Hoe zal 't dan gaan? Van tak op tak. Uit Moorsel. Zondag-rust. Allerhande nieuws. Wij drukken hit volgende over uit Het Nieuws van den dag op 't welk wij de ernstige aandacht onzer hopplanters in roepen De zoogezegde democraten loopen het arrondissement Brussel omver, naar zij beweren,voor de hop en in het belang der hopboeren. Werkten zij wrarlijk ten voordeele der hopboeren, zij zouden,voor de eerste maal van hun leven, goeden nuttig werk verrichten. Maar laat ons de zaken eens van nabij beschouwen. Dat de hopboeren er in de laatste jaren maar slecht voorgezeten hebben, is onbetwistbaar. En dat zij verdienen dat hun ter hulp gekomen wordt, is het ook. En dat de Staat daarvoor moet al doen wat hij kan, daarover is elk het eens. Men moet geen groene judas zijn om dat ge vonden te hebben het is al lang dat M. De Costi r, pastoor Nuyens zaliger en vele anderen die waarheden vel%ondig- den, lang voor dat de valsche democraten voor de eerste maal aan de hopboeren dachten. Maar hoe die verbetering van toestand bekomen Daar is de kwestie, en het is met geen geschreeuw dat ze zal opgelost worden. Een eerste vereischte is de kwaliteit der hop te verbeteren. Daartoe bestaat een middel dat in Duitschland zijne proe ven gedaan heeft en machtig veel heeft bijgedragen om de hoelanigheid der Duitsche hoppe veel te doen winnen het is het uitroeien der mannelijke plan ten. Zullen de groene herbergschreeuwers dat bekomen Neen.Vragen zij het zelfs Neen. Het is het gouvernement dat er maatregelen voor genomen heeft, en als de boeren meêwillen gelijk de Duitsche boeren gedaan hebben, zullen zij zich,eer lange tijd verloopen, in eene groote ver betering hunner hopoogsten mogen ver heugen. Een tweede vereischte is koopers te vinden voor die hop, en als zij van goede kwaliieit is, zal dat natuurlijk zoo veel te gemakkelijker gaan. Dat is iets dat werk zaamheid en tijd vraagt. De verbetering die in vreemde hopplantingen gekomen is, er. de werkzaamheid welke de vreemde hopplanter Goor bonden enz. aan den dag gelegd hebben om hunne hop overal in te brengen en te doen waardeeren, heeft, en dat is onbetwistbaar, de Belgische hop in den vreemde op den achtergrond ge drongen. Daartegen moet ingewerkt wor den, maar dat zal niet gaan met te schreeuwen en te bijten, maar met de handen uit de mouwen te steken en met tegen de anderen dezelfde middels te ge bruiken welke zij vroeger tegen ons aan gewend hebben zich nauw aaneen te sluiten, bonden te stichten om met ge- meene kosten de vreemde markten te be zoeken, er betrekkingen aan te knoopen, onze hop te doer, kennen, stalen te zen den, koopen te sluiten, enz. Wie doet dat Zijn het de valsche democraten Bij lange niet het zijn de catholiektn, het zijn de boeren zelf, door onze vrienden aangewakkerd en aangeleid, en door het catholiek gouvernement op krachtige wijze bijgestaan en bevoordeeligd. Dan is het nog noodig de douaanrech- ten met vreemde landen te regelen dat zij one hop niet benadeeligen ten voor deele der vreemde hop.Nu, dat is juist het geval met de tegenwoordige rechten, die nog dagteekenen van den liberalen tijd. Waarom dan zeggen de judassen, ze nu niet seffens veranderd Maar zij weten wel dat die rechten wederzijds vastgesteld zijn door overeenkomsten tus- schen België en de andere landen ge sloten,en dat geen van beide partijen eene geslotene overeenkomst verbreken mag voor den vervaldag gekomen of er regel matig, een of twee jaar op voorhand, opzeg gedaan is. In afwachting blijven de zaken gelijk ze zijn. Nu is de opzeg gedaan, en het gouvernement wendt alle pogingen aan om betere voorwaarden te bekomen. Het is voorzeker oneerlijk het aan te vallen en te belasteren nu het op het punt staat daarin te gelukken. En in allen gevalle is 't het ministerie alleen dat iets voor de hopboeren doet en kan doen, maar de groene democraten, ondanks al hun ijdel geschreeuw en val sche beloften, juist niemendalle. Maar waarom dan geheel die beweging en al dat geroep voor de hopboeren, aan aan wie zij eigenlijk hunne botten vagen Het Land van Aelst zegde in zijn nummer van den 14 Oogst. Het is om de hopboeren niet te doen, waar zij geheel gerust in zijn. Maar het Land van Aelst biecht rechtuit Dat de bewaarders (alzoo heet hij de catholieken) met schrik zitten, de poepers hebben, dat is zeker. Alles hangt af van d'hopboeren. Als 't mi nisterie de genegenheid kwijt is der boe ren, 't is dood en kapot... Daarom, land bouwers, aanhouden, volherden, elk aan wakkeren tot den eerlijken, onpartijdigen, vaderlandschen strijd. Klaarder kan men niet spreken. De hop is niets. Maar het geldt de boeren op te jagen tegen de catholieken, om het ministerie dood en kapot te maken. Dat zal evenwel nog zoo gemakkelijk niet gaan, Maar laat ons eens aannemen dat het Land van Aelst zijne droomen zou zien verwezenlijken, en dat het catho liek ministerie zou vallen, wat dan Dan is er geen ander gouvernement mogelijk dan van liberalen en socialisten te zamen, gelijk dat van Combes in Frank rijk. Dan zien wij ook kerken sluiten, kloosters stelen, priesters vervolgen, het Christusbeeld uit de scholen op de straat geworpen, den catechismus verboden. Dar zullen de judassen jubelen. Ja, maar de hopboeren Liberalen en socialisten steunen niet op den buiten. Hunne macht berust in de plaatsen van groote nijverheid, op de Waalsche provinciën. En volgens het oud stelsel Eerst voor onze vrienden zorgen, zullen de Walen vooruit getrokken wor den, en dc handcisverdiagen ten voor deele der Waalsche liberale groote nijver heid gesloten, terwijl de Vlaamsche boeren, zoo hopboeren als andire, als vergoeding voor die Waalsche voordeelen zullen geslachtofferd worden, in den appel mogen bijten en voor goed te niet gaan. Dat heet het Land van Aelst eerlij ken, onpartijdigenvaderlandschen strijd. De boeren zouden moeten alle verstand verloren hebben om alzoo tot hunnen eigen ondergang mee te werken. Fruit als geneesmiddel. In de eerste plaats zijn de druiven te noemen, vooral de blauwe zij zijn niet alleen voedzaam, maar zuiveren ook het bloed. Daarop volgen de perziken in genees kracht gelijk aan de druiven, maar ze mo gen niet overrijp zijn deze gébruike men des morgens vroeg op de nuchtere maag. Een oranjeappel dagelijks gebruikt, is een voortreffelijk middel tegen slechte spijsvertering van dit orgaan en geneest bij voortgezet gebruikt de maag volkomen. De appel is niet alleen voedzamer dan de aardappel, maar hij bevat ook zachte en aangename zuren, die op het gansche lichaam weldadig werken. Een appeleter zal zelden aan moeilijke s ijsvertering of keelziekte lijden. Vooral bevorderend voor de gezondheid is het, een appel te eten, voor men 's avonds gaat slapen. De appel bezit ook tonische (versterkende) hoedanigheden en bevat meer phosphoor dan eenige andere plant. Daarom is het voor personen, die in steeds geprikkelden toestand verkeeren en niet in staat zijn tot lichamelijke krachtinspanning een zeer geschikt en gewenscht voedsel. De appel voedt de personen, wekt de werkzaamheid van de lever op en voedt en verfrischt zoowel geest als lichaam. Met uitzonde ring van aardbeziën in haar tijd, kunnen wij eer alle andere vruchten te zamen ont- beeren dan de appel alleen. En toch is de aardbezie maar een tijdelijke vrucht, ter wijl de appel, als hij op behoorlijke wijze wordt bewaard, hi t heele jaar duurt en ons verkwikt door zijne eigenaardige beter wordende en opwekkende sappen. De plaats die den appel inneemt, kan door geene andere vrucht meer aangevuld worden. Gekookte appels zijn voor kinderen uit stekend, want men heeft dan geen poeders of artsenijen voor hen noodig. Het sap uit houtappelen is van groot nut bij lever en ingewandziekten, terwijl pompoen (kalabas) sap bij koorts en nier ziekte helpt. De kracht van de citroen is algemeen bekend. Bij den arbeid in den heetcn zo mer, hetzij binnen huis als de dorst ons het meest kwelt, is dit sap, met water ver mengd, zeer aan te bevelen, daar het niet alleen dorst stilt, maar ook geen schade lijke gevolgen doet ontstaan. Citroensap in een kop sterke koffie doet de hoofdpijn bedaren. En moeders weten heel goed, hoe gunstig de vruchtensappen met water vermengd, bij de kinderen wer ken. Braambessensap met suiker stilt den hoest maar ook de marmeladen van bosch bessen met suiker en heet water gekookt, goed geroerd en 's avonds voor het naar bed gaan gebruikt, werkt uitstekend. Bij klieren werkt een aftreksel van sleeën, koud, gedronken, het best. Bij builen leg- ge men er gekneusde aardbeziën op en late ze zoolang daarop liggen tot ze in drogen, bij geregeld en herhaald gebruik genezen de builen volkomen De natuur biedt ons in de vruchten, voortreffelijke geneesmiddelen, die op ge paste wijze gebruikt, onschatbare diensten bewijzen. Land- ra Tuinbouw. De Belgische peerden in Amerika. De juiy voor de peerden heeft den eerepiijs met trophee, opgesteld in deze bewoordingen, toegekend s Deze tro phee wordt der maatschappij van het trekpeerd aangeboden door de algemeene tentoonstelling voor de zeer voorname verzameling van Belgische hengsten en merriën en voor de schitterende deelne ming der fokkers van Belgische trekpeer- dan aan de tentoonstelling. Deze bijval, dien van Vincennes in 1901 bekrachtigende, zal niet nalaten de beste uitkomsten te hebben voor wat de uitbreiding van onzen uitvoer naar Ame rika betreft onze peerden fokkers hebben zeer goed de noodwendigheid begrepen hunne producten te doen kennen en re gelmatige betrekkingen zullen ongetwij feld weldra aangeknoopt worden. Zooals een blad het de voorgaande week in eene studie over het Percheronsch peerd zeg de, kan ons trekras voldoening schenken aan de Amerikaansche verbruikers on getwijfeld zal het voldoende geweest zijn hun dit onder zijn besten aanblik te heb ben getoond. Eerlang zal een uitvoerig verslag ver schijnen van de kampstrijden te St Louis. Wat in 's menschen lichaam zoQal zit. Zeker geleerde heeft vermaak ge vonden met op te zoeken aan wat de sa menstellende bestanddeelen van een per soor rond de 80 kilos wegende, kunnen vergeleken worden. Ziehier zijne uitsla gen, zooals hij ze opgeeft in de Revue intern, de Médec. et chir. On lichaam bevat ongeveer dezelfde hoeveelheid stoffen als het wit en dooier van 1200 gewone kiekeneieren. Indien men ons dezelfde bewerking liet onderstaan ais de kolen in een gasfabriek: 't is te zeggen moest men al de gas op vangen welke men met ons lichaam zou kunnen maken, zou men komen tot een geheel van 98 kubiek meters, waarbij nog te rekenen eene massa waterstofgas, vol doende om een ballon met 70 kil. gewicht geladen de hoogte in te zenden. Maar dat is nog alles niet wij bevat ten in onze weefsels ijzer. Dat ijzer be vindt zich vooral in het bloed, en dit in voldoende hoeveelheid om er 7 groote speldnagel van te vervaardigen. Met het vet van een mensch van rond de 80 kilo, zou men 6 1/2 kilo boegies kunnen vervaardigen. 65 gros potlood zou men voortbrengen met de koolstof. En de hoeveelheid fos- foor Ja, vriend lezer, echte fosfoor die, waarmede de booze menschen elkander soms vergeven welke wij met andere stoffen verbonden, bijzonderlijk in onze hersenen en beenderen bezitten, zou vol doende zijn om 820,000 fosfoorstekjes van hun rood kopje te voorzien. Weet gij hoeveel keukenzout men uit een menech zou kunnen trekken? 20 volle koffielepeltjes En suiker Omtrent 59 klontjes En water Omtrent 42 liters Voorwaar, dc wetenschap heeft het in hare ontledingen ver gebracht, AALST. Brusselsche Steenweg. De heer Baron Leo de Bethune, onze Volksvertegenwoordiger, komt van den heer Minister van Openbare werken den volgenden brief te ontvangen Brussel, 6 Sept. 1904. Waarde Collega, Ik heb de eer u te laten weten dat ik bevelen kom te geven opdat er, bij be perkte aanbesteding, zou overgegaan wor den, tot de daarstellir.g van tien lantaar- nen op den Viaduct te Aalst. (Brusselsche Steenweg.) Aanveerd, bid ik u enz. Het standbeeld van pater De Deken. Zondag had met groote plechtigheid, te Wilrijck-bij-Antwerpen de inhuldiging plaats van het standbeeld van pater De D< ken, opgericht bij nationale inschrij ving, uit danbaaiheid en als blijvende hu de aan den beroemden missionaiis- ontdekkingsreiziger. Congo en de mogendheden. Te oordeelen naar de berichten uit Parijs is de diplomatieke onderhandeling over de beteekenis, gehecht door den Onafhan- kelijken Staat aan het tractaat van Ber lijn. op 't punt een nieuw en ernstig stadium in te treden en zou Frankrijk aan Engeland voorstellen, de kwestie te doen beslissen, betrekkelijk de handelsvrijheid, niet door een speciaal scheidsgerecht, zooals Engeland voorstelt, maar door de internationale conferentie, aan welke in igo5 de kwestie van het behoud der vrije inkomst zal onderworpen worden. Milicie. De inlijving der milicianen van 1904 zal plaats hebben op 12 October aanstaande. Die van het bestuurbataljon zullen echter op 1 October en die der genie op 1 December binnengeroepen worden Het vel van den beer. Zooals men weet heeft M. Braun, Burgemeester van Gent, in de Kamer uitgelegd dat de libe ralen, eens dat de catholieken over wonnen zijn met de hulp der socialis ten zullen besturen. Dat was voor de kiezing. Nu legt de Flandre uit, dat de libera len in bovengezegd geval, een ministerie zullen samenstellen, waarin geene socia listen zullen zitten. 't Is te zeggen dat de liberalen het vel van denbeer, geheel en gansch naar hun nen kant zouden willen trekken. Zullen de roode vriendjes datgedoogen We weten het niet I In alle geval, we raden de blauwkens en roodjes aan, niet al te veel om dat vel te vechten, want het catholiek beerken leeft nog, en heeft nog klauwen om ze van zijn vel af te houden. Men vraagt maatregelen. Te ge legenheid van het doodtijden door eenen automobiel van een klein kind te Antwer pen schrijft het Handelsblad Dat de policie onmachtig is tegen over de automobielrijders, weet ieder, en dat daardoor vele ongelukken geschieden, is daar het natuurlijk gevolg van. Want naar beveien van stilrijden luisteren zij niet. Wanneer zal toch het Gerecht eens doortastend met zulke gasten handelen, want policie-cyclisten, hebben schoon proces verbalen op te maken, daar komt toch nooit iets van in huis. Of moeten er eerst nog meer dier ongevallen plaats heb ben Opvoeding. Vooruit meldt dat Dinsdag te Hombeek, bij Mechelen, lus- schen dronken kasseiers, een twist, ge volgd van een messengevecht heeft plaals gehad en dat een der vechters gevaarlijk werd gekwest. Indien Vooruit aan dat nieuws den tekst had gegeven van Gevolgen der Dronkenschap of zoo iets, dat zou ieder een goedkeuren. Doch, hij stelt erboven Opgevoed in klerikale onderwijsge stichten Waar haalt het rood orgaan dat recht Zijn alle dronken kasseiers noodzakelijk oud-leerlingen van u klerikale onderwijs gestichten of zijn alle leerlingen van on zijdige of vrijdenkersscholen gewaarborgd dat zij noch kasseiers, noch dronkaards, noch vechters zullen worden Die titel, zonder eenige reden, boven het nieuws eener vechtpartij geplakt, ge tuigt van dat dom fanatiek anti-clerikalism waarvan wij meenden dat het monopool aan het Laatste Nieuws behoorde. Gaat Vooruit nu dat bladje concurrencie aan doen of is het nieuwske, met titel en al, soms uit het Laatste Nieuws geknipt »t Is er, in alle geval, dom genoeg voor. Vlaamsche Cath Landsbond. De XIIe Land- en Zitdag zal te Ant werpen plaats grijpen op 11 en 12 Sep tember, in de zalen van St-Amandsvrede, Dijkstra at. Aan 't dagorde staat Coremans Wetvoorstel. Vlaamsch voor Burgerlijke en Han delsrechtbanken Taalwetten. Grievencomiteiten. Studententenbeweging. Roden- bachsverheerlijking. De rekening. In zijn nummer van Zondag spreekt Vooruit over het sluiten der kloosterscholen in Frankrijk, en hij zegt Dat zal aan Frankrijk viel miljoenen kosten, want'de zorg voor onderwijs en opvoeding vergt zware uitgaven. Dat is de waarheid. De Fransche burgers zullen diep in den zak moeten tasten, om de scholen te bou wen die de kloosterscholen moeten ver vangen en om de onderwijzers te betalen welke men in die scholen zal plaatsen. Alzoo bekent Vooruit zelf dat de kloos terlingen aan de Fransche lastenbetalcrs overgroote diensten bewezen. Tentoonstelling van Luik. De trekking van de biljetten der eerste uit gave (reeks D) van de loterij, ingericht onder toezicht der Regeering, te gelegen heid van de Algemeene Wereldtentoon stelling van Luik in 1905, zal te Brussel geschieden, op Maandag 26 September 1904, ten 9 ure 's morgens, in de militie- zaal van het stadhuis. Alleen de biljetten der bladen 00000 tot 99999 (violette bil jetten, nummers in 't zwart gedrukt) zul len aan die trekking deelnemen. Moniteur. Eone nieuwe soort van auto matische toestellen wordt op de postkan toren in Australië gebruikt. Als iemand geen tijd heeft om postze gels te koopen, kan hij door eene gleuf een brief werpen in zulk een automaat en een penny in eene andere gleuf van het toestel. Zoodra dat is geschied staat op de enve loppe van den brief gestempeld u een penny betaald en die stempel geldt dan voor een postzegel. Van onze correspondent. Heer opsteller van De Denderbode. Om aan Zijne Heiligheid den Paus te beantwoorden en tot eere en lof der On bevlekte Ontvangenis der Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria voor het Jubeljaar, is er ter Hare eere, in alle de Heiligdommen eene plechtige bedevaart en toeloop van volk geschied. Wij als ware parochianen van Moorsel hebben onze bedevaart en toeloop genomen naar O. L. Vrouw van Lebbeke, Zondag laatst. Nog nooit is de toeloop van bede vaarders zoo talrijk geweest van beide kanten, onder andere bijzonderlijk van ons Moorsel was de toeloop groot, wel 1400 bedevaarders waren er tegenwoor dig. Hulde en dank aan gansch Moorsel en bijzonder aan onze E. H. Geestelij ken, die met zulken iever de parochianen hebben opgeleid, onder het zingen van het schoon Jubellied, die aangeheven wierd uit alle kracht en macht, ter eere van Maria. Geloofd zij Jezus Moeder tot in der eeuwigheid enz. Moge onze Moeder Gods Moorsel zege nen. aIcl Academie van Schoonc Kunsten.Op 12 Februari igo5 zal onze Academie de hon derdste verjaring harer stichting mogen herdenken. Om dit eeuwfeest te vieren zou de Com missie, benevens de vertooning der wer ken van de huidige leerlingen der school, eene Tentoonstelling willen inrich ten van de studiën en proefwerken der leerlingen sedert het ontstaan der Acade mie alsook van de kunstwerken der oud leeraars en oud-leerlingen. Dit ontwerp in uitvoering brengen zal men echter niet vermogen indien geene bereidwillige medehulp wordt verleend om de voorwerpen aan te wijzen wier kunstwaarde de aandacht treffen en de Commissie in betrekking wordt gesteld met degenen die er over beschikken. Een dringende oproep wordt dus aan alle oud-leerlingen, ambachtslieden onzer stad gedaan, om hen aan te zetten van deze ge legenheid gebruik te maken en de voort brengselen van hunnen arbeid te doen kennen. Eenieder zal overtuigd wezen van het nut dat eene dergelijke vertooning zal hebben niet alleen tot verspreiding van het onder wijs, maar nog tot bevoordeeling van het Aelstersch werk. Derhalve vragen wij de bijtreding van allen die den vooruitgang van de nijverheidskunsten in onze stad behartigen. De Tentoonstelling zou ingericht wor den met de Kermisdagen van Juli igo5. Degenen die het inzicht hebben er aan deel te nemen of eenige inlichtingen kun nen verschaffen, worden uitgenoodigd het te doen kennen vóór i«n December aan staande, aan Mr Reyntens, Gemeentese cretaris te Aelst. Stail Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een werkman van 16 tot 18 jaar Een kuiper, kunnende rol vaten maken; Breisters voor één en één, om te huis te werken. Vragen werk Een werktuigkundige, ajusteerder. Daglooners en fabriekwerkers. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. Priesterlijke benoemingen Z. H. de Bisschop heeft benoemd Bestuurder der Zusters van Liefde te Lokeren, den Zeer Eerw. Heer Kanunnik De Keyzer S. T. L., op zijne aanvraag om gezondheidsredenen ontlast van zijne bediening in het Groot Seminarie Leeraar van fondamenteele godgeleerd heid in het Groot Seminarie, den E. H. Claeys - Boüüaert, Doctor in Kerkelijk recht, der Universiteit van Leuven Leeraar van zedelijke godgeleerdheid, den E. H. Lejour S. T. B., bestuurder van het Groot Seminarie Algemeene bestuurder der Kosters- en Organistenbonden, den E. H. Van de Wattyne Pastoor te Zelzaete,den E.H. De Tem merman, onderpastoar te Lokeren Hulp-aalmoesenier in het centraal ge vang te Gent, den E. H. PI. Dupont, pastoor te Hody, in het bisdom van Luik. Zijne Hoogw. heeft de volgende heeren voor hoogere studiën gezonden Naar de Catholieke Universiteit van Leuven, de heeren diakens B. J. H. De Craene, voor het Kerkelijk recht A. Bruggemanen A. J. B. De Reu, voor de wijsbegeerte en letteren J. B. A. Carlé en C. D. Staels, voor de physica en ma thesis Naar de Gregoriaansche Universiteit van Rome, voor de godgeleerdheid, den heer onderdiaken A. M. A. D. Mansion. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag i i September 1904, M. Bonner, Bisschopstraat. AELST. Creemboter. Markt van Zaterdag 10 Septemb. 1904. 210 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 357 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 285o kilogr. DIEFTEN gepleegd te Aalst ten nadeele van onbekende. Aanhouding der daders te Brussel. Op Maandag 5 September II. werden in onze stad de volgende voorwerpen ge stolen i° In eenen schoenwinkeleen paar mansbottinnen met knoppen en een paar kinderbottinnen met knoppen en met ver lakte tippen. 2° In eenen goedwinkel zes paar zwarte kousen. 38 In eene herberg 10 messen, waar van zes met zwarten steel en vier met witten. De daders, drie vrouwen, wonende in den omtrek van Brussrl, hebben volledi ge bekentenissen gedaan, onze benadeel de medeburgers worden dringend ver zocht, ten policie bureele inken te doen der dief ten. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, op Donderdag i5 September om 8 1/2 uren 's avonds door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1. Marche des Conquérants. Cam. Robert. 2. Nabuchodonozor, Ouv. par Verdi. 3. Un jour d'été en Norwège, (Hervraagd) Wilmers. 4. Grand Duo pour Clarinette et Hautbois, Klosé. Solistes MM. P. D'Hoir et F. De Gusschc-r. 5. Die Heinzelmannchen Eilenbergh. MPb De ItenedictuR tt.11- lender en Almanak van O. L. Vrouw van Affigem voor het jaar On- zes Heeren 1905. komt te verschijnen. Prijs fr. o,3o. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Vergiftiging van het bloed staat al diegenen te wachten die lijden aan gal, zuur,verstoptheid, troebele waters of door het keeren der jaren. Om dit te beletten raden we onze lezers aan de bloedzuive rende pillen Depratere te nemen, de best gekenden zonder aloës, die genezen zon der krampen noch onlsteldheid. i,5o fr.de doos te Oostende, bij den apotheker Depratere, die verzendt tegen postzegels, alsook te Aalst, bij de apothe kers De Valckeneer en Callebaut en overal. De geestdrift doet niets dan aan groeien. Is het niet verbazend het nieuws met zoo eene wonderbare snelheid verspreidt te zien Het goede nieuws komt ons langs alle straten der stad. Een groot getal feiten doen zich alle oogen- bükken voor en wekelijks geven wij er zooveel wij kunnen. Ziehier weeral een. Mme. Delphine Tréaen, 5 Peperstraat te Aalst, zegt ons Sedert ongever twee maanden lang was ik van r.ierpijnen, waarvan ik veel leed, aangedaanmijn slaap was bewogen en reeds bij mijn op staan voelde ik mijn vermoeid soms had ik zoo hevige duizelingen dat ik, om niet te vallen, genoodzaakt was mij vast te houden aan hetgeen mij omringde mijn water was troebel, belast; ik was mis troostig want tot nu toe waren al de ge bruikte middelen zonder merkbaren uit slag gebleven. 't Is op ditoogenblik dat ik veel goeds van de Foster Pillen voor de Nieren hoorende, ik eene doos bij Mr De Valkeneer, apotheker i5 Esplana deplein, ie Aalst, haalde. Ik mag u zeer rechtzinnig zeggen dat ik reeds na den vierden dag de kwaal stillekens aan verdwijnen voelde na een veertiental dagen was ik teenemaal ver dwenen. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. De zwakte der nieren kenmerkt zich door knagende pijn en zwakte in de len den. De zieke kan bijna niet gaan den geheelen dag heeft hij dat neerdrukkend gevoel in den rug het is evenzoo 's nachts zich om en om leggende in het bed tracht hij in slaap te geraken maar is niet in staat rust te vinden, en 's morgens schijnt de rug nog pijnlijker te zijn. Verzekert u dat men u de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mad. Tréaen gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Wanneer op den buiten sommige half dronken boerenjongens eenige balda digheid plegen, boomkens of planten vernielen, met messen vechten of derge lijke afkeuringsweerdige feiten plegen, laten onze liberale bladen niet na, die te schrijven op rekening van hunne opvoe ding en van het onderwijs dat de plegers genoten. Zij melden dat meestal onder den titel van Nos bons villagois Maar wat moeten wij nu doen met de schoelies, die bij middel van diamant te Brussel, op den steenweg van Waver en den steenweg van Elsene de spiegelruiten bekrasten en bedierven, en niet alleen dit, maar er zelfs gemeene, zedelooze zinnen op schreven, die de onmiddelijke vervan ging ervan noodig maken Dat zijn nu geene slecht opgevoede boerenjongens die dragen geen diaman ten ringen ook geen leerlingen van papenscholen die leeren daar die ge meenheden of zedeloosheden niet. 't Moeten Brusselsche chikke typen zijn, misschien lezers van Chronique, of der- gelijken. Een voddenraper, Deloor geheeten wonende te Brussel in de Zonstraat, een dronkaard en vechtersbaas, had over eenen dag of tien ruzie gemaakt met de geburen der Cité Douvain en was er aan slag geraakt. Zijne tegenstrevers ranselden hem zoo danig af met stoof haken dat hij overdekt met plekken en wonden naar huis moest worden gebracht. Hij is nu Woensdag gestorven. Deloor was getrouwd en had verschei dene kinderen. Te Brussel (St-Gillis) reed een haas tige wielrijder met zooveel geweld tegen eenen stootwagen, die met looden buizen geladen was, dat hij met gebroken neus been en voorhoofd, en het heele gelaat en de beenen vol kwetsuren naar het gast huis moest worden gebracht. Een voornaam uitziend persoon, zeggende vertegenwoordiger te zijn van de Pêcheries Canadiennes, heeft te Brus sel belangrijke bestellingen gedaan van kolen en oliën, waarna hij onder allerlei voorwendsels eenig geld vroeg, dat hij 's anderdaags met het contract zou terug gezonden hebben. Natuurlijk zagen de beetgenomen handelaars niets komen. Hij moet te Oostende ook vele slachtoffers gemaakt hebben. Hij schijnt ook valsche bankbriefjes van 100 lire, Bank van Napels, uitgegeven te hebben. Alexander en Felicie, van St-Jans- Molenbeek hadden besloten een einde aan hun leven te stellen, omdat beider ouders zich tegen hun huwelijk verzetten. Vooraleer naar de eeuwigheid te ver trekken, gingen Alexander en Felicie er eentje op pakken en 's avonds waren bei den stomdronken, toen zij bij de vaart aankwamen. Het toeval wilde echter dat de familiën van Alexander en Felicie elkander daar hadden ontmoet en aan 't vechten raakten. De wanhopigen vergaten hun ontwerp en mengden zich in het geschil, niet om te trachten het te verzachten,maar om het te verergeren. Stokken cn regenschermen dienden tot wapens, en de twee schoon moeders hadden zich reeds duchtig bij 't haar gesleurd en het gelaat in stukken gekrabt. De vrede werd hersteld op den rug van eenen policieman, die aan het gevecht een einde wilde stellen. Zijn sabel en zijn kepi werden hem ontnomen, en zijne kleedij werd vaneen gerukt. De policieman kon gelukkig nog op den noodhoorn blazen. Andere agenten kwamen toegeloopen en heel het boeltje werd naar het commissariaat gebracht, waar de gekwetsten werden verzorgd. Felicie, die, alhoewel de laatste geko men zijnde, het meest klappen had gekre gen, werd met hare ouders in den amigo gedraaid. Daar heeft zij zoo lang gezaagd en ge klaagd. tot zij de toestemming voor haar huwelijk heeft kunnen bekomen, g Maandag morgend om 3 uren reed de koopwarentrein van Brussel r.aar St- Ghuislain met eene snelheid van 60 kilo meters door de statie te Bergen, toen een wagon afbrak. De zeventien volgende wagons ontriggelden en vlogen met de koopwaar die zij bevatten, in splinters over elkaar. Er zijn geen persoonlijke on gelukken te betreuren, maar de stoffelijke schade bedraagt 200,000 fr. De oorzaak schijnt hieraan toe te schrijven dat de machinist, om eenige stonden vertraging in te halen, den trein met grootere dan reglementaire snelheid dreef. Men had een uur werk om tusschen de opgesta pelde puinen eenen baanwachter uit zijn omverre gereden hut te verlossen. De trein van 7 ure 5 's avonds uit Brussel naar Audenaarde reed Zondag met de gewone snelheid de statie van Ternath voorbij, toen eensklaps verschei dene wagons ontriggelden, dan schrik verspreide onder de reizigers. De machi nist werd niets gewaar en stoomde voort, en dit was, schijnt het, éen geluk want een vijftigtal meters verder sprongen de wielen terug in de sporen, tot groote ver bazing van al degenen, die reeds de dood voor oogen zagen. De wagons zijn echter beschadigd, de rails verwrongen en de bouten gelost.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2