Schitterende zegepraal der cath. collegies. Het aanleggen van weiden. Van tak op tak. De Jubelfeest ÉAELST. Allerhande nieuws. ID IE IMLA Te niet den Witten Baard. In de Fransche hospitalen. Het Staatsblad heeft de volledige uit slagen meégedeeld van den algemeenen prijskamp tusschen de verschillende ge stichten van middelbaar onderwijs. Daar uit blijkt dat de catholieke collegies eene schitterende zegepraal behaald hebben. Aan 't hoofd van de lijst staan de catho lieke collegi' s van Thielt, Kortrijk, Sint- Truiden, Poperinghe en Herenthals, opvolgenlijk met 55, 48, 3g, 33 en 29 onderscheidingen. Deze collegies klop pen onbetwistbaar de grootste en de befaamste atheneums van het land. Inder daad het atheneum van Antwerpen be komt slechts 43 ondeischeidingen, dit van Luik 36, Elsene 20, Gent 16, Brugge en Bergen, 14, Charleroi, Namen cn Brussel i3, Mtchelen 10. Het moet vóór de schreeuwers der libe rale partij, die zoo verwaand boffen over hunne middelbare scholen, eene pijn lijke vernedering zijn te moeten zien dat de atheneums van Luik, Gent, Namtn, Brussel, Brugge en Elsene geklopt wor den door de collegies van Thielt, Kort rijk, Sint-Truiden en Poperinghe, die samen 77 onderscheidingen meer behalen dan deze vijf groote Atheneums 1 Wat zullen de logiebladen nu zeggen Zullen zij de buis durven melden Zullen zij durven zeggen dat Brussel het brandpunt van Licht en Vooruit gang zooals de liberalen de hoofd stad noemen op den i6n rang komt in den algemeenen prijskamp van middel baar onderwijs Het atheneum van Brugge bekomt den... t5n rang. De ouders zullen deze uitslagen overwegen en er praktische besluiten uittrekken. En merkt dan nog op dat de grootste catholieke collegies, zooals deze van Brussel, Antwerpen, Luik, Brugge, enz aan dezer, prijskamp geen deelnemen, omdat zij geen gepratroneerde colle gies zijn, 't is te zeggen, dat zij gansch op hun eigen bestaan, zonder eenig hulp geld te ontvangen, 't zij van Staat, Pro- cie of Stad. Daar ons blad nu en dan artikels van praktischen aard over landbouw bevat, die naar het schijnt nog al gretig door de boeren gelezen worden, werd ons deze week gevraagd of men in dit jaargetijde ook weiden mag aanleggen. Dit punt schijnt ons van zulk groot belang, dat wij er in ons blad willen op antwoorden, ten einde andere lezers mis schien ook nuttig te zijn. Immers, men ziet dat de weidebouw meer en meer uitbreiding neemt en dat er jaarlijks nieuwe weiden worden bijge maakt. En dat is niet te verwonderen Eener- zijds neemt de veekweek gedurig toe, en waar gekweekt wordt zijn weiden noodig. Van eenen kant vragen weiden weinig ot geen handwerk, en iedereen weet dat het juist 't handweik is dat de boer zooveel mogelijk inoet trachten te verminderen. En nu ter zake. Gewis kan men in den herfst zoowel weiden maken als in het voorjaar, zelfs beter. Doch zoo vroeg mogelijk opdat de jonge grassen eene zekere ontwikkeling hebben vooraleer de vorst intreedt. Grond. Alle grassen verkiezen eenen tamelijk vochtigen bodem. Die verdient dus de voorkeur. Is het mogelijk hem te bewateren of te bevloeien, des te beter, want het spreek woord zegt water maakt gras. Bewerking. De grond moet zuiver zijn van onkruid dus zal men hem duch tig omploegen en bewerken. Men make van de gelegenheid gebruik om hem te effenen, ten einde het water en de vloei- mest goed te kunnen verdeelen. Bemesting. Dit is voorzeker een der voornaamste punten om goed te lukken. In grootvadersiijd meende men dat de weide niet hoefde bemest te worden, dat gras van zelf groeit. Doch men haalde er af wat er op gioeide en men was met wei nig tevreden. Nu zijn de tijden echter veranderd en men weet dat gras, zoowel als gelijk welke andere vrucht, krachtig dient gevet te worden, wil men veel opbrengen. Heeft men stalmest des te beter, Dan ploegt men dit in op i5 a 20 cm. diepte. Maar daarenboven zijn scheikundige mest stoffen hier onombeeriijk om eenen goe den voorraad reserve in den grond te bren gen. Later immers is dit onmogelijk. Fosfoorzuur en potasch zijn noodzake lijk. De potasch o. a. zal de ontwikkeling der klaverplantjes ten zeerste bevorderen en veel bijdragen om de grassen sappig en voedzaam te maken Daarom zal men zorgen eene goede dosis Thomasslakken en kaïniet, b. v 800 kgr per hectare van de eerste en 600 kgr. van de tweede bij de omploeging in te werken. Die twee meststoffen mogen heel goed gemengd worden voor het ge mak van uitstrooien. Doch het is zaak die menging maar te doen voor het gebruik moest men ze eenige dagen op voorhand mengen, er zouden zich harde klompen vormen, die maar met moeite kunnen ge- kleind worden. Als stikstofmest kan men op de sneden 200 kgr. tot 3oo kgr. zwavelzuren ammo niak gebruiken en duchtig inwerken door eene kruisgewijze egging. Daar die meststof langzaam opneem baar is voor de plant, zal ze de noodige hoeveelheid stikstof leveren voor de eerste ontwikkeling di r grassen vóór den winter en in het voorjaar zal het overblijvende grootste gedeelte de planten malsch en welig doen doorschieten en doen struiken. Zwavelzure ammoniak mag wel met kalmet, doch niet met staalslakken ver mengd worden. Dus ware het evengoed enkel de staalslakken in te ploegen en kaïniet met ammoniak-sulfaat op de sneden te gebruiken. De laatste proeven immers hebben b. wezen dat de potaschmesten als dekvette gebruikt even gunstig werken. Zaad. Wat het zaad aangaat, wij raden aan zuiver zaad te nemen en voor de mengeling den landbouwkundigen of eenen landbouwleeraar der streek te raad plegen. Benedictus Kalender en Almanak van O.-L.-V. van Affligem voor igo5, is een ware Volksalmanak, voor jong en oud, arm en rijk. Hij bevat buiten de ver- makelijkste lezingen tweeschoone liederen met muziek, i* Vergeet mij niet. 2e Een iwee Het reglement van het whistspel. Kalender der Heiligen met eene alfabe- tissche lijst van meer dan 1000 verschil lende namen. Allernuttigste lessen voor ouders en kinderen, goede middelen om niet ziek te worden. Bloemliefhebbers vinden er ook nuttige lessen in. enz. enz. Kortom de Almanak van Affligem is allernuttigst en onmisbaar voor alle klas sen van menschen. Niemand zegge, 'k Heb geen geld om hem te koopen, want, och arme hij kost slechts 3o centiemen, i5 cents. Te bekomen bij alle IJveraars en IJve- raarsters van den Mariagroet, in d'Abdij van Affligem en bij de catholieke druk kers tegen 3o centiemen; franco 't huis 36 centiemen. Men zegge het voort. Op eerste l>ladzi|de kondigen wij het vonnis af uitge sproken door de Rechtbank van Dender- monde in zake Jef De Blieck tegen ons uitgever. Wij hebben sedert verscheidene weken beroep ingeslagen tegen dit vonnis en zullen dus afwachten of de Raadsheeren van 't Beroepshof de zienswijze zullen deelen der Heeren Rechters van Dender- monde. Wij kondigen dus het vonnis af onder voorbehoud van alle onze rechten en dit omdat het uitvoerbaar verklaard is ondanks beroep of verzet en zonder borg. In den Wkiikmaa van vrijdag 11. lezen wij Wie verandert omdat hij klaarder ziet of de tijdsomstandigheden het vragen, eere zij hem I Heer Judas looft en prijst zich om zijne kazakkeerderij, of lievtr, om zijne judas- serij, wellicht uit gewetenswroeging. Demokraat, groene demokraat, is voor elks baat Zoo sc rijft groene Pie en te Brugge verkochten de chefs hun groen zielije aan de liberalen tegen klinkende penningen. En Pilatus Daens ontving van de Fransche francmayons tachtig fianks Waarom?!f?... En die tachtig franks heb ben nu hfden juist dezelfde weerde als de dertig zilverlingen die Judas van de joden ontving. Democraat is niet ieders baat maar wel de baat van de groene leeperikken die de snullen weten uit te buiten. Onder dat opzicht is er tusschen de 100de en groene socialisten geen hair breed verschil. *a De misdadigheid. De Zwitsersche magistraat Otto Lang, in eene belang rijke brochuur over Alcool en Misda digheid, toont dat op de dagen, waarop het volk van Zurich zich aan grootere drinkpartijen overlevert, er ook meer wetsovertredingen en misdaden plaats hebben. Op 141 menschen die voorsla gen en kwetsuren veroordeeld werden, hadden er 60 hunne misdaad bedreven des Zondags, 22 's Maandags en 18 's Za terdags. Laat ons de ongelukken nagaan. De officieele Zwitsersche statistiek heeft als volgt de ongelukkigen, vast en zeker door 't alcoolism veroorzaakt, gerang schikt, volgens de dagen dat zij voorvie len Totaal der ongelukken Ongelukken zekerlijk aan 't alcoo- Ongelukken niet bij lism toe te schrijven, bij aen stiel, den stiel 738 i75 !49 856 118 Zondag 185 10 Maandag '74 25 Dijnsdag 113 23 Woensdag 113 21 Donderdag 96 l6 Vrijdag 82 II Zaterdag 93 12 7i 84 0 Bijgevolg, zegt het officieel verslag, verminderen de ongelukken naarmate de gevallen verminderen waar de alcool zij nen rol in gespeeld heeft. Volgens Petermanss Mitteilungen bedraagt de bevolking der aarde 1 milliard 5o3,3oo,000 zielen, die 144,110,000 vier kante kilometers bewonen. Europa telt 40 inwoners per vierkante kilameter, Azië 10, Afrika en Noord-Amerika 5, Zuid- Amenka 2, Australië en Polynesië 7. Op 't groene Congres te Brugge werd er uitdrukkelijk verklaard onder de goedkeuring van Pilatus en Groene Pie Hetgeen wij eerst en vooral wil- len, het is de omverwerping van i) 't catholiek gouvernement. En dan krassen de uilen van Chipka met eer.e gemaakte verontweerdiging, dat men liegt en lastert wanneer men hun groene socialisten heet, handlangers der liberalen voor de welke hunne groene zieltjes meer dan eens veil zijn geweest.... Petroliumvaten en watervaten. Petroleumvaten zijn zeer geschikte water reservoirs, ze zijn gewoonlijk zeer sterk gemaakt, en met ijzeren banden voorzien. De eigenaardige petroleum lucht vormt evenwel een bezwaar, en men moet trach ten deze lucht, afkomstig van ingetrokken petroleum in het houtwerk, te bevrijden. Dit gaat zeer gemakkelijk. Daartoe legt men in het vat eenige houtspaanders, houtwol of strooi, steekt dit aan en laat het vat eenigen tijd branden, totdat aan den binnenwand eene dunne laag ver brand hout ontstaan is. Vervolgens stulpt men het vat om, waardoor den brand onmiddelijk gebluscht is. Nu pompt men het eenige malen vol water, en wel zoo lang tot alle petroleum lucht verdwenen is. Gelnkt het op d> ze manier niet geheel, dan neemt men kalkwater. Dergelijke vaten blijven ruim 20 jaren in goeden staat. Melken met elektriciteit. Een Con sul der Vcreenigde Staten meldt het vol gende in zijn verslag over Duüschland. In het nieuw uitgevonden stelsel om koeien te melken met electriciteit wordt een kap in caoutchouc om den uier der koe gedaan. Deze kap staat in verband met eenen emmer voor de melk, door eene buis, welke luchtledig wordt gehou den door een electriek toestel. Het wordt beweerd dat de daarmede verkregen zui ging geheel overeenkomt met het zuigen van een kalf en om deze reden de koe hare melk gemakkelijker laat schieten dan wanneer zij met de hand gemolken wordt. Ook wordt beweerd dat de zinde lijkheid veel bevorderd wordt door het het melken volgens deze nieuwe methode. elkander stonden, sloeg'hen de hoeden af en ontplofte op het zijpad met den knal van een bom, terwijl zij doornat werden van het uiteen spattende water. Had het voorwerp iemand geraakt dan zou deze voorzeker dood zijn geweest. Eene poging werd gedaan om den per soon te vinden die de waterbom geworpen had, maar zonder gevolg. Het werpen van waterbommen uit hoo- ge gebouwen in het beursdistrict, is dezen zomer vrij algemeen geworden. Het wa ter is gewoonlijk in een dunnen papieren zak die met hevig geplas uit elkaar springt. Kring De Vriendschap werd, lijk wij het aankondigen, luisterrijk gevierd. Om 9 1/2 uren vergaderden ten lokale al de genoodigde maatschappijen om zich onder het spelen van vrolijke marchen, ten getale van i5oo deelnemers, langs de Zon- nestraat, Houtmarkt, Brusselsche straat ter kerk van St-Martinus te begeven, 't Waren de fanfaars a De jonge Aalste- naars van den Turnclub Willen is Kunnen o van St-Joseph en de catholie- ken Trompettersciub welke den stoet opluisterden. Na de Mis begaf de Stoet zich langs de Kerksiraat, Merkt, Lange- en Koite Zoutstraten, Keizerlijke Plaats, Nieuw- straat, Merkt, Lange en Korte Zoutstraten ter feestzitting ten lokale van den Cath. Werkmanskring. Een talrijke menigte verdronk zich in de ruime zaal. De Z. E. H. Pastoor-Deken Roelandts hield eene wel doordachte toespraak in de welke hij op de dringende noodzakelijk heid wees van ouderlingen bijstand en vereeniging indien de neeringdoende, of liever, de kieine burgerij zich van onder gang wil redden. Deze toespraak werd menigmaal luidruchtig toegejuicht. Na hem nam M.baren Leo de Bethune het woord om al de Maatschappijen welke den Stoet opluisterden te danken en uit te noodigen tot de feestelijkheden van 's avonds. Deze feestelijkheden werden dan ook zoo talrijk bijgewoond dat men zich letterlijk in den hof verdrong. De plastieke beelden door den Turnclub «Steun geeft Moed» verwekten dealge- meene verwondering. Ook de fanfaar van den club verdient eene eervolle melding. Plaatsgebrek noopt ons tot dees kortbon- dig verslag. Een nieuw moordtuig. Men meld de verleden week het vervoeren van een monsterkanon naardeLimburgsche heide, om er schietproeven mee te doen, voor rekening der maatschappij Cockerill, dit het maakte. Van de statie tot op het schietterrein heeft men anderhalf uur te gaan en, om het nieuw kanon over dien afstand te brengen, werkte men met vijf paarden en tien werklieden negen dagen. Het moordtuig weegt 35,000 kilos. Het bestaat uit een cylindnek omhlilsel, waar van het dak alleen 12,900 kilos weegt. Het tuig heeft nagenoeg den vorm eener kleine korenmijt. Binnen in is er plaats voor een vijftien tal mannen, die als in eene oninneem- bare sterkte zitten. Gansch den boedel kan langs binnen rondgedraaid worden, zoodat de vuur mond naar alle richtingen kan worden geplaatst. Een bom die er op neerstort, kan niet de minste schade veroorzaken. Men gebruikt er ballen van 21 kilo. Sommige ballen bevatten met ontblofbare stoffen verschillende honderdtallen ko gels, die op zeker oogenblik losbreken. Eenigen ontploffen bij den val der bom, andere in de lucht. Bij deze laatste is het gansch eigenaardig het oorverdoo- vend geknal in de lucht te hooren. De ballen vliegen tot tienduizend me ters, rekening houdend dat op dien af stand slechts de bommen ontploffen: waarvan de inhoud op zijne beurt onge hoord ver wordt weggestuurd. Zoo kan men zich een denkbeeld vormen van de vernielingskracht van het nieuw moord tuig. Bewaren van fruit. Fruit dat men wil bewaren, moet voorzichtig nederge- legd worden. De zonnekant van het fruit, 't is te zeggen deze welke aan de zonnestralen is blootgesteld geweest, en dus ook het rijpst is, moet omhoog liggen. De beste wijze om fruit te bewaren, is de vruchten op eene plank te leggen, be dekt met geweven goed, en dan boven het fruit te bedekken met wollegoed. 't Is zeer aan te prijzen wat kalk te leggen op den fruitzolder. Dat zuigt de vochtigheid op. Leergiuigvan Boomteelt. Gegeven door Mr Jean De Clercq, Leeraar te. Aalst. Op 7 aangebodene Kan didaten hebben er 6 het diploma van be kwaamheid te Vilvoorde bekomen, te we ten M.M. Buekens, Officier in de Pupillen school Cieters, Professor in de Staats- Middelhare school Van Opdenbosch, onderwijzer te Erembodegem Goossens, onderwijzer te Steenhuyse Commerman Fidelis, hovenier te Lede Verbeeck Vin cent, hovenier te Wichelen. Liegen. De Vlaamsche Gazet schrijft over de bedevaart naar Lourdes, 't volgende Nadat allen de benedictie van zijne doorluchtigheid bisschop Stillemans hadden ontvangen, zijn de bedevaar- a ders, mannen en vrouwen, achter het muziek al dansende en zingende van Chére bonne amie, gevolgd. Het was i> stichtend om te zien. 0 We zullen daar alleenlijk op antwoor den Vlaamsche Gazet, ge liegt. Nog uit bovengemeld blad «Te Oostakker, rond de Grot, bevon- den zich ook een groot getal harenmut- sen en policie, onder bevel van een geestelijken ceremoniemeester. Tweede antwoord Vlaamsche Gazet, ge liegt. Er waren policie en gendarmen langs den weg van St-Amandsberg naar Oostakker, om, desnoods, te beletten dat er rustige bedevaarders vermoord werden door 't schuim der groote steden. Creemboter, Markt van Zaterdag 24 Septemb. 1904 210 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 313 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 25oo kilogr. Wij vernemen dat ten ein- de zich nog meer dan voortijds aan de goede zaak te kunnen toewijden, onze achtbare Volksvertegen woordiger Mijnheer de Bethune voorne mens is, van af in October aanstaande, af te zien van als advocaat-pleiter, tenzij in buitengewone gevallen, werkzaam te blij ven. Aan het nummer van heden behoort een bijvoegsel. STAD AALST. Academie van Schoone kunsten Plechtige Prijsuit reiking aan de leerlingen van dit gesticht, op Zondag 25 September 1904, om ii 1/2 ure voormiddag ter Stadsschouwburgzaal. PROGRAMMA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, op Donderdag 29 September om 8 1/2 uren 's avonds door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1. Allegro Militaire. Ruelle. 2. Tannhaüser, Ouverture. J. Suppé. 3. Fantaisie sur l'opéra Sam son et Dalila a mus. de S' Saëns arr. G.Meister. 4. Gd Air varié pour clarin. V. Bender. soliste Mr Pr. D'Hoir. 5. Sur la glacé, danse caracté- ristique J. Muldermans. 6. Brabanyonne V. Campenhaut. AALST. Maandag 11. ter spinnerij en weverij Roos, Geerinckx en DeNaeyer terwijl Karei Viellefont, oud 22 jaren, met met de rechterhand den zwierder stil leg de, geraakte hij met de linkerhand in 't mecanism,men weet niet hoe doch naar alle waarschijnlijkheid door onvoorzich tigheid. Viellefont werd nog al ernstig aan hand en arm verwond 't gene eene werkeloosheid van ten minste 3 weken zal veroorzaken. AALST. De aardappels deze week gestolen en door de Politie aange slagen, zijn aan de burgerlijke Hospiciën gezonden geworden. Donderdag voormiddag is de ge naamde De Neef Remi, werkman ter brouwerij Jef De Blieck, wonende St- Camielstraat 104 alhier, door een trekgat gevallen. Het slachtoffer werd opgenomen met den ruggraat gebroken en verkeert in stervensgevaar. O l8e VERVOLG. Dat weet ik, zegde Jaak. Mijne moeder en ik hebben er dikwijls over ge sproken, dat het eene zware beproeving voor u moest zijn. Ook met het oog op die zuinigheid, verwonderde het mij, toen Jordan mij zegde, dat gij óp reis zoudt gaan. Maar sedert hij van de laatste reis is teruggekeerd, is hij geheel veranderd. Hij gaf mij zelfs een rolleke bankpapier en zegde dat ik daarvan voor Phil en voor mij kon koopen wat ik wilde. Terwijl wij op reis zijn zullen alle kamers van het kasteel, die in verscheidene jaren niet geopend zijn geweest, schoongemaakt en opgeknapt werden. Jordan moet een groot dienstpersoneel huren en Reginald heeft aan eenen eu- belmaker te Londen geschreven, dat het gtheele kasteel op: ieuw gemeubeieerd moet worden. Wanneer wij terugkceren, zullen hier feesten gegev< n worden met talrijke gasten, want R< ginald wil dat de oude roem van Chatterly zou htrleven. Wanneer ik over dat alles denk en mij daarbij herinner hoe hij, kort geleden, nog over eenen stuiver kon spreken, alsof het een aanzienlijk bedrag was, dan kan ik daar geene verklaring voor vin den. Maar hij kan dat toch doen, zegde Jaak, zijn inkomen is reeds zeer groot, en in de laatste zeventien jaren heeft hij een vermogen erbij overgespaard. Gij moet u daar zoo ongerust niet over ma ken, maar de verandering van den besten kant beschouwen en genieten zooveel gij kunt. Zij twijfelde. Maar iemand die bijna vijftig jaar oud is, verandert zoo plotselings niet van levenswijze, als hij er geene grondige re- d*n toe heeft. De graaf is nooit geweest, zooals andere menschen. Ik hoop toch dat er geene gevallen van waanzin in de familie zijn voorgeko men, neef Ford schrikte van de ontzetting, die uit hare schoone oogen straalde, toen zij die vraag deed. Wel neen, nog nooit, zoolang als iemand zich herinmrd 1 riep hij uil. De Chattel ly's zijn altijd bekt-nd gemtest om hun helder Verstand en ijzersterk gestel. Tot in het laatste geslacht, hebben zij allen em noogen leeftijd bereikt. Gij zult u nog de koorts op het lijf jagen, wan neer gij aan dergelijke inbeeldingen toe geeft. Zij waren door hun gesprek zoo in vuur geraakt, dat zij volstrekt geen acht gesla gen hadden op den tijd, totdat, de pen- duul op de schouw eensklaps zes ure sloeg. Jaak sprong op en zegde dat hij naar huis moest, toen eensklaps de deur werd opengerukt en Chatterly met wankelende schreden binnentrad. Zijn gelaat was bleek van schrik, zijne haren hingen verward over zijn voor hoofd en dikke zweetdroppels parelden aan zijne slapen. Hij sloeg volstrekt geen acht op Ford, maar greep de handen van Gertruda en klemde zich aan haar vast als zocht hij hare bescherming. Ik heb den geest van uwen broeder gezien. Hij dwaalt ginds door het bosch. Laat hem niet binnenkomen riep hij ademloos uit. Toen viel de landheer van Chatterly, de aanzienlijkste man uit Northshire, be- wustrJoos neder aan de voeten van zijne vrouw. IX. DE ADVOKAAT PETER DIKSON. In Plum-Tfee-Court, nauwelijks vijf minuten van het kantoor van Paul Verity Het is een waar concert van klachten dat opgaat, over den gang der zaken in de hospitalen van Lorient, Port-Louis, Marseille en zeer veel anderen, sedert dat de Zusters er weg zijn. De zieken die er levend uitkomen, ver tellen letterlijk de akeligste dingen. De geneesheeren klagen, de bestuurders zijn machteloos, en de gazetten, zelfs de libe rale, zeggen dat veel hospitalen in eene ware hel veranderd zijn, voor de arme lieden, welke de middels niet hebben thuis bezorgd te worden. Wijn, bouillon of anderen drank voor de zieken, geraakt meermaals in een ver keerd keelgat. Vleesch en andere voedende zaken, vindt alzoo maar gedeeltelijk de lijders voor wie zij geschikt zijn. Bebloede lakens, zelfs van kankerlijders, worden eens zeere gespoeld en dan wtêr op de bedden Wee de zieke, als hij des nachts iets noodig heeft. Hij moei zich maar ver helpen, of... creveeren. Niet alle ziekedieners of ziekediensters zijn zoo wreed maar vele slapen liever en loopen er niet achter. De Journal des Débats is woedend over het nieuw stelsel; 't is wraakroepend zegt het blad 't is hier den armen man, 't is daar de schamele vrouw, 't is elders de soldaat afbeulen. Zijn de lijders wat lastig, van de be nauwdheid, van d'ellende, 't gaat er Wat moet ge weêr al hebben Gaat n gij haast uitscheiden van razen ii Leeft ge nog, leelijke rekel 1... Alzoo gaat het in Combes' n volksre publiek Zoo een leventje zouden onze groene democraten hier in België ook willen tot stand brengen Bij de lieden van den overkant, 't moet al opzijn Combes worden 1... Medeburgers Moesten de liberale con- tróleurs hier meester geraken zoo zou het hier ook gaan. Overdenkt het wel. Billardlaken van... papier. De ge naamde August Hoecker, van Greitz, heeft eene uitvinding gedaan, die aan de lakenfabrikanten niet wel zal bevallen. Hij heeft namelijk eene soort papier gemaakt, welke heel voordeelig het bil lardlaken kan vervangen. Het papier, grof en nog al dik, zou al de vereischte hoedanigheden van het groen laken bezitten. Het zou daarbij veel gotdkooper zijn en op eenvoudige wijze kunnen vernieuwd worden. Als een biljardspeler nu eens den stok door het... laken zal steken zal men niet meer zeggen dat hij in a slechte lakens zit, maar wel in slechte papieren Onze Parlementsleden, die op dit oogenblik in Amerika reizen, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. In het Alleghanygebergte heeft op een dubbel ravijn de spoorweg eene zeer scherpe kromming, gekend onder den naam van the Horse shoe (het Hoef ijzer.) Daar reed een goederentrein voor den reizigerstrein in welke de congresleden zaten, juist op 't oogenblik dat beide treinen op eene dalende helling waren. De eerste trein sloot de Westinghouse rem, maar bij den tweede weigerde dit toestel te werken. De andere remtoestel- len werkten, maar niet genoeg om de snelheid voldoende te matigen. Deze werd in tegendeel gedurig grooter. De trein ontriggelde gedeeltelijk twin tig personen werden gedood, waaronder de machinist. En onze parlementsleden en andere deelnemers aan het congres, die gedurende den nacht wel gefluit en gebel en gerucht hadden gehoord, maar het Amerikaansche signalenstelsel niet kennende, niet gisten dat er iets ergs ge beurde in de nachtelijke duisternis, waren rustig den nacht blijven doorbrengen in hunne slaapwagons en vernamen eerst des morgends wat er gebeurd was. Waterbommen.Een galon water in een papieren zak werd te New-York uit een raam geworpen van de twintigste verdieping, eene hoogte van meer dan 200 voet, onder een groep speculanten die op het zijpad stonden. De waterbom ging rakelings langs de hoofden van uiie makelaars, die dicht bij verwijderd, had zich de advokaat Peter Dikson gevestigd. Niemand had ooit gehoord dat hij zich aan eene oneerlijke handelwijze had schuldig gemaaktop hem persoonlijk war. niet het minste ten nadeele te zeggen, maar toch heerschte er onder zijne buren en ambtgenooten een zeker vooroordeel tegen hem men beweerde dat zijne kliën- ten voor liet meerendeel menschen wa ren, die zich met lichtschuwe praktijken ophielden. M. Dikson had een ruim inkomen, maar toch werd zijn kantoor uiterst spaarzaam gehouden. Hij had slechts eenen klerk, eenen knaap, voor wien de eenige eisch was, dat hij duidelijk schreef en een goed geheugen had. Elk jaar nam hij eenen nieuwen klerk aan, ten einde te voorkomen, dat zijn be diende te veel van zijne zaken weten zou. Zijne kliënten kwamen meestal op een vooraf bepaald uur en dientengevolge ge beurde het maar zelden, dat er iemand wachten moest. Peter Dikson was algemeen bekend om zijne groote voorzichtigheid en stipte ge heimhouding en daarom werd hij voor lastige zaken geraadpleegd. Wel liet hij zich door zijne kliënten duur betalen, maar hij diende hen ook nauwgezet. De klerk had omtrent het toelaten der bezoekers steeds de strengste bevelen en het gebeurde nooit dat iemand in een onderhoud met M. Dikson werd ge stoord. De advokaat was bijna vijftig jaar oud, gehuwd met eene zachtzinnige vrouw en gezegend met een groot aantal kinderen. Op zekeren voormiddag in October, zat hij alleen in zijne ontvangkamer, toen John Creft, zijn klerk, binnentrad en tot hem zegde Mijnheer, er is een heer om u te spreken. Laat hem binnenkomen. De klerk opende de deur voor een jong- mensch, rond dt? vijf-en-twintig jaren oud en met een ernstig, regelmatig ge laat, dat op dit oogenblik bedroefd scheen. De advokaat wees naar eenen stoel, die naast zijne schrijftafel stond en zegde beleefd Wees zoo goed plaats te nemen, mijnheer. Waarmede kan ik u van dienst zijn De bezoeker ging zitten, maar hij scheen zoo ontroerd, dat hij eenige oogen- blikken noodig had, alvoerens hij kon spreken. De advokaat wachtte geduldig en eens klaps zonder eenige inleiding begon de jonge mensch Zoudt gij mij het adres niet willen opgeven van M. Jaak Ford. Peter Dikson keek zijn kliënt eenigs- zins verwonderd aan en deze ging voort O 1 wanneer gij slechts een weinig vatbaar zijt voor medelijden, zeg mij dan waar ik hem kan vinden. Op vasten toon klonk het antwoord van den rechtsgeleerde. Dit adres kan ik u niet opgeven, mijnheer. Waarom niet Een der eerste plichten van eenen advokaat is, dat hij de geheimen van zijne kliënten eerbiedigtmaar daarenboven ligt het ook niet in mijne macht, aan uw verzoek te voldoen. Gedurende achttien jaar heb ik nu en dan voor Jaak Ford zaken behandeld, maar zijn adres is mij onbekend. Er ontstond een pijnlijk stilzwijgen. De laatste straal van hoop verdween van het gelaat van den jongen man hij staarde wanhopig voor zich uit. Waarlijk scheen het alsof de advokaat medelijken met hem kreeg. Kan ik misschien niet iets vooriu doen vroeg hij eensklaps. Hij scheen door deze aanbieding zelf verrast te zijn, want het was zijne ge woonte niet iemand zijne hulp te bieden. Gij schijnt, vergeef mij dat ik het zeg, het een of ander verdriet te hebben, ging hij voort. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2