Donderdag 29 September 1904 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5076. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De vrijheid van denken Rechterlijke eerherstelling. Onze Helden. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8WUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 28 SEPTEMBER 1904. De speurhonden vanDendergalm, voor wie verklikken een waar genot, een lief hebberij, eene noodwendigheid en zelfs eene deugd is, zijn razend kwaad. Zij schuimbekken van woede. Ziet eens zij hebben in het Atheneum van Luik een schoolboek ontdekt, geti teld Les Grands faits de l'histoire catholique. Die brave, eerlijke lieden vergeten moedwillig er bij te voegen dat dit boek gebruikt wordt in de Godsdienstles, en bijgevolg dat de fijne, gepommadeerde geusjes niet verplicht zijn die lessen bij te wonen. De vrijheid is dus gewaarborgd. Doch voor die lieve heeren is dat niet genoeg. Om vrij te zijn, volgens hun ge dacht, moeten zij ook nog het recht heb ben die boeken te gebruiken, die lessen te volgen welke hun believen. Dus onze geuzen zijn niet vrij dan vooraleer zij anderen dwingen kunnen hunne gedach ten en zienswijzen aan te nemen Dat is de moderne geest 1 Dus, zeggen wij, in dat boek heeft de geleerde lezer en uitlegger van de Revue de Belgique het volgende gevonden 11 De vrijheid van denken, die noodlot- tig tot de bandeloosheid voert zooals de t logiek vereischt en de geschiedenis be- statigt, kan voorzeker, in grondbegin, 1 niet geduld worden in eene samenleving die voor haar behoudt wil zorgen, ibl. in. Gij leest, niet waar, in grondbegin, dat is in princiep, als leerstelsel, als natuurlijk recht, als in zich eene waar heid. Welnu die veroordeeling van de vrij heid van denken als een onbeperkt recht voor den mensch doet Dendergalm uit zijn vel springen. Hij heeft niet nagedacht. Moeten wij uit de houding van Dendergalm afleiden dat hij de vrijheid van denken als een voor den mensch natuurlijk recht aan ziet Dat kan niet. De mensch is niet vrij tegenover de waarheid, dus kan hij het natuurlijk recht niet hebben te denken hoe en wat hij wil. Wie de vrijheid van denken als princiep aanneemt, wie beweert dat de vrijheid van denken op zich beschouwd eene waarheid is en een natuurlijk recht, die stelt waar heid en leugen, recht en dwaling op dezelfde lijn. Hij geeft hetzelfde recht aan de leugen lijk aan de waarheid. Kan dat bestaan Is dat nu aanneme lijk Dat is nochtans de bewering van Dendergalm. De catholieken nemen niet aan en zul len nooit aannemen kunnen dat waarheid en leugen dezelfde rechten hebben, dus dat de vrijheid van denken als een natuur lijk recht moet aanzien worden. De mensch heeft plichten en voor die plichten houdt de vrijheid van den ken op. Voor ons is de vrijheid van denken een feit, eene daadzaak, het middel om met anderen in vrede te leven. Wij vragen voor ons de vrijheid te gelooven en laten aan anderen de vrijheid van goddeloos heid. Geen dwang of geen geweid maat liefde en verdraagzaamheid dat willen wij. Dat is immers redelijk het geloof kan of mag niet opgedrongen worden. De wereldbrief Immortali Dei zegt dat uitdrukkelijk Het is in de gebruiken der Kerk met de grootste zorgvuldigheid te waken opdat niemand, tegen zijnen dank, gedwongen zou worden het catholiek Geloof te omhelzen, in overeenstemming met die wijze verwittiging van den H Augustinus De mensch gelooft slechts voor zooveel hij wil gelooven. Er zijn in onze samenleving zoovele gedachten en zienswijzen die elkander tegenspreken. Welnu, dank aan de vrij heid van denken. Het is een gevolg van een maatschappelijken toestand maar geenzins in zich eene waarheid die zich aan het versland opdringt. Integendeel. Het verstand veroor deelt de vrijheid van denken als een natuurlijk recht voor den mensch be schouwd. Het is immers klaar als de zon dat waarheid en leugen hetzelfde recht niet hebben en dat de mensch de waar heid moet betrachten. Het eindalinea zal een gedacht geven van de dolle woede van Dendergalm. Het luidt Dat de klerikalen in hunne kroegen en broeinesten doen wat zij willen, dat raakt ons niet, maar dat zij zich niet verstouten de oflicieele scholen als hun eigendom te beschouwen. Wy zouden waarlijk den moed verliezen en aan alle hoop op betere tijden verzaken indien onze vrienden tegenover dien tergenden toestand eene plichtvergetene onver- schilligheid betoonden. Arme jongen I Behooren onze Staats scholen dan aan de geuzen Ge ziet, het is de geuzen niet genoeg de gansche klas te hebben ingepalmd, het gansche onderwijs te hebben geneu traliseerd zelfs in de godsdienstles willen zij den baas spelen Zelfs tot in de godsdienstige onderrichtingen willen zij aanduiden wat mag en niet mag geleerd worden 1 I Welnu, heeren geuzen, dan roepen wij u luide toe De Staatsschool behoort aan ons, zoowel als aan u. Wij betalen in de lasten zooveel als gij wij hebben dezelfde rechlen als gij En gij durft u de gansche school aan matigen gij durft aanspraak maken op alles! Dat gaat te ver.Wat zijn de geuzen tocli stout doch dat is menigmaal het gevolg van de zwakheid der Catholieken. Wij Leopold de Tweede, Koning dar Bel gen, aan allen, tegenwoordige en toekomen de, doen te weten Do rechtbank van eersten aanleg, zetelen de te Dendermonde, eerste kamer, heeft het volgende vonnis verleend In ztike van Josef De Blieck, handelaar te Aalst, eisscher Me Schellekens, Advokaat- pleitbezorger te Dendermonde, pleitende Mr Hendrik Jaspar Tegen M. Clemens Van de Putte drukker te Aalst, verweerder Mr Cooremauadvokaat, Eleitbezorger te Dendermonde, pleitende Mr »e Bethune. Na poging tot overeenkomst, door geregi streerd explt it van acht en twintigsten April 1900 vier, deed de eischer de verweerder ver schijnen om aangezien sinds verscheidene weken de eischer van wege den verweerder het voorwerp is van zware en voorbedachte aantijgeniugen, rakende zijne eer en zijne achting, in het dagblad De Denderbode ,1 gedrukt door den verweerder en uitgegeven te Aalst dat sinds don veertienden Januari 1900 vier, de verweerder de aanvallen kon digde die hij tegen den eischer zou beweren Dat in het nr van gezegd dagblad verschenen den zeventienden Januari daarop volgend d« verweerder onder .ndere uitgaf onder den titelDe Denderbode r en M. Josef De Blieck" in grootte drukletter de volgende regelen "Wij hebben gehoord dat t.ie M Sterek tot uitlachen geneigd is vooral se dert dat hij zijne leerzen met (by weet net wel) verruild heeft tegen de flerecyn pantof fels van M' Raymond zaliger. Dat in de nr van De Denderbode ver- sehenen den zeventienden maart negentien honderd eu vier, de verweerder na te hebben verklaard iu eene tweespraak, m schijn ge houden tuBScheu twee pompiers, dat er spraak was van dezelfde De Blieck ge weet wel dien bij wien het daar laatst iu de brou werij heeft gebrand, er bij voegde «ware ik in de plaats van den Commandant, ik zou die fumeuse liberale controleurs gelasten met de reparatie van alle gaten in de leerzen zij moeten hiertoe bijzonder geschikt zijn, om het op voordeelige wijze te doen n volziunen die vereenigd hij doze des nummers van zeven tienden Januari voornoemd een zwaar eer- roovend en beleedigend karakter verteonen, dat eindelijk in het nummer van zelfde daublad verschenen den twintigsten Maart laatst, de verweerder, in den loop van een zoogezegd beknopt verslag der zitting, ge houden voor den gemeenteraad van Aalst den viorden Maart 1900 vier, na de woorden die Mr X gemeenteraadslid, zou uitgesproken hebbendo volgende woorden tusschen haak jes inlaschte (Mr De Blieck moet nochtans weten dat gaten in de leerzen stoppen koste lijk is, madame weet er van te spreken. Red.) Aangezien dat deze lasterende aantijgo- ningen ten aller minste eerroovende en be- leedigende in alle geval schadelijke, bijzon derlijk verachtelijk zijn daar zij het privaat leren van don eischer raken, en dat de ver weerder niet geaarzeld heeft de echtgenoote van den eischer er in te mengelen Dat hunne herhaling, even als hunne voor bedachtheid, do uiterst slechte meening van den verweerder bewijzen en zijn wel geweten inzicht van den eischor te schaden eu hem don algemeens verachting prijs to geveu Aangezien dat de schade, al aan den eischer door de schuld van den ver weerder, zoveel te grooter is, daar de eischer eenen bel u nu rij keu stand bekleedt in de ge meente Aalst, en dat do laster des verweer ders hem terzelvertijd treft in zijne eer en in de achting noodig tot zijn beroep. Dat de veroordeelingen hier volgend ge- eiscbl, te nauwernood voldoende zouden zijn om het ongelyk te verzachten dat hem vrij willig door den verweerder is toegebracht. Te hooren verklaren lasterend, teu minste eerroovend en beleedigend, in alle geval schadelijk de voornoemde artikols verschenen in het dagblad De Denderbode n den zeven tienden Januari, zeventien- eu twintigsten Maart negentien honderd vier, en bijgevolg zich te booren verwijzen aan den eischer te betalen de som van vijftig duizend frank ten titel van schade en intrest met de wettige kroozen van af don datum der gezegde arti kels en de rechterlijke intresten van at de dag- vaardigiug, zich to hooren verwijzen de voor komende veroordeeling in te lasschen, met beweegredeuen en (veroordeeling in) le;s verordening en 't opschrift Rechterlijke Eerherstelling iu groote drukletters, on- middelijk gevolgd van de namen en de hoeda nigheid der partijen, in drij op eeu volgende nummers van De Denderbode n op de eerste bladzijde, de eerste bekendmaking geschie dende in het eerste nummer dat zal nitkomen de beteekenis van genoemd vonnis, en dit op straf van duizend frark schade en intrest, niet waarschuwend maar beslissend bij besta- tigde overtreding te hooren zeggen dat de zul toegelaten wordeu het voor te vonnis te doen verschijnen, op (dezef): dezelfde wijze in tien dagbladen van het ssement of van het land, volgens zijnen keus en dit ten koBte van den verweerder, deze kosten eischbaar zijnde op het eenvoudig ver toon der kwittantiën der drukkers-uitgevers. Te hooren zeggen dat het voor te komen vonnis in De Denderbode, n zal gedrukt worden in de vlaumsche vertaling, die hem er van zal gedaan zijn, ten koste van den ge daagde, door eenen vertaler te dien eiude aangesteld door de rechtbank en dat het vrij zal staan aan den eischer gezegd vonnis uit tu geven in de tien hierboven bedoelde dagbla den, 't zij in eenen franschen tekst,'t zij in de vluarasche vertaling volgens zijn goeddunken: Te hooren zeggen dat, buiten deze bekend makingen, den eischer toegestaan wordt zulk- danig deel van de schade en intrest die hij zal bekomen, te besteden tot zulkdanige rucht baarheid vau het voor te komen vonnis bij middel der dagbladen, zooals hy zal dunken best geschikt te zijn, te hooren zeggen dat de verweerder, bij gebrek de veroordoehngente zijnen laste uitgesproken, te zullen uitvoeren, er toe zal gedwongen worden door alle rechts middelen, namelijk by lijveden duur des lijfdwangs te hooren vaststellen op zes maand en eenen deurwaarder te benoemen om de voorafgaande dagvaarding tot die ver richting te beteekeuen. Zich te hooren verwijzen tot de kosten, het vonnis te hooren uitvoerbaar verklaren bij voorraad, niettegenstaande verzet of berpep en zonder borg. Mr Cooreman zich voordragende voor den verweerder werd de zaak ingesteld den een eu twintigsten mei 1900 vier en vastgesteld tot aanduiding van bevoegdheid Bjj akte geregistreerd van vierden Juni 1900 en vier, besloot M* Cooreman,voor den verweerder, de klacht onaannemelijk en niet gegrond te willen zien verklaren Hier bij komend te zien aannemen hot bewijs te leveren eens feits alles zooals er gezegd is in de bewoordingen alhier voor aangehaald Juli vol te hebben beraadslaagd, liet volgende vonnis verleende: Gehoord de partijen in hnnne middelen en besluitseleu Gezion de stukken van het geding, aange zien de artikels, uitgegeven in de nummers van zeventienden Januari en twintigstigten Maart negentien honderd vier van het dag blad De Denderbode n de eerste getiteld De Denderbodo en mr Josef De Blieck, be ginnende met de woorden Toen wij Dins dag n en eindigende met do woorden ver waanden steeffer n de tweede getiteld, 't is van ons botten eu beginnende met de woor den Tist komt nit -en eindigende met de woorden, naar don bliksem gezonden de derde getiteld Zitting van den gemeente raad en waar do volgende paragraaf zich bevindt, M' De Blieck, moet nochtans weten dat uaten in tie laarzen stoppen kostelijk is, Madame weet er vau te spreken, lasterend en schadelijk zijn, dat zij den eischer in zijn privaat leven raken met het zichtbaar en voortdurend doel van te schaden dat niet eene uitdaging er het hatelijk karakter kan verzachten. Aungezien het noodig is de geleden schade van den eischer te herstellen met te besluiten zooals hierna zal gezegd worden Aangezien de omstandigheden der zaak de toepassing des lyfdwangs niet wettigen Om deze redenen, de Rechtbank gehoord M* Do Heem Bubstitnut van den Procureur des Koning8 in zijn overeenkomstig advies op den lijfdwang zich beroepende op het gerecht voor net beloop der schade en intrest, »or wer pende alle meerdere en tegenstrijdige mid dels, verwijst den verweerder aan den eischer te betalen ten titel van schade en intrest, de som van duizend frank met de intresten sinds de daging bel tegenwoordig vonnis, oorzaak en verordening, in te lasschen mot het op schrift Rechterlijke Eerherstelling in groote drukletters, onmiddelijk gevolgd van de namen en hoedanigheid der partijen, in dry op een volgende nnramers van de Den derbode, n op de eerste bladzijde, de eerste bekendmaking geschiedende in het eerste nnnnner dat zal uitkomen na de beteekenis van het tegenwoordig vonnis, en dit op straf van schado en intrest, vast te stellen bij be st at igdo overtreding, zegt voor recht dat de eischer zal toegelaten zijn het tegenwoordig vonnis te doen verschijnen in dry dagbladen van het arrondissement of van het land te zijnen keuze, en dit ten koste van den ver weerder, deze kosten eischbaar zynde op het eenvoudig vertoon van kwittancie, zonder dat de onkost de somme van twee honderd vijf en twintig frank moge te boven dat het tegen woordig vonnis in De Denderbode n zal ge- Door een geregistreerd besluitsel aangezegd door akto aan tweo en twintigsten Juni 1904 besluit M' Schellekens te zien verwerpen het doel van den akt aangezegd voorden ver weerder, de beslnitselen te zien toewyzen van hot instellend explooit. Op het verhoor van eersten Juli pleten de partijen Het openbaar ministerie werd 111 zyn advies gehoord den zestienden Juli vol gend waarop de Rechtbank, Geboekt vier bladen met eene verzending, te Dendermonde, den een en dertigsten Oogst 1904 deel 102 blad 51 vak 14. Ontvangen twee frank veertig centiemen De ontvanger (gt) Troch. Pour extrait conforme. Le Greffier (signé) Chs Pien. drukt worden in de Vlaamsche vertaling, ge daan ten koste van den verweerder, door Mr P. J. Demaesschalok.leeraar te Dendermonde, wien do Rechtbank te dien einde aanstelt, na voorafgaandelijke eedaflegging door dezen in handen van Mr Vanderhofstadt, wien de Rechtbank te dien eiude aanstelt, dat het vrij zal staan aan den eischer het tegenwoordig vonnis te doen verschijnen iu drij dagbladen het arrondissement of vun het land in eenen franschen tekst of 't zij volgens de vlaamsche vertaling, naar zijn goeddunken dat do eischer toegelaten is zulkdanig deel der schade eu intrest die hem is toegestaau, te besteden om aan bet tegenwoordig vonnis bij middel der dugbladen, zulkduuige rucht baarheid te geven als hij best geschikt zal vinden verwijst den verweerder tot de on kosten verklaart liet tegenwoordig vonnis uitvoerbaar by voorraad niettegenstaande verzet of beroep en zonder borg, de kosten begroot op honderd drij frank 39 centiemen, niet iubegrepen de kosten des afschrifts van het tegenwoordig vonnis. AIJub gedaan en uitgesproken ter openbare zitting van deze Rechtbank, eerste kamer, den drij en twintigsten Juli 1900 en vier, waar zetelden MM. Blommo Voorzitter, VanderhofBtadt en Steyaert, Rechters, Lange- rock substituut des Prokureurs des konings, Loret griffier adjunkt. (get.) A Blomme, A Loret Doen kennen eu bevel"» aan alle deurwaarders daartoe aanzoekt het tegenwoordig vonnis ten uitvoer te brengen Aan onze Prokureur généraals en aan onze Prokureurs bij de Rechtbanken van eersten uanleg er de hand aan te honden Aan alle bevelhebbers officieren der open bare macht er hunne hulp voor te leenen wanneer zij er wettelijk toe zullen aanzocht JTeu bewijze waarvan het tegenwoordig afschrift is geteekend en gezegeld geweest met het zegel van dez? rechtbsnk Do Greffier (get) Jan Broeckaert Geregistreerd negen bladen zonder verzen ding te Dendermonde, den vierdeu Oogst 1904 hl. 196 fel. 1 c 1. Ontvangen zeveu eu Veer tig frank vier en dertig cemieineu de Out- vauger (get) Troch, Voor waarachtige vertaling De vertaler (get:) P. J. De Maesschalck Aan de grot van Lourdes. De Petit Bleu zich vroolijk makend met het feit dat minister de Favereau zich te Lourdes bevindt en daar 't ambt van berriedrager vervult, schrijft Het schijnt dat de minister niets voor zich zeiven te vragen heeft aan de H. Maagd, maar dat hij niets wenscht dan dc lichaamsongelukken van anderen te zien verlichten. M. de Favereau vergeet echter dat de H. Maagd ook de verstands- ziekten geneest, n Men meldt dat de minister, dit lezende, heeft gezegd De Petit Bleu heeft gelijk. Maar men mag hem gerust stellen. Hij weze zeker dat ik hem in mijne gebeden niet zal vergeten. En M.de Favereau begaf zich aanstonds naar de grot. De heldenmoed van den soldaat die voor het heil van 't Vaderland, vrijwillig zijn leven ten beste geeft is schoon maar de heldenmoed van den Zendeling (missionnaris), die zich met lijf en ziel toewijdt aan de nederige, dikwijls doode- lijke, altijd, ondankbare en gevaarvolle taak van de Zendelingsschap, overtreft dien van den soldaat en gaat de grenzen van het verhevene te boven. Niets strekt meer tot eer van 't mensch- dom dan de zelfverloochening van die mannen en die vrouwen, die uit zuivere liefde voor Christus, al wat hun dierbaar is op aarde, verlaten, om medelijdend in de verste gewesten, aan onbekende en onbeschaafde volkeren, met het offer van hun leven, het zaligmakend licht van het ware Geloof over te brengen. En 't is dat gene wat bijzonder verdienstelijk maakt, ja als een gloriekroon hecht aan de nede rige doodenlijst van de Missiehuizen. Het uitmuntend tijdschrift De werking der Catholieke Missionnarissen in Congo, i) deelt in zijn laatst verschenen nummer die eerelijst mede voor onze kloosters van België die Missies bezitten in Congo. Deze kloosters zijn Scheut (religieuzen van het Onbevlekt Hert van Maria) de Witte Paters de Jesulten de Witheeren van Tongerloo de Trap pisten de Priesters van het H. Hert van Jesus de Redemptoristen de Zusters van Liefde de Religieuzen van Berlaar (H. Hart van Maria) de Zusters van O. L. V. de Trappistinnen. Hun eere lijst bevat de namen van zeven-en- zeventig missionnarissen overleden in Congo of gestorven ten gevolge van ziek ten in Congo, bij hunnen zendelingsar- beid opgedaan. De eerste dier helden is de E. Pater Vyncke, van de Witte Paters, te Kibanza overleden den 19 October 1888. In het totaal komt de Congregatie van Scheut met 25 namen de witte Paters met i3 de Jesulten met 7 de Premonstreiten van Tongerloo met 6 de Trappisten met 5 de Priesters van 't H. Hart van Jesus met 4 de Redemptoristen met 4 de Zusters van Liefde met 10 de Zusters van het H. Hart van Maria met 2 de Zusters van O. L. V. met a de Trap pistinnen met 1. Van deze 79, zijn 62 Belgen 7 Hollanders 5 Duitschers 2 Engelschen 2 Luxemburgers 1 Zwit ser. Zoo dat België met recht fier mag zijn en roemen om het overgroote getal dat het gegeven heeft aan die glorievolle lijst van Helden en Heldinnen. Inroeping der milicianen.— De mili- cianen der klas van 1904, welke in onbe paald verlof thans zijn, worden ingero pen voor 12 October, uttg. nou» n de milicia nen die bij de genie zijn uitgdiokki.n, welke voor 1 December woiden ingeroe pen en die van het administratiebataljon, welke op 1 October zullen moeten binnen komen.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1