Donderdag 2% September 1904 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5074. Groot nieuws. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADE11LAND, TAAL. VRIJHEID. Rechterlijke eerherstelling. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwjjls te herhalen bekendmakingen bü accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele Vat dit blad. AALST, 2i SEPTEMBER 1904. Het is de Kölnische Zeitung, die het in de wereld gebracht heeft Het is thans bewezen, zonneklaar bewezen, dat de mensch niet door God geschapen is, maar door eene langzame ontwikkeling of evolutie van den aap is voortgekomen. In het eiland Borneo, zoo schrijft het Keulsch blad, heeft men mensche-wezens ontdekt, die in wildheid leven, en... en... een staartje dragen. Die apenmenschen dragen den naam van Poenans. Eene zaak is maar spijtig, dat men namelijk ze maar moeielijk kan bena deren. Hoogstens heeft men een enkel kind van den stam kunnen vangen, waar bij men heeft kunnen waarnemen dat het eene wervellooze verlenging van tien twaalf centimeters van den ruggegraat heeft. a Het was onmogelijk, zoo gaat de Kölnische Zeitung voort het te ondervragen, daar niemand de taal der Poenans verstond. Onmogelijk was het dus ook van het kind te vernemen of zijne ouders ook dezelfde eigenaardigheid vertoonden. Men moest zich vergenoegen met de verzekering aan te neinen der naburige stammen, die aan het bestaan der staart- dragende menschen volstrekt niet twij felen, en zelfs eene wezenlijke achting voor hen koesteren Het schijnt, altijd volgens hetzelfde blad, dat die Poenans heel rechtvaardige apen zijn. Immers «De zeldzame koop lieden van Koeti, die met hen durven handel drijven, dringen binnen in het bosch, stallen daar hunne koopwaren, ijzer- en koperdraad, voorwerpen in koraal, spiegeltjes, lontgeweren, rijs, mals en tabak, onder een hollen boom uit, en zetten zich dan tegen dien boom aan 't slaan om te beteekenen dat zij daar zijn. Daarna trekkken de kooplieden weg. Eenige dagen later keeren zij naar dezelfde plaats terug en vinden, ter ver ruiling van eenige door de Poenans ge nomen voorwerpen, verschillende koop waren, namelijk was, gutta-perclia, rekgom en hars. Wat dunkt er u van Zijn dat geen bewonderenswaardige apen En verdienen zij niet meer dan den naam van apen Zijn het niet wezenlijk menschenapen «Zeker, zeker, zult gij antwoorden, maar bewonderenswaardiger apen nog zouden zij zijn, die nog zulk vertelsel lieten op de mouw spelden, en de Köl nische Zeitung heeft ongetwijfeld hare lezers voor den aap willen houden. 't Is niet onmogelijk. En toch zijn er liberale en socialis tische bladen die de grap van hun Duit- schen confrater niet als grap, maar in allen ernst en als een groot nieuws, als eene belangrijke ontdekking hebben over gedrukt en Zi te baat nemen om tegen de leering der H. Kerk te velde te trekken. Zoo drukt Le Petit Bleu, zonder de minste aarzeling, het vertelsel over en voegt er zelfs bij dat het geene nieuwe, maar eene hernieuwde ontdekking is. Le Peuple vraagt heel triomfantelijk Hoe gaat de Catholieke Kerk dat feit met hare leering over de schep ping overeen brengen Zoo zijn de vijanden der Catholieke Kerk. Dat de opstellers dier dagbladen zeiven aan die zoogezegde ontdekking gelooven, zullen wij niet beweren in alle geval, zij willen ze aan hunne lezers wijs maken. Is er spraak van wonderbare gene zingen, te Lourdes of elders bekomen en door duizenden bestatigd, dan trekken zij minachtend de schouders op en roepen dat het enkel bedrog of zinsbegoocheling is. Doch wordt er iets uitgedacht, hoe ongerijmd en bespottelijk ook, als het maar met de catholieke leering in strijd is, dan werpen zij er zich met gretigheid op, dan wordt alle aarzeling en twijfel onmogelijk, dan heet het klaar en zonne klaar bewezen. Omdat de Kerk leert dat de mensch door God geschapen is, daarom leeren zij dat de mensch van den aap voortkomt leerde integendeel de Kerk.dat de mensch den aap tot stamvader heeft, dan vonden zij geen smaadwoorden genoeg om de Kerk te beschuldigen dat zij den mensch verlaagt met hem zulke lage afkomst toe te schrijven. Hoe gaat de Kerk, vraagt,Le Peuple dat feit met de leering over de schepping van den mensch in overeenstemming brengen n De Kerk zal zich heel eenvoudig niet het minst om die uitdaging bekreunen. Zij heeft alleen medelijden met zoo'n ongelukkige verblinden, die niet eens inzien hoe bespottelijk zij zich zeiven maken. Wij zegden hooger dat men volgens het Duitsche blad, een Poenansch kind gevangen had doch wij hebben niet vernomen, dat men het gevangen ge. houden of naar Europa overgebracht heeft. Zeker uit scrupuul Het ware anders heel aardig geweest eenige specimens dier apenmenschen on der de oogen te krijgen. De vrijdenkers konden er dan op zijn Barnums eene rondreis mede doen, wat zeker een over tuigender bewijs van onze apenafstam- ming zoude zijn dan al de artikels van Petit Bleu, Peuple en consoorten. In afwachting verkiezen wij ons te houden aan de oude leering der Kerk, dat de mensch heel wat edeler en verhe vener is dan een ontwikkeld dier, dat hij is een redelijk schepsel Gods met eene onstoffelijke en onsterfelijke ziel, naar Gods beeld en gelijkenis geschapen, en geroepen om eens in het rijk der geluk zaligen verheerlijkt te worden. Van hunnen kant mogen de socialisten en andere vrijdenkers voortgaan met te beweren dat zij apenkinderen zijn. Wij Leopold de Tweede, Koning der Bel gen, aan allen, tegenwoordige en toekomen de, doen te weten Do rechtbank van eersten aanleg, zetelen de te DondermoDde, eerste kamer, heeft het volgende vonnis verleend Iu zake van Josef De Bliock, handelaar te Mc Schellekens, Advokaat- pleitbezorger te Dendermonde, pleitende Mp Hendrik JaBpar aBpar Tegen M. Clemens Van de Putte drukker te AalBt, verweerder Mr Cooreman, advokaat. pleitbezorger te Dendermonde, pleitende Mr De Bethune. Na poging tot overeenkomst, door goregi- streerd exploit van acht en twintigsten April 1900 vier, deed de eischer do verweerder ver schijnen omaangezien sinds verscheidene weken do eischer van wege den verweerder het voorwerp is van zware en voorbedachte aantijgeDingen, rakende zijne eer en zijne achting, in het dagblad De Denderbode ,i gedrukt door den verweerder en uitgegeven te Aalst dat sinds den veertienden Januari 1900 vier, de verweerder de aanvallen kon digde die hij tegen den eischer zou beweren Dat in het nr van gezegd dagblad verschenen den zeventienden Januari daarop volgend de verweerder onder andere uitgaf, onder den titel De Denderbode en M. Josef Do Biieck in grootte drukletter de volgende regelen Wij hebben gehoord dat ciie Mr Sterek tot uitlachen geneigd is vooral se dert dat hij zijne leerzen met (by weet het wel) verruild heeft tegen de flerecijn pantof fels van Mr Raymond zaliger. B Dat in de nr van De Denderbode n ver- 8eheueu den zeventienden maart negentien honderd en vier, de verweerder na te hebben verklaard iu eene tweespraak, iu schijn ge houden tusschen twee pompiers, dat er spraak was van u dezelfde De Biieck ge weet wel dien by wien het daar laatst in de brou werij heeft gebrand, er bij voegde ware ik in de plaats van den Commandant, ik zou die fumeuse liberule controleurs gelasten met de repurntie van alle gaten in de leerzen zij moeten hiertoe byzonder geschikt zijn, om het op voordoelige wyze te doen volzinnen die vereenigd bij deze des nummers van zeven tienden Januari voornoemd een zwaar eer- roovend en beleedigend karakter vertoonen, dat eindelijk in het naminer van zelfde dagblad verschenen den twintigsten Maart laatst, de verweerder, in den loop van een zoo gezegd beknopt verslag der zitting, ge- honden voor den gemeenteraad van Aalst den vierden Maart 1900 vier, na de woorden die M' X gemeenteraadslid, zou uitgesproken hebben, de volgende woorden tusschen haak jes inlaschto (Mr De Biieck moet nochtans weten dat guten in de leerzen stoppen koste lijk is, madame weet er van te spreken. Red.) Aungezien dat deze lasterende oantijge- ningen ten aller minste eerroovendo en be- leedigeude in alle geval schadelijke, bijzon derlijk verachtelijk zijn daar zij het privaat, leven van den eischer raken, en dat de ver weerder ï-iet geaarzeld heeft de echtgenoote van den eischer er in te mengelen Dat hnnne herhaling, even als haDne voor bedachtheid, de uiterst slechte meening van den verweerder bewijzen en zijn wel geweten inzicht van den eischer te schadeu en hem den algemeene verachting prijs te geveu. Aangezien dat de schade, alzoo toegebracht aan den eischor door de schuld van den ver weerder, zoveel te grooter is, daar de eischer eenen belnngrijken stand bekleedt in de ge meente Aalst, en dat de laster des verweer ders hem terzelvertijd treft in zijne oer en in de achting noodig tot zijn beroep. Dat de veroordeelingen hier volgend ge- eiscbl, te nanwernood voldoende zouden zijn om het ongelyk te verzachten dat hem vrij willig door den verweerder is toegebracht. Te hooren verklaren lasterend, ten minste eorroovend en beleedigend, in alle geval schadelijk do voornoemde artikels verschenen in het dagblad De Denderbode n den zeven tienden Januari, zeventien- en twintigsten Maart negentien houderd vier, en bijgevolg zich te hooren verwijzen aan den eischer le betalen de som van vijftig duizend frank ten titel van schade en intrest met de wettige kroozen van af den datum der gezegde arti kels en de rechterlijke intresten van at de dag- vaardiging, zich te hooren verwijzen de voor komende veroordeeling in te lasschen, met beweegredeneu en (veroordeeling in) lera verordening en 't opschrift Rechterlijke Eerherstelling in groote drukletters, on- middelijk gevolgd van de namen en de hoeda nigheid. iler partijen, in drij op een volgende nummers van De Denderbode n op de eerste bladzijde, de eerste bekendmaking geschie dende in het eerste Dammer dat zal uitkomen na de beteekenis van genoemd vonnis, en dit op straf van duizend frank schade en intrest, niet waarschuwend maar beslissend bij besta- tigde overtreding te hooren zeggen dat de eischer zal toegölaten worden het voor te komen vonnis te doen verschijnen, op (dezef): lees dezelfde wijze in tien dagbladen van het arrondissement of van het land, volgens zijnen keus eu dit ten koste van den verweerder, deze kosten eischhuar zijnde op het eenvoudig ver toon der kwittantiën der drukkers-uitgevers. Te hooren zeggen dat het voor to komen vonnis in De Denderbode, n zal gedrukt worden in de vlaamsche vertaling, die hem or van zal gedaan zyn, ten koste van den ge daagde. door eenen vertaler te di6n einde aangesteld door de rechtbank en dat het vrij zal staan aan den eischer gezegd vonnis uit te geven iu de tien hierboven bedoelde dagbla den, 't zij in eenen franschen tekst,'t zij in do vlaamsche vertaling volgens zijn goeddunken: Te hooren zeggen dat, buiten deze bekend makingen, den eisober toegestaan wordt zulk- danigdeol van do schado ou intrest die hij zul hekomen, te besteden tot zulkdanige rucht baarheid van het voor te komeu vonnis by middel der dagbladen, zooals hij zal dunken best geschikt to zijn, te hooren zeggen dat de verweerder, bij gebrek de veroordeelingen, te zynen laste uitgesproken, te zullen uitvoeren, er toe zal gedwongen worden door alle rechts middelen, namelijk by lyveden duur des lijfdwnug8 te hooren vaststellen op zes maand en eenen deurwaarder te benoomeD om de voorafgaande dagvaarding tot dio ver richting te beteekeneD. Zich te hooren verwijzen tot de kosteD, het vonnis te hooren uitvoerbaar verklaren bij voorraad, niettegenstaande verzet of beroep en zonder borg. Mr Cooreman zich voordragende voor den verweerder werd de zaak ingesteld den een en twiutigsten mei 1900 vier en vastgesteld tot aanduiding vau bevoegdheid By akte geregistreerd van vierden Juni 1900 en vier, besloot M* Cooreman.voor den verweorder, de klacht onaannemelijk en niet gegrond te willen zien verklaren Hier bij komend te zien aannemen hst bewijs te leveren eens feits alles zooals er gezegd ib in (le bewoordingen alhier voor aangehaald gehouden. Door een geregistreerd besluitsel aangezegd door akte aan twee en twintigsten Juni 1904, besluit M' Schellekens te zien verwerpen het doel van den akt aangezegd voorden ver weerder, de besluitselen te zien toewijzen van het instellend explooit. Op het verhoor van eorsten Juli pleten de partijen Het openbaar ministerie werd in zijn advies gehoord den zestieuden Juli vol gend waarop da Rechtbank, na te hebben beraadslaagd, het volgende vonnis verleende: Gehoord de partijen in hunne middelen en besluitselen Gezien de stukkon van het geding, aanga zien de artikels, uitgegeven in de nnmmere van zeventienden Januari en twintigstiuten Maart negentien honderd vier van het dag blad De Denderbode de eerste getiteld De Denderbodo en mr Josef De Biieck, be ginnende met de woorden u Toen u ij Dins dag n en eindigende met do woorden ver- waauden stoeffer de tweede getiteld, 't is van ons botten n eu beginnende met de woor den 'fiat komt nit n, en eindigende met de woorden, naar den bliksem gezonden de derde getiield Zitting van den gemeente raad "en waar de volgende paragraaf zich bevindt, Mr De Biieck, moet nochtanB weten dat gaten in de laarzen stoppen kostelijk is. Madame weet er van te spreken, n lasterend en schndelijk zijn, dat zij den eischer in zijn privaat leven rakon met het zichtbaar en voortdurend doel van te schadeu dat niet eene uitdaging er het hatelyk karakter kan verzachten. Aangezien het noodig is de geleden schud6 van den eischor te herstellen met te besluiten zooals hierna zal gezegd worden Aangezien do omstandigheden der zaak do toepassing des lijfdwangs niet wettigen Om deze redenen, de Rechtbank gehoord M" Do Heem substituut van den Procureur des Koninga in zijn overeenkomstig advies op den lijfdwuDg zich beroepende op het gerecht voor hot beloop der schade en iutrest, verwer pende alle meerdere en tegenstrijdige mid dels, verwijst den verweerder aan den eischer te betalen ten titel van schade en intrest, de som van duizend frank met de intresten sinds de daging het tegenwoordig vonnis, oorzaak on verordening, in te lasschen met het op schrift Rechterlijke Eerherstelling in groote drukletters, onmiddelijk gevolgd van de namen eu hoedanigheid der partijen, in drij op een volgende nummers van de Den derbode, r op de eerste bladzijde, de eerste bekendmuking geschiedende in het eerste nummer dat zal nitkomen na de beteekenis van het tegenwoordig vonnis, en dit op straf van Bchade 6n intrest, vast te Btellen bij be- statigde overtreding, zegt voor recht dat de eischer zal toegelaten zijn het tegenwoordig vonnis te doen verschijnen in drij dagbladen van het arrondissement of van het land te zijnen keuze, en dit ten koste van den ver weerder, deze kosten eischbaar zijnde op het eenvoudig vertoon van kwittancie, zonder dat de onkost de somme van twee honderd vyf en twintig frank moge te boven dat het tegen woordig vonnis in De Denderbode n zul ge drukt weiden in de VTaamsche vertaling, ge daan ten koele van deu verweerder, door M' P. J. Demaesscbalok.leeraar te Dendermonde. wien de Rechtbank te dien einde aanstelt, na voorafgaandelijke eedaflegging door dezen in handen van Mr Vandcrhofstudt, wien de Rechtbank t8 dien einde aanstelt, dat het vrij zal staan aan den eischer het tegenwoordig vonnis te doen verschijnen iu drij dagbladen van het arrondissement of van hot land in eenen franschen tekst of 't zij volgens de vlaamsche vertaling, naar zyn goeddunken dat de eischer toegelaten is zulkdanig dool der schado en intrest die hem is toegestaan, te besteden om aan het tegenwoordig vonnis bij middel der dagbladen, zulkdanige rucht baarheid te geven als hjj best geschikt zal vinden verwijst deu verweerder tot de on kosten verklaart het tegenwoordig vonnis uitvoerbaar by voorraad niettegenstaande verzet of beroep eu zonder borg, de kosten begroot op honderd dry frank 39 centiemen, niet inbegrepen de kosten des afschrifts van het tegenwoordig vonnis. Aldus gedaan en uitgesproken ter openbare zitting van deze Rechtbank, eerste-kamer, den drij en twintigsten Juli 1900 en vier, waar zetelden Mil. Blomme Voorzitter, Vanderhofstadt en Steyacrt, Rechters, Lange- rock substituut des Prokureura des koning», Loret griflier adjnnkt. (get.) A Blomme, A Loret Doen kennen en bevelen aan alle deurwaarders daartoe aanzoekt het tegenwoordig vonnis ten uitvoer te brengen Aan onze Prokureur généraals en aan onze Prokureura hij de Rechtbanken van eerste 1 aanleg er de hund aan te houden Aan alle bevelhebbers officieren der open bare macht er hunne hulp voor te leenen wanneer zij er wettelyk toe zullen aauzocht zijn Ten bewijze waarvan het tegenwoordig afschrift is geteekend en gozegeld geweest met het zegel van dezj rechtbank De Urefher (get) Jan Broeokaert negen bladen zonder verzen ding te Dendermonde, den vierden Oogst 1904 bl. 196 fol. 1 0' 1 Ontvangen zeven en veer tig frank vier en dertig centiemen de Ont vanger (get) Troch, Voor waarachtige vertaling De vertaler (get:) P. J. De Maesschalck Geboekt vier bladen met eene verzending, tn Dendermonde, den een en dertigsten Oogst 1904 deel 102 blad 51 vak 14. Ontvangen twee frank veertig centiemen De ontvanger (gt) Troch. Pour extrait conforme. Le Greffier (signé) Chs Pien. Aardig Aardig Hoewel hel reeds klaar bewezen is dat de geuzen van administratie geen zier verstand hebben, lezen wij in al hunne bladen dat de blauwen alleen de zaken kunnen opdrijven. We gaan nogmaals in de cijfers roeren want die spreken luider dan al het overige. Jaar 1840, per jaar en per hoofd Brabant fr. 0.88 Namen fr. o.83 Antwerpen fr. 0.74 Luxemburg fr. o.67 Limburg fr. 0.62 Oost-Vlaanderen fr. 0.49 West-Vlaanderen fr. 0.48 Henegouwen fr. 0.45 Luik fr. 0.42 Jaar 1890, per jaar en per hoofd Brabant fr. 2.17 Luxemburg fr. 2.10 Namen fr. 1.94 Luik fr. 1.81 Limburg fr. i.5G Antwerpen fr. 1.54 Henegouwen fr. 1.S1 West-Vlaanderen fr. 1.41 Oost-Vlaand. fr. 0.92 Jaar 1904, per jaar en per hoofd Brabant fr. 6.07 Henegouwen fr. 2.80 Namen fr. 2.75 Luik fr. 2.57 Luxemburg fr. 2.47 Limburg fr._2.28 Antwerpen fr. 2.18 West-Vlaanderen fr. 1.93 Oost-Vlaand, fr. 1 49 Ziedaar cijfers, onloochenbaar, welspre kend. Aan 't hoofd komen de provinciën, waar geuzen en socialisten meester zijn, en degene die vroeger bij de minste wa ren hebben zich gehaast aan 't hoofd te komen dat is hunne vooruitgang Voor uitgang in lasten. Ons 't jeven Vlaande ren betaalt nog het vierde niet (zij 1.4©) van 't geen het geuzen Brabant fr. C-ÖT. betaalt. Ge hebt daar, beste lezer, een voldoende antwoord als de geuzen aan uwe ooren komen zingen dat zij alleen uwe belangen kunnen bezorgen Wat M. Vandenpeereboom er van denkt. Onze oud-minister van Iijze- renwegen, M. Vandenpeereboom, on langs door den Provincieraad van West- vlaanderen als Senator gekozen, heeft besloten wederom op hetpolitiik tooneel te komen. Te dier -gelegenheid heeft een opsteller van den Patriots met den Mi nister eene samenspraak gehad, waarin deze over de kwestie van 't alcoolism het volgende zegde Zoo men geene krachtige maatrege len neemt, zijn de menschen binnen 25 jaar onbekwaam om te werken. Men moet de voortbrengst van den alcool beperken, 't zij men een maximum daarstelle of den monopool aanneme. Ik beslis niets maar beken geerne dat ik er niet bang van ben. Men verwijt aan den alleenhan del collectivist te zijn. Die holle woorden moeten ons niet tegenhouden. Ik ken maar een groot grondbeginsel Het kwaad door alle middelen uit- roeiën. n a Het is klaar dat op éénen dag alles niet kan gebeuren men moet stille- kens aan vooruitgaan. Bij de werklieden der ijzerenwegen waren er vroeger i5oo die herberg hielden. Ik dacht dal ik de gene die bestonden, gerust moest laten, maar ik verbood aan al mijn personeel eene enkele nieuwe te openen, 't Zou mij verwonderen zoo er nog 5oo waren... Het is tijd dat men handele en dat men begrijpe, dat al de holklinkende beginse len de goede politiek verhinderen... n

De Denderbode | 1904 | | pagina 1