzichtig doen. Ernstige ont stekingen van den blinden darm, die niet zelden den dood voor gevolg heb ben, kunnen erdoor ontstaan. Vervol gens wassche men de vruchten voor het gebruik of schilleze af, wat vooral met de groote vruchten moet gebeuren. Zelfs als men ze persoonlijk plukt en ze niet in vreemde handen gekomen zijn, zoodal ze schoon zijn, bedenke men dat er tal van insektcn op gezeten hebben stof is er op gewaaid en daarin kan veel schadelijks gezeten hebben ook is de schil moeielijk te verteren. Eindelijk dient gewaarschuwd te worden tegen het overmatig gebruik van vruchten en voor het eten van onrijp ooft. omdat daardoor maag- en darmontstekingen kunnen ontstaan, die kinderen en ook volwassenen ernstig ongesteld doen zijn. Worden deze voor zichtigheids-maatregelen in acht geno men, dan zal men zeker niet klagen, dat de vruchten niet goed bekomen. Uit gezonderd zijn natuurlijk zeer bijzon dere gevallen, als in ziekten, wanneer de docter beslissen moet of de zieken wel vruchten mogen gebruiken of niet. Sedert hij teruggekeerd is, heb ik hem maar weinig gesproken, maar vóór hij naar Indiê ging, was hij nog al los bandig, ja heel erg zelfs. Gertruda kon dit niet goed gelooven. Zij wist wel dat er mannen zijn, die in hunne jeugd allerlei dolle streken uitzet ten en die toch, als zij wat ouder wotden, ernstig en bezadigd kunnen zijn, maar dien indruk had Jaak Ford niet op haar gemaakt, hij scheen haar een van nature kalm en degelijk man toe. Haar echtgenoot merkte dat zij in ge peins verzonk en glimlachte. O 1 ik geloof dat er nu niets op hem te zeggen valt, hernam hij, maar hij heeft ook zijnen tijd gehad dat hij een eerste losbol was. Zijne moeder houdt hem na tuurlijk voor een model van braafheid, maar hij vertelt haar ook niet alles. Dit gesprek maakte een pijnlijken in druk op Gertruda. Zij leidde het onderhoud af en begon over Copslei en den nieuwen bewoner te spreken M. Ford zegt dat hij een zeer aange naam man is, ik houd niet van Jaak Ford, en zijne vrienden kunnen onmo gelijk de mijne zijn. Ik vrees dat ik met M. Cart, als hij hier predikant is, nu en dan wel eens in raking zal moeten komen, maar ik zal hem toch ontwijken, zooveel ik maar eenigzins kan. Hij is ook een Ofschoon onze landbouwers in de laalste jaren grooten vooruitgang ge daan hebben in de kwestie der grond- l>emesting, toch valt er nog veel te ondervinden en aan te leeren. De herfst bemesting 0. a. wordt door velen nog gansch verkeerd opgevat en begrepen. Voor heden willen wij ons bepalen bij eenige opmerkingen nopens het bemesten der graangewassen. 't Meerendeel nog vergenoegen zich bij de zaaiing eene zekere hoeveelheid stalmest in te werken. I11 de lente zal mendannogwat cliiiniek, ofwel wat nitraat, of nog beir gebruiken, om den zweepslag te geven. Welnu, die doenwijze laat veel le wenschen en de opbrengst beantwoordt zelden aan de verwachting. Immers, wat bekomt men alzoo Gewoonlijk veel strooi, maar weinig graan. En wat erger is, hel strooi is zeer flauw en meest altijd zal het gewas, bij de eerste regenvlaag der maand Juni, in den grond liggen. En dat verstaat zich gemakkelijk al wat in het voorjaar opgejaagd wordt, mist de noodige stevigheid om rechtte blijven Dit weten de verstandige land bouwers genoegzaam. Wil men dus straf strooi en veel graan hebben, dan moet men van in den herfst de noodige meststofien trach ten toe te dienen, zoodat het maar in uitzonderlijke gevallen is. b. v. bij een buitengewone strengen winter, dat men nog wat nitraat in het voorjaar zal ge bruiken. Daarom raden wij aan voor de stik stof,als hulpmest bij het zaaien, 200kgr zwavelzure ammoniak te gebruiken. Dit is eene meststof, die langzaam door de planten opgenomen wordt, niet opjaagt en aan de planten den tijd laat, door het opnemen van minerale bestand- deelen, de noodige strafte te verkrijgen. En wat deze laatste aangaat, fosfoor- zuur en potasch mogen niet verwaar loosd worden 't zijn zij immers die de kloek te en strafte geven aan strooi en veel bijdragen tol (ie vorming der kor rels. Van fosfaten hoort men de landbou wers nogal spreken, maar van potasch zelden of nooitjuist alsof de Liebig's wet voor die planten en voor dit element niet bestond Nogtans leeren ons de scheikundigen dat de graangewassen meer potasch dan fosfoorzuur uit den grond trekken. Besluiten wij dus met den wensch dat de landbouwers de bemesting der graangewassen, van in den zaaitijd, zullen trachten op vaste grondslagen te steunen, en dat zij proeven in den zin als hooger uiteen gezet zullen aanleg gen. Als doelmatige formuul zou men eens kunnen probeeren met bij het stalmest, in den herfst, te gebruiken 200 kgr zwavelzure ammoniak por hectare. vriend van Jaak Ford, en dit is voor mij voldoende. De voorzitter van het gerechtshof in dit gedeelte van Northshire, was M. Bris- ter, die sedert verscheidene jaren te Will- mington dit ambt bekleedde en er hoog in aanzien was, zoo zelf dat de graaf van Chatterly op eenig vriendschappelijken voet met hem stond. Den volgenden morgen kwam M. Bris» ter reeds tamelijk vroeg op het kasteel. Nadat hij met den graaf eenigen tijd over verschillende onderwerpen had ge sproken, zegde hij plotseling Weet gij wel dat gij onze voornaam ste getuige zult zijn, M. de graaf? De gravin beefde over al hare leden en werd doodsbleek. Haar echtgenoot legde de hand over haren schouder en zegde op eenigzins geruststellenden toon Gij zoudt mijne vrouw nog zoo doen schrikken, M. Brister, dat zij in onmacht zou vallen. Hij deed Gertruda op de sofa plaats nemen en ging voort Ja, ik had wel verwacht, dat men mij als getuige zou geroepen hebben, maar ik vrees dat men uit mijne verkla ring niet veel wijzer zal worden. Maar Reginald, zegde zijne ecblge- 400 kgr superfosfaat of 600 kgr staal- slakken per hectare. 200 kgr chloorpotasch per hectare. In De Landbode geeft de heer B. Martiny aan de landbouwers den vol genden raad om in den zomer vaste boter te bereiden. 1° De voedering van de melkkoeien mag niet uitsluitend tot het groen voe der beperkt worden. Nevens dit laatste moet men ook droog voeder geven, zoo als hooi en strooi, dat door de dieren gretig wordt aangenomen, telkens nadat ze groenvoeder hebben genoten, vooral wanneer dit zeer jeugdig, of bedauwd of beregend is. In die omstan digheden, is het droog voeder zeer wel dadig, ter voorkoming van verduwing- storingen bij de dieren. Gedroogde beetenpulpe en suikerbeeten, katoen- meel en palmkoeken werken ook bij zonder gunstig in den gewenschten zin, en de twee laatste voedermiddelen vormen bovendien een uitmuntende aan vulling van strooi en pulpe. 2° Voor wat dan de boterbereiding aangaat, men weet genoeg dat men met denzelfden room boter van zeer ver schillende vastheid kan bereiden. Wan neer de room, bij het verlaten van den afroomer, slechts tot op de gepaste warmte voor de verzuring of het karnen wordt afgekoeld, dan zal de boter slap blijven. Koelt men daarentegen af tot nabij het vriespunt en laat men den room aldus eenige uren staan, om hem vervolgens op de warmte voor de ver zuring te brengen, dan bekomt men vastere boter. Verder nog hangt hare vastheid af van haar watergehalte. Daarom moet men de boter van de karn, vooraleer ze te kneden, zelfs door toe voeging van ijs, sterk afkoelen, om er vervolgens bij het kneden veel water uit te kunnen verwyderen. 3° Eindelijk moet men de boter, tot op den dag der verzending, zooveel mo gelijk koel bewaren, best in eenen ys- kelder. Bij het verzenden verpakke men ze met strooi en omhulle ze met een goede bedekking om ze, gedurende het vervoer, tegen de buitenwarmte te be schutten. Verder neme men bij het verzenden de geschikste uren der treinen in aan merking, opdat de boter niet lang onder weg zou blijven Men zorge namelijk dat ze bij het vervoer rechtstreeks van de kleine banen de groote ijzerenwegen bereikt, op den gepasten oogenblik wanneer ze daar in koelwagens kan medegevoerd worden. Overigens zorge men, in de tusschenstatiën, waar de boter moet overladen worden, dat ze in afwachting van het vertrek, in eene overschaduwde, goed verluchte plaats gesteld worde, waar men ze desnoods met natte doeken kan overdekken om ze aldus des te beter tegen de zonnnehitte te beschutten. noote, hebt gij waarlijk met haar gespro ken Weet gij nu wie zij was Ik heb er geen flauw vermoeden van, wie zij was. verklaarde hij openhar tig. Ik stapte te York uit om in de wacht kamer iels te gaan nemen de trein had daar twintig minuten oponthoud. Toen ik naar mijnen coupé wilde terugkeeren, ging een meisje langs den trein heen en weer en zag angstig uit naar eenen trein wachter. De trein zou juist vertrekken en daarom vroeg ik haar wat zij wenschte. Zij antwoordde dat zij naar Rainham moest en niet wist waar zij moest instap pen, waarop ik haar zegde dat zij tot Willmington rustig kon blijven zitten. Dat is alles. Rainham lag ongeveer tien mijlen voor bij Willminton, en was een klein stadje met ongeveer tien duizend inwoners. Uit de verklaring van den graaf werden twee punten opgehelderd Vooreerst de aan wezigheid der vreemdelinge te Salton, waar niemand Nora kende en ten tweede, dat hare ware plaats van bestemming The Firs was, een huis dat niemand in den omtrek van Salton kende. Na een oogenblik te hebben nagedacht, zegde de rechtsgeleerde In den omtrek van Rainham zijn een groot aantal landhoeven en villa's. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1