Dringende oproep. Godsdiensthaat. Van tak op tak. Zondagrust. Groote brand. AELST. Allerhande nieuws. Wij verwittigen nog eens de perso nen, geboren in 1843, 44 of 45, dat zij moeten 18 fr. storten inde lijfrentkas, willen zij op 65 jarigen ouderdom het pensioen van 65 bekomen. Zij moeten die 18 fr. storten in ten minste dry jaar. Bijgevolg opgepast. De menschen geboren in 1843 moe ten ten minste zes franks gestort heb ben voor het einde van 1905. Dat zij zich niet laten paaien met valsche beloften. Noch Pilatus Daens,noch Groene Pio, noch de liberalen, niemand zal ooit het beloofd pensioen van een frank daags kunnen gevenom de goede reden dat er daarvoor 130 MILLIOEM 's jaars zoude noodig zijn en dat om die 130 millioen samen te krijgen, men verplicht zoude zijn de belastingen te verdubbelen, hetgene geen een partij zou durven doen Zoodus, ouderlingen, geen gehoor gegeven aan de valsche belovers Zorgt zelve voor uwen ouden dag 't zal verre 't best zijn Wendt u tot de lijfrentgilde uwer gemeente Het Laagste vuil Nieuws van Brussel, sprekende over de Processie te Veurne schrijft dat die godsdienstige betoogingen slechts zijn Papengezwets, Domperegezeever, n Sombere konkelloes onzer heeren prelaten, Gekkeiigevviiuwel, PoesenellengedanH, Wie voor het Allerheiligste neerknielt, heet Het laagste vuil Nieuws laf en laag Wie naar de Processie gaat zien is onhebbelijk en kijkt naar iets «Jat men niet be grijpt. Wie aan de Processie deel neemt is voor «Het laagste vuil Nieuws d «Een miadadige lummel) Een boe ren vlegel, o Een k waad {ge word en papegaai, Zoo dus al de deftige lieden van alle standen die aan onze Processie op half Oogst deelnamen de heeren District-commissaris, Burge meester, Schepenen, Raadsheeren, Offi cieren der Burgerwacht enz. welke de Processie volgden, zijn volgens de libe ralen Misdadige lummels, Boeren vlegels, Uwaadgeworden pape gaaien. en de liberale Contróleurs die aan de Processie van half Oogst geen deelnamen of ze niet volgden zijn dus, volgens 't Laagste vuil Nieuws Groote verstanden Verlichte bollen Vrijzinnige helden Maar met die groote verstanden en zes cents.... Nieuwe spoorwegabonnementen.— Er is spraak van een abonnement van vijf Zondagen in te richten, zoodag men voor denzelfden prijs 5 Zondagen achter el kander zou kunnen reizen. HpP7pIp Onze zoo verdienstelijke tltl Lclc. Volksvertegenwoordiger Mijnheer Baron de Bethune, komt den volgenden brief te ontvangen van den heer Minister van Spoorwegen. Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. Kabinet des Ministers. Mijn waard^ Collega. Ik heb het genoegen U aan te kondi gen dat, bij Koninklijk Besluit welk eerlang in het Staatsblad zal verschij nen, de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen gemachtigd is tot het leggen en uitbaten, ten titel van inbe grepen deel der tramlijn Meirelbeke- Herzele van het deel dezer lijn zich uit strekkende op het grondgebied der ge meente Herzele (en waarvan de plans waren gewijzigd geworden.) Aanvaard, Waarde Collega, de uit drukking mijner toegenegene gevoelens. (get.) Jul. Liebaert. Brussel, den 2oAugusti 1604. De bevolking van Herzele en omliggen de zal met genoegen vernemen dat aldus het laatste punt betrekkelijk die belangrij ke lijn, welke hen rechtstreeks met Gent verbindt, opgelost is. De noodige aankoo- pen van grond zullen weldra geëindigd zijn, waarna het leggen der lijn in aanbe steding zal komen. Van het Beheer van Staats spoorwegen is verschenen De kleine reisgids voor September 1904. Prijs 10 centiemen. De Petit Bleu zegt dat de liberalen het ministerie zullen doen vallen, als 't niet is in 1906, dan toch in 1908. Het blad kan op dien weg voortgaanals 't niet is in 1908, dan zal 't zijn in 1910, enz. Een groot politiek doorzicht moet ge juist niet hebben om zoo'n voorspel ling te maken, maar het is kenmeikend dat de overtuiging van den val der con servatieve regeering in 1906, na de kie zingen van Mei 11., zoo eenstemmig uit gebracht, nu al begint te slabakken. Ainigem. De groote jaarlijksche processie van O.-L.-Vrouw van Vrede heeft Zondag 21 Augusti haren eeuwen ouden omgang met luister mogen doen. Het overheerlijk weer, een zoel windje en kleine wolkskens, die als schaapje? over den groolschen stoet dreven, ver zachtten de brandende stralen der zon en eene macht van volk was van wijd en zijd toegestroomd. Zijne hoogw. de abt van Bornhem, die om half tien de pontificale mis gecele breerd had, trad om 2 ure, met mijter en staf, omgeven van eene talrijke geestelijk heid in plechtgewaad de abdijkerk bin nen, nam plaats op den troon en de pon tificale vespers vingen aan. Onder de vespers werd de stoet in orde gebracht, zoodat na eene kleine tnsschenpoos, de hoogw. prelaten van Bornhem, Merkel beek en Affligem met mijter en staf. om geven van hunne assistenten en de abdy- heeren, kwamen plaats nemen voor den ingang der kerk om den stoet te zien de- fileeren De lieve en rijke groepen der parochiën van Teralphene en Goyck wekten eenie ders aandacht Meldert met zijne fanfa- renmaatschappij verlevendigde de toege stroomde volksmassa, zoodat zij bijna onopgemerkt de talrijke Xaverianen, con- greganisten en smaakvol samengestelde groepen, zoo van het Kindeken Jesus, St-Antonius van Padua, de H. Familie, enz., enz. lieten passeeren. De parochie Hekelgem met congrcganistcn en lieve kinderkeus met zinnebeelden, maakte ook eenen goeden indruk, te meer, daar het geweten is dat de prachtige groep van Sinte-Cecilia en de koninklijke harmonie de afdeeling der abdij opluisteren. In dc-ze laatste afdeeling die waarlijk overheerlijk, ja prachtig was, kon men niet genoeg bewonderen de groep der H. Wivina met Emwara en verscheidene harer edele gezellinenSt-Michaël de prins der Engelen en men mag het zeggen van den grootschen stoet. De groepen van St-Benedictus en Sinte Scholastica wekten eenieder tot ingetogenheid en eerbied. Het wonderbeeld der Koningin van Vrede, omgeven van talrijke maagden in 't wit, met rijke maarekeersen scheen aan te kondigen dat de Koning der Ko ningen, de Vorst van Vrede naderde. Zoodra de hoogweerde abten van Affligem en Merkelbeek, de groote voorposten van het H. Sacrament gedragen door den pre laat van Bornhem naderden, knielden alle nieuwsgierigen met eerbied neder en aanbaden den Schepper van Hemel en aarde. Na het Allerheiligste volgden met eer bied de catholieke schepenen en raadsle den van Hekelgem en M. de burgemeester van Meldert en zijn raad met flambeeu wen, en eene groote menigte volks, dat door zijne houding zelf de nieuwsgie rige menigte tot bidden aanzette. Waar lijk, zulke godsdienststoet doet deugd aan een christen hart en geeft getuigenis van het groot geloof dat ons Vlaamsche volk bezielt. •k Vnnp wïo landbouwers, dien V OOI Wie, lastlgen arbeid?» vraagt Groene Pie en hij antwoord <c Voor u, Landheeren, die daar aan de zee of tusschen de sneeuwbergen van Tyrol en Zwitserland als Oostersche prinsen leeft en zweeft. Op onze beurt vragen wij Voor wie, werklieden, uwen lastigen arbeid Voor pacha ANSEELE en anderen, voor PILATUS DAENS die te Blanken- berghe aan 't zeestrand leven en zweven als hoogmoedige capitalisten en er zich al de wereldsche wellusten verschaffen. En zeggen dat er gansch 't jaar door in de roode en groene gazetten gedonderd wordt tegen die gehate capitalisten en dat zij die donderen of doen donderen, jaarlijks twee maanden lang als capitalis ten aan 't zeestrand of elders gaan leven zich weinig bekommeren met de arbei ders die dagelijks in het zweet huns aan- schijns moeten werken en zwoegen. Hoe het al gaat. Ja, lezer, hoe het al gaat.... in Frankrijk "Wilt ge 't weten Hewel, luistert Het is de parijzer Gaulois die 't vertelt. Langs onze Fransche oostergrens, is er een maire of burgemeester, die Com- bes gezind is letterlijk zonder einde. Combes, ziet ge wel, die gedurig souia- nen peuzelt, dat is letterlijk zijn afgod. Het moest kiezing zijn te X..., nu over tijd, en er waren twee candidaten, een van den prefekt van 'l departement, 0 dus een fijne Combist een andere, dus een die Combes linksliet liggen. Maar, als nu de meier van het dorp 0 X.... peisde dat er, wie weet al, een te- genstrever van den prefekt en van M. Combes zou kunnen gekozen worden, zoo rezen de hairen hem van te berde, De kiezing nadert. De maire is angstig en gejaagd. Lieve hemele, wat gedaan 0 Ah, gevonden Een plakkaat uitgehangen. Ja, een plakkaat, een advies aan't volk. d Goed, goed wel gepeisd. En 't plakkaat kwam uit, groot en schoon. 0 En op 't plakkaat stond er alzoo BERICHT AAN DE KIEZERS «0 De maire van X.... bericht aan de kiezers, dat zij voor den gouverne- ments-candidaat moeten stemmen. Stemmen ze voor M. Girardet, die den prefekt en M. Combes vijandig is, zoo o» zullen zij maken dat de gemeente het n» beloofd hulpgeld van de regeering niet 0» bekomt. 0» Er is nog meer. Tegen M. Combes stemmen, 't is maken dat de vier ver- 0» dienstelijke jongelingen der gemeente 00 welke eene plaats van het gouverne- 0» ment begeeren, niet benoemd zullen o» worden. Kiezers, de zaak is van belang en »0 voor u en voor uwe familiën. Denkt er wel op, en stemt volgens uwe belan- gen. DE MAIRE. Daar is, in korte woorden, geheel de doening van den Franschen minister Com bes beschreven dwingelandij, uitslui ting, hatelijkheid. En zeggen dat er in België personen zijn welke met den zelfden geest bezield zijn, en die maar verlangen om ons te vercomben betwist dat M. Jef UROENE I IE De B|ieck jn den Gemeenteraad gezegd heeft De werk lieden rusten al genoeg en roept de getuigenis in van de catholieke Raads heeren. Wij hebben onze rotas herzien en vinden dat M. Jef De Blieck wezenlijk die woorden uitsprak. Meer nog wij hebben ons tot verscheidene catholieke Raads leden gewend die ons bevestigen dat hij die verklaring deed. Wat waarheid is, 't is dat wij bij mis greep den naam dc-s heeren Burgemeesters Gheeraerdts in plaats van dien des Raads- heers Geeroms overschreven, eene mis greep die zeer begrijpelijk is. Immers die woorden De werklieden rusten al genoeg 0 in den mond van den liberalen contróleur Jef De Blieck zijn niet te verwonderen. De liberalen zijn immers Manchesterianen, mannen die van princiep zijn dat men alles moet laten gaan lijk het gaat, dat er geen maatschappelijk vraagstuk bestaat die dient opgelost te worden om den levens toestand der arbeidende standen te verbe teren. En nu zeg eens Groene Pie, dat is toch zeker te minste een vaatje bock weerd Voor de oud-soldaten.Krachtens eene beslissing van den minister van justicie, zullen de oud-militairen, die candidaat zijn voor den post van bewaker in de gevangenissen, weldadigheids- scholen, enz., voortaan, alvorens bij voorkeur benoemd te worden, geheel hunnen diensttijd moeten volbracht heb ben, dit is te zeggen hun verlof of hunne vrijstelling hebben. Voor de andere ambten van dit depar tement is het voldoende, den door artikels 85 en 100 bepaalden werkelijken dienst tijd te hebben uitgedaan. Diensten in de burgerwacht. Het gebeurt heel dikwijls dat men diensten in de burgerwacht houdt op dagen, dat een ieder gaarne zou vrij zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft nu aan de hoofden der burgerwacht eenen omzendbrief gezonden, om hen te vragen dat zij geen diensten zouden in richten op een der volgende dagen Nationale feestdagen, 21, 22, en 23 Juli op Prinskensdag, i5 November op eersten cn tweeden Paaschdag en Sink sen op de Zondagen dat er kiezing wordt gehouden. Werkstaking. *£££22 dat er te Schellebelle, in een schoenen fabriek, eene werkstaking is uitgebroken onder schoenmakersgasten. Meer dan 170 werklieden hebben den arbeid gestaakt. Er is kwestie van eene loonverinindering. Slechts een enkel fabriek van dien aard bestaat er te Schellebelle, namelijk, dat van den liberalen heer De Wael die zijn fabriek van Aalst verhuisd heeft naar Schellebelle omdat de werklieden te Schellebelle min moeten winnen dan te Aalst. De liberale heer De Wael, contróleur van 36° klas, die rijk is geworden door zijne fabricatie van sletsen, wil nog rijker worden en 't moet wat zeerder gaan en daarom is hij naar Schellebelle ge trokken. Wat zegt ge, Werklieden, gij die in de laatste Gemeentekiezing voor de liberale contróleurs hebt gestemd Wat zonderlinge Werkmansvrienden zijn tocb, de liberalen Dood van eenen Godloochenaar. Uit Baltimore wordt gemeld, dat een gekend godloochenaar, zekeren Whitney, met een paar vrienden aan het redetwis ten was over de godheid, toen hij plotse ling uitriep 11 Ik tart den Almachtige, mij op de plaats dood neer te slaan. Onmiddellijk na het uiten dezer woorden, stortte Whitney dood ter aarde. De toe dracht van het geval, dat groote ontroe ring heeft teweeggebracht, wordt door volkomen betrouwbare getuigen beves- tigd. De muggen. Zij zijn waarlijk on- veidragelijk die kleine beestjes. Zij komen meer en meer toe en in zekere kwartieren is het niet mogelijk, de vensters open te zetten, 's avonds als het licht aangestoken is. 't Wordt een echte kwaal, bij zooverre dat de gezondheidscommissiën zich er me de onledig houden. Verslagen werden er zelfs over geschreven. De muggen die ons komen plagen zijn nog maar van de minst gevaarlijkste soort maar de gevaarlijke zouden ons ook wel eens een bezoek kunnen brengen ten an dere, de muggen kunnen alle soorten van besmettingen meêbrengen. Hare slechte gewoonten zijn ons zeer wel bekend. De pop leeft in de stilstaande wateren, in de bloempotten, in de dakgoten, enz. Van af het oogenblik dat het wijfje hare eieren in het water gelegd heeft, brengen deze de poppen voort, die na een vijftien tal dagen in volwassen insekten verande ren. Bij klaren dage verblijven zij in don kere plaatsen en 's avonds komen zij weer te voorschijn in de woningen. De wijfjes alleen zijn te vreezen. De mannetjes heb ben zulk geene fijne naald en leven bijna uitsluitelijk met het sap der bloemen en der vruchten. Het tijdstip van voortteling is van April tot Oktober. Verschillige af stammingen volgen elkander alzoo in zes maanden op en ieder legsel rond de 3oo eieren bevattende, vertegenwoordigd de geheele vermenigvuldiging, in een enkel seizoen, een ontzaglijk groot getal mug gen. Om het insekt te vermijden moet men de poppen aangaan, 't geen veel doelma tiger is dan te pogen zich van het insekt zelf te bevrijden. Men moet dus de stil staande wateren bewaken en ze begieten met een weinig petrool om de poppen te versmachten. Indien de uitgestrektheid water groot is, is het genoegzaam er vis- schen in te kweeken. De roode visch bij zonderlijk, is groote liefhebber van pop pen. En, om te eindigen eene remedie Als men van eene mug gebeten is, 't bes te dat men kan doen is de plaats waar men de beet kreeg, te wrijven met een druppel iode of een druppel van oplossing van gaïacol 't geen men bij de drogisten kan bekomen. De Indépendance heeft zijne vrienden, die vreezc-n dat het intreden van socia listen in het toekomstig anti clerikaal gouvernement de kansen op overwinning der anti-clerikalen zou verminderen, ge rust gesteld, door te zeggen, dat de socialisten in geen liberaal ministerie zullen treden. De Peuple antwoordde, dat de Indé pendance veel beter zou doen met te zeggen of, ja of neen, het toekomstig libe raal gouvernement het zuiver algemeen stemrecht zal invoeren. En het socialis tenblad schreef u Want de democratie en het werkvolk willen zich niet in de doeken laten leggen en de oplossing der kieskwestie, die met al haar gewicht op den gang des lands drukt, onbepaald laten uitstellen. 0 Indien de liberale meerderheid aan het bewind niet de herziening der grondwet stemt, ten einde te komen tot de afschaffing van het meervoudig en de instelling van het algemeen stemrecht, in den loop der twee eerste jaren harer wetgeving, dan zal haar gouvernement, geen 24 uren langer leven, want alle democraten en alle werklieden zullen er tegen opstaan. Het blad vroeg ophelderingen aan de Indépendance, die vandaag het vol gende zegt Geen twijfel kan bestaan, dunkt ons, over het princiep zelf van het alge meen stemrecht en, wat in bespreking blijft, is de nevenkwestie van te weten, of men geen tweede stem moet ge ven,'t zij aan den huisvader, 't zij aan de bekwaamheid. »Men weze zonder vrees over die zaak: de linkerzijde zal wel overeenkomen en de liberale partij, wat haar betreft, zal hare verbintenissen naleven. In andere woorden de liberalen zijn het over de kwestie niet eens en staan tus schen 't hangen en worgen, heel goed we tend dat zij, op den dag der keuze van een kiesregiem, ofwel de gematigden uit hunne eigen partij ofwel de socialisten van zich zullen verwijderen. Het licht, dat de Indépendance over de zaak werpt, is niet eens een nacht pitje Priesterlijke 'benoemingen Bisdom van Gent. Z. H. de Bis schop heeft Onderpastoor benoemd te Aalst, in Sint Martinuskerk, de E. H. Van Laere, surveillant in S' Jozefsgesticht te Sl Nicolaas. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 28 Oogst 1904, M. Meganck, Kerkstraat. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een werkman van 16 tot 18 jaar Een kuiper, kunnende rolvaten maken; Breisters voor één en één, om te huis te werken. Vragen werk Een werktuigkundige, ajusteerder. Daglooners en fabriekwerkers. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. Jubile der Onbevlekte Ontvangenis. Plechtige Bedevaart der Stad Aalst en omliggende Parochiën naar O.-L.-Vrouw van Lede op Zondag 11 September, om te beantwoorden aan den oproep van Z. H. den Paus van Rome, te gelegenheid van het Jubelfeest der Onbevlekte Ont vangenis van Maria. Orde der Bedevaart: Om 12 l/i uren, bijeenkomst der Bede vaarders van Aalst in St.-Martenskerk,om vandaar stoetsgewijze te vertrekken naar Lede. Om 2 1/2 uren, Ommegang te Lede Na den Ommegang, vergadering der Bedevaarders op dt Markt van Lede en uitvoering, met honderde zangers, van een Jubellied, ter eere der Onbevlekte Ontvangenis Daarna korte Aanspraak door den Zeer Eerw. Heer Deken van Aalst Om 5 uren, bijeenkomst aan den Dreef van het kasteel en terugkeer naar St-Mar- tenskerk om er den zegen van het H. Sacrament te ontvangen. De inwoners van Aalst worden drin gend verzocht in groot getal de Bedevaart te vergezellen en alzoo een nieuwe blijk te geven hunner verkleefdheid aan den Paus en godsvrucht tot Maria. Aan «Je liefhebbers van Geïllustreerde briefkaarten! Tegen vooruitbetaling van 3.25 fr. krijgt iedere verzamelaar van aanzichtbriefkaar ten op zijn adres gestuurd en met het post merk uit de stad van den oorsprong, 12 prachtige geïllustreerde postkaarten van Constantinopel. deze postkaarten in prachtige kleurendruk uitgevoerd liggen ten inzage ten bureele van dit blad. Stuurt dus een postwissel van 3,25 fr. aan Joris Vande Putte, Korte Zoutstraat te Aalst om die kaarten binnen de 10 dagen franco op uw adres uit Constantinopel te ontvan gen De petrooltanks in den Hoboken- schen Polder vernield. Vrijdag morgend, rond n uren, verspreidde zich ir. Antwerpen eene akelige tijding de petrooltanks in den Hobokenschen pol der staan in brand Terzelfderlijd zag men men, van uit de zuidelijke richting, eene zwarte wolk aan drijven, naar den O.-L.-V. toren en zoo voort in noordelijke richting. Het was. zooals wij hooger zegden, rond n uren van den morgend, dat de menschen in de lucht eene zwarte wolk I gewaar werden, die een oogenblik deed denken aan de onvergetelijke wolk, na de ontploffing des fabrieks van Corvilain, bij welke ramp, zooals men weet, ook verschillige petrooltanks in brand ge raakten. Op dit oogenblik stonden al de tanks, op 5 of 6 na, in brand. Het was niet de vlammenzee, die men zich inbeelden zou, maar integendeel eene eindelooze uitgestrektheid van grijze en zwarte rookwolken, door dewelke de vlammen zich van tijd tot tijd met moeite eenen weg baanden. Ter plaatse zag men op dit oogenblik nog bijna niemand. Juist was de wagen der pompiers met zijne van 't schuim druipende paarden aangekomen, met een detachement onder luitenant Posch. De pompiers begonnen de darmen te leggen, maar het ging de wakkere brand- werklieden niet af, zag men wel. Wat kon men uitrichten, met een paar lansen,tegen een zoo kolossalen vuurpoel, die nog maar altijd uitbreiding nam Van tijd tot tijd hoorde men in dat reusachtig forneis eene ontploffing het was een nieuwe ketel die sprong en waar van de inhoud nieuwe brandstof kwam leveren. De grootste dezer tanks houden 3ooo kub. meters petrool in 1... Begin daar eens op te blusschen De eene wagen der pompiers volgde op den andere rond 12 uren, kwam de tweede stoomspuit, met paarden van den D. bespannen. Maar, dat alles baate niemendal de pompiers waren even machteloos alsof er maar een brandspuitje ware geweest. Men liep over en weer, maar de hitte belette toch den vuurgloed te naderen. Maar hoe is de brand begonnen Er was niemand die iets met zekerheid kon mededeelen en 't was alsof al de ge tuigen daarboven met de rookwolken in de Tucht waren verdwenen. Eindelijk trof men M. Bataille aan, ingenieur van de Deutsche Product Actiën Gesellschaft (Firma Eiffe), die ter plaatse was toen de brand begon en het volgende verhaal deed Ten half 11 is de tank n° 4 vande American Petroleum C° gesprongen. De wegvloeiende petrool kwam in aanraking met eene kleine smis met blaasbalg, waar in men de bouten gloeiend maakte. Deze werkte daar voor de firma Roth schild, welke er nieuwe instelling aan legt. De gloeiende kolen staken de petrool in brand cn, ten gevolge van den wind, die geweldig was den heelen morgend, liep het vuur tot den ketel, die een oogwenk ontplofte. Een groote zwarte rookkolon steeg op, alleman nam de vlucht ten gevolge der hitte barstten andere ketels en zoo opvol- genlijk, tot ze allen in brand stonden. De nagenoeg 40 tanks hoorden toe Aan de hoogergemelde Deutsche Pro duct Actiën Gesellschaft, met 5 groote en 5 kleine ketels De Standard Oil Petroleum C°(Speth); De American Petroleum C° (Rieth). Al deze ketels waren niet gevuld, maar men schat de massa petrool, die voorhan den was, op TO a 80,000 kub. meters die geheel opge brand zijn. De instellingen der twee eerste firmas liggen het dichst tegen de kaai, die van de American C° verder in den polder. Juist stond men voor eenen ketel van de American Petroleum Comp., die nog niet brandde, toen kapitein Muller, land- kapitein van de petroolbooten verwit tigde, dat het op die plaats gevaarlijk ging worden en deze ketel dreigde te ontploffen. Men ging op zekeren afstand staan om het schouwspel na te zien. Daarbinnen was het een geblaas en gezucht als in een stoommachien. Het torentje, dat men gewoonlijk op den ketel ziet rusten, stond nu, door de drukking van den verdampten petrool, een halven meter hooger, op zichzelven heen en weer draaiend en schuddend. Eindelijk weer eens een lang gezucht, dan een doffen knal en als een dronken reus waggelde de ketel heen en weer, en viel gedeeltelijk in. De ontsnappende petrool schoot in vlammen en weer kwam eene nieuwe kolon de geweldige rookzuil versterken. De pompiers zijn met al hun materieel ter plaatse maar zal het spruiten helpen? In alle geval werden lange darm n ge legd n nar de Schelde, naast het petrool- schip Hainaut, dat in afwachting aan de kaai blijft liggen, doch omringd is van sleepbooten, gereed om in voorkomend geval hulp te bieden. Al wat zich in den omkring van het brandend terrein bevond is natuurlijk verbrand en morgen zullen wij wellicht hetzelfde schouwspel te zien krijgen als na den brand van Corvilain dat is ver brande wagens, verwrongen ijzerwerk, half gesmolten wielen, vernielde werktui gen, enz. Natuurlijk zal de schade overgroot zijn, doch voor liet oogenblik kan men die nog niet schatten. Om de orde te handhaven bevinden zich daar de hoofdcommissaris Schmidt, en talrijke policieofficieren en agenten, in uniform en in burgerkleeding. Zij zijn, waar het noodig is, geholpen door eenige gendarmen. Verder zijn ter plaats 3 compagnies van de genie, om de brandweer te helpen. Creemboter. Markt van Zaterdag 27 Oogst 1904. 23o kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot o,oo per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 366 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2920 kilogr. STAD AELST. Academie van schoone kunsten. Zondag 25n Sep tember eerstkomende, om n 1/2 ure voor middag zal ter stadsschouwburgzaal ge schieden de plechtige prijsuitreiking aan de leerlingen der Academie van schoone kunsten. De werken van den prijskamp zullen tentoongesteld blijven in het lokaal der Academie, St. Martensplaats, zondag 25" en Maandag 26" September van 9 tot 12 1/2 ure 's voormiddags van 2 tot 5 ure 's namiddags. Aalst. Vrijdag namiddag zijn op den Dendermondschensteenweg de punt- gevels van twee in opbouwzijnde huizen door den hevigen wind ingestort. Het gebouw wordt opgericht voor rekening van Dame Wed. Camiel De Schaepdrijver. De vijf werklieden die er aan 't werk waren werden na beneden ge slagen. Zekere Josef van Landuyl, viel van boven tot in den kelder en bekwam ernstige wonden, die een onbekwaamheid tot werken van 14 dagen zal veroorzaken. De vier andere werklieden werden slechts licht verwond. De vijf werklieden zijn te gen ongevallen verzekerd. Op de baan van Aalst naar Gent is Donderdag avond een verschrikkelijk on geluk gebeurd. Een werkman van Dron gen, Theofiel Tack, is zoo geweldig aangereden door eene automobiel, en werd zoo erg gewond, dat men geen hoop op redding heeft. De stoker is in dolle vaart doorgereden en men heeft het num mer zijner automobiel niet eens kunnen opnemen. Een herbergier te Brussel, die schat bewaarder van eene spaarmaatschappij was, is er van door getrokken, met de kas, die eene menigte stadsloten en 600 fr. in geld bevatte. De bestuurders der maatschappij moesten de kas nazien, om de jaarlijksche deeling gereed te maken, toen de vrouw van den herbergier wee- nend bekende, dat haar man sedert acht dagen het huis verlaten had. Het gerecht is verwittigd en het signalement van den oneerlijken schatbewaarder rond gezon den. Bij den onderpastoor van Elsene, gelast met het beheer der lijkdiensten, kwam een persoon namens den notaris, die de nalatenschap van wijlen Mad. Tim mermans moest regelen, de rekening van den lijkdienst vragen. De priester gaf hem die en, eens in het bezit van dit stuk, schreef hij er vol daan op, teekende het met den naam van den onderpastoor en ging bij de fa milie der overledene de 325 fr. in ont vangst nemen. De familieleden betaalden zonder wan trouwen, te meer daar de envelop het adres van den notaris droeg. Eerst later zagen notaris, onderpastoor en familie, dat ze met eenen bedrieger te doen had den gehad. "Vergiftiging van het bloed staat al diegenen te wachten die lijden aan gal, zuur,verstoptheid, troebele waters of door het keeren der jaren. Om dit te beletten raden we onze lezers aan de bloedzuive rende pillen Depratere te nemen, de best gekend en zonder aloës, die genezen zon der krampen noch ontsteldheid. i,5o fr. de doos te Oostende, bij den apotheker Depratere, die verzendt tegen postzegels, alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut en overal. Dat komt van drinken.Te Hal werd een bruiloft gevierd en zekere Stend loste de gebruikelijke vreugdeschoten met eene met los poeier geloden pistool. Maar toen hij wat gedronken had kwam hij op het denkbeeld, zijne pistool met hagel te laden, doch hij schoot ditmaal het wapen niet af en bleef dus geladen liggen. Daags nadien vergeten zijnde wat hij had gedaan en opnieuw min of meer

De Denderbode | 1904 | | pagina 2