Als niets komt tot iets... Zondagrust. Catholieke Burgerkring Feestelijkheden Van tak op tak. De groene volksfoppers, XelST. Allerhande nieuws. Benedictus Kalender en Almanak van O.-L.-V. van Affligem voor igo5, is een ware Volksalmanak, voor jong en oud, arm en rijk. Hij bevat buiten de koddigste lezingen twee schoone liederen met muziek, i* Vergeet mij niet. 2e Een twee i) Het reglement van het whistspel. Kalender der Heiligen met eene alfabe- tissche lijst van meer dan iooo verschil- lige namen. Allernuttigste lessen voor ouders en kinderen, goede middelkens om niet ziek te worden. Bloemliefhebbers vinden er ook nuttige lessen in. enz. enz. Kortom de Almanak van Affligem is allernuttigst en onmisbaar voor alle klas sen van menschen. Niemand zegge, 'k Heb geen geld om hem te koopen, want, och arme hij kost slechts 3o centiemen, i5 centen. Te bekomen bij alle IJveraars en IJvc- raarsters van den Mariagroet, in d'Abdij van Affligem en bij de catholieke druk kers tegen 3o centiemen; franco 't huis 36 centiemen. Men zegge het voort Er is algemeen opgemerkt geweest dat het internationaal socialistisch congres te Amsterdam eerder geleek aan een congres van welhebbende burgers en renteniers, ja, aan een echt rijkemanscongres, dan aan eene vergadering van arme proleta riërs. De vrouwelijke congresleden vooral verwekten de algemeene verbazing door de pracht en den zonderlingen keus ha- rer toiletten. Domela Nieuwenhuis, de stichter der socialistische beweging in Nederland, maar die nu door de officieele roode par tij overboord geworpen wordt omdat hij niet gedwee genoeg is, maakt nu, ter ge- legenh' id van het Amsterdamsch congres, de volgende vergelijking tusschen de so cialisten van vroeger en die van heden. O, het is zoo bedroevend als men zooveel jaren lang zijn plaats heeft in- genomen in de rijen van het internatio nale proletariaat om dan te moeten zien wat er geworden is van zoovelen, met wien men indertijd zoo hoopvol den grooten strijd begon. Wij z Hen het nu eens niet bij algemeenheden laten en als wij iets zeggen wat niet waar is, men kome gerust op. Toen ik voor de eerste maal kwam spreken te Gent, werd ik afgehaald door een jongen werkman, echt in ver- sleten werkmanskleeren en eene klak achter op het hoofd. Een aardige pret- tige werkmanstype. Een andere verge- zelde hem, ook een echte werkman, men kon het aan alles zien. De een was een arme schoenmakersjongen, die klerk was geweest op een notaris kantoor n maar ontslagen, om zich voortaan te a wijden aan de zaak der verdrukten. En de ander was een klein verversbaasje, in wiens eenvoudige woning wij op echte arbeidersmanier een stuk brood aten. En wie waren dat Anseele en Van Beveren, die te Gent de arbeiders- beweging weer in gang brachten, na den dood ervan bij het tc niet gaan der Internationale. En nu is diezelfde Anseele een heele menheer geworden, die uit de hoogte neerziet op de arbeiders, goed om door hem met ijzeren vuist gedrild te wor- n den, maar die zoo heel anders is gewor- n den dan de oude Eedje van voorheen. Daarna kwamen wij te Brussel en met onzen onbaatzuchtigen vriend Cesar De Paepe die zich zeker nooit verrijkt zou hebben ten koste der arbeiders, brach- ten wij een bezoek bij Louis Bertrand, die toen een klein boekwinkeltje had en waar de armoede ons van alle kanten toegrijnsde. Diezelfde Louis Bertrand is nu schepen van Schaarbeek tegen zooveel per jaar, lid der Kamer tegen 9 zooveel, medewerker aan de Peuple s tegen zooveel en verdient nog boven- dien aan de coöperatie. Hij is een echte n bourgeois geworden van uiterlijk en niemand zal in dien welgedanen man den mageren, armen marbrier van vroe- ger terug herkennen. 't Zijn twee tooneeltjes naar het leven geschilderd. Wij twijfelen grootelijks of Vooruit en le Peuple die welgelukte conterfeitsels aan hunne lezers zullen doen kennen 1 zij zijn het nogtans weerd. Wij hebben zondag 11. ter gelegenheid der roode manifestatie, op onze beurt, kunnen bestatigen dat de leiders die zich in eene coöperatief hebben weten te nes telen, aan geene arme proletariërs maar wel aan fijn uitgedosche heeren gelijken. De vrouwelijke deelnemers verwekten ook opzien door de fraaiheid harer toiletten. Maar wat wilt men Als men het werk huis heeft laten varen of zijn alem over bood gesmeten om zich een roodt-n vetten kaas te logeeren waar de gefopten worden uitgebuit, is dat alles zoo moei lijk niet. Maar nu wij over de roode manifestatie gewagen, moeten wij bekennen dat de stoet op deftigere wijze door onze straten trok dan het bij de laatste liberale mani festatie, in Juni,'t geval was. De roodsn gedroegen zich deftiger dan de blauwen. Doch na dat de .stoet was uiteen ge gaan werden er twee afkeurlijke feiten bestatigd, beide bij den terugkeer der Aalslersche Bedevaarders uit Lede. In de Nieuwstraat werd een gedeelte der bedevaarders aangevallen door eene groep dronken Gentsche rooden. De bel hamel werd door de politieagent Buyl gegrepen doch uit zijne handen gehaald. De agent Buyl hield dan opnieuw een aan, doch ten bureele van politie bleek het dat men dezen niet had die uit zijne handin w.is gehaald. Mi n liet hem vrij. Het tweede viel voor op de Groote Merkt aan den ingang der Lange Zout- straat. Een groep bedevaarders vooraf gegaan door de Geestelijkheid, trok voor bij het Manificat zingend, toen een zestal Gentsche roode plaasters begonnen te schreeuwen Magnificat en nog wat bij. Zij werden verdreven door de ver- outweerdigde omstaandrrs en de aan komst der politie en vlogen dan dansend de Merkt over in de richting der Molen straat nog altijd Manificat en nog wat bij schreeuwend. Dit feit hebben wij persoonlijk en nog anderen met ons be statigd. Dit zijn de twee feiten die aan te stip pen zijn, doch voor 't voorige liep de roode manifestatie, wij herhalen, het, ordentelijk af. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag i8 September 1904, M. Ghysselinckx, Molenstraat. DE VRIENDSCHAP, te Aalst, zal op Zondag 18 September igo4> DE 40» verjaring zijner stichting herdenken. Het programma der feestelijkheden is vastgesteld als volgt 's Voormiddags om 9 1/2 uren zeer stipt, OPTOCHT stoetsgewijs van den Jubelvierenden Kring, vergezeld van de leden der catholieke Maatschappijen met vaandel of cartel, naar onze S' Martinus- kerk tot het bijwonen eener Mis van dank- zegging waarna terugkeer van den stoet naar 't lokaal Feestzitting en Aanspraak door den Z. E. H. Roelandts, Pastoor- Deken. Al de catholieke Maatschappijen zijn uitgenoodigd om door hare tegenwoor digheid den stoet op te luisteren. 's Namiddags om 6 uren stipt, VELD- FEEST in 't lokaal 44 Korte Zoutstraat, Verlichting van den hof, Turnfeest, Concert, Wafelslag, opstijging van Luchtballons enz. Het feest is kosteloos toegankelijk voor de leden der Maatschappijen enz. welke aan den stoet van 's morgens zullen heb ben deelgenomen. De Catliolieke Burgers- kring werd gesticht op 10 September 1864 en nu wordt zijn veertigjarig bestaan feestelijk gevierd. Op 11 September werd hij plechtiglijk ingehuldigd. Het eerste Bestuur-comiteit was samen gesteld uit den Z. E. H. Pastoor-Deken Karei De Blieck, als Eere-voorzitter. MM. Bn P. Bethune, Voorzitter J.-F. Posse- miers F. Monfils, Ondervoorzitters Judocus Mertens, Schatbewaarder G. Cammaert, Secretaris;J.-B. Temmerman, Ch. Vermoesen, P. D'Herde en Ch. Ver- brugghen, Leden. Allen hebben het tijdelijke met het eeuwige verwisseld behalve M. Ch. Ver- brugghen, Oud-volksvertegenwoordiger en Oud-schepen onzer stad, thans te Ant werpen verblijvend. Wat was het doel dat deze vrome chris- tene mannen, die politieke strijders der eerste uur, beoogden De heer Voorzitter, wijlen Bn Paul Bethune, zegde het ons in zijne openings rede Mijne Heeren! zegde hij, a Gij weet hoe groot de pogingen zijn van dc n goddeloosheid om de opkomende gees- d ten te overmeesteren, om hun dit edel d erfdeel van het catholiek geloof te ont- rooven dat ten allen tijde het geluk onzer voorvaderen uitmaakte en de n zekerste waarborg van onzen volksgeest was. Alle burger, met zuivere vaaer- landsliefde bezield, moet overtuigd zijn dat de tijd dringend is om aan dien i) opklimmenden stroom van algemeen bederf eenen paal te stellen. En inderdaad zoo was het alsdan. Ons Stadsbestuur stond onder de heerschappij van logiegasten die alles in 't werk legden om den godsdienstzin in de herten te ver- dooven door godsdiensthatendeConferen- ciën en openbare opvoering van lieder lijke tooneelstukken ter stedelijke Schouw burgzaal. Die logiegasten zouden allengskens hun doe! bereiken waren zij door de Stichters van den Cath. Burgerskring niet bestreden geworden. Hunne edele pogingen droegen weldra vruchten. In 1866 gelukte men er in het logiegebroed van ons Stadhuis te verdrij ven en het door eene catholieke Meerder heid te vervangen. Onze Aalstersche logiegasten waren verwoed van gramschap bij de stichting van den Kring en die gramschap vergrootte naar mate zij gewaar wierden dat hunne ma-ht geknot was, dat ze naar den af grond afzakten. En zij dachten dan den Kring door vuige lastertaal, door schan delijke beschuldigingen bij 't volk hatelijk te maken en zijne gunst te doen verliezen, doch 't lukte niet en de logiebroers ver loren meer en meer de achting van de meerderheid des Volks. Wij willen die lasterlijke aantijgingen niet herinneren. Geene maatschappij heeft meer dien sten bewezen aan de groote Catholieke Zaak dan den Catholieker. Burgerskring 0 DE VRIENDSCHAP Dat zal niemand betwisten durven. Aan ons, Catholieken,is het plicht mor gen Zondag het Jubelfeest meê te vieren. Luisteren wij dus allen den stoet op die zich kerkwaarts zal begeven om er de Mis van dankzegging bij te wonen. Ont breken wij ook ter feestzitting niet bij den terugkeer van de Mis en dr-s avonds om 6 uren aan de luisterlijke feestelijk heden die hoogst vermakelijk zullen zijn. Vergeten wij ook niet ten teeken van deelneming en vreugde onze wo ningen te bevlaggen. Stad Aalst.Parochie van St-Jozef. PROGRAMMA DER die zullen plaats hebben, den Zaterdag 24, den Zondag 25 en den Maandag 26 September 1904, te gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig Jubelfeest van den E H. D. WILLEMS, als pastoor van St-Jozef te Aalst. Den Zaterdag avond 24 September. Om 7 ure, zal het feest aangekondigd worden door het klokgelui, het beiaard spel en het kanongeschut. Om 8 ure, Serenade aan den Eerw. Jubilaris door de muziekmaatschappij Willen is Kunnen der St-Jozefspatro- nage. Den Zondag 25 September. Om 6 1/2 ure Communiemis. Al de parochianen worden vriendelijk verzocht den 25 September, tot de H. Tafel te naderen en hunne H. Communie aan God op te dragen om Zijnen Almach- tijjen Zegen over hunnen welbeminden Herder te bekomen. Om 9 1/2 ure, plechtige Hoogmis ge zongen door den Eerw. Jubilaris. Na het Evangelie, korte aanspraak door den Z. E. H. Kanunnik Roelandts,pastoor deken van Aalst. De Koormaatschappij Sint- Jozefskring zal met de medehulp van eenige zangüefhebbers en eenen groep kinderen de mis Salve Regina van Stehle uitvoeren. Na de Hoogmis, optocht naar het lokaal der Patronage waar men den Eerw. Jubilaris zal hulde bewijzen en een geschenk aanbieden. In het gaan zal de stoet de volgende straten doortrekken Statiestraat, Albert- Liénartstraat, Esplanadestraat, Espla nade, Vrijheidstraat, Gentschestraat, Schoolstraat, Meuleschettestraat, Dirk- Martensstraat, Denderstraat, Koophan delstraat, Vooruitgangstraat, Veldstraat, Dendermondschen steenweg. Des namiddags, GROOT FESTIVAL, voor Harmonie en Fanfaren maat schappijen 425 fr. premiën. Om 2 1/2 ure, in de Statiestraat, vor ming van den stoet der muziekkorpsen en optocht naar het lokaal der patronage langs Esplanade, Leopoldstraat, Lange Ridderstraat, Gentschestraat, Koolstraat, Dirk Martensstraat, Dendermondschen steenweg, Vrijheidstraat, Gazometerstraat, Schoolstraat, Meuleschettestraat. Om 4 ure, Concerten door de muziek maatschappijen op de volgende plaatsen Esplanade, Zeshoeken, Meuleschette- kapel, Gentschesteenweg, (hoek der Kool straat) en Kapel ter Linden. Des avonds, verlichting van het Espla nadeplein. Om 8 ure, op de Esplanade, groot Concert gegeven door de muziekmaat schappij Willen is Kunnen der St. Jo zefspatronage. Om 9 ure, op de Esplanade, Prachtig Vuurwerk, afgeschoten door Mr J. Ricard Cie van Brussel vuurwerkmakers van Z. M. den Koning en van de stad Brussel. Den Maandag 26 September, Om 8 ure, plechtige Mis van Dankbaar heid. Ter gelegenheid van zijn Jubelfeest, zal de Eerw. Jubilaris eene brooddeeling doen aan de armen van de parochie van St-Jozef. De arme familiën die nog niet ingeschreven zijn voor die brooddeeling mogen zich laten inschrijven, den dinsdag 20 September, in het lokaal der patronage Meuleschettestraat, 's voormiddags, van 1 ure tot den middag en 's namiddags, van 2 tot 4 ure. Al de parochianen worden vriendelijk verzocht, den zaterdag namiddag 24, den zondag 25 en den maandag 26 September hunne huizen te bevlaggen. Namens de Feestcommissie De Eerevoorzitters Z.E.H. Kan. Roelandts, Pastoor-Deken M.-L Gheeraerdts, Burgemeester. De Schatbewaarder, Fr. Van Severen. De Voorzitter, De Schrijver, A. Bockstal. J. Van Ghysegem. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een werkman van 16 lot 18 jaar Een kuiper, kunnende rolvaten maken; Breisters voor één en één, om te huis te werken. Vragen werk Een werktuigkundige, ajusteerder. Daglooners en fabriekwerkers. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten Stadhuize,bureel der Werkbeurs. De officieele schoolvossen. Het schijnt dat, in zekere steden en liberale gemeenten, de officieele schoolmeesters er eene eer in stellen, enkel burgerlijk te trouwen, 't Zijn schoone voorbeelden die zij aldus geven, en de ouders mogen voorzeker veel vertrouwen hebben in de zedelijkheid van zulke opvoeders, waar van misschien reeds meer dan eene aan de echtscheiding denkt 1 Op het banket tot sluiting van het congres der officieele schoolmeesters te Elsene, zegt le Peuple zijn er velen die den spot dreven met den heildronk aan •Jen koning, die terug gingen zitten wan neer de burgemeester een beroep deed op de vaderlandschlievende gevoelens der vergadering en er waren er maar weinigen die het Leve de Koning I toejuichten. En dat zijn dan de opvoeders der jeugd die in de officieele scholen lessen van vaderlandsliefde moeten geven Ouders, peist er wel op toen gij de school zult moeten verkiezen aan dewelke gij uwe kinderen zult toevertrouwen. Een goede raad, zendt uwe kinders naar eene catholieke school indien gij ze tot goede christenen en ware vaderlanders wilt zien opleiden. Pilatus Daens en zijn kliekje, hielden zondag jl. Congres te Brugge. Verschil- lige wenschen werden uitgebracht aan gaande de Vlaamsche belangen en de neeringdoende burgerij. Voor wellicht de 20e maal werd besloten dat de christene Volksfopperij een onafhankelijke zelfstan dige partij is, doch dat ze tijdelijk verbonden mag sluiten met de liberalen, socialen, protestanten en joden tegen de Catholieken. Met de gebruikelijke schijnheiligheid werd weêreens uitgeroepen, dat de Groe nen, in zake van Godsdienst, onderwor pen zijn aan de geestelijke Overheid doch wat de maatschappelijke en politieke vraagstukken aangaat, bekommeren zij zich bitter weinig met de bevelen en on derrichtingen van Z. H. den Paus en H.H. onze Bisschoppen, ondanks die vraagstukken den Godsdienst aanbelan- ger. Die groene onderworpenheid bestaat in beleedigen, verguizen en lasteren der catholieke geestelijke Overheid. Ook werd besloten dat de groene volksfopperij, in 1906, te Namen met een candidaat zal op treden tegen de catholieken.... Zou het geen berekeningske zijn van Pilatus Daens om aan de Naamsche geuzen hier of daar een stukje wijn te kun nen verpassen Heeje geen ziel dê, Lippen! Onlangs verklaarde Pilatus dat hij dit stieltje moest bij doen aangezien zijne parlementaire vergoeding onvoldoende is om in de noodwendigheden zijner le venswijze te kunnen voorzien en vooral om des zomers te Blankenberghe, aan het zeestrand, dit lui en lekker leventje te kunnen leiden, 't welk hij voor andere menschen afkeurt.... Groene I*ie verklaarde onder anderen ook dat hij ter Volkskamer alleen de Vlaamsche taal zal gebruiken. Wij gelooven het goed. Wij zouden Groene Pie, als hij er zetelen zal daar eens Fransch willen hooren boebbelen 't zou voorzeker wonderwel zoo wat aan bargoensch, aan de taal van den eenen of anderen Pootj gelijken. v rfr Loting igo5. Het bestuur van het provinciaal Comiteit tot aan- 1» moediging van vrijwilligen dienst brengt ter kennis van de belang- hebbenden dat de lotelingen der klas van igo5 die vrijwilligen dienst ne men voor eersten Oktober 1904, bijzon dere voordeelen genieten. i° Zij mogen hun korps kiezen 20 Zij trekken 3o fr. per maand en daarenboven dagelijksche solde 3° Zij worden gelijk gesteld met de miiicianen in het opzicht van de verlofdagen 40 Later zullen zij voorkeur hebben voor zekere bedienin gen 5° Zij gaan naar de regimentscholen waar zij geleerdheid ontvangen 6° Hun diensttijd begint op eersten Oktober 1904; 70 Zij worden bij de pensioenkas onder waarborg van den Staat aangesloten. Bevolkingsregisters. Ten einde de wanoide te doen ophouden, die in som mige gemeenten in de bevolkingsregisters bestaat, heeft de minister van binnenland- sche zaken bevolen dat er op gepaste tij den een nazicht zou worden gehouden. Degene, die zich aan die jaarlijksche controol niet zouden willen onderwerpen, zouden aan de policieagenten en veld wachters een zakboek geven, in 't welk, op voorgeschreven formulen, al de ver anderingen die er in huizen of huisge zinnen zouden voorkomen, de aanteeke- ningen doen, die door de belanghebben den verzuimd worden. De moord op de missionarissen in Nieuw Pommeren. Uit Hamburg wordt gemeld in dato i5 September. De stoomboot Waldemar, van de Nordd. Lloyd, brengt de volgende bijzonder heden mee over den aanval op de catho lieke missie van Nieuw Pommeren. De aanval had plaats op i3 Augusti op den Bainingberg, door inboorlingen tot_ de bergstammen behoorend, geholpen door bevrijde slaven. Al de missionarissen werden vermoord en de voorraad, ter waarde van 60,000 mark, gestolen. De oorzaak van den moord zou zijn de afkoop van slaven. De aanval gebeurde rond 9 ure 's mor gens de missionnarissen werden verrast gedurende hun werk. Te St Paul werd pater Mathias gedood door een geweer schot, gelost door den slaaf Tomari, dien hij zelf had bevrijd en met groote goed heid behandeld. Zelfde lot ondergingen pater Bley en zuster Anna, die pater Mathias ter hulp snelden. De paters Scliellekens en Plas- schaert en dc zuster Sofia en Amata zijn met bijlslagen vermoord. Zuster Agnes werd met eenen bijlslag gedood, terwijl zij zich in de veranda be vond en zuster Angela op dezelfde wijze achter het altaar. Te Nascharmap werd pater Ruiten ont hoofd. De moord op de missionarissen van Marienburg had geen plaats, omdat deze afwezig waren. De kapitein der Walde mar voegt erbij, dat eene samenzwering ontdekt en verijdeld werd in Juli laatst leden. De vermaarde held, Groene Pie, komt zich weer eens te doen onderscheiden door zijn oneindig eigenaardig vernuft, door zijn verheven genie. Nu heeft hij docteurs ontdekt die binnenwesj hun schouders optrekken. Wat genie toch Wie het niet gelooven wil, zie (i De Werkman van 16 Sept. 1904, i# blad 3° kolon. Voorwaar dat is weerdig van den held die twee sigaren kan oprooken en er daar na nog eene weg geeft Typhusbacillen in bier. Professor Surmont, van Rijssel heeft gevonden dat bier op typhusbascillen een zeer vernie lend vloed heeft. Zij werden als ze kunst matig aan den drank waren toegevoegd, steeds gedood en wel in een tijd van een half tot 67 uren, al naar gelang van de aanwezige hoeveelheid melkzuur. Bier moet dus, volgens hem, in dit opzicht, als een hygiënische drank worden be schouwd. Als men er echter water bij voegt, zooals wel eens gebeurt, kan het daardoor natuurlijk besmet worden. Slap bier, dat niet iu staat is de bacteriën te vernietigen, wordt beter als het wat ge staan heeft, omdat de bacteriën zelf melk zuur voortbrengen, en daardoor hun eigen dood teweeg brengen. Iets voor de dronkaards.— In Noor wegen aanziet eene nieuwe strafwet de dronkenschap als eene verzwarende om standigheid der misdadaden en wetover- tredingen. Eene nieuwe wet tegen het alcoolism is in Engeland gestemd. Zij bepaalt dat iemand, die op straat in dronkentoestand bevonden wordt, zelfs als hij geene ergenis verwekt, moet aangehouden worden, en voor dat enkel feit kan hij tot eene maand gevang veroordeeld wor den. Zoo de dronkaard hervalt en tot drie maal toe veroordeeld wordt, dan neemt men zijn portret en geeft het aan al de herbergiers van den omtrek, met het streng verbod dien persoon nog een drup pel drank te verkoopen. Onder geen voorwendsel mogen zij er hem nog ge ven. Zoo zij niet gehoorzamen, zijn zij zelf strafbaar met eene boete van 25o fr. den eersten keer, en van 5oo lr. den tweeden keer. Den derden keer wacht hen het gevang. De alkoolzieke, wiens portret men heeft moeten nemen, wordt verder op een bijzonder boek opgeschreven. Alleen om dat zijn naam op het boek staat, heeft zijne vrouw het recht de echtscheiding te vragen. Priesterlijke benoemingen Zijne Hoogw. heeft benoemd Bestuurder in het Groot Seminarie, den E. H. Beeckman S. T. B., leeraar van Rhetorika in 't Collegie van Audenaarde Onderpastoor te Lokeren, den E. H. R. Schepens, leeraar in het Collegie al daar te Aspelaere, den E. H. Van der Maeren, priester in het Seminarie Leeraar in 't Klein Seminarie te Sint- Nikolaas,den E. H. Rosseel. Ph. Th. L.; te Lokeren, den E. H. Dauwe, priester in het Seminarie Surveillant in het Sint-Josephsgesticht te Sint-Nikolaas, den E. H. De Pour- quoy, priester in het Seminarie Stedelijke Muziekschool van Aalst. Uitslag der prij skampen van 1904 Hebben ook nog de nagemelde onder scheidingen bekomen Piano Jongelingen. Leeraar M. Philemon Loockx. Derde afdeeling. 2e melding MM. De Vuyst Julius en Eemans Gaston. Rechterlijke kronijk Goed geoordeeld. Soldaat Waroux is een nieuw ingelijfde, een schacht van het garnizoen van Oudenaarde. Hij heeft veel af te zien van andere soldaten onder dezen, was de hevigste zekere Hel- lebaut. In het kamp van Beverloo, had Hel- lebaut zijne plagerijen voortgezet, en hij gaf, op zekeren dag, een stomp op den mond van Waroux. De wachtmeester De Craecker had dit gezien, en.zijne gramschap niet kunnende bedwingen, gaf hij, op zijne beurt, twee vuistslagen aan soldaat Hellebaut. Dit is streng verboden door de reglementen en De Craecker zou het bekoopen voor het krijgshof. Zijn verdediger, Mr Florent Dauwe, bracht hulde aan de gevoelens van mede lijden van De Craecker, die, verre van zijne collegas van het Duitsche leger na te volgen getoond had dat 't Belgisch leger hooger staat in zachtheid en menschlievend- heid en dat hij, overste, een eenvoudig soldaat wist te verdedigen tegen de plage rijen van duiveljagers. De Craecker kreeg 1 fr. boet voorwaar delijk, Woensdag 14 Septemb. 1904 206 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 340 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 2720 kilogr. Aalst. Brandwonden. Terwijl vrouw Petrus Van der Eist, wonende St, Jobstraat, 108, zich eenige oogenblik- ken uit hare woning verwijderd had om eene boodschap in de buurt te doen, was haar dochtertje Sidonie nauwelijks 2 jaren oud, op een stoel geklommen en eenige stekjes genomen zoo heeft de kleine 't vuur aan hare kleedjes meëgedeeld. Het wicht bekwam brandwonden aan den buik, die niet al te gevaarlijk schijnen. De Bedevaart naar Lede, Zondag 11. is ten uiterste wel gelukt en te midden van de algemeene godsvrucht en ingeto genheid afgeloopen. 't Was een machtige betooging van Geloof en van getrouw heid aan de voorschriften der R. C. Kerk. Men schat de deelnemers op meer dan 12 duizend nooit zag men zooveel bedevaarders te Lede. Toen het goede nieuws voor 't eerst in Aalst aankwam, veroorzaakte het eene overgroote opschudding. Maar als van week tot week eene groote schaar welgekende en tevens achtingsdragende menschen van Aelst de eenvoudige waar heid verklaren en dat hunne verslagen in de publieke bladen verschijnen blijft er geen twijfel meer over. De menschen dier stad zeiden 't Moet waar zijn. Ehwel ziehier een dusdanig geval. Mmc Jeannette Bersou, 13, Korte Rid derstraat, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan twee jaren leed ik van de nieren, ik sliep niet meer en 's mor gens stond ik altijd vermoeid op, ik had zoo duizelingen dat ik niets voor mij zag ik verloor allen eetlust en in weerwil van al de middelen bekwam ik geenen uitslag. De krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren vernomen hebbende, haalde ik er aanstonds eene doos bij M. De Valkeneer, apotheker, 15, Esplanade plein, te Aalst. 't Was zeer gelukkig voor mij dat ik na vijf dagen eene gevoelige beternis in gansch mijnen toestand bestatigen kon en na twee weken bevond ik mij teenemaal genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig u het kenbaar te maken. Pijn in den rug is een teeken van urine zuur in het lichaam "t is dat vergif welk stoornis in de waterorganen brengt, want urinezuur verstopt niet alleen de nieren maar ook de doorgangen van de nieren naar de blaas en het prikkelt en brengt ontsteking voort in de blaas. Urinezuur is de hoofdzaak van Blaasziekten, verlies van Eiwitstof, enz. Foster Pillen voor de Nieren lossen het urinezuur op en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze uit het lichaam te voeren. Verzekert u dat men u de Foster Pillen voorde Nieren i> geve van dezelfde soort als die welke Mad. Bersou gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5o-52 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. Attn onze gëabonneerden raden we aan op hunne hoede te zijn tegen kinkhoest en verwaarloosden zo- merhoest. De geneesheer zou U niets beter kunnen aanraden dan de Siroop Depratere van kleurlooze Noorweegsche teer en tolubalsem. Die wonderbare ont dekking is wereldberoemd en geneest on feilbaar den gevaarlijksten hoest, zonder de maag of het hart te hinderen. Zij is te bekomen aan 2 fr. de flesch te Oostende bij den apotheker Depraterb, alsook te Aalst bij de apothekers De Valc- keneer en Callbbaut, en in alle goede apotheken. Maandag namiddag rond drij uren is er te Nieu wei kerken brand uitgebors ten in de woning van A. Hunninck, op Pijpenbeek. De bewoners waren op het veld bezig met arbeiden en het huis stond reeds in laaie vlam eer de geburen den brand bemerkten. Aan blusschen viel niet te denken, men heeft met veel moeite de schuur en stal kunnen behouden. Van het afgebrand huis schiet er niets over dan de rookende puinen niets is kunnen gered worden. Al de meubels, kleederen, gansch den inboedel, is in de vlammen gebleven. Er bestaat verzekering. Oor zaak onbekend. Aan den ingang der bureelen van het ministerie van spoorwegen te Brussel, zag een Brusselsche gazetschrijver een grooten hoop oude spoorweggidsen liegen en hij vroeg waartoe die wel diendem En het antwoord was, dat die naar de scholen worden gezonden om ze aan de leerlingen uitjte deelen. De onderwijzers hebben al- zoo een gemakkelijk middel ter hand, om hunne leerlingen de binnenlandsche aard rijkskunde te onderwijzen. Dit is niets nieuws. Wij weten dat zekere catholieke onderwijzers dit middel reeds sedert een paar jaren aanwenden, zonder daartoe door het leerprogram verplicht te zijn. Eene gojarige vrouw uit de Schouw- straat te Brussel, wilde, alleen in de keu ken zijnde, het vuur met petrool aanwak keren. Het gewone drama was het gevolg; hare kleeren vatten vuur en in een oog wenk vormde zij slechts eene vlam. Hulp schoot toe en, nadat de vlammen uitge doofd waren hebben de dokters haar naar het gasthuis doen brengen... om er te sterven. Het onweer, waarvan wij Dijnsdag morgend slechts een staaltje hebben ge had, moet het te Brussel nog al fel aan boord hebben gelegd. De bliksem is op verscheidene plaatsen gevallen, gelukkiglijk zonder doodelijke onheilen te veroorzaken, maar 't scheelde niet veel. Te Koekelberg werd de kar van eene melkverkoopster tot splinters geslagen en de hond gedood. De melkverkoopster kwam er met den schrik van af, maar zij bleef wel een half uur sprakeloos. Het onweer heeft in de stad vooral bet tramverkeer gehinderd de ondergrond- sche geleidingen liepen vol water, wat kortsluitingen en algemeene verwarring op de lijn veroorzaakte. De bliksem viel ook op een tramrijtuig, op den hoek van den Krijgslaan door den electrieken schok smolten de loodjes, wat onderbreking in den drijfstroom voor gevolg had, zoodat de rijtuigen niet meer voortkonden. De Maalbeek is buiten hare oevers ge- loopen en heeft vele kelders ondergezet. De onderaardsche telefoongeleidingen hadden insgelijks te lijden. De nieuwe wijk tusschen den steenweg

De Denderbode | 1904 | | pagina 2