M r Van tak op tak. 't Zilveren Jubelfeest. - •{S TENTOONSTELLING Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. T7"p*T»q1 510* der algemeene Verga- i3AC*& dering van't Verbond der Pensioenkassen voor Aalst en omliggende, gehouden in den cath. Kring te Aalst, op Dijnsdag 27 September 1904. Frachtige vergadering 1 Meer dan zeventig afgevaardigden der verschillige aangeslotene maatschappijen waren ver- eenigd, onder het voorzitterschap van den heer Romaan Moyersoen. Waren nog aanwezig de Zeer Eerw. Heer Deken Roelandts en de heer Baron L. de Bethune, eerevoorzitters de heer Becquaert, hoofdopziener en de heer Van Ovc-rstraeten, kantonale opziener van het lager onderwijs de het ren Van Lierde van Sottegem en De Beer van Leeuwer- gem, de E. H. Pastoor van O. L. Vrouw Bijstand, benevens een groot getal andere geestelijke en wereldlijke Overheden. Verschillige punten waren aan de dag orde, maar het bijzonderste zal wel voor allen geweest zijn het merkweerdig ver slag van den Eerw Heer Eeckhout, schrijver des Verbonds. Wij kunnen, ongelukkiglijk, dat ver slag niet in zijn geheel mededeelen en zullen ons bepalen bij de bijzonderste punten, die ons bij de lezing het meest getroffen hebben. Gaat het werk der pensioenkassen vooruit Ja, want verleden jaar werden 114,978 nieuwe leden aangesloten door 4924 erkende maatschappijen. In geheel zijn erop heden 624,086 Bel gen, die een lijfrentboekje bezitten. In 1903 beliepen de persoonlijke stortingen dier leden tot 7,654,493 fr., de toelagen van Staat en Provincie beliepen tot 2,821,227 fr., zoodat er verleden jaar in 't geheel 10,476,320 fr. op de boekjes ge stort werden of 575,917 fr. meer dan ver leden jaar. Zulke sommen zijn overtuigend, te meer daar het overgroote deel dier stor tingen gedaan werden door werklieden immers, het is door de statistieken be wezen, dat op 100 ingeschrevenen, er 88 tot den werkersstand behooren. Deze vooruitgang is vertroostend voor allen die zich met pensioenkassen bezig houden, doch verder moeten en willen wij komen. De ware vrienden van het werkvolk zullen niet rusten vooraleer zij den laat- sten twijfelaar overtuigd hebben. Zulks zal veel tijd en moeite vragen doch met vereende krachten, gesteund door onze dag- en weekbladen, zullen wij gelukken in het grootsche werk. Verleden jaar werden aan de ouder lingen der Kantons Aalst, Sottegem en Herzele 278,935 fr. als pensioen uitbe taald. 't Is tene bagatel, niet waar, heeren tegenstrevers Spijtig voor U dat die cijfers luider spreken dan al uw zooge zegde bluf en liefde voor het werkvolk. De Eerw. Heer verslaggever deed ook opmerken dat de vooruitgang der pen sioenkassen in niets den bloei der spaar kas gehinderd heeft. Op 3i December 1903 waren er in ons land 2,088,000 spaarboekjes met een kapitaal van om trent 735,000,000 fr. Zulks is troostend: het bewijst dat ons volk zijne bijdragen voor de lijfrentkas spaart op min of meer nutteloozc uitgaven, welke vroeger ge daan werden. W' lke is nu de toestand van ons ver bond Op 3i December igo3 telde het S7 aang< slotene maatschappijen met 8547 leden, die te zaïnen 57,405 fr. gestort hebben. Er werd besloten nieuwe voet stappen te doen, ten einde de achterblij vers, geboren in 1843- 44 en 45 op te sporen. Dat die werkmenschen zich haasten om te storten, zoo zij hun pen sioen willen genieten. Eene kleine, uiterst kleine opoffering wordt van ken gevraagd: dat zij zich zonder uitstel tot het bestuur der pensioenkas hunner streek wenden. Een groote prijskamp van 1000 fr is uitgeschreven onder de aangeslotene maatschappijen. Zulks zal voor deze een spoorslag zijn om nieuwe leden aan te werven. De Eerw. Heer Eeckhout werd om zijn prachtig verslag geluk gewenscht door den Zeer Eerw. Heer Deken en den heer Voorzitter die gelukwenschen werden met donderend handgeklap begroet. De voldoening, welke de Eerw. Heer ver slaggever bij deze algemeene goedkeuring moge gesmaakt hebben, weze eene kleine telooning voor al zijne moeite en opoffe ring. De volgende algemeene vergadering heeft plaats te Sottegem. LEVE DE Vltl.IIIPII) Zoo roepen en tieren de vrijmetselaars en vijanden van den catholiekc-n Gods dienst in hunne dolle woede tegen de H. Kerk. Vrij zijn is volgens hen den lossen teugel mogen vieren aan alle slechte driften en hartstochten, hoe wulpsch en afschuwelijk zij ook wezen. Vrij zijn bij hen wil zeggen noch God, noch gebod noch godsdienst, noch christene zeden noch wetten van huwe lijk, noch openbare zedelijkheid. Vrij zijn voor hen is leven, sterven en begraven worden geiijk de beesten, zonder geloof of hoop op een ander leven. Van zulke vrijheid willen wij niet weten. Wij beweren dat het kwaad en de ondeugd moeten beteugeld en gestraft worden dat de wetten van God en der H. Kerk noodzakelijk zijn, en dat de christ'-ne zeden in eert moeten gehouden worden. Daarom zeggen wij met alle kracht en overtuiging weg met de slechte boi ken en schriften w» g met de goddelooze en zedelooze vertooningen, zooals «Ces Mes sieurs en andere vuile stukken Achteruit de volksbedervers en vijan den van den catholieken Godsdienst Sprekende over de pensioenen voor oude werklieden, verwijt een Brusselsch blad aan het Staatsbestuur, bezuinigingen te doen op de kap van arme lieden, om dat men ben van hun pensioen berooft, die binnen het jaar veroordeeld geworden zijn voor dronkenschap. Over dit purt staat er te weten of het ouderdomspensioen eene premie worden moet voor de alcoolplaag. Er wordt al gi daan wat mogelijk is, naar men ons ver zekert, in de bevoegde kringen, om te beletten dat het pensioen in de schuif der alcoolverkoopers te rechte komt. In het ministerie zijn er treurige berichten toe gekomen over het gebruik dat er bijwijlen van het pensioen gemaakt wordt, en worden ernstige pogingen aangewend c het kwaad te keer te gaan. Het ware voorzeker veel be'er het Staatsbestuur in zijne loffelijke pogingen aan te moedigen dan het te bedillen. Het water in de brouwerijen. Er zijn menschen, i'ie zich inbeelden dat, om bier te maken, er geen water gebezigd wordt dan volstrekt zuiver, ja zelfs ge distilleerd water. Daarom zullen onze lezer met belangstelling volgend artikel lezen, ontleend aan den Monitbur de la Brasserie, numm.r van 21 Augustus 1904 «Laat ons eens over het water spreken. In veel brouwerijen heeft het, bij dit droog weder, ontbroken, en is men 1 plicht geweest alles te gebruiken, wat maar eenigzins bruikbaar was als hoeda nigheid. Onnoodig te zeggen dat, in zulke voorwaarden, de hoedanigheid der bieren er veel onder geleden heeft velen onzer lezers zullen het ondervonden hebben. Nu dat zij hoogere eischen zouden moeten stellen, wat aangaat het water dat zij gebruiken, waren of zijn ze dezen zomer verplicht hunne toevlucht te ne men tot een water dat ze weten slecht te wezen. n Maar wat wilt ge Er moet gebrou wen worden om de klanten te gerieven.» Aan den uitvinder van het uurwerk. Te Nurenbtrg za! een gedenkteeken worden opgericht aan Pieter Henlein, den uitvinder van het zakuurwerk. De beeldhouwer Max Meissner, van Berlijn, is met de vervaardiging van het monu ment gelast. Dat zal een verdiend gedenk teeken wezen. Zonder het zakuurwerk, zouden vele dingen anders zijn in de wereld. De arbeidsongevallen. De toepassing der wet op de arbeidson- gelukken doet op dit oogenblik een moei lijk vraagstuk rijzen, met betrekking tot Frankrijk. De Belgische wet bepaalt dat deze zal worden toegepast zoowel op landgenooten als op vreemdelingen. In Frankrijk slaan de Belgen, slacht offers van arbeidsongevallen, buiten de wet. De regeering heeft haren gezant uitge- noodigd stappen te doen, opdat de Belgische werklieden voldoening erlan gen. Het zal voldoende wezen de Fransche wet aan te vullen volgens de Belgische, door er uit over te schrijven de beschik king, betrekking hebbende op de vreem delingen. Het antwoord der Fransche regeering is niet ingekomen, en het is waarschijnlijk dat de kwestie ter sprake zal komen in de Kamers. Eene rookster van 96 jaren. De Amerikaansche b aden vermelden een zonderling feit, gebeurd in het dorp Kutz- town, in den staat Per.sylvanië. Daar leeft eene vrouw van 96 jaar oud, Judith Moyer bij name, die nog wel te pas is, die gaat en werkt, en die reeds van in hare jeugd pijpen heeft gerookt. Aan eenen dagbladschrijver verklaarde zij Ik rook reeds van in mijne jeugd. Ik a deed het altijd met veel smaak, en heb n er nooit nadeel van ondervonden. Ik meen wel dat het rooken mij deugd i) heeft gedaan. Nu nog, op mijne jaren, stop ik alzoo een twintigtal pijpkens daags. Dat gebeurt, lezer, in... Amerika. f™? Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver- De kleine Reisgids geldig van 1 Octo ber 1904 tot 2 Januari igo5. Prij 10 centiemen. Openbare zitting vanden Gemeenteraad, op Maandag 3 Octo ber aanst., om n uren voormiddag. Dagorde 1. Gemeentebegrootir.g voor igo5. 2. Gemeenterekenschap. Drie maande- lijksch nazicht 3e kwartaal igo4, 3. Kerkfabriek van O. L. V. Bijstand Begrooting igo5. 4. Lager Onderwijs Aanneming van eene ge klas in de school der St.-Camiel- straat en van eene 7* klas in de school des Geeraardsbergschen steenwegs. 5. Bureel van Weldadigheid Verkoo- ping van boomen. 6. Burgerlijke Godshuizen Afstand van grond aan de Stad voor de stichting der Albrechllaan. De feestelijkheden te gelegenheid van 't zilveren Jubelfeest van d n E. H. D. Willems als Pastoor der St. Jozefskerk zijn in vrede en vrolijkheid afgeloopen. Het festival op de vier plaatsen lokte talrijke wandelaars. De versiering en verlichting van 't Es planadeplein mogen prachtig geheeten worden Algemeen was men 't accoord om te vetklaren dat het vuurwerk een der schoonste was die wij hier ooit te bewon deren kregen. De Nationale feesten te Gent. Vrijdag heeft het provinciaal Comiteit, in het gouvernementshotel te Gent eene zit ting gehouden. Het program zou volgens de Gentsche bladen bevatten 1Een vaderlandsch feest opSt-Pieters- plein 2. een Te Deum 3. de inhul diging van zekere gebouwen (o. a. de nieuwe gebouwen der Hoogeschool, en wellicht van het Posthotel) 4. een stoet op het water.de belangrijkste feiten herin nerende, die de provincie betreffen en die zich sedert i83o hebben voorgedaan op gebied van handel, nijverheid, kunsten, enz. 5. algemeene versiering en verlich ting der stad 6. een militair feest 7. Venetiaansch feest 8. vuurwerk. Om de kosten te bestrijden, heeft de Provincieraad eene som van 25.000 fr. ge stemd. De stad zou tusschenkomen voor 40,000 fr. en de Staat zou 10,000 fr. ge ven, 1 centiem per inwoner, en eene som gelijk aan diegene, welke in de hoofdplaats met plaatselijke middelen zou uitgegeven worden, of 75,000fr.;zoodat de geldelijke tusschenkomst van den Staat 85,000 fr. zou zijn. Het comiteit zal dus over fr. i5o.ooo beschikken. Prinses Charlotte is volgons een Brus selsch blad meldt, tegenwoordig lichame lijk volkomen gezond. Zij wandelt in haar park van Bouchout en spreekt met de hoveniers wanneer zij in het kasteel blijft speelt zij piano of verricht zij bor duurwerk. Zij is nog steeds uitmuntende pianiste en leest zeer goed muziek. Het schilderen heeft zij sedert eenige maanden geheel laten varen. Dikwijls wordt de ar e prinses bezocht door hare nicht prinses Clementine, aan wier arm zij dan lange wandelingen in het park doet. Maatschappij van Vogelteelt te Aalst. Het Bestuur bericht de landbouwers en liefhebbers dat er voor 1904 eenen Prijs kamp is ingericht voor samenstel en onderhoud der Neerhoven in den omtrek van Aalst Worden tot dien Prijskamp toegelaten alle landlieden of liefhebbers bezittende ten minsten twaalf kiekens. Geen inkomgeld wordt geviaagd. De Juryleden komen het Neerhof bezichtigen zonder voorafgaande verwittiging er zal onderzocht worden tot welk doel de me dedinger zijne hoenders houdt leggen, vetten of kweeken welke dieren hij daar toe houdt, hoe hij hun beloop begrijpt, hun voeden, hunnen onderhoud boek houden komt ook in aanmerking. Alle verdere uitleg is te bekomen gratis in het Sekretariaat, Statieplein, 6, Aalst, mon delings of schriftelijk. Degenen die begeeren deel te nemen moeten zich ingeven per brief bij den heer Callebaut-Govaert, te Aalst, Boter markt, Algemeene Sekretaris, voor 5 October 1904. De prijzen zullen zijn 1 ie prijs .75 frank. I 2« 5o I 5* 5= 5o 25 25 i5 t5 16 prijzen Samen 35o frank. Voor de mededingers die geen leden zijn van de Maatschappij wordt er 20 per honderd afgehouden het lidmaalgc-ld is slechts van 2 frank 's jaars. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Voorzitter, H. De Bruyn. Ridder L. Schellekens. Hofbouwmaatschappij van Aalst «Vooruit door Studie Samenwerking. Met de medewerking van de Stad, de Provincie en de Nationale Federatie der Belgische Tummaatschappijen, houdt de Maatschappij op 14, i5 en 16 Novem ber, in het Lokaal van het Comice, Keizerlijke Plaats, eene van CHRYSANTHEMEN en laatrijpend FRUIT. Diplomas en 180 Franken Geldprijzen. Priesterlijke benoemingen Z. H. de Bisschop heeft benoemd pastoor te Edelaere, den E. H. Roman, onderpastoor te Loochristite Maeter, den E. HDhuyvetter, pastoor te Maercke te Landscauter. den E. H. De Smet, onder pastoor te Lebbeke te Meerendré, den E. H. Van Beveren, bestuurder van het hospitaal te St-Amandsberg; te Maercke, den E.H. Hemelaer, pastoor te Gotthem; te Gotthem, den E. H. Vossaert, onder pastoor te Ledeberg. Coadjutor te Pollaere, den E.H. Van Datnme, id. te Gyseghem te Gysegem, den E. H. Verschraegen, id. te Pollaere. Benedictus Kalender en Almanak van O.-L.-V. van Affligem voor igo5, is een ware Volksalmanak, voor jong en oud, arm en rijk. Hij bevat buiten de ver- makelijkste lezingen tweeschoone liederen met muziek, i* Vergeet mij niet. 2' Een twee n Het reglement van het whistspel. Kalender der Heiligen met eene alfabe- tissche lijst van meer dan 1000 verschil lende namen. Allernuttigste lessen voor ouders en kinderen, goede middelen om niet ziek te worden. Bloemliefhebbers vinden er ook nuttige lessen in. enz. enz. Kortom de Almanak van Affligem is allernuttigst en onmisbaar voor alle klas sen van menschen. Niemand zegge, 'k Heb geen geld om hem te koopen, want, och arme hij kost slechts 3o centiemen, i5 cents. Te bekomen bij alle IJveraars en IJve- raarsters van den Mariagroet, in d'Abdij van Affligem en bij de catholieke druk kers tegen 3o centiemen; franco 't huis 36 centiemen. Men zegge het voort. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 2 October 1904, M. Van Caelenbergh, Leopold- o Creemboter. Markt van Zaterdag 1 October igo4 200 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 384 klonten boter ter markt gebracht wegende te samen 3070 kilogr. SjSjS?** Aan ons nummer 3677 be hooren twee bijvoegsels. AALST.Verdwijning. De dag bladen van Brussel en elders kondigden deze week aan dat er in onze stad veel spraak was over de geheimzinnige ver dwijning van M. Frans De Galan-Daens, boekhandelaar en huisschilder, wonende Molenstraat. Inderdaad M. Frans DeGalan, verliet onze Stad dijnsdag der verledene week om zich voor zaken naar Luik te bege ven. Dijnsdag avond zond hij een tele gram aan zekeren persoon en des ande rendaags 's morgens ontving hij een brief. Sedert dien ontving men van hem geen enkel schrijven meer. Een familielid ging hem te Luik opzoe ken doch slaagde er niet in hem te ontdek ken Nu Donderdag 11., voormiddag liet de Politie van Luik aan onze stedelijke Politie per telegram weten dat men het lijk van den cngelukkigen De Galan uit de Maas had opgevischt. Nadere bijzonderheden. Donderdag vischte men rond 8 1/2 uren te Luik, nabij de Fragnéekaai het lijk op. Schippers hadden het zien drijven en verwittigden de Politie. Het lijk werd naar het doodenlnus gevoerd. De drenke ling had eene ledige portefolie op zak zoo men beweert, was hij van hier ver trokken met eene aanzienlijke som geld voor be talingen. De horlogie met ketting en geldbeugel zijn ook verdwenen. De kleederen van den ongelukkige waren gescheurd en de geneesheeren die het lijk in het doodenhuisje onderzochten ontdekten dat er teekens van verwurgirg aan den hals en de polsen hard genepen waren bij zoo verre van wonden te ver oorzaken Ten gevolge van deze ontdekkingen heeft het Parket de lijkschouwing van het lijk bevolen, 't gene 2 uren duurde. De wetsdoctors hebben verklaard dat de dood door verstikking, of liever door verdrinken, verooizaukt is.De kneuzingen op 't lijk zichtbaar, moeten veroorzaakt zijn door de naalden der afdamming of door de schroef van een Stoomboot. Gedurende de lijkschouwing is de ge wezen abbé Daens het lijk van zijnen schoonbroeder kome.n erkennen en op- eischen en heeft aan den almoezenier van 't hospitaal der Engelsmans verzocht Vrijdag een lijkdienst tï celebreeren. De begrafenis heeft plaats gehad te Luik. Le XX' Siècle deelt meè dat de onge lukkige Dc Galan, vooraleer het hótel (e verlaten waar hij was afgestapt, een brief heeft geschreven aan de verloofde van zij ne dochter (zijne nicht Judith bij hem in wonende) in den welken hij aan dezen laatsten heer een eeuwig vaarwel zegde, hem verzoekende te waken over deze welke hij weldra tot vrouw moest nemen. Die inlichtingen van Le XX' Siècle mogen, naar wij vernemen, als waarheid aanschouwd worden. Wij zouden er een en ander kunnen bijvoegen, maar foei dat doen wij nietwij willen niet hande len lijk de helden van Chipka in meer dan een ander geval. Stellige inlichtingen laten ons toe te verzekeren dat de kwestie van moord moet verworpen worden. AALST. Twee herbergen, de eene gestaan St-Jorisstraat, de tweede Verkensmcrkt, zijn op bevel onzer stede lijke Overheid gesloten geworden als zijnde geheime kroegen van ontucht. Hlwèluk. Dijnsdag 11. is te Wieze het huwelijk ingezegend van den heer Florent Van den Bossche, Bur gemeester van St.-Lievens-Essche met Mejuffer Caroline Callebaut, dochter van Mr Sz Mm' Charles Callebaut-Moens. De bevestiging eens gebuurs. Onze lezers moeten twee gewichtige zaken aannemen, ten eerste dat hetgene volgt in Aalst gebeurd is en gemakkelijk bewezen kan worden, vervolgens dat er een groot' verschil bestaat tusschen de meening uit gedrukt door de dagbladen van Aalst,door eenen inwoner dier stad en die welke men dagelijks in dezeifdebladen zien kan en die door menschen eener andere stad uitgedrukt zijn. Mme Leontine Bollen, 21, Schoolstraat, te Aalst, zegt ons Sedert twee maanden leed ik zoo in de nieren dat ik niet meer rusten kon mijn slaap was bewogen ik had zweetingen en iedtren morgend stond ik gebroken op mijn water was troebel menige beproefde middelen ble ven zonder uitslag, toen ik mij met de «Foster Pillen voor de Nieren a waar van men zooveel goeds zeide, wilde ver zorgen ik nam aanstonds eene doos bij M. De Valckeneer, apotheker, 15, Espla nadeplein, te Aalst. Ik volgde goed de aanwijzingen van het bericht en was zeer aangenaam verrast mij na drij dagen reeds verlicht te ge voelen en na eene week van die verpleging voelde ik mij teen e maal hersteld. Ik ver klaar het bovenstaande waar en machtig U het kenbaar te maken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn; misschien hebben zij eene knagende pijn in de lenden,een neerdrukkend gevoel» hoofdpijn of last van zenuwachtigheid. Denk nu niet dadelijk dat gij eene vrouwenziekte hebt vele der zooge naamde vrouwenkwalen zijn gewoon weg nierziekten. Gij zijt misschien licht geraakt, zenuwachtig of neerslachtig, maar verlies den moed niet en blijf niet dubben over eene ingebeelde kwaal. Mis schien zijn uwe nieren ongesteld Waar om onderzoekt gij het niet Verzekert u dat men u de Foster Pillen voor de Nieren gave vah dezelfde soort als die welke M*" Bollen gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 f. 5o de doos of 19 f. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 5oÖ2 Coudenbergstraat te Brussel, Algemeen Depothouder voor België. De Koophandelsrechtbank van Gent, eerste Kamer, heeft op 24 Juni igo3, het volgende vonnis uitgesproken a) In zake Mr Charles Marinx, brouwer, ge huisvest te Gent, eischer, pleiter Mr Albert Der- vaux, advocaat bij de balie van Gent tegen De Société Francaise du Bassin de Vichy, naamlooze maatschappij, haren maatschappelijken zetel hebbende te St-Yorre (Frankrijk) door de zorgen van haren afgevaardigde-beheerder Mr Gas ton Gavelle, advocaat, wonende te Sail-sous-Co- nyan (Frankrijk) verweerster, pleiter Mr Alfred Verbaere, advocaat bij de balie van Gent b) In zake La Compagnie Fermiire de I'Etablis sement thermal de Vichy, naamlooze maatschappij, haren maatschappelijken zetel hebbende te Parijs, Boulevard des Capucines, 24, door de zorgen van haren bestuurder-gérant, Mr Charles Frère, eische- res, pleiter Mr Georges De Ro, advocaat bij de balie van Brussel tegen De Société Francaise du Bassin de Vichy, naam looze maatschappij, haren maatschappelijken zetel hebbende te St-Yorre (Frankrijk) door de zorgen van haren afgevaardigde-beheerder Mr Gaston Ga- veile, advocaat, wonende te Sail-sous-Conyan (Frankrijk), verweerster, pleiter Mr Alfred Ver baere, advocaat bij de balie van Gent. De rechtbank Overwegende dat den 9 augusti 1901, de heer Marinx aan de Société Francaise du Bassin de Vichy, 5oo kisten mineraal water Francaise ex tra kocht, aan den prija van 25 fr. de kistdat van 26 september opvolgende, de Compagnie Fermière de VEtablissement thermal de Vichy, hem kennis gaf dat gezegde koop gedaan zijnde in voorwaarden die klaarblijkelijk eene oneerlijke mededinging uit maken, te haren nadeele uitgeoefend, zij hem den verkoop verbood van het water waarvan spraak, op straf van schadeloosstellingen Dat kennis nemende van dit verbod en ten an dere overwegende dat de Compagnie Fermière op ditoogenblik voorde rechtbank een geding in spande uit hoofde van onwettige mededinging tegen de Société du Bassin, en dat de verkoop nietig was, 't zij uit hoofde van bedrog, 't zij. uit hoofde van dwaling over de waar, aangezien hij slechts had willen handelen voor water van Vichy, waarvan de verkoop wettig is, Marinx de Société du Bassin dagvaardde tot vernietiging van den koop Dat terzelfder tijd, de Compagnie Fermière de Société du Bassin dagvaardde tot betaling van schadeloosstellingen, gezegde maatschappij 500 kis ten minéral water verkocht hebbende welke Ma rinx slechts had willen aanvaardden nadat de ver tegenwoordigers der Société du Bassin hem deden geiooven dat hij water van Vichy kocht, ingezameld op de gronden van den Franschen Staat, waarvan La Compagnie Fermière het monopool bezit. Aangezien dat tol staving dezer grief de Com pagnie Fermière, in hare dagvaarding uiteenzet dat de Société du Bassin, zich tegenover haar overgeleverd heeft aan handelingen van namaak, onrechtmatige toeëigening van merk, van benaming en aanduiding van voorkomst en van oneerlijke mededinging Dat deze onduidelijke bepaling, moet in verband gebracht worden met den tekst van het exploit en diensvolgens moet aanzien worden als betrekking hebbende op de betwiste daad, den verkoop aan Marinx gedaan, het voorgewend misdrijf vallende onder de bevoegdheid van deze rechtbank, volgens vonnis van 5 April 1902. Dat ie meer, de verklaring van landelijke onbe voegdheid die de Société du Bassin, er zou willen uit afleiden, niet meer ontvankelijk is door toepas sing der artikelen 168, 169 en «86 van het wetboek van burgerlijke rechtspleging. Aangezien dus moet onderzocht worden of, om Marinx er toe over te halen aan haar te koopen, de Société du Bassin, hem heeft doen geiooven dat liai e voortbrengselen voortkwamen van het domein van den Franschen Staat te Vichy en of, met dit zelfde doel, zij het merk en het uitwendig uitzicht der voortbrengselen van de Compagnie Fermière nagemaakt heeft of op onrechtmatige wijze dezer maatschappelijke benaming aangenomen heeft Aangezien cr hoegenaamd geene gelijkenis bestaat en dat geene verwarring kan plaatshebben tusschen de firmas Compagnie Fermière de iEtablissement thermal de Vichy en Société Franfaise du Bassin de Vichy Dat onder het ongegronde voorwendsel dat zij eene Fransche maatschappij is en hare uitbating heeft in den Bassijn van Vichy, de Compagnie Fer mière er geen aanspraak zou kunnen op maken dat andere maatschappijen in hare benaming de woor den Société Francaise en Bassin de Vichy niet zou den mogen gebruiken, dat deze aanmatiging des te overdrevener schijnt, aangezien de Compagnie Fer mière alechls een gering gedeelte der bronnen van den bassijn van Vichy uitbaat, en dat te Vichy zelf, zij enkel het monopool heeft der bronnen aan den Franschen Staat toebehoorende, zooals deze van Hdpical, der Célestins, der Grande-Grille en van het Park Dat overigens, de voornaamste bron der Société Bassin genoemd wordt la Franjaise dat het bovendien de naam is der bron en niet deze van de herkomst, dien het voorden verbruiker aanbelangt kennen Aangezien er onwettige mededinging is door na maak van merk of nabootsing van etiket, wanneer tusschen de voornaamste bestanddeelen der mer ken of etiketten, eene dusdanige gelijkenis bestaat dat de verwarring ontstaat bij een kooper van ge wone opmerkzaamheid Dat in deze zaak, het merk of het etiket der Compagnie Fermière, als bijzonderste bestanddee len bevat, eene randversiering voorstellende het zicht van het Thermaal Gesticht, waarboven het woord Vichy dit alles boven den naam der bron, alles op waarborg grondtint in blauwe letters de vermelding dragende Propriété. Contróle de l'Etat Tenvijl het etiket der Société du Bassin samen gesteld is uit eene randversiering gemaakt uit de oude wapens van Frankrijk en deze van Vichy, waarboven de woorden Bassin de Vichymet den naam der bron, alles op waarborg grondtint, met in groene letters het opschrift Autorisation de l'Etat wat slechts de vervulling vastelt van eene verplichting, in Frankrijk aan iederen uitbater van minerale wateren opgelegd Dat aldus, dc etiketten op het eerste zicht ver schillend zijn in hun algemeen uitzicht en in hunns 1 beatanddeelen Dat ten andere, zij het zijn en het natuurlijk moe ten wezen in hun voornaamste bestanddeel, het eenige dat eigenlijk den verbruiker aanbelangt, te weten de aanduiding der bronnen, elke dezer bij zondere geneeskundige eigenschappen hebbende Dat bovendien, de Société du Bassin zorg ge dragen heeft op den hals harer flesschen, een echt- heidsmerk te plaatsen, gansch verschillend van dat hetwelk aangenomen werd door de Compagnie Fer- Aangezien dat, waaneer een mineraal water aan geduid is door een algemeen naam, ontleend aan de plaats van herkomst en betrek hebbende op de minerale wateren van de streek waar die plaats ge legen is, de eigenaar eener gelijksoortige bron de voortbrengselen ervan in den handel mag brengen onder dezen algemeenen naam, op voorwaarde nochtans er eene bijzondere benaming bij te voe gen, om de verwarring te voorkomen met de voort brengselen zijner mededingers Dat de Société du Bassin dus met hetzelfde recht als de Compagnie Fermière, het water van Vichy mag verkoopen, met de bron te vermelden, zooals zij het in de zaak gedaan heeftdat het bijgevolg, van weinig belang is dat zij de aanduiding van St- Yorre, als plaats van herkomst, weggelaten heeft dat ten andere, zij evenals andere uitbaters, als plaats van herkomst aangeduid heeft, niet Vichy, maar den Bassin de Vichy, waar de bron la Francaise ontspringt, in de nabijheid van Vichy; Aangezien dat de Compagnie fermière niet vast stelt dat de Société francaise de voorschriften van art. 10 der internationale overeenkomsten van 20 Maart i883 en 14 December 1900, goedgekeurd door de wetten van 5 Juli 1894 en 9 September 1901, voor de bescherming van den nijverheids- eigendom, overtreden heeft, dat het feit aan de So ciété du Bassin verweten, niet valt onder de voor waarden door dezen tekst voorzien Aangezien dat de Compagnie fermière geene be wijsvoering zou kunnen trekken uit deze omstan digheid, dat de prijzen der Société du Bassin lager zijn dan de hare, aangezien het hare voortbrengse len niet geldt, maar nauwkeurig beschreven ver schillende voortbrengselen, alhoewel er aan gelij kende Noch van deze omstandigheid, dat de Société du Bassin vroeger tabellen van vergelijking zou uit gedeeld hebben van haar water en dit van het do mein van den Franschen Staat, aangezien het niet vastgesteld is dat het op het zicht dier tabellen is, dat Marinx den koop gesloten heeft Noch eindelijk uit deze omstandigheid, dat de Société du Bassin als tusschenhandelaar zou ge bruikt hebben een persoon, gewoon aan weinig nauwgezette handelingen, aangezien het niet vastge steld is dat deze persoon in deze zaak van bedrieg lijke handelingen zou gebruik gemaakt hebben Aangezien uit voorgaande overwegingen voort spruit dat de Société francaise du Bassin de Vichy wettiglijk onder deze maatschappelijke aanduiding haar mineraal water Fran^aise-Extra aan Ma rinx mocht verkoopen, het aanduidende als voort komende van den Bassin de Vichy, het hem leve rende onder het merk en de etiketten hierboven beschreven, en wettiglijk gebruik maakte van haar recht van voorrang en mededinging, met Marinx te gelasten dit voortbrengsel op eene markt te brengen waar het nog niet gekend was overwegende dat de Compagnie fermière aanvoert, het is waar, dat de bedienden der Société du Bassin Marinx in dwa ling gebracht hebben, hetzij met zich als hare be dienden aan te bieden, hetzij met hunne voort brengselen voor de hare te doen doorgaan. Maar dat zulks slechts loutere ongegronde bewe ringen zijn, zonder eenig bewijs en waarvan zelfs geen bewijs aangeboden wordt dat zij daarenbo ven in feitelijken tegenstrijd zijn met alle bestand deelen der zaak, bijzonderlijk met de besluitselen zelf van de mondeii 11 gsche overeenkomst gesloten tusschen de Société du Bassin en Marinx, even als met de uitvoering welke Marinx aan gezegde overeenkomst gegeven heeft dat inderdaad Ma rinx,als handelaar met ondervinding, wist,zooals ten andere het bekend is, dat het water der verschillige bronnen van Vichy, gemakkelijk en sedert lang te Gent en in de provincie verkocht wordt, waar schijnlijk door tusschenkomst van depothouder», door de voortbrengers aangesteld met monopool van verkoop dat het voor deee reden was, dat hij bij de overeenkomst deze uitdrukkelijke voor waarde stelde dat de Société du Bassin aan niemand ander» dan aan hem, haar water Fran^aise-Extrt zou verkoopen in de provincie van Oost-Vlaande- ren, zich van zijne tusschenkomst Dat voor deze reden nog, de Société du Bassin zich verbond eene groote ruchtbaarheid te maken, om het merk te doen kennen Dat altijd in denzelfden geest, Marinx zich koste loos drie kisfen« Franjaise-Extra deed afleveren, voor de uitdeeling ten titel van aanbeveling, plak brieven en prospectussen ontving, de ruchlbaarheid inrichtte in gemeen overleg met de Société du Bas sin en na genomen inlichtingen over den verkoop van het nieuw in den handel te brengen produkt, de vrees uitdrukte dat de afzet der koopwaar moei lijker zou gaan dan men voorzien had en daardoor uitstel van betalingen bekwam Overwegende dat door haar te beletten de voor- deelen te genieten dezer overeenkomst, door hair moeilijkheden te berokkenen met haren kooper, door haar een roekeloos en tergend proces aan te doen, de Compagnie Fermière aan de Société du Bassin een stoffelijk nadeel veroorzaakt heeft, waarvoor zij vergoeding verschuldigd is Dat zij haar ook een zedelijk nadeel berokkend heeft met haar bij Marinx te doen doorgaan als zich overgeleverd hebbende aan handelingen van on eerlijke mededinging, dat de handelaar die, met het doe! eene schadelijke mededinging van hem te ver wijderen, niet aarzelt den klient van een mededin ger te gaan vinden en hem dezeD valschehjk voor te stellen als schuldig zijnde aan handelingen in te genspraak met de koophandelseerlijkheid, zelf on tegensprekelijk een feit van oneerlijke mededinging begaat Dat gezien deze overwegingen, de Société du Bassin eene billijke vergoeding zal vinden in de volgende uitspraak Overwegende dat de Société du Bassin hare ver plichtingen vervuld heeft tegenover Marinx door hem eene koopwaar te leveren waarvan de verkoop wettig is, dat Marinx de zijne niet gehouden heeft Dat de schadeloosstelling hem uit dien hoofde gevraagd voor oorzaak hebben de bedreigingen en de slechte daad der Compagnie fermière Om deze redenen en herzien hare uitspraak van 5 April 1902 over de bevoegdheid en de samen voeging der zaken Verwerpt de vraag dereischers en veroordeelt z$ tot de kosten. Bij wijze van tegeneisch, veroordeelt Marinx aan de Société Francaise du Bassin de Vichy de som te betalen van fr. 12,500, prijs der 500 kisten mine raal water aan hem verkocht, met aftrok der ver voerkosten, en met de rechterlijke interesten geeft acte aan de maatschappij van hare voorbehoudin gen. Veroordeelt de Compagnie fermière de l'Eta* BLISSEMENT THERMAL Dl VlCHY, aan de SOCIÉTÉ DU Bassin de Vichy te betalen de som van fr. 2,000, ten titel van schadeloosstelling, met bijvoeging der rechterlijke insertién, geeft toelating aan de Société FRANfAiSE du Bassin de Vichy het tegenwoordig vonnis af le kondigen in 5 dagbladen van Gent en der provincie, ten koste der Gompagnie fekmièré de l Etablissement thermal de Vichy en ten bc- loope der som van fr. 1000, eischbaar op kwijt schrift der uitgevers Zeg't dat er geene reden is het tegenwoordig von- s uitvoerbaar te verklaren, zonder waarborg. Dit vonnis werd bevestigd bij besluit van het Hof m Beroep van Gent, tweede burgerlijke Kamer, dato van 7 Juni 1904. Voor gelijkvormig afschrift, FIERENS, avoué.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2