Donderdag 15 September 1904 3 centiemen per nummer. 56ste Jaar 3072. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Fransche bandieten. Ces Messieurs. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. HET GEHEIM Socialist en minister. Socialism en vrijdenkerij. DE DEN DER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE Sl I M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydog in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaE dit blad. AALST, 14 SEPTEMBER 1904. Een Fransch dagblad Le cri de Paris,» 't welk onder zijne medeopstellers M. Urbain Gohier, telt, een hevige anti klerikaal, vroeger tijds door de socialisten tot in hunnen derden rooden hemel verhe ven, klaagde reeds verscheidene malen de mannen aan die, onder voorwendsel van likwidatie der kloostergoederen, die zelf de goederen in eigen voordeel en profijt inpalmen. Die kloostergoederen moesten een mil liard aan den Franschen Staat opbrengen en zouden onder anderen dienen om aan de oude werklieden een pensioen te ver schaffen en in het staatsonderwijs te voor zien. Nu dit milliard heeft nooit bestaan dan in de verbeelding der Fransche geuzen de oude werklieden hebben geen pensioen verkregen en het Gouvernement moet zich de uitgave van millioen en millioenen getroosten voor 't stichten van nieuwe scholen. Maar geen wonder ook de likwidateuis verdeelen den buit onder elkander en ziehier wat Le cri de Paris er over schrijft Men mag thans de voordeelen welke de h likwidateurs en hunne advokaien zullen verwezenlijken op zeveutieri miljoen schatten. 1 Het ware echter onrechtvaardig die heeren likwidateurs en advokaten te be schuldigen van eigenbaat en grijpzucht. In eene welingerichte bende heeft elke bandiet zijne zending, de ecnen vallen den koetsier aan anderen houden de paarden tegen en snijden de strengen af; anderen staan op den uitkijk nog anderen hebben, vóór het vertrek, de hou ding der reizigers afgespied en onderzoek gedaan naar de lading der diligencie. De buit is niet de bijzondere prooi van hen die er, op 't laatste oogenblik, de hand op leggen. Hij wordt tusschen al de mede werkers eerlijk verdeeld. De mannen van den blok waar onder er eenigen zijn die wezenlijk tot struikrooversbenden hebben be hoord, vooraleer tot wetgevers van Frankrijk gekozen te worden, kennen de princiepen van het beroep. Het is dus niet aan de likwidateurs en consoorten dat de 18 tot 20 miljoen profijten alleen zullen behooren,opgedaan in den aanslag tegen de kloosters. De som zal verdeeld worden in evenredig heid van de graden en de galons. Men bemerke wel dat het blad dat zoo hevig tegen de Fransche regeerders uit valt, door geuzen wordt opgesteld, door mannen die de Fransche Blokhelden van den dag wel moeten kennen om er te dur ven zeggen dat eenigen feitelijk bandieten waren vooraleer wetgevers te worden. Onze geusche organen die meer dan eens met uiterste voldoening dearlikds van Urbain Gohier afkondigden, zouden nu ook aan bovenstaande regelen publi citeit moeten geven. Immers dan zouden hunne lezers kunnen oordeelen tot welke soort die Fransche regeerders toebe- hooren en die ons, volgens hen, zulke schoone voorbeelden geven die hier in België zouden dienen nageleefd te wor den opdat zij ook eens zouden kunnen likwideeren tot voordeel en profijt van hun moederskind. Maar de Belgen zullen er meer dan eens over nadenken.... vooraleer het lot des vaderlands aan hunne zorgen toe te vertrouwen. 25* Vervolg. Niets is onmogelijk,3 vriend dat ziet gij, sprak de financier bedaard. Gij spraakt er zoo even van, ging hij na een oogenblik voort, dat gij u zoo weinig van het onderzoek voorstelt. Hebt gij soms gehoord, welke aanwijzingen zij verkregen heeft Neen, in het geheel niet. Zulke dingen worden gewoonlijk zoo geheim mogelijk gehouden en daar hebben zij gelijk in. Die het gedaan heeft, zit na tuurlijk ook op den uitkijk, dat spreekt Ik bedoelde meer, dat de policie altijd zegt, dat zij een spoor heeft, anders vindt zij er maar een uit Ik ben waarlijk niet genoeg op de hoogte, om over de diensten van uw en- gelsche policie te oordeelen, merkte M. Sint-Alba aan. Het is een van de vele kwestiën die ik nog te bestudeeren heb. Zij is zeker eene studie weerd zegde de uitgever met vuur. Zooals het in den lesten tijd gaat, schijnt het wel alsof de heeren moordenaars de handen vrij hebben Het aantal misdaden, het welk jaarlijks in het Vereenigde Konink- Onder dezen titel deelt onze Confrater 0 't Land van Audenaarde, 't volgende meê De liberalen van Audenaarde heb ben het masker afgeworpen. Vroeger zegden en schreven zij, dat zij tegen den Godsdienst niet waren voortaan kunnen zij dat niet meer zeggen of al wat deftig is in Audenaarde zal hun met volle recht antwoorden Gij zijt valschaards en leugenaars Waarom Omdat zij in den liberalen Cerkel, het walgelijkste stuk doen spelen dat ooit tegen den Godsdienst gemaakt is. Dat stuk heet Ces messieurs. Het is tegen het opvoeren van dit vuile stuk dat verleden Zondag onze Eerw. Heer Deken, en de Etrw. Heer Pastoor van Pamele zoo krachtdadig de stem ver heft hebben om aan het christen volk het streng verbod te herinneren naar zulke walgelijke tooneelstukken te gaan zien, zoo grootclijks strijdig met Godsdienst en zedeleer. Dat stuk is zoo slecht, dat het zelfs in 't laag gevallen Frankrijk verboden werd 1 Dat stuk is zoo vuil dat het in som mige plaatsen onderbroken wierd door het schuifelen en roepen der aanhoorders. Dat stuk is zoo slecht dat het tot Brussel niet kon voortgespeeld worden, omdat een groep van studenten er naar toe gegaan was met geen ander inzicht dan van te schuivelen en laweit temaken. rijk gepleegd wordt, is groot, schandelijk groot. Het is in een woord verschrikke lijk, maar niettemin waar, dat geen fat soenlijk man meer zeker is of hij niet in zijn huis, in een hotel, in den trein, in de trams, waar gij wilt, naast of over een losloopenden moordenaar zit, dien de policie te vergeefs zoektIk kan u min stens twaalf moorden, gedurende hel leste anderhalve jaar bedreven opsommen waarvan zelfs geen spoor van aan het licht is gekomen. Hier zitten wij met ons bei den welke waarborg heb ik nu bijvoor beeld, dat gij er niet een van op uw ge weten bebt Dezelfde waarborg, hernam M. bint Alba met een stekelig glimlachje, die ik heb, dat gij niet tot de heeren moorde- naais behoort. Volkomen juist. Wat van u geldt, geldt van mij even goed. Een moord komt altijd uit De zon brengt het aan den dag! zeggen zij. Jawel, morgen! Waarom zou het aan den dag komen als de moordenaar zijn spel goed speelt Hij heeft alle kansen in zijn voordeel hij heeft een voorsprong om zich uit de voeten te maken of zich te verbergen en verbergen is altijd gemakkelijker dan zoe ken. Let maar op 1 die geschiedenis aan den Hamiltonschenweg zal weer bewij zen, dat ik gelijk heb. Wat wedt gij, dat die zoogenoemde nieuwe aanwijzingen op niets uitloopen Ik wil wedden wat gij wilt, dat de zaak over zes maanden, van Dat stuk is zoo gemeen en smeerig dat vele liberale kopstukken aan hunne jongelingen en dochters verboden van op den avond der opvoering naar den theater te gaan. Dat stuk is alleenlijk gemaakt om den priester te bevuilen en den Godsdienst in de modder te trekken. Dat stuk is zoo sleeht dat er vele libe ralen van Audenaarde gezegd hebben er niet naartoe tegaan^ Dat stuk heeft feene zoo gemeene reputatie dat onze geuzen in hunne gazet beschaamd zijn te schrijven dat het in de liberale kring uitgevoerd wordt maar dat zij zeggen a la salie des Fètes Rue Haute 71, (in andere woorden in het Tilengat). Dat stuk is zoo crapuleus dat er over al niets naartoe gaat, dan schuim en cra- pule, en dat het niet mag gespeeld wor den in vele theaters waar nogthans andere slechte stukken opgevoerd worden. De uitvoering van het stuk Ces Mes sieurs bewijst dat de liberalen van Audenaarde, vervolgers zijn van den Godsdienst, van de Priesters dat zij lager gevallen zijn dan de kerkvervolgers van Frankrijk dat zij de zeden van het volk willen bederven. In den naam van de christene bevol king van Audenaarde; in den naam der catholieken, in den naam der christene zeden, in den naam zelfs der liberalen die deftig zijn, teekenen wij hevig protest aan tegen de geuzen van Audenaarde, die de zeden van het volk willen bederven en onze godsdienstige gevoelens krenken doorliet uitvoeren in den liberalen Kring, van't walgelijk, vuil en gemeen tooneel - stuk Ces Messieurs. DeRedaktie.» Onze Aalstersche liberalen zijn van den zelfden deesem als hunne Audenaardsche geestverwanten nogthans er bestaat ver schil tusschen beide de Audenaardsche geuzen zijn vrank, terwijl de Aalster sche schijnheiligen zijn, mannen die het achter de mouw hebben, die hunne denkwijze en overtuiging niet durven veropenbaren, die hunne vaan weg moffelen Het stedelijk Bestuur van Aude naarde heeft de opvoering van dit schandalige tooneelstuk verboden. Onze socialisten zijn zoo naïef te den ken dat zij u ministerbaar zijn. En dat is het dat hen doet méégaan met de partij der loge en de politiek van het cartel, hoewelzij met het cartel alujd gefopt zijn geweest. Zij zullen ongetwijfeld nog eenigen tijd voortgaan het spel der liberalen te spelen, hopende dat, indien de kiezingen een maal eene anti klerikale meerderheid moesten aan 't bewind brengen, de libe ralen hun r-ene plaats in het ministerie zouden aanbieden. En weet gij op welke portefeuille die goede apostelen het oog hebben laten val len O de portefeuille van spoorwegen. En de reden van dien voorkeur Dat de overste van dit departement zoo iets als een dertig-duizend werkliê onder zijn beheer heeft, een geheel leger dus. Welke vangst voor hc-t socialism 't Schijnt dat dit de e idéé fixe gewor den is van een der afgeveerdigden, niet Vandervelde, en die denkt geroepen te zijn om den Belgischen Millerand te wor den. Men heeft illusies op eiken ouderdom maar die illusie men moet het bekennen, grenst aan gekheid. (Corr. Handelsblad.) Raadgevingen aan de jonkheid. Onder dezen titel, heeft onlangs-ren Ame rikaan een vlugschrift laten verschijnen, waarin hij zeer practische wenken geeft aan hen, die zich een goeden stand in de maatschappij willen verzekeren 1. Hebgeene andere bekommernis dan om u ecr.e loopbaan te kiezen, en vraag u daarom ernstig af Waartoe ben ik goed 2. Verlies nooit een minuut van uwen tijd. 3. Gebruik al uwe krachten tot een enkel doel en blijft niet in nuttelooze aarzelingen dralen. 4. Toon u altoos wel gezind, en gewen u om de kleine wederwaardigheden des levens zonder korzeligheid te verdragen. 5. Heb goede manieren. Een lieftallig jong mensch kan de rijkdommen ont beren alle deuren staan voor hem open, 6. Heb achting voor u eigen zelven en regel daar naar uw gedrag. Heb ook ver trouwen in u zelven dit is het beste mid del om ook vertrouwen bij anderen op te wekken. 7. Werken of sterven dat is de leuze der natuur. Hij, dieniet werkt, zal verstandelijk, zedelijk en lichamelijk ster ven. 8. Wees nauwgezet in alles. Belooft niets, vooraleer goed nagedacht er, de omstandigheden wel gewogen te heb ben maar houd onverbrekelijk uw woord. 9. Twintig zaken half verricht, zijn zooveel niet waard als eene enkele goed gedaan. vandaag af gerekend, als hopeloos wordt opgegeven en dat wij er niets meer van zullen hooren 1 Het is zeer wel mogelijk, dat gij gelijk hebt, ik spreek het niet tegen, ant woordde M. Sint-Alba onverschillig .Gij zijt veel beter op de hoogte dan ilc. Die moordpartijen en dat zoeken van de poli cie zijn nu eenmaal dingen, die mij nooit erg hebben aangetrokken... Deze koffie is bijzonder goed, Vasavoer. Waarom bestelt gij ze ook niet Ik kan ze u re- commandeeren. Koffie Neen, dank u hartelijk Sterke koffie is niet goed voor mij. Als ik er eene halve tas van dronk, zou ik zeker den geheelen nacht wakker liggen of van allerlei akelige dingen droomen, van dien moord bijvoorbeeld Op dit oogenblik werd de deur van de rookzaal voorzichtig geopend. Een der kelners van het hotel kwam binnen en wendde zich met een onderdanige buiging tot M. Sint-Alba. Er zijn een paar heeren om u te spreken, mijnheer meldde hij. Zij wach ten u in den gang. Heeren Om mij te spreken Ik verwacht niemand. Wat zijn het voor menschen Dat zou ik u niet weten te zeggen, mijnheer. Zij zeggen, dat het niet noodig was, hunne namen op te geven. Wat moet ik zeggen, mijnheer Ik zal bij hen komen, antwoordde 10. Uw leven zal zijn, wat gij het zul* gemaakt hebben. De wereld geeft ons terug, wat wij hem gaven. 11. Leer nut trekken uit het mislukken uwer ondernemingen. 12. Zorg voor uwe gezondheid, het kostbaarste wat gij bezit en daarom wees matig in alles. Le Peuplb drukt een brief over, door gezel Vandervelde aan gezel Furnémont gestuuril naar aanleiding van het congres der Vrijdenkerij te Rome. Herhaaldelijk, en vooral kort voor de kiezingen, heeft Vandervelde beweerd dat het socialism eene partij vol verdraag zaamheid is en volstrekt niet vijandig aan het catholiek geloof, eene partij die alleen het welzijn, de lotsverbetering der wer kende klas betracht zonder zich met de godsdienstige overtuiging barer leden in te laten. In zijn brief aan Furnémont bekent Vandervelde nogtans dat socialism en vrijdenkerij elkander de hand geven en tot een zelfde doel samenwerken. Persoonlijk, zoo schrijft hij, gelooven wij vast dat de Vrijdenkerij en het Socia lism noodzakelijker wijze elkander weder- zijdschen steun verleenen de gedachte (of denkvermogen) zal dan eerst waarlijk vrij zijn, wanneer de werklieden niet inter onder de overheersching van het capitaal zullen leven dus moeten de vrijdenkers de socialisten helpen het capitaal of den eigendom af te sohaf- fen en de werklieden zullen eerst waar lijk vrij zijn. wanneer zij de overheer sching der Kerken niet meer zullen ken nen. Dus moeten alle goede socialis ten werken voor de afschaffing der Kerken of van allen Godsdienst. a VrijdenKerij en Socialism werken dus samen tot hetzelfde doel. Vrijdenkers en socialisten werken wetens of onwetens samen aan hetzelfde gebouw. Het zijn natuurlijke bondgenooten, dan zelfs als de vrijdenkers geen socialisten, of de so cialisten geen vrijdenkers zijn. Nu, wij kennen heel goed het hoofd doel van beide secten Het socialism be tracht bovenal de afschaffing van den persoonlijken eigendom om den Staat al leen eigenaar van alles te maken; daarom verklaren de socialisten dat zij collec- tivisten zijn. De vrijdenkers van hunnen kant betrachten de afschaffing van alle veropenbaarde geloofs- en zedenleer, om het bloot menschelijk verstand en de zin tuigen alleen tot geleiddraad te nemen. 't Is goed die Verklaring van Vander velde te onthouden. M. Sint-Alba, met een gevoel van nieuws gierigheid, wie de onverwachte bezoekers zijn. Verontschuldig mij een paar minu ten, VasavoerIk ben dadelijk weer bij u. De bewuste heeren hadden intusschen post gevat in den gang, die van den hoofdingang van het hotel naar de rook zaal voerde. Een van hen had zich van zijnen makker afgezonderd en scheen zich in d n hoek van eene der inspringende deuren onzichtbaar te maken. De andere echter trad op M. Sint-Alba toe, zoodra deze zich in den gang vertoonde. - Ik heb de eer met M. Sint-Alba te spreken, niet waar begon hij. Ja. Wat hebt gij mij te zeggen Het betreft ee;i geheel persoonlijke zaak, mijnheer! Ik zal even wachten, tot dat heerschap verdwenen is. Het bedoelde heerschap was de kellner, die zich slechts zeer langzaam verwij derde. Komaan, de man is nu weg. Wat hadt gij mij te zeggen vroeg M. Sint- Alba op hoogen, ongeduldigen toon. Alleen ditantwoordde de vreem deling, een man met opmerkelijk door dringende grijze oogen, blonde bakke baarden en een zeer langen neus. Ik heb hier in mijnen zak een bevel tot inhech tenisneming tegen den persoon van Karei Sint-Alba. Ik ben inspecteur van de de tectives, inspecteur Brusel, om u te die nen, belast met het gerechterlijk onder zoek in zake den moord in den nacht van 24 October, gepleegd op eene jonge vrouw, hier gekend onder den naam van Madeleine Faure. Sint-Alba beefde een hoogenblik van het hoofd tot de voeten, zijn lichtgeel getirt gelaat nam eene groene kleur aan. Met de snelheid des lichts echter had hij zijne zelfbeheersching weer herwonnen tag er even onbewogen en bedaard uit als te voren. Gij hebt een bevel om mij aan te houden, zegt gij vroeg hij met een spot tend glimlachje. Indien dit een aardigheid moet verbeelden, dien ik u te zeggen, dat het eene grap van eene zeer gemeene soort is en dat ik de man niet ben, die zoo iets kan veroorloven. Het is in het minst geene grap, mijnheer. In het minst niet, herhaalde Brusel, dien onze lezers natuurlijk her kend hebben. Hier is het bevel, gij kunt zelf zien of het in orde is of niet. De be schuldiging, welke tegen u is ingebracht, is van dien aard, dat elk woord, hetwelk gij zegt, tegen u gebruikt zal moeten worden. Laat mij u dus tot uw eigen voordeel aanraden, voorzichtig te zijn. Inspekteur, riep hij, zich even om wendende naar den man, die achter hem, in de inspringende deur stond. Kom hier en houd u gereed uw plicht te doen, in dien de gevangene het noodig maakt 1 De policiebeambte trad nader. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1