Aan Maria Onbevlekt Ontvangen (Laurent de Rille). Bekentenis. Onderwij zersvergadering EEX EX A X DE It. AELST. O.-L.-Vrouw van Lede TENTOONSTELLING Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. Holland. Gegroet Gij Onbevlekte, Die in den hemel woont. En op de rots van Lourdes Voor 't heil der menschen troont. Wij knielen voor u neder, O Moeder nooit besmet, Ontvang onz' lofgezangen.) bjs Verhoor ons smeekgebed. Gegroet die als een vuurgloed Van liefde voor ons brandt, En die geen enk'len zwakke Niet reikt een milde hand Wie lijdend of gebrekkig Zich trouwvol tot u richt, Ontvangt van u de redding.) B] Den balsem die verlicht. Gegroet, algoede Moeder, Die zondaars hart beweegt En vraagt dat d'Opperrechter Hem zijne schuld uitveegt. Maak, Moeder, w'op dees aarde Uw kind'ren zijn genaamd, En Jezus bij zijn vader Bjg Zich over ons niet schaamt.) Dag aan dag leest men in de bladen van de doctrinaire school, zegt het Han delsblad, dat wij zuchten onder papen dwingelandij, dat onze meesters de ministers, de nederige knechten zijn van de bisschoppen, dat die zelfde «meesters» naar den onvermijdelijken zedelijken en stoffelijken ondergang voeren, dat de domphoren als regeeringsscepter dient en andere schrikkelijke dingen van dien aard. En hoe zeer ook met de liberalen tegen ons strijdend, verdienen toch de socialis ten een pluimke om hunne rechtzinnig heid, die hen dwingt van tijd tot tijd de waarheid te zeggen, eene waarheid, die dan hunne blauwe bondgenoten niet wei nig dwars in de maag moet zitten. Zoo schrijft citoyen Bertrand namelijk in Le Peuple Er valt niets tegen te zeggen de algemeene toestand is tegenwoordig veel beter dan over een groote dertig jaar. De werkman is VRIJER, WORDT BETER BEHANDELD, MINDER UITGEBUIT dan vroeger het recht van vereeniging wordt niet meer zoo veel tegengewerkt als vroeger. De verschillige overheden politieke, bestuurlijke, rechterlijke, durven zich niet ueuen. Zonder twijfel zijn er nog misbruiken en ongerechtigheden zonder twijfel is de uitbuiting der bazen nog hard en dikwijls moordend, maar men kan bevestigen dat er vooruitgang is. Daarbij hebben de werklieden van hunnen kant eene macht verworven, die hen vroeger ontbrak. ER IS DUS VOORUITGANG ONBETWISTBAAR VOORUIT GANG, Wij zullen die woorden uitknippen en ze de stelselmatige bestrijders van het gouvernement nu en dan onder het oog brengen. Zondag en Maandag werd te Gent, het lokaal, Oudburg, eene algemeene vergadering gehouden van het Christen Onderwijzersverbond, onder voorzitter schap van M. Roevens, van Oorderen. Na eene voordracht van M. De Prae- tere, van Worteghem, over de natuur, den invloed en devormingvan 't geweten,» werden met algemeene stemmen de vol gende besluiten aangenomen Overwegende dat het geweten i° De stem van God is hier op aarde 2° dat het een grooten invloed kan uit oefenen op al ons doen en laten 3° dat het het richtsnoer des levens is voor alle menschen 4° dat de mensch, die in alles de stem van zijn geweten volgt, God zeiven volgt en bijgevolg tot zijne eeuwige bestemming zal komen. Besluit 1° Al de leden van het Christen Onder wijzersverbond van België leggen er zich uit al hunne krachten op toe om het ge weten der hun toevertrouwde kinderen goed te vormen 2° Zij geven altijd de lessen der gods- dienst- en zedeleer met de grootste zorg en doordringen gansch hun onderricht van godsdienstzin. 3° Zij geven -;in alle omstandigheden door woorden en werken het goede voor beeld en gewennen de kinderen van jongs af, hun geweten te raadplegen, alvorens te handelen, en er hun leven naar te schikken. Na eene langdurige bespreking werden als besluiten aangenomen x° Dat het school program overladen is 2° Dat een onder oogpunt van uitge breidheid verschillend program zou moe ten bestaan voor verschillige scholen, vol gens dat deze een of meer klassen hebben; 3° Dat de medewerking der onderwij- rs daartoe gevraagd worde. Eene bespreking werd verder gehou den over slechte schoolreglementen, over laden werktijden, enz. De vergadering van Maandag was zeer talrijk bijgewoond. Meer dan 35o onder wijzers uit Limburg. Brabant, Antwer pen, West-en Oost-Vlaanderen, volgden er de behandeling der practische mid delen om dc stemming van het wetsont werp Maenhaut te bekomen De bespreking was hoogst belangrijk. M. Maenhaut, volksvertegenwoordiger, woonde ze bij en was het voorwerp eener geestdriftige hulde. Amerikaansch nieuws. Een blad van New-York, de Evening Mail, kon digt heel ernstig aan dat een buitengewoon gezant van koning Leopold II, M. Fran- cotte, aangekomen is met de paketboot Kaiser Wilhelm II en dat hij onmiddel lijk naar Oyster-Bay vertrokken is, om te spreken met president Roosevelt.Het blad voegt erbij dat M. Francotte door den koning der Belgen gelast is, president Roosevelt over te halen om tusschen te komen ten voordeele van den vrede, tus schen Rusland en Japan. Zooals men weet is M. Francotte dood eenvoudig de tentoonstelling gaan be zoeken. De feesten van igo5. De militaire commissie der feesten heeft beslist dat een historische stoet op Staatskosten er Brussel tweemaal zal uitgaan. Het toer nooi zal i5o,ooo fr. kosten. Een groot huis van Munchen heeft aangeboden 537 kostumen in huur te geven voor 28,980 fr. De commissie heeft dit aanbod niet aangenomen en 600 kostumen besteld bij eene Brusselsche firma voor 40,000 fr. Nu, als 't toch op moet... Zichtkaarten. 't Is vakantie,menig een doet een reisje en verzendt natuurlijk zichtkaarten. Postbedienden en briefdragers hebben thans meer werk met het verzenden en uitdragen der zichtkaarten, dan met de gewone postverzendingen. Als 't er een beetje spant, zoeken de postbedienden de brieven en dagbladen uit en zorgen voor eene regelmatige ver zending ervan. Met de zichtkaarten handelt men als rond nieuwjaar met de naamkaartjes. Men legt ze op zijde tot de volgende verzending. Wij zullen niet zeggen dat zij ongelijk hebben, als ze maar besteld worden iuZTc êu" sUtaanst aifféèts' verweet aan socialist Gony te Seraing, dat hij zich op de kap der proletariërs een lustverblijf had aangeschaft. De Gazette de Liége meldt nu, dat Smeets zich thans ook een stuk grond aangekocht om er zich insgelijks een lusthuis bij bosschen en tuinen te bou wen. Er waren eens proletariërs... De Onafhankelijke Congostaat heeft een vijftigtal onderofficieren aangeworven in Zweden en Noorwegen als officieren van de openbare macht. Alvorens naar Congo te vertrekken, zullen deze jonge lingen eenigen tijd verblijven te Wavre alwaar hun het Fransch zal onderwezen worden door een officier der carabiniers en alwaar zij van allen dienst zullen ont slagen zijn. Zij dragen het uniform van officier der openbare macht. Hunne voor bereiding te Wavre zal zes maanden duren, waarna de nieuwe officiers zullen inschepen voor Boma en Leopoldville, vanwaar zij naar de verschillende kampen zullen gezonden worden. IMieu werkerken. Verleden zondag 28 Oogst deed ons catholiek mu ziek een uitstapje naar Geeraardsbergen. Om half drij ten getalle van 56 in Aalst vertrokken met den trein kwamen wij er om kwaart na dry uren aan. In stoet de stad door recht naar den aangewezen kiosk twee puike stukken uitvoeren die dapper toegejuicht werden, dit was het eerste deel van het programma. Daarna gingen wij eene serenade bren gen aan den Heer Paul Pieraert onzen gewezen Volksvertegenwoordiger die ons reeds van op de markt was komen welkom heeten. De gulhartige ontvangst van den heer Pieraert zal nooit uit het geheugen der Nieuwerkerkenaren gaan. Dit is nog eenen van die rondborstige Viamingen die in den smaak van ons boerkens valt en die waarlijk toont dat hij voor het werk volk is. Zijn vriendschappelijke om gang zoowel met den gemeensten werk man als met den besten die er bij was heeft hem alle harten doen winnen. Zij zeker moest het kiezing worden dat het aan de Nieuwerkerkenaren niet zou liegen om M. Pieraert er door te helpen en bij de naaste kiezing eene goeden stoot zullen doen om Mijnheer Pieraert weer op zijne plaats te zetten. o Creemboter. Markt van Woensdag 7 Septemb. 1904. 70 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Jubile der Onbevlekte Ontvangenis. Plechtige Bedevaart der Stad Aalst en omliggende Parochiën naar op Zondag 11 September, om te beantwoorden aan den oproep van Z. H. den Paus van Rome, te gelegenheid van het Jubelfeest der Onbevlekte Ont vangenis van Maria. Orde der Bedevaart: Om 12 uren, bijeenkomst der Bede vaarders van Aalst in St.-Martenskerk,om vandaar stoetsgewijze te vertrekken naar Lede. Om 2 1/2 uren, Ommegang te Lede Na den Ommegang, vergadering der Bedevaarders op de Markt van Lede en uitvoering, met honderde zangers, van een Jubellied, ter eere der Onbevlekte Ontvangenis Daarna korte Aanspraak door den Zeer Eerw. Heer Deken van Aalst Om 5 uren, bijeenkomst aan den Dreef van het kasteel en terugkeer naar St-Mar- teriskerk om er den zegen van het H. Sacrament te ontvangen. De inwoners van Aalst worden drin gend verzocht in groot getal de Bedevaart te vergezellen en alzoo een nieuwe blijk te geven hunner verkleefdheid aan den Paus en godsvrucht tot Maria. Hofbouwmaatschappij van Aalst «Vooruit door Stu die Samenwerking Met de medewerking van de Stad, de Provincie en de Nationale Federatie der Belgische Tuinmaatschappijen, houdt de Maatschappij op 14, i5 en 16 Novem ber, in het Lokaal van het Comice, Keizerlijke Plaats, eene van CHRYSANTHEMEN en laatrijpend FRUIT. Diplomas en 180 Franken Geldprijzen. Worden gevraagd Een werkman van 16 tot 18 jaar Een kuiper, kunnende rol vaten maken; Breisters voor één en één, om te huis te werken. Vragen werk Een werktuigkundige, ajusteerder. Daglooners en fabriekwerkers. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. berg boven welke zij woonden en waar hij haar zat af te wachten. Zij ging echter naar boven zonder hem. Maar toen de man een half uur later ook boven kwam stond zij hem af te wachten en zij wierp hem, terwijl hij zich bukte om zijne schoe nen uit te doen eene kom vitriool ov( r het hoofd. De man is vreeseüjk gewond. De vrouw is, daar zij eenen zuigeling te ver zorgen heeft, in vrijheid gesteld. De inspecteur der accijnsen heeft op den steenweg van Jette eene geheime sto kerij in volle werkzaamheid ontdekt. De schade aan den fiscus veroorzaakt, inoet zeer groot zijn, Francisca R.., dagloonster, 44 jaar, Steenweg van Etterbeek, te Brussel, geeft sedert eenigen tijd teekens van krankzin nigheid. Zondag morgend hoopte zij hare kleederen te midden der kamer opeen en stak er het vuur aan. Dan verborg zij zich achter het btd. Medeburgers stootten de deur in en bluschten den brand, door ge- buren geholpen. Een dokter beval de op sluiting der krankzinnige. - Een lief manneke dat voor goed met het gerecht zal kennis maken. Naar het Sint-Elisabethgasthuis is te Ant werpen overgebrachtzekere Jan Jacobs, 24 jaar, uit de Meistraat, die 1. dronken was, 2. gekneusd aan het hoofd, bekomen in tene worsteling met soldaten, 3. beticht van poging tot diefstal, 4. aanranding met gewelddaden op eene vrouw der Haantjeslei, (dit geschiedde op de Wil- ryckschevest), 5. slagen en tegenstand aan de policie. Hij is nu ter beschikking van het ge recht gesteld, dat wel zal zorden dat dit lief manneken voor eenigen tijd van de straat zal zijn. Ziehier hoe heel de zak zich heeft voor- Tip rrlnr>j+ TT9T1 nriireee. T.nnAcp De vlucht van prinses Louise pijnlijk onderwerp, over 't welk ik evenwel een woord moet zeggen, daar men er overal van spreekt. De indruk is niet dezelfde in alle krin gen, en eens te meer stel ik bij deze gele genheid vast, hoe zeer de zedelijke zin bedorven is bij menschen, die van de li berale pers hunne gewone lezing maken. Voor weldenkende menschen is de on gelukkige prinses, rond welke men zoo veel gerucht maakt, eene verdwaalde, welke men kan beklagen, maar welke men moet afkeuren evenals eiken mensch, die toegeeft aan zijne driften en tekort komt aan zijne plichten. Ik ontmoet nochtans menschen die en kel strer.g zijn voor den brutalen man, die geen het minste medelijden hebben met de kinderen, de eer der familie voor niets tellen en er niet verre af zijn, de echtelijke trouw als een vooroordeel uit vroegere tijden te bestempelen. Van waar die afdwaling Die menschen zijn eenvoudig den weer galm van hun dagblad. Onze liberale bladen vertellen het ge beurde op spottenden toon, de prinses gelukwenschend over haar vertrek, in de omstandigheden en in het gezelschap welke men kentzij amuzeeren zich kos telijk omdat al de genomen voorzorgen om schandael te vermijden, verijdeld zijn. Dat is nu wel degelijk de onafhanke lijke zedeleer, welke de vrijmetselaars willen onderwijzen in de onzijdige scho len, om de moraal van den catechismus te vervangen. Ik zal niet verder uitweiden over een onderwer, dat elk man van hart, elk christen slechts met afkeer kan aanvatten. (Corr. Handelsblad.) Citoyen Devisch, gemeenteraadslid van Ledeberg, is zaterdag morgend tot 5 fr. boet verwezen, voorwaardelijk, om ondanks het verbod van den burgemees ter, eene meeting te willen houden in de opene lucht. Hij gaat in beroep. De rechterlijke agenten hebben in eene gemeubeleerde bovenwoning der Henegouwlaan te Brussel eenen persoon aangehouden, die beweerde Paul Dorval te heeten maar die eigenlijk Ernest G.... is, een bankier, die Parijs ontvlucht is, na zich aan talrijke ontvreemdingen, verval- schingen en andere dergelijke feilen te hebben plichtig gemaakt. Eene jonge vrouw, te Brussel, die naar het schijnt, ten onrechte jaloersch was op haren echtgenoot, heeft dezen ge durende een halve nacht in verschillige herbergen opgezocht en toen, zelf dron ken geworden, vond zij hem in de her- De vrouw uit de Haantjeslei had met haar iojarig kind haren echtgenoot ver gezeld, die een wipschutter is. Terwijl de man zich nu met dit vermaak bezig hield, wandelde de vrouw met haar kind langs de Wilrijksche vest. Het was op deze wandeling dat ze door hoogergenoemden kerel werd aangevallen, waarop haar dochterke op de vlucht ging, om hulp schreeuwende. De k^rel greep de vrouw bij de keel, wierp haar ten gronde en poogde haar de gouden ketting af te rukken. Door het hulpgeroep van het dochterke waren wip- schutters en de soldaten der wacht toege- loopen, die de vrouw uit haren neteligen toestand redden. De brutale kerel werd vastgegrepen en meegenomen om hem aan de policie over te leveren. Ook dit ging zoo gemakkelijk niet want de kerel bood geweldigen te genstand, zoo dat men er brutaal mee te werk moest gaan en menige slag of ruw greep gedaan werd. Wanneer hij in de handen der policie was, ging het al niet beter men was hem eerst meester, toen hij buiten kennis ge- gcweiuigen tegen stand dien hij bood. Op 19 Augusti 11. nam M. de burge meester van Boom een besluit, waardoor de policiecommissaris Rutsaert voor veer tien dagen in zijne bediening werd opge schorst. Verleden Zaterdag heeft M. de gouverneur der provincie, die opschorsing tot eene maand verlengd. In dien tusschentijd zal M. de minister De Trooz van zijne reis uit Zwitserland zijn teruggekeerd en zal er waarschijnlijk een bepaald besluit genomen worden In den nacht van Zondag zijn het grootste gedeelte der meubels van den commissaris in twee verhuiswagens ge laden en vertrokken in de richting: van Brussel. De eene zeggen naar Brussel de andere naar Vilvoorden. Verleden Zaterdag zijn MM. de onder zoeksrechter Maflei en griffier Van der Cruysen te Boom afgestapt om nog een aanvullend onderzoek te doen over de zaak, voorgevallen in het huis Van den Eede. Vrouw Van den Eede, die moest onder- hcord worden, ligt nog altijd buiten spraak. Maandag avond rond 9 1/2 ure werd heel de Kerkstraat te Boom overhoop ge zet door de baldadigheid van Hen zoon der wed. Dombrie, die zijne moeder met een mes bedreigde en er zijn plezier in vond, alles wat hem onder de hand kwam kort en klein te slaan. De tusschenkomst der geburen heeft na lang lawijd en rumoer, den dronken gast lot bedaren gebracht. Zekere Willeput te Brugge, machi nist op den Staatsspoorweg, 32 jaar, en zijne vrouw L. De Knock, die omtrent van dezelfden ouderdom is, kwamen se dert eenigen tijd niet goed overeen vol gens men zegt, was de vrouw licht van gedrag en was de echtgenoot daar zeer kwaad om. Maandag avond verweet Wil leput haar zich in den dag te veel ver maakt te hebben de vrouw antwoordde opbitsigen toon, het eene woord bracht het andere bij, zoodat er slagen gewisseld werden. De nacht bracht geene overeen komst bij de man vroeg aan zijne vrouw de koffie te maken. Op hare weigering sprong hij uit het bed, greep eenen tiamer en sloeg er haar mee op 't hoofd. De vrouw, doodelijk gekwetst, werd stervende in haar bed gevonden door de geburen terwijl Willeput als uitzinnig naar de policie liep en daar het gebeurde vertelde. Hij is aangehouden. Het parket heeft een onderzoek ter plaats gedaan. Da toestand van het slachtoffer was dinsdag avond zoo erg dat men een nood lottig einde vreesde. Een 52 jarige fabriekwerker van Seraing, Pgenaamd, had ruzie gekregen met zijnen 23jarigen zoon. In het heete van den twist nam de vader een geweer, waarmee hij op den zoon mikte en hem eene lading hagel in het hoofd school, De toestand van den gekwetste is zeer erg, De vader is aangehouden. Vrouw Goffard te Verviers, wierp haar petrolvuur omver. Het toestel ont plofte. De brandende petrol spatte op de kleedtren der vrouw, en vooraleer men de vlammen had kunnen uitdooven, was de ongelukkige zoo erg verbrand dat men voor haar leven vreest. Doodrijders. Zoo zullen voortaan de mannen r.oemen, die door hun moorddadig hardrijden per velo, moto of auto, zichzelven of anderen naai de eeuwigheid helpen. Zoo heeft Vrijdag op de baan van Aar len naar Mont-Saint-Martin weer een feit plaats gehad, dat hen ten volle dien naam doet verdienen. Een bediende eener fabriek van Chien, Emiel Guillaume, vader van verscheidea kinderen reed per motocyclet naar Aarlen, Gekomen op de plaats waar de wej kruist, welke naar het Groot-Hertogdon leidt, zag hij eenen persoon aankomet die zijn velo trapte met al de snelheid, die zijne beenen er aan geven konden. Guillaume meende uit te wijken, mar hij had geen tijd meer en de twee voer tuigen botsten met het geweld van twee sneltreinen tegen elkaar. De velorijder, F. Delfosse, vloog bj het hoofd tegen de moto van MGuilfe. me, welke van zijnen kant met de beens onder zijnen moto bleef liggen. Toen men hen ter hulp kwam, hi; Delfosse opgehouden te leven en vu Guillaume waren de beenen afgrijssliji verminkt. De geneesheer, die ter hulp geroepe werd, verklaart zijnen toestand zoonit hopeloos, dan toch zeer erg. Treinongeluk. M. Curte, ondt statieoverste te Godenne is gedood dcc den trein die van Dinant kwam. Zip hoofd was afgesneden. Moord te Flobecq. Een gt naamde Persoons, herbergier te Clernr vond Maandag morgend twee jonge liedc voor zijne deur liggen. Hij wilde een ta de twee oplichten, maar ondervond 6 hij een lijk vast had. Dadelijk riep hij de geburen en vervol gens den vrederechter. De doode werd herkend voor zekc Odilon De Potter, een 2ojarige boer» zoon van Flobecq. De andere, een genaamde Haillez, te Everbeeck, lag naast het lijk te slapen. Hij beweert niets van den andere weten. Toch is hij aangehouden op Is van het parket van Doornik. De doode, die eene snijwonde aan b hoofd heeft, had in den zak een revolve waarvan twee schoten gelost ware Moord te Luik. In het Quartk Sainte-Marguérite hield de vrouwDieri een logement voor mijnwerkers. En c 1rrppg Maandag met ceneu ha: logeergasten twist wegens den overtn van een oorkussen. De twist werd zoo hevig dat de laatst Trokay genaamd, eenen revolver uit dï zak trok en in de richting der vrw schoot. Zij werd getroffen achter het oor storte neder. Het schot was zoo goed f troffen, dat het hoofd van binnen verb: zeld werd en de hersens langs den mo uitkwamen. De dood was oogenblikksïi De moordenaar is op de vlucht gega Die misdaad heeft groote verontweeri ging in de streek verwekt. De vermoorde vrouw was 28 jaar ou: Vermoedelijke misdaad. Hetr- recht wordt sinds Zaterdag avond te Ra- terdam beziggehouden door eene geheis- zinnige vondst in de Schie. Door de schroef van het stoomboo? van Overschie en Delft kwam namti? boven het lijk van een meisje, dat z schoenen en kousen bijna geheel mi was. Het is herkend als dat van de 16 jarip Cornelia Suurland, woonachtig in deWL- gestraat, 77. Dit meisje ging Woensi avond naar den Doelen met haar zustei en hare vriendin om het concert ter gtk genheid van koninginnedag bij te wons Door een of andere oorzaak is zij van hii.' gezelschap afgeraakt en sinds niet tne: gezien. Reeds het ontbreken van nagenoeg kleeren was eene aanleiding om aan ia anders dan aan een ongeluk te denke Daar een onderzoek ook aan het licht heé gebracht dat hoofd en lichaam met nis steken waren bedekt, heeft het gereci onmiddelijk beslag gelegd op het lijkt dit naar de ontleedkamer van het zieke- huis gezonden. Het gerecht poogt thans een draad2 vinden die tot verklaring van dezegi- heimzinnige vondst kan leiden. Tot bis toe echter vergeefs. Een gedeelte van de Schie is door ii policie afgedregd ten einde iets van 4 kleeren van het meisje te vinden, zonde dat dit tot hiertoe is mogen gelukken. zijn er die aannemen dat de kleeren doï de schroef van de stoomboot afgerci zouden zijn, maar zulks wordt anderzy* onmogelijk geacht, op grond dat dano« het lijk niet in zulk een betrekkelijk gave staat zou zijn boven gekomen. Het nis vinden van kleeren leidt ook tot de va- onderstelling dat het meisje reeds on!- kleed was toen zij te water geraakte. Later wordt nog gemeld dat men n: twee kleedingstukken uit de Schie heet heeft opgehaald, welke op 't eerste zicht overeenkomen met de kleeding die het meisje droeg op den avond van haar ver dwijnen. Volgens eene verklaring van den vadï leed de ongelukkige aan toevallen.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2