Donderdag 8 September 1D04 3 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5(>70. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Het getal 13 en de Vrijdag. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Slechte vaderlanders. HET GEHEIM De grootste hunner groote mannen. Vrijdeiikerscongres. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen «yn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 7 SEPTEMBER 1904. Wij heeten slechte vaderlanders, de vijanden van hun eigen land, de droo- mers van een enkele nationaliteit, bestaan de uit de volken van gansch het wereld rond. De roode aardekneders zullen alle natuurlijke scheidslijnen tusschen de natiën uitschrappen, den bodem effen maken, de geschiedenis scheuren, alle onderscheid in wetten, landaard en zeden opschorsen, witte, roode, gele en zwarte stammen versmelten tot een geslacht, zóo broederlijk verbonden, dat nimmer de vrede op aarde zal gestoord worden. Geen Abel's en Cain's meer, maar David's en Jonathassen Het vormen eener enkele natie is eene utopie zoowel als het collectivisme en het verdwijnen der armoede uit de wereld. Wat elk onafhankelijk volk veroverde ten prijze gewoonlijk van eeuwenlangen kamp tegen de tirannie, met zware offeringen van goed en bloed, de vrijheid, prikkel tot nijverigheid, bron van welvaren, kost bare perel aan 's lands kroon, wordt be dreigd door de roode internationalisten en zal eens, voorspellen zij, weggevaagd worden met vele andere versleten vodden 1 Ontelbaar zijn do Jwoa«c.»«, or zullen wel genoeg verstandige lieden opstaan om te verdedigen tegen dolle gekken, wat de natuur en de ondervin ding stichtten tot heil der volken. Wij heeten slechte vaderlanders de stelselmatige afbrekers van een echt nationaal beheer, de versmaders hunner verdienstelijkste medeburgers. België staat aan de spits der volken, zulks wordt gebazuind door de ernstigste organen der wereldpers. Geen twijfel of het kleine België zal nog eens de grootste landen overvleugelen in de tentoonstelling van St-Louis, in Amerika. Honderdmaal hoorden wij den lof verkondigen van ons lieve vaderland, door vreemden die zeg den België gij zijt klein ja, maar men is gedwongen alle oogenblikken stil te staan in verrukking, voor uwen handel, uwe nijverheid, kunstgewrochten, monu- 1 iuenten, landbouw, enz. enz., terwijl 1 men andere ver uitgestrekte gewesten 1 vluchtig doorreizen mag, omdat zij niets 1 merkwaardigs opleveren Engelschen, Duitschers, Franschen verduiken de vlekken die aar hun vader land kleven zij roemen zijne verdien sten, zwetsen en boffen, terwijl vooral de blauwen en groenen ons voortreffelijk Gouvernement uitschelden voor vuilen visch en hun vaderland plaatsen aan den steert der natiën 1 't Is een schande 1 Ongehoord, colossaalBeide genoemde soorten slechte vaderlanders slingeren dienzelfden smaad naar 't hoofd der catho- lieken! Waarom? Omdat zij gehoorzamen aan den Paus, een vreemden Vreemde potentaal de stedehouder van Jtsus- Christus. de Opperherder, de Heilige Zielenvadcr 1 Kwam ooit dit verwijt uit den mond der onroomschen, in Engeland, Duitsch- land, Amerika Neen, in deze landen staan de catholieken bekend als de beste patriotten. 't Is maar in Combes' land en bij zijne Belgische naapers dat men onze vader- landsliede loochent. De catholieken verdedigen den Konings - troon en de Grondwet tegen de roode republikeinen en de blauwe vrijheids- moorders 1 De catholieken betalen hunne belastin gen, geven hunne zonen aan het leger, vervullen al hunne burgersplichten, ter wijl de tooden het leger belagen, verma ledijden, de burgerwacht beschimpen. De catholieken wedijveren om op het vrijheidsveld allerlei bloemen en vruchten Ifon Oprechten eercdienst voor de Grond wet. Rooden en blauwen laten het vrij heidsveld liggen als braakland zij beploegen, o met zachte hand, en plun deren den officieelen akker, gemest met 't vet van Jan en alleman, en toch schreeu wen zij Wij zijn echte en gij, catholie ken, slechte vaderlanders Anseele spotte, op 't Congres van Amsterdam, met al de nationale liederen, (i De zang der Internationale zal ze alle doen zwijgen 1 riep hij uit. De catholieken, in alle landen, zingen het vaderlandsch lied in vredes- en oor logstijd Werde ooit onze onafhankelijkheid be dreigd, zij zouden toonen 0 dat, die getrouw zijn aan God en Kerk, immer getrouw blijven aan Vorst en Vaderlanci terwijl gij, slechte vaderlanders, den vreemde in de hand zoudet werken, uit haat tegen ons Vorstenhuis, om onzen afschrik voor uw slavenjuk. Loodwit en zinkwit. Na twee ja ren proefnemingen heeft het spoorwegbe- stuur besloten dat het zinkwit de ver- eischte hoedanigheden niet bezit voor het buitenwerk en ten hoogste kan voor de werken, die niet aan de lucht bloot gesteld zijn. Niet zelden treft men personen aan die bijgeloovig zijn in het getal i3 en in den Vrijdag. De booze geest is er in gelukt den Vrijdag als eenen ongeluksdag te doen aanschouwen, omdat op dien dag de Zaligmaker gekruisigd is geweest. Ook komt men die bijgeloovigheid meest tegen bij degenen die van godsdienst niets moe ten hebben. Het is verder eene bemer king van Voltaire de bijgeloovijpte der menschen zijn juist die, welke t minst geloof hebben. Wanneer de menschen, zegt hij, geene goede begrippen van de Godheid hebben,aan veerden en volgen zij valsche gedachten, juist gelijk, op opge- nadige tijden, men handel drijft met slechte munt bij gebrek aan goede. Ziehier eene geschiedenis nopens be doeld bijgeloof, welke onlangs te Nevers is gebeurd. Ik nam een middagmaal, zegt een ge tuige van het voorgevallene, in eene her berg. Daar het Vrijdag was had ik eieren en groensels doen opdienen. Nevens mij Twee* lekEfèrKèlf Këfr"fti£)T BfjgëstfëKbiVRrrtf1 veis. Zij aten vlecsch, dronken wel, spra ken luid en geboden aan de bedienden van het hotel, op zeer lossen toon. Zij dachten dat zulks deftigheid was, doch de aanwezigen aanzagen het als onbeschoft heid. Zij bemerkten dat ik geen vleesch at, en zochten mij op de teenen te trap pen. «Wat is toch een malsch gebraad smakelijk des Vrijdags, zegden zij hoe is het mogelijk van vleesch te derven op dien dag. Hoe kan toch dit vooroordeel zoolang bestaan hebben Zoudt gij willen gelooven, zeide een der reizigers, dat mijne goede oude moeder, die verders eene heilige en weerdige vrouw was, mij dwong vleesch te derven, wanneer ik nog een kir.d was Maar als men in het leven gevorderd is, wordt men aanstonds ge waar dat de schapenbout zoowel des Vrij dags als des Zondags smaakt. Men ge raakt alsdan vrij van al die zoogezegde godsdienstige gebruiken en van al de vertelselkens waar zij op steunen, n Het nagerecht werd opgediend, daar na de koffie, het druppeltje en de sigaar. Een bediende nadert tot de reizigers Mijnheer, zegt hij tot de zwetsers, ik verwittig u dat de kamer n° i5, waar gij verblijft, voor eenen anderen reiziger voorbehouden is. Ik kom u verzoeken eene andere kamer te aanveerden, indien gij vandaag niet vertrekt. Ik heb u reeds gezegd, jongen, dat ik des Vrijdags mij op reis niet begeef. Ik blijf dan. Maar waarom maakt gij des Vrij dags geene reis, vroeg hem zijn gezel Het is mijn gedacht. Het gaat mij tegen.Ik ben nooit des Vrijdags cp weg. Dat brengt ongeluk mede, spreekt er mij niet van. Het gaat mij tegen. Maar jongen welke kamer gaat gij voor mij gereed maken Er blijft maar Nr i3 over, was het antwoord. Nr i3 ik wil nr i3 nietik sliep -nog liever onder den blauwen hemel, dan in nr i3. Zoodan wat heeft n1 i3 u dan mis daan vroeg zijn medemaat. Zoudt gij niet eten aan eene tafel, waar i3 personen aangezeten zijn Spreek er mij niet van.ik kan er niet over. Dat brengt altijd ongeluk mede.aan de tafel, zeg ik niet. men doet daar zijn eigen geweld aan. Maar in nr i3 slapen, nooit Het weder is niet gunstig vandaag, maar het zij zoo, ik blijf nog liever buiten. Mijnheer, zegde ik dan. tot den kleinhertige, ik ben dwaas genoeg om den schapenbout des Vrijdags niet goed genoeg om vree'S te gevoelen voor een nummer of het is gelijk welken dag van de week. Nr i5 was voor mij bestemd, gij moogt het hebben. Mijnheer, ik ben christen en catholiek, ik moet dus liefda dig zijn. Voortaan, Mijnheer, zult gij u Herinneren dat gij gelukkig zijt geweest eenen kwezelaar te ontmoeten orn u vrij te houden van buiten te vernachten onder eenen stortregen, of van te sterven van schrik in een warm bed, dat geen num mer volgens uw goeddunken draagt. Wie stond er beschaamd ik laat het u raden. De groote vrijgeest die in God niet geloofde, maar verslaafd was aan de dwaaste bijgeloovigheid de zwetser, die met God en zijne Kerk spotte. aan zijn vriend Stanpitz Ik word ge folterd en tegelijkertijd meëgesleept door mijne omgeving, door de uitspattingen, de dronkenschap, de vleeschelijke wel lusten en de luiheid.... Aar. zijn vriend Weller schreef hij in 53o Welke meent gij de reden te zijn, waarom ik mij al meer en meer be drink...? 't is om met den duivel te spot ten, die met mij den spot schijnt te drijven... Dat het krapuul vaste... n De 2 Juli 1540 schreef hij aan zijne chtgenoote C. Bora Ik vreet als een Bohemer en zuip gelijk een Zwitser. Ziedaar het portret, dat de grrroote i?) Luther van zich zei ven maakte. Zijn niet alle scheurmakers tegenover het catholi- cismus van eene min of meer gelijkaardige vlieg gestoken. 24' Vervolg. Sint-Alba's vrienden zagen dit dan ook zeer wel in en hadden al lang geleden onder de bevolking bekend gemaakt, dat hun candidaat van plan was den uitge- strekten heigrond, tusschen Sandbank en Sint-Cubbert gelegen en bekend onder den naam van Dennehei, aan te koopen en daarop een prachtig buitengoed te stichten, eene onderneming, die aan de twee plaatsen niet weinig voordeel zou bijbrengen. Wij deelen deze bijzonderheden meê, om onzen lezers een denkbeeld te geven van den maatschappelijken rang van den man, tegen wien de Sandbanksche P0"- cie, of liever de detective Brusel, gesteund door Robert Power, (want de commissa ris bleef nog bezwaren volhouden), het waagde, den strijd aan te binden. De man, waarover men beraadslaagde, bleef intusschen op zijne oude manier le ven. Hij had met zijne vrouw de schoon ste kamers van het hotel betrokken, welke de direkteur, onze bekende driftige Schot, voor hem beschikbaar hield, niet bewuBt Als de grootste onder hunne groote leidsmannen, noemen liberalen en socia listen niet ongaarne den beruchten Luther, stichter van het Duitsch protestantismus. En wel, een beroemd geleerde, E. P. Deniflc. heeft over dat heerschap een boek uitgegeven, dat een zonderling licht werpt op den grrrooten Hervormer Daar komt onder ander in voor Den 20 Februari i5ig schreef Luther met het onweêr dat zich bovén zijn hoofd samenpakte. Op den avond na den moord in de Rob-Roy-Villa had M. Sint-Alba zich weer met zijne echtgenoote aan de alge- meene tafel laten zien, ofschoon zij an ders meestal op hun eigen kamers hun middagmaal namen hij had zich na den maaltijd naar de weelderige rookzaal be geven om, onder het genot van een tas koffie zijn fijne Havana te rooken. Hij bevond er zich dezen keer niet al leen. M. Vasavoer, een der gasten van het Marine-hotel, welke de huisknecht aan Power had genoemd, als een rijken uitgever van een der voornaamste Londen- sche dagbladen, had er reeds neergezet De twee heeren kenden elkander en het duurde niet lang voor zij de nieuwsjes van den dag begonnen te bepraten. Hunter zijn wij kwijt, dat spijt mij ving M. Vasavoer aan, een dikke rook wolk voor zich heen blazende, t Was een gezellig man Hij kreeg dezen mor gen een telegram, hoor ik, een van zijn familieleden is dood of ernstig ziek, ge loof ik- no Wat Is Hunter vertrokken vroeg M. Sint-Alba met eene verwondering. Wanneer ging hij weg Dezen middag, met den trein van 2,20, zijne vrouw ging meê. Maar gij wilt toch niet zeggen, vervolgde Vasavoer, dat gij dat niet wist? Ik dacht dat zij u in de eerste plaats op de hoogte hielden van de komende en vertrekkende gasten. Het voorhoofd van Sint-Alba rimpelde zich. Niets was hem onaangenamer dan eene zinspelling op zijne financieele deel neming in het Sandbanksche hotel. Gij vergist u, sprak hij koel. Ik heb er niet het minste belang bij tc we ten, wie hier aankomt of vertrekt. MVasavoer had de terechtwijzing zeer goed begrepen en antwoordde met een welwillend glimlachje: Natuurlijk, na- tuurlijk Ik meende alleen maar te zeg gen, dat het mij zoo verwonderde van u te hooren, dat gij van Hunter s vertrek niets afwist. Ik kwam hem dezen middag op den trap tegen en toen verte de hij mij, dat hij juist van Mev. Smt-Alba afscheid had genomen. De echtgenoot der genoemde dame beet zich op de lippen en scheen een oogenblik op het punt een driftig ant woord te geven. Gij schijnt mij geheel verkeerd ver staan te hebben antwoordde hij einde lijk langzaam. Natuurlijk wist is zeer wel dat Hunter ons ging verlaten, maar ik had geen gedacht dat hij reeds ver trokken was. Ik was niet thuis, toen hij afscheid kwam nemen. M. Vasavoer vond het beter verdere aanmerkingen voor zich te houden. - Het spijt mij machtig, dat hij weg Het Congres, dat door de Vrijdenkers aller landen te Rome gaat gehouden worden, schijnt niet erg op bijval te kun nen roemen. Er worden dan ook ongeloofelijke pogingen aangewend, om de aanhangsrs der vrije gedachte te bewegen tot deelne- eenter mei meer met ronitenue volzinnen over geestesontslaving, moderne vrijheid en menschelijke meerderheid, dat men thans bezoekers tracht te lokken dat middeltje is versleten, en 't is overigens weinig doeltreffend gebleken. Men poogt nu den lust naar nieuwigheden; naar ver strooiing en vermaak bij de volgelingen der vrije gedachte wakker te schudden, en die te pas te brengen om het congres var. congressisten te voorzien. Prijs vermindering op de Fransche spoorwegen op de Italiaansche banen, op het voedsel en hel nachtverblijf kosteloozen toegang tot de museums en kunstverzamelingen vrij verkeer op de Roomsche trams mits betaling van 1 fr.; grootcn afslag op de vervoerprijzen naar Napels, Pompei, Capri, den Vesuvius, enz., dat alles wordt aan de vurig verwachte deelnemers be loofd Wanneer eens het Congres gehouden wordt, is het echter geenszins te betwijfe len, of de vrijmetselaarsorganen zullen met veel ophef verklaren Heel die menigte van deelnemers is, gedreven door geestdriftige bewondering en verkleefd heid aan de vrije gedachte, naar Rome gestroomd, om daar, ten aanzien van het Vatikaan, zinnebeeld van alle geestesver- slaving, het oppergezag der rede, der wetenschap, der vrije en wereldlijke ge dachte te bevestigen I Oef 1.... is, ging hij voort, ik mis er mijne partij billard door. Wij waren zoo aan elkaar gewaagd, dat geen mensch kon zeggen wie de sterkste van ons tweeën was. Dat is plezierig spelen. Ik beklaag u van harte, merkte Sint- Alba met een spotachtig lachje op, maar als gij spelen wilt, ben ik straks bereid Hunter te vervangen. Allerliefst, maar ik dank u hartelijk! antwoordde de man Neen Ik ben in de verte niet tegen u opgewassen I Dan speel ik nog liever met den biljart-jon- gen. M. Sint-Alba nam deze hulde, die zijn meerderheid op de biljart werd toege bracht, genadig aan en rookte een tijd lang zwijgend door. Wonderlijke geschiedenis, he die mcord daar in die villa op der. Hamilton- schenweg? begon de Londensche uitgever weêr. c- Zeer wonderlijk, antwoordde Sint- Alba, blijkbaar zonder veel belang in dit onderwerp van het gesprek te stellen. Ik las zooeven m het avondblad, vervolgde de andere, dat de policie aan wijzingen van groot gewicht heeft verkre gen, die zeker tot de ontdekking van de misdadigers zullen leiden. Maar dat is het oude liedje, dat kennen wij. De poli cie krijgt altijd aanwijzingen, en vindt voortdurend nieuwe sporen en ontdekt per slot van rekening toch niets. Naar hetgeen ik las van de zitting van dezen morgen, heb ik al heel weinig hoop, dat zij er nooit achter zullen komen. Gelooft gij dat ook niet. Om u de waarheid te zeggen, ant woordde M. Sint-Alba met den smaak van eenen kenner zijnen koffie proevende, heb ik mij met de geheele zaak niet be moeid. Ik heb hekel aan die soort van berichten. Het is mij een raadsel hoe sommige menschen er smaak in kunnen vinden, zich onnoodig in zulke dingen te verdiepen. Hm dat weet ik zoo niet, hernam zijn vriend. Het is een buitengewoon ge val ik voor mij wil wel bekennen, dat het mij bijzonder veel belang inboezemde. Het is het zonderlingste geval, waarvan ik ooit gehoord heb. Een jonge vrouw op de wreedaardigste manier vermoord door eene andere vrouw, die in eens, de hemel mag weten van waar, komt ver schijnen en weêr even geheimzinnig ver dwijnt zonder een spoor hoegenaamd achter te laten. En dan, ga eens na, wat een wezen dat geweest moet zijn I ik ben waarlijk niet gauw zenuwachtig, maar ik kan u verklaren, ik kreeg kieken vleesch toen ik het verslag van den doktor las. Wat een monsterEn daarbij zoo be daard, zoo koelbloedig Ik zou het altijd voor eene onmogelijkheid gehouden heb ben, dat er zulke vrouwen konden be staan. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1