Zondag 2 October 1904 5 centiemen per nummer. S6s,e Jaar 3f>77. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een toekomstig geuzenminister. w IDEIMZ-AtsT mei den Witten Baard. Ghristene Democraten. Nog de herfstbemesling DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE Hl'LM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, i OCTOBER 1904. Te Rome zijn de vrijdenkers aller landen in congres vergaderd geweest. Bel gië telde er ook eenige illustraties, onder andere de heer Lorand die voorzeker in 't ministerie van het cartel eene rol zal spelen. Het zal dus passen de gedachten van dien heer eens na te gaanzij kunnen kostelijke wenken bevatten voor de toe komst zij kunnen ons inlichten over hetgeen ons te wachten staat, indien de oppositie aan 't roer moest komen. De heer Lorand heeft verslag gemaakt over de scheiding van Kerk en Staat. Hij nam de volgende besluitselen welke, op 2 stemmen na, eenpariglijk zijn aange nomen Het congres eischt de volledige schei- 1 ding van Keik en Staat als een logic-k gevolg van de vrijheid van geweten en van het gelijk recht dat ieder men- schelijk wezen heeft op den eerbied n van zijn geweten. De openbare macht mag op geene wijze tusschen- komen om de uitoefening van eenen i) eeredienst of de uiting van gelijk welke zienswijze te begunstigen of te belem- 1 meren...» Dat vraagt eenige bemerkingen. De scheiding ten onzent is niet juist moge lijk. Het budget van eeredienst dat de bezoldiging op zich neemt van onze Geestelijkheid, is het gevolg van eenen gepleegden roof, wiens teruggave onmo gelijk is geworden. Het zou immers te onrechtvcerdig zijn eerst het kapitaal en daarna de intresten in te palmen. Zoo handelen struikioovers, maar eerlijke lie den niet. Doch wij zijn met M. Lorand feitelijk 't akkoord, als hij zegt dat ieder men- schelijk wezen gelijk recht heeft op den eerbied van zijn geweten.» Maar wij begrijpen M. Lorand niet als hij na zulke dingen te hebben geschre ven, het beulenwerk van M. Combes zoo zeer bewondert en zoo luidruchtig toe juicht. Het is immers klaar als dc dag dat die veel geprezene gelijkheid van rechten in Frankrijk niet bestaat. Welke draco nische maatregelen heeft men tegen de kloosterlingen niet genomen die in hun vaderland zijn gebleven Heeft men hun, bij voorbeeld, het recht van onderwijzen niet ontnomen Zekeie kloosterlingen hebben zich verwereldlijkt en toch heeft mer. ze als kloosterlingen behandeld en als overtreders van de wet gestraft De Staat moet niemand begunstigen, niemand benaderlen. Juist. Maar er bestaan omzendbrieven waarbij de catholieken uit de voordeden O I9e VERVOLG. Ik heb tamelijk veel levenservaring en wanneer ik u daarmeê van dienst kan zijn, dan ben ik er gaarne toe beieid. Zijt gij een vriend van Jaak Ford Ik heb htm slechts driemaal in het leven gezien. In zooverre ik hem heb leeren kennen, bevalt bij mij niet bij zonder, maar toch is hij zij het dan ook slechts voor korten tijdmijn kliënt gewei st en zelfs al was zijn adres mij bekend, dan zou het oneerlijk van mij zijn, het u zonder zijne toestemming te geven. De jonge man scheen in te zien, dat de advokaat gelijk had, want hij vroeg geene verdere inlichtingen, maar zegde Ik zou u gaarne mijne geschiedenis verteller., doch zij is wat lang. Wanneer gij alles wist, dan zoudt gij u mijnen angst zeer goed kunnen voorstellen. M. Dikson knikte met het hoofd en zegde Tot dezen namiddag twee uren kan ik mijnen tijd ter uwe beschikking stellen. van staatsbedieningen worden gesloten, waarbij hun onbekwaamheid tot benoe mingen wordt afgekondigd. Eerbied voor het geweten, roepen de geuzen, en zij verplichten de ambtenaars hunne kinderen naar de goddelooze scho len te zenden 1 Eerbied voor liet geweten en zij wei geren aan den arme allen onderstand zoo hij zich niet plooit naar de willekeur der tyranen. Geene gunsten, en de processie wor den verboden, terwijl de stoeten van socios en anarchisten gerust de straten mogen doortrekken M. Lorand, gij zijt niet ernstig met uw gelijk recht gij zijt maar eer. ellendige kluchtspeler. Dat toont de tegenstrijdig heid in uw gedrag. Doch ziehier wat in de princiepen van M. Lorand ligt opgesloten. Gij gaat zien wat hij doorgelijk recht op eerbied verstaat. Wij vertalen zijne besluitselen verder De scheiding van Kerk en Staat slepen noodzakelijker wijze de ver- werelijking na van al de openbare diensten.» En waar blijft het gelijk recht Met die verwereldlijking kan slechts de goddelooze vrede hebben zij bedroeft den geloovige, zij strijdt met zijne ge voelens. Heeft hij hetzelfde recht niet op den zelfden eerbied voor zijne ziens wijze Men kan niet iéder voldoen, zal M. Lo rand zeggen. In sommige dingen, misschien; 111 vele zaken, wel. Zoo bijvoorbeeld met dc scholen. Men kan catholieke, goede scho len aan de geloovigen, en goddelooze scholen aan de geuzen geven. Lijk het met het onderwijs gaat, zoo ook ka n het gebeuren met andere dien sten. Doch ziet, M. Lorand is van het ge halte der Dendergalmers. Weet gij wat voor dezen de vrijheid is Leest en smaakt De vrijheid van geweten, het is te zeggen, de verwereldlijking van alle openbare diensten en voornamelijk van het onderwijs en van de weldadigheid met onmisbaar toevoegsel van het ver- plicht onderwijs. De vrijheid van den geus is ver drukking van den geloovige. Geen lach bij die gevolgtrekking hoort M. Lorand verder Het congres noodigt al de vrijden" kers uit tot eene krachtdadige hande- iing om in de wetgeving van hunne landen die princiepen te doen bewerk- steiligen. Het wenscht Frankrijk geluk voor het voorbeeld dat dit land thans geefi met die hervorming uit te voeren. Het hoopt dat het tot het einde zal gaan met dit werk van menschelijke ont- voogding I Uw vertrouwen zal door mij worden ge ëerbiedigd, de wanden van dit vertrek zijn dik, en geen woord kan dooi de buitenwereld vernomen worden. De jonge man begon mét de volgende vraag Herinnert gij u den naam van me vrouw Lecomte, eene weduwe, die te Parijs woonde Wacht eens, zegde M. Dikson, er kan tijd gewonnen worden, wanneer ik u eerst alles zeg wat ik omtrent die dame weet Gedurende zeven of acht jaren zond ik, op last van M. Jaak Ford, jaarlijks 2000 fr. aan mevrouw de wed. Lecomte te Parijs. Ik zond haar het geld altijd in Augustus.Toen mijn kliënt, nu omstreeks tien jaren geleden, van zijne reis in het buitenland terugkeerde, zorgde hij zelf voor de verdere geldverzendingen, maar de berichten van ontvangst der weduwe kwamen altijd hier. In Augustus van dit jaar schreef zij mij en vroeg, waarom er geen geld verzonden was en ik verwees haar naar M. Ford, waarop zeer kort na elkaar drie of vier brieven voor M. Ford hier ontvangen werden. Hij zelf vertoefde destijds te Londen en haalde alle dagen zijne brieven hier af. En wanneer hebt gij hem het laatste gezien Dat zal ik u dadelijk zeggenMaan dag over drie weken op 10 September kwam hij zelf hier en zegde dat zijne zaak met de weduwe Lecomte nu geregeld Zijn er bemerkingen noodig om de dubbelzinnigheid van het begin der be sluitselen te doen uitschijnen Is het niet wraakroepend vooruit te zetten dat in Frankrijk de vrijheid heerscht en dat ieder er gelijk recht geniet Die valschheid is walgend. Gij zult daaruit leeren, lieve lezer, welk wantrouwen gij moet hebben als een geus u komt spreken van de viijheid. Weest overtuigd dat hij in dat woord het middel zal vinden om de catholieken alle recht te ontnemen. Weest zeker dat de vrijheid lijk gij ze begrijpt - dat is de gelijkheid in het recht totaal ver schilt met de opvatting van den geus. Laat 11 dus aan geen woorden vangen en als de geus u van vrijheid spreekt, herhaalt dan bij u zeiven de Vlaamsche spreuk Als de vos de passie preekt, boer- kens wacht uw ganzen. Tot degenen die latijn kennen zeggen wij met Virgile: Timeo Danaos et dona ferentes. Betrouwt geen Griek zelf met geschenken en de geuzen zijn slechter nog dan Grieken Geknipt uit «L'Indépendance pelge». 't En is ditmaal niet van verknechte christene democraten dat cr spraak is, maar wel van diegenen aan wien den halsband te zwaar was geworden en die eindigden met zich van de ketting los te rukken. Dc vrienden van M. Daens hadden dezer dagen een congrès gehou den en een zekere heer Gilliard van Namen heeft op dit congres belangrijke verklaringen gedaan. Wij zijn geen verknechte democraten riep hij uit en wat wij vooral willen is het cle- ricale gouvernement omverwerpen. 't Is zeer welDien heer Gilliard verdient al onze gelukwenschen. Ziedaar een christen demokraat die tegen het tegen woordige gouvernement zoodanig is ver bitterd dat hij niets beter wenscht dan het zijne bij te dragen om dit gouverne ment omverre te werpen, zelfs moest het door een anticlerikaal ministerie vervan gen worden. Deze verklaring dient terzijde gelegd om opgedischt te worden aan de dagbla den der rechterzijde, mochten zij nog eens van zin wezen met ons over de catholieke eensgezindheid te spreken. 't Is immers ook waar dat dezelfde heer Gilliard priester Fonteyne heeft uitgenoo- digd om te Namen de politieke opvolging van wijlen Defnet te gaan betwisten tn M. Daens heeft hem ondersteund zeg gende dat hij wist dat de meerderheid der Naamsche socialisten nog geloovigen zijn was en hij daarom mijne diensten niet verder noodig had. Hij betaalde mij wat mij toekwam en toen wij scheidden, be greep ik wel, dat ik M. Jaak Ford voor de laatste maal gezien had. - Was dat op 10 September, vroeg de jonge man. J*- O God Heeft die datum voor u tene bijzon dere beteekenis. Ja. Mijn naam is Claude Disney, ik ben assistent van mijnen oom, dokter Bolton, die te Parijs eene geneeskundige praktijk uitoefent. Vergeef mij, dat ik verzuimd heb u dat te zeggen. Van een verzuim kan hier geen sprake zijn, antwoordde de advokaat vriendelijk, maar het doet mij toch ge noegen dat ik bet weet, want nu geloof ik dat gij de zoon van mijn ouden studie broeder Edgar Disney zijn moet. Ik weet dat hij eenen zoon heeft achtergelat! n, die bij eenen bloedverwant te Parijs werd opgevoed. Mijn vader heette inderdaad Edgar Disney. Welnu, hij was mijn boezemvriend en daarom is zijn zoon mij dubbel wel kom. Ik dank u, M. Dikson,zegde Claude, terwijl hij den advokaat hartelijk de hand drukte. Nu moet ik u nog zeggen, dat mijn oom, dokter Bolton, sedert vele jaren met mevrouw Lecomte bekend was en dat zij liever voor een priester dan voor M. Furnémont die vrijmetselaars congressen inricht zouden stemmen. Dat is eene andere zaak. M. Daens schijnt zich veel illusies te maken, met vertrou wen te stellen in de christene gevoelens der Naamsche socialisten en het tweegevecht Furnémont-Fonteyne zou kluchtig wezen, maar het schijnt ons nog al zonderling van gevolg te trekken uit de hoedanigheid van priester van een mogelijken candi- daat wanneer men het clerikaal gouver nement wil omverwerpen. Wij weten wel dat priester Daens nooit samenhang in zijne politieke taktiek heeft gehad en dat het hem is voorgevallen, tezelfdertijd warm en koud te blazen nogihans hier valt de werking nogal grof. Naar onze anticlerikale denkwijze, heeft de Daensisten partij geen ander voordeel gehad dan de clerikale scheuring te vergrooten en de bres te openen langs waar men in de réactionnaire citadel zal binnen dringen. Wat betreft te gelooven dat, door zijne werking, de democratie tens volstrekt christen zou worden en tot een clerica lism van nieuwe soort zou overslagen, zou men wezenlijk naïef zijn dit aan te nemen. KLUCHTSPELER S.—Eene samenspraak uit de Croix du Nord geknipt Wie zijn de leiders der socialistische beweging Meest altijd bourgeois. Wat richten zij uit, die «bourgeois»? Zij schrijven in 'de dagbladen arti kels, waarin zij zeggen dat de proletariërs van honger sterven en waarin zij hefiig opkomen tegen de rijke feestvierders. Wat doen ze nog Zij keeren naar hunne weelderige woning terug of vertrekken naar Nice, of ook naar de badplaatsen, waar zij heer lijker maaltijden bestellen dan veel aristo craten, want veel aristocraten zijn ten onder gebracht. Wat heeft, onder anderen, citoyen Millerand gedaan Citoyen Millerand heeft tegen de rijken geschreven, en hij heeft ze ten zijnent uitgenoodigd. Hij heeft tegen de edelen geschreven en zich zelf tot baron laten benoemen. Hij heeft tegen de decoraties geschre ven en zelf duizende personen gedeco reerd. Hij heeft tegen de koningen geschreven en complimentjes gemaakt aan denCzaar. Hij heeft geschreven tegen hen die goed eten en zich berucht gemaakt door zijne prachtige feestmalen. Wat doen ae socialistische leiders nog Zij gaan tot werkstaking ophitsen en redevoeringen uitspreken om de werk lieden te beletten het werk te hernemen. Wat winnen de werklieden daarbij en dat hij haar heeft aangeraden u te schrijven. Die twee duizend franken per jaar waren, naar ik geloof, bestemd tot opvoe- dingskosten van hare kleindochter, me- juffer Beatrix Charles. Voor hare kleindochters, Nora en Bea trix, want zij zijn tweelingzusters. God geve, dat ik niet had moeten zeggen, zij waren. En was M.Jaak Ford familie van haar Een neet van haren vader. Daarop verleide Claude aan M. Dikson de geheele geschiedenis van de betrek king bij Mevr. Mastcrton en hoe Nora den 10 September vol hoop was ver trokken. Op denzelfden dag dat M. Jaak Ford u gezegd heeft, dat zijne zaak met dc weduwe Lecomte geregeld was, verliet Nora ons om zich naar Engeland te be geven. Hij zcu haar den volgenden mor gen van Charing-Cross afhalen om haar naar het huis van Mevr. Masterton te brengen en sedert het uur. waarop wij van Nora aan de statie te Parijs afscheid namen, hebben wij niets meer van haar gehoord. De advokaat zag hem ontsteld aan en vroeg Maar, mijn hemel, waarom hebt gij dan zooveel tijd voorbij laten gaan Zij moest dus nu reeds drie weken in Enge land zijn. Gij hadt veel vroeger een onderzoek moeten doen. Zij schieten er het werkloon bij in van verscheidene weken. Wat winnen de leiders daarbij Zij worden beroemd en laten zich kiezen als volksvertegenwoordigers. Wat beloven de socialisten vóór zij député zijn Zij beloven wetten te stemmen die het volk moeten rijken gelukkig maken. Wat doen zij, eens dat zij op de kussens zijn Zij besteden hunnen tijd met het maken van wetten tegen priesters en kloosterlingen, zoodanig dat zij geen lijd over hebben om zich te bekommeren om de werklieden. Onlangs wezen wij op de gebrekkige wijze waarop in 't algemeen de herfstbe- mesting wordt uitgevoerd. Wij bewezen toen dat de granen best van vóór den winter de noodige meststoffen zouden ont vangen want slechts in de lente hulp- mesten toedienen kan de planten wel opjagen, malsch en wellig doen opgroei en, doch dit geeft geene genoegzame strafte. Men bekomt wel veel hoop, maar u de scheut zooals de boeren dat noe men, is er niet. Van nitraat te geven vóór den winter kan er geene spraak zijn, omdat binst dit jaargetijde er veel verlies door doorzijging zou ontstaan. Maar er zijn meststoffen genoeg die zonder gevaar bij het zaaien kunnen ge bruikt worden. Benevens zwavelzure ammoniak is goede guano opperbest. Maar wij bedoe len echte Perugüano en geen nagemaakte kunstguano, die uit allerlei scheikundige meststoffen is samengesteld. De Ohlendorfsche guano bevat gemid deld 7 0/0 stikstof van organischen oor sprong, dus dezelfde zooals ze in stalmest voorkomt, 10 °/0 oplosbaar fosfoorzuur en 2 potasch. Als men de samenstelling dier vette nagaat, dan blijkt het alras dat ze opper best voor de graangewassen geschikt is. Immers, alle grasachtige planten en de granen behooren tot die familie zijn gulzig naar stikstof en bevinden zich daarbij heel wel. Die stikstof wordt ten gevolge der wer king van zekere microben, die in den grond verblijven en van scheikundige wisselinvloeden langzaam omgezet in nitrische en in dien vorm door de planten opgenomen. Welnu, die omzetting is rechtstreeks evenredig met den warmtegraad en zoo komt het dat ze zeer gering of nietig is gedurende den winteriijd en dit element als reserve bewaard wordt om. naarmate de planten ze in de lente noodig hebben, in werking te treden. Alzoo hebben de planten den tijd om minerale bestanddee- len op te nemen en stevigheid te verkrij gen. Claude boog het hoofd en antwoordde op droevigen toon Ik weet het, wij hebben eene vrce- selijke fout begaan, maar wij deden het uit goede bedoeling. Vooreerst zaten wij met gebonden handen, omdat wij het adres van Mevr. Masterton niet kenden, en dan hadden wij nog andere omstan digheden tegen ons. Vier dagen nadat Nora ons verlaten had, stierf de weduwe Lecomte en Beatrix, de tweelingzuster van Nora, werd tengevolge van den angst over hare zuster en het verdriet over den dood van hare grootmoeder, door eene zenuwziekte aangetast. Begrijpt gij nu onzen toestand, M. Dikson Wij hoopten nog altijd, dat Nora naar een zoo afge legen gedeelte van Engeland was ver trokken, dat zij nog niet had kunnen schrijven wij moesten eerst de groot moeder begraven en dc zuster van hare levensgevaarlijke ziekte redden, en zoo kwam het dat dc eene week na de andere Verliep. Wie van ons had moeten komen om een onderzoek in te stellen Mijne tante verpleegde Beatrix en kon haar ziekbed geen oogenblik verlaten. Mijn oom moest zijne praktijk waarnemen en mocht zich daarom ook niet op reis be geven. Ik was met Nora verloofd, maar zoo lang zij nog minderjarig was,kon ik geene aanspraken op haar laten gelden. Eerst nadat drie brieven aan M. Ford. de eene al dringerder dan de andere, Het hooggehalle fosfoorzuur zal kloekte en strafte geven aan de halmen en het zijne bijdragen tot de vorming der graan korrels, waarin veel fosfoorzuur zit. Zooals blijkt uit onze redeneering heeft men er alle voordeel bij tijdens het om ploegen van het zaailand 3oo A 35o kgr. guano per hectare te gebruiken. Men hoeft hoegenaamd geen vrees te hebben van het goed in te rijden, want die meststof moet goed ingewerkt worden. Soms gebruiken de landbouwers ook kalk op het zaailand. Mogen nu kalk en guano gelijktijdig aangewend worden Voorzeker neen, want de kalk zou een groot deel ammoniak doen vervliegen. Daarom is het ook niet goed kalk en stal mest gelijk te gebruiken. Best strooie men de kalk op de sneden en werke hem duchtig in met de eg, 't zal dan nog een doeltreffend behoedmiddel zijn tegen het afeten der uitschietende graanpijltjes. Boter en margarine. Artikel 6 van het reglement op den handel in boter en margarine, is vervangen door de volgende bepaling Boter bevattende meer dan 18 t. h. andere zelfstandigheden dan vetstof en zout, mag, voor den handel in 't groot, enkel verkocht worden, geleverd, te koop gesteld, behouden of vervoerd voor den verkoop of voor de levering, dan in hou ten luchtdicht gesloten kuipen of tonnen voor den kleinhandel in papieren of kar tonnen inpakkingen toegebonden met eene gekruiste koord, met lood of met lak gezegeld, De aard en de juiste hoeveelheid andere stoffen dan vetstof en zout, zullen aangeduid worden door het hieronder- staande omlijst opschrift, rechtstreeks ia zeer duidbare zwarte letters gedrukt op de twee tegenovergestelde zijden der in pakkingen, zelf op deze lan*s binnen. Het een opschrift moet in 't Fransch, het ander in 't Vlaamsch zijn Boter met water gemengd. Bericht Deze boter bevat.... ten honderd water (kaasstof, melksuiker). Zuivere boter bevat er ten hoogste 18 per honderd. o Opschrift en lijst moeten onder alle opzichten gelijk zijn met het officieel model. Het oog der drukletters mag noch tans wat grooter zijn dan dit van het model en, voor den groothandel, zal de hoogte der letters alsmede de omlijsting verdrie dubbeld worden. Ieder opschrift zal van alle andere afgezonderd zijn en goed lees baar zijn op twee zijden der ingepakte waar. Het is verboden op de inpakkingen andere opschriften te voegen dan deze betn ffende de firma van den voortbrenger of van den verkooper, alsook de hierbo- venstaande of soortgelijke opschriften te drukken op inpakkingen van zuivere boter. onbeantwoord waren gebleven, besloot ik naar Engeland te gaan. Ik overtuigde mijnen oom dat ik, als verloofde van Nora, het recht had een onderzoek naar haar te doen. Ik bekommerde mij er niet verder om, dat zelfs M. Jaak Ford zich daarover be- leedigd zou gevoelen, zoodat hij geen penning meer voor de tweelingzusters zou willen uitgeven. Wij hadden hem geschreven, hij had dus onze brieven maar moeten beant woorden en ophelderingen geven.Waarom heeft hij dat niet gedaan Daaromtrent kan ik u opheldering geven, antwoordde Peter Dikson ernstig. M. Ford heeft uwe brieven niet beant woord, omdat hij ze nooit ontvangen heeft. Waar zijn zij dan Hier.Toen ik nog de rechtsgeleerde raadsman van M. Ford was, hebben wij afgesproken, dat wanneer er hier brieven voor hem kwamen, ik hem daarvan door eene advertentie in een dagblad zou ken nis geven onder een vooraf bepaald woord. Ik geloofde vast en stellig, dat er hier geen brieven meer voor hem zouden komen, toen hij den 10 Sept. mijn kan toor verliet, maar toch heb ik hem op de bovengenoemde wijze, de ontvangst van uwe brieven medehedeeld. Hij heeft er volstrekt geen acht op geslagen, de bri^ ven liggen in mijn bureel en ik kan ze u laten zien, zoo gij wilt. (Wordt voortgez.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1